'Agenten weten wat in het gebied speelt' VT Oude raad neemt afscheid in stijl GEMEENTE Onderscheiding voor drie scheidende raadsleden Elk dorp voortaan twee eigen politiemensen krpdszrrl yVAAR' gran WO -r UEEM?' ZEKER WETENÏj Veel marsen in voorlaatste klaverjasronde .TEXELSE Paaspop op 12 en 13 april COURANT UITGRNG NOU MISSCHIEN?] WWW.TEKÊlCftRTOON.MYWEb.NL Voor velen een vraag, voor enkelen een weet Bowlingleague Springwedstrijd Vriendenkring uitgesteld Vrijwilligers ANGO geëerd JantjeBeton Eilandcompetitie volleybal G-voetballers boeken remise VRIJDAG 15 MAART 2002 Js een bewoner van De Cocks- lorp een probleem of melding aan Je politie wil doorgeven, kan hij voortaan vragen naar Lou Nijhuis of Arthur van Schaik. Hoornders kunnen terugvallen op Jos Berbee Of Albert Spoelstra en in De Koog ijn Johannes Siebinga en Jaap llokker voortaan dé aanspreek- onten van de politie. Gebieds- jebonden politiezorg heet deze ieuwe werkwijze, waarbij per lorp (en omgeving) twee politie- genten zijn aangewezen die ver- ntwoordelijk zijn voor de politie- :org in 'hun' gebied. Vat oudere Texelaars zullen zich de jd wellicht nog herinneren dat vri|wel ilk dorp een eigen agent had. Maar net de modernisering van het politie- ipparaat, verdween 'Bromsnor' uit iet straatbeeld en patrouilleerden igenten vanuit hun auto. Ze namen je meldingen op en rapporteerden ip het bureau Maar ook die tijd is oorbij. Voortaan heeft de politie in Ik dorp twee eigen gezichten, 'olitiechef Jan Pluimert is enthou- nast over de nieuwe aanpak, waar nee landelijk al goede resultaten zijn jereikt. 'Het voordeel is dat als zich ets in een bepaald gebied voordoet, jewoners die de politie bellen naar len bekende agent kunnen vragen. 4ensen praten wat makkelijker met emand die ze kennen. Bovendien is Ie agent die het gebied onder zijn jeheer heeft beter op de hoogte van vat er speelt. Hij kent vaak de ach- ergrond van de mensen en hun pro- jlemen. In de oude situatie, waarbij ilke agent in feite het hele eiland inder zijn hoede had, ontbrak die ;ennis. Dan moest er soms ver terug vorden gekeken om de oorzaak van en probleem te kennen.' rlensen uit Den Burg kunnen terug- 'allen op agenten Bruno Reitsma en Ink Broekman, in Oudeschild zullen /lemdert Broers en Hans Hardeman iun gezicht vaker laten zien, De Waal kan terugvallen op Jouke Ekker en Annelies Groenhof en Ed Boekestein en Peter de Vries nemen Oosterend onder hun hoede. Het betekent dat ze regelmatig een rondje door het dorp zullen maken. Maar niet vanuit de surveillancewagen. Die zetten ze regelmatig aan de kant om een wan delingetje door het dorp te maken. Om te weten wat er speelt, gaan de agenten een praatje niet uit de weg, mits het werk dat toelaat uiteraard. Het streven is om de mensen op te zoeken en niet alleen op te draven als er een melding binnenkomt. Zo kun nen de politiemensen het vertrouwen van de bewoners winnen, kunnen afspraken worden gemaakt en is sa menwerking mogelijk. Pluimert: 'Door te luisteren naar wat er in de samen leving speelt, probeert de politie pro blemen te voorkomen in plaats van alleen te genezen. Op die manier kan de politie werken aan veiligheid en leefbaarheid.' In het verleden waren teams van twee agenten bijna onafscheidelijk, maar voortaan gaan ze als het even kan alleen op pad. Hierdoor kan de poli tie efficiënter te werk gaan en vaker het gezicht in het eigen gebied laten zien. Maar als een situatie ergens op Texel dat vereist, verlaat de betref fende agent zijn of haar rayon om assistentie te verlenen. Pluimert be nadrukt overigens dat het niet de bedoeling is dat Texelaars 'hun' agenten in hun vrije tijd opzadelen met meldingen en problemen. Van de ongeveer twintig politie mensen die op Texel werken, hebben veertien een gebied onder hun hoede. De overigen houden zich be zig met organisatie, recherche, balie- werk en andere taken. Doordat Texel als team nu onderdeel uitmaakt van het district Noord-Holland Noord kan het eiland terugvallen op mensen uit een reserveteam dat actief is in de Noordkop. 'Op het moment dat hier een agent ziek wordt, krijgen we au tomatisch versterking van de over- kant. Tot 1 januari moesten we het zelf oplossen. Het kwam in de prak tijk altijd op dezelfde mensen neer en vergde veel organisatie. Dat het nu is opgelost geeft veel rust.' Door omstandigheden uitgesteld, is Paaspop 2002 na overleg met de muzikanten verplaatst naar het weekend van 12 en 13 april. Paaspop wordt gehouden in Question Plaza en is bedoeld als aanvulling op Texelpop, dat op een later tijdstip wordt gehouden. Eén van de uitgangspunten van Texelpop is om alle Texelse muzikan ten op het podium te krijgen in een groot festival. Question Plaza kan elk ogenblik van het jaar een beperkt aantal Texelse bands huisvesten, ook omdat de benodigde geluidsappara tuur al aanwezig is. Zo waren al eer der onder de titel 'Drie keer live' re gelmatig concerten in Question Plaza te beluisteren. Dat Texelse muzikan ten vaker dan alleen bij Texelpop op een podium willen staan, blijkt wel uit het succes van Strender Pop en Waalderpop. Voor Paaspop is ge zocht naar Texelse bands die min stens een set van drie kwartier kun nen brengen. Zowel vrijdag als zaterdag spelen vier bands. De en tree is 5 euro per avond en 8 euro voor het hele weekend. Een kwart van de opbrengt wordt door Question Plaza gebruikt om de onkosten te dekken, het resterende bedrag wordt hoofdelijk verdeeld onder de deelne mende muzikanten. Op het moment zijn Intrude. Jug Bros, en Onbeperkt Houdbaar uit De Waal (met Wim Piet Eelman) vastge legd voor vrijdag. Voor zaterdag heb ben Nearly Famous (met Jan Siem Dros, Ben Bakker, en Maarten en Irma Tiggeler), De Laatste Keer (met Biem Vlaming) en Flux (met Jasper u Buis) hun medewerking toegezegd. Zowel vrijdag als zaterdag is dus nog plaats voor een band. Veel bands zijn niet persoonlijk benaderd, maar bands of muzikanten die denken een set van minimaal 45 minuten te kun nen brengen en die graag willen mee doen aan Paaspop Texel 2002, kun nen zich aanmelden via edstiekema@hotmail.com of mfo@lindeboomtexel.nl. Hoewel het aanmelden geen garantie is voor het kunnen meespelen in het festival, is er altijd een mogelijkheid op een an der tijdstip te spelen. )e herinnering aan 'de vorige raad' werd dinsdagavond een aantal leer naar voren gebracht. De con text waarin dat gebeurde, was tel kens dezelfde. Toen (1994-1998) was de sfeer verziekt, de afgelo pen vier jaar verliepen wél plezie rig. Maar liefst negen mensen van 'de oude raad' namen afscheid van het politieke metier. Jaap Vlaming (GroenLinks), Hans Roeper (PvdA) en Daan Schilling (Texels Belang) kregen een konink lijke onderscheiding. Vlaming en Roeper werden benoemd tot Lid in de Órde van Oranje-Nassau, omdat zij respectievelijk twaalf en dertienen- eenhalf jaar in de raad hebben geze ten. Schilling werd benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje-Nassau. Hij was 24 jaar raadslid, waarvan zes tien jaar als wethouder. Burgemeester Geldorp loofde Schilling om zijn inzet. 'Jij wilde altijd ook als er hoog bezoek was.' Ze had ook lof voor zijn betrokkenheid bij Afrika (Kameroen) en zijn streven naar internationale contacten. Afscheid Tijdens de laatste raadsvergadering werd ook afscheid genomen van Anja van der Heide (CDA), Klaas Modder (PvdA), Gerard Weijers (voorheen Texels Belang, de laatste maanden op eigen titel), Dick Drijver (Texels Belang) en Peter Bakker (GroenLinks). Bij Bakker en Weijers was het mogelijk een voorlopig af scheid. De laatste kwam drie voorkeurstemmen tekort om rechtsstreeks in de nieuwe raad ge kozen te worden, maar hij is de eerst aangewezene om namens het CDA in de raad te komen als Nel Eelman opnieuw wethouder wordt. Peter Bakker, wél gekozen, maakte maandag bekend zich niet opnieuw als raadslid te laten installeren. Hij is foto's van je gezien toen je in 1982 in de raad kwam. Lang haar en een baard die iets langer was dan hij nu is.' Van der Heide en Modder (beiden vier jaar lid) waren de benjamin en de nestor in de raad geweest. Geldorp tegen Van der Heide: 'U was een voorbeeld voor jongeren om ook po litiek actief te zijn.' Modder werd er aan herinnerd dat hij als raadsnestor een keer goed het college had ver vangen toen dat vanwege familieom standigheden in zijn geheel aan de overkant was. Weijers (acht jaar) kreeg een pluim voor zijn standvas tigheid. Drijver (acht jaar) werd ge roemd in zijn volharding naar meer aandacht voor handhaving van het kleinschalig historisch medegebruik op de eilanden. 'Het is u gelukt, het is opgenomen in het internationaal verdrag dat gesloten is in Esbjerg.' Ze deed meteen een beroep op de lege agenda van Drijver: 'Dit schept ook De gehuldigden. Daan Schilling (Ridder in de Nassau). zien wat haalbaar was en je ging als bestuurder tot het gaatje. Ik bewon der je inspanningen voor de bouw van woningen. Je hebt geen woning verloren laten gaan.' Roeper kreeg lof voor zijn evenwichtige en zorgvuldige houding. 'Er werd geluisterd naar uw woorden die op zoetgevooisde toon werden uitgesproken.' Ze roemde Vlaming om zijn idealisme. 'Ik dacht wel eens vanuit de auto "wie stept daar toch?" Dat deed je consequent. Orde van Oranje-NassauJ, Hans Roeperen Jaap Vlaming (belden Lid in de Orde van Oranje- (Foto Joroeo va/i Hottum) wel kandidaat voor een nieuw wethoudersschap als GroenLinks toch opnieuw in de coalitie zou ko men. Geldorp omschreef hem als een zeer gedreven wethouder. 'Je zocht samenwerking in het politieke cen trum. Je was gericht op het halen van doelen. Je was ook de wethouder van grote projecten.' Ze wees er pla gerig op dat hij inmiddels 'wel burger lijk' is geworden 'Je hebt nu een pak en een stropdas aan. Ik heb pas nog verplichtingen, want het mede gebruik moet nu nog verder worden ingevuld.' De raadsleden hadden onderling ook de nodige woorden naar elkaar. Texels Belang en Gerard Wei|ers le ken de strijdbijl die ze de afgelopen maanden hadden gehanteerd te be graven. Corry Heine zei dat zijn ver trek met leuk was verlopen. 'Maar het gaat om de zaak en niet om de pop petjes. Laten we de nare dingen ach ter ons laten.' TB-voorzitter Jos Timmers zei zich later daarbij aan te sluiten. 'En laten we het daar verder maar bij houden.' Dick Drijver had voor elke raadslid één of twee ken merkende woorden bedacht. Weijers: overlever. Vlaming: beschouwend. Oosterbaan: fundamenteel. Modder: eenvoud. Roeper: niveau. Visman: betrouwbaar. Koolhof: collegiaal en samenwerking. Van der Heide: groei- kristal. Trap: aantrekkingskracht. Van der Spek: ambitieus. Heijne: talent en bondgenoot. Geldorp: kordaat. Eelman: gedreven. Schilling: politiek fenomeen. Bakker: prima. En ge meentesecretaris Piet Zoon: veelzij dig en behulpzaam. Vruchten Peter Bakker zei de afgelopen vier jaar veel geleerd te hebben in het college. 'Ik heb daarbij ook wel eens mijn neus gestoten. We hadden een hoog ambitieniveau. Er hangen vruchten aan de boom die bijna njp zijn om geplukt te worden.' Jaap Vla ming zei twaalf jaar geleden in de raad te zijn gestapt, omdat hij ande ren niet voor hem wilden laten beslis sen. En tegen Daan Schilling: 'Ik ben het vaak met je oneens geweest, maar ik heb respect voor je drijfveren om dingen voor mensen te realise ren.' Daan Schilling vergeleek zijn werk met een trein. Met Piet Zoon als hoofdconducteur. Geldorp als hoofd machinist ('type niet lullen, maar poetsen en stoom op de ketel') en Bakker, Eelman en zichzelf als de sto kers. 'Waarbij de oudste ook zou moeten remmen, maar dat wel eens vergat. We kwamen soms ook op het verkeerde spoor en dan was het moeilijk om terug te gaan.' Hans Roeper trok een vergelijking met de hand die de raadsleden elkaar vóór en na een vergadering altijd ge ven. Dat moet volgens hem in het duale stelsel tot meer kunnen leiden dan een gewoonte. 'De raad moet misschien de handen ineen slaan. Het college moet de handen op el kaar zien te krijgen. En na na afloop van een moeilijk debat in de Tweede Kamer zie je soms dat ministers een hand krijgen als ze een voorstel met succes verdedigd hebben. Ik hoop dat inhoud het straks wint van de eti quette.' Daarna ging de aandacht naar de eigen, rode stropdas. Die deed hij symbolisch af om hem door te geven aan zijn opvolger Alfred Schaatsenberg. 'Om hem zo nu en dan aan te doen.' De oude raad was de laatste die op 'monistische' wijze functineerde (wethouders lid van de gemeenteraad). Gisteravond werd de nieuwe 'dualistische' gemeenteraad geïnstalleerd. Koploper De Koogel kreeg donder dag in de bowlingleague een pak slaag van De Branding en verloor met 4-1. Dit had een verschuiving in de top van het klassement tot gevolg. De Koogel verloor de koppositie aan Super De Boer dat met 4-1 van Bad- weg Sportief won. Ook gebruik ma kend van het slippertje van de kop loper wist TZN op de tweede plek te komen door met 3-2 te winnen van Visvogels. Met nog drie wedstrijden te gaan zijn nog zes ploegen in de race voor het kampioenschap. De koplopers mogen nu geen fouten meer maken. Bij de dames verloor koploper Klaver 4 van de Pins. Dat brengt de kop positie echter niet in gevaar, want met 7,5 punten voorsprong heeft het team volgende week genoeg aan twee punten. WBZ wist deze week met 3-1 van Flair te winnen, maar heeft daarmee nog met genoeg pun ten om een bedreiging te vormen. Het onderaan geplaatste T-Fords kon ook ditmaal niet winnen en verloor met 0- 4 van Juffertjes. Vrijdag 5 april wordt de jaarvergade ring gehouden. De leden ontvangen hierover nog nader bericht. Uitslagen: TZN-Visvogels 3-2; Schouwstra Transport- Sommeltjes 2,5-2.5; Badweg Sportief-Super de Boer 1-4; de Brandlng-de Koogel 4-1; Speelkwartier-Heksenketel 4-1; cafe 't Praethuys-Eduardo's 2-3 Damesleague: T- Fords-Juttertjes 0-4, de Pins-Klaver 4 3-1Flair- WBZ1-3. Tijdens de springwedstrijd die zon dag in manege Akenburg werd ge houden, reed Ellen Blom met haar nieuwe pony Okona tweemaal een foutloos parcours. Zij behaalde hier mee vier winstpunten en een eerste en een tweede prijs. Ook Laura Kager, Pnscilla Noorlanderen Duvera Pettinga reden een foutloos par cours. Zij behaalden een prijs en twee winstpunten. Uitslag: B cat. CDE: 1Laura Kager met Flower 0 fou ten, 50 stijl; 2. Ellen Blom met Okona 0 ft, 41 stijl. B-paarden: 1Dennis Kuiper met Lars 7,5 ft, 38 stijl. L/M pony's. 1. Mariska Witte met Cleopatra 14,5 ft. L-paarden: 1 Duvera Pettinga met Nillkenney 0 ft. Tweede parcours: B cat. CDE 1 Ellen Blom met Okona 0 ft. 41 stijl; 2 Pnscilla Noorlander met Pasqual 0 ft, 40 stijl B-paarden: 1Marleen Hoogenbosch met Donald 0 ft, 41 stijl. L-paarden. 1 Duvera Pettinga met Nillkenney 8 ft De uitvoeringen die toneelvereniging De Vriendenkring vanavond (vrijdag) en morgen in dorpshuis De Waldhoorn zou verzorgen, zijn we gens ziekte van één van de spelers uitgesteld. Mits iedereen fit is, wordt het stuk - de thriller „Debuut voor een dode" - eenmaal gespeeld en wel op vrijdag 5 april. Als blijk van waardering voor hun in spanningen om 20 jaar lang de col lecte van de Algemene Nederlandse Gehandicapte Organisatie (ANGO) te organiseren, krijgen Gré Boogaard en Narda Dros van het landelijk bestuur de zilveren speld. Dat gebeurt tijdens een feestelijke bijeenkomst in Hotel Den Burg, die dinsdag om 10.00 uur begint. Collectanten en anderen die zich betrokken voelen bij de jubilarissen zijn welkom om de plech tigheid bij te wonen. jC/ po-r. i<K Word donateur: giro 1247 In verband met de horecabeurs is er dinsdag 19 maart geen volleybal in sporthal Ons Genoegen Voor het Waddentoernooi, dat in het weekend van 24 mei wordt gehouden, is nog plaats voor een herenvolleybalteam. Geïnteresseerden kunnen zich aan melden via tel. 310565. Uitslagen 12 maart DGM-Agnfirm 2-1, Grooten Slock-OSG 2-1; Maarcobouw-Super de Boer 3-0; Kobeko- Tatenhove 1 1-2; Paal 28/De Krim-Teso 3-0; Twaalf Balcken-Tex Autocentrale niet ge speeld; Salon Martine/De Oorzaak-Bar Spor tief 3-0; Wiersma Meubelen-Smash'68 3-0 Natuurwinkel-B&B v/d Vis Den Boer 1-2; Piranha-Spar Goënga 3-0; Cocky's Kapsalon- CVI 2-1Durper Drup-Slagenj lepe de Boer 2- 1. Keurslager Dros-Jozef school 1-2; Haar- studio-Sportshop Texel 3-0; Nokanto-Klif 12 0-3, Wessels Ontwerptl-Westeriaken 3-0; Eierlandsche Huis-Timmers Bakkerij 1-2. Het G-team van Texel'94 heeft in de derde wedstrijd van de nieuwe competitie op eigen veld een gelijkspel (2-2) geboekt tegen Zwaluwen'30 uit Hoorn, dat sinds jaren weer eens in dezelfde poule is ingedeeld. De uitslag gaf de krachtsverhoudingen aardig weer. Texel'94 miste Daan Mosk en de nog met helemaal fitte keeper Chris Zijm. maar ook de tegenstander kon met over het sterkste team beschikken. Zwaluwen'30 kon ter compensatie putten uit het tweede G-team van de vereniging, dat een klasse lager uit komt. Het werd een leuke wedstrijd. Texel'94 kwam na een kwartier op voorsprong. Robert Eelman zette voor op Paul Bakker, die weinig moeite had de verkeerd opgestelde keeper te verschalken. Dezelfde Bak ker leek even later nogmaals te sco ren. maar de keeper ranselde de bal uit zijn doel. Robert Eelman had bij een volgende poging evenmin suc ces. De gasten hadden het voor rust niet gemakkelijk. Ze kregen weinig kansen of zagen de Texelse keeper Frans Bos goed ingrijpen. Na rust was Zwaluwen'30 beduidend beter op dreef. Na een lange pass vanuit de verdediging en een koel bloedige actie van één van de voorhoedespelers werd het 1-1. Texel'94 toonde zich met aangesla gen en ging op jacht naar een nieuwe voorsprong. De tweede treffer was een fraaie. Jimmy Poniah zette een lange solo op en bezorgde de bal bij Theo Franchimon, die op zijn beurt Robert Eelman bediende. Vanuit een moeilijke hoek vond de spits zomaar het doel: 2-1. Even later stond het toch weer gelijk en ook dit doelpunt trok alle aandacht. Schutter was de donkere spits uit Hoorn, die de bal vanaf vijfentwintig meter in de rechterhoek van het doel joeg. In de slotfase leek de wedstrijd nog alle kanten uit te kunnen. Theo Franchimon ging alleen op het doel af, maar werd gestuit door de keeper. Een vrije trap van Chiel Dreessens smoorde in de muur. Aan de andere kant moest Jimmy Poniah enkele malen zijn defensieve kwaliteiten de monstreren om een Texelse neder laag te voorkomen. In de voorlaatste ronde van Klaver- jasclub Den Burg, die werd gewon nen door Nel van der Veen en Marry Smit, ging het marsenrecord van dit seizoen aan flarden. Er wer den er maar liefst 53 gespeeld. De strijd voor het kampioenschap is beslist, maar in de vierde periode is de spanning te snijden. Er zijn nog negen kanshebbers voor de zege. Nel van der Veen en Marry Smit gin gen er deze laatste ronde nog eens goed voor zitten. Het was dit duo nog niet gelukt om meer dan 7000 pun ten bij elkaar te spelen en de dames vonden het hoog tijd worden om dit alsnog te doen. De eerste ronde was matig, maar dazrna speelden ze drie sterke ronden op rij en dat was pre cies voldoende om boven de 7000 punten te komen Ze behaalden 7027 punten en stijgen met dit resultaat naar de twintigste plaats in het alge meen klassement. Marja en Martien Bakelaar pakten met 6969 punten de tweede plaats. Zij deden daarmee vooral goede za ken in de vierde periodestand, waann ze nog kans maken op de zege. In het algemeen klassement stijgen zij van de negentiende naar de achttiende plaats. In dat deel van het klassement zijn de verschillen overigens klein: als zij vijf punten meer hadden behaald, hadden de Bakelaars nu zestiende gestaan. Rosa Harbers en Theo Witte deden goede zaken. Met 6921 punten wer den zij derde van de avond Door deze score verstevigden zij de derde positie in het algemeen klassement en doen ze ook nog volop mee in de strijd om de vierde periode, Cees Vinke en Gerrit Smit speelden 6889 punten bij elkaar en houden de vijfde plaats stevig in bezit. Ze veroverden bovendien de leiding in de vierde periode. Door Witte en Janny Kiewiet hadden een belangrijk aandeel in de marsenscore van deze avond. De dames speelden er met minder dan zes bij elkaar. Dankzij de honderd punten extra voor iedere mars be haalden zij 6829 punten en stijgen ze van de drieëntwintigste naar de tweeëntwintigste positie in het alge meen klassement. Het gemiddelde was dankzij de vele marsen natuur lijk hoog: de teller stopte bij 6274 punten. De strijd om het kampioenschap is beslist, in de top vijf veranderde er mets. In de vierde periode zijn de verschillen echter klein. Het verschil tussen de nummers één en negen bedraagt slechts negenhonderd pun ten. Tussenstand vierde peTiode 1 .Cees Vinke en Gerrit Smit 31.993: 2 Femmy Schuring en Frans Bos 31.623: 3.Rosa Harbers en Theo Witte 31.593; 4 Gerda en Freek Veeger 31.528; 5.Marja en Martien Bakelaar 31.349.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5