SMmréM BB eert drie generaties Drijver met paadje Financiële tegenwind komst Duyfken geluwd TfmV* T, Plekkie Jeugdraad krijgt geld voor opknappen basketbalveld Tweede Kamer wil af van mechanische kokkelvisserij B edrijvig heid ABN-Amro koopt pand Primafoon Paasbingo Langs de weg I TEXELSE y COURANT Wedstrijden GVO Zonnepanelen in antennemast -•I )/cfc Dnjver en kleinzoon Jesper Duinker onthullen het naambord. (Foto Gerard Timmerman) jaar door in de belangstelling. In de zomer tijdens de mini-Sail is de Duyfken er ook weer. Dat levert weer landelijke aandacht op.' Heijne liet weten dat ze geen kritiek heeft op het programma, maar dat er te weinig aandacht is geweest voor alternatieve ideeën Ze zei er per soonlijk moeite mee te hebben dat een lid van het college als voorzitter van een stichting geld vergaart bij lokale ondernemers. Dat laatste was tegen het zere been van Eelman. Ze wees erop beide functies strict van elkaar gescheiden te houden. 'Ik ben destijds als wethouder afgevaardigd in de stichting om voor de bewaking van het programma te zorgen. Er is toen ook gezegd dat we niet bij de raad zouden aankloppen voor geld. Voor de ondernemers op Texel zor gen we ervoor dat ze straks extra brood op de plank hebben. Met de activiteiten halen we veel toeristen naar het eiland.' Eelman zei ervoor te waken in één adem met belangen verstrengeling genoemd te worden. 'De integriteit van mij als wethouder en als voorzitter moet niet aan de orde gesteld worden.' Heijne hield vol principieel tegen de combinatie van de twee functies in één persoon te zijn. 'Maar ik begrijp best alle goede bedoelingen.' Burgemeester Geldorp nam het op voor Eelman. 'Er is ge werkt met veel inzet.' ABN-Amro heeft het pand aan de Parkstraat gekocht waarin tot voor kort de Primafoon was gevestigd. Het gebouw ligt naast het huidige kantoor, waarin de afdeling 'zake lijk advies' is gevestigd. Dit kantoor gaat per 1 april dicht, waarna deze afdeling verhuist naar de Binnen- burg. Volgens een woordvoerder van de bank is nog niet duidelijk wat de toekomstplannen zijn. De ontwikkelingen in Den Burg heb ben te maken met de introductie van een nieuw serviceplan van ABN- Amro, waarmee wordt ingespeeld op veranderd gedrag van de klant. 'Te ruglopend kantoorbezoek, toename van gebruik van de geldautomaat en klanten die zaken willen doen wan neer het hen uitkomt', aldus pers voorlichter Mariëlle Brinkman. Het nieuwe dienstbetoon komt erop neer dat klanten in elke vorm van contact met de bank (thuis, op kantoor en in het buitenland) over de meest actu ele informatie beschikken. Kantoren veranderen in bankshops, medewer kers hoeven zich niet meer bezig te houden met administratieve hande lingen, die centraal worden gedaan, maar kunnen hun tijd volledig aan de klant besteden. Voor kennis of advies dat niet in de bankshop aanwezig is, wordt een specialist 'ingevlogen'. De nieuwe werkwijze betekent dat ABN-Amro de 680 kantoren in Neder land omvormt tot 570 bankshops en dat er 80 regionale advieskantoren komen. Voor ondernemers die na de sluiting van het kantoor Parkstraat een persoonlijk gesprek met hun za kelijk adviseur willen, verandert er volgens de persvoorlichter met veel. 'Via de telefoon kan worden afge sproken waar en wanneer dat ge sprek zal plaatsvinden.' Na introductie van de nieuwe service in juni. is onduidelijk in hoeverre en hoelang dat vanuit het pand aan de Binnenburg zal gebeuren. Maar ge zien de recente aankoop is het waar schijnlijk dat het op termijn naar de Parkstraat wordt overgeheveld. Voor de tiende keer spelen Texelse senioren woensdag 20 maart een Paasbingo. georganiseerd door de Stichting Welzijn Ouderen Texel. Naast andere prijzen zijn veel eieren te winnen, in allerlei vormen en sma ken. De bingo begint om 14.00 uur en wordt gespeeld in het diensten centrum van de stichting, De Buure- ton (Molenstraat 2, Den Burg). Deel name kost 5 euro; deelnemers krijgen voor dat bedrag tevens een kopje koffie. Sinds woensdag heb ik een enorme pleister op mijn gezicht. Dat geeft veel vertraging want tel kens als ik door Den Burg loop, komen mensen op me af om te vragen wat er aan de hand is. I'Heb je gevochten?' Texelaars zijn niet nieuwsgierig, maar ze willen wel graag alles weten. Aangezien het mijn beroep is om nieuwsgie righeid te bevredigen, neem ik de vragensteller mee naar een luw plekje en vertel uitvoerig wat me is overgekomen. Dat is best gezellig, maar het vreet tijd. Toen ik donderdagochtend 'even' mijn kantoor uitliep om een bruin van de molen te halen bij Timmer, was ik pas na drie kwartier terug, hele maal schor van het praten. Dat kan zo niet langer. Ik zou een bivakmuts kunnen opzetten zodat je van die pleister niets ziet, maar zulke mutsen zijn hopeloos uit de mode. Ze worden alleen nog ge dragen door gewapende overval lers, zodat het pijnlijke misver standen zou kunnen geven. Ik gebruik daarom dit rubriekje voor het afleggen van een verklaring Een paar maanden geleden zag ik bij het scheren een rood pukkeltje onder het linkeroog. Niks bijzon ders, ik vertoon wel meer onge rechtigheden. Gelukkig ben ik geen fotomodel, dus het kon me niks schelen en het zou vanzelf wel weer verdwijnen. Maar dat deed het niet. Het pukkeltje werd minder rood maar bleef. Elke dag zag ik het en het begon me te irri teren. Alles gaat bij mij vanzelf over, waarom dit niet? Ik ver beeldde me zelfs dat het plekje groter werd. Net als dat plekkie in het nekkie van die blonde del waarmee vader Toon Hermans ooit op stap ging. Toen ik voor wat anders bij mijn huisarts moest zijn, liet ik er daarom toch maar even naar kijken. Op het gebied van huid afwijkingen bestaat een ruime keus, zo werd mij duidelijk ge maakt. Het van alles kon wezen, maar waarschijnlijk was het in dit geval een kankertje. Kankertje? Het klinkt schattig maar ik schrok me een ongeluk. De aankomende geneesvrouw zei kalmerend dat de meeste vormen van huidkanker niet erg gevaarlijk zijn, maar dat stelde me niet ge rust. Want ze zei er direct bij dat het wél verwijderd moest worden. Als iets echt onschuldig is, laat je het toch gewoon zitten? Eerst werd gepoogd het pukkeltje te laten verdwijnen door het te be vriezen met vloeibare stikstof. Dat hielp onvoldoende, dus werd ik verwezen naar dokter Boonk van het Gemini Ziekenhuis. Bij het ho ren van die naam dacht ik aan bonk, en daardoor aan een orthopeed, maar Boonk is huid arts, oftewel dermatoloog. In zijn wachtkamer realiseerde ik mij dat het de vierde keer in vijf jaar was dat ik voor een behandeling in het ziekenhuis was, terwijl het in de veertig jaar daarvoor niet één keer was gebeurd. De ouderdom komt dus echt met gebreken. Dokter Boonk had het in één snelle blik gezien: 'Ja hoor, een vorm van huidkanker. Niks om u zorgen over te maken, maar het moet er wel worden uitgesneden'. Ik dacht dat hij meteen de daad bij het woord zou voegen, maar dat was een misverstand. Pas over twee maanden kon ik onder het mes. Dat was geruststellend, want als mijn kankertje echt levensbedrei gend was. zou hij me er vast wel eerder hebben afgeholpen. Ik kreeg een foldertje mee waarin keurig werd uitgelegd hoe zo'n operatieve verwijdering van een huidafwijking oftewel excisie in zijn werk gaat en wat daarbij alle maal kan misgaan. Wat dat laatste betreft waren er diverse sensatio nele mogelijkheden; kans op bloe ding achteraf, het scheuren van de hechtingen, het ontstaan van lelijke littekens, flauwvallen en al lergisch reageren op de verdovingsvloeistof. Verder werd aangekondigd dat de verdovings prikken pijnlijk zouden zijn. 'Dit valt niet te voorkomen, maar zal zoveel mogelijk worden beperkt door gebruik te maken van dunne naalden, langzaam inspuiten en bij meerdere injecties de naalden voor de volgende injecties te ste ken in een reeds verdoofd huid- gebied'. Jasses! Als je zo wordt geïnformeerd, kan het alleen maar meevallen. En dat deed het ook toen ik woensdagochtend op de opera tietafel lag, het hoofd iets omhoog omdat anders het bloed in mijn oog zou stromen. De prikjes stel den weinig voor. Het uitsnijden van het kankertje was een kwestie van enkele minuten en het dicht naaien van de wond duurde niet veel langer. Ik had dus niet veel tijd om intussen met Boonk te converseren, maar het werd me wel duidelijk dat zulke excisies echt routinewerk zijn. Hij doet er een paar honderd per jaar. De meeste van al die patiënten blijven leven, dat wil zeggen: ze zullen uiteindelijk wel doodgaan, maar dan vele jaren later en bijna altijd door een andere oorzaak. Ik voelde me daarom opgelucht toen ik met die enorme pleister op mijn gezicht door die sinistere en altijd tochtige marinestad naar de boot liep. Het viel me mee dat nie mand er aandacht aan schonk, maar dat is natuurlijk logisch want de Helderse cultuur kent geen aandacht voor gewonde Texelaars Heel anders was het op de boot. Wat een warmte, wat een medele ven en wat een betrokkenheid! Het begon al met de bemanning. 'Zo. heb je een klap op ie kop ge had?' Deze vraag en talloze origi nele varianten erop mocht ik in de dagen daarna veelvuldig verne men. Telkens heb ik uitleg gege ven, maar daar heb ik schoon ge noeg van. Als er nu nog iemand wat van zegt, sta ik niet voor de gevolgen in. Harry. Advertenties kunnen worden ingeleverd tlm maandag 18 maart bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6. Tel. 362600, fax 314111. VRIJDAG 15 MAART 2002 (Foto Gerard Timmerman) beetje op.' Maar Drijver constateerde dat met name met de komst van Van Groenigen de contacten tussen pachters en SBB werden aange haald. De chef van dienstkring Texel kwam Drijver dan ook in veel hoeda nigheden tegen. 'Als pachter, maar ook als het om het landschap ging. Mede door inbreng van mensen zo als hij hebben we besloten met te kappen in de Dennen rond de Fonteinsnol, zodat dit gebied blijft zoals het is.' Als bestuurslid van de Stichting Natuur en Mens doet Drijver ook zijn zegje in de adviescommissie Nationaal Park, waarin ook SBB zit ting heeft. En als voorzitter van Agra rische Natuurvereniging De Lieuw legde Drijver zich niet neer bij het besluit om Drentse heideschapen in de duinen te laten grazen. 'En dan heeft Drijver in dit duingebied ook misschien wel een miljoen voetstap pen liggen.' Nu Drijver wegens het bereiken van de pensioengerechtigde een punt heeft gezet achter het dumboeren, gaat de pacht van het gebied over in handen van de Agrarische Natuur vereniging, die uit cultuurhistorische overwegingen toestemming heeft gekregen van SBB om het gebied te blijven beweiden met Texelse scha pen. Martin Kikkert, die onder andere in reservaatgebied op de Hogeberg schapen heeft, gaat de beweiding verzorgen. Met Defensie, eigenaar van de Mokbaai, is afgesproken dat de beweiding ook in haar gebied op soortgelijke wijze wordt voortgezet. Ook elders op Texel (de Muy, de Slufter en de Eierlandse Duinen) blij ven duinboeren actief. )e raadsleden waren welwillend, maar de jeugdraad kreeg een kre diet voor het opknappen van het lasketveld naast de Burg. De (oninghal dinsdagavond niet hele- naal cadeau. Tijdens de raads- lergadering moesten ze hun voor stel eerst aan de man brengen en Verdedigen. Je leerlingen van de OSG hadden sun voorstel een maand geleden zelf n elkaar gezet. Tijdens een lesdag jver lokale politiek op gemeentehuis naakten ze vier voorstellen. In een iigen 'raadsvergadering' werd be maald welke daarvan de beste was. ,'Dat voorstel, opknappen van het jasketbalveld en het houden van een jpeningsfeest, kwam dinsdagavond spnieuw aan de orde in de echte jemeenteraad. Dave Pastoor en Jan Blom legden als wethouder welzijn en ils wethouder financiën het plan voor aan de raad. 3lom, gekleed in pak en voorzien van sen koffer, toonde zich een handig wethouder. Het voorliggend kosten- Dlaatje, €2273,82, verwees hij met een naar de prullemand. Dat bedrag was toch een beetje aan de hoge rant, waardoor ze maar een nieuwe uegroting hadden gemaakt. Met zelf werkzaamheid en door een beroep te doen op het project 'Texel breed in sport' had de jeugdraad het beno digd bedrag teruggebracht naar E1544.40. Het nieuwe kostenplaatje werd ter plekke rondgedeeld. De raadsleden zeiden onder de in druk te zijn. Ze hadden nog wel vra gen. Jan Koolhof: 'Wordt er niet be zuinigd op kwaliteit?' Corry Heijne: 'In ïoeverre wordt er nog rekening ge- (Advertentie) naambord op de hoek Molwerk- Mokweg. Ooit graasden in het hele Texelse duingebied schapen. Maar na de Tweede Wereldoorlog trokken de pachters zich terug uit de natuur, doorgaans omdat er geen droog brood meer in te verdienen viel. De familie Drijver pachtte een stukje dui nen in natuurreservaat de Geul, ter aanvulling op de kwelder van de Mokbaai en huri grond in polder De Kuil. Het pachtcontract kende een aantal bijzondere bepalingen. Zo moest de grond stuifvrij worden ge houden. De pachter had het recht om helm te steken op daarvoor aange wezen plekken. De relatie tussen Staatsbosbeheer en de pachters was vroeger niet al te innig, signaleerde Dick Drijver, de laatste generatie van pachters in zijn familie. 'SBB was wat afstandelijk. Maarten Mantje moest ik eens per jaar twee konijnen brengen en daarmee hield het contact zo'n houden met onderhoud?' Gerard Weijers wilde weten waarom bij het stratenmaken toch €50,- was opge nomen. terwijl de leerlingen dat zelf zouden doen. Wethouder Blom en wethouder Pastoor lieten zich met van de wijs brengen. Met de kwaliteit zat het wel goed, want er werden nieuwe spullen aangeschaft. Het on derhoud wordt verzorgd door de leer lingen van de afdeling metaal en die EUR50,- is nodig voor begeleiding van de leerlingen tijdens het aanleg gen van de straat. Burgemeester Geldorp gaf en passant een kort lesje onderhandelen. 'Je moet vijfhonderd euro claimen voor het openingsfeest', fluisterde ze Blom toe. Hij Die oogste gelach toen hij de ingefluisterde boodschap hardop herhaalde. Niet temin wist hij het geld te krijgen, waardoor de jeugdraad in totaal iets meer dan tweeduizend euro toege zegd kregen. Uit het nog eens narekenen van de nieuwe begroting blijkt overigens dat het met de politieke slimheid van de jeugdraad wel goed zit. Opgeteld blij ken de kosten (zonder BTW) niet €1297.82 te bedragen, maar €1169,82. 'Dat is waarschijnlijk een tikfoutje', zegt leraar maatschappij leraar Nils Lely. De nieuwe begroting werd kort voor de vergadering nog in elkaar gezet. Tijdens de behandeling in de raad had niemand het foutje in de gaten. Het is de bedoeling om het basketbalveld na de eindexamens onder handen te nemen. Volgens Lely hebben zich inmiddels vaders ge meld die ook mee willen helpen. Het is de bedoeling het volgend school jaar weer te doen, aldus Lely. 'Het is belangrijk dat |e niet alleen praat over politiek, maar dat je ook ziet hoe het werkt.' In de gymzaal van dorpshuis De Bij enkorf in Oosterend worden woens dag en donderdag de onderlinge wedstrijden van GVO gehouden. De tijdelijke 'wethouders' Dave Pastoor en Jan Blom, zittend aan de collegetafel, verdedigen het voorstel van de jeugdraad om het basketbalveld naast de Burg. De Koninghal op te knappen. (Foto Jeroen van Holtum) Even leek het erop dat de Duyfken aan Texel voorbij had kunnen zei len. Een politieke meerderheid had drieëneenhalve week geleden veel moeite met een verzoek van het college om extra geld uit te trekken voor de officiële ontvangst van de VOC-replica. Dat was nodig, om dat kroonprins Willem-Alexander en ander hoog bezoek bij de in tocht op 28 april aanwezig zijn. Het plotseling opgestoken stormpje is inmiddels weer gaan liggen. Een meerderheid van de partijen heeft tijdens de raadsvergadering inge stemd met een eventuele uitgave van €39.000,-. Het college had aanvankelijk €105.000,- nodig om de ontvangst voor te bereiden. Dat bedrag was dinsdag al verlaagd tot €39.000,-. Volgens burgemeester Geldorp is dat te danken aan toezeggingen van en kele sponsors. De landelijke Stichting VOC 2002 stelt zich garant voor €45.000,-, de Texelse ondernemers doneren EUR10.000,-, via het provin ciaal fonds Kop en Munt krijgt de gemeente zo'n €9.000,- en zuivel- coöperatie Campina heeft €2000,- beschikbaar gesteld. Geldorp: 'Er zijn twee sponsors met wie de gesprek ken zijn afgerond, maar waarvan we nog bericht moeten krijgen en er lig gen nog lijntjes met vier andere sponsoren.' Voorgeschiedenis De partijen kwamen tijdens de raad kort terug op de voorgeschiedenis van het voorstel. 'We voelden ons op het verkeerde been gezet', ver woordde Jaap Vlaming (GroenLinks). 'We dachten dat we minder kregen voor meer geld, maar dit stond los van de andere activiteiten.' De ont vangst van de Duyfken was aanvan kelijk als activiteit ondergebracht bij de stichting VOC 2002 Texel, Die wordt voorgezeten door wethouder Nel Eelman. Toen duidelijk werd dat kroonprins Willem-Alexander zou komen, kwam de ontvangst recht streeks onder verantwoordelijkheid van de burgemeester. Die stelde daarvoor eind 2001 een aparte werk groep in. Het verzoek voor het extra geld werd maandagavond 18 februan tijdens de commissie Bestuur en Ondersteu ning ingediend. Ook voor de politieke partijen was het voorstel nieuw PvdA. GroenLinks en Texels Belang vonden, achteraf bekeken, dat het verzoek beter eerst in het senioren convent behandeld had kunnen wor den. Dat is het besloten overleg dat de burgemeester en de fractievoorzit ters één keer per maand met elkaar hebben. Geldorp reageerde gepi keerd op dat idee toen Klaas Modder (PvdA) tiet als eerste voorstelde. Hij kreeg later echter bijval van GroenLinks en Texels Belang. Gel dorp wilde zelf het liefst niet veel meer terugkijken op de voorgeschie denis, omdat die volgens haar tot een nare situatie had geleid. 'Ik wil liever naar de toekomst kijken.' Texels Belang en het CDA bleven bedenkingen houden. Corry Heijne (TB) en Jan Koolhof (CDA) compli menteerden de burgemeester wel voor de geleverde inspanningen om sponsors te werven. Na een korte schorsing liet Heijne weten dat Texels Belang toch overstag gaat. De partij wil de €39.000,- alleen niet als uit gave beschouwen, maar als garanstelling. Hetzelfde gold voor het CDA. Maria van der Spek (WD) wees er nog op dat nieuwe sponsorgelden die worden binnengehaald ook in mindering moeten worden gebracht op de €39.000,-. Aanvaring Corry Heijne en Nel Eelman gingen onderling nog even met elkaar in duel over de VOC. Vraagtekens die Heijne plaatste bij alle kosten die worden gemaakt voor de VOC-festiviteiten, riepen wrevel op bij de wethouder. Zij zette uiteen dat de stichting destijds ƒ186.000,- (€84,400,-) kreeg om een project-coördinator (Vibeke Roeper) aan te trekken om activiteiten te or ganiseren. 'En er staat een pro gramma dat klinkt als een klok. Er zit een aantal duurzame aspecten in en het leeft elders in het land. We knjgen bijvoorbeeld de maquette. Dat is een duurzame ontwikkeling die is voort gekomen uit het werk van de stich ting. Texel staat straks ook het hele jr liggen op Texel niet veel bos- of luinpaden die zijn vernoemd naar nensen. De Martjesweg is ver- loemd naar Martje Witte, het Min- jad naar de gelijknamige bos wachter en het Paggapaadje naar Sorter. En nu is er het Paadje van Jrijver, ter herinnering aan drie jeneraties Drijver die in de Texelse juinen hun schapen weidden. 'De aatste der Mohicanen', aldus districtshoofd Jaap van Groenigen woensdag bij de onthulling van het Een meerderheid in de Tweede Ka mer wil de mechanische kokkel visserij in de Waddenzee afbouwen. Dat bleek maandagavond tijdens een debat over de planologische kernbeslissing (PKB) Waddenzee. CDA, PvdA, D66, GroenLinks, SP en Christenunie pleitten voor het uit kopen en compenseren van schelp diervissers. 'De mechanische kokkelvissenj zorgt voor ernstige verstoring van het bodemleven en berooft eidereenden van hun voedsel waardoor ze uit hongeren', zei CDA-Kamerlid Van Wijmen. Zijn fractie haakte in op de sterfte onder eidereenden die de af gelopen maanden weer is toegeno men. De WD wilde zich nog niet uitspre ken over de kokkelvisserij. De libera len willen eerst de resultaten zien van een onderzoek dat het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij doet naar de effecten van mechani sche kokkelvisserij op het milieu. De resultaten daarvan moeten in 2003 bekend worden. Staatssecretaris Radio Texel had deze week een pri meur. Het is het eerste radiostation dat zonnepanelen in een zendmast laat plaatsen. Hiertoe was besloten omdat SLOT (Stichting Lokale Om roep Texel) met over een eigen ge bouw beschikt, waarop de panelen kunnen worden geplaatst. Faber (Natuurbeheer en Visserij) zei ook eerst dat onderzoek af te wach ten. Tot die tijd wil ze nog geen be slissing nemen. Uit het jaarverslag dat de Producentenorganisatie Kokkelvis serij deze week publiceerde blijkt dat in 2001 1763 ton kokkelvlees is ge vangen in de Waddenzee. Een ge bied van 18,32 vierkante kilometer werd daarvoor bevist. 'Dat is 0,73 procent van het gebied', aldus de Producentenorganisatie. Zij spreekt van een matig jaar voor de kokkelvissers. 'In 2000 werd 2590 ton kokkelvlees opgevist in de Wadden zee.' Eidereenden In het rapport neemt de organisatie stelling tegen de opvatting dat de recent verhoogde sterfte onder eidereenden door een tekort aan kokkels zou komen. 'Uit inventarisa tie van de kokkelbestanden blijkt dat in 2001 55 miljoen kilo kokkelvlees in het Waddengebied lag. Dat is een veelvoud van wat eidereenden en scholeksters gezamenlijk eten.' De organisatie verwijst naar Duitsland waar ook meer eidereenden dood gaan. 'Onderzoekers daar wijzen op parasieten als vogelcholera als mo gelijke oorzaak of het lage vlees gewicht in de schelpen door de zachte winters. De schuld wordt door de Duitse onderzoekers echter niet bij de kokkelvissers gelegd, omdat er in Duitsland geen kokkelvissenj is. Het is dan ook onwaarschijnlijk dat deze sterfte vanaf de Nederlandse grens wèl door de kokkelvisserij ver oorzaakt zou worden.'

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 7