Winterconcert KTF ook >oeiend om naar te kijken >chade aan kunstwerk oor wind veroorzaakt? .TEXELSE J COURANT' ^at ik zeggen wou... Woningbouw (2) Wat ik zeggen wou. Woningbouw (3) 'Gemeente moet op termijn uit vliegveld stappen' Nader onderzoek schuiven komgrens Onderhoud tuinwallen Vrouwen van Nu Ruilbeurs Sterren kijken fflaar gebeurd Verkooptechniek an Sambeek geeft voorzittershamer aan Auke Rienstra m Zuster Speranda naar Aerdenhout DINSDAG 19 MAART 2002 it belang van het politieonderzoek werden de scherven aan de voet van het kunst- voorlopig onaangeroerd gelaten. (Foto Hany da Graaf) numentje Hoe groot het schade bedrag is, is nog niet bekend, want dat hangt af van de operatie die no dig is om de boel te herstellen. Als het kapotte onderdeel ter plekke kan worden vervangen, valt het mee. Maar als een kraan nodig is om het hele kunstwerk naar een werkplaats op het vasteland te brengen, loopt het in de duizenden euro's. Volgens Jan Wolkers is het vervaardigen van een nieuwe golf geen enkel pro bleem. Het Amsterdamse bedrijf Van Tetterode dat het kunstwerk heeft ge construeerd, beschikt over de mallen waarmee eenvoudig een nieuwe golf kan worden uitgesneden. Het was Jan Vonk van het hoogheem raadschap Uitwaterende Sluizen die Wolkers op de hoogte stelde van het vermeende vandalisme. De kunste naar vond het niet zo aannemelijk dat het door de wind is gebeurd. 'Zó hard heeft het toch met gewaaid? In het verleden zijn we menigmaal bij zware storm wezen kijken hoe het ding zich hield. Er was nooit wat aan de hand'. Als het beeld wel bewust door ie mand is vermeld, is het de derde keer dat een glazen kunstwerk van Wol kers dit lot treft. Het lijkt nu dat van dalen het vooral hebben voorzien op werken van de Texelse kunstenaar, maar dat komt door zijn nationale bekendheid. Wolkers: 'Ja dat zit in de publiciteit. Het staat in alle kranten als er iets van mij wordt vernield. Werk van veel andere kunstenaars wordt ook vaak beklad of kapot gemaakt, meestal door dronken mensen die 's nachts uit uitgaansgelegenheden komen'. Ook in dit geval was er veel belangstelling van de media. Jan Vonk van Uitwaterende Sluizen en de politie hadden het druk met het te woord staan van journalisten. Het kunstwerk 'Tot hier en niet verder' werd in 1998 gemaakt in opdracht van het hoogheemraadschap als her innering aan de voltooiing van de dijkverzwaringen in het kader van de Deltawerken. Het zou ongeveer ƒ80.000,- hebben gekost. ruonjrlijkhcuj van dc rcviinuc Net als Pim Fortuyn is Suzan Boom sterk in het signaleren en opsommen van problemen, maar blijft ze achter in het trekken van de juiste conclusies en het aangeven van werkbare oplos singen. Het maken van een vergelij king tussen een Texelse woning zoekende en een asielzoeker is krom, temeer als wordt gesteld dat er 'voor de eigen bevolking mets kan en mets mag en voor de asielzoeker en de toeristen van alles'. Los van het feit dat ik 'eigen bevol king' een tamelijk enge term vind, betreft het hier problematiek van to taal verschillende aard, met huisves ting als enige overeenkomstige fac tor. Het over één kam scheren van asiel zoekers en de toeristen is een scheve voorstelling van zaken - er zit een groot verschil tussen vluchten of vakantievieren. Het signaleren van een tekortkoming in de aanpak van de sociale woningbouw is een goede zaak, het leggen van een verband met de huisvesting van mensen die hun eigen land noodgedwongen heb ben moeten verlaten riekt naar het zelfde soort populisme als waar Pim Fortuyn zich van bedient. En voor wat betreft de populariteit van de heer Fortuyn, de geschiedenis leert ons dat de populariteit van een politicus lang niet altijd een garantie voor suc ces inhoudt. Rob van Beurden, Oudeschild. K Van de brief van Suzan Boom in de krant van vrijdag schrok ik een beetje Alsjeblieft, toch geen 'eigen volk eerst' -Fortuyn- denken op Texel? Ik begrijp het wel - een beetje. Al is het jaren geleden, ik weet nog precies hoe gefrustreerd ik destijds was toen mij de huur werd opgezegd. Huizen genoeg, maar ze waren voor toeris ten, niet voor ons. Dan doet het pijn wanneer een ander eerder aan de beurt is. Natuurlijk moeten er meer woningen voor Texelaars komen, na tuurlijk is het schrijnend om wel al die luxe vakantievilla's te zien verschij nen. Maar laten we de verhoudingen niet uit het oog verliezen. Een huis voor asielzoekers lijkt mij iets heel anders. Een asielzoeker is gevlucht uit eigen land. vaak uit doodsangst, is familie en vrienden, soms gezins leden kwijt... Dan heb je veiligheid it glazen kunstwerk 'Tot hier en ft verder' van Jan Wolkers op de Ut van de Prins Hendrikpolder be hartigd door een vandaal of is ■tijdens de oosterstorm van vrij- ig gewoon kapot gewaaid? Aan- inkelijk dacht de politie aan het i'rste, omdat op de hardstenen )kkel duidelijk de afdruk van een Shoenzool is te zien, wat erop zou ijzen dat iemand in het kunst- rerk is geklommen en de gesti- lèWe golf' eraf heeft getrokken of ■agen. Ook het feit dat de rand (M één van de in stand gebleven rdelen schade vertoont, geeft Isel aan die gedachte. Later itond daarover twijfel, toen be id werd dat de golf kort voor de lekking van de schade al los K Bes Maas uit Den Burg meldt dat hij ■derdagmiddag omstreeks 12.30 ■met anderen toevallig in de buurt B het beeld was en duidelijk zag dat de golf wiebelde in de wind en dat hij aan de onderkant ook scheurtjes vertoonde. 'Ik dacht nog: nu krijg je materiaalmoeheid of iets dergelijks. Als dat op den duur maar goed gaat... Toen ik een paar dagen later weer kwam, zag ik dat juist dat onderdeel er inderdaad af was Ik ben er daarom bijna zeker van dat de schade door de elementen is veroorzaakt en ge lukkig niet door vandalisme'. Maar hoe is dan die voetafdruk en de schade aan het overgebleven onder deel te verklaren? Een denkbare theorie is dat iemand de loszittende golf zag, op de sokkel is geklommen en hem er heeft afgetrokken of afge slagen. Het kan ook een goed bedoelde maar mislukte poging zijn geweest om het loszittende deel te bergen Veel schade? Hoe het ook zij, in elk geval lag de golf in scherven aan de voet van het mo- De gemeente zou zich op termijn moeten terugtrekken uit de exploi tatie van het vliegveld. De aande len daarvan zouden in handen moeten komen van ondernemers op Texel. Die voorzet op de toe komst van het vliegveld gaf het CDA dinsdag tijdens de raads vergadering. Burgemeester Geldorp wilde van fractievoorzitter Jan Koolhof weten aan welke termijn het CDA denkt. Texels Belang zei in een eerste reac tie zich nog niet te kunnen vinden in ideeën om het bedrijfsleven alle aan delen te laten overnemen. Koolhof liet weten dat binnen de partij nog met over concrete termijnen gesproken was. 'Het is meer een gedachte spinsel.' De raad sprak over een voorstel van burgemeester en wethouders om de vrijkomende aandelen van het minis terie van Verkeer en Waterstaat in de NV Luchtvaartterrein eventueel tijde lijk bij de gemeente onder te brengen, als het rijk ze met voor 1 juli verkocht heeft. Op die manier wil de gemeente voorkomen dat een toegezegde bij drage van het rijk voor renovatie van de grasbanen in het geding komt. Het ministerie bezit 65 procent van de aandelen. De gemeente heeft een belang van 29 procent. De partijen gingen, net als in de commissievergadeTTng, unaniem ak koord met het voorstel. Burgemees ter Geldorp liet als voorzitter van de NV Luchtvaartterrein weten dat het besluit van de raad 'even rust geeft'. Klaas Modder (PvdA) stond nog stil bij de eenzijdige voorwaarden die het ministerie gesteld heeft aan de ver koop van de aandelen. Geldorp: 'Daar moeten we mee leren leven.' Ze zei blij te zijn dat niemand het bestaan van het vliegveld ter discussie stelde. nodig, en een dak boven je hoofd. Het ,s fijn dat daarvoor op Texel plaats is. Wat stellen 370 asielzoekers voor op 14.000 eilanders en 42.000 toeristen? Die menselijkheid moeten we toch kunnen opbrengen! Sytske Dijksen, Den Hoorn. Burgemeester en wethouders la ten nader onderzoeken of ver plaatsing van komgrenzen in Den Hoorn, De Koog en De Cocksdorp gevolgen heeft voor de milieu wetgeving voor de betrokken plek ken. Het college had de raad voorgesteld om op drie plaatsen de grens van de bebouwde kom te verschuiven. De partijen zetten daar tijdens de raads vergadering kanttekeningen bij. Zij wilden eerst weten in hoeverre dat consequenties heeft voor de milieu wetgeving. Volgens wethouder Peter Bakker zou dat niet het geval zijn, omdat de ver schuiving alleen in relatie staat met de wegenverkeerswet. Corry Heijne (Texels Belang) zei geluiden te heb ben ontvangen dat verplaatsing in de toekomst wel gevolgen kan hebben. 'We willen eerst weten wat we ons op de hals halen', voegde Maria van der Spek (WD) daaraan toe. Wethouder Bakker herhaalde dat het voorstel alleen een relatie heeft met de wegenverkeerswet. Het college besloot het voorstel daarop nog niet in stemming te brengen, maar de gevolgen nog eens goed uit te zoe ken. Burgemeester en wethouders had den op verzoek van de dorps commissies in Den Hoorn en De Cocksdorp het plan op tafel gelegd. In De Cocksdorp zou de Langeveld- straat al vanaf de Vuurtorenweg bin nen de bebouwde kom moeten val len. In Den Hoorn zou de grens op de Een groep van twintig vrijwilligers van de werkgroep Kwadijks Vlot komt in het weekend van 23 en 24 maart naar het eiland om onderhouds werkzaamheden uit te voeren aan de tuinwallen van Staatsbosbeheer in het HogeberggebiedTwee jaar gele den was een groep van bijna tachtig vrijwilligers actief en werd ruim twin tig kilometer tuinwal gemaaid en zelfs een stukje nieuwe tuinwal aangelegd Door het maaien ontstaat een rijkere variatie aan plantengroei op de tuin wallen. Zo komen het Engels gras en het grasklokje nu op meer plaatsen voor dan enkele jaren geleden. De vrijwilligers worden gesponsord door TESO, Staatsbosbeheer en de NJHC. Vrijwilligers die willen meehelpen met het onderhouden van de tuinwallen, kunnen zich aanmelden bij Ben Brugge, tel. 0299-463309 of e-mail brugge@science.uva.nl. Er wordt za terdag vanaf 9.30 uur gewerkt, deel nemers dienen zelf voor kleding, handschoenen en eventueel een lunchpakket te zorgen Voor gereed schap wordt gezorgd. De afdeling De Cocksdorp/Eierland van de NBvP/Vrouwen van Nu komt donderdag om 20.00 uur bijeen in het Eierlandsche Huis. Het Bureau Groepsvoorlichting verzorgt een pre sentatie met als thema 'Kiezen in de nieuwe eeuw'. Stolweg 135 meter naar het zuiden moeten, waardoor kampeerboerderij De Stolp binnen de bebouwde kom komt te liggen. Op verzoek van afde ling civiele techniek van de ge meente, stelde het college ook voor de grens op de Kamperfoelieweg in De Koog een stukje op te schuiven, waardoor bungalowpark Kamperfoe lie binnen de bebouwde kom valt. Op de weggedeeltes die volgens het voorstel binnen de komgrens komen te liggen, kan de maximumsnelheid worden teruggedrongen naar dertig kilometer per uur. Raadslid Gerard Weijers vond dat de dorps commissies eerst nog eens met de betrokken bewoners moeten praten. De afdeling verzamelaars van de His torische Vereniging houdt donderdag 21 maart in Tusse de Banke op de Groeneplaats de laatste ruilbeurs van het seizoen Op deze avond verwis selen allerlei Texelse zaken van eige naar. maar ook kijkers zijn welkom. De beurs begint om 20.00 uur. Bij de volkssterrenwacht bij EcoMare wordt aanstaand weekend, tijdens de landelijke sterrenkijkdagen, door de telescoop naar sterren gekeken. Bij bewolkte hemel worden als alterna tief twee korte lezingen gehouden. Vanaf 14.00 uur op zaterdagmiddag worden de telescopen gedemon streerd en wordt een expositie ge houden. De toegang is gratis. Vroeger stond in de Molenstraat in Den Burg de manufacturenzaak van Vlessing, bij de oudere Texelaars en ook bij mij nog wel bekend. Eens kwam daar tegen Sinterklaastijd het echtpaar Smit binnen, de ouders van acht kinderen. Nadat ze wat in de winkel hadden rondgekeken, ston den ze in gezelschap van mevrouw Vlessing bij een bak met wollen sjaals te beraadslagen over de prijs daar van. Toen de aankoop niet door dreigde te gaan, kwam de heer Vlessing tevoorschijn met zijn trukendoos. Hij trok zijn vrouw naar zich toe en fluisterde in haar oor. net zo luid dat ook de Smitten het kon den verstaan: 'Weetje wel dat we die sjaals allemaal een gulden te laag hebben geprijsd?' Het gevolg was dat het echtpaar Smit met acht sjaals de deur uitging, voor elke spruit één. Want dit 'mazzeltje' konden ze niet laten schieten. Dit was nu wat je noemt 'verkooptechniek'. Jan van Tunen f orkest van KTF, hier staand tijdens het openingsnummer, presenteerde een gevarieerd repertoire. iziek is niet alleen leuk om naar luisteren, maar kan een prach- kijkspel opleveren. Hoe bijvoor- Bid oud en jong, geroutineerd en Sinneling door elkaar zit. Te aan- louwen hoe plezier van het fan- e afstraalt en de piepjonge ijorettes de ingestudeerde pas op ontroerende wijze nét ver- erd doen en - in plaats van met 1 collectief - vooral met zichzelf z'9 zijn. En hoe gecompliceerde 'faremuziek vol overgave door n orkest kan worden gespeeld na afloop van zo'n zware klus de luchting is af te lezen van de ge- hten van de saxofonisten, die el- ar na afloop aankijken of hun ndeel goed is verlopen. kijkspel was te aanschouwen tij- is het winterconcert van KTF, za- dagavond in de Burgemeester De nmghal, waar het orkest dat vorig 'r het 110-jarig jubileum vierde icht had gevonden om een volle- nieuw programma ten gehore te ingen. Het was niet de enige ver- 'uwing binnen de vereniging Na intig jaar deden de gedreven voor- Ier Wim van Sambeek en secreta- en penningmeester Gerben van der Feen een stapje terug. De kassier, zo omschreef muzikant Jan Wieten, hanteerde een fluwelen potlood. 'Want hoe zou het anders zijn als de bezoekers gratis van het concert kunnen genieten.' Van Sambeek stond bekend als een voorzitter die zich met hart en ziel inzette voor de vereniging. 'Onschatbaar groot was de inzet van Wim en Gerben', aldus Wieten namens alle leden. Van Sambeek droeg de voorzittershamer over aan Auke Rienstra, die met Dia Maat en Peter de Haas het nieuwe bestuur vormt. De 'Koninklijke' zou KTF met zijn als niet een aantal muzikanten in het zon netje zou worden gezet. Dat ge beurde door (demissionair) wethou der Nel Eelman, die ondanks de drukte rond de collegevorming acte de presence gaf. Ze haalde een oud leerling van haar, Tamara Kuiper, naar voren, die 12,5 jaar lid was van KTF. Ze was begonnen bij de majorettes en blaast al jaren enthousiast op de saxofoon. Een belangrijk tussensta tion op weg naar de 25 en goed voor een bronzen speld. Andere jubilaris was saxofonist Hans Boom, leider van de boerenkapel, de 'commer ciële' tak van het korps. Boom werd in 1977 lid van KTF en speelde daar voor orgel en piano. Het 25-jarig lid maatschap van de vereniging leverde hem een zilveren speld op. Dezelfde versierselen werden op de revers gespeld van slagwerker Arie Maat, ooit begonnen bij de drumband. 'Heel indrukwekkend om precies op het juiste moment die slag te geven', prees Eelman de paukemst. Collega muzikant Piet Witte is een telg uit een ouderwetse plattelandsfamilie waarin zo ongeveer het hele gezin muziek maakt. Witte, die ooit begon bij zustervereniging DEK, geldt tevens als een erfenis uit de vroegere sa menwerking tussen de muziekkorp sen uit Den Hoorn en Den Burg. Na de scheiding werd Witte lid van KTF. Eelman haalde de jubilaris naar voren en schonk hem 'zilver met een robijn', ter ere van het feit dat hij veertig jaar muziek maakt. Speciale aandacht was er voor Frans Zegel, die vijftig jaar in de muziek zit. Desondanks durfde de wethouder hem te vragen of hij eigenlijk wel van fanfaremuziek houdt. De vraag had alles te maken met zijn voorkeur voor jazz, dé reden waarom hij ooit saxofoon leerde spe len. Zegel: 'Bij het fanfare heb ik het geleerd en ben er blijven hangen. Ik heb er heel veel van geleerd. Jazz spelen doe ik even goed, bijvoor beeld in de dixielandband.' Zegel er kende geen enkele affiniteit met marsmuziek te hebben. 'Ik kan zelfs geen titel onthouden.' Om er aan te ontkomen, presteerde hij het zelfs om tijdens de repetities, die destijds be gonnen met marsen, te laat te ver schijnen. Zegel: 'Geloof het niet alle maal.' Waar of niet, de dirigent maakte aan die gewoonte een einde door de repetities met een stemmig werk te beginnen. Dat de sopraan- saxspeler eer en gevoel legt in zi|n spel was te horen tijdens zijn solo. Eelman had een gouden speld voor hem in petto. Van Sambeek prees majorette Laura Schrama uitbundig voor haar vijfjarige lidmaatschap en overhandigde haar het verenigings vijfje. Er waren meer officiële plichtplegin gen. De wethouder mocht bijvoor beeld het eerste exemplaar van de concert CD van de jubilerende fan fare in ontvangst nemen, waarop onder andere het door Jacob de Haan speciaal voor KTF gecompo neerde stuk 'Virginia' is te horen. Ze sprak haar bewondering uit en rea geerde op een opmerking van diri gent Frank Meijer, dat het door KTF gespeelde 'Bad Bad Leroy Brown' van Jim Croce uiteindelijk vanuit het verre Amerika op Texel terechtkwam. 'Ik hoop dat het mooie Virginia uitein delijk in Amerika zal worden ge speeld.' De CD kost 10 euro. Zaterdagavond werd er ook muziek gemaakt en waar dat kon gebeurde dat op meeslepende wijze. Zoals bij 'Granada Ouverture', een vurig Spaanse stuk, waarin het hele orkest vol overgave meeblies en zich volle dig liet meeslepen. Een fenomeen dat duidelijk van de gezichten viel af te lezen. Modern en gevarieerd zijn kwalificaties die van toepassing zijn op het repertoire van KTF, dat ook de vlotte mars 'Margam Abbey' van Tom J. Powell speelde. Gecompliceerd maar kundig uitgevoerd was de ode van Jan de Haan aan componist John Williams, de schrijver van de muziek van de films over 'Indiana Jones'. Voor 'La Storia' (het verhaal) had broer Jacob de Haan zich laten inspireren door een andere film, 'The Godfather'. Het was - typerend voor Sopraansaxefonist Frans Zegel vierde zijn 50-jarige jubileum bij KTF. De Haan - een zeer gevarieerd werk, met veel tempo- en ritmewisselingen en verschillende thema's, waar de muzikanten stevig aan moesten trek ken. Als er iets kritisch over de muziekavond kan worden gezegd, dan is dat over de vertolking van 'Bad Bad Leroy Brown', dat zich leent voor een bigband-achtige uitvoering. Maar in de tamelijk vlakke uitvoering van zaterdagavond kwam de swin gende compositie, die ooit ook door Sinatra op de plaat is gezet, met tot z'n recht, wat overigens geen verwijt is aan de muzikanten, maar aan het zouteloze arrangement van Emile Stoffels. Van geheel andere orde waren de speelse optredens van de majorettes en mimrettes. De kleintjes hielden assistentes Martme Barhorst en Christine Beuving nauwlettend in de gaten. Een aandoenlijk schouwspel, waarbij in fraaie pakjes werd gedanst op moderne muziek, een bewijs dat het 110-jarige fanfarekorps de jeugd niet uit het oog verliest. Warme aan dacht was er voor de drumband on der leiding van Henk Beijert. die al dan niet in combinatie met de majorettes en het orkest verschil lende uitingen van percussie ten gehore bracht. Op het programma stonden onder meer 'United Friends' van Jean van der Meulen, 'Look Out', van Martine Saxony, 'Today' van J. Littelink en de vrolijke 'March of Rio de Janeir'. Tekst en foto's Gerard Timmerman De majorettes ontroerden velen. Na bijna dertig jaar op Texel te heb ben gewerkt gaat zuster Speranda Ligthart (83) haar levensavond doorbrengen in het klooster Alverna in Aerdenhout. Begin april verlaat ze haar woning aan de Hollewal in Den Burg en kijkt ze terug op een leven dat belangeloos en onopvallend in dienst heeft ge staan van de medemens. Speranda werd als Greetje Ligthart op 20 april 1919 geboren in het Noord-Hollandse Wognum. Op 21- jarige leeftijd verbleef ze als novice toevallig in hetzelfde klooster Alverna, dat toen een opleidingshuis was. In haar eerste baan als Franciscanes - dus volgelinge van de heilige Franciscus van Asisië - gaf zij met een medezuster leiding aan een schippersinternaat in Den Bnel, Dat huis werd opgeheven als gevolg van de oorlogsomstandigheden. De ouders vonden het veiliger als zij hun kinderen aan boord hadden. Van 1945 tot 1956 zwaaide Speranda de scepter over het huishoudelijk perso neel van het Sint Anthomus- ziekenhuis (thans Zeewegziekenhuis) in IJmuiden. 'Tegelijk was ik een soort boerin want ik moest zorgen voor de kippen en varkens van de boerderij die aan het ziekenhuis was verbon den'. De functie verviel als gevolg van fusie van ziekenhuizen en Speranda deed een maand of tien ander werk in het Jozefziekenhuis in Vlissmgen. Daarop volgde een periode in Spier dijk waar ze zorgde voor de was van 75 bejaarden. Ze ging terug naar het Zuster Speranda (Greetje) Ligthart. C-pfo Harry da Graal) ziekenhuis Vlissingen. nu voor een veel langere tijd als hoofd van de huishouding om vervolgens te wer ken in een bejaardenhuis met 330 bewoners. Totdat ze werd gevraagd huishoudster te worden bij pastor Piet Kolkman op Texel. 'Ik had er eerst met zoveel zin in, maar ik wilde het toch proberen. Ik zou twee maan den op proef komen. Het klikte we derzijds en het is een fijne en lange tijd geworden'. Speranda trad nooit op de voor grond, maar onderhield warme con tacten. 'Ik heb de Texelaars vooral gewaardeerd om hun eenvoud. Toch wil ik niet op het eiland blijven. In Alverna leef ik samen met zusters die dezelfde achtergrond hebben en die ik merendeels goed ken Maar ik weet zeker dat ik aan Texel goede herinne ringen zal bewaren'.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5