bekomst Meierblis s allerminst zeker Cjroen ^wartrjexels in het harL, Hooglanders los in Blekerij/ Ploegelanden ff icier komt zelf kijken Tweede Kamervoorzitter onthult maquette Rede van Texel College raadt eigen voorstel af Raad wil extra geld uitgeven voor nieuwe opslag museum Brouwer KUF12 PvdA-kamerlid: Vuurtorens open voor bezoekers' Onder de pomp Kamer: horeca mag oesters rapen op wad Mariniers terug Sprong voorwaarts a Skatepark Gestrande Hunte rijp voor de sloop Transactie Eyercoogh op 9 april in raad TEXELSE^COURANT LINDE Wwen+Slapen! GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11664 VRIJDAG 22 MAART 2002 :rschijnt dinsdag en vrijdag Openbaar Ministerie stelt zo- ig hoge eisen aan de Texelse erblis, dat het twijfelachtig is of raan in de praktijk kan worden laan. Vooral de voorwaarde dat bodembescherming moet den gezorgd - bijvoorbeeld r het vuur in een container te n branden of door betonplaten te brengen - levert problemen De gemeente is eventueel be- om op de plek van de open- dorpsblissen een laag zand te brengen maar dat betekent extra kostenpost van meer dan IOO euro boven de ruim 22.000 D die al op de begroting staat r toezicht op de meierblissen iet opruimen van de resten na op. Het is dan nog maar de ig of dat een afdoende maatre- is. Ook de tientallen Texelaars een meierblis op het eigen erf ken, zouden voorzieningen eten treffen. Als ze daar geen in hebben, zullen heel wat ierblissen verdwijnen. li de voorwaarde dat de brandsta- Iniet groter dan 150 kubieke me- lag zijn, is een probleem omdat ieeste dorpsblissen op Texel dit ;imum ruimschoots te boven Het is zelfs typerend voor de irblisdat hij 'zo groot mogelijk' is niet zomaar een kampvuur. Als ir grenzen aan worden gesteld, is competitie-element weg en ont staat een situatie dat mensen die in èen laat stadium nog rommel op de willen gooien naar elders moeten 'en verwezen... Blis overdag ivankelijk had officier van justitie meer regels willen opleggen: tij- is de verbranding zou er perma- it toezicht moeten zijn en de blis met mogen worden aangestoken rust en bij een sterkere windkracht drie. Het meest merkwaardig sde bepaling dat de meierblis al- i tussen zonsopkomst en zonson- gang mag branden, dus overdag! regels zijn dan ook met speciaal ir de Texelse meierblis bedacht, ar gelden voor traditionele ugdevuren in het Arrondissement maar in het algemeen, zoals Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg kerstboomverbrandingen en vreugdevuren na afloop van een huttendorp. De betreffende gemeen ten mogen ontheffing verlenen van het sinds 1997 geldende verbod om in de open lucht afvalstoffen te ver branden, als ze aan die voorwaarden voldoen. Na overleg met de gemeente heeft de officier enkele eisen laten vallen, maar hij houdt vast aan de bodem bescherming en de maximum- omvang. Het gemeentebestuur hoopt dat de officier alsnog meer soepelheid zal betrachten en stelt zich intussen zo constructief mogelijk op. Door het uitvoeren van een bodemonderzoek op de plaats van de meierblis van Het Noorden zal worden vastgesteld in hoeverre er werkelijk sprake is van bodemvervuiling en nog scherper dan gewoonlijk zal erop worden ge let dat alleen 'schoon' materiaal op de meierblis wordt gegooid. In de diverse dorpskranten zijn al oproepen verschenen om het publiek ervan te doordringen dat de meierblis wordt verboden als er rommel wordt opgegooid die bij verbranding scha delijke stoffen in lucht en bodem brengt. Dit naar aanleiding van enkele incidenten vorig jaar. Excursie Dat de kwestie de bijzondere aan dacht heeft van het OM blijkt uit het feit dat milieuofficier van justitie mr. P. Groenhuis op 30 april naar Texel komt om kennis te maken met deze vorm van Texelse folklore. In gezelschap van burgemeester Joke Geldorp zal hij een ronde maken langs diverse meierblissen. Een Texelaar die door het gemeentebestuur als expert wordt beschouwd op het gebied van pyrotechniek en lokale historie, zal daarbij uitleg geven over de achter grond van dit vreugdevuur en de so ciaal-maatschappelijke betekenis er van in de huidige tijd. De gemeente heeft ook de andere partners van het zogeheten driehoeksoverleg voor deze excursie uitgenodigd. Dat zijn officier van justitie mr. R. Smits, de commandant van het politiedistrict Den Helder/Texel F. Warnar en bur gemeester J. Staatsen van Den Hel der. Deze week is op verschillende plaat sen in Nederland het startschot ge geven voor het VOC-jaar. Onder grote belangstelling onthulde Tweede Kamervoorzitter Jeltje van Nieuwen- hoven dinsdag in de Statenpassage in Den Haag het eerste deel van de maquette van de Rede van Texel. Het 72 vierkante meter grote schaal model wordt dit najaar naar Texel overgebracht. Woensdag werd in aanwezigheid van Koningin Beatrix, kroonprins Willem Alexander en prin ses Maxima in de Ridderzaal de op richting van de VOC herdacht. Na mens Texel woonde burgemeester Geldorp de herdenking bij. Diezelfde dag reisde een delegatie Texelse kin deren in gezelschap van demissionair wethouder Nel Eelman af naar Enkhuizen voor de regionale herden king. En de WV Texel geeft deze week een boekje uit dat geheel aan de Rede van Texel en de VOC is ge wijd. Meer over de VOC-herdenking staat elders in deze krant. (Foto Robert Godt/n) Een meerderheid in de raad wil extra geld uittrekken voor de bouw van een nieuwe opslagloods aan de Laagwaalderweg voor het Agrarisch en Wagenmuseum. Bur gemeester en wethouders hebben echter veel moeite met de uitgave. Het college heeft laten uitrekenen dat de gemeente in totaal €133.990,- nodig heeft om de bouw van de nieuwe opslagloods naast de schu ren van Kooger en De Ridder te laten verwezenlijken. Tegen het oorspron kelijk plan, nieuwbouw naast de be staande opslag aan het Groene- weggetje, was veel verzet gerezen uit het dorp en de politiek. In het nieuwe plan zou alle opslag, ook die uit de bestaande, aan de Laagwaalderweg moeten komen. Tegen de extra kosten is echter weer stand gerezen bij burgemeester en wethouders. Het geld moet volgens het college uit de algemene reserves worden gehaald. Het saldo in die pot irtorens moeten opengesteld wor- voor publiek. Dat vindt Tweede lerlid mevrouw Witteveen- wnga van de PvdA. De torens be en volgens haar tot het culturele Soed van het Waddengebied en igen bij aan de ontwikkeling van cultuurtoerisme en de werkgele- iheid. Ze pleit ervoor het sluiten de vuurtorens te heroverwegen heeft de regering verzocht om nen met betrokken gemeenten i plan van aanpak te ontwikkelen de opening van de grond te krij- i. Ze dient hierover dinsdag bij de landeling van de Planologische 'nbeslissing Waddenzee in de cede Kamer een motie in. 'Ik heb gevoel dat de wens tot tgankelijkheid van de vuurtorens merbreed leeft.' Een kudde van elf Schotse Hooglanders verkeert sinds gister middag in het natuur ontwikkelingsgebied De Ploeg elanden en de Blekerij. De beesten zijn eigendom van Maarten Hoogenbosch, die ze in het bos-, heide- en weidegebied laat grazen en daarvoor wordt betaald door Staatsbosbeheer. Op deze wijze blijft het terrein open enkrijgt de flora een gevarieerd karakter. De voormalige weilanden zullen voor lopig ook nog gewoon worden ge maaid. In plaats daarvan zouden ook méér Hooglanders kunnen worden ingezet, maar dan zouden bos en hei te veel te lijden hebben. De Schotse Hoogland ers (met uit zondering van één stiertje van 14 maanden allemaal koeien van om streeks drie jaar) zijn afkomstig uit het 'geboorteoverschot' van een kudde van ongeveer 150 beesten die Staatsbosbeheer heeft in het Groningse Midwolda. Hoogenbosch heeft ze gekocht met de bedoeling ze uiteindelijk als slachtvlees te verwer ken. De dieren arriveerden gistermiddag per veewagen bij het heideveld Het Mientje aan de Ploelanderweg. Toen de achterklep van de wagen werd neergelaten, maakten ze weinig aan stalten om uit te stappen. Meer dan een kwartier bleven ze onrustig bla zend bijeengedromd in de wagen staan, blijkbaar uit angst voor het onbekende of voor de mensen van Staatsbosbeheer, media en andere belangstellenden die ongeduldig stonden te wachten. Toen het te lang ging duren ging de chauffeur de wa gen binnen en wist de Hooglanders met enige moeite over het plankier naar buiten te drijven. Toen zetten ze er de spurt in en vormden verderop weer een fraai gesloten kudde. Overstekend 'wild' Na De Geul en de Bollekamer is De Ploegelanden het derde natuurge bied op Texel dat Staatsbosbeheer door Schotse Hooglanders laat begrazen. Het bijzondere is dat in dit begrazingsterrein ook de voor auto verkeer opengestelde Ploegelander- weg zit, zodat de weggebruikers de Lees verder pagina 5 zou daardoor tot €513.843,- beneden de ondergrens dalen die de ge meente hanteert. 'Denk na over wat u doet', hield burgemeester Geldorp de raadsleden voor, voordat het voor stel maandagavond in de raadsbrede commissievergadering besproken werd. 'Het college vindt het een bij zonder stevig bedrag. Het legt een claim op de reserve.' Frans Visman (D66) vond dat de kos ten voor het Wagenmuseum niet in relatie stonden met de genoemde €513.843,-. 'Het Agrarisch en Wagenmuseum is daar niet verant woordelijk voor. Het gaat om de 134.000 euro die zij gevraagd heb ben.' Hij wilde het geld wel beschik baar stellen. 'We kunnen niet op onze schreden terugkeren. Het is behoor lijk prijzig, maar ga het toch realise ren.' Op GroenLinks na, sloten de andere partijen zich daarbij aan. 'Wij vinden het financieel niet verant woord', zei Henny Festen (GroenLinks). 'De schuur kan ook naast de andere gebouwd worden.' Ze vond dat er dan wel bomen om heen gezet moeten worden. Burgemeester Geldorp vroeg de raadsleden nogmaals goed na te denken. Zij stelde dat alleen was toe gezegd om de kosten te onderzoe ken. Ook demissionair-wethouder Peter Bakker raadde af het uit te ge ven. De partijen hielden voet bij stuk. Piet Standaart (Texels Belang): 'Er zijn in het verleden toezeggingen gedaan, dus we willen medewerking verle nen.' Geldorp gaf de partijen het ad vies de uitgave nog eens binnen de fracties te bespreken, voordat het voorstel in de gemeenteraad aan de orde komt. De €133.990,- is opgesplitst in een bedrag van €46.279,- dat de ge meente nodig heeft om de grond naast Kooger en De Ridder in bezit te krijgen en €87.711,- dat het Wagen museum heeft aangevraagd. Dat is bedrag is opgesplitst in €65.802 (de meerkosten ten opzichte van het eer ste plan), €20.593,- (kosten die al waren aangevraagd voor het oor spronkelijk plan) en €1.316,- (ter compensatie van de gestegen bouw kosten). Verplaatsing van de nieuwe schuur van het Agrarisch en Wagenmuseum kost 133.990 euro. Omgerekend per bezoeker is tiet ruim 10 euro. Vind je dat nou leuk? Na de nodige aandrang waren de Schotse Hooglanders bereid de wagen te verlaten. (Foto Harry da Graaf) Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat kleine restaurants voor eigen gebruik de mogelijkheid moeten krijgen om oesters te ra pen op het wad. Staatssecretaris Geke Faber van LNV is daar tegen, omdat ze vreest dat de oesters massaal zullen worden geraapt. Het parlement is daar niet bang voor. Dat stelt de restaurant houders gelijk aan de bevolking, die wel voor eigen gebruik mag rapen. In hoeverre dit besluit goed nieuws is voor Texelaar Lourens Westbroek, die een oesterkwekerij op het wad wil starten, is onduidelijk. PvdA'er me vrouw Witteveen-Hevinga neemt het voor hem op. 'Het plan voor een ex periment met een kleinschalige kwe kerij voor Japanse oesters is een ac tiviteit die past bij het karakter van de Waddenzee.' Ze vindt dat de garan tie voor kleinschaligheid moet wor den vastgelegd in de vergunning. Maar D66 vindt bij monde van me vrouw Augustijn-Esser dat een oesterkwekerij absoluut niet mag worden toegestaan. Ze vindt staatsscretaris Faber aan haar zijde. 'Men dacht dat de Japanse oester een goed alternatief voor de Zeeuwse zou zijn, die op dat moment aan ziek tes leed. Maar de Japanse oester verdringt onze soort nu. Het is be treurenswaardig dat deze exotische oesters nu ook in de Waddenzee voorkomen. Om dan ook nog eens te zeggen dat wij die oestersoort moe- Losse nummers 0,85 Ze zijn er trots op bij de Joost Dourieinkazerne. Voor de eerste keer heeft het drie jaar geleden gefor meerde Amfibisch Ondersteu ningsbataljon als zelfstandige een heid meegedaan aan de jaarlijkse wintertraming in de regio Harstad in het noorden van Noorwegen. Pagina 5 Esther Banki. de nieuwe directeur van het Maritiem en Juttersmuseum en de Oudheidkamer, staat voor een imposante uitdaging. Onder haar lei ding moet het museum in Oudeschild 'De Grote Sprong Voorwaarts' ma ken. Ze denkt dat het gaat lukken. 'Er liggen hier veel kansen.' Pagina 6 De Vereniging Skatepark vindt dat het Skatepark aan de Elemert in Den Burg een extra toegang moet krijgen. De vereniging is bang dat het skatepark na het opknappen van de vijver en de directe omgeving niet goed bereikbaar meer is. Pagina 9 Het ziet ernaar uit dat de eind vorig jaar gestrande kustvaarder Hunte zal worden gesloopt. Een inspectie op de werf in Vlaardingen heeft uitgewe zen dat de schade die de 71,5 meter lange kustvaarder tijdens de stranding en de berging heeft opge lopen veel omvangrijker is dan aan vankelijk werd aangenomen. Op be paalde plaatsen is de beplating een halve meter naar binnen gedrukt en zijn stalen balken in het schip ook verbogen. Het herstel zou ongeveer 454.545 euro (ƒ1 miljoen) gaan kos ten, en dat zou het schip niet meer waard zijn. Naar verluidt wordt ge zocht naar een sloper voor de Hunte, die momenteel nog in een haven in Vlaardingen voor anker ligt. (Advertentie) WIJZIGING 0PHAALR0UTES HUISVUIL zie pagina 8 (Advertentie) ten gaan kweken, lijkt mij niet de manier waarmee we met uitheemse soorten moeten omgaan.' Omdat er in de Kamer nu onvol doende steun is voor de oester kwekerij, ziet Witteveen af van een motie. 'Het is nog te vroeg. Maar ik heb wel een motie ingediend om duurzame sociaal- en economische ontwikkelingen in het Waddengebied te stimuleren. Dat biedt wel perspec tief voor de kweek van oesters, maar ook voor andere kleinschalige activi teiten, zoals het pieren- en schelp- diervisserij.' De PvdA-politica vindt dat niet alleen hogere overheden de dienst mogen uitmaken in het waddengebied. 'Gemeentebesturen worden horendol van al die nchtlijnen. De lokale bestuurders moeten meer te zeggen krijgen in eigen gebied.' De gemeenteraad beslist in de verga dering van dinsdag 9 april over de grondruil, waardoor de bouw van een nieuwe grote NJHC-herberg op het B-veld van Texel '94 en de bouw van een gecombineerd hulpverlenings centrum aan de Pontweg mogelijk worden gemaakt. De gemeente koopt voor 1.900.000 miljoen euro van de NJHC het 1,7 ha grote terrein aan de Pontweg waarop nu nog de Eyercoogh staat en verkoopt aan de NJHC het sportveld (9000 m2) voor 1.021.050 euro. Daarna kan de arti kel 19 procedure van start gaan die nodig is voor de bestemmings verandering van het B-veld. fjnta ^marLrJrxtfi la ba kart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ^^udlo J J^elecom var» der n «Hand. Troti op NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1