Agrarisch natuurbeheer og niet uit de problemen wetkoop UCEL Cjrocn 2'wartsjexels 'tn het harL, Coalitie tevreden over onderhandelingen Nieuwe veerboot krijgt roerpropellers NauiA Veel akkerbouwers vallen buiten de regeling Verval hoeve De Tijd wacht stolpenbeleid niet af CDA en TB claimen post loco-burgemeester Dronkaard bedreigt politie Commissie vergadering Nieuwe Toekomst dit jaar niet open Rommelmarkt Kofferbakmarkt TEXELSE^COURANT GECOMBINEERDE KRANT MET PASEN Jeugdtheater Geen lijken... a Veerhaven Teso m Model Racing Texel TEXELSE^COURAiMT SUPER DE BOER meen 'GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11665 DINSDAG 26 MAART 2002 UnSS* Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg el Texelse akkerbouwers die irarisch natuurbeheer toepassen ip hun bedrijf komen niet meer in lanmerking voor een vergoeding. 'an de 3400 hectare waarvoor een ubsidieaanvraag is ingediend bij ureau Laser, is slechts de helft ehonoreerd. Het betreft voorna- lelijk graslandpercelen. Een te- lurstelling voor Agrarische atuurvereniging De Lieuw. 'Het iet er somber uit voor het agra- sch natuurbeheer op Texel', con- tateert voorzitter Dick Drijver, die voor de langere termijn wat opti- istischer is. jrarisch natuurbeheer omvat een reed scala aan maatregelen om de stuur op het cultuurland te bescher men. Bijvoorbeeld akkerranden- rheer, waarbij de perceelsranden iet worden bespoten maar igezaaid met bloemrijke mengsels, en weidevogelbescherming, waarbi| jeren een vergoeding ontvangen jor het beschermen van nesten. De gedeeltelijke afwijzing hiervoor is >n bittere pil voor de agrariërs, die jrig jaar al nul op het rekest kregen in staatssecretaris Geke Faber van JV. Toen dreigden 75 landbouwers te worden gedupeerd doordat de jwindsvrouw weigerde het budget >or agrarisch natuurbeheer op te rhroeven. De schade voor de boe- in viel uiteindelijk mee doordat de rovincie en de gemeente met een irgoedmg over de brug kwamen. Jet betrof echter een eenmalig kre- (el, ter overbrugging van de subsi die die de provincie drie jaar lang ischikbaar stelde voor agrarisch ituurbeheer en de overgang naar ibsidiëring door LNV. jaar die subsidieregeling pakt voor sxel ongunstig uit. Uitgangspunt is lat de gebieden die voor subsidie in aanmerking komen voor tachtig pro cent uit grasland moeten bestaan en voor maximaal twintig procent uit ak kerbouw- of bollenland. De regeling werkt goed voor agrarische gebieden die voornamelijk uit grasland be staan, zoals veenweidegebieden. Maar Texel, waar de verhouding gras- en akkerbouwland fifty-fifty is, kan er met goed mee uit de voeten. 'We lo pen vast', constateert Drijver. 'Veel akkerbouwers vallen buiten de rege ling. Terwijl de meeste weidevogels juist op akkerbouwland broeden. Een groot deel van dat land valt af. Daar door komen we ook met het totale broedresultaat in de knoei. Want er moeten op 100 hectare land minimaal 25 nesten worden beschermd.' Het spijt Drijver ook dat de vergoedings regeling voor tuinwallen die met voor gemeentelijke subsidie in aanmerking komen niet in het beheers- programma voorkomt. Hij heeft ech ter goede hoop dat de provincie het tuinwallenbeheer blijft steunen. Ver der geeft hij aan dat het budget van LVN wel enige ruimte biedt om boe ren die buiten de regeling vallen de helpende hand toe te steken. Een woordvoerder van Bureau Laser, dat de Texelse aanvraag toetst aan de criteria, legt uit hoe de beoorde ling in z'n werk gaat: 'De provincies maken gebiedsplannen, waarin wordt bepaald hoeveel ruimte er is voor agrarisch natuurbeheer. GS stel len de quota vast. Ons bureau beoor deelt of de aanvraag past binnen het gebiedsplan, voldoet aan andere ei sen en of er voldoende geld is. De aanvraag van Texel voor 3400 hec tare was veel te groot. Er is maar ruimte voor 1700 hectare. De be schikking hiervoor ligt klaar en kan elk moment worden opgestuurd.' Tegen de afwijzing van een deel van de beheersgebieden voor akkerranden heeft De Lieuw bezwaar aangete kend. Drijver: 'Een ingewikkelde en verwar rende regeling, die in de uitvoering veel problemen geeft. We moeten nu tevoren aangeven welke percelen in de regeling passen en alles op kaart zetten en indienen. Nu blijkt een groot deel buiten de regeling te vallen Het gaat héél anders dan de eerste drie jaar, toen we van de provincie een bepaald subsidiebedrag voor agra risch natuurbeheer kregen en we zelf voor de invulling konden zorgen. We mochten het geld besteden zoals het ons het beste paste. Een werkbare regeling, die leidde tot veel draagvlak voor agrarisch natuurbeheer. Dat is gebleken uit de bereidheid van de boeren om, ondanks dat de staats secretaris vorig jaar met met geld over de brug kwam, door te gaan met agrarisch natuurbescherming. Van de 160 leden van onze vereniging zijn er maar een paar afgehaakt. Natuurlijk is nestbescherming voor de meeste boeren een vanzelfsprekende zaak en is elke vergoeding meegenomen. Maar de huidige regeling doet geen goed aan het agrarisch natuurbeheer. Er is veel meer uit te halen. Maar daarvoor moeten de criteria worden aangepast en dat vergt een lange procedure.' Volgens Dri|ver is er wel een actie gaande om regeling voor Texel aan te passen. Deze wordt getrokken door provincie, DLV en De Lieuw. 'Voor nu biedt die geen oplossing, maar op termijn is er wel perspectief.' Drijver geeft aan met ontevreden te zijn over de medewerking van Bureau Laser. 'Ze hebben goed met ons meegedacht en geprobeerd de ruimte die er is in te vullen. Het zijn geen kille rekenaars zonder mense lijke trekjes.' Het behoud van stolpen staat in de belangstelling. Het onderwerp wordt meerdere keren aangesneden in de onlangs gereed gekomen Structuur visie 2020, waarin wordt gepleit voor de oprichting van een Stichting Texels Landschap, die zich moet in zetten voor het beschermen van de monumentale boerderijen. Politieke partijen namen het bouwen van inpandige appartementen in stolpen, al dan niet voor permanente bewo ning, op in hun verkiezings programma's. En ongetwijfeld zullen de stolpen worden genoemd in het nieuwe collegeprogramma, waaraan de coalitie werkt. Want er bestaan grote zorgen over het verdwijnen van deze markante bouwsels uit het Texelse landschap. Jongste voor beeld is hofstede De Tijd aan de Genteweg in polder Het Noorden. De omstreeks 1913 gebouwde stolp met dubbel vierkant was ooit het trotse bezit van de familie Wuis, maar kwam door de tand des tijds in erbarmelijke staat te verkeren. Het houtwerk was bijvoorbeeld aan verrotting onderhe vig. Bewoner Hans Wuis zou de boer derij best willen opknappen. 'Maar dat is onbetaalbaar. Alleen het casco kost me al zes ton (272.727 euro. red.), en dan ben ik er nog lang niet. Tenzij iemand mij dat geld schenkt, zit er gewoon niks anders op dan sloop. Dat zag ook het college in, dat - zo lang de structuurvisie nog met tot beleid is verheven - toestemde in het slopen van de stolp. Dat is een kolfje naar de hand van broer en kraan machinist Paul Wuis, die op de foto korte metten maakt met de ooit trotse hofstede. Zodra al het materiaal is afgevoerd, verrijst op dezelfde plek een degelijke, maar eigentijdse wo ning. (Foto Gervü Timmerman) èxels Belang, het CDA en de WD llopen half april een college programma te kunnen presente- en. Afgezien van kleine verschillen an inzicht, verlopen de onderhan- elingen naar tevredenheid. Dat leidt 'formateur' en TB-voorzitter os Timmer, die donderdagavond tet vertegenwoordigers van de rie partijen om de tafel zat. Jgesproken werd dat TB-wethouder lorry Heijne, naast Financiën, irondzaken en Verkeer, verantwoor- elijk wordt voor Economie. Nel :en 20-jarige man uit Oudeschild is ondagochtend omstreeks 4.00 uur langehouden wegens het beledigen in bedreigen van twee agenten. De >olitie was even daarvoor in de (antoorstraat in Den Burg geweest in 'erband met de gespannen sfeer die r heerste in het uitgaansleven. De erdachte, die onder invloed van al- :°hol verkeerde, daagde de politie uit '°or ze voor 'homo's' uit te schelden n dreigde de ramen van hun wonin- |en in te gooien. Ook nadat hij in de iraag was gevat, bleef hij zich roeren n dreigde hij familieleden van de >olitiemensen iets aan te doen. Er is >roces-verbaal tegen hem opge haakt verband met de overgang naar het luale stelsel en de komst van de «euwe gemeenteraad zal in april 'Pnieuw slechts één gezamenlijke 'ergadering van raadscommissies vorden gehouden, waarbij kwesties ie betrekking hebben op alle vier ■ectoren worden behandeld. De bij enkomst ls maandagavond 15 april, Begint om 19.30 uur en staat onder 'oorzitterschap van burgemeester eldorp. Eelman (CDA) richt zich op Ruimte en Wonen, Onderwijs en Milieu, terwijl Annie Hin (WD) Cultuur, Welzijn en Recreatie behartigt. De partijen kon den het niet eens worden over de vraag welke wethouder loco-burge meester wordt. Het CDA claimt deze post omdat Nel Eelman de langst zit tende wethouder is, terwijl TB er op basis van het meeste aantal zetels in de gemeenteraad recht op meent te hebben. Ook het te voeren beleid was donder dag onderwerp van gesprek. Gespro ken werd over de beleidsonderdelen Algemeen Bestuur. Openbare Orde en Veiligheid, Verkeer en Vervoer en Economie. Timmer: 'Er zijn wel wat verschillen, maar over het algemeen zitten de partijen aardig op één lijn.' Vanavond en donderdag worden de onderhandelingen vervolgd. Timmer benadrukt dat ook de niet-college- partijen de mogelijkheid krijgen om punten in te brengen in het beleid voor de komende vieriaar. Het is de bedoeling dat het collegeprogramma 15 april wordt gepresenteerd. Teso heeft definitief besloten de veerboot die in 2005 in de vaart moet komen, te voorzien van roer propellers in plaats van de Voith Schneider propellers waarmee de Molengat en de Schulpengat zijn uitgerust. Langdurig vergelijkend onderzoek heeft uitgewezen dat roerpropellers de voorkeur hebben op het gebied van veiligheid, con tinuïteit, kwaliteit, efficiency en comfort. Wat betreft de Het ziet ernaar uit dat de be staande uitgaansgelegenheden in De Koog en Den Burg een druk seizoen tegemoet gaan. De ver wachting dat discotheek De Nieuwe Toekomst komende zomer open zou gaan, blijkt namelijk te optimistisch. Als gevolg van slecht weer, het ongeluk met de bouw- kraan en andere oorzaken heeft de bouw van het uitgaanscomplex vertraging opgelopen. In januari zei projectontwikkelaar Tijs Blom uit Eemnes nog te hopen dat de disco en twee restaurants in mei of juni de deuren konden openen. 'Maar dat redden we niet. Zelfs de bouw activiteiten zijn dan nog niet afgerond en dan moet de discotheek ook nog worden ingericht, wat ook wel weer een paar maanden vergt. Zoiets kun nen we niet forceren Een tegenval ler, want dit kost wel een paar cen ten extra, maar daar komen we wel weer overheen. Het voordeel is dat we nu in alle rust op zoek kunnen naar een pachter, die op zijn gemak kan kijken hoe de zaak er van binnen uitziet. Ander voordeel is dat de uitgaanders en bouwactiviteiten el kaar nu niet in de weg zitten.' Zoals het er nu naar uitziet wordt het hele complex (disco, restaurants, winkels en hotel) aan het eind van het jaar opgeleverd. Blom: 'Dan hebben we nog een paar maanden de tijd voor de inrichting.' Ondanks de ver traging gaat over enkele weken de vlag in top, want het hoogste punt is binnen bereik. De werkzaamheden aan De Nieuwe Toekomst in De Koog hebben vertraging opgelopen. manoeuvreerbaarheid maakt het niets uit. Een roerpropeller bestaat uit een schroef die in een draaibare tunnel is opgesteld en ziet er dus heel anders uit dan het Voith Schneider systeem met zijn naar beneden stekende lam ellen. De nieuwe veerboot krijgt aan beide uiteinden twee roerpropellers, dus totaal vier. Dit type voortstuwing heeft de afgelopen 15 jaar een be langrijke ontwikkeling doorgemaakt, waardoor het marktaandeel aanzien lijk is gegroeid. Wat betreft de conti nuïteit is het belangrijk dat roer- propellers snel kunnen worden omgewisseld als zich tóch eens een ernstig defect zou voordoen. Van belang is ook dat roerpropellers door diverse fabrieken worden gemaakt en geleverd, terwijl de gepatenteerde Voith Schneider propellers van één bedrijf komen. Dat zou op termijn problemen kunnen geven als het marktaandeel van Voith verder inzakt. Roerpropellers blijken ook minder tril ling en lawaai te veroorzaken, wat gunstig is voorde rust aan boord. De propellers zullen worden bediend met een computerondersteund besturingssysteem. De stuurman bedient één handle met twee func ties. In buurthuis Bethel in Zuid-Eierland wordt maandag (tweede paasdag) de jaarlijkse rommelmarkt gehouden. Tussen 11.00 en 16.00 uur kunnen bezoekers er terecht voor de meest uiteenlopende spullen. De opbrengst is bestemd voor het in stand houden van Bethel. Op de parkeerplaats van zwem paradijs Calluna in De Koog wordt maandag (tweede paasdag) de eer ste kofferbakmarkt van het seizoen gehouden. Deze duurt van 11.00 tot 15.00 uur. Een standplaats kost 5 euro. De opbrengst is bestemd voor de organiserende IJsclub De Koog. Roerpropeller, ook wel Azimuth Truster ge noemd. Teso gaat nu bepalen welke motoren in het schip worden geplaatst. Het vereiste vermogen zal worden vast gesteld en er zal gekozen moeten worden tussen dieselelektnsch (zoals bij de huidige boten) of dieseldirect. Bij het eerstgenoemde systeem wor den de schroeven aangedreven door elektromotoren, die door een diesel generator van stroom worden voor zien. Bij het andere systeem drijven de dieselmotoren de schroeven di rect aan. (Advertentie) i» (xf bjri_ In verband met het als werk dag uitvallen van maandag 1 april zal er op donderdag 4 april een gecombineerde krant ver schijnen Advertenties voor deze krant kunnen dinsdag 2 april tot 17.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy Losse nummers 0,85 'Een fragmentarische voorstelling met revueachtige elementen', ver meldt het programmaboekje van Wil len alle figuranten nu instappen!, dat zondag twee uitvoeringen kende in theater Klif 12 in Den Hoorn. De om schrijving was goed gekozen, net als de typering 'snuffelproject'. Pagina 2 Het gebeurt niet vaak dat Texelaars demonstreren. Maar als ze het doen. dan doen ze het goed. Zoals op dins dag 27 januari 1976. toen 1200 Texelaars en 50 schapen op het Haagse Binnenhof de noodklok luid den over de zorgwekkende toestand van de dijken Pagina 4 De nu 58 meter brede mond van de veerhaven van 't Horntje wordt maar liefst 25 tot 30 meter breder. Reeds aan het eind van dit jaar of begin vol gend jaar zal met het werk worden begonnen. Pagina 5 Model Racing Texel hield zaterdaga vond voor het eerst kampioen schapswedstrijden in de Burgemees ter De Koninghal. Zevenentwintig deelnemers namen het tegen elkaar op diverse spannende races. Pagina 7 (Advertentie) LfTcz* "ZjmrtrJmii m bd ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Mi DE GROEN EN DOEN WNKEL o des NEE- sticker maar wel geïnteresseerd Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1