Rabobank Texel krijgt jongerenraad Bedrijven krijgen entree Bernhardlaan Binnenhof nóg onder indruk van Texels protey mïnïïi Papier hier... Zware tijden GVT-turnsters Raboton adopteert Wezenputten van stichting VOC Andere lokatie Cabaret-café Programma zaalvoetbal Voetbaluitslagen Gymnastiek Wat ik zeggen wou... Texel TEXELSE j COURANT I Bankpas niet 00 vergeten? Ook de Texelse Rabobank levert zijn aandeel In de strijd tegen het zwerfvuil. In het portiek van de pinautomaat van de bank aan de Groeneplaats zit een vandaal- bestendige stalen 'brievenbus waarin de klanten hun transactie bonnen kunnen deponeren. Dat is het gevolg van actie van de 18- jarige Angelique Boon uit Den Burg. Zij ergerde er zich aan dat veel mensen die geld pinnen en daarbij om een transactiebon vragen dit bonnetje vervolgens op de grond gooien, zodat vooral na afloop van een weekend (waarin gemiddeld zo'n duizend transacties plaatsvinden) een enorme rotzooi is ontstaan, waar voorbijgangers dan weer andere rommel bijgooien. Angelique vond dat er een prullenbak moest komen. De brief die zij daarover naar de bankdirectie schreef, had niet direct gevolg, want het duurde even voordat was uitge zocht wat de beste oplossing is. nei piaaisen oi mei rnuuivast ophangen van zomaar een afval bak lokt vandalisme uit en biedt de mogelijkheid om er ook ander vuilnis in te gooien. De keus viel op een stalen 'brievenbus' met niet al te grote inwerpopening. Inmiddels is gebleken dat daarin nu de meeste van de afgedankte bonnetjes terecht komen. Even goed belanden er nog veel op de vloer, maar hopelijk verandert dat als het publiek eenmaal weet waar de bus voor bedoeld is. Sommige klanten weten dat nog niet, wat ook blijkt uit het feit dat tussen de ingezamelde transactiebonnen soms ook ge wone betaalopdrachten worden aangetroffen. Die worden eruit gehaald, maar het geeft wel ver traging bij de uitvoering van de opdrachten. Ook de drie andere pinautomaten die de bank op Texel heeft, krijgen een afvalbus. Op de foto staat Angelique Boon (die aan de Amsterdamse Acade mie Financiële en Zakelijke Dienstverlening studeert) terwijl ze uit handen van directeur Leo Timmers een geschenkbon krijgt als waardering voor haar idee (Foto Harry da Graaf) De turnsters van Gymnastiek vereniging Texel beleven zware tijden. De trainingsomvang is dit seizoen noodgedwongen met dertig procent ingekrompen. Daarom was het al een hele prestatie dat Marijke Blok en Nienke Daalder zich bij de junioren wisten te plaatsen voor het provin ciaal kampioenschap, dat zaterdag in Almere werd gehouden. Onder lei ding van invalcoach Karin Zwaneveld wisten Blok en Daalder met verder te reiken dan respectievelijk een 23ste en een 26ste plaats. Vooral de oefe ningen op balk en vloer lieten veel te wensen over. Sprong en brug verlie pen beter, hoewel ook hier niet opti maal werd gescoord Ook Barbara Damstra was van de partij. Zij kwam uit bij de pupillen. Damstra draaide aardig mee, maar door een wat tegenvallend cijfer op balk zakte ze aan het einde van de wedstrijd terug naar een twintigste plaats in het sterke deelnemersveld. De 8,65 die ze behaalde op sprong en de 8,9 op brug waren echter goede opstekers voor deze jonge getalenteerde turnster Jaap Duinker uit Den Hoorn. Het gebeurt niet vaak dat Texelaars demonstreren. Maar als ze het doen, dan doen ze het goed. Zoals op dins dag 27 januari 1976, toen 1200 Texelaars en 50 schapen op het Haagse Binnenhof de noodklok luid den over de zorgwekkende toestand van de dijken. Dat ze in de residentie nog steeds onder de indruk zijn, ont dekte een verslaggever van de Texelse Courant onlangs tijdens een rondleiding door het Binnenhof. Op een introductievideo over het ont staan van de parlementaire democra tie, komt de Texelse demonstratie uitvoerig in beeld. De film toont on der andere de in onderbroek protes terende Jaap Duinker uit Den Hoorn, die met een spreuk op z'n borst de demonstratie kracht bijzette. Aanleiding tot het protest was een orkaan die het zeewater op 3 januari 1976 opstuwde tot 3,12 meter boven 1200 Texelaars protesteerden in januari 1976 In Den Haag tegen het uitblijven van de dijkverhoging. Bij de viering van 400 jaar VOC laat de gelijknamige Texelse stichting niets aan het toeval over. Het zint het bestuur niet dat de aloude Wezenputten aan 't Skillepaadje er wat haveloos bijliggen. 'Twee ga ten in de grond met een paar hou ten deksels. Het moet er allemaal een beetje leuker uitzien', vindt bestuurslid Nel Eelman. Maar zo'n opknapbeurt gaat niet voor niets. De commissie Raboton 'adopteert' de Wezenputten en betaalt hier voor 3.290 euro aan de stichting. Voorzitter Aris van Zeijlen van de Raboton strooide donderdag weer eens wat geld van de Rabobank in het rond. 3000 euro overhandigde hij aan de promotiecommissie van de Texelse landbouw, die de lokale agra rische bedrijfstak een wat vriendelij ker aanzien wil geven. Want het wat besmette karakter is volledig mis plaatst, aldus het campagneteam. Het team gaat regelmatig de boer op. maar de groeiende hoeveelheid promotiemateriaal past al lang niet meer in de kofferbak. 'De gift wordt besteed aan een broodnodige aan hanger', vertelde Marius Kikkert. Henk de Vries van Budovereniging Shima en de Texelse Sportraad ver telde vol trots bezig te zijn met de organisatie van een judotoernooi voor gehandicapten, dat op 21 sep tember op Texel wordt gehouden. Van heinde en verre komen judoka's naar het eiland om op de mat aan te treden tegen de dertien Texelse ge handicapten die deze tak van sport vol overtuiging beoefenen. De orga- De Rabobank Texel is bezig met de oprichting van een jongerenraad. Die moet bestaan uit leden van 18 tot 25 jaar en krijgt een rol bij het leveren van inspraak en het nemen van initiatieven waarmee de bank zijn voordeel kan doen, in het bij zonder wat betreft service en maatschappelijke dienstverlening. De ongeveer 700 Raboklanten in deze leeftijdscategorie krijgen bin nenkort een brief waarin wordt uitge legd wat de bedoeling is. Door het invullen van een enquêteformulier kan men van zijn of haar belangstel ling blijk geven. Degenen die dat doen, worden te zijner tijd uitgeno digd vooreen informatiebijeenkomst. De bankdirectie hoopt dat zich op die bijeenkomst tenminste acht gegadig den voor de jongerenraad zullen aan melden. Het initiatief past in de reeks activi teiten die coöperatieve bank organi seert om 'midden in de samenleving te staan' De toekenning van de jaar lijkse 'Raboton de ledenreis naar de Floriade en het houden van leden vergaderingen in telkens andere (bednjfs)gebouwen van leden en re laties horen daar ook bij. Welke mogelijkheden en bevoegdhe den de jongerenraad precies krijgt, zal nog in overleg worden bepaald. Maar te verwachten is dat de jonge lui kennis zullen maken met het bank wezen in het algemeen en zich zal kunnen uitspreken over bepaalde besluiten van het bestuur, klant bediening, sluitingstijden van kanto ren en over bijzondere projecten die met de Raboton gefinancierd wor den. Ook activiteiten die niet direct met de bank maar wel met de Texelse samenleving hebben te maken, kun nen door de jongerenraad worden behartigd. Directeur Leo Timmers noemt als voorbeeld een data bestand waarmee Texelaars die op het vasteland gaan studeren, aan een kamer geholpen kunnen worden. Af gestudeerde of vertrekkende Texelaars die een kamer verlaten, kunnen dat melden zodat een nieuwe Texelse student zijn of haar plaats kan innemen. De jongerenraad zal waarschijnlijk eens per twee maanden bijeenko men. Door een rouleerschema zal de Als de vijver voor het assurantiekantoor van Ab de Wijn aan de Bernhardlaan wat kleiner wordt gemaakt, ontstaan uitbreidings- en ontsluitingsmoge lijkheden voor enkele bedrijven die aan de erachter liggende Maricoweg zijn gevestigd. Dat zijn het hout- en bouwcentrum Van der Vis en het autoservicecentrum Segerink die dan aan de Bernhard laan een nieuw front met entree kunnen krijgen. Van der Vis wil het detailhandelsgedeelte van zijn be drijf er naar toe overbrengen. Ab de Wijn hoopt op een zodanige terreinindeling dat hij kan voldoen aan de voorwaarden om boven zijn kantoor een bedrijfswoning te bouwen. B en w zijn bereid planologische medewerking te verlenen door het ontwerp bestemmingsplan Den Burg aan te passen. Een belangrijk plus punt is dat het aanzien van deze hoek van Den Burg er aanzienlijk fraaier door wordt. Komende vanaf de Kogerstraat kijkt men nu vooral tegen achterkanten met damwanden en betonschuttmgen van de genoemde bedrijven. Als de hier toe te laten nieuwbouw er qua materiaal en vorm goed uitziet, ontstaat een fraai totaal beeld. De (gemeentelijke) vijver voor het kantoor van Ab de Wijn speelt een rol bij de ontwatering van de omge ving. Als hij gedeeltelijk zou worden gedempt, zou dat echter geen pro blemen opleveren. samenstelling in de loop der jaren telkens wijzigen. Mentor van de jon geren wordt directeur Timmers zelf. Wie belangstelling heeft voor de raad kan nu al nader informeren bij bank- medewerkster Fenneke Kraft. Cabaret-café, waarin het lokale nieuws wordt besproken door Pip Barnard en Janien de Bruijn, wordt vrijdag niet gehouden in Question Plaza, maar in het geheel vernieuwde grand-café van De Lindeboom. Dit in verband met het leggen van een nieuwe vloer in Question Plaza, waar door deze zaal niet beschikbaar is. Mocht de nieuwe lokatie goed beval len, bestaat de kans dat het pro gramma daar de rest van het seizoen blijft. Het is nog niet bekend welke gasten Barnard en De Bruijn zullen ontvan gen, maar in het programma is in ie der geval aandacht voor dingen die nieuw zijn - van het vrouwencollege tot het seizoen -, voor de problema tiek rond asielzoekers en de verkie zingen, en voor de meierblis en de VOC. En natuurlijk is er aandacht voor Goede Vrijdag en Pasen Verder een film over 'Te kust en te keur', een aflevering van het feuilleton 'Mossel- weg 14' en veel muziek. Op eigen teksten en op teksten van Huib 'de Rijmelaar' Feniin. Cabaret-café be gint om 20.15 uur en is gratis toegan kelijk. Aris van Zeijlen en Roelie Bakker van de commissie Raboton temidden van de begunstig- (jen (Foto Gerard Tlmivnruin) nisatie van zo n sportfeest ko paar centen en daarvoor vondl gewillig oor bij de Van Zeijlem commissie, die een bijdrage van 2430 euro Last but nol waren de vrijwilligers van hel risch- en Wagenmuseum in Di aan de beurt, die zo hard h gewerkt aan hun nieuwe ontv ruimte, de plek waar de werden uitgereikt. Het laatste plaar, goed voor 2200 euro, wi het museum zelf Al met verdween er zo bijna euro uit de Raboton, ongeve kwart van de inhoud. 'De bo dus nog lang niet in zicht', drukte Van Zeijlen, wiens corr zich het afgelopen kwartaal f bogen over 26 inzendingen 'maar' vier echt aan de criteria den speet hem ook wel een I 'De aanvraag moet een breed schappelijk doel dienen' er mankeert het nog wel eens aa gens Van Zeijlen. 'ElkeTexelaa er in principe iets aan hebber der benadrukte hij dat het verwezenlijken moet zijn en i commissie met op vage plan: te wachten. Het streelt de co; sie ook als er aan de realisati vrijwilligershanden te pas Nieuwe verzoeken kunnen w gericht aan Fenneke Kraft i Rabobank. Woensdag 27 maart 18.30 Klif Dl-Klif D2 19.20 Klif 5-ZDH 3 20.10 Mantje 3-RAB 1 21.00 SVO 5-Klif 4 Klif Klif Franchimon SVO Door het vijvergedeelte op de voorgrond te dempen, ontstaat voor de bedrijven op de achtergrond ruimte voor (fraaie) nieuwbouw met een entree die uitkomt op de Bernhardlaan. iTvto «my a. Gnun Jelleboog heeft zaaldienst. Donderdag 28 maart 18.30 De Koog 3-NIOZ Meedendorp 19.20 SVO 4-De Krim 4 SVO 20.10 Texel 5-ZDH 2 Texel 21.00 Mantje 2-De Koog 4 Molanus Oosterend heeft zaaldienst. Vrijdag 29 maart 16.45 De Krim D2-De Koog D1 Krim 17.30 Texel D1 -SVO D1 Texel 18.15 De Krim 5-Texel 6 De Krim 19.05 De Koog 2-Texel 2 Molanus 19.55 Jelleboog 2-Texel 1 Van Beek 20.45 SVO 2-Klif 1 Sangers 21.35 De Krim 2-De Krim 1 Kuipers 22.25 Mantje 2-ZDH 1 Hoogendijk ZDH heeft zaaldienst. Zaterdag 23 maart Marken A1-Texel'94 A2 2-2 Con Zelo B2-Texel'94 B1 1-0 De Koog B1-SVAP B1 uitgesteld Texel'94 C1 -Den Helder C1 1 -2 Texel'94 C2-Schagen C1 2-0 GeelZwart'30 C2-Texel'94 C3 20-1 ZAP C2-Oosterend C1 1-5 Oosterend D1-Flevo D1 3-1 Texel'94 D1 -WGW D2 7-2 Wiron D1-Texel'94 D2 6-0 Texel'94 E1-JVC E1 uitgesteld G-voetbal KGB-Texel'94 7-1 Texelse pupillencompetitie De Koog E2-SVO E3 _^3 Vorige week vonden bij SVC in De Cocksdorp en bij ZDH in Den Hoorn de onderlinge gymnastiek- wedstrijden plaats. De eersten uit elke categorie nemen op zaterdag 6 april in Oosterend deel aan het Ger de Jongtoernooi in Oosterend. Uitslagen SVC: Jongens groep 3/4 1 Kevin de Graaf 36 3,2. Kevin Abma. 35.6; 3. Jari van Maanerv 33.6 Meisjes groep 3/4 1 Danielle Wiggers: 36.9. 2. Annet ten Hoor: 35,4; 3. Willemijn Boon 34,0 Meisjes groep 5/6: 1.Susan van Beek 37,3; 2. Fenna Boon 37.0, 3. Demi Knook 36,4. Meis jes groep 7 1 Manon Walbeek 39,9; 2. Mickey Wiggers 38.9; 3. Liza ten Hoor 38.3 Meiden groep 8 en voortgezet onderwijs. 1Inge van der Bent 40.2. 2. Jonna Zijm 39,5; 3 Marloes van der Beek 37.3. Uitslagen ZDH: Jongens groep 3/4 1. Teus van Keulen 37,3, 2 Wouter Lap 36,9; 3 Bram Sikkeleras 36.6 Meisjes groep 3/4 1 Larissa Klaassen 39.5, 2. Sophie Witkamp 37,5; 3. Saar Groot 37,2 Jon gens groep 5/6 1 Gijs de Graaf 38,3; 2. Alex Bakker 36.1. Meisjes groep 5/6 1 Emma Veeger 40,5; 2 Elëm Hoogenbosch 39.9. 3 Nicky Feenstra 39.5. Jongens groep 7 1 David Hoogenbosch 38.2; 2. Jan Willem Bakker 38.0; 3 Hidde Nijdam 35,4. Meisjes groep 7. 1. Christa Lap 38.0; 2 Nathal de Wijn 37,8; 3. Cissy Voorend 36.1Meisjes groep 8 en voort gezet onderwijs: 1. Chantal Bakker 42,6; 2 Caroline Veeger 39.6. 3. Laura Boon 39,5 Texel'94 E8-Texel'94 E7 Texel'94 F3-Texel'94 F2 SVO F2-SVO F1 Texel'94 F1-SVC F1 Texel'94 E2-De Koog E1 SVO E1-ZDH D1 De Koog D1-SVC D1 SVC E1-Texel'94 E5 Texel'94 E4-Texel'94 E3 Zondag 24 maart Texel'94-Volendam Oosterend-ALC 2-1 2-4 1-3 4-1 3-0 4-2 2-0 2-2 2-3 3-2 1-1 Knollendam-De Koog Oudesluis-ZDH Texel'94 2-SVW'27 4 Texel'94 3-Watervogels 2 Winkel 3-Texel'94 4 Watervogels 4-Oosterend 2 Oosterend 3-Dirkshorn 4 uitg WGW A2-Texel'94 A1 Recreatievoetbal Texelse Boys-De Koog De Cocksdorp-Oosterend Wij komen al ruim vijftig jaar op Texel en we zijn nog net zo razend gek op het eiland als die eerste dag. Eerst stonden we met een tent in de duinen bij De Koog, la ter zijn we gaan huren. Een paar weken in het voorjaar, een paar weken in het najaar. Nu hebben we al weer een jaar of zeven een vaste standplaats bij een boer. Met dit gedicht willen we tonen hoe verzot we op het mooie Texel zijn. Een caravan staat daar frank en vrij Met in de verte een eindeloze wei Kleine gestalten lopen te struinen Door zacht golvende, glooiende dui nen Fietsers buigen zich krom over het stuur Tegen de wind die voelt als een muur Je proeft en je ruikt het ziltige vocht En denkt: ik wilde dat ik hier blijven mocht Een meeuw die krijst, een schaap dat blaat Dat is waar Texel voor staat Een wandeling over het strand, langs de kust Daarvan kom je helemaal tot rust De Slufter, nog helemaal puur Je voelt diep in je: dit is pas natuur Een schip vaart in de verte larx voorbij Afhankelijk van de wind zie jez of zijn lij Het constant geruis van de e wind Maakt je weer jong, jong als et De wind loeit harder dan de kof stal Een vogel duikt op in een tor val Vlakbij de grond schiet hij we hoog Als een pijl afgeschoten do: strakgespannen boog Je ziet schelpen te kust en te' Sommige flets, andere pracK kleur Vissers staan te verhalen met handen Over de schepen die ooit stranden Je ruikt het aroma van teer, meur Maar op Texel lijkt het de fijnste O eiland, tussen Noordzee en Een pareel in zee, een kostbarf Laat mij je wijzen waarheen waait Want ik ben de haan die echte kraait Ik vertel je de richting zuid, noord of oost Texel, dat voelt als mijn blos kroost Alie en Jan van Dijkt Amen DINSDAG 26 MAART 2002 NAP Achter de molen van Het Noor den steeg het water tot slechts der tig centimeter onder de kruin van de dijk. Enkele uren daarvoor besloot de toenmalige burgemeester Sprenger tot evacuatie van de polder, de lagere delen rond Oosterend, Nieuweschild, Dijkmanshuizen en polder De Een dracht. Gezinnen zochten hun toe vlucht bij vrienden en kennissen el ders op het eiland en in de hervormde kerk van Oosterend. De bijna-ramp was reden voor de gemeente en waterschap Texel er bij Rijkswater staat krachtig op aan te dringen de dijken te verhogen. Om de noodkreet kracht bij te zetten, ondertekenden 7.000 Texelaars een petitie, die tij dens de demonstratie werd overhan digd aan minister Tjerk Westerterp van Verkeer en Waterstaat Op het bordes van de Ridderzaal beloofde de bewindsman dat de dijkverhoging versneld zou worden doorgevoerd De demonstratie maakte diepe indruk op de Haagse politici. WD-coryfee Hans Wiegel maakte zich zelfs zor gen over de gezondheid van de bijna naakte Jaap Duinker en bood hem op zijn werkkamer een borrel aan om door te warmen 'Jullie maken er geen puinhoop van en krijgen veel aandacht', complimenteerde hij de Texelaar. De demonstratie werd door vele camera's vastgelegd, wj beelden tientallen jaren later du I zijn te zien in de catacomben v, Binnenhof, 'Er worden hier ve monstraties gehouden, maar sprong er echt uit', aldus eenvi I voerster van het bezoekerscei I De video draait al vele jaren el een aantal keren aangepast. M; Texelse demonstratie hebben steeds in gehouden Een verzoM een kopie van de film naar Tei te sturen, om hier te vertonen, niet ingewilligd 'We hebben er één exemplaar van.' Elk jaar zo'n 50.000 bezoekers de fi

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 4