Ds Vledder laat SOW kerk achter als 'casco' Snelheid bij vliegveld omlaag Raad van State verwerpt bezwaren pierenvissers *almpaasoptocht op juiste moment Mond veerhaven wordt ruim 25 meter breder Bel van Strender kerk het zwijgen opgelegd 1-1-2 \\/at ik zeggen wou. Gemiste kans? .TEXELSE COURANT' JIP voortaan open op maandagmiddag Bram Fey wordt nieuwe opzichter Staatsbosbeheer Geen celstraf Nog geen nieuwe plek postkantoor W^at ik zeggen wou... Asielzoekers (2) Wat ik zeggen wou... Asielzoekers (3) Wat ik zeggen wou... Asielzoekers (4) De snelheid op de Postweg tussen Zuid-Eierland en de Slufterweg is sinds kort verlaagd van 80 naar 60 km per uur. De dorpscommissie van Eierland had burgemeester en wet houders eind vorig jaar verzocht iets te doen aan de verkeersveiligheid op het gedeelte langs het vliegveld. Met de aanpassing loopt de gemeente vooruit op plannen om de toegangs wegen van de luchthaven op de Postweg te verbeteren. 'Die aanslui ting moet nog gereconstrueerd wor den, maar dat is van lange adem. Plannen daarvoor moeten nog ont wikkeld worden.' IUXMWWM Bncvcn van kmi Buiten vcrmtwoonlclijktxtd tui de redactie De lokale verkiezingen liggen weer achter ons. Op Texel is er niet veel veranderd. En iedere partij wil weer een 'eigen' wethouder, zoals altijd in het verleden. En bij de stemmingen koestert weer iedere partij die wet houder en komt (vaak) de inhoud op de tweede plaats. Maar dit jaar kan het anders gaan Dualisenng is het grote woord, ons gestuurd vanuit Den Haag. De wethouders mogen ook buiten de raad worden gezocht. Bij voorbeeld ervaren bestuurders, be kwame managers, mensen met ge zag of andere personen die het vertrouwen van de raad krijgen. Die mogen dan zelf niet meestemmen, dat blijft voorbehouden aan de raad. Dat leidt tot eerlijker afwegingen en kritischer beoordelingen. De gedoog cultuur die in vele gemeenten een probleem is (hoewel je er niet overal een lintje voor krijgt) wordt makkelijk ondervangen. Er ontstaat een situa tie die vergelijkbaar is met het lands bestuur. De ministers (wethouders) bieden voorstellen aan en het parle ment (de raad) controleert en beslist. En waar de raadsleden midden in de burgerij leven, is er meer oog voor plaatselijke belangen dan in de lands- politiek, waar de ideologie een veel grotere rol speelt. Niet voor niets is de invloed van lokale partijen in de gemeentepolitiek zo aan het groeien in het hele land. En dat lijkt een goede zaak. Evenals dualisering. A.C. Peetoom, Den Burg. Staatssecretaris Geke Faber van Landbouw, Natuurbeheer en Vis serij heeft in het voorjaar van 2000 terecht besloten om het mechani sche pierenvissen door zeeaas- handei Arenicola nog slechts on der voorwaarden toe te staan en daarmee in de hand te werken dat deze bedrijvigheid gedoemd is uit te sterven. Dat bepaalde de Raad van State in een uitspraak die deze week openbaar werd. Het besluit is een strop voor firmanten Flip Duinker en Cynthia Winkelman uit Nieuweschild, die vooral bezwaar hadden gemaakt te gen de op naam stelling van de ver gunning. Als Duinker stopt met pierenvissen, dan verliest zijn vergun ning haar waarde. Gevolg is dat zijn speciale schip, dat hij zelf heeft ont wikkeld en gebouwd, daarmee in feite onverkoopbaar wordt. Achtergrond van het conflict tussen Faber en de pierenvissers is de vraag of het mechanisch vissen schade toebrengt aan de Waddenzee, dat als een staatsnatuurmonument geldt. Winkelman, die biologe is, had onder auspiciën van Alterra zelf onderzoek gedaan en geconcludeerd dat die schade erg beperkt is. De Raad van State onderschreef echter het oor deel van de staatssecretaris dat die schade wél optreedt. Bij het opvissen van de pieren wordt de bodem omgewoeld en sterven ook andere bodemdieren, had Faber geconclu deerd. Het onderzoek waar zij zich op baseerde is gedateerd en bovendien verricht door studenten die nog niet waren afgestudeerd, betoogden Winkelman en Duinker, maar zij kre- gen'dus geen gelijk. Ook het feit dat voor de kokkel- en mosselvisserij een ander beleid geldt, dat de beoefena ren meer ruimte biedt, doet wat be treft het Haagse rechtscollege niet ter zake. Tegen de uitspraken van de Raad van State, het hoogste bestuursrecht college in het land, is geen beroep mogelijk. Een mooi staaltje van toeval was bp palmzondag te beleven bij het Kiertrek van dominee Evert Jan yiedder als predikant van de SOW- IVaddengemeente in de Zeemans werk van Oudeschild. Tijdens de Efscheidsdienst, waarbij Vledder preekte over de feestelijke intocht van Jezus in Jeruzalem, kwam de Palmpaasoptocht voorbij. De mu- liek van het Koninklijk Texels Fan fare was op het juiste moment Tjoed in de kerk te horen, zij het flechts kort. Voor de rest van de nuzikale begeleiding zorgde orga- hist Dyo Wassink. yiedder vertrekt na zes Texelse jaren haar Steenbergen. Zijn komst vanuit Zuid-Afrika naar het Waddeneiland was destijds voor hem een ingrij pende verandering. Ook daarna ge beurde er heel wat, in het bijzonder het samengaan van gereformeerden en hervormden en aldus het ontstaan van de SOW-Waddengemeente. Vledder deed zijn intree destijds in Oosterend en zijn dochter werd ge doopt in De Cocksdorp, zodat het hem logisch leek om in Oudeschild afscheid te nemen. Pijnlijk solidair Tijdens de receptie, die na afloop werd gehouden in dorpshuis 't Skiltje, bleek dat sommigen wel hadden moeten wennen aan de persoonlijk heid van Vledder. 'Je liet met zo gauw in je binnenste kijken. Je was pijnlijk solidair, waardoor wij onverschillig leken. Je liep met je hoofd in de wol ken, maar stond ook met je voeten op de grond. Je hebt hier leren relative ren, maar doe dat niet teveel, want we hebben mensen nodig die ons prikkelen', zei collega Caroline der Nederlanden. Haar echtgenoot domi nee Fred van Helden veronderstelde dat Vledder na de inspannende jaren op Texel in Steenbergen zou kunnen 'bijtanken'. Dat deed hij op Texel al leen in letterlijke zin, als hij onderweg met zijn auto weer eens zonder ben zine was komen te zitten. Van Helden schonk een kalender, die geïllustreerd was met zelfgemaakte foto's van Texel. Oudeschild was één van de dorpen waar zondag een Palmpaasoptocht werd gehouden. Hier een deel van de stoet van ouders en kin- Enorme boekenksst deren bij het passeren van de Zeemanskerk. pwo'.-LI' Itoemetje van de wethouder. (Foto Horry de Graal Pastor Eduard Moltzer van het Texels Theologen Convent en de RK ge meenschap had respect gevoeld voor de eruditie die Vledder tentoon had gespreid. 'Ik was onder de indruk van die enorme boekenkast'. Hij had de scheidende predikant in elk geval leren kennen als iemand die geen makkelijke levensgeschiedenis ach ter de rug heeft en mede daardoor erg met het leven bezig is. In zijn afscheidspreek had Vledder zijn ver trek van Texel vergeleken met het ondergaan van de zon, maar wel een zon met een lachend gezicht erop die de volgende ochtend weer opkomt. Beter had hij het 'telkens opnieuw beginnen' en het 'vallen en opstaan' niet kunnen symboliseren, vond Moltzer, die als geschenk een boek over Jezus als inspiratiebron voor de kunst overhandigde. Geschenken (één van de scholen- groep, één van hem persoonlijk) had ook dominee J Vlasblom (van het SOW-werkverband), die in afwach ting van de opvolger van Vledder als consulent optreedt. Hij vergeleek zijn scheldende collega met een driedimensionale plaat waar je op een bepaalde manier voor moet gaan zitten om de diepte en het mooie te zien. Dat vraagt wat tijd 'Je zou iets méér moeten laten zien van wat er in je omgaat. Dan blijk je een gevoelig mens te zijn met hart voor de zaak en voor een ander'. Brug Ook voorzitter Ko Vinke van de SOW- kerkenraad merkte op dat Vledder ingrijpende veranderingen heeft be leefd: zijn overgang naar een ander land met een andere kerk. het leren leven met cultuurverschillen ('Texelaars zéggen open te zijn. maar hebben toch wel hun reserves') en de omgang met de verschillende kerken die moesten samengaan. 'Je moest bruggen bouwen, maar soms was een brug niet gebruiken, bleek het een ophaalbrug te zijn of stond er teveel wind om er over te kunnen lo pen. Er is veel gevraagd van je relati verend vermogen'. Vinke onder streepte zijn goede wensen voor de toekomst met cadeautjes, waaronder een scanner voor bij de computer. De rij sprekers werd besloten door wethouder Nel Eelman. 'Kerk en staat zijn hier gescheiden, maar toch heb ik u vaak ontmoet'. Hetgeen betrek king had op sociale zorg, met name de zorg voor de jeugd waarin men elkaar aanvullend van dienst kan zijn In zijn dankwoord zei Vledder dat hij in zijn periode op Texel is gegroeid in een veel beter kerkelijk klimaat dan hij in Zuid-Afrika (als predikant van de Nederduits Hervormde kerk) gewend was Door het voorlezen van een e- mail van een oud-collega die bezig is de kerk te verlaten, werd duidelijk dat blank en zwart niet samen in één ge bouw kunnen bidden, al zou dat in middels anders moeten zijn Vledder, duidelijk emotioneel: 'In dat klimaat zal ik mij nooit, nóóit, meer kunnen vinden!' De SOW-gemeente verge leek hij met een in aanbouw zijnde kotter. 'Het casco staat er, nu de af bouw nog!' De nu 58 meter brede mond van de eerhaven van 't Horntje wordt naar liefst 25 tot 30 meter breder, teeds aan het eind van dit jaar of regin volgend jaar zal met het verk worden begonnen. iirecte aanleiding is dat de construc- ie van de bestaande havenhoofden lie bij de aanleg van de haven in 961 werd aangebracht zijn maxi- nale levensduur heeft bereikt. On- ierzoek door duikers heeft uitgewe- en dat de damwanden zwak jeginnen te worden, zodat met lan- ler moet worden gewacht met de ervanging. Met het oog op de lieuwe, bredere veerboot van Teso lie in 2005 in de vaart komt, wordt de lavenmond meteen ruimer gemaakt. )at gebeurt door van beide haven- roofden een stuk af te halen: tien meter van het oostelijke hoofd en lijna twee keer zoveel van het wes- :elijke. De uiteinden van de nieuwe ïavenhoofden zullen bovendien wat ager worden uitgevoerd. De nieuwe veerboot wordt vier meter breder dan de bestaande schepen. Dat de nieuwe haveningang veel bre der wordt dan op grond daarvan noodzakelijk lijkt, komt omdat de uidige ingang voor de bestaande ichepen al aan de krappe kant is, terwijl het bredere en ook langere schip in de haven zodanige stuwing veroorzaakt, dat het water bij het in- en uitvaren ruimte moet hebben om vlot te kunnen wegstromen. Rijkswaterstaat kon nog niet meede len welk bedrag met de verruiming van de haveningang is gemoeid. Wel staat vast dat het werk in de loop van 2003 gereed moet zijn. De openingstijden van het Jonge ren Informatie Punt (JIP) in d'Ouwe Ulo zijn veranderd. Het JIP is voortaan op maandag geopend in plaats van dinsdag en woensdag. Jongeren kunnen er terecht tussen 15.00 en 17.00 uur. De openingstijden zijn veranderd omdat sinds vorige week hulpverle ner Peter Molenaar van de Brijder- stichting op dinsdag en woensdag kantoor houdt in het onderkomen van het JIP. Op donderdagen maakt zo wel de Brijderstichting als Bureau Jeugdzorg gebruik van de kamer van het JIP. Die is gevestigd naast jongerencentrum Time Out. Jongeren kunnen er terecht met vragen over onder meer gezondheid, drugs en alcohol, sexualiteit, belastingen, huis vesting en vele andere onderwerpen waar ze vragen over kunnen hebben. Bram Fey (31) wordt de nieuwe op zichter bij Staatsbosbeheer (SBB). Hij volgt Piet Postma op, die eer der dit jaar werd benoemd als districtshoofd van het district Sudwest-Fryslan. De nieuwe opzichter, momenteel werkzaam bij SBB in Noordwijk, heeft al enkele banden met het eiland. Zijn vader Dirk Fey, opzichter in de Biesbosch, werkte hier begin jaren zestig twee jaar voor SBB en in Den Hoorn woont zijn broer Wannes. Toon Fey, die twee boeken schreef over Thijsse op Texel en het 100-jarig be staan van SBB op het eiland, is een oom van hem. Bram Fey solliciteerde op de baan vanwege zijn binding met gebieden waar water en land aan elkaar gren zen. Hij volgde een opleiding in de bosbouw. Voordat hij twee jaar gele den bij SBB in Noordwijk in dienst trad, maakte hij een uitstapje van vijf jaar in de scheepvaart, waar hij on der meer actief was in het bergingswerk, de zeevaart en de offshore. 'Er was toen weinig plaats bij natuurbeheerders, waardoor ik maar wat anders ben gaan doen.' Fey wordt opzichter naast Harry Schreurs Hij weet nog niet of hij zich straks op dezelfde wijze als Piet Postma met rotganzen kan bezig houden. 'Ik heb zelf een vogel achtergrond, maar ik moet eerst zien in hoeverre het werk er straks de ruimte voor laat.' Per 1 mei treedt de nieuwe opzichter in dienst. De 35-jarig Rotterdammer die zich moest verantwoorden voor mishan deling van zijn ex-vriendin, hoeft met te zitten. Van de 180 dagen celstraf die de rechtbank in Alkmaar de man oplegde, zijn er 177 voorwaardelijk. De overige dagen heeft hij al uitgeze ten. De rechtbank legde hem tevens een proeftijd van twee jaar op en 100 uur taakstraf. Postkantoren BV verwacht dat het postkantoor in Den Burg in Sep tember overgaat in een post agentschap. Waar dat moet ko men, is nog steeds niet duidelijk. Postkantoren BV wil het post agentschap onderbrengen in een zaak of een winkel. Ze voert daarvoor gesprekken met een aantal onderne mers. Tot concrete resultaten heeft idat nog niet geleid. 'Maar we hebben goede hoop dat we er voor die tijd uitkomen', aldus woordvoerder Floor Sterk van Postkantoren BV. Het bedrijf maakte vorig jaar augus tus bekend dat zij het postkantoor aan de Parkstraat wil sluiten, met het oog op de exploitatiekosten. Die waren, in verhouding tot de omzet, te hoog. Het college opperde aanvan kelijk het idee het postkantoor onder Ie brengen in het bedrijfsverzamel gebouw, maar zag daar later weer vanaf. Volgens Sterk is het wel zeker dat het Postagentschap in Den Burg wordt 9evestigd. 'Ook blijft het niveau van de dienstverlening gehandhaafd.' Volgens hem kan een post agentschap voor ondernemers een publiekstrekker' zijn. 'Het trekt men sen en die kunnen dan meteen kijken wat er nog meer in de aanbieding is.' Het postkantoor blijft volgens de Woordvoerder tot aan de overgang normaal geopend. Het is nog met duidelijk wat met het gebouw aan de Parkstraat gaat gebeuren. In Oosterend is het de gewoonte dat als op zondagmorgen om 8.00 uur de klok van de hervormde kerk luidt, de kerkgangers opstaan en aan het ont bijt gaan. Want als de koster om 9.15 nogmaals aan de bel trekt, behoren de gelovigen zich naar de kerk te begeven. Voor kinderen is het klokkengelui om 8.00 uur het sein dat ze uit bed mógen. Wie zich door het klokkengelui laat wekken, zal zich de komende tijd verslapen. Want op last van de gemeente mag de klok van de hervormde kerk voorlopig niet meer worden geluid. De ophanging van de loodzware bronzen bel is namelijk zodanig aan slijtage onderhevig, dat de kans bestaat dat het gevaarte tij dens het luiden naar beneden komt. Het euvel werd ontdekt door een in specteurvan de Monumentenwacht, de instelling die de staat van onder houd controleert. 'Die man vertelde mi| dat de bel door drie houten zol ders heen zou kletteren', vertelt kos ter Ko Mechielse. Volgens Willem van Duin van de gemeente, die eigenaar is van de toren, bestaat er op korte termijn geen gevaar. 'Het draaiwerk kan misschien nog wel tien jaar mee. maar we kunnen geen risico nemen. Daarom heb ik tegen de koster ge zegd dat ze de bel voorlopig niet mogen luiden.' Het opknappen van het draaiwerk kan wellicht worden gecombineerd met de restauratie van de toren, die voor volgend jaar op het programma staat. Architectenbureau Jan Visser bereidt daarvoor inmiddels plannen voor. (Foto Gerard Timmerman) DINSDAG 26 MAART 2002 buocti tawinnldijUad tahik miacie: Zelfs al zou het leven van 95% van de asielzoekers niet bedreigd wor den, zoals briefschrijver De Vooys beweert in de Texelse Courant van 22 maart, dan betekent dat toch dat we bij 30.000 asielzoekers per jaar 1500 levens kunnen redden. Dat lijkt me met teveel gevraagd voor een rijke samenleving als de onze. leder leven telt, dat mogen we ons best bedenken in deze tijd rond Pa sen, wanneer in de kerk wordt stilge staan bij de dood en de wederop standing van Jezus. J.R.A. Vlasblom, Den Hoorn. BrK-.cn luoi Birtca de icdaciK Ik ben blij dat de Texelse Courant ein delijk eens een deskundige aan het woord laat met betrekking tot het vraagstuk van de asielzoekers. Tot nu toe hebben we ons moeten behelpen met de landelijke kranten, de televi sie, het Euro-parlement, de kamer verslagen en wat boeken. Nu blijkt uit het gedegen stuk van de heer De Vooys dat al die media ons steeds hebben bedrogen. Gelukkig heeft deze klokkenluider de hand weten te leggen op de com plete boekhouding van de organisa tie van mensensmokkelaars. Hun opleidingsmethoden hebben voor hem geen geheimen. Nauwkeurige over echte en vermeende asiel zoekers heeft hij weten te bemachti gen. Hij waarschuwt met alleen voor organisaties als Pax Christ en de Raad van Kerken, waar wij in onze onnozelheid nog vertrouwen in had den, maar ook voor advocaten en tolken (vermoedelijk liegen die laat- sten er maar op los). En dan die bur gemeesters... corrupt! Ook blijken er stiekem 30.000 vergunningen te zijn verleend om hier te werken. Nota bene aan mensen van buiten de EU. Het lijken wel asielzoekers. Je kunt dat nu wel stiekem doen, maar De Vooys misleid je niet. En o ja, die megalomane prestigeprojecten. Die hebben echt indruk op mij gemaakt. Dames en heren van de gemeente raad luister naar mijnheer De Vooys en laat nu toch eindelijk de Texelse politiek wat aan die wereldvreemde ideologieën doen, zodat er ook weer aandacht is voor de gewone burger. Dank u wel mijnheer De Vooys, wij hebben heel wat over u, ik bedoel van u, geleerd. A.C. Peetoom, Den Burg. Bncvcfl >ia kjer» Bunco venctmxdelijUiQd vas d» rrdacuc Voordat de eerste steen voor het asielzoekerscentrum wordt gelegd, zal er nog heel wat worden afgeruzied Zo lijkt het althans. Vol gens Maria van der Spek moet er zelfs helemaal geen AZC komen, we voldoen immers al ruimschoots aan de gestelde eisen. Op Texel, waar logiesverstrekkers constant bezig zijn hun accommoda tie uit te breiden, kampeerboeren extra standplaatsen eisen, waar steeds meer luxe huizen voor toeris ten verrijzen, daar zou geen plaats zijn voor 250 mensen die een beroep doen op onze hulp en gastvrijheid? Geldt 'wees welkom op Texel' alleen voor hen die met een goedgevulde portemonnee komen? Wat een be schamende gedachte. Ik vind dat het plan van het college om de huizen van het nieuwe AZC in Den Burg- Oost te bouwen al onze steun ver dient. En wel om de volgende rede nen a, wonend bij een dorpskern zullen de bewoners makkelijker in contact komen met Nederlanders (en dat contact is voor hen heen belang rijk): b de onderwijsinstellingen zijn op eigen kracht bereikbaar: c. in de toekomst zijn deze huizen bestemd voor Texelaars. Ook dan is het beter dat deze woningen deel uitmaken van een dorp en niet geïsoleerd er gens in het buitengebeid staan. O ja, de zorg van Piet Standaart voor de Texelse bevolking vind ik roerend, maar het lijkt me geen reden om van de bouw op deze locatie af te zien. College, mijn steun voor dit plan heeft u. B.J. Wichers, Den Burg. DAAR RED JE LEVENS MEE

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5