1! Cjrocn ^warLr Jexels 'tn het harL, 1 'Verbod' op meierblis bangmakerij en onzin' linister zaait verwarring lover vliegen boven Texel Boom schudden voor grond onder de wortels Nieuws van de provincie AGENDA V0C 2002 TEXEL Ii'iUHÜiUI ^11 )verheid en vliegveld willen opheldering >,V' Eiland fleurt op van lentezonnetje Man aangehouden na mishandeling Bruinvis doet mee aan Boomfeestdag Vals eurobiljet Onder de pomp IM'BêK Gemeente koopt ■geen kunst meer van Hercules Kussende hekken Loodsmansduin Poepzakjes voor eigenaars van honden Kijk in deze krant! Duyfken a 1 april Cees Bakker TEXELSE^COURANT GECOMBINEERDE KRANT MET PASEN donderdag 4 april TEXELSE^COURANT 1 1 TEXELSE ÜCOUR^XT 'GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11666 VRIJDAG 29 MAART 2002 Verschijnt dinsdag en vrijdag Jangmakerij en onzin.' Aldus kwa- iceert oud-Texelaar Hans Ooster lof uit Zoetermeer het feieierblisverbod' van milieu-offi- Ëler van justitie Pieter Groenhuis, lij uit zijn kritiek op persoonlijke tel, maar als redacteur voor het jdschrift 'Handhaving' heeft hij nige kennis van zaken. Oosterhof lijst er op dat het 'verbod' van het Jkmaarse parket niet meer is dan en advies en dat de gemeente xel zelf ontheffingen mag blijven irlenen voor de vreugdevuren op 0 april. k denk dat de gemeente zich onno- ig naar de slachtbank laat leiden', laarschuwt Oosterhof. Volgens hem aat de officier op de stoel van de •etgever zitten. Hij wijst er op dat de chtlijnen voor vreugdevuren, zoals e meierblis, slechts adviezen zijn die de gemeente kan toepassen. De brief ie de gedreven Alkmaarse officier in de 33 gemeenten stuurde, is zo- lanig opgesteld dat het lijkt alsof er ip basis van jurisprudentie voor Texel leen ontsnappen meer aan is. 'Elke jemeentelijke ontheffing van het na- jonale brandverbod zal leiden tot ivertreding van de hogere milieu- letgeving. Ontheffingen of eigen PV (Algemene Plaatselijke Verorde- Stiltegebied Minister Netelenbos (Verkeer en Interstaat) heeft verwarring ver- orzaakt met een uitspraak over arachutespringen boven Texel. SV Luchtvaartterrein, gemeente en provincie (beiden aandeelhouder in de NV) willen opheldering van de minister. nh een brief van 4 maart schrijft letelenbos dat paraspringen in de ekomst mogelijk blijft op Texel, laar dat het alleen nog kan boven de leien van het eiland die niet als stilte- lebied zijn aangewezen. Ze ant- oordde daarmee op vragen die 'weede-Kamerlid René van Walsem I66) had gesteld over het mogelijk liegverbod boven stiltegebieden. Uit Ie formulenng van de minister valt op |e maken dat vliegtuigen dus niet neer boven stiltegebieden zouden nogen vliegen, ongeacht de hoogte. )irecteur Ed de Bruijn vermoedt dat letelenbos zich vergist moet heb- len. 'Waarschijnlijk bedoelt ze dat er liet boven de stiltegebieden gevlo- jen mag worden, tenzij je boven de lijfhonderd meter komt.' Boven die toogte zijn stiltegebieden, waaronder le Waddenzee, wel toegankelijk voor iliegtuigen. !ou de minister het wel gelijk hebben, lan ontstaat er voor het vliegen en arachutespringen op het eiland een leer bijzondere situatie. Nu vliegen vliegtuigen met paraspringers rich- iing de Waddenzee om daar naar on geveer drie kilometer hoogte te klim men. In de nieuwe situatie zouden 'liegentuigen met paraspringers al leen nog boven een paar toegestane stroken boven het eiland (zie kaartje) mogen klimmen. Geluidsoverlast zou zich daardoor concentreren boven De Koog, Den Burg en De Cocksdorp. Volgens De Bruijn kan dat nooit de bedoeling zijn. 'En dat is ook niet te doen met rondvluchten waarvan we er jaarlijks zo'n tien- tot twaalfduizend maken.' Directeur Bob Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg ning) -regels zijn daarom zinloos', schrijft de officier. De bewering van Oosterhof dat ont heffingen voor afvalverbranding mo gelijk zijn, is volgens Kees Witte van de gemeentelijk afdeling Milieu on juist. 'De wet staat dit met toe, het mag alleen bij gedogen.' Oosterhof spreekt dit tegen. 'Sla het Handboek Milieuwethandhaving er maar op na.' Daarin staat onder artikel 10.3 inder daad dat voor paasvuren e.d. onder bepaalde voorwaarden (niet in de nabijheid van brandgevoelige objec ten en uitsluitend voor verbranding van onbewerkt papier en niet veront reinigd tuinafval) een uitzondering mogelijk is op het verbod op het ver branden van afval. Oosterhof: 'Als Texel de moed heeft om een eigen ontheffingspolitiek voor meierblissen te (blijven) volgen, dan zal Groenhuis de gemeente ongetwij feld gaan vervolgen. De rechter mag dan uitmaken of de Texelse zorgplicht voldoende is en of de plaatselijke politiek voldoende rekening heeft gehouden met de landelijke milieu wetten.' In een ingezonden brief die elders in deze krant staat omschrijft Oosterhof de brief van Groenhuis als 'een rigide actie van het Alkmaarse parket, die schadelijk is voor het milieu(besef)'. Luierende lammetjes, die lekker van het zonnetje genieten, een veld bloeiende narcissen, een boer die zijn akker omploegt en een fietsende moeder met haar kinderen. Typische lentebeelden, gisteren geschoten op een zonovergoten eiland. Met fraaie weersvoorspellingen in het vooruit zicht ziet het er ook voor de paasda gen mooi uit. Een 36-jarige man uit Den Burg is dinsdagmiddag in een winkel aan de Waalderstraat in Den Burg aange houden nadat hij even daarvoor een 52-|arige dorpsgenote had geslagen. De vrouw stond te lezen in een tijd schrift dat de man niet aanstond. Door het slaan viel de vrouw achter over, waarbij haar hoofd een winkel wagentje raakte. Toegesneld winkel personeel wist verdere mishandeling te voorkomen. De man is aangehou den en voor onderzoek overgebracht naar het politiebureau. Rienks van het Paracentrum beaamt eveneens dat een totaal vliegverbod boven de stiltegebieden meer geluidsoverlast boven de dorpen zou opleveren. 'En het kan toch niet zijn dat Netelenbos dat wil.' Het ziet er inmiddels naar uit dat Netelenbos zich vergist moet hebben in haar brief. Een medewerkster van de Rijksluchtvaartdienst heeft dat al aan de provincie, mede-eigenaar van het vliegveld, laten weten. Bij een vakantiepark op Texel is vo rige week een vals briefje van vijftig euro opgedoken. Bij wie het biljet vandaan komt is niet bekend, het viel pas op toen de kassier van het bedrijf het geld verwerkte en de briefjes bun delde. Leerlingen van openbare basis school De Bruinvis In Oudeschild plantten woensdagochtend een kleine driehonderd jonge boom pjes in de voormalige moestuin naast de school. De scheidende wethouders Peter Bakker en Daan Schilling hielpen een handje mee. 'Dit gaat goed Thijs', zegt docent Johan Bokma bemoedigend, terwijl Thijs Smit (12) met Daan Schilling de volgende boom in de grond plant. Schilling schept en graaft, Thijs zorgt ervoor dat de boom mooi op zijn plaats komt. In totaal 49 leerlingen uit de groepen zes, zeven en acht doen mee aan het ingraven van de onge veer driehonderd boompjes. Ze vie ren daarmee Nationale Boom feestdag. Voor de school is het ook een 'feestje'. Door de boomfeestdag krijgt de voormalige moestuin naast het schoolplein meteen een nieuw, fleurig karakter. 'De sla stond er soms tot zo', zegt Bokma terwijl hij tot bo ven zijn knieën wijst, 'en erwerd-ook veel vernield. Soms werd er bijvoor beeld met de fiets doorheen gecrosst.' Aan de overzijde van het veld slepen Mare Rikkenberg (12) en Lesley Ko ning (10) met een boom die al bijna twee meter lang is. Lesley kan niet direct zeggen wat voor een boom het is, maar hij gokt op een fruitboom. 'Klopt', zegt Tieme Fledderus van Gemeentewerken, die meehelpt, 'Het is een appelboom.' Hij adviseert de heren om het gat voor de boom nog even wat dieper en breder te maken. Daarna past de boom er mooi in. Als Lesley en Mare de grond hebben teruggespit, trekt Fledderus de stam een klein stukje omhoog en schudt. 'Dan komt de grond beter onder de wortels', legt hij uit. Lesley en Mare krijgen het compliment dat ze goede hoveniers zijn. Over een tekort aan bomen hoeven de leerlingen niet te klagen. Tom de Lugt (11) vertelt dat hij maar liefst zeven bomen heeft geplant. Waar ze allemaal precies staan, weet hij niet meer, maar ze staan over het hele veld verspreid. Thijs en Schilling hebben de tel niet bijgehouden. 'We doen de restjes', zegt een enthousiast spittende wet houder. 'We nemen mee wat de an deren hebben laten liggen.' Collega Peter Bakker heeft het na de eerste boom met voor gezien gehouden en is eveneens blijven meehelpen. Verschillend De nieuwe 'bomentuin' is straks met alleen goed voor het kweken van verantwoordelijksheidgevoel bij de - Weet jij al een goede 1 april grap? - Waar blijft De Tijd? kinderen, hij kan ook nuttig gebruikt worden voor biologielessen. Er staan nogal wat verschillende exemplaren. 'Er is vuilboom, vrenten, chinees klokje, veldesdoorn', somt Berry Grootjen van Gemeentewerken op 'En liguster, hazelaar, lijsterbes, Ame rikaanse vogelkers en Gelderse roos.' Het blijft allemaal laagstam, zodat de buurt zich geen zorgen hoeft te ma ken over het uitzicht. In school drukt Schilling de kinderen later nog eens op het hart om behoedzaam om te gaan met het zelfaangelegde plant soen. 'Het is hetzelfde als met kleine lammetjes, daar moet je ook voor zichtig mee zijn. Dus je moet er straks met doorheen rossen.' Zowel de kin deren als de wethouders houden nog een presentje over aan de Boom feestdag. De kinderen krijgen een viooltje en een boomfeesttas, de wethouders een beeldje en ze mogen de schep houden waarmee ze de eerste boompjes hebben geplant. Het college heeft besloten het schil derij 'Bruid in de nacht' van Eric Her cules aan te kopen voor 1.021 euro. De gemeente liet eerder door Hercu les kunstzinnige objecten maken voor de basisscholen van De Cocksdorp en Midden-Eierland, maar een schildenj van hem had men nog niet. De besluitvorming rond de aankoop had plaats toen Hercules nog niet in de gemeenteraad was gekozen. Nu hij raadslid is, mag de gemeente geen zaken meer met hem doen. B en w hebben ook het olieverf schilderij 'Twee pinken' van Ruth de Ruwe gekocht. Kosten 567 euro. Met subsidie van het Nationaal Park Duinen van Texel heeft Staatsbos beheer de toegankelijkheid van het wandelpad van Loodsmansduin naar Paal 9 verbeterd. De voorzieningen die moesten voorkomen dat fietsers illegaal dit pad gebruiken zijn vervan gen door 'kussende hekken', waar door ook mensen in een (gemotori seerde) rolstoel of met een De 935 Texelaars die volgens de gemeentelijke belasting administratie één of meer honden hebben, krijgen allemaal drie plastic zak/es waarmee ze de uit werpselen van hun dieren kunnen oprapen. Er zit een brief bij waarin het college meldt dat er steeds meer klachten zijn over honden poep op straat, in plantsoenen en op andere voor publiek toegan kelijke plaatsen. Er wordt vrien delijk op gewezen dat eigenaars van honden volgens de Alge mene Plaatselijke Verordening verplicht zijn de stront zelf op te ruimen. 'Bij deze brief hebben wij een drietal zakjes gevoegd, die u kunt gebruiken om de uitwerpse len van uw hond op te rapen en vervolgens met zak en al in uw afvalcontainer of openbare afval bak te gooien. De zakjes zijn te koop bij de plaatselijke midden stand. Voor zover u nog geen ge bruik maakt van deze of andere zakjes, hopen wij dat dit een eer ste aanzet zal zijn. Met uw mede werking zullen de straten en speelweides op Texel er straks weer stralend uitzien'. De gemeentelijke belastingdienst laat desgevraagd weten dat al leen Texelaars die honden belasting betalen de brief met de zakjes krijgen. Andere honden- liefhebbers kunnen de zakjes op kantooruren zelf afhalen in het raadhuis. Ze kunnen dan tegeh/k alsnog worden geregistreerd, zo dat ze voortaan wél belasting be talen... (Advertentie) Scheldend wethouders Peter Bakker en Paan Schilling graven met Thijs Smit (12) en Marit Tultman (12) de eerste boompjes in de grond nabij De Bruinvis. (Foto Jeroen van Hattum) et - Thema Floriade 2002 - 75 x 2 kaarten te winnen voor dagje Floriade - Met toegangskaart Floriade gratis in de Zuidtangent r„ Noord jTjollond Losse nummers 0,85 Een groep ondernemers heeft €12.000,- bijeen gebracht om de komst van de Duyfken te ondersteu nen. De ondernemers tastten in de buidel nadat bekend was geworden dat de gemeente extra geld nodig om de ontvangst van de VOC-replica voor te bereiden. Pagina 5 Veel lezers die rond 1 april de Texelse Courant openslaan, lezen die krant met argwaan. Er zou wel eens een grap in kunnen staan. Als ze hem niet direct vinden, spitten ze hun lijfblad desnoods nóg een keer door. Een blik in het TC-archief leert dat de uiteen lopende redacties de kans om één keer per jaar lezers voor de gek hou den niet aan zich voorbij lieten gaan. Pagina 7 Wie aan de lente denkt, denkt aan narcissen, wollige wilgenkatjes en vooral dartelende lammetjes. We ste ken daarover ons licht eens op bij schapenboer Cees Bakker van boer derij Hunsingo bij de Ruigedijk. Koopman, boer en eigenaar van Vee- Service BV. Pagina 11 (Advertentie) C/reu 2jnrt,-JhHt Ie bé birL. In verband met het als werk dag uitvallen van maandag 1 april zal er op een gecombineerde krant ver schijnen. Advertenties voor deze krant kunnen dinsdag 2 april tot 17.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy (Advertentie) kinderwagen het pad kunnen gebrui ken. Het kussende hek is naar een Engels voorbeeld ontwikkeld door Staatsbosbeheer Texel en aannemersbedrijf Tatenhove. Texelse rolstoelers hebben hierbij geadvi seerd. De kosten bedroegen onge veer 2800 euro. Van dit bedrag werd 2270 euro gesubsidieerd door het Nationaal Park Duinen van Texel. Qnct ie bé bert. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: 1 i i coriaarJbVcc^ NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) WIJZIGING 0PHAALR0UTES HUISVUIL zie Eiland berichten pagina 13

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1