www.texelcartoon.mvweb.nl Artiesten dwongen organisatie tot derde Broadway Den Hoorn M Ondernemers steunen komst Duyfken met 12.000 euro 'Nu maar eens uit de kosten zien te komen' Peter's alternatieve Pasen Geen geld voor roject 'Hoogwater' Kampioen mennen Wat ik zeggen wou... 'Koude does' Voorlichting zwangeren DIT DAAR GEEN EIEREN ZOEKEN MET DE PRR5. MAAR!DDLL|E L KRUGEN ALLEMAAL EEN ZAK. GEEN SNOEPZRK\MARR F EEN POEPZAK. DIE GR TE VULLEN MET POEP, GEEN KRTTEfï-.VOGEL-.PRRRDEN- f OF MENSENPOEP, NEE? ALLEEN HONDENPOEP, r ALS IK MUN NAAM ER HEB OPGEZET, WAAR LEVER IK HEM DRN IN EH.'.. NIET BS MS.... ..DOE MflRR B0 HET NIEUWE COLLEGE. TEXELSE J* C0(JRANT n Tromp overhandigt namens een groep ondernemers symbolisch het geld dat zij inbrachten voor de komst van de Duyfken. (Foto Jeroen van Hattum) De stichting WALTS die in augus- - bis van dit jaar op Texel het leaterproject 'Hoogwater wak- irt Weemoed aan' wil opzetten, ijgt daarvoor geen geld van de meerite. Argument is dat de ge- aagde bijdrage van 4.500 euro n zo forse aderlating betekent or het fonds dat beschikbaar is or dergelijke activiteiten, dat er te weinig overblijft voor andere ini- itieven. Bat is dan ook het enige bezwaar, lant het project werd best aantrek- Jeli|k gevonden, mede omdat het (joed aansluit op de reeds geplande Jctiviteiten in het kader van 400 jaar VOC. Het betreft experimenteel thea- V bedoeld om telkens voor een llem publiek van ongeveer vijftig Jensen te worden gespeeld. Omdat de inhoud relatie heeft met water, zou at gedurende twee weken op de ade van de haven van Oudeschild loeten gebeuren. Hetzelfde pro gramma wordt gebracht op het Oerol-festival op Terschelling. De to tale kosten van het project bedragen 21.159,- euro. Uit het gemeenteli|ke fonds Kunst en Cultuur is dit jaar al veel gehaald, waaronder 4.538 euro voor het Broadway Huiskamerfestival en 11.500 euro voor de activiteiten van De Karavaan. Oorspronkelijk zat in het fonds 22.689 euro. De advies commissie voor kunst- en cultuur beleid concludeerde dat er haast niets overblijft voor culturele evene menten als ook het 'Hoogwater'-pro- ject wordt gesteund. Het college heeft zich daarbij aangesloten. Het is met duidelijk of deze weigering voor de stichting WALTS reden is om van de uitvoering op Texel af te zien. Oud-Texelaar Jaap Dijker uit Breezand, die regelmatig deelneemt aan de samengestelde menwedstrijd op Texel, is met de dekhenst Tonke zaterdag winnaar geworden op het Noordhollands kampioenschap men nen. Hoewel het niet in mijn aard ligt om te reageren op de rubriek 'Wat ik zeg gen wou', wil ik kort en eenmalig de omnibus van de heer Does over het vliegveld aan de kaak stellen. Het valt mij tegen dat de heer Does afgaat op artikelen en op 'horen zeg gen'zonder zich van de juistheid van deze feiten op de hoogte te stellen. Zijn opmerkingen over ultralichte vliegtuigen, parachutespringen en baanverharding zijn op z'n zachtst gezegd bezijden de waarheid. Ook in de vergelijking met Calluna slaat hij de plank volledig mis. Hij is hierbij uitgenodigd om zich bij ondergete kende op de hoogte te stellen van de openbare en juiste feiten, tenzij hij het met de waarheid niet zo nauw wil Ed de Bruijn, directeur NV Luchtvaartterrein Texel. Jfficier van justitie Pieter Groenhuis Haal bekend als een gedreven mlieuman. Zijn optreden bij een ge- neentelijk blundertje aan de Pont- neg en de opgravingen van vaten ruiligheid bij een voormalig loon- ledrijf bij De Waal getuigen van zijn lezenswaardige passie om milieu- loeven aan te pakken. Met het drei- lende 'meierblisverbod' lijkt de nilieuofficier z'n hand echter te over spelen. 3e feiten. In de Wet Bodem bescherming is een verbod voor het 'erbranden van afval in de openlucht >pgenomen. Deze wet staat echter >ok toe dat gemeenten ontheffing 'erlenen voor bepaalde verbrandin- jen (paasvuren, snoeihout e.d.). Ook Ie Wet Milieubeheer (art 10.3) stelt eisen aan afvalverbranding in de openlucht en ook hier is ontheffing nogelijk. 3e meeste gemeenten hebben hun s en eventuele ontheffingen leergelegd in een Algemeen Plaatse- ijkeVerordening (APV). Milieuofficier groenhuis heeft twee studenten in 1997 onderzoek laten doen naar de jemeentelijke regels inzake vuil verbranding. De juristen in spé kwa- tten tot de slotsom dat veel gemeen- len de landelijke regels met goed 'Pepasten in hun APV. Dat was las- want een boer die riet verbrandde Piocht dat wel volgens de plaatselijke W en niet volgens een hogere wet. bm wildgroei in deze gemeente- J^9els te beperken, formeerde Groenhuis in 2000 een ambtelijke werkgroep die adviseerde over de ontheffingen voor de diverse typen vuren. De adviezen van deze werk groep nam het Alkmaarse parket over, inclusief de richtlijnen voor tra ditionele vreugdevuren als de meierblis. Let wel, dit zijn adviezen die gemeenten kunnen toepassen. In een brief daarover aan 33 Noord hollandse gemeenten doet Groen huis echter alsof er op basis van ju risprudentie (die Wieringer boer die riet verbrandde en een boete kreeg) geen ontsnappen meer aan is. 'Elke gemeentelijk ontheffing van het natio nale brandverbod zal leiden tot over treding van de hogere milieu wetgeving. Ontheffingen of eigen APV-regels zijn daarom zinloos', schrijft de off cier. Het is bangmakerij en onzin. De gemeente Texel is wettelijk gezien niet verplicht dit Alkmaarse advies te volgen. De gemeente mag op basis van de twee genoemde landelijke wetten ook ontheffingen (blijven) ver lenen. Daarbij geldt voor beide wet ten wel een zorgplicht. Me dunkt dat die plicht met de huidige controle en de nazorg op de meierblissen be hoorlijk is geregeld. (Pas op voor de suggestie van Groenhuis een perma nente betonnen plaat onder de blis te leggen, want dan is er juridisch ge zien al snel sprake van een inrichting en kun je het helemaal schudden.) Een gotspe is dat de officier voorstelt voor de meierblis een apart gedoog beleid in te stellen a la de coffeeshops. Ofwel deze pseudo- wetgever bedenkt eerst een eigen 'wet' en wil dan onder zijn voorwaar den wel gedogen Hoe genereus! Als Texel de moed heeft een eigen ontheffingenpolitiek voor meierblissen te (blijven) volgen, dan zal Groenhuis de gemeente ongetwij feld ooit gaan vervolgen. De rechter mag dan uitmaken of de Texelse zorgplicht voldoende is en of de plaatselijke politiek voldoende reke ning heeft gehouden met de lande lijke milieuwetten. Mijns inziens is dat de enige manier om te laten zien dat een meierblis met het huidige toe zicht geen milieudelict is en dat een warme bakker, een loodgieter of een officier van justitie de wetten niet maakt in ons land. Die regels komen tot stand nadat de politiek milieu- en andere belangen tegen elkaar heeft afgewogen. Deze rigide actie van het Alkmaarse parket is zelfs schadelijk voor het milieu(besef). Het onbegrip over deze spijkers op laag water maakt dat mensen zich sneller afkeren van milieuregelgeving die wel deugt. Tot slot een advies aan Pieter Groen huis. Laat u op 30 april als een be langrijk 'politicus' in de watten leg gen. Ga de rest van het jaar echter weer milieuboeven vangen. Zoals het hoort. Hans Oosterhof, Zoetermeer. Wel of geen nieuw Broadway Den Hoorn? De beslissing dat er inder daad een derde aflevering van het Texelse 'huiskamerfestival' zou ko men - op 17, 18, en 19 mei aan staande - werd een klein jaar ge leden genomen. Officieel dan, want voor organisator Cor van Heer waarden was er op de feestelijke slotavond van de laatste afleve ring, nu twee jaar geleden, al geen weg meer terug. 'De artiesten wil den allemaal terugkomen. En ca baretier Richard Groenendijk zei: a/s je het niet doet, kom ik nooit meer in je theater spelen. Groenendijk en consorten plaatsten Van Heerwaarden voor een lastig di lemma. Als theaterdier en avonturier wilde de eigenaar van Klif 12 natuur lijk niets liever dan wéér drie avonden theater met tientallen artiesten die samen honderden voorstellingen ver zorgen. Maar als ondernemer kon hij moeilijk anders dan twijfelen. De re censies waren laaiend enthousiast en de thuisblijvers kregen na het beluis teren van de reacties van de mensen die er wél waren prompt spijt. Finan cieel was het succes echter een stuk minder groot. Een mooi bedrag - een van te voren vastgesteld deel van de recette - ging naar het 'goede doel', de Stichting Wiesje van actrice Gerda Havertong, die geld inzamelde voor een verzorgingstehuis in Suriname. Maar zelf belandde de organisatie in de rode cijfers. Het precieze bedrag wil Van Heerwaarden alleen off the record kwijt - 'ik houd er niet van te koketteren met m'n eigen goedgeefsheid' -, maar het ging in ieder geval om vele duizenden gul dens. De EK-voetbalwedstrijd Neder- land-Tsjechië, die samenviel met de slotavond van Broadway, was één van de grote boosdoeners. 'Twee jaar eerder hadden we alleen op vrijdag, de eerste avond, nog veel kaarten over. Maar op de andere avonden was het helemaal uitverkocht en moesten we zelfs mensen teleurstel len. Nu hadden we daar ook rekening mee gehouden. De wedstrijd tegen Tsjechië was pas de eerste wedstrijd van Nederland in het kampioenschap en we hadden verwacht dat de meeste voetballiefhebbers die wel zouden laten schieten. Maar dat was niet zo en dat heeft ons gauw twee tot driehonderd mensen gescheeld. Maal vijfendertig gulden, want zoveel kostten de kaarten.' Quitte Maar na lang nadenken en de toe zegging van (opnieuw) de meeste bewoners van het Klif dat ze hun huiskamer, keuken of garage drie dagen lang beschikbaar willen stel len, besloten Van Heerwaarden en collega's Cor ten Have, Charlotte Lorier en Joop en Ria Groeskamp van de Stichting TheaterAktiviteiten Texel tóch een derde editie te organiseren. Als er net zo veel kaarten worden verkocht als twee jaar geleden, dan draaien ze quitte, hebben ze bere kend. 'Organisatorisch hebben we wat dingen anders geregeld. Er ko men minder artiesten die per se in een hotel willen, in plaats van in een kampeerboerderij. De vorige keer waren er ook deelnemers die met met hun technicus op één kamer wilden. Cor van Heerwaarden met één van de vele billboards die in het pinksterweekend het Klif zullen sieren. iroio joop hommee En er wordt geen goed doel meer gesteund. Dat was wel heel leuk. maar we moeten nu eerst zelf maar eens uit de kosten zien te komen.' De Stichting weet zich gesteund door drieëntwintig sponsors, voor elk mini- theater één. De gemeente betaalt op voorhand ƒ5000.- (2268,90 euro) en bij een onverhoopt tekort nog eens hetzelfde bedrag. Dat al te veeleisende artiesten niet meer gevraagd zijn, betekent volgens Van Heerwaarden niet dat op de kwa liteit is ingeleverd. 'We hebben weer een paar echte toppers. Johan Hoogeboom en Richard Groenendijk kent iedereen wel. Maar we hebben ook Jochem Myer en Marijke Boon, die nu volop in belangstelling staan. En de acteur Frederik de Groot, be kend van televisieseries als De Fa briek en Unit 13. Adje Kloos speelt eenakters van Dario Fo, een bekende Zuid-Amerikaanse toneelschrijver. Door hun hebben we voor het eerst ook toneel op Broadway.' Stomme films Heel bijzonder wordt volgens Van Heerwaarden ook het optreden van Charles Janko, die banden met Den Hoorn heeft. Hij verzorgt sinds tien jaar de muzikale begeleiding van 'stomme' films en is een geziene gast bij filmfestivals in steden als Rotter dam, Bologna, Straatsburg en Biarritz In Den Hoorn verzorgt hij op de oude vleugel van het filmmuseum een kleine voorstelling bij enkele kor tere films, van onder anderen Méliès Een Texelse bijdrage levert 'De Reü nie'. toneelspelers van wie de mees ten tijdens het eenakterfestival van anderhalf jaar geleden deel uit maak ten van GF-0511. het 'huis gezelschap' van Klif 12. Joost en Lia Coutinho, Aliëtte Fonc^s. Ina Schrama, Koosch Pels Rijcken en Cor van Heerwaarden voeren het verhaal op van een groep volwasse nen die samen in 1968 in de vierde klas van de ULO zaten. Met flowerpower, liefde, vrije seks, wie rook, psychedelische muziek en kleurstofdia's proberen ze de sfeer van de schuurfeesten van toen tot leven te wekken. Het wordt een 'echt Texelse, deels interactieve, theater voorstelling', belooft Van Heer waarden. Mini-theater De structuur van het festival is vnjwel ongewijzigd. Tijdens het komende Pinksterweekeinde - vrijdag 17, za terdag 18 en zondag 19 mei - worden 23 huiskamers, garages en keukens op en rond het Klif omgebouwd tot en aangekleed als mini-theater. Elk thea ter heeft een artiest, duo of groep, die, verspreid, over de avond, vier optredens van circa 25 minuten ver zorgt met cabaret, muziek, literatuur of toneel of een combinatie daarvan De bezoeker koopt voor 15 euro een passe-partout voor vier voorstellin gen Welke dat zijn, staat aangegeven op het passe-partout. De voorstellin gen beginnen om 19.30,20.30,21.30 en 22.30 uur en na afloop loopt de festivalganger steeds door een op Amerikaanse (Broadway) wijze ver sierde straat naar het theater waar de volgende voorstelling plaatsvindt. Aan het einde van de avond is er steeds een 'after-party'met de Broadwayhuisbanddie onder leiding staat van Johan Hoogeboom en die steeds wisselende gastoptredens kent van deelnemers van het festival. Daarnaast zijn er tal van 'neven activiteiten', Zo zijn er op de zaterdagmiddag drie a vier optredens van een half uur van Les Philfolles, koperblazende dames uit Maastricht, die broeierige, carnavaleske feest muziek spelen Hermen Erbee en Johan Hoogeboom verzorgen een popconcert voor kinderen in de leef tijd van 8 tot 14 jaar. En iets buiten het dorp, in en rond de schuren van Axel Lap aan de Witteweg, is er een grote rommelmarkt, georganiseerd in sa menwerking met de restauratie commissie van het Hoornder kerkje. Een enorme publiekstrekker belooft ook de finale - op zondagmiddag - van het Texels Playbackfestival te worden, waarbij de winnaars van de zes festivals die in deze tijd van het jaar in de dorpen worden gehouden zich nogmaals presenteren. Zij doen dat ten overstaan van een jury die wordt gevormd door professionele artiesten. Kaartverkoop De artiesten die hun deelname heb ben toegezegd zijn (in alfabetische volgorde): Renee van Bavel, Marjan Berk, Joep de Bont, Henk Boogaard, Marijke Boon, Marcel Boon. Elkie Deadman, Rick Dros Leny de Ruijter, Herman Fluitman Ernst Klijzing. Gel, Gino Sancti, Ralf Grevelink Dominique Engers. Bas Grevelink, Richard Groenendijk, Frederik de Groot, Geert Hautekiet, Arno van der Heijden Bas Mulder, Johan Hoogeboom, Charles Janko, Rop Janze Bas van Ruijven, Lizzie Kean, Adje Kloos, Joke Kuiper, Gabnëla Lukassen, Jochem Myjer, Frank van Pamelen Jan J. Pieterse. Reijn Goed, Bert Schuiling, Patrick Spekman, Heieen Suiker, Mars Teunisz, Marcel Verreck, Villa Zee zicht, Zusje Voogd, David Vos, Vreemd Apparaatje en Leon van der Zanden. Inmiddels zijn zo'n 900 van de 2000 kaarten verkocht. Geïnteresseerden die een rustige keuze willen maken - het bij elkaar zoeken van de diverse optredens vergt wellicht enige tijd - kunnen dagelijks tussen 11.00 en 17.00 uur in Klif 12 terecht. Ook is het mogelijk de lijst met combinaties van optredens per e-mail op te vragen en wel via het adres: klif12.quicknet.nl. Onder het motto 'hoe bevalt het Gemini' houdt het Gemini-ziekenhuis in Den Helder donderdag 25 apnl een voorlichtingsavond voor zwangeren en partners. Gynaecologen vertellen over het begeleiden van de zwanger schap, de gang van zaken op de kraamafdelmg wordt uitgelegd door een verpleegkundige en een verlos kundige spreekt over het verschil tus sen thuis en poliklinisch bevallen. De voorlichtingsavond vindt plaats van 19.00 tot 21.00 uur in de blauwe zaal in het ziekenhuis. Aanmelden kan bij het Patiënten Service Bureau, tel. 02223-696346. s* LU t groep ondernemers heeft 2.000,- bijeen gebracht om de >mst van de Duyfken te onder- eunen. De ondernemers tastten de buidel nadat bekend was ge- y Drden dat de gemeente extra nodig had om de ontvangst m de VOC-replica voor te berei- m. Burgemeester Geldorp kreeg it geld gistermiddag symbolisch erhandigd. (e schrokken toen we hoorden dat it budget niet toereikend was', zei irtin Tromp bij de overhandiging, is ondernemers willen we zo een maal afgeven, omdat we de komst [n promotionele waarde vinden.' »t initiatief werd een maand geleden nomen bij een vergadering van de ictie toerisme en recreatie van TVO hotel Den Burg. Burgemeester eldorp toonde zich verheugd met gift van de ondernemers. Ze vond it zij gehandeld hadden 'in de lest' van de ondernemers die vroe- ir voor de VOC werkten, jnd de komst van de Duyfken ont- ond anderhalve maand geleden moer toen het college €80.000,- oeg van de raad voor de ontvangst, kosten werden hoger, omdat kroonprins Willem-Alexander en veel andere hoogwaardigheidsbekleders bij de intocht op 28 april aanwezig zijn. Een meerderheid in de raad toonde aanvankelijk moeite met de prijsstijging, waardoor de komst even op de tocht leek te komen staan. Bij de laatste raadsvergadering stelde de gemeenteraad een krediet van €34.000 beschikbaar. Het benodigde bedrag was toen al gezakt, doordat enkele sponsors toezeggingen had den gedaan. Gisteren liet Geldorp weten dat ze de €34.000,- slechts ge deeltelijk nodig heeft. De €12.000,- werd verzameld door Jur Schuiringa, Bob Rienks, Jaap Boon, Jan Winnubst, Jook Nauta, Marius Kikkert, Wouter van der Werf, Cees Jaap van der Kooij, Hans van Maldegem en Astrid van der Vis en Maarten-Jeroen de Boer. Op de che que die Geldorp kreeg stond nog €9500,- afgebeeld. Dat bedrag werd kort voor de overhandiging verhoogd tot €12.000,- omdat het Stoomboot koffiehuis nog een receptie aan de toezeggingen toevoegde. VOC Tromp maakte meteen van de gele genheid gebruik om er nog eens voor te pleiten dat op het eiland een de pot komt waar goederen tentoonge steld worden die uit VOC-schepen komen die vlak onder de kust liggen. Hij zei er moeite mee te hebben dat wel aandacht en geld wordt besteed aan VOC-schepen bij Sri Lanka, maar niet aan de wrakken voor de Rede van Texel. 'En die zijn door Hans Eelman al in kaart gebracht.' Geldorp liet weten dat de gemeente druk bezig is en blijft om een dependance van het NISA (Neder lands Instituut voor Scheeps- en Onderwater Archeologie) op het ei land te krijgen. Het NISA, waar ge vonden voorwerpen uit scheeps wrakken worden bewaard, staat in Lelystad. 'Het is ook onze wens om te kunnen exposeren wat je hier in je achtertuin hebt liggen. Het zou mooi zijn als je een gebouw hebt waarin je op de begane grond een expositie hebt en boven een ruimte waar de maquette van de VOC staat opge steld en waar je over het water kunt uitkijken.' Ze zei goede hoop te heb ben, omdat op bestuurlijk niveau een 'warm contact' begint te ontstaan met Lelystad door de diverse VOC- activiteiten. VRIJDAG 29 MAART 2002

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5