oop op akkoord jvername haven werkwijze coalitie Riant uitzicht op nieuwe autocrossbaan irriteert GroenLinks Doolhof in maïsveld 'toeristische attractie' wem HEMA Cf roen '/trnrt- Jexels in het harL> DOP overleg tussen college en RWS Getuigen gezocht van mishandeling invalide man Inbreker steelt gereedschap Man mishandeld door vandalen Opmerkelijk plan van makelaar Van Heerwaarden I Stukken nylon op meierblis Aangrijpend verhaal Fonkelnieuwe pomp Paardrijsport VROM onderzoekt ruimtelijke ordening texelseÜcourant SUPER DE BOER >GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11668 DINSDAG 9 APRIL 2002 Verschiet dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg )e overname van de rijkshaven in tjdeschild door de gemeente is al Ie jaren onderwerp van gesprek, aar nog steeds geen feit. De af- iopsom die het rijk wil geven, edt Texel niet de zekerheid dat de isten die de gemeente op termijn oet maken ermee kunnen wor- in betaald. Vorige week probeer- in burgemeester Joke Geldorp i demissionair wethouder Peter ikkerde vastgelopen onderhan- ilingen met Rijkswaterstaat WS) vlot te trekken. Bakker Tk !b nu het gevoel dat we worden tgrepen door RWS.' haven van Oudeschild behoort tot weinige vissershavens in Neder- id die nog rijkseigendom zijn. De gering vindt dat de havens bij de 'meente thuishoren. Texel kan zich erin vinden, omdat de zeggen- ihap zeker voordelen biedt. Een ei- m haven brengt echter ook extra irantwoordelijkheden met zich mee. gemeente draait op voor de irsoneelslasten, het onderhoud en idere kosten. Uitgangspunt van de gemeente is dat de afkoopsom van het rijk hoog genoeg moet zijn om ook de kosten over dertig jaar te kun nen betalen. De overheid bood tien tallen miljoenen, maar niet genoeg om Texel zekerheid te kunnen bieden. Maar uit het gesprek dat de burge meester en wethouder in Haarlem voerden met de hoofddirectie van RWS Noord put de wethouder hoop. 'Ik denk dat we een opening hebben gevonden.' Afgesproken is dat RWS aan de slag gaat om drie scenario's te ontwikkelen, op basis waarvan de overname zou kunnen worden afge wikkeld. Het overleg werd gehouden op initia tief van de gemeente Texel. De datum werd zodanig gekozen dat het ge sprek zou vooruitlopen op het ge plande bezoek van de vaste kamer commissie van Verkeer en Water staat, dat deze week zou plaatsvin den. B en w wilden de ontmoeting benutten om onder de Haagse poli tici begrip te kweken voor het Texelse standpunt. Maar tot teleurstelling van het college heeft de Kamercommis sie het bezoek afgezegd. GroenLinks is niet te spreken over de manier waarop de coalitie het voorzitterschap van de raads- «mmissies wil verdelen. De partij van Arthur Oosterbaan wil het irzitterschap van de commissie Iddelen vervullen, maar de illegepartijen vinden dat het CDA irvoor in aanmerking komt. 'Het it erop dat de coalitie de lorzittersposten alvast naar ei gen believen heeft verdeeld. Dit ist niet in het duale bestel.' [aar in het oude systeem de wet- udervan Financien (Middelen) ook lorzitter was van de gelijknamige idscommissie, wordt deze taak in it duale stelsel door een raadslid irvuld. Het gevolg is onder meer dat de raad, en met name de partij die de Rmmissie voorzit, grote invloed heeft op de agenda. Aanvankelijk Binden de coalitiepartijen dat GL in ^nmerking kwam voor het voorzit- irschap van Middelen, maar bij na- !r inzien gaat de voorkeur uit naar it CDA. Vooral Texels Belang kent ioriteit toe aan Economie, dat deel tmaakt van de door Corry Heijne B) te beheren portefeuille Middelen, ezien dit belang vindt TB dat een collegepartij het voorzitterschap moet vervullen. Oosterbaan uitte zijn ongenoegen hierover in een brief aan Jaap Hin, voorzitter van de Texelse afdeling van het CDA. 'Het klinkt alsof het al be klonken is.' Informateur Jos Timmer vindt de kritiek op het CDA onterecht: 'Over de verdeling van het voorzitter schap is de coalitie het eens. Maar het betreft nog maar een voorstel, dat zal worden besproken in de commis sie Werkwijze Raad. Daarin zijn alle fracties vertegenwoordigd. De raad heeft het laatste woord.' De coalitie stelt ook voor om het voor zitterschap van de raadscommissie Welzijn door GroenLinks te laten ver vullen. Als enige coalitiepartij vervult de WD geen voorzitterschap van een commissie. Maar mocht de burge meester niet in staat zijn de raad voor te zitten, dan nemen de liberalen waar. De coalitie presenteert 15 april het collegeprogramma. Het concept hier voor werd vorige week afgerond en zaterdag aangeboden aan de met- collegepartijen. GroenLinks, PvdA en D66 kunnen hun inbreng op het pro gramma bespreken met de onder handelaars van de coalitie. Grondwerker Nico Roeper heeft nog een week of twee nodig om klei van het land van Joost de Wit uit polder Het Noorden over het circuit in Eierland uit te rijden, zodat de cross baan de ideale ondergrond krijgt. Als dat op z'n plaats ligt en het gras is ingezaaid, beschikken autocrossers over de door hen gewenste baan. Een parcours met een (ideale) lengte van 385 meter, met daaromheen een tribune die tweeêneenhalve meter hoger ligt dan het circuit. Zichtbaar zijn de betonnen randen van twee meter hoogte, die autocrossers die uit de bocht vliegen in de baan moe ten houden. Veiligheid bovenal is het credo van de MAB-club, dat ervan uitgaat dat er komende zomer in Eierland wordt gereden. De ge meente heeft een herziene milieu vergunning afgegeven, waartegen vier omwonenden bezwaar hebben aangetekend. ,T0lr. e politie is op zoek naar getuigen an de mishandeling van een 35-ja- ge invalide man uit Den Burg. De ian, van Tunesische afkomst, werd de nacht van zaterdag op zondag and middernacht in een hoarmazaak in De Koog door twee en onbekende heeft in de nacht van insdag op woensdag gereedschap feegenomen uit een vakantiewoning an de Zanddijk in Eierland. Omdat r verbouwd werd, was in plaats van e schuifpui een stuk zeil aange dacht om het huisje af te schermen, 'e dader verschafte zich toegang foor een opening te maken in het eil. ■en 28-jarige vakantieganger uit 'ijmegen Is woensdag in elkaar ge- Jagen toen hij in de Dorpsstraat in De toog zag dat een man vernielingen ranbracht en daar iets van zei. De 'andaal urineerde tegen een fiets en looide deze vervolgens over een hek i een bouwput. Bij de mishandeling j»d hij geholpen door vier vrienden, fe Nijmegenaar liep een hoofdwond ïn een flinke buil in de nek op. mannen uit zijn rolstoel gegooid, bij zijn keel gepakt en geslagen. Om standers schoten te hulp, maar rea geerden niet op het verzoek van het slachtoffer om de politie te bellen. Later deed de man zelf aangifte. Hij klaagde over pijn aan het gezicht, maar was vooral boos en verdrietig dat hij zich niet had kunnen verweren. Wat de aanleiding van de mishande ling was, bleef onduidelijk. Wie de daders waren, kon de man met zeggen. De ene was lang, had blond haar, droeg een oorring en een ketting met een tandje. De ander had een donkere huidkleur. Wie denkt te kunnen helpen, wordt verzocht de Texelse politie te bellen via tel. 072- 5498360. Een doolhof ter grootte van twee hectare in een met maïs bebouwde akker. Het kan volgens 'geestelijk vader' Paul van Heerwaarden een trekpleister van formaat worden. Zeker in de noordkop van het ei land, die volgens hem relatief slecht bedeeld is met toeristische attracties. Om de kans op succes te vergroten, heeft de makelaar uit De Waal de hulp ingeroepen van de Engelsman Adrian Fisher, die in de hele wereld al tussen de drie- en vierhonderd van dergelijke doolho ven aanlegde. 'Labyrint Texel' is de naam van het project, dat Van Heerwaarden al in meer dan alleen grote lijnen heeft uit gewerkt. De 43-jarige Waalder, die samen met compagnon Hans Eelman een makelaarskantoor in Den Burg runt, kwam op het idee toen hij samen met vrouw en kinderen een bezoek bracht aan het doolhof bij het drielandenpunt in Vaals. 'Een toeris tische attractie van heb ik jou daar. En hartstikke leuk, zowel voor volwasse nen als kinderen', oordeelde Van Heerwaarden, die een zwak heeft voor allerlei wiskundige spelletjes. Omdat hij vond dat een doolhof ook wel bij Texel zou passen, zocht hij contact met de eigenaar in Vaals, die hem verwees naar Adrian Fisher. 'Een heel grote naam op zijn gebied. Hij heeft doolhoven ontworpen in Au stralië, de Verenigde Staten, Japan, zeg maar gerust de hele wereld. Maar veel minder in Nederland. Toen ik hem laatst bezocht om wat zaken door te spreken, zag ik op zijn plan bord ook al de naam Texel staan. Dat was een heel leuk gezicht.' De doolhoven van Fisher staan erom Maïsdoolhoven zijn ook elders in de wereld populair. Paul van Heerwaarden: 'De één gaat van zijn vrouw af, de ander zoekt een nieuwe uitda ging. (Foto Joop Rommets) bekend dat ze bijzonder goed door dacht zijn. De ontwerper stelt van te voren vast hoeveel mensen er tege lijk in kunnen en zorgt voor nooduit gangen voor mensen die plotseling in paniek raken wanneer ze de gewone uitgang niet meer kunnen vinden. Hier en daar zijn verhogingen aange bracht - bijvoorbeeld in de vorm van een brug - waar vanaf de bezoeker zich kan oriënteren op de weg die hij moet volgen om naar het middelpunt of de uitgang te lopen. Bij sommige doolhoven van Fisher krijgen de be zoekers een vlag mee, die ze in de lucht kunnen steken ten teken dat ze alle moed hebben verloren en hulp willen. Medewerkers - in Engeland zijn dat vaak studenten - geven daarna aanwijzingen hoe ze hun weg het beste vervolgen. Ook in artistiek opzicht zijn Fishers doolhoven vol gens Van Heerwaarden ware kunst werken. Wie ze van boven bekijkt, kan er allerlei vormen in ontdekken, zoals bijvoorbeeld een doodshoofd, een springende dolfijn of een steige rend paard. Doolhoven worden gemaakt van tal van materialen. Er zijn er veel waar bij de paden worden begrensd door struiken of dichte boomsoorten, maar ook muurtjes van hout of steen worden vaak gezien. Het kunnen ook greppels of graszoden zijn, want in een goed ontworpen doolhof kan de bezoeker toch niet zien of het pad waarop hij zich bevindt nu wel of niet doodloopt. Omdat veel 'permanente doolhoven' nogal duur zijn om aan te leggen en nog maar moet worden afgewacht of ze ook op Texel aan slaan, heeft Van Heerwaarden zich ten doel gesteld een maisdoolhof te maken, een vorm die ook elders in de wereld populair is. Een maisdoolhof is - uiteraard - van tijdelijke aard, want pas aan het einde van het voorjaar steken de planten ver genoeg uit de grond om de paden te markeren, ter wijl de oogst van de maïs er in het najaar weer een einde aan maakt. Over een geschikte locatie heeft Van Heerwaarden lang nagedacht. Het Krimbos was zijn eerste keus, maar de beplanting is er niet geschikt, ter wijl Staatsbosbeheer als voorwaarde stelde dat voor elke boom die zou moeten sneuvelen voor het pad een andere boom zou worden geplant. Ten slotte vond hij de gebroeders Van der Linde van hoeve Sumatra bereid een stuk grond van circa twee hec tare aan de Krimweg te verpachten Bedoeling is dat het grootste deel van het terrein wordt gebruikt voor het labyrint. Een kleiner deel bij de ingang wordt ingericht als een zogenoemd 'courtyard', met onder meer een kiosk waar toegangskaarten, spelle tjes, puzzels en dergelijke worden verkocht. Ook kunnen daar allerlei mimdoolhofjes voor de allerjongste jeugd worden gecreëerd. Bestemmingsplan Voor het aanleggen van het doolhof TT Het bovenaanzicht van een doolhof van ontwerper Adrian Fisher. moet de gemeente toestemming ver- lenen. 'Daar was ik eerst niet hele maal van overtuigd', vertelt Van Heer waarden. 'Want wat is er tegen om iemand tegen betaling door je land te laten lopen? Meer is het in feite niet. Maar later besefte ik dat als het dui zenden bezoekers worden, zo'n stuk grond in het bestemmingsplan een andere bestemming dan een agrari sche nodig heeft.' De Texelse be stemmingsplannen voorzien niet in doolhoven, maar een gesprek op het gemeentehuis leerde hem dat de bestemming 'terrein voor dag- recreatief opvanggebied' nodig zou zijn. Of Van Heerwaardens plan kans van slagen heeft, moet maandag blij ken, wanneer de raadscommissie zich er over buigt. Is die positief, dan zou de gemeenteraad zich op 14 mei kunnen uitspreken over een bestemmingswijziging via een artikel 19-procedure. De daadwerkelijk rea lisatie is op z'n vroegst pas volgend jaar een feit. Van Heerwaarden heeft goede hoop dat zijn attractie aanslaat op Texel. Het (permanente) doolhof in Vaals is ongeveer zes maanden per jaar open en trekt in die periode circa 120.000 bezoekers. De grootste wens van de initiatiefnemer is uiteindelijk ook een permanent doolhof te bouwen. 'Waarvan die precies gemaakt wordt, weet ik nog niet. Je zou kunnen den ken aan tuunwallen of olifantengras, dat door Simon van der Geest wordt geteeld Het worden in ieder geval natuurlijke materialen. Stenen muren passen niet bij Texel, vind ik.' Om een permanent doolhof succes vol te kunnen runnen, zijn heel wat medewerkers nodig, beseft Van Heerwaarden. 'Een bedrijfsleider, ie mand voor in de kiosk, mensen voor het onderhoud, je hebt zo acht men sen nodig. Maar we moeten het eerst maar eens aanzien. Voor een mais doolhof kun je met veel minder men sen toe. Met één of twee vakantie krachten kom je een eind.' Uitlaatklep Zelf zal hij zich voornamelijk met de realisatie bezig houden, want on danks zijn ambitieuze plannen is Van Heerwaarden niet van plan zijn makelaarschap eraan te geven. 'Ik ben nu 43 en zit sinds 1979 in de makelaardij. De één gaat in zo'n ge val van zijn vrouw af. de ander zoekt een nieuwe uitdaging. Zo moet je het bij mij ook zien. Dit plan ontwikkelen is een soort uitlaatklep. Als ik na een drukke dag 's avonds in de boeken duik of me via internet verder verdiep in doolhoven, dan ontspant dat. En een werkbezoekje aan Engeland is natuurlijk ook geen straf.' De politie ontdekte tijdens een sur veillance dat op de meierblis bij Oudeschild stukken nylon tapijt la gen. Dit werd doorgegeven aan de gemeente, die het spul zal opruimen. Zoals bekend mogen geen milieu belastende stoffen worden verbrand en staat justitie de vreugdevuren van 30 april alleen onder strikte voorwaar den toe. Losse nummers 0,85 Steeds als 't Amateurtje moest kiezen welk toneelstuk zou worden ge speeld, was er wel iemand die erover begon: 'De martelgang van kromme Lmdert', een ouderwets Hollands drama. Jong en oud pinkte dit week end een traantje weg tijdens het aan- gnjpende verhaal over deze stakker. Pagina 2 Waterschap Hollands Kroon is beter dan ooit voorbereid op een situatie met wateroverlast. Gisteren arn- veerde een fonkelnieuwe mobiele dieselpomp met een capaciteit van 4.200 kubieke meter water per uur op het eiland. Pagina 5 Maartje Meijer (15) werd in 2001 tij dens de Texelse Sportverkiezingen tot Sporttalent van het jaar gekozen vanwege haar prestaties in de paard- rijspjort. De afgelopen tijd heeft zij zich met haar pony Baileys opnieuw we ten te onderscheiden. Pagina 6 Het ministerie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieu (VROM) heeft onderzoek ge daan naar de wijze waarop de gemeente met de ruimtelijke orde ning omgaat. Dat laat een woord voerster van de Inspectie van VROM weten. 'We onderzoeken of alles volgens de regels verloopt.' Inspecteurs hebben bekeken of bij bouwaanvragen de juiste voorschrif ten en procedures zijn gevolgd. 'Daarbij is onder meer gekeken naar artikel 17- en artikel 19-procedures', zegt een woordvoerder van de ge meentelijke afdeling grondgebied. 'Ook is onderzocht of bouw aanvragen goed getoetst zijn aan het bestemmingsplan.' Volgens VROM hebben inspecteurs eveneens nage lopen hoe de gemeente optreedt te gen illegale bebouwing en hoe er handhavend wordt opgetreden. 'We bekijken alles om te zien of het goed gaat.' Een specifieke aanleiding was er vol gens VROM niet voor het onderzoek. Er worden telkens tien tot twintig ge meenten genomen, die specifiek op RO worden doorgelicht. Iedere ge meente komt dus een keer aan bod.' In 1998 was Texel ook aan de beurt. Dat onderzoek leidde mede tot meer handhaving. Verder hadden de in specteurs destijds weinig aanmerkin gen, aldus de gemeente woordvoerder. 'Er waren alleen wat kleine dingetjes.' Volgens hem is het onderzoek eind vorige maand afge rond. In december waren inspecteurs al op bezoek, dit jaar verrichtten ze in totaal vier dagen onderzoek. Uit slagen daarvan zijn nog niet bekend. VROM verwacht dat het rond de zo mer wordt afgerond. Het onderzoek mondt uit in een rapport dat de in spectie met de gemeente door neemt. Volgens de woordvoerster blijkt uit ervaring dat het lang niet al tijd goed gaat 'We bespreken het en dat kan dan leiden tot een plan van aanpak om scherper toezicht te hou den.' (Advertentie) Qrxt I hé kan_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE ME DE Gf GROEN EN DOEN WINKEL NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1