Talk of the Town inzet kort geding V I Teleurstelling overheerst bij omzagen boom dames Dijt Wagenmuseum moet geduld hebben voor bijdrage opslag Raad wil dit jaar nog geen geld uittrekken .TEXELSE Concurrentieverbod geschonden? Eidereenden COURANT WfJP/PRUL.LiEVERD VAN MEERWAARDEN 3b VROUW ROEPTTw BEN OOK r WEG KWOr' MRRR JK EEN£> DE IISÈRMG DOOLHOF WW W.TEX&LC flRTfcON.MyWÊG-*<- Voorjaarskriebels? Delen beuk naar beeldentuin en tuincentrum Excursies met Europees tintje Bodemonderzoek niet nodig bij strandpaviljoens Wethouders presenteren zich bij TVL SÉiillllP® Bomen VRIJDAG 12 APRIL 2002 et Agrarisch en Wagenmuseum De Waal krijgt dit jaar nog geen eld van de gemeente voor de iuw van een nieuwe opslag aan Laagwaalderweg. Een meerder- id in de gemeenteraad wil het ld pas in 2003 beschikbaar stel- irgemeester en wethouders had- in laten berekenen dat de ge- eente €133.990.- nodig heeft om in nieuwe opslag aan de Laagwaal- irweg te realiseren. Daarvan is 17.711,- nodig voor de bouw en 146.297,- voor de aankoop van een D grond naast timmerbedrijf Kooger i De Ridder Het college had het lorstel gedaan om dat bedrag be- hikbaar te stellen uit de algemene serve Tegelijkertijd raadde ze het lorstel af. omdat bij goedkeuring de gemene reserve tot €513.843,- on- de ondergrens zou zakken, jdens de raadsvergadering stelden ixels Belang en PvdA dat zij het geld el beschikbaar willen stellen, maar is in 2003 Dan kan het in juni wor- m opgenomen in de nieuwe begro- ig van de gemeente. CDA, WD en 56 wilden het geld toch voor dit jaar al uittrekken. Na twee hoofdelijke stemmingen lag de verhouding op acht stemmen voor 2003 en vijf stemmen voor 2002. Er was een tweede stemming nodig, omdat de procedures bij de eerste niet goed verlopen waren. GroenLinks had zich tegen de uitgave in het algemeen gekeerd, terwijl de partijen zich voor of tegen uitgave in 2003 hadden moeten uitspreken Piet Zoon wees daarop na de eerste hoofdelijke stemming. Het was zijn eerste optreden als raadsgriffier. De tweede stemming leverde de verhou ding van vijf tegen acht voor 2003 op, omdat GroenLinks zich voor uitgave in 2003 moest uitspreken. Voor het besluit maakte de procedure niks uit, maar het had wel gevolgen gehad als WD-ers Maria van der Spek en Martin Trap (beiden geveld door griep) aanwezig waren geweest. Dan had uitgave in 2002 aanvankelijk de meeste stemmen gehaald. Geen vertraging Voorzitter Klaas Eelman zegt het jammer te vinden dat het geld later beschikbaar komt, maar het levert volgens hem geen extra vertraging op. 'Er moet nog een artikel-19 pro cedure gevoerd worden bij de provin cie en de grond moet nog worden aangekocht. Ik denk dat we die acht maanden van dit jaar wel nodig heb ben voor alle procedures.' De artikel- 19 is nodig, omdat de grond naast Kooger en De Ridder een agrarische bestemming heeft. De raad heeft in gestemd met het voeren van de pro cedure. De gemeente is daar nog met mee gestart, omdat er nog geen bouwaanvraag binnen is. Voor de aankoop van de grond is volgens demissionair-wethouder Daan Schilling mondelinge overeenstem ming bereikt met eigenaar Stiehl. GroenLinks vroeg tijdens de vergade ring opnieuw of het museum over een collectieplan beschikt. Demissionair- wethouder Nel Eelman zegde toe daar nog eens naar te vragen. Het wagenmuseum kampt intussen nog steeds met een ernstig tekort aan ruimte in de huidige opslag aan het Groene Weggetje. Er staan wa gens buiten en in het museum staan meer wagens opgesteld dan zou moeten. Eelman: 'De medewerkers worden ook ongeduldig, maar het is met anders. Het moet.' Wil Evers moet onmiddellijk stop pen met de exploitatie van restau rant Talk of the Town. Dat vinden Henk Krop en Johan Kok, eigena ren van het eveneens aan de lorpsstraat gevestigde restaurant imbleweeds. Hun voormalige nnote heeft het concurrentie- rbod geschonden en dient ter mpensatie ruim 22.500 euro te italen, eisten Krop en Kok oensdag in een kort geding voor de rechtbank in Alkmaar. De dne richtten in april 2000 de Ven- lotschap Onder Firma (VOF) De |paanse Mexicaan op om samen in restaurant te exploiteren. Dat lerd Talk of the Town, waarvan de indelsnaam eigendom is van IJs- tertje BV van horecaondernemer tits Langeveld. In de vennoot schapsakte werd vastgelegd dat het geen van de vennoten was toege staan, zolang de VOF bestond, be trokken te zijn bij een soortgelijk be drijf. Op het overtreden van dit verbod stond een bedrag van ƒ50.000,-, ruim 22.500 euro. Volgens Evers' advocaat, mr. Peter Traudes, gingen de vennoten met veel enthousiasme van start. Na ver loop van tijd kreeg Evers echter steeds meer het gevoel dat ze met langer kon samenwerken met Kok. Ze verweet hem niet zakelijk genoeg te zijn. Na een gesprek hierover met Krol werd haar duidelijk dat de twee mannelijke vennoten voor elkaar zou den kiezen. Evers zag vervolgens geen andere uitweg dan het opzeg gen van de vennootschap Dat ge beurde eind oktober 2001De twee overgebleven vennoten besloten. VERVOLG VAN PAGINA 1 ergelijk onderzoek kan ook duide- k maken in hoeverre eidereenden en thelpdiervissers het op dezelfde thelpdieren hebben voorzien.' On- ïizoeker Kees Camphuyzen van het I0Z pleitte eerder ook voor nader ïderzoek naar het soort voedsel van e eidereend. e huidige sterfte kreeg afgelopen indag veel aandacht tijdens de in- rnationale VN- iodiversiteitsconferentie in Den aag De actiegroep Wilde Kokkels, istaande uit biologiestudenten, en- Ie wetenschappers en liefhebbers n de Waddenzee, legde uit protest ertig dode eidereenden bij de in- ang van de conferentie. Enkele le- m van de actiegroep vroegen aatssecretaris Geke Faber een ndete maken aan de mechanische schelpdiervissenj. De staatssecreta ris zei daar geen uitspraken over te willen doen, voordat een groot onder zoek van Alterra, het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek (RIVO) en het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) naar de schelpdiervisserij is afge rond. Dat gebeurt naar verwachting volgend jaar. Bij Wilde Kokkels zijn Texelse biologen vertegenwoordigd. De eidereend kwam afgelopen week ook in het nieuws doordat nabij de Afsluitdijk zo'n twintig deels nog le vende exemplaren met ontvelde kop pen werden aangetroffen. Oorzaken zijn met bekend. Op de website van de Nederlandse Zeevogelgroep wor den wel diverse suggesties opgewor pen. Verondersteld wordt dat de die ren met hun kop vast kunnen hebben gezeten in een hevelpomp, vissers kunnen ze uit de mazen van een net hebben getrokken of een perverse geest zou het opzettelijk gedaap kun nen hebben. De Algemene Inspectie Dienst (AID) stelt een onderzoek in. zoals Evers al had zien aankomen, de VOF gezamenlijk voort te zetten. Tumbleweeds Niet veel later besloot IJsbeertje BV (Langeveld) de exploitatie overeenkomst met De Spaanse Mexicaan op te zeggen. Hierdoor moesten Kok en Krol een andere locatie zoeken voor hun restaurant, dat echter niet Talk of the Town kon heten, omdat die handelsnaam toe behoort aan Langeveld. De Spaanse Mexicaan vond in dezelfde straat, schuin tegenover Talk of the Town, een nieuw pand. Forse investeringen waren nodig om dit pand, waar tot dan toe restaurant Capri was geves tigd, geschikt te maken voor exploi tatie van Tumbleweeds. Tot hun ver bijstering zagen zij dat Evers aan de overkant verder ging met het be staande restaurant. IJsbeertje BV had met hun voormalig vennote een nieuwe exploitatieovereenkomst ge sloten. Op 14 maart jongstleden her opende Talk of the Town haar deuren. Via de Alkmaarse voorzieningen- rechter hopen Kok en Krol nu voor elkaar te krijgen dat Evers moet stop pen met haar bedrijf. Volgens advo caat Frank Verhey heeft Evers willens en wetens het concurrentieverbod geschonden, waardoor de nieuwe onderneming van zijn cliënten ernstig wordt geschaad. Evers is van mening dat het bewuste verbod niet meer geldt, omdat de VOF niet langer op het adres Dorpsstraat 74 is geves tigd. 'Maar daar gaat het helemaal met om', stelde Verhey voor de recht bank. 'Het gaat niet om het adres, maar om de vennootschap op zich. Daarbij heeft Evers zelf bijgedragen aan de onmogelijkheid voor Kok en Krol de VOF voort te zetten op het oude adres. Zij heeft immers met Langeveld de overeenkomst geslo ten een horecabedrijf te exploiteren op dit adres.' Advocaat Traudes stelde zich op het standpunt dat de VOF helemaal mets kan eisen in deze zaak, omdat een VOF geen rechts- of natuurlijke per soon is. Volgens Verhey is dat ook helemaal niet nodig om als eisende partij in een kort geding te kunnen optreden. Verder was Traudes van mening dat de eisers niet-ontvanke- lijk moeten worden verklaard, omdat in de vennootschapsakte duidelijk is vastgelegd dat geschillen niet aan de rechter worden voorgelegd, maar via arbitrage moeten worden opgelost. Bij arbitrage stellen beide partijen een scheidsrechter aan. De twee scheidsrechters kiezen gezamenlijk een derde arbiter, waarna het drietal zich over het voorliggende geschil buigt. Nadeel is dat deze gang van zaken niet alleen veel kostbaarder is dan een kort geding, maar in de meeste gevallen ook veel langer duurt. Geld In de grond van de zaak gaat het in dit geval helemaal met om een concurrentieverbod, maar om geld, betoogde Traudes. 'De eisende par tij misbruikt het concurrentieverbod om Evers 22.500 euro afhandig te maken. Eerder probeerden ze al een goodwillvergoeding van haar los te krijgen, terwijl de goodwill toebehoort aan de eigenaar van de handels naam, IJsbeertje BV, en dus met aan de heren.' Kok en Krol beweerden bij monde van Verhey het tegendeel. 'Het enige dat mijn cliënten vragen is nakoming van het woord dat door Evers is gegeven, niets meer en niets minder.' De rechtbank doet donderdag 18 april uitspraak. 'Mama, is die boom ziek?', vraagt een klein meisje aan haar moeder. Het antwoord is ja. Aangetast door schimmel kon de monumentale beuk van de dames Dijt aan de Weverstraat niet langer blijven staan. Teleurstelling, ongeloof en verbijste ring heerst onder de mensen die langslopen en achter de drang hekken blijven kijken. Onverbiddelijk beweegt een medewerker van Tatenhove zich met een kettingzaag door de boom. 'Het is met anders' zegt eigenaar Kees Dros. die toekijkt. Hij vindt het zelf ook moeilijk om de boom te zien verdwijnen. Laten staan was echter niet meer verantwoord. 'In Woerden is drie weken geleden een soortgelijke boom omgevallen. Daar waren elf auto's total loss. En je moet er met aan denken dat er mensen onderlopen en hij zou vallen.' Tak na tak valt op de grond. Kleinere stukken worden vermalen in een shredder, grote delen worden elders neergelegd om hergebruikt te wor den, De stam gaat grotendeels naar de nieuwe beeldentuin van Stan Van zaterdag 13 april tot en met zon dag 21 april krijgen de excursies van Staatsbosbeheer op Texel een Euro pees tintje. In deze periode worden in Europa 'De Groene Dagen' gehou den, waarin diverse organisaties het belang van de samenhang tussen de natuurbeschermende activiteiten onder de aandacht van het publiek brengen. De excursieleiders geven uitleg over het Natura 2000-netwerk, beter be kend als de gebieden waar de Vogel en Habitatrichtlijnen op van toepas sing zijn. Ook de Texelse duinen en de Waddenzee behoren tot deze ge bieden. Om het nut van een goede samenhang tussen de diverse be schermende maatregelen uit te leg gen, neemt Staatsbosbeheer de lepelaar - uit het logo van het Natio naal Park Duinen van Texel - als voor beeld. De vogel broedt op Texel, maar de (betrekkelijke) veiligheid waarin dat gebeurt, heeft weinig be tekenis zonder veilige overwin- teringsgebieden in Afrika en foerageergebieden in Frankrijk en Spanje. Het netwerk van Natura 2000 omvat nu 20.000 gebieden en beslaat onge veer vijftien procent van de opper vlakte van de Europese gemeen schap. Tijdens De Groene Dagen wordt in Brussel een conferentie ge houden van de (aspirant)lidstaten. In dezelfde tijd vinden verspreid door Europa 248 activiteiten plaats. Onder de 85 Nederlandse zijn 18 excursies van Staatsbosbeheer op Texel. Boe ken kan bij EcoMare, tel. 317741Alle activiteiten zijn te vinden op de websitewww.eurosite-nature.org/en- accueil. ■teMrU°n£ierrf eic*ereendenonderzoeker Piet Duiven en parasitoloog Fred Borgsteede van in Lelystad werltten mee aan het onderzoek onder de vierhonderd dode eidereenden. Het college heeft uitgesproken dat het met meer verplicht is om een bodemonderzoek uit te voeren alvo rens een strandpaviljoen of strand- kiosk wordt gebouwd. Als er geen bijzondere verdenking is, wordt de ondergrond bij voorbaat als 'schoon' beschouwd. Dit betreft echter alleen tijdelijke paviljoens, dus gebouwen die elk seizoen weer opnieuw worden neergezet. Regel is dat een bodemonderzoek wordt uitgevoerd bij nieuwbouw van gebouwen waarin mensen wonen, werken of anderszins verblijven. Dat geldt ook voor uitbreidingen van meer dan 40 vierkante meter. De (nieuwe) wethouders Corry Heijne, Annie Hin en Nel Eelman pre senteren zich donderdag 18 april aan de leden van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers. Dat gebeurt na de pauze van de jaarvergadering, die in Hotel Den Burg wordt gehou den en om 20.00 uur begint. Op de reguliere agenda staan onder meer bestuursverkiezingen. Rob Teisman (bestuurslid namens THV) en Siebrand Lups (KLV) zijn aftredend en herkiesbaar. Gerard Bakker (GroeT) treedt af en is niet herkiesbaar. Kan didaten om hem op te volgen zijn Anne van der Velde en Aad van der Sar. v! wcaosss. Boon aan het Oude Dijkje bij De Koog, waar hij een centrale plek krijgt. Tuincentrum Eureka in polder Het Noorden neemt een ander deel van het hout over. 'We gaan er een boomhut van maken in de tropische vogeltuin die we aan het aanleggen zijn', zegt Kees de Ridder van het tuincentrum. 'Mensen kunnen er met in, maar ze kunnen er straks wel in kij ken.' Het hout wordt ook gebruikt om een omgevallen boom in een oer woud na te bootsen en er komen delen bij de ingang te staan. De Rid der benaderde Dros vohg jaar. nadat hij gelezen had dat die voorstander was van hergebruik. Dros wil zelf en kele delen gebruiken voor een schut ting in de tuin en mogelijk voor een tuintafel. Later in de middag worden met be hulp van een hoogwerker de grote takken aan de stam verwijderd. Aan het begin van de avond resteert al leen de stam. Die wordt komende dinsdag verwijderd. Bij veel voorbij gangers wint het gevoel het van het verstand. 'Ik knjg er gewoon een naar gevoel van in mijn buik', laat één van hen weten. gaaf Tak voor tak werd de boom dinsdagmiddag geveld. (Foto's Jaroen van Hattum) Met het vellen van de beuk van de dames Dijt verdwijnt één van de laatste monumentale bomen in Den Burg. Uit een boek over monumentale bomen in Neder land blijkt dat er nog een paar overblijven, waaronder de boom op de Stenenplaats en een boom aan de Gasthuisstraat De laatste is een walnoot (juglans regial) die tussen 1930 en 1940 geplant werd. Hij is ongeveer acht meter hoog en heeft een omtrek van 1,7 meter. Bijzonder aan de boom is dat de zeewind de takken scheert als deze boven de omlig gende gebouwen uitkomen. Met een omtrek van 2,86 meter is de gele pavia (aesculus pavia) op de Stenenplaats zelfs de dik ste gele pavia van Nederland De monumentale boom is twaalf meter hoog en werd geplant tus sen 1830 en 1840 Het kappen trok de hele middag veel bekijks in de deels afgezette Weverstraat.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5