'Wethouder van projecten' aast op nieuwe uitdaginc 'Godin' waakt bij ingang beeldentui Misschien ben ik wel te rechts voor GroenLinks' Hoofdsponsors drinken op VOC-jaar IfcAfcLbE C0URANT Eilandcompetitie volleybal VRIJDAG 12 APRIL 2002 TPYPT <JP (Foto Harry* Nog even en dan is Peter Bakker wethoudi sluiten naadloos aan op mijn groene idealei gemeente te worden, wat extra geld oplevert. Op het ministerie hadden ze begrip voor ons, maar we moesten wel onszelf uitnodigen.' Om tot een goed financieel beleid te komen, ging Bakker een goed ge sprek met zijn ambtenaren niet uit de weg. 'Soms voelde ik me meer een toegevoegde ambtenaar dan wet houder. Het heeft ook te maken met de portefeuille. Daan (Schilling, red.) krijgt bijvoorbeeld veel meer mensen op zijn spreekuur. Ze willen allemaal een bouwvergunning, maar de één wijkt zus af en de ander zo. Hij moet elke week twee spreekuren houden om ze allemaal te ontvangen. Veel individuele contacten dus. Ook ik heb veel contact met Texelaars, maar dan meer in georganiseerde vorm, om proberen samen projecten te realise ren. Met z'n allen naar een doel toe werken.' Het ging niet altijd van een leien dakje. Weerstand ontmoette Bakker bij de plannen van de voor gratis openbaar vervoer, toen de fietsen- verhuurders de 'kont tegen de krib' gooiden. 'Dat was nog een erfenis van burgemeester Van Rappard, die dat eens had geroepen. Maar naar mate we ons beter informeerden, bleek dat dus geen kans van slagen te hebben. We kwamen tot het inzicht dat mobiliteit meer inhoudt dan alleen openbaar vervoer. Texel is een fiets- eiland, dus moet de fiets centraal staan. Daaromheen kun je van alles ontwikkelen. Het bewijst dat als je af. 'Projecten die Ik heb helpen realiseren (Foto Gerard Timmerman) iedereen serieus neemt, je een eind kan komen.' De aanloop naar de herinrichting van de haven van Oudeschild gaf ook de nodige strubbelingen. 'Door de beno digde subsidie stonden we onder enorme tijdsdruk. We hadden met veel belangengroepen van doen. Vis sers. pleziervaarders en noem maar op. Zelfs de logiesverstrekkers gin gen zich ermee bemoeien. Publieke bemoeienis is prachtig, ik ben een voorstander van open plan processen. Maar we liepen wel het risico miljoenen subsidie mis te lo pen.' Er volgde een pittige discussie over de noodzaak van een tweede havenmond. 'Ik heb de blaren van m'n tong moeten lullen om het geld lost te krijgen. Het was een span nende tijd, dat kan ik je wel vertellen. Maar het is gelukt.' Inherent aan politiek is het sluiten van compromissen. De vraag is of een vertegenwoordiger van een progres sieve partij die ver van het midden staat dat wel kan verantwoorden? 'Ik ben een groot voorstander van econologie. Ecologie, zeg maar duurzaamheid, en economie zijn goed aan elkaar te koppelen. Texel leent zich daar uitstekend voor. Toe risme is een schone vorm van indus trie. Daar hoefje het milieu niet mee te belasten. Er doen bijvoorbeeld veel bedrijven mee aan de Milieu barometer, eenderde van de prijzen in Noord-Holland zijn op Texel te rechtgekomen. Dat zegt toch veel over het draagvlak. Texel scooit hoogst als het gaat om bedrijver zonnepanelen gebruiken, en wel ben procentueel gezien het hoq aantal klanten voor natuurstroom acties liepen als een trein. We zijn succes op zoek gegaan naar st dies. De regentonactie is gesla ecologisch bermbeheer, het Mas plan Water. Dat zegt iets over de wustwordmg op Texel. Dat soort| jecten sluit naadloos aan op i groene idealen. Het is gelukt om anderen de waarde van duurt projecten te laten inzien. Heel on nemend Texel is vertegenwoordig de Stichting Duurzaam Texel, oj gen initiatief. Het is toch prachtig de Texelse ondernemers de han ineen hebben geslagen om te kj hoe het eiland duurzaam kan wo geëxploiteerd. Econologie dus.' Wethouderen betekende voor Ba ook vier jaar buffelen. 'Vrijdag de meentelijk stukken mee naar li zaterdag postbestellen, zondags ken lezen, maandag portefet overleg, dinsdag om de tafel i burgemeesters en wethouders dan gemiddeld twee keer per naar de overkant. Een vergadt van een uur in Schagen kost halve dag. En als het even kon dag vrij. Zo zag vier jaar lang de» van Peter Bakker eruit. Bakker c bineerde het wethouderswerk i vankelijk met twee dagen p bestellen. 'Maar dat hield ik niel Ik doe dat nu alleen nog op zate en ben zo de hele dag beschikt voor het wethouderschap.' Vijftig uur per week besteedde hij het wethouderschap, een baan voor op papier dertig uur staat, k daar heeft de gemiddelde kiezerg boodschap aan. Het verlies kwan een donderslag bij heldere hemel dereen die ik sprak zei: dat komt goed. Natuurlijk hadden we in l ons derde raadslid aan een rest te danken, maar ik zag de verte gen met vertrouwen tegemoet. D en Dick Drijver gingen weg bij TB zou die partij zich houden? Eeni nieuwe fractie bij de PvdA, D66 het landelijk wat moeilijk. Ik daclt moeten het wel redden. Maai worden kennelijk niet gewaard op de dingen die we tot standi ben gebracht. Het is de tijd va kretologie. Een opmerking overt gen langer open spreekt meer dan het Masterplan Water, duurt ondernemen, een moderne en haven en dat soort dingen. Miss is het zo: we hebben het wel gedaan, maar niet goed verkor Als wethouder zorgde Bakker evenwicht binnen het college, i het beleid met teveel naar re doorsloeg. Maar duidelijk werd dat bij de ambitieuze 'wethouder projecten' de scherpe progress kantjes er wel af zijn. Uiterlijk r testeerde zich dat in de steeds tere kleding waarin hij op de ra vergaderingen verscheen. Op laatst staken alleen zijn co\#t laarzen onder zijn driedelige pal nog af. Relativerend: 'Ach, os word ouder. Misschien ben ik rechts voor GroenLinks geworrt Gerard Timmerman De Stichting VOC-Texel 2002, orga nisator van het jubileumjaar, heeft de begroting bijna sluitend. Voorzitter en wethouder Nel Eelman ging zelf op pad om geld los te praten van de on dernemers. Dat bleef met zonder re sultaat. Sommige bedrijven spons oren een project, anderen doneren geld of helpen bij de organisatie. Musea dragen bij in de vorm van ex posities. Verdeeld over drie jaar is ruim 240.000 euro (ƒ528.000,-) nodig om de vele activiteiten en projecten te bekostigen (afgezien van de vienng van de aankomst van de Duyfken). De hoofdsponsors brachten 132.000 euro bijeen, het resterende deel wordt gefinancierd door de ge meente, de landelijke stichting VOC en de provincie. Voor 23.000 euro bestaat nog geen dekking, maar het bestuur vertrouwt erop dat ook het restant boven water komt. Reden voor de in toepasselijke kledij uitge doste bestuurders het glas (een Ronselaartje) te heffen met de hoofd sponsors, die donderdag in het Maritiem en Juttersmuseum het con tract ondertekenden. Het betrof ver tegenwoordigers van Teso (sponsor van de maritieme erfgoedroute), de Rabobank (Wezenputten), aannemer De Vries Van de Wiel (haven), Grontmij, de provincie Noord-Holland en de Rab Bouwcenter uit Oude schild. Ze werden toegezongen door Arthur Oosterbaan, die het zware bestaan van de schepelingen onder woorden bracht. Aansluitend op de ondertekening werd in hetzelfde museum de ten toonstelling 'Geld als Water' geo pend. De titel slaat op de rijke inkom sten die de handel op de Oost, maar ook andere delen van de wereld, ons land opleverde. Want door de vele publiciteit rond de VOC, lijkt het alsof de rol hiervan wordt overschat. 'Niet peper, kaneel en andere specerijen, maar de handel in graan, hout en pek vormden de voornaamste bronnen van inkomsten voor ons land', aldus Raymond Daalder van het Scheepvaartmuseum in Amsterdam, die de tentoonstelling opende. Ook de schepen die op de Rede van Texel lagen, voeren lang niet allemaal in dienst van de VOC. Veruit de meer derheid niet zelfs. Met de winst van de reizen werden investeringen gedaan, bijvoorbeeld de drooglegging van de Beemster, de Watergraafsmeer en andere droogmakerijen. Plattegronden hier van zijn onder andere te zien op de expositie, waarvoor materiaal is ge bruikt uit de collectie van de Provin ciale Atlas Noord-Holland. Verder te keningen en kaarten van de Rede van Texel en de VOC-steden met hun drukke havens en imposante gebou wen. Het betreft een reizende ten toonstelling, die tot en met juni in Oudeschild is te zien. (Foto Gerard Timmerman) Programma dinsdag 16 april Veld A, dames 18.30 Westerl.-Sportshop Wessels 19.15 Wessels-Dros Westerlaken 20.00 Nokanto-I. de Boer Timmer 20.45 Wessels-Timmer Nokanto 21.30 Klif 12-Jozefsch. Haarstudio 22.15 Haarst.-Durper Drup Klif 12 'Wat moeten we met zo'n pacifist in de gemeenteraad?', vroeg de ge vestigde orde zich af toen Peter Bakker van de PSP in 1982 een zetel veroverde. Maar de 'alternatieve' Texelaar had veel aanhang onder leef tijdgenoten. Het was vooral zijn maatschappelijke betrokkenheid waar door zijn partij hem naar voren schoof. De scepsis onder collega-poli tici maakte met de jaren plaats voor respect. De demonstrant van toen zou eindigen als gearriveerde wethouder, die econologie, een koppe ling van ecologie (duurzaamheid) aan economie, hoog in het vaandel heeft. Maar de kiezer beloonde zijn bevlogen inzet van de laatste vier jaar niet. Lang wil de nuchtere Texelaar er niet om treuren. Na twintig jaar in de lokale politiek is het tijd voor een nieuwe uitdaging. Het zal je maar gebeuren. Je denkt als wethouder stevig in het zadel te zitten, en dan ineens moet je 300 stemmen inleveren. Een tijdje koes terde Bakker (1955) nog de hoop te rug te kunnen keren als wethouder. Het CDA ondernam nog een seneuze poging hem in het college te krijgen, maar toen de rechtse aanhang van Texels Belang de voorkeur gaf aan de WD, viel voor Bakker het doek. Maar hij is nuchter genoeg om met bij de pakken neer te zitten en verlaat het raadhuis met opgeheven hoofd. Want het leven is meer dan politiek alleen. Critici die hem verwijten dat hij niet terugkeert als raadslid snoert hij de mond. 'Ik heb gezien hoe dat met twee oud-wethouders gebeurde. risme. Ik hoop dat ik er een rol in kan spelen.' Terug naar Bakkers politieke 'jeugd'. Hij behoorde tot de jongeren die met zoals veel leeftijdgenoten kozen voor het grootstedelijke studentenleven, maar een toekomst zochten op Texel. Het wat alternatieve circuit trof elkaar in jeugdhonk 't Asiel aan de Burgwal, waar nu architectenbureau Jan Vis ser zit. 'Hans Oosterhof, Johan Hoogerheide, ik en nog wat mensen schoolden daar regelmatig samen. Ik was een jaar of 25 en op maatschap pelijk gebied tamelijk actief. Zat bij het werklozenproject en heb zelf nog een winter helm geplant. Ik bemoeide Het was een tijd waarin er voor jon geren veel gebeurde. Mijn maat schappelijke belangstelling werd op gemerkt door de PSR want ze vroegen of ik de lijst wilde aanvoeren. Het leek me leuk, al had ik met de verwachting dat het zou lukken. Je kunt nu makkelijk zeggen: wat moet je met dat pacifisme op Texel? Maar het was een andere tijd. We leefden onder de dreiging van een kernoor log. We stonden ook voor huisvesting voor jongeren, projecten voor werk lozen en activiteiten voor de jeugd. Tot onze eigen verbazing haalden we in 1982 ruim driekwart van de kies deler, genoeg voor een zetel. Door de gevestigde orde werden we scep tisch ontvangen. Wat moest zo'n malloot in de gemeenteraad? Maar in de acht jaar dat ik er in mijn eentje heb gezeten, groeide het respect. Ik zat in elke commissie en moest me concentreren op vele vakgebieden en me over elke punt een mening vor men. Dat ik als "algemeen specialist" over elk onderwerp het woord voerde, wekte wel eens afgunst on der andere partijen. De krant had bij tijd en wijle een hoog Bakker-gehalte. Ik werd geholpen door een steun- Ik heb best idealen, maar je moet wel kijken naar wat haalbaar is. Als men sen het idee hebben dat het ze door de strot wordt gedouwd, dat het niet aanspreekt of geen draagvlak heeft, leg ze dan maar in de kast. Discus sies mogen best op het scherp van de snede gaan, maar als het daar overheen gaat, dan wekt het wrevel. Dan denken mensen: dat zit daar maar een beetje ruzie te maken, ter wijl ze voor onze belangen moeten opkomen. Voor de Texelse samenle ving was de periode 1994 tot 1998 geen productieve.' GL voer die jaren een eigen, wat meer gematigde, koers, wat zich vertaalde in een ongekende populanteit van Bakker, die zijn inspanning in 1998 beloond zag met het wethouder schap. 'Voor mij stond vast dat ik de Buitendienst en Civiele Techniek on der ?hijn hoede zou nemen. Mijn va der is veertig jaar technisch ambte naar bij de gemeente geweest. Het gebouw van gemeentewerken dat ik vorige week mocht slopen, heeft hij nog gebouwd. Die band met de bui tendienst, dat is genetisch bepaald.' Waar veel GL-wethouders aan de overkant 'zachte' portefeuilles als Foto uit de tijd dat Peter Bakker nog maar kort raadslid was. (Foto anzhret Texetse Courant) Daar werd ik niet vrolijk van. Als ze kritisch waren richting het college, dan werd al snel gezegd: jullie zijn rancuneus en je hebt je verlies niet verwerkt. Ik ben met gefrustreerd, maar zo kan het wel worden uitge legd. Dat wil ik mezelf besparen. Het zou niet goed zijn voor mijn partij en de kiezers zouden er niet mee gebaat zijn. Op de achtergrond blijf ik wel actief, maar vind dat het voor mij tijd is een andere stap in mijn carrière te maken. Ik ben me aan het oriënteren. Met alle respect voor mijn collega's bij de PTT, maar mijn ambities liggen hoger dan het fulltime bestellen van post. Ik denk dat ik heb laten zien dat ik meer in mijn mars heb. Besturen ligt me aardig. Maar ook project management. Voorbeelden genoeg. Ik denk dat mijn volgende werkkring met op Texel ligt. Er gebeurt ontzet tend veel in de provincie. Op het ge bied van water, economie en toe- me met woonruimteverdeling, met name voor jongeren. Ik vond het leuk om dingen te organiseren. In onze Asieltijd hebben we menig pop festival in het park gehouden. Park pop heette het toen nog, de voorlo per van Texelpop. Het legendarisch optreden van Normaal. Er was een hele motorclub meegereisd, die wilde per se de motorfietsen in het park neerzetten. Dat gaf nogal wat rumoer. Maar het was een gezellige happe ning, er wordt nóg over gesproken. Politie liep in burger rond en zei op een gegeven moment dat we er een eind aan moesten maken, want het volume van Normaal was voor een dorpscentrum wel erg hard. "Ga je gang", zei ik. De legendarische Gijs Oskam heeft de zaak gered door aan te kondigen dat het maar eens afge lopen moest zijn. Dat was precies om elf uur het geval.' Van 't Asiel verhuisde het jongeren centrum naar d'Ouwe Ulo. 'Het ge bouw stond leeg. We hebben het min of meer gekraakt en er projecten op gezet. De kinderopvang is er ont staan. Een paar werkloze kleuterleid sters deden wat werkervaring op en ouders konden hun kinderen kwijt. Zo kwam er steeds meer naar het dorps huis. De visbeurs kwam, het maat schappelijk werk en via contacten met de Melkweg en Paradiso in Am sterdam haalden we kleine theater optredens naar Texel. Om eens wat andere cultuur dan de uitvoering van de toneelvereniging te hebben. We hebben met leerlingen uit de hogere klassen van de scholengemeen schap de scholierenopvang opgezet. fractie, die achter de schermen heel actief was. We riepen met zomaar "nee", maar droegen alternatieven aan Waar de coalitiepartijen op het kompas van het college voeren, schreven wij nota's over jongeren huisvesting, over toerisme, parkeer beleid. Daar zijn we groot mee gewor den. Doordat we ons in zaken hadden verdiept, hadden we een voorsprong op de rest. Anderen moesten daar dan weer op reageren.' De inzet vertaalde zich na acht jaar in een extra zetel, die door Jaap Vla ming werd ingenomen. Ergens in die periode veranderde PSP in GroenLinks en bleef de partij driftig nota's produceren. 'Dat ging zo: Jaap en ik voerden gesprekken, ik schreef wat op, Jaap schreef wat op en zo ontstond er een stuk.' Het nieuws haalde Bakker ook toen hij een pro- ging waagde een zetel in de Tweede Kamer te veroveren. Maar GL wilde zich profileren met een vertegen woordiger van een minderheids groep. De keus viel op Tara Singh Varma. Bakker: 'Ze zullen zich nog wel eens achter de oren hebben ge krabd over die keus...' Hoewel lang geen collegepartij, voerde GL nooit de scherpe opposi tie die Pieter de Groot (D66), Dirk Terpstra (PvdA) en Erna Eelman (WD) tijdens de voorlaatste raadsperiode wél voerden. 'Zij gingen er lekker ste vig tegenin. Maar dat is niet mijn stijl. Ik beoordeel elk onderwerp en pro beer mezelf te profileren. Moties van wantrouwen die geen effect sorteren, dat zijn uitingen van wanhoop of on vermogen. Daar doe ik niet aan mee. Welzijn en Onderwijs, beheren, ver koos Bakker het cijferwerk op de 'harde' afdeling Financiën. 'Ik voel me daar beter thuis dan op Ruimtelijke Ordening of Welzijn.' Tevoren kon digde hij aan niet alleen op de winkel te willen passen, maar er stevig te genaan te gaan. Ambities te over: duurzaam Texel, Masterplan Water, herinrichting van de haven en noem maar op. Het enthousiasme waarmee Bakker aan de slag ging, wekte ont zag. Maar toen Bakker ter realisatie van kanjerprojecten als het gemeen tehuis, Gemeentewerken en één dak voor de Welzijnsstichtingen de OZB met vijf procent extra wilde verhogen, trok de raad aan de noodrem. 'Klopt, maar doordat we een financiële mee valler hadden, vonden we er toch dekking voor.' Over meevallers ge sproken, Texel heeft in financieel op zicht de laatste jaren de wind niet bepaald tegen gehad. Bakker: 'Daar wordt wel eens makkelijk over ge dacht. Alsof iedereen maar vanzelf geld komt brengen naar het eiland. Maar zo werkt het niet. We hebben in deze collegeperiode zo'n dertig mil- |oen gulden (13,64 miljoen euro, red.) binnen gehaald voor infrastructuur. De haven in Oudeschild is natuurlijk een flinke hap. Maar ook de Boeren- route, fietspad Westerweg, twee ro tondes en veilig verkeer binnen de bebouwde kom, om maar een paar voorbeelden te noemen. Dat geld komt niet vanzelf. Bij de provincie moet je concrete plannen indienen. Je moet knokken voor je centen. We hebben ons in Den Haag suf geluld om van nadeel- een voordeel- De in opbouw zijnde Beeldentuin Het Posthuys aan het Oude Dijkje bij De Koog springt sinds woens dag duidelijk in het oog. Dat is te danken aan een zeer fors beeld houwwerk dat bij de ingang is ge zet. De sculptuur van Franse kalk steen is inclusief sokkel drie meter hoog en weegt meer dan een ton. De zeer vrouwelijke figuur, met maar liefst drie borsten, stelt een godin voor en is vervaardigd door de 37-jarige Mathieu Nab uit Am sterdam, die zijn atelier heeft op Veld B, heren/gemengd 18.30 Beverdam-Bocksberg Nioz 19.15 Nioz-Fitt De Bocksberg 20.00 De Wit-De Lindeboom Fitt 20.45 Bocksb.-Zandbank Lindeboom 21.30 DGM-OSG Zandbank 22.15 Grooten Slock-Balcken DGM Veld C, dames 18.30 Bar Sportief-Goënga Milly's 19.15 Milly's-B&B Bar Sportief 20.00 Smash'68-Piranha NBC 20.45 NBC Eelman-De Rival Smash 21.30 Natuurw.-Wiersma Martine 22.15 De Krim-Martine Natuurwinkel Wedstrijdleiding let en Willem (tel. 319436 en 315194) Uitslagen 9 april DGM-CVI 3-0; OSG-Super de Boer 1-2; Maarcobouw-Teso 3-0, Paal 28/De Krim- Kobeko 2-1, Sportshop Texel-Tatenhove 1 3- 0; Agrifirm-Twaalf Balcken 0-3; Wiersma Meu belen-Bar Sportief 1 -2; De Krim-Smash'68 2-1 Natuurwinkel-NBC Eelman Partners 1-2; B4B v/d Vis Den 8oer-De Rival 3-0; Salon Martine/ De Oorzaak-Milly's 2-1, Cocky's Kapsalon- Texelse Autocentrale 3-0; Keurslager Dros- Timmers Bakkerij 0-3, Eierlandsche Huls- Jozefschool 3-0; Slagerij Beverdam-Rabo 0-3; Kevermuseum De Bocksberg-De Lindeboom niet gespeeld; De Wit Installatietechniek-Fitt 1- 2; Zandbank-LenR 0-3. het KNSM-eiland. De kunstenaar, die over een auto met kraan be schikt, kwam het beeld woensdag middag persoonlijk bezorgen en overeind zetten. De godin is verreweg het grootste kunstwerk dat tot dusver een plekje kreeg in de beeldentuin. Nab maakte het zeven jaar geleden en stelde het op diverse locaties ten toon, onder andere in Amsterdam en zijn geboor teplaats Oegstgeest. Als alles naar wens gaat, zal het niet lang in de beeldentuin blijven staan, want het is de bedoeling dat het wordt verkocht. De tuin heeft op dit ogenblik nog geen officiële status, omdat het pro ject strijdig is met de huidige agrari sche bestemming van de grond. Het college wil echter meewerken aan een bestemmingsverandering door toepassing van artikel 19. Ook de provincie, die op bezoek is geweest, lijkt positief. Nog groter dan het nu geplaatste beeld is het 'kunstwerk' dat dinsdag een centrale plek in de tuin krijgt. Het is het grootste deel van de stam van de gekapte beuk uit de tuin van Kees Dros in Den Burg. De stam met de aanzet van zeven vertakkingen krijgt een plek binnen een halve cirkel die gevormd wordt door tien palen met wijnranken. Van de stam wordt een dertig centimeter dikke schijf afge zaagd, die op zijn kant ernaast wordt geëxposeerd, zodat de meer dan honderd jaarringen zijn te zien. Stan Boon, eigenaar van de tuin, was al geobsedeerd door de 'beuk van de dames Dijt' toen hij nog als fotograaf bij Nauta werkte en daar uitzicht had op de imposante boom. Hij was er daarom als de kippen bij toen hij hoorde dat de beuk ziek was en zou Kunstenaar Mathieu Nab. Stan Boon en Rene Geurtsen (van links naar worden gekapt. beeld met behulp van een kraan op de sokkel.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 6