Paint horses is net overballenfokkerij' A Scholieren ontwerpen site over historie film szmmm* m /lotorcrossers geven elkaar niets cadeau Oe Arend: van melkveehouderij tot 'EaglesRanch TEXhLSE y COURANT' Wat ik zeggen wou... Doolhof Jeugdige atleten actief in Alkmaar G-voetballers houden collecte Opgeven voor v Texelpop Pontweg 'extra goed' verlicht Ungeveld <S< De Koo\drukt natuurlijk ook geboortekaartjes naar uw eigen ontwerp, met bijvoorbeeld een foto of een tekening! Politiewijzer ieve de Arend aan de Wester- iersweg in Waalenburg lijkt op ge afstand een normaal boeren- drijf. Maar schijn bedriegt. De mlie Zoetelief heeft de melk- eien verkocht en zich toegelegd het fokken van American paint rses en het opfokken van veu- s uit alle delen van het land. Tijd een rondleiding over de glesRanch. begint al op het internet, waarde bsite www.eaglesranch@wana- i.nl een compleet overzicht biedt De Arend. Van de voormalige ilp, die tot de oudste op het eiland iet hebben behoord. De schapen iasden op droogvallende stukken Hid van het nog met ingepolderde irland. Te zien is ook een kranten- psel uit 1959, waarin onder de kop Arend verdween, leve De Arend' sloop van de stolp en de bouw van moderne ruilverkavelingsboerderij Hendrik en Emma Zoetelief wordt iproken. De website geeft ook een ild van de schapenhouderij van mzoon Henk, die samen met Jan- llem Bakker van hoeve De Waddel oegervrije Texelaars fokt. Om dit te reiken ruimde Zoetelief, die het drijf samen met vader Jo runt, twee r geleden al zijn schapen op, en nafte hiervoor ruimer ontwikkelde vruchtbare dieren aan. Van de ruim nderd ooien heeft het merendeel lamd. 'Het is onderhand wel weer rai geweest', kijkt hij uit naar de itste bevalling. website geeft tevens een indruk de boerencampmg van De ind, die wordt bestierd door moe- Jowie. Verder wordt er op de irderij aan akkerbouw gedaan, n kolfje naar de hand van Marco letelief, de broer van Henk. Maar digitale beeld van de boerderij >nt vooral veel over de irdenfokkerij en -houderij. Want ir wie zich bezighoudt met de ;kenj en handel in westernpaarden, it een internationale aangelegen lid is, is naamsbekendheid van be- ig. Vandaar de naam EaglesRanch. oralleduidelijkheid: het fraaie bord Arend' ialfjft gêuvooruaan de-ge- hangeterl De belangstelling van Zoetelief voor paarden dateert al vanaf zijn jeugd, toen hij een tijd lang een pony in de kost had. De wens om met western paarden verder te gaan is van een paar jaar geleden, in gang gezet door zgn vorige vriendin Annemarie, die bij een ongeluk om het leven kwam. Daarna belandden de plannen in de die hij een jaar geleden leerde kennen en zelf een paint horse op de Indian Summer Ranch aan de Hoornderweg een had gekocht, stimuleerde Zoete lief om verder te gaan in de fokkerii van westernpaarden en het opfokken van veulens Dat laatste ontwikkelde zich veel sneller dan gedacht, 'We mikten de y red.) rond de boerderij hebben, zodat onze "kostprijs relatief laag is. Zodra de paarden oud genoeg zijn om on der zadel te kunnen, gaan ze terug naar de eigenaar.' Het paarden- pension wordt gerund door Henk Zoetelief. 'Ik mest de stallen uit en voer de dieren Elke dag op dezelfde tijd, dezelfde hoeveelheid, dan blijven de dieren rustig. Elke dag, zomer en winter, gaan de dieren naar buiten. Daar genieten ze van De uit Amerika afkomstige paint VRIJDAG 12 APRIL 2002 horses zijn afstammelingen van de quartèrshorse, het oudste en popu lairste Amerikaanse paardenras. Het is ontstaan door het kruisen van Ara bische rassen, die door de Spanjaar den naar Amerika werden gebracht, met rond het jaar 1600 ingevoerde Europese volbloeds. 'Het is een heel mak soort, met een Henk Zoetelief en Daniëlle Kaczor van hoeve De Arend hebben zich toegelegd op het fokken van American Paint horses en het opfokken van veulens uit alle delen van het land. ijskast. Zoetelief zelf bleef last van zijn knie houden, waardoor hij het melken van koeien er aan moest geven. Toen in de zomer van 2001 zich de kans voordeed om de stal aan een door mkz getroffen veehouder in Teugen bij Apeldoorn te verkopen, werd die met beide handen aangegrepen. 'Er viel daardoor wel een vaste inkomstenbron weg,-waardoor we wat anders moesten. Daniëlle Kaczor, afgelopen winter op acht veulens, maar het werden er 23. We hebben er een paar uit Zeeland staan, Delft, Limburg en Leiden. We doen veel via een kennis in Limburg, die veel ver stand heeft van paarden. Hij kent ons bedrijf en verwijst mensen naar ons. Eigenaars brengen ze hier twee tot drie jaar onder. Ze gaan af op je goede naam. Wè hébben het voor deel dat we hier veel land (33 hectare, vriendelijk karakter. Je moet een paard kunnen vertrouwen en makke lijk achter ze langs kunnen lopen.' Ook partner Daniëlle is verknocht aan de paarden. 'Ik ben me aan het omscholen tot westernrijder. Ik wil de paarden zelf inrijden, beleren en alles doen wat nodig is^m het paard he lemaal rijklaar bij de klant af te leve ren.' De paarden 'zijn gewild. 'Het westernrijden is Sterk in opkomst. met name in Duitsland en België, maar het komt steeds meer deze kant uit. Het is een hele andere manier van paardrijden dan bijvoorbeeld de En gelse manier, die erg ingehouden is. Westernrijden gaat veel natuurlijker, alleen met kleine hulpmiddelen maak je het paard duidelijk wat de bedoe ling is.' Wat Zoetelief aanspreekt in de fokkerij is de verrassing. 'Het is net een toverbal. Je weet tevoren niet wat voor veulen er uit komt. Als je een bonte hengst of bonte merrie kruist, hoeft daar helemaal geen bont veu len uit te komen. Een merrie van ons die veulens heeft gehad, kreeg het eerste jaar een éénkleurige, toen een bonte en nu weer een éénkleurige, terwijl het elke keer van dezelfde hengst was.' Voor de fokkerij halen ze hun paarden van ver weg. 'Er lopen hier paarden uit Limburg en een hengst uit Ca nada We letten op de bouw. de pre sentatie en het karakter. Ze moeten voor je willen werken. En we kijken naar wat de voorouders hebben ge presteerd In Nederland waren tot voor kort nog niet zoveel paint horses, maar nu het aantal toeneemt, worden de kopers kritischer en stel len hogere eisen. We willen paarden fokken voor wedstrijden, maar ook voor recreatief gebruik.' Omgekeerd kijken de Texelse fokkers ook bij de kopers wat voor vlees ze in de kuip hebben. 'Niet iedereen krijgt hier zomaar een paard mee. Het karakter van mens en paard moet' samengaan. Een hefel vurige berijder en een mak paard, ïat gaat niet sa men. Als dat niet klopt, dan gaat het mis en gaat de koop niet door. Je ziet het doorgaans tiëel snel.' Dat de fokkerij van paint horses een ■internationale aangelegenheid »s, blijkt uit de belangstelling. 'Kort ge leden meldde zich een Oostenrijker, die interesse heeft in een bepaald veulen. We hebben hem de informa tie opgestuurd.' Het proces van omschakelen van melkkoeien naar het houden en fok ken van westernpaarden is in volle gang. 'We krijgen hier straks veel lief hebbers op het erf, dus het moet er hier uit gaan zien als een echte ranch. De koeienstal wordt verder omge bouwd voor het houden van paarden en achter het bedrijf wordt een paardenbak gemaakt, waarin de die ren kunnen worden getraind.' Blijft het daarbij of komen er rond hoeve De Arend, net zoals aan de Hoornder weg, overal witte hekken in het land? Het antwoord laat aan duidelijkheid met te wensen over. 'Voor geen prijs.' Tekst en foto Gerard Timmerman •oq "ic.l". i n?C: :'c 'U nk' -•■hl'VA 'c) 1AP.lv/ '|- Graag wil ik even reageren op het artikel over het doolhof uit de Texelse Courant van dinsdag 9 april. Hierin zegt de heer Paul van Heerwaarden dat er in de Noordkop van Texel rela tief weinig voor toeristen te beleven zou zijn. Nou, mogen we even op sommen: we hebben een vliegveld met paracentrum en een luchtvaart museum, er zijn duinen, strand, een dijk met monumenten, strand paviljoens, de molen in het Noorden, de Slufter, de Muy, de Schorren, tal van campings, bungalowparken met zwembaden, midgetgolfbanen en bowlingbanen, een golfbaan met daar rondomheen de prachtige Hanenplas, wandelpaden, fietspa den, ruiterpaden, een dorpshuis met tennisbanen waar o.a. bingo en disco gehouden wordt, een kinderboerde rij waar je ook kunt paardrijden, fietsenverhuur, skelterverhuur, skeelerverhuur, de Eierlandse dam. de vuurtoren, de Juttersplezier, het Juttersmuseum. de Vriendschap met de overtochten naar Vlieland en zijn robbentochten, de reddingboot, een zeilschool, je kunt zeekano varen, catamaran zeilen, kamperen bij de boer, er zijn twee kerken, leuke win kels, eettenten, hotels, er worden economische woningen gebouwd voor het personeel van de 'overkant' (werkgelegenheid zat dusj, een kroeg en een kapper, je kunt zeevissen, vis sen in de Roggesloot, wadlopen, er is een vogelcentrum en zomers de Durpermarkt, we hebben zelfs een mast van 40 meter (die binnenkort vervangen gaat worden door een nog hogere mast) en wat we al niet ver geten zijn. Er wordt zelfs een folder uitgebracht over alle activiteiten in de Noordkop. En wat heeft De Waal? Ik weet een museum en twee hotels en Land is er zat, dus er moet toch wel twee hectare te vinden zijn (misschien bij de Waalenburgerdijk?) Dan is meneer Van Heerwaarden dichterbij zijn dool hof in tijden van relatiecrisis en heb ben ze daar ook eens een attractie. Nee, ik blijf liever bij mijn vrouw en als ik een doolhof wil zien, zoek ik wel een leuke screensaver op mijn com puter of op het internet of ik ga wan delen of fietsen in het prachtige rus tieke Krimbos (was ik dus toch nog wat vergeten), dat in mei deel uit zal maken van het ingestelde Nationaal Park Duinen van Texel en dan helaas pal tegen het bedachte doolhof van meneer Van Heerwaarden aan ligt. Zo'n doolhof geeft heel wat extra verkeersdrukte en geluidsoverlast van gillende mensen die al dan met het spoor bijster zijn. Het lijkt ook alsof meneer Van Heerwaarden even de weg kwijt is. laten we hopen dat hij die snel weer terug vindt en het Krimbos met zijn prachtige flora en fauna, en de omwonenden met rust laat. Veel toeristen komen hier ook voor hun rust en het lijkt me als je daar woont en je je huis wil verkopen het met echt meer waard wordt met al dat toenemende verkeer en andere overlast dat zo'n doolhof geeft. Bovendien, je moet er toch met aan denken dat er brand uitbreekt in een maïsdoolhof van een paar meter hoog, dan breekt de paniek pas echt uit. P. Zillen, De Cocksdorp. Jeugdleden van Atletiekvereniging Texel hebben zondag bij Hylas in Alkmaar meegedaan aan de open- baankampioenschappen, een jaar lijkse regionale wedstrijd De Texelaars slaagden erin een goede indruk achter te laten. Bij de tweede jaars D-junioren eiste Floris van Schaik een knappe vierde plaats op bij de 80 meter sprint. Ook bij het hoog- en verspringen deed hij het goed met respectievelijk een derde en vierde plaats. Jelle Lubach reikte bij het hoogspringen niet alleen tot een tweede plaats, maar stelde met een hoogte van 1,40 meter ook zijn persoonlijk record scherper. Met kogelstoten behaalde hij een derde plaats. Leroy Vermeulen behaalde bij de eerstejaars D-jumoren een vijfde plaats, terwijl Joren Zwaan zevende werd bij het hoogspringen. Hans van Franeker kon in Alkmaar - mogelijk door de koude, straffe wind - niet tot opmerkelijke prestaties komen. Voor B-pupil Lisanne Vermeulen was deze eerste grote wedstrijd een prima er varing. Voetballers van het G-team gaan vol gende week de straat op om geld in te zamelen voor het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Probleem is dat de voetballers nog niet voldoende mankracht hebben om heel Den Burg en Den Hoorn na te lopen. Aardige bijkomstigheid is dat de Texelse G- voetballers ongeveer eenderde deel van het geld dat ze ophalen mogen gebruiken om de eigen onkosten te dekken. Bijvoorbeeld voor het huren van een busje, deelname aan toer nooien, ballen, een medische sport tas of andere zaken. Sympathisanten die een handje willen helpen bij het collecteren kunnen contact opnemen met Theo Fran.chicnop,.tel. 3,14749. Bands die op vrijdag of zaterdag 24 of 25 mei willen meespelen op Texelpop, kunnen zich opgeven via e- mailadres newslely@hetnet nl. Tij dens het festival, dat dit jaar wat la ter wordt gehouden dan gebruikelijk, wordt de CD 'Texelpop Volume 2' ten doop gehouden. WIE MILIEUBEWUST KLUST IS ZEKER GOED BEZIG or de jongste rijders bleek het circuit in Eierland wel wat zwaar. Hun strijdlust was er niet minder door. t overweldigende aantal van 81 itorcrossers verscheen zondag het circuit in Eierland aan de I van de eerste clubwedstrijd n de MAB. Ze leverden verwoed ijd en gaven elkaar de overwin- '9 niet cadeau. ■tien jeugdrijders - in leeftijd varië- id van 5 tot en met 10 jaar - reden een verkort stuk op de grote baan rondes. Dit bleek evengoed nog zwaar voor sommigen. Zo kon- Yorgo Hellemann en Youri Slik de pende hand van ouders en andere 'Standers soms best gebruiken, 'er wanneer ze een heuvel op «sten. Demse Betsema deed het vrouwelijke nieuweling erg goed deze klasse Tussen al het manne- geweld legde ze na twee manches ïlag op de tweede plaats, klasse 60cc en 80cc laag kende 'lly Brouwer ook een vrouwelijke rlnemer. Zij sleepte een knappe 'de plaats in de wacht. In verband 't de veiligheid - anders hadden meer dan dertig rijders tegelijk de baan op gemoeten - werd de klasse 80cc hoog en 125cc junioren opge splitst. De 80cc hoog-125cc C kende vijftien deelnemers. Leo Witte kreeg in de eerste bocht na de start twee motoren over zich heen en moest op geven. Ook de andere Texelaars kon den geen potten breken. Michael Koorn eindigde als achtste, Jacco Boersen als negende. In de 125cc B waren Texelse successen eveneens schaars. Pascal Veenstra eindigde na een wisselvallige cross als negende. Hij bleef kompaan Martijn Barend- recht net voor. In de Super A deden de deelnemers de naam van hun klasse eer aan. Ter wijl de baan door het intensieve ge bruik steeds zwaarder werd, slaag den ze erin hoge snelheden te bereiken. Ronald Zijm hield zich in dit geweld knap staande en eindigde als vijfde. John Boeyen en Arjan van Maldegem kwamen respectievelijk als achtste en elfde over de streep. Ook knap, te meer omdat beiden een dag eerder nog een wedstrijd hadden gereden in Brabant. Boeyen en Van Maldegem reden zich daar temidden van vijfenveertig deelnemers bij de beste tien. De Liefhebbers, beter bekend als 'de oude mannen', kenden in Frank Mul der en Henri van Maldegem twee matadors die elkaar weinig ruimte gaven. In de eerste manche won Henri van Maldegem, in de tweede Frank Mulder. Van Maldegem maakte in deze tweede manche een flinke buiteling. De volgende clubwedstrijd wordt op zondag 28 april gereden. Uitslagen Jeugd 1 Marti|n Eelman; 2 Michel Hoenson; 3.Denise Betsema 60cc-80cc laag: 1.Maxime Bakker; 2.Jim Jimmmk; 3.Jurre Duin 80cc hoog-125cc C. ,1 .Sjoerd Mulder 2.Ron Looyestem; 3 Gerard Mooy 125cc B 1 Carl Hagenhoek; 2 Swen Roosendaal. 3'John van Muyen Super A; 1.Richard van Baarn, 2 .Erik Pater. 3.Richard van Drooge. Liefhebbers. 1 Frank Mulder. 2 Henri van Maldegem; 3 Peter van Dorp Een website met informatie over de geschiedenis van de film. Vier leerlingen van de OSG zijn die mo menteel aan het ontwikkelen voor de nationale webdesignwedstrijd ThinkQuest, die jaarlijks wordt ge houden onder scholieren. Twee van de vier, Marco Zoetelief (17) en Ben Schraag (17), deden twee jaar geleden ook al mee aan ThinkQuest. Toen behaalden ze een vijfde plaats met een website over de Ronde van Texel. Vorig jaar sloegen ze èen jaar tje óver vanwege eindexamens, dit jaar zijn ze opnieuw bezig. Ze hebben versterking gekregen van Arjen Brou wer (16) en Arnoud Ens (16). De laat ste schrijft de teksten voor de website. Brouwer, die eerder de website van de Texelse Courant ont wikkelde, zorgt voor de ontwikkeling van het systeem. Schraag doet on dersteunend programmeerwerk en Zoetelief heeft de vormgeving van de website voor zijn rekening genomen. Vader Nico Zoetelief en Rubin Ootes (docent programmeren) begeleiden de heren bij hun werkzaamheden. De site is nog niet zover dat hij op internet te vinden is. Hij staat al wel thuis op de computer van Zoetelief. Volgens hem worden de pagina's deze keer veel uitgebreider dan twee jaar gefeden.' 'Toen we waren we oók nog maar een paar maanden bezig.' Bijzonder aan de site is volgens hem dat mensen hun kennis kunnen tes ten en dat ze muziek en filmpjes kun nen downloaden. Mensen kunnen zich ook aanmelden bij een digitale school waar ze les kunnen krijgen over film. De vier kozen voor het thema film. omdat Ens daarin geïnteresseerd is. 'Ik wil later regisseur worden', vertelt hij. De historie van de film is opge deeld in blokken, zodat bezoekers gericht kunnen zoeken. Ze gaat terug tot negenhonderd voor Christus. 'Toen werden de eerste lenzen uitge vonden, vertelt Ens. Hij schat dat hij zo'n honderd kantjes aan kopij bij elkaar vergaard heeft door te zoeken op internet. 'Je merkt dat er wel overal specifieke informatie te vinden is, maar een site als deze, die een overzicht geeft, is er nog niet.' De vier willen de site voor de zomer vakantie afgerond hebben, zodat ze hem nog goed kunnen nakijken en testen. In oktober maakt ThinkQuest in de NOB-studio's in Hilversum de winnaars bekend. Het staat wat koddig, twee lan taarnpalen hooguit één meter bij elkaar vandaan aan de Pontweg. De een nieuw, de ander oud. Er heeft echter niemand lopen sla pen bij het plaatsen van de nieuwe lantaarnpalen langs de Pontweg. het was met onom keerbaar ambtelijk gepredestineerd en het is er ook echt met donkerder dan elders. De gemeente heeft de oude lan taarnpaal gewoon even laten staan, omdat de nieuwe palen anders zonder stroom zouden zitten. 'Het NUON moet de elektriciteitskast nog aansluiten', verklaart een woordvoerder van de gemeente. 'Tot die tijd voor ziet die oude lantaarnpaal de anderen van stroom NUON sluit binnenkort de elektnciteit aan. De gemeente heeft de nieuwe lan taarnpalen ovengens laten plaat sen op verzoek van de provincie. Deze week valt bij alle huishoudens in de kop van Noord-Holland de Politiewijzer in de bus. Deze brochure bevat naast de bekende alarm nummers ook informatie en tips op het gebied van preventie en veilig heid. Ook wordt vermeld waar men sen terecht kunnen die overlast erva ren, of slachtoffer zijn van een misdnjf of ongeval. De uitgave van de Politie wijzer is het resultaat van een onder zoek dat vorig jaar zowel op Texel werd uitgevoerd als in Castricum en Hoorn, en waaruit bleek dat een der gelijke informatiebrochure in een be hoefte zou voorzien. Wie geen Politiewijzer in de bus krijgt, maar hem wel wil ontvangen, kan bellen met de Politie Servicelijn, tel. 0900-8844. Amoud Ens, Nico Zoetelief en Marco Zoetelief aan het werk voor de website. (Foto Jeroen van Hattuml

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 7