|Vlaisdoolhof bij voorbaat kansloos aan Krimweg Zelfgebouwd schip Betsema te water Hoge ambities, maar met hand op de knip Cjvocn c^wartsjlexeh in het hart TEXEJvSE COIfRANT Politiek wil bestemming niet veranderen Rechter schorst besluiten over bedrijvencomplex Vrouwencollege presenteert programma Granaat bovengeploegd Texel betaalt mee aan onderzoek bereikbaarheid College: 'Met z'n allen de hei op' Gemeente moet opnieuw handhaven Duyfken zet motor aan om op tijd te komen 'Meierblis als vuilstortplaats' Verlaat Paaspop Feyenoord wint TEXELS E^COU RANT SUPER DE BOER Uk %6 ap'ul ife sJi 2002 IPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11670 DINSDAG 16 APRIL 2002 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv. Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 Ie komst van een maïsdoolhof aan Ie Krimweg in De Cocksdorp lijkt iij voorbaat al weinig kans meer te naken. De politieke partijen wijzen iet plan van makelaar Paul van leerwaarden op zich niet af, maar e willen niet meewerken aan het /ijziger! van de agrarische be- temming van het maïsveld waarin iet labyrint gerealiseerd moet wor- len. let twee hectare grote veld van de ebroerders Van der Linde van hoeve lumatra zou voor het doolhof een la grecreatief opvanggebied moeten /orden. Van Heerwaarden, die zijn ilan eerder deze maand met veel en- nousiasme presenteerde, wil een loolhof aanleggen dat op den duur litgroeit tot een permanent labyrint net een theehuisje, opstallen en een larkeerterrein voor vijftig auto's. Bur- vtet een bi|drage van 5.500 euro be- laalt de gemeente mee aan een voorverkenning' van de toekomstige lereikbaarheid van zowel Texel als )en Helder. Bij dit onderzoek zal er ekemng mee worden gehouden dat Je veerhaven in Den Helder wordt erplaatst naar de oostkant van de narinehaven, een operatie waarvoor de Tweede Kamer onlangs het poene licht gaf. Er wordt vanuit ge gaan dat de provincie, het rijk, de jemeente Den Helder en Teso elk ïenzelfde bedrag op tafel leggen. Het initiatief voor het onderzoek, dat :otaal 27.500 euro kost, is genomen door de gemeente Den Helder en het wordt uitgevoerd door de Grontmij. De eindrapportage zal aangeven welke wegen en andere infrastructuur moeten worden aangelegd om de bereikbaarheid van de Noordkop te verbeteren en welke route daarbij zou moeten worden gevolgd, rekening ïoudend met natuur- en andere be- angen. Met de Texelse bijdrage aan het onderzoek is in de begroting geen ■ekening gehouden. Het geld komt derhalve uit de pot 'onvoorzien'. gemeester en wethouders wilden gis teravond tijdens een raadsbrede commissievergadering van de par tijen weten of zij een artikel-19 pro cedure willen starten om de bestem ming te veranderen. Het antwoord was nee. De meeste partijen zeiden het plan op zich prachtig en fantastisch te vinden, maar ze hadden bedenkingen bij de bestemmingswijziging. 'Het is daar een mooi gebied en daar horen geen extra activiteiten', zei Jan Koolhof (CDA). Hij toonde zich bezorgd over extra verkeersdrukte. Arthur Ooster- baan (GroenLinks) had moeite met de komst van het theehuisje. Hij wees ook op het risico dat het veranderen van de agrarische bestemming in de toekomst de deur open kan zetten voor andere initiatieven in agrarisch gebied. Frans Visman (D66) en Alfred Schaatsenberg (PvdA) vonden dat Van Heerwaarden de verkeerde plek had gekozen. Visman: 'Bekijk of er andere locaties zijn waar dit ook mogelijk is.' Joop Groeskamp (Texels Belang) en Maria van der Spek (WD) pleiten nog voor het verlenen van een tijdelijke vrijstelling aan de Krimweg om eerst eens te bezien hoe het plan zou zich ontwikkelen. Voor die vrij stelling zou een artikel-17 in plaats 'Texel is nu eenmaal aars, dus ook het college', doelde forma teur Jos Timmer op het college dat volledig uit vrouwen bestaat. 'Een gedenkwaardig college.' We hebben gekozen voor ervaring, dus ook in het bestuur.' De portefeuilleverdeling is als volgt: burgemeester Joke Geldorp doet bestuurlijke coördinatie, open bare orde en veiligheid, perso neel en organisatie en hand havingsbeleid. Nel Eelman behartigt Grondgebied, monu mentenbeleid, onderwijs en mi lieu. Corrie Heijne doet Middelen, economie, civiele techniek, ver keer, vervoer en waterstaat en Annie Hin neemt voor haar reke ning welzijn, cultuur en recreatie, sport en mediabeleid. De speci fieke beleidstaken worden in overleg uitgevoerd. Om de team geest te verhogen, volgt het vol tallige college hiervoor binnen kort een speciale training. 'We gaan met z'n allen de hei op', al dus burgemeester Geldorp. van artikel-19 procedure gevoerd moeten worden. Demissionair-wethouder Daan Schilling zei dat dat laatste niet mo gelijk is. 'Er is verscherpt toezicht op die procedure, waardoor het een moeilijk haalbare kaart wordt.' Hij concludeerde uit de antwoorden van de partijen dat Van Heerwaarden ge rust een doolhof zou mogen aanleg gen in het maïsveld, maar ook met meer dan dat. 'Als je toegang gaat heffen, kom je al op een hellend vlak.' Van Heerwaarden liet de partijen tij dens de vergadering nog weten dat de gebouwen demontabel zijn. 'In november is alles weer weg.' Na af loop zei hij te hopen dat de gemeente eventueel meezoekt naar alternatieve locaties als de Krimweg zou afvallen. 'Het is echt een mooi plan.' Twee mogelijke alternatieven zijn het Krimbos en een stuk land nabij Calluna. Van Heerwaarden: 'Daar ligt de bestemming dagrecreatief opvanggebied op. Maar bij het Krimbos krijg je te maken met het herplanten van bomen en bij Calluna krijg je te maken met grond die van een ander is.' Tijdens de raads vergadering op 14 mei neemt de ge meenteraad een definitief besluit over het wel of niet veranderen van de bestemming van het maïsveld. Zondagochtend werd het nieuwe schip van Jac Betsema te water gelaten. Broer Gerrit Jan. gehuld in duikerspak. helpt In het water mee bij de coördinatie. De gemeente moet opnieuw toe zien op de aanwezigheid van ille gale personeelsverblijven in een bedrijvencomplex aan het Wezen land in Den Burg. Eigenaar Jur Schuiringa krijgt ook nog geen toe stemming om een nieuwe dienst woning te realiseren bij het com plex. Dat is het resultaat van een rechts zaak die Marcel Wernand, wonend naast het complex, had aangespan nen bij de bestuursrechter in Alkmaar Hij had om een voorlopige voorzie ning gevraagd tegen twee besluiten van burgemeester en wethouders. Gisteren maakte de rechtbank de uit spraak bekend. Het ene besluit betrof het verlenen van een bouwvergunning voor de dienstwoning, het ander betrof het verbeurd verklaren van een vorig jaar opgelegde dwangsom tegen Schui ringa. De gemeente had hem vorig jaar aangeschreven vanwege de personeelsverblijven. Die handha- vingsprocedure werd echter opge schort nadat Schuiringa de aanvraag had indiend voor de dienstwoning. Met de realisatie daarvan zouden meteen de personeelsverblijven ge legaliseerd worden. Lees verder pagina 5 Avond aan avond werkte Jac Betsema aan de bouw van een bijna vijftien meter lang casco dat hij drie jaar geleden had meegeno men uit Monnickendam. Afgelopen zondag werd het schip, de Deining genaamd, in de haven van Oude- schild te water gelaten. Hij klopt eens op de wand in het benedengedeelte. 'Ik heb veel geplastificeerd hout gebruikt', vertelt hij. 'Dat hebben we ook op de kotter en het bevalt goed. Er mankeert niks aan en het is brandvertragend.' Zo wel beneden- als bovendeks heeft Betsema voornamelijk hout verwerkt. De drie slaapvertrekken zijn van hout, het zit- en keukengedeelte is van hout en ook de stuurhout is voornamelijk met hout bekleed. 'Ik ben altijd al wat houterig geweest', zegt hij lachend. Hoeveelheden heeft hij op het laatst niet meer bijgehouden. 'Iets van honderdvijftig platen zijn het mis schien geweest. Maar het was een vracht.' Betsema had het casco al meerma len in Monnickendam zien liggen. Ontworpen door Herman Janssen, die ook vissersschepen ontwerpt, en in 1994 in Polen gebouwd. Het was de eerste in een nieuwe modellen- reeks, maar die werd gestaakt nadat het casco gebouwd was. Sindsdien lag het te koop Op een gegeven moment nam Betsema de beslissing het schip aan te schaffen. 'Het werd steeds meer een uitdaging als ik het zag', vertelt hij Met de Bever van de gebroeders Van Beek uit Oudeschild werd het casco naar de haven ge sleept, waarna het in de schuur ach ter zijn huis aan de Schilderweg werd geplaatst. Zijn toenmalig schip Addy ging over naar Wim Boom en Betsema toog aan het werk 'Ik ben er alle avonden en in de week enden mee bezig geweest, naast het gewone werk.' Betsema, eigenaar van TX38 de Branding, kon teren op enige ervaring. 'Ik had wel eens eer der een jachtje betimmerd, maar dat was zo'n dertig jaar geleden. En daar voor, nog voor ik getrouwd was, heb ik een keer zelf een zeiljachtje ge bouwd.' Hij wijst op de deur die van een sleepgedeelte naar een mooi betegelde badkamer leidt. 'Die heeft mijn broer Gerrit-Jan gemaakt Die heeft een aannemersbedrijf waar ze dat kunnen. De rest heb ik allemaal zelf gedaan.' Tijdens de werkzaam heden had hij één keer last van een brandje, maar dat leverde weinig schade en overlast op. 'Het kwam door een omvormer waarmee je van 220 naar 24 Volt gaat. Die vloog in brand, waardoor er veel rook ont stond.' De schade bleef beperkt tot een verbrande omvormer. Haven Onder veel belangstelling werd het schip zondagochtend tussen half tien en tien uur te water gelaten. Eerder die ochtend was de 36 ton wegende boot op een onderstel uit de schuur aan de Schilderweg gereden. 'Toen was het nog lekker rustig op de weg.' De tocht naar het water stokte even op het parkeerterrein nabij de Verrekieker, omdat er twee auto's in de weg stonden. Met een vorkhef- Een nieuwe gemeentehuis, een gemeenschappelijke post voor hulpverleners en welzijnsinstellingen (niet de muziek school) onder één dak, om er maar een paar te noemen. Ze blaken van de ambitie en willen niet vier jaar alleen maar op de winkel passen. 'Maar het moet wel haalbaar en be taalbaar zijn. De Onroerend Zaken Belasting mag bijvoor beeld niet onverantwoord worden verhoogd'verwoordde beoogd wethouder Nel Eelman (CDA) de mening van haar collega's Corrie Heijne (Texelse Belang) en Annie Hin (WD). Onder de titel 'Zeggen wat je doet en doen wat je zegt' presenteerden de aankomende bestuurders gisteren het collegeprogramma. Het beleid voor de komende vier jaar is verwoord op veertien kantjes, bijna de helft minder dan dat van vier jaar geleden. 'Een beleid op hoofdlijnen, gericht op een uitvoerend college. Als Deskundigen van de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) kwamen gisteren naar het eiland om een gra naat onschadelijk te maken. Het be trof een met ontploft exemplaar met een doorsnede van twaalf centime ter, dat bij ploegwerkzaamheden op het land van Bert Keijser nabij De Waal aan de oppervlakte was geko men. De granaat is vermoedelijk af gevuurd in april 1945, tijdens de Russenoorlog. Nog met zolang gele- ploffing werd gebracht. Maar toen den was er op het land van Keijser Keijser zelf opdraaide voor het dich- °ok al een granaat boven gekomen, ten van de metersdiepe krater, gaf hij die door de EOD ter plaatse tot ont- hiervoor met nogmaals toestemming. het gaat om nieuwe wensen of ver andering, moet de raad met initiatie ven komen. Er zit veel meer ruimte in', stelde 'formateur' en TB-voorzitter Jos Timmer. Van de niet-college- partijen gaf alleen D66 gehoor aan zijn uitnodiging aan niet-college- partijen om punten in te brengen. Die waren binnen de coalitie wel aanlei ding voor discussie, maar uiteindelijk werden ze niet opgenomen in het beleid voorde komende vier jaar. Dat GroenLinks en de PvdA geen onder werpen inbrachten, betekent niet dat ze het collegeprogramma onder schrijven. Integendeel: 'Over volks huisvesting. voor ons een belangrijk onderdeel, lees ik bijvoorbeeld nau welijks iets', kritiseerde Arthur Oosterbaan van GL. De vraag is waarom zijn partij dat dan niet heeft ingebracht. 'Hier laat de coalitie kan sen voor ons liggen. Binnen het dua listische systeem, waarbij college en raad gescheiden zijn, hebben we de mogelijkheid beleid in te brengen. Die kans zullen we met beide handen aangrijpen, waardoor we ons beter kunnen profileren.' De reden dat de coalitie over een belangrijk onder werp als huisvesting niets in het pro gramma heeft opgenomen is volgens Timmer simpel: 'De structuurvisie Texel 2020 is richtinggevend voor toekomstig beleid. Aan deze visie hangen een aantal deelnota's, zoals het Landschapsbeleidsplan, de Welstandsnota en het Volkshuisvestingsbeleid. In dat stuk komt huisvesting ter sprake. Dat hoe ven we echt allemaal met in het collegeprogramma te zetten.' Tim mer stelde nadrukkelijk dat er meer aandacht komt voor het 'product Texel'. 'Cultuur, historie, rust, ruimte en geborgenheid.' Dat het collegeprogramma groten deels is gebaseerd op de structuur visie 2020, wil volgens Nel Eelman met zeggen dat de onderhandelingen tussen de coalitiepartijen een makkie zijn geweest. 'Er lagen heikele din gen, asielzoekersbeleid, windmolens, kamperen bij de boer en landschaps- beleid. Het waren soms stevige dis cussies. We hebben allerlei punten toegevoegd en ons voortdurend af gevraagd of dat nodig was.' Timmer: 'De tegenstellingen waren niet groot en partijen waren als dat nodig was bereid water bij de wijn te doen.' De Duyfken heeft de motor aange zet om op tijd op Texel aan te ko men. 'Het was geen eenvoudig besluit, maar we hebben nu een maal toegezegd om op een be paalde datum op Texel aan te ko men', schrijft schipper Glenn Williams in zijn logboek dat op internet staat. De motoren zijn vorige week woens dag opgestart. Williams: 'We hebben tot nu toe 21 000 zeemijl gezeild en zouden graag het hele stuk zeilen, maar we kunnen de beslissing beter niet langer uitstellen. Ik had het me met voorgenomen, maar we komen in tijdnood Er zit niets anders op.De VOC-replica wordt over twaalf dagen verwacht in de haven van Oude schild. Bewoners van polder Het Noorden klagen dat nogal wat Texelaars schij nen te denken dat hun meierblis een vuilstortplaats is. Geregeld wordt er niet-brandbaar materiaal gevonden, terwijl ook geverfd hout - dat op ge zag van de milieuofficier eveneens il legaal is - wordt aangeleverd. Als met bekend wordt wie de dader is. draait de gemeente voor de verwijdering op. Vorige week werd de chauffeur van een loonbedrijf betrapt toen hij een vrachtwagen vol sloopafval op de blis achterliet, afkomstig van een Texelse ondernemer Hij verontschul digde zich met te hebben geweten wat zijn vracht was, maar moest het materiaal zelf weer ophalen en op een beter adres afleveren. Sinds het vertrek van de Azoren ze ventien dagen geleden heeft de Duyfken meermalen met ongunstige wind gekampt. De schipper was be zorgd dat het schip daardoor teveel in oostelijk richting naar Spanje zou gaan en daar aan lagerwal zou raken. In zijn logboek van afgelopen vrijdag laat Williams weten dat de Duyfken bijna op 48 graden Noorderbreedte is gekomen, waardoor het verantwoord wordt in oostelijke richting naar het Kanaal te varen. Zaterdag meldt hij dat er een gunstige westen- tot noordwestenwind op komst is. 'Als dat echt zo is, komen we maar vijf dagen later dan oorspronkelijk ge pland aan in het Kanaal. Dat maakt het krap, maar we liggen op schema voor Texel.' Waar het schip zich gis teren bevond, was nog niet duidelijk. truck werden die voorzichtig een eindje verderop geparkeerd, zodat de Deining gedraaid kon worden om achteruit naar de helling te rijden. Lees verder pagina 5 Gelikte optredens van ervaren pop muzikanten, met perfectie tot in de details, maar ook rauwe ongepolijste bijdragen van beginnende bands. Volop variatie op Paaspop, het muziekfestival dat vnjdag en zaterdag in Question Plaza werd gehouden. Wat jongeren, maar vooral veel wat oudere Texelaars, volgden de verrich tingen van de negen Texelse bands. Pagina 2 Ajax-Feyenoord was de zondag ge droomde finale van het tweedaagse toernooi voor F-pupillen. dat afgelo pen weekeinde bij SV De Koog werd gespeeld. Onder grote publieke be langstelling werd deze wedstnjd door Feyenoord met 2-0 gewonnen. Pagina 4 (Advertentie) CfTKt ~Zwan.-Jnri> ia bjrL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Advertenties kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 18 april 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1