>olitiek wil nader onderzoek naar hoogte van bouwleges J l V Onderduikers drukten krantjes in de kelder Si Ontuchtpleger wil tbs zonder dwangverpleging Aanlijnplicht in nationaal park en Hogeberggebied Politiek is verdeeld over bestemming beeldentuin /raag oorzaak hoogte blijft onbeantwoord 1 fiHUN! IK BEU m HET Lv.T. TEfln.WOj EEN LODE KOPEN VOOR DE NRTUUR EN CULTUUR!?! EttttE...Wf)T KflN IK WINNER Jocht bij kruising Vlidden-Eierland ordt weggehaald EHWD^.EEtï DRIE DRR&5E KOET REI 6 iNRRR I6TRNBULER TRL VRN L|RNDERE PRDZEtl! F«»rï. A. V/WW.Tt XE LCRRTOOTH.fWeB. R L Het (toekomstig) lot van Texel? Hoger beroep inwoner Den Burg Schapenfokdag Pax Christi zoekt gastgezinnen Antennemast Cursus communicatie j) couRANT P«*r ioT>k politieke partijen vinden dat er Ier onderzoek moet komen rde hoogte van de bouwleges. een eerste onderzoek van de ale rekenkamer bleek dat de sten voor het aanvragen van een uwvergunning op Texel aan de ge kant zijn. Het Texelse Ver- nd van Ondernemers (TVO) wil I dat er nader onderzoek komt. lokale rekenkamer hield de jwleges tegen het licht, nadat de tie bouw en installatie van TVO de bel had getrokken. De onder- ners vonden de kosten extreem >g en vroegen zich af of de ge- nte soms winst maakte. Mensen een bouwvergunning aanvragen, alen daarvoor 1,9 procent van de jwkosten. rekenkamer concludeerde dat dat hoog tarief is, maar dat de ge- ente ci|fermatig niets te verwitten Tegelijkertijd stelde de rekenka- r vast dat de Inkomsten van de es slechts tweederde dekken van kosten die de gemeente maakt een bouwvergunning af te geven, rekenkamer kon echter niet zeg- afbuigende bocht bij de krui- g van de Oorsprongweg met de ofdweg in Midden-Eierland ver- ijnt binnenkort. De aftakking ■gt voor een gevaarlijke keerssituatie omdat mensen via k bocht met behoorlijke snelheid (Hoofdweg kunnen oprijden. gemeente wil de kruising opnieuw ichten, zodat voor het wegverkeer |ideli]ker wordt wie er voorrang ift. Daarvoor moeten ondermeer Idengeleiders worden aangelegd de Oorsprongweg. Dat laatste utte deze week op weerstand bi) CDA. Raadslid Marjan irkelbach vond dat de midden leiders beter achterwege kunnen •en, omdat ze lastig zgn voor idbouwverkeer. Demissionair wet- ider Peter Bakker zei dat dat met 'igeli/k is. Volgens hem is het ook trend in de verkeersveiligheid om it middengeleiders te werken. Bur- leester Joke Geldorp liet weten It er'geen tweede Georgiëweg' zal (tstaan. Daar werden eerder, tegen beslissing van de vorige ge- enteraad in, middengeleiders met iile randen aangelegd. Voor de re- Instructie wordt een bedrag van 1 5.378,- uitgetrokken. De werk- I amheden zijn gepland in mei-|uni. gen waardoor het tarief aan de hoge kant is, omdat ze daarvoor over te weinig informatie beschikte In haar rapport pleit ze daarom voor nader onderzoek naar de wijze waarop de gemeente de afgifte van een bouw vergunning afhandelt. Bekeken zou moeten worden of dat efficiënter zou kunnen verlopen. De rekenkamer opperde ook de mogelijkheid om ver schillende tarieven in te voeren voor bouwaanvragen De politieke partijen volgden maan dag tijdens de raadsbrede commissievergadering de aanbeve lingen voor nader onderzoek. Maria van der Spek (WD) zei graag te wil len weten hoe het komt dat de ge meente meer kosten maakt dan in komsten heeft op de leges. Frans Visman (D66) pleitte voor nader on derzoek naar het invoeren van diffe rentiatie in de tarieven. Arthur Ooster- baan zei dat de leges kostendekkend moeten worden voor de gemeente. Hij vond dat daarvoor goed bekeken moet worden of het behandelen van een bouwaanvraag efficiënter uitge voerd kan worden. Hij pleitte ook voor differentiatie. Texels Belang zette vraagtekens bi) het invoeren van verschillende tarie ven. 'We vragen ons af of dat in het belang van de burgers is', zei Piet Standaart. Hij pleitte ervoor om prin cipe-verzoeken voor een bouw aanvraag voortaan ook in rekening te brengen. De Stichting Wonen Texel (SWT) zou voortaan eveneens leges moeten gaan betalen. Texels Belang volgt daarmee twee andere aanbeve lingen op die de rekenkamer deed in haar onderzoek. Mensen die nu een principe-verzoek indienen, vooruitlo pend op een bouwaanvraag, hoeven daarvoor nog niet te betalen. SWT hoeft evenmin leges te betalen. Vol gens de rekenkamer zijn dat twee oorzaken van het niet-kosten- dekkend zijn van de leges. Als een bestemmingsplan ouder dan tien jaar is, hoeven mensen evenmin te beta len voor het voeren van een artikel- 19 procedure Nieuwe opdracht Rekenkamervoorzitter Schermer- horn, oud-wethouder van Wieringen, gaf aan dat de rekenkamer eerst een nieuwe opdracht moet krijgen voor dat zij nader onderzoek kan doen. Zonder het hardop uit te spreken liet ze doorschemeren dat de vorige ge meenteraad beter had moeten na denken over de onderzoeksvragen die ze de rekenkamer had meegege ven. Voor een vergelijkend onderzoek naar de hoogte van bouwleges in andere gemeenten, moeten de politieke par tijen in eerste instantie niet bij de re kenkamer zijn. 'Dat zijn gegevens die wij met kunnen opvragen bij andere gemeenten Dat is voor accountants. Wij komen later weer in beeld.' Woordvoerder Louis Uriot van de sectie bouw en installatie zei dat de uitkomsten van het huidig onderzoek voor TVO onbevredigend zijn. Hij toonde zich verbaasd over alle extra's die het onderzoek met zich heeft meegebracht, 'Wij hadden alleen de simpele vraag waarom dat tarief van 1,9 procent zo hoog is. Op die vraag zouden we eigenlijk nog gewoon ant woord willen krijgen.' Lorafe V/KA- VERVOLG VAN PAGINA 1 bezoekers lopen als ze het terrein preden. Verder moeten op een leistofdichte vloer wielkasten en idkleppen van de veewagens wor- I n ontsmet en het gebruikte stro I iet na afloop in dichte containers ar een verbrandingsinstallatie wor- n vervoerd. De extra kosten belo- n 3.500 euro. Het college wil deze idewerking geven omdat de I hapenfokdag van groot belang is or Texel en daarom als evenement stand moet worden gehouden. Die ming heerst ook onder de meeste hapenhouders. Die hebben het woel dat als de fokdag ook dit jaar it doorgaat, het er ook in de toe- mst met meer van zal komen. Eén I n hen: 'We moeten onze fokdag Idden. Daarom zend ik schapen in or de Texelse dag en met voor •meer'. 'De meest sympathieke manier.' Zo omschreef aanklager mr. J. Rykers gisteren voor het gerechtshof in Amsterdam zijn voorstel om een 22-jarige man uit Den Burg op te laten nemen in een tbs-kliniek, maar dan zonder dwangverple ging. De man pleegde in Den Hoorn anderhalf jaar lang ontucht met een 7-jarig jongetje. De rechtbank in Alkmaar veroor deelde hem daarvoor vorig jaar mei tot tbs mét dwangverpleging. Vanaf juni 1999 had de man het jongetje misbruikt in de stallen van een boer derij. Dat gebeurde vrijwel elke woensdag en zaterdag, voor of na het voederen van de dieren. Volgens de man had het jongetje de verregaande seksuele handelingen met vervelend gevonden, maar zelfs 'prettig'. De man gaf toe zich de laatste tien jaar ook aan twee andere jongetjes en twee meisjes te hebben vergrepen, maar daarover wilde hij verder mets zeggen. De hoge rechters van het gerechts hof hielden de man voor dat het hoe dan ook ten strengste verboden is wat hij deed. De rechters in Alkmaar zeiden hem dat ook al. De hoge rech ters wezen de man erop dat het slachtoffertje inmiddels met leer problemen kampt en zich anders is gaan gedragen. Na zijn arrestatie werd de man talrijke keren psychisch onderzocht. Hij bleek met geheel toerekeningsvat baar te zijn, daar waren de deskun digen het wel over eens Over het antwoord op de vraag of hij dwang verpleging moest krijgen, verschilden ze echter van mening. Advocaat mr. G. Lieffijn merkte op dat zijn "hard werkende en gehoorzame" cliënt ook zonder dwang graag wil worden be handeld. Voor hem is het antwoord dus eenvoudig: géén dwang verpleging zoals opgelegd door de Alkmaarse rechters. De man verblijft momenteel in jeugd inrichting Teylingereind nabij het Zuidhollandse Sassenheim. Hij ver maakt zich daar naar eigen zeggen goed: hij leert er computeren, metaal- bewerken en in het weekeinde kan hij voetballen. Toch kan hij daar wegens zijn inmiddels te hoge leeftijd eigen lijk niet veel langer blijven, maar voor de tbs-klinieken bestaan wachtlijsten van vele maanden tot jaren. Daar komt bij dat een Huis van Bewaring met de meest geschikte plek zou zijn om de Texelaar te herbergen. Het verzoek dat aanklager Rykers deed, stuitte echter op bezwaren van het gerechtshof, omdat er wachttijden zijn voor opname in een tbs-kliniek. Over twee weken doen de rechters uitspraak. De gebieden op Texel waar honden het hele jaar of een deel daarvan aangelijnd moeten zijn, worden uit gebreid. Het college wil geen los lopende honden meer in het natio naal park Duinen van Texel (met uitzondering van De Dennen en De Hors) van 1 maart tot 1 september. Dezelfde maatregel maar dan ge durende het hele jaar zal gelden voor het Hogeberggebied, be grensd door Schilderend/Schilder- weg, Redoute, Pontweg/Emma- laan en het Mieland. Op dit moment bestaat aanlijnplicht voor het gehele Texelse duingebied met uitzondering van camping Kogerstrand en een terrein ten oos ten van de vuurtoren. Voor de duinen ten noorden van De Koog (met daarin de Muy en de Slufter) moeten de hon den het hele jaar aangelijnd lopen. In de rest van de duinen (met uitzonde ring van Kogerstrand en het terrem- tje bij de vuurtoren) geldt de plicht van 1 maart tot 1 september (broed- seizoen) Verder is het los laten lopen verboden op de bewaakte strand- gedeelten in de zomer. Verzoeken om de aanlijnplicht uit te breiden kwamen van Staatsbos beheer en agrariërs en andere bewo ners van het Hogeberggebied. Staatsbosbeheer wil geen loslo pende honden meer in het wandel gebied van de Roggesloot in het be lang van de rust voor het vee en de vogels. In het Hogeberggebied gaat het vooral om de rust voor de daar grazende schapen. Het is meer dan eens voorgekomen dat schapen die door honden achterna werden geze ten, in paniek raakten, door afraste ringen braken en soms ook werden gebeten. Staatsbosbeheer wilde de aanlijn plicht ook op de Hors, maar dat vindt het college te ver gaan. Een probleem is wel dat de politie op de naleving van de aanlijnplicht zou moeten toezien, voor zover het geen gebieden van Natuurmonumenten of Staatsbosbeheer betreft Het is de vraag of de menskracht daarvoor toereikend is De nieuwe regeling wordt definitief nadat Staatsbosbeheer, Natuur monumenten en de politie hun visie hebben gegeven Het eventueel aan gepaste besluit zal vervolgens wor den gepubliceerd waarna het publiek zienswijzen kan indienen. Pax Christi Kinderhulp is op zoek naar gastgezinnen die kansarme kin deren uit Berlijn een fijne vakantie willen bezorgen. Het gaat om jongens en meisjes van 6 tot 14 jaar, die in een kindertehuis wonen of het thuis niet zo fijn hebben en hun vertier moeten zoeken op de mistroostige binnen plaatsen van de 'huurkazernes' waar van er vooral in het oostelijk deel van de Duitse hoofdstad nog zo veel staan. Want al is De Muur dan al elf jaar weg, de sociale omstandigheden laten op veel plaatsen nog sterk te wensen over, terwijl ook vreemdelin- genhaat een groot probleem is. De Nederlandse gezinnen die van 7 tot 27 juli een Berlijns kind willen op nemen, hoeven geen speciale dingen te ondernemen. Voor zo'n kansarm kind is een paar weken in een gast vrije familie met een dagje strand, zwembad en de 'gewone' gezellig heid al heel bijzonder. Wie er voor voelt, kan één van de medewerkers in de regio bellen: actieleider Tineke Tuk (tel. 072-5624733). Henk Vos (tel. 072-5646039), Corinna Roest (tel. 0226-320761), Christina Fokkens (tel. 0222-313808) of Annemane Kostons (tel. 023-5632868). Eén van hen maakt daarna een afspraak om één en ander te bespreken. Zo'n gesprek verplicht tot niets. CDA, D66 en GroenLinks hebben moeite met het veranderen van de bestemming van de grond onder de beeldentuin aan het Oude Dijkje bij De Koog. De gemeente wil de agarische bestemming veranderen in een maatschappelijke bestem ming vanwege de beelden en de educatieve waarde van de tuin. Jan Koolhof (CDA) had er de meeste moeite mee. Hij vond dat de geest VERVOLG VAN PAGINA 1 ie meter. De mast wordt geplaatst een voet van ongeveer vijftig vier- «ite meter die uit vijftig kubieke eter beton komt te bestaan. In de "leentelijke plannen is een weg ■schetst over de strook grond langs slag van RWS. Burgemeester i wethouders verklaren mee te wil- n werken aan een artikel-19 proce dure om plaatsing mogelijk te maken. Naast de apparatuur van de rijksover heid is de mast beschikbaar voor antennes van telefoonaanbieders. Het is niet duidelijk wat de veldsterkte van de toekomstige antennes wordt. Tijdens de commissievergadering gaf wethouder Schilling aan dat het col lege over de straling geen oordeel kan geven. 'We hebben ons geba seerd op gegevens van drie ministe ries. Zij geven voorschriften aan en zij garanderen dat het gevaar van stra ling met aanwezig is.' fl Weidepot aan de IJsdijk. Inwoners van Oudeschild zien lieverdaar de nieuwe antenne- r" verschijnen. Het pand in de Weverstraat waarin nu de koffieshop van de Hema zit, was in de oorlog het arbeidsbu reau. Weinig mensen weten dat in de kelder van dit gebouw tussen 20 september 1944 en 5 april 1945 twee onderduikers zaten die daar een illegale krant schreven, druk ten en over Texel lieten versprei den. Jaap Bakker uit Oudeschild verdiepte zich in dit stukje lokale oorlogsgeschiedenis. Dinsdag ochtend vanaf 9.00 uur vertelt hij erover, aan de hand van dagboe ken, exemplaren van de illegale krant en gebruiksvoorwerpen. Zijn gehoor bestaat uit leerlingen van groep 7 van de Jozefschool en en kele andere belangstellenden en het gebeurt in het kader van de di verse herdenkingsactiviteiten rond 4 mei. Het liefst zou Bakker zijn praatje heb ben gehouden in dezelfde kelder waar de onderduikers zaten, maar die is lang geleden dichtgegooid. Het gebeurt daarom in de koffieshop er boven. De onderduikers waarover Bakker verhaalt zijn Ton Zwaard die destijds werkte in de winkel van Bakkers Ijzerhandel op de hoek Parkstraat- Weverstraat en Leo Smit, die boek houder was op het kantoor van de LTB in de Weststraat. Het tweetal onttrok zich zodoende aan tewerkstelling in Duitsland en hoorde daardoor ook met bij de Texelse man nen en jongens die in november 1944 naar Assen werden gestuurd. In de kelder, waar voortdurend water in sij pelde dat met emmers moest worden weggeschept, hadden ze het verre van aangenaam. Overdag moesten ze zich stilhouden omdat alleen de plaatselijk bureauhouder P. Stechweij op de hoogte was De andere mede werkers wisten van niets. Na slui tingstijd mochten ze in de keuken zit ten. De verveling werd verdreven met lezen en allerlei karweitjes zoals het snijden van tabak, maar de belang rijkste activiteit bestond uit het garen van oorlogsnieuws voor het krantje 'De Aetherbode' dat zij uitgaven in een oplage van 75 exemplaren. Het nieuws vernamen zijn van Radio Oranje, waarvoor zij 's avonds naar de buren moesten, de familie J.P. Stam die in huis een toestel had ver stopt. De notities, voor een groot deel betrekking hebbend op de opmars van de geallieerden, verwerkten ze tot berichten die werden gestencild. De krantjes vonden hun weg via tus senpersonen over het eiland en gin gen van hand tot hand, waardoor een vrij groot publiek werd bereikt. Het moeten zeven spannende maan den zijn geweest, vooral door de voortdurende vrees voor verraad en ontdekking. En klein luik gaf vanuit de kelder uitzicht op straat, waar de twee herhaaldelijk Duitse laarzen voorbij zagen stappen. Ze ontsnap ten echter aan elke razzia. Ton Zwaard hield een dagboek bij dat Jaap Bakker via de weduwe van Zwaard in handen heeft gekregen. Door daaruit stukjes voor te lezen zal hij dinsdag trachten de sfeer van spanning en hoop waarin de onder duikers leefden, over te brengen op zijn jeugdige publiek. Op Eerste Kerstdag 1944 vermeldt het dagboek onder meer: 'De dag van Vrede op Aarde, maar jammer genoeg is het niet zo, zelfs de avond vóór deze dag zei de zender nog: de komende dagen zijn géén dagen van vrede op aarde, maar van harde stnjd. Mijn gedachten zijn de hele mor gen bij mijn ouderlijk huis. Dit is geen kinderachtigheid van mij, maar als je gewend bent Eerste Kerstdag te vie ren met te beginnen een nachtmis en vandaar kwam je thuis en wenste el kaar een Zalig Kerstmis en de huis kamer was in een kerststemming met het kribje, de kaarsen en het zingen van kerstliedjes, wat een verschil met heden! Maar ja, wij zullen maar den ken: er zijn er die het beroerder heb ben. ja zelfs stukken minder hebben dan wij'. Bakker beschikt ook over het dagboek dat zijn schoonvader de onderwijzer Jan Buisman in de oor log bijhield Als de tijd het toelaat zal hij ook daaruit voorlezen. De tijdens de Opstand van de Georgièrs beschadigde woning van de familie J.P. Stam. versierd ter gelegenheid van de bevrijding. Hier luisterden Zwaard en Smit naar de En gelse radio Geheel rechts het arbeidsbureau, thans de koffieshop van de Hema. van Texel verkwanseld wordt met de beelden in agrarisch gebied. 'Zet ze in de notaristuin, maar niet daar.' Frans Visman (D66) voorzag het nsico dat er in de toekomst geleidelijk steeds verder wordt uitgebreid. 'We kunnen ons wel vinden in dergelijke initiatieven op andere plekken, maar we willen de bestemming met wijzi gen.' Alfred Schaatsenberg (PvdA) zette vraagtekens bij de gevolgen voor de toekomst. De tuin is eigen dom van Stan Boon. René Geurtsen van galerie Het Posthuys heeft er beelden laten plaatsen die bezoekers van de galerie kunnen bekijken. Te rug in de galerie kunnen zij de beel den eventueel kopen. Demissionair-wethouder Daan Schilling vond dat er eigenlijk al lang geen sprake meer is van agrarisch gebied. 'De tuin staat er al lang. Een koe of een schaap zou er schade aanrichten.' Hij wees de raad erop dat zij zelf in de artikel-19 procedure, nodig voor de bestemmings wijzigingen, haar voorwaarden kan aangeven. Arthur Oosterbaan (GroenLinks) maakte daarop dank baar gebruik van de nieuwe duale mogelijkheden. Hij richtte zich tot de andere partijen om de eisen van GroenLinks voor de artikel-19 proce dure duidelijk te maken. 'We willen geen extra bouwvlak, geen detailhan del en geen extra parkeer- gelegenheden.' Oosterbaan stelde ook nog voorwaarden aan de ver koop van de kunst en de statuten van de galerie, maar daarin werd hij teruggefloten door burgemeester Joke Geldorp. 'Dat is privaatrechter lijk, daar heeft de raad niets mee te maken.' Het is de bedoeling dat de raad in mei een besluit neemt over het voeren van de artikel-19 proce dure. De afdeling Bedrijfsopleidingen van het ROC geeft op 4 en 5 juni de twee daagse cursus 'communicatieve vaardigheden en coaching'. Deze cursus is bedoeld voor medewerkers, leidinggevenden en coaches die hun vaardigheden willen verbeteren De cursus wordt gehouden in het ge bouw van de sector Economie, drs. F. Bijlweg 21, Den Helder. Voor aan meldingen en informatie: ROC Kop van Noord-Holland, tel. 0223- 611200. Tp Ypj np VRIJDAG 19 APRIL 2002

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5