/isserskoor heet Duyfken welkom vanaf het water L_ Gemeente dwingt Aldi parkeerterrein 's nachts af te sluiten Dirk Roeper erelid Texels Mannenkoor Feestelijke programma's Koninginnedag Zuiderhaven wordt even leeg gemaakt voor de Duyfken Windstore Texel nieuwe zaak aan Binnenburg .TEXELSE y7C0URANTi Oud-Texelse promoveert op WAO-materie v/d Vis Begraafplaats krijgt columbarium Wethouder Heijne naar symposium in Denemarken Afspraken over vlieghinder nu in convenant Openbaar vervoer opnieuw in handen van Connexxion zitter van de dorpscommissie. Zij vond dat er wel meer gedaan kon worden met het koor. Alfons Boom heeft dat toen verder opgepakt.' Oor spronkelijk bestond het koor voorna melijk uit kottervissers. De laatste ja ren is dat wat verwaterd. Snoek schat dat er nog zo'n tien vissers bij het koor zitten. 'Maar we hebben ook nog een stel oud-vissers en mensen die op één of andere manier verwant zijn met de zee.' Sinds begin dit jaar is het koor offici eel een vereniging. Daarvoor had het niet echt een bepaalde statutaire vorm. Het koor kent twee vrouwen die accordeon spelen en een drum mer. De zang is in handen van de mannen. De groep oefent van sep tember tot april elke zaterdagmiddag in dorpshuis 't Skiltje aan de De Ruyterstraat. In het zeventienjarig bestaan werd twee keer een CD uit gebracht. Met trots vertelt Snoek dat de vereniging sinds drie jaar ook een eigen website heeft. 'Laatst kreeg ik zelfs een mailtje van de dochter van oud-burgemeester De Koning. Die bestelde een CD van ons voor haar broer Wouter.' De website van het visserskoor is te vinden op http:// welcome.to/Oudeschilder-Vissers- koor. Oudeschild maakt zich op de intocht van de Duyfken. Met borden wordt bezoekers straks de weg gewezen in het dorp. (Foto Ben Konng) reikbaar. In de zuiderhaven kunnen schepen zondag vanaf 18.00 uur weer normaal afmeren. De vissersvloot moet vanwege de intocht komend weekend genoegen nemen met iets minder ruimte. 'De schepen liggen daardoor niet een keer tweediks, maar met z'n drieën naast elkaar Dat is in overleg met elkaar geregeld.'Rijkswaterstaat ver zoekt de scheepvaart rekening te houden met de beperkingen. Aanwij zingen van de havenmeester en de politie te water moeten strikt opge volgd worden De zuiderhaven in Oudeschild is vanaf zaterdagnacht 0.00 uur ver boden terrein voor schepen die willen afmeren. Zondag vanaf 11.00 uur moet dit havengedeelte helemaal leeg zijn voor de aan komst van de Duyfken. Dat zijn maatregelen die Rijkswater staat heeft genomen om de aan komst van de VOC-replica vlot te la ten verlopen. Zondagmiddag rond 14.00 uur wordt de hele haven tijde lijk afgesloten als de Duyfken en an dere bij het evenement betrokken schepen binnenvaren. Een daarvan is het koninklijk jacht de Groene Draeck. Havenmeester Cees de Graaf verwacht dat de algehele stremming ongeveer een half uurtje duurt. Voor de rest zijn de noorder haven, werkhaven en passanten haven het hele weekend gewoon be- Oudeschild is zondag overigens met afgesloten. Bestemmingsverkeer, zo als bewoners, kunnen die dag ge woon in en uit het dorp. Bezoekers die voor de Duyfken komen, worden via een doorgaande route naar de daarvoor bestemde parkeerplaatsen geleid. De gemeente kreeg de afge lopen week veel telefoontjes van be zorgde Oudeschilders die dachten dat het hele dorp zondag hermetisch afgesloten zou zijn. Dat is dus met het geval. Met een dwangsom van 250 euro per dag wil het college de Aldi su permarkt in Den Burg dwingen het parkeerterrein buiten de openings tijden af te sluiten. Naar dit middel wordt gegrepen omdat gewone afspraken daarover niet worden nagekomen. De kwestie hangt samen met de hin der die de buurt ondervindt van de supermarkt. De aan- en afrijdende auto's op het parkeerterrein en de rammelende winkelkarretjes waar mee daar wordt gereden, geven geluidsoverlast, 's Nachts was het wel rustig, want dan kon het parkeer terrein niet worden gebruikt omdat het met een slagboom was afgeslo ten. Dat werd anders toen de slag boom niet meer functioneerde. In de zomer van 2000 verzocht de ge meente de Aldi-directie de slagboom te herstellen. Pas in oktober lukte het om daarover afspraken te maken, maar dat leidde met tot reparatie van het toegangssysteem. De gemeente schreef Aldi in oktober 2001 opnieuw aan. Daarop volgde overleg waarbij werd afgesproken dat de installatie voor 1 februari 2002 zou worden her steld. Mede omdat betrokken per soon inmiddels was vervangen, kwam ook daar mets van terecht. De gemeente heeft nu dus een dwang som opgelegd. Als de afsluiting van het terrein over drie weken niet in orde is, moet dagelijks 250 euro wor den betaald totdat herstel alsnog plaatsvindt. De dwangsom kan op lopen tot maximaal 25.000 euro. In het pand Binnenburg 19 in Den Burg, naast ABN/Amro, is de nieuwe kledingzaak Windstore Texel geopend. De winkel, die ei gendom is van het Duitse echtpaar Willem en Astrid Uittien, wordt be heerd door Reina Lusthof. Windstore verkoopt sportieve swea ters. T-shirts, bodywarmers en an dere bovenkleding voor dames en heren. Op joggingbroeken na, wordt er geen confectie verkocht. De win kel is onderdeel van een keten van de familie Uittien. 'Op zeven Duitse Waddeneilanden hebben ze ook al van dit soort zaken. Dit is de eerste op een Nederlands Waddeneiland', vertelt Lusthof. Het interieur kenmerkt zich door licht kleurige materialen en fris blauwwitte muren. Lusthof beheert de winkel samen met haar dochter Bernadme Sikma en oproepkracht Anja Bremer. Tot ongeveer een jaar geleden runde Lusthof samen met haar man Jan restaurant De Koffiepot dat tegen over Windstore ligt. Het echtpaar stopte daar om medische redenen mee. 'Het werd te zwaar.' In het pand Binnenburg 19 was eerst damesmodezaak De Kust van Simon en Dma Doodeman gevestigd. Zij zijn bezig voormalig sportcafé Ofrem in de Weverstraat te verbouwen om daar hun zaak voort te zetten. VRIJDAG 26 APRIL 2002 het Visserskoor dit jaar verzorgt op het eiland. Op zaterdag 29 juni treedt het koor weer op in Oudeschild bij de viering van het 400-jarig bestaan van het dorp. Dan zingt het koor vanaf een Noordzeekotter. Ook het Huisduiner Koor uit Den Helder brengt dan haar repertoire ten gehore. Op 27 juli houdt het koor haar jaarlijkse dorpentocht 'Gaan we met de bus langs alle dorpen om overal een half uurtje te zingen en om tege lijkertijd CD's te verkopen', vertelt Snoek. Op 10 augustus houdt het visserskoor haar traditionele Zomeravondconcert op de TX27 voor café De Kombuis in de haven. In pauze wordt geld ingezameld voor het goede doel Vorig jaar ging een bijdrage naar de slachtoffers van de cafébrand in Volendam. Het koor geeft ook jaarlijks optredens in het verpleeghuis in de Gollards in Den Burg. 'Mensen kunnen dan ook ge bakken vis eten. Daar heb je het 'slip- pieskoor' wordt er wel gezegd als wij weer optreden.' Bonte Avond Het Oudeschilder Visserskoor be staat sinds 1985. Het werd opgericht, nadat een optreden op de Bonte Avond van Oudeschild goed was bevallen. 'Gré Zegers was toen voor- Hat Ouderschilder Visserskoor tijdens een optreden in De Waal. ving en economische conjunctuur zijn nauwelijks van invloed op de her sgratie van arbeidsongeschikte irknemers. Bedrijfscultuur, als- ede de schaal en opzet van trajec- i voor herintegratie zijn daarente- in cruciaal bij een succesvolle irintrede op de werkvloer. Dat con- udeert juriste en oud-Texelse Stella m Uijl in het onderzoek waarmee ze ze maand promoveerde aan de diversiteit van Utrecht. Voor haar proefschrift deed ze twee jaar lang onderzoek bij zestien bedrijven in Nederland, Duitsland en Zweden. Haar proefschrift komt op een mo ment dat de discussie over de toe komst van de Wet op de Arbeidson geschiktheid (WAO) weer is opgelaaid. Volgens Den Uijl ligt daarin de nadruk teveel op maatregelen die de toename van WAO'ers moeten beperken en is er te weinig oog voor factoren die eraan moeten bijdragen dat arbeidsongeschikten weer aan het werk raken. Het welslagen daar van is vooral afhankelijk van de be drijven. Ze verwijst naar Duitsland, waar bedrijven een bepaald percen tage arbeidsongeschikten in dienst moeten hebben, maar betwijfelt of Nederland baat heeft bij zo'n sys teem. Ze voelt meer voor de Zweedse aanpak, waar arbeidsonge schikten meer hebben in te brengen over de manier waarop ze weer aan de slag kunnen. Ook is er meer aan dacht voor het vroegtijdig signaleren en voorkomen van gezondheids problemen. Maricoweg 6. Den Burg, a 312357 Connexxion verzorgt ook de ko mende zes jaar de busdiensten op Texel. De provincie Noord-Holland, verantwoordelijk voor het open baar vervoer, gaat opnieuw in zee met de vervoersmaatschappij. In een openbare aanbesteding bleek dat Connexxion het beste voldeed aan de wensen van de provincie voor de regio Noord-Holland-noord. De verleende concessies gaat in op 15 december. Volgens woordvoerder Herman Opmeer van Connexxion blijft het voorzieningenniveau op Texel gehandhaafd. Ook de bus naar de eerste boot blijft intact. Vorig jaar ontstond commotie, toen Connexxion zonder vooroverleg met de gemeente de verbinding met de eerste boot liet vervallen. Die is in middels, na protesten van reizigers, weer hersteld ok de algemene begraafplaats van osterend krijgt een gelegenheid aar urnen met as van overledenen innen worden bijgezet, een zogehe- n columbarium. De gemeente heeft f5300 euro voor uitgetrokken. Het itwerp dat voor het Oosterender ilumbarium was gemaakt, vond het 'llege echter wat al te speels. Er zal larom wat anders worden bedacht. 'ethouder Corrie Heijne-Dros zal gezelschap van milieu- mbtenaar Roel Struick deelne- ien aan de vierde internationale repare workshop die van 4 tot en 'et 7 mei wordt gehouden op het Deense eiland Mön. Aansluitend ezoeken zij één dag de universi- •it van Lund in Zweden. 'P workshop wordt kennis uitge- 'isseld over duurzaam toerisme. Een -xelse delegatie deed ook mee aan e eerder gehouden Prepare-sympo- '3. die werden gehouden in Lech en 'bersdorf. Vorig jaar was de bijeen- omst op Texel. tet het aansluitende bezoek aan de weedse universiteit, geeft Texel ge- 0|9 aan de uitnodiging van profes- 0r Han Brezet, die als hoogleraar uurzaam toerisme gedurende één a9 per week aan deze universiteit is ^bonden. Met de reis is een bedrag 'an totaal 1 862 euro gemoeid. Het Texels Christelijk Mannenkoor heeft Dirk Roeper, de vader van gemeentebode Piet Roeper, be noemd tot erelid. Hij kreeg de on derscheiding vrijdagavond tijdens een optreden van het koor in De Gollards in Den Burg. Voor een volle zaal roemde voorzit ter Ko Vinke de inzet van Roeper voor het koor. 'Je bent er 31 jaar bij ge weest, vanaf het begin dus, en daar vóór heb je al 26 jaar bij andere ko ren gezongen.' Roeper verrichtte veel hand- en spandiensten voor het Texels Christelijk Mannenkoor. Hij hield zich ondermeer bezig met de verkoop van platen van het koor ten bate van de clubkas. Nadat hij de oorkonde en een bloemetje in ont vangst had genomen, werd hij uitge nodigd zich op het podium te bege ven om daar één lied mee te zingen. 'Je bent nog met zo lang weg', voegde Vinke hem toe, 'dus dat red je wel. Bovendien heb ik je de hele tijd op de eerste rij zien meezingen.' Even later zei een glunderende Roe per verheugd te zijn met de onder scheiding. 'Maar ik had er ook een klein beetje op gerekend', verklapte hij. Zijn dochter had hem het advies gegeven een nette jas aan te trekken. Hij vertelde hoe hij jaren geleden met Bertus Eelman platen verkocht in Den Burg. 'Toen kregen we nog geen sub sidie We hebben toen 1200 gulden opgehaald met de verkoop.' Roeper stopte nog niet zo lang geleden met het koor, omdat hij last had van de ogen en moeite kreeg met staan. Hij is de tweede die tot erelid be noemd is. Jaap Schrama, bewoner van het verpleeghuis, ging hem voor. Hij kreeg vrijdagavond ook een optre den van het mannenkoor. Dat trad zowel in de Gollards als het verpleeg huis op. Twee leden van het Christelijk Mannenkoor halen de vrouw van Dirk Roeper naar voren. Roeper vrijdagavond In de Gollards benoemd tot erelid van het koor. (Foto Jeroon van Hattum Muziek, spelletjes, vrijmarkten en - hoewel de banden nog betrekke lijk jong zijn - ook de meierblis zijn op Texel onlosmakelijk verbonden met Koninginnedag. Jong en oud stort zich die dag met meer en min der overgave in het feestgedruis. Wat er dinsdag allemaal te beleven is, blijkt uit bijstaand overzicht, sa mengesteld op basis van de gege vens die de feestcommissies uit de diverse dorpen bij de redactie aan leverden. De meierblis staat niet overal apart vermeld, maar uiter aard kent ieder dorp zijn eigen vreugdevuur. Zoals te doen gebruikelijk is er vanaf de vroege ochtend in het centrum van Den Burg een Koninginnemarkt én een vrijmarkt. De Koninginnedag wordt gehouden op de Groeneplaats en de Vismarkt (vanaf de winkel van Zegel). Deze markt wordt uitsluitend gevormd door kraampjes van vereni gingen. Anderen die iets willen verko pen, kunnen elders in het dorp een plaatsje zoeken. Een groep Texelaars die in de loop der jaren één of meer workshops volgde bij Sacha de Her der en Paul van Mierlo verzorgt tus sen 10.30 en 12.30 uur bij het post kantoor een demonstratie Afrikaans trommelen. De Koninginnemarkt wordt afgesloten met een optocht van versierde fietsen en karren, die worden voorafgegaan door het fanfarekorps van KTF. De muzikanten vertrekken om 11.30 uur vanaf de parkeerplaats aan de Vogelensang en maken vervolgens een ronde door Den Burg. Eindpunt is de Groene plaats, waar de jury de prijzen zal uit reiken voor de mooist versierde voer tuigen. Voor iedere deelnemer is er een verrassing. De Koninginnemarkt duurt tot 13.00 uur, de vrijmarkt tot de deelnemers er geen zin meer in heb ben. Ook op het terras van Cinema Texel is van alles te beleven. Er staat onder meer een groot springkussen voor de jeugd en bij mooi weer wordt vanaf 13.00 uur live-muziek ten gehore gebracht. Peter Marnier zingt vanaf 14.00 uur hits op de Stenen plaats, een initiatief van café Bruintje Beer en croissanterie Op de Stenen plaats. In het noorden van het eiland, waar Eierland en De Cocksdorp samen feestvieren, heeft 'Durrep' dit |aar de organisatie in handen. Om 9 00 uur gaat bij het Eierlandsche Huis een optocht van start, waarvoor de kin deren worden uitgenodigd hun fiet sen en karren zo mooi mogelijk te versieren. De drumband van Excelsior speelt vrolijke marsmuziek. Na afloop is er voor iedereen een verrassing Op en rond het school plein worden vanaf 14.00 uur spelle tjes gedaan. De deelnemers worden daarbij opgesplitst in drie leeftijds groepen: 2 tot en met 5 jaar, 6 tot en met 9 jaar en 10 tot en met 12 jaar. Inschrijven kan vanaf 13.30 uur. Om 15.45 uur begint een vossenjacht voor het hele gezin. Groepen mogen ten hoogste uit zes deelnemers be staan. Ze kunnen zich tot vijf minu ten voor aanvang aanmelden in het Eierlandsche Huis. De inwoners van Den Hoorn worden om 9.00 uur gewekt met muziek van de kerktoren, verzorgd door DEK. Daarna, om 9.30 uur, stellen fanfare, tamboers en majorettes zich op aan het hoofd van een stoet met de jong ste jeugd van Den Hoorn, 't Horntje en wijk H en hun versierde karren en fietsen. Aansluitend trakteert de feestcommissie in dorpshuis De Waldhoorn op koffie, thee, ranja en cake. Om 11.00 uur vertrekken paar den, trekkers en wagens vanaf de Jan Drijverschool richting het strand, om hout te jutten voor de meierblis. 's Middags is er een feestelijk pro gramma in de Herenstraat. Dat begint om 13.00 uur met een rommeltjesmarkt voor de jeugd. oud- Hollandse spelletjes en een straat muzikantenfestival voor de jeugd uit Den Hoorn en omstreken. Wie mee wil doen, dient zich van te voren aan te melden. Van 15.00 tot 17.00 uur zijn er spelletjes voor kinderen tot en met groep 4 van de basisschool en speelt DEK feestelijke muziek. De iets oudere jeugd en de volwassenen spelen tussen 15.00 en 16.00 uur 'ja of nee' en tussen 16.00 en 17.00 uur staat een 'rebusroute' op het pro gramma, waarbij de groepen moeten bestaan uit kinderen en volwassenen van verschillende leeftijden. Het pro gramma wordt om 17.00 uur in en rond het dorpshuis afgesloten met een nog niet nader aangekondigd onderdeel. Koninginnedag in Oosterend begint om 10.00 uur met een koninginnemarkt op het terrein van de muziekms aan de Oranjestraat. Volgens traditie worden onder meer geraniums te koop aangeboden. Om 10.15 uur begint Excelsior haar mu zikale ronde, die eindigt in de muziek ms. Vanaf 10.30 uur zijn er spelletjes voor de jeugd. Ook kinderen van bui ten Oosterend mogen hieraan mee doen. Daarnaast is er een groot lucht kussen, wordt een ballonnen wedstrijd gehouden en kunnen kin deren zich laten schminken. De prijsuitreiking besluit om 12.15 uur het ochtendprogramma, 's Middags zijn op hetzelfde terrein ook de oude ren aan de beurt. De feestcommissie van Oosterend laat weten aan de overkant enkele bijzondere attracties te hebben gehuurd en te hopen op 'een waar spektakel'. Zo is er Sumo- worstelen en levend tafelvoetbal, waarbij de voetballers in een zwaar pak worden gehesen Ook voor toe schouwers belooft dit een leuk eve nement te worden. De hele dag zijn er bij de muzieknis lekkere hapjes en drankjes verkrijgbaar Om 18.00 uur klinkt bij Het Cafeetje het startschot voor de Koninginneloop en om 20.00 uur wordt op de parkeerplaats van de algemene begraafplaats aan de Achtertune verzameld voor de fakkel optocht, die richting de meierblis bij Nieuweschild gaat. De kinderen mo gen met hun fakkels de meierblis in de fik stikken. De festiviteiten in Oudeschild begin nen met een optocht, die om 10.30 uur van start gaat vanaf het school plein van De Bruinvis, voorafgegaan door fanfarekorps KTF. Iedere verklede deelnemer krijgt een prijsje. Wie de mooiste verklede kinderen waren, maakt de jury 's middags rond 17.00 uur bekend. Van 14.00 tot 17.00 uur wordt een vrijmarkt gehou den. Om de kas te spekken verkoopt de gymnastiekvereniging van Oude schild tuinplanten, er is koffie, thee en koek en voor de jeugd is er een springkussen Om 14.00 uur begint ook 'Skil op stelten', een spel voor iedereen vanaf groep 7 van de basis school. Groepjes dienen uit minstens twee en hoogstens zes personen te bestaan. Tussen 14.15 en 15.30 uur zijn er allerlei spelletjes voor kinderen van groep 1 tot en met 6. Rond 16.30 uur staat de 'grote finale' van Skil op stelten gepland, gevolgd door de prijsuitreiking. Ook in De Koog ontbreekt de ver sierde optocht niet Deze gaat om 13.30 uur van start bij dorpshuis De Hof. Muzikale ondersteuning wordt geleverd dor de SOS-band. Aanslui tend zijn er kinderspelen. In de Dorpsstraat begint om 16.00 uur een beddenrace. En 's avonds wordt de meierblis aan de Bosrandweg ontsto ken. n optreden van het Oude- ïilder Visserskoor is zondag één i de festiviteiten waarmee VOC- ilica de Duyfken feestelijk wordt lhaaid in de haven van Oude- ild. ,t veel extra hebben ze er met er voor geoefend. Maar ze kijken vel naar uit Op deTX63 van voor- er Dirk Schagen vaart het Oude- iilder Visserskoor zondagmiddag id half drie de zuiderhaven binnen de Duyfken en zijn gevolg een rm welkom toe te zingen. 'Er staan jrofoons aan boord, dus de hele ien kan meegenieten', zegt diri- And ré Keijzer. kwartier tot twintig minuten lang gt het 48 leden tellende koor in de derhaven. Speciaal op de (keiboot van Schagen, omdat die diepgang van slechts dertig cen- eter heeft. 'Met een kotter loop je ,h het risico dat je de zuiderhaven t in zou kunnen en dat hebben we -er niet', zegt Willem Snoek, één de leden. Op het programma an shanty's, zeemansliederen uit jrgaande eeuwen, en een lied over dat Martin Karlas ooit schreef, ek: 'Dat is toch wel hét Texels Dat kan niet ontbreken.' t optreden van zondag is de eer een nieuwe reeks optredens die Staatssecretaris H.A.L. van Hoof van Defensie komt woensdag 8 mei naar Texel om een convenant te onderte kenen met afspraken om de hinder van de militaire oefeningen op de schietrange De Vliehors te verminde- ren. De oefeningen worden als hin derlijk ervaren, zowel door Texelaars als door toeristen. In de praktijk gel den al afspraken over het gebruik door de land- en luchtmacht, die nu officieel worden vastgelegd in het convenant tussen het ministerie van Defensie en de gemeente Texel. Daarbij is onder andere geluisterd naar opmerkingen van de dorps commissie van De Cocksdorp en Eierland en de Commissie Vlieg hinder Noordkop. Burgemeester Joke Geldorp ondertekent namens Texel het convenant Noordpunt Texel. Dat gebeurt om 14.30 uur In het Eierlandsche Huis Reina Lusthof beheert de nieuwe kledingzaak Windstore Texel aan de Binnenburg in Den Burg. (Föfo Jww ran Hattum)

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 7