Toeristen bezoeken massaal intocht Duyfket 'Zulke plaatjes tekende je vroeger op de lagere school VOC-replica en Maxima zijn de publiekstrekkers in Oudeschild Leven en werken op de vierkante metei COURANT DINSDAG 30 APRIL 2002 'Een paar jaar geleden ben ik in Lelystad bij de bouw van de Batavia wezen kijken.' Zijn kinderen staan ergens vooraan tegen één van de dranghekken. 'Die staan al een uur op een plekje dat ze met meer willen af geven. Ik had er zelf niet zo'n zin in daar te blijven staan Een paar minu ten nog. Op het uiteinde van de kade tussen de noorder- en de zuider haven houdt een vrouw via een mo biele telefoon elders iemand op de hoogte. 'Ja. hij is nu vlakbij de haven. Ja,.ze zijn helemaal uit Australië ge komen.' De familie Karlen uit Hoorn staat eveneens paraat op het uiteinde van de kade In de hand de nog dro gende werkstukjes die ze bij het Maritiem en Jutters Museum hebben gemaakt. 'We hadden een VOC-ar- rangementje genomen', zegt Dennis Karlen. 'Straks zitten we weer op de boot naar huis.' De familie is even eens in beroering gebracht door het zien van Maxima. 'Dat stond met in het arrangement.' Kanongebulder klinkt luid door de haven. Een begeleidingsschip van de marine spuit hoge stralen water. Na een tocht van een jaar,vaart de Duyfken langzaam eindbestemming Oudeschild binnen Applaus en ge juich stijgt op vanuit het publiek. Cees de Jong uit De Cocksdorp volgt het allemaal via zijn verrekijker. 'Het is een mooi schip', zegt hij. 'Hij ligt al leen wel hoog op het water, maar ze hebben natuurlijk al veel ballast weg gegaan Voor Maxima blijft ook aan- Onder grote belangstelling wandelen prins Willem Alexander en Méxima en hun gevolg over de haven. Rechts het koninklijke jacmj Groene Draeck. boord om op te eten. En de versie- i r ---- m ring aan de voorkant is mooi. Tegen woordig moet het allemaal functio- |f Zwolle zijn verbaasd over de afme- tin^ van de Duyfken.'Hij^is veel klei- lopen de mannen het Oude^ schilder Visserskoor ietwat teleurge- Vukr. steld voorbij. Na drie liedjes moesten JU/W—-« ze alweer ophouden met zingen. 'Ter- p"nses Mixima neeml een k"k" de ouyiken. wijl we er een stuk of vijf, zes had- 1 den', zegt Willem Snoek. Het koor zong met op de TX 63 vanaf het wa- ten maar gewoon van&f'een wa.gen op.de kant. 'Zaterdag hebben "we 'x besloten met vanaf het water te zin gen ^aan/oor^w^s ^de weersver- gen. 'Daarbij hoorde ik het woord celebration vallen', zegt Staffleu. 'Dat begrijp ik niet helemaal. Ze kunnen beter over een herdenking spreken dan over een feestviering Zeker als je weet wat de Indonesiërs en de mensen op Sri Lanka vroeger is aan gedaan.' leen bij de Groene Draeck al een uitvaren vanwege het weer. Een kreet groepje mensen, voor de rest was het van teleurstelling golft over de pu- nagenoeg leeg langs de drang- bliek. Mart en Jacqueline van hekken Het onbestendige weer heeft Grinsven uit Enkhuizen kijken vooral rond half één plaatsgemaakt voor een geïnteresseerd naar de tribune aan onverwacht zonnetje dat steeds be- de overkant van de zuiderhaven. Hun ter begint te schijnen. Jan Smals uit dochter Irene is één van de Kinderen Muiderberg tuurt met zijn verrekijker XVII, een venwijzing naar de Heren naar de havenmond. 'Ikdachthemal XVII die vroeger de dagelijkse leiding te zien', zegt hij, 'maar het was een hadden over de VOC. 'Ze gaan straks klipper die er ook ligt.' een lied zingen en ze geven cadeau's Vooral toeristen togen zondag massaal naar de haven van Oude schild om de intocht van de Duyfken te bekijken. En natuurlijk om een glimp van Maxima op te vangen. Marlies de Kort uit Oosterhout kan bijna niet ophouden met lachen. Ze heeft Maxima gezien. Zomaar onver wachts bij de ingang van het Mantiem en Juttersmuseum. 'Ze zwaaide naar jou', roept ze enthousiast naar het dochtertje van haar zus Patricia. 'Ze zwaaide naar jou', herhaalt ze. Kroon prins Willem-Alexander en prinses Maxima zijn dan het museum al bin nen gegaan voor een rondleiding en om even rustig een hapie te kunnen eten. Het tweetal maakt tegen enen een tussenstop bij het museum, voor dat ze om twee uur officieel de Duyfken ontvangen. Voor de aanwezige toeristen is het totale verrassing dat het koninklijk stel opeens opduikt bij het museum. 'We kwamen hier toevallig omdat aan de andere kant van de dijk de café's dichtwaren', zegt De Kort lachend. 'Ze kan er nog steeds niet over uit dat ze Maxima in het echt voorbij heeft zien wandelen. 'Raar eigenlijk, wat dacht bestaan, terwijl de replica afmeert. 'Zie je die mevrouw daar met die ketting', zegt een op zijn hurken zittende vader tegfcn zijn dochter, ter wijl hij naar de ovérkant wijst. Daar naast zitten Willem-Alexander en Maxima.' Verbeelding Het schip spreekt tot de verbeelding 'Moet je nagaan dat je daar een jaar lang met elkaar opzit', zegt Mart van Grinsven bewonderd 'Zij liever dan ik', zegt Jan Wyrdeman uit Enkhuizen die het spektakel vanaf de dijk heeft gevolgd. 'Zeker als je het bekijkt te gen de huidige tijd en de vissers boten waar ze tegenwoordig op va ren.' Hij kijkt bedenkelijk op de vraag of hij zelf zo'n reis zou willen onder nemen 'Tot aan Den Helder mis schien. Of tot aan Schevenmgen, dan ben ik meteen bijna thuis.' 'Zulke plaatjes tekende je vroeger op de lagere school', zegt Henk Burggraaff uit Zaltbommel, terwijl hij de Duyfken bekijkt. 'Kan je nagaan dat ze vroeger ook nog drachtige schapen en varkens meenamen aan aan de bemanning', vertelt Mart van Grinsven. 'Het fijne weet ik er verder ook niet van. dat horen we straks om vijf uur wel als we haar moeten op halen.' Kinderen XVII bestaat uit leer lingen van Enkhuizer, Hoornder en Texelse basisscholen. De fanfare van KTF zorgt ondertussen voor de mu ziek. De Marine en het Korps Mariniers zijn aanwezig met stands waar mensen zich kunnen vermaken. Bij de stand van de Marine is een simulator neer gezet. Op drie grote beeldschermen kunnen mensen zien hoe ze denk beeldig varen Het Korps Mariniers heeft een acht meter hoge klimwand opgesteld. 'We zijn hier met een Veel mensen hadden een verrekijker meegenomen om het schip goed te kunnen ken. De tekst en de foto's over de aankomst van de Duyfken werden, zij anders aangegeven, gemaakt door Jeroen van Hattum en Ge Timmerman. moest heel veel op dit schip gek ren. Het zeil hijsen en strijken, n reren, touw teren, toiletten sctw maken en het hout nathouden, 20 de kieren niet te groot werden.' Het werken verliep in ploegen, slap deden ze in hangmatten onder ml ruim. 'Het wende snel. We lagen! neden zeeniveau en hoorden water klotsen. Het sijpelde zelfsd de kieren naar binnen. Om het wi weer naar buiten te krijgen staa' het schip twee handpompen. E vier uur moest we minstens tien nuten pompen.' Ze vonden het' erg toen ze stuk gingen en de el trische pomp het werk overnam. Er waren persoonlijke conflicten, ter wijl je geen kant op kunt. Je moet alles onder ogen zien. ledereen is er op zijn of haar eigen manier in ge slaagd het te doorstaan Volgens mij zijn er op dit momenten geen grote vijanden meer op het schip.' 'We zijn als één familie. Leven met elkaar en werken met elkaar', vertel len Bratt Tates uit Groot-Brittannie en Shannon McGuire uit de Verenigde Staten, beiden 26. Tates: 'Toen ik hier aan begon, verveelde ik me Ik was op zoek naar avontuur. Ik zag het schip in de haven en was meteen verkocht.' McGuire: 'Ik heb als vrijwil ligers aan het schip gewerkt en toen zevroegen of ik mee wilde heb ik meteen ja gezegd. Ik was purser, matroos en deed allerlei klusjes. Er dat doet met je als mens.' Zus Patricia moet ondertussen maar ho pen dat haar fototoestel toch gewerkt heeft. 'Volgens mij deed hij het met', zegt ze. Paul en Marjan Burgers uit Tilburg, met hun kinderen Harm en Renske een weekje op vakantie, zijn eveneens verrast. 'We weten niet of ze goed op de foto staat, maar we hebben foto's genomen Bij de haven wordt het drukker naar mate de intocht van de Duyfken dich terbij komt. Om twaalf uur stond al- Scheepskok Julie Milse in de kombuis van één bij twee meter waarin ze voor zestien op varenden maaltijden moest koken. 'Een ervaring die ik nooit meer zal bundig, nee. Geweldig. We hebben vergeten. Het is een uniek schip en drie maanden op de oceaan gezeten een unieke reis. Absoluut fantas- met niemand om ons heen en nu in- tisch', vertelt Alice Turnbull (21), af- eens duizenden mensen.' komstig uit het zuiden van Australië, Voor scheepskok Julie Milse was het en matroos aan boord van de echt werken op de vierkante meter. Duyfken. Via-via hoorde ze van de Haar kombuis van één bij twee me- reis die de Duyfken zou ondernemen ter was van minimale omvang. 'Ik had 'Toen heb ik meteen gesolliciteerd.' nog nooit op zee gekookt en ook nog Ze is heel wat keer zeeziek geweest, nooit voor zo'n lange periode voor 'Maar het was het dubbel en dwars zo'n groep. Het was behelpen in dat waard. In het begin ben ik tijdens een piepkleine keukentje Er was nauwe- storm wel eens bang geweest, maar lijks vriescapaciteit, dus ik bereidde dat ging snel over. Het heeft geen zin voornamelijk gedroogd voedsel en uit steeds maar in de piepzak te zitten, blik. Corned beef, ham, bonen en vis. Je moet gewoon op het schip ver- Het is allemaal gelukt, ik heb geen trouwen. Op laatst gingen we storm klachten over het eten gehad.' Het leuk vinden.' Van Texel had ze wel zeilen beschouwde ze met als de eens gehoord en er wat in folders grootste uitdaging. 'Dat was om met over gelezen. 'We wisten dat de ont- zo'n gemêleerde groep een jaar lang vangst hartelijk zou zijn, maar zó uit- samen te leven op zo'n klem plekje Shannon McGuire uit de Verenigde Staten en Bratt Tates uit Groot-Brittanië in tussen de hangmatten waarin ze sliepen. Vooral toeristen stroomden zondag massaal naar de haven om de intocht van de Duyfken mee te maken.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 6