Avonturieren op het Wadr met geld van de EU Noord •[Holland de provincie Noord-Holland informeert Prijsvraag THEMA EUROPA Drs. Bob Verburg, Gedeputeerde Economie, Landbouw en Europa Noord-Holland en Europa Marieke Sanders-ten Hol Hernieuwde banden met het oude Polen Wie beschermt de zandhagedis? Onze vrouw in Brussel MEER PROVINCIENIEUWS: KIJK OP WWW.NOORD-HOLLAND.NL In maart vroeg de Pagina op welke twee locaties in Noord-Holland de Floriade al eerder had plaatsgevonden. Het juiste antwoord: Amstelpark en Gaasperplaspark beide in Amsterdam. Uit vele honderden inzendingen zijn 75 gelukkigen geloot die binnenkort een uitnodiging krijgen met een introducé op 21 ]uni de Floriade te bezoeken. Op deze Pagina staat de relatie van de provincie met Europa centraal. De prijsvraag en de prijs zijn ook Europees. Onder de inzenders van het juiste ant woord verloten wij één uitnodiging voor twee personen voor een ontvangst in het Brusselse Huis van de Nederlandse Provincies en een bezoek aan het Europees Parlement. De vraag is tweeledig en luidt: a) hoeveel leden telt het Europees Parlement? b) hoeveel Nederlanders hebben zitting in het Europees Parlement? Uw antwoord kunt u tot 16 mei 2002 weer sturen naarRedactie Pagina Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem. Fax (023) 514 41 55. e-matl: veenrj@noord-holland.nl Colofon De Pagina Noord-Holland is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt maandelijks (behalve in de zomer- en kerstvakantie) in een groot aantal huis-aan-huis verspreide nieuwsbladen in de gehele provincie Redactie en administratie: Bureau Communicatie provincie Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem. Eindredactie: Rienk van der Veen, tel (023) 514 43 09, fax (023) 514 41 55, e-mail: veeruq@noord-holland.nl april 2002 24- editie P R O V I N C I E wie mei goede argumenten komt maakt kans op Europese subsidies.j (Foto: Ella Tilgenkamp) "Ieder van ons heeft met de Europese Unie te maken. Denk alleen maar aan de invoering van de euro. Of aan de toenemende invloed door middel van beleid, regelgeving en subsidies Natuurlijk heeft dit ook voor Noord-Holland gevolgen. Sinds 1999 spelen we hier zo goed mogelijk op in Door de positie van Schiphol in Europees verband te bepleiten. Door in kandi daat-lidstaat Polen contacten te leggen voor ons regionale midden- en kleinbedrijf en ons te verdiepen in de Europese regelgeving. Belang rijk is ook dat wij in Brussel invloed op het beleid uitoefenen zodat de Noord-Hollandse belangen zo goed mogelijk behartigd worden. Ik zit daarom in het Comité van de Regio'seen adviesorgaan van de Europese Commissie. Verder zoeken we de samenwerking met andere Europese regio's. Een leerzame ervaring, zo'n kijkje over de grenzen. Soms blijken elders vergelijkbare problemen te spelen. Of goede oplossingen te zijn bedacht. Europa telt meer kustregio's dan alleen de Hollandse, er zijn meer steden, meer infrastructuren dan alleen de Hollandse en ook ons platteland is niet uniek in Europa. En Europa biedt volop kansen. Wie met goede argumenten komt maakt voor grote projecten kans op Europese subsidies. De Noord-Hollandse regio neemt inmiddels deel aan een groot aantal Europese projecten. Op deze Pagina vindt u er meer over." Marieke Sanders werkte mee aan de verplichte dodehoekspiegel voor nieuwe vrachtwagens (Foto Ella Tilgenkamp Lid Europees Parlement (Liberale Fractie) "Twaalf jaar lang, van 1987 tot 1999, was ik lid van Provinciale Staten van Noord-Holland. Logisch dat de belangen van onze provincie mij na aan het hart liggen. In Brussel en Straatsburg ben ik in de gelukkige positie af en toe daad werkelijk een bijdrage te kunnen leveren. Aan de toekenning van Europese steun voor behoud van ons cultureel erfgoed, bijvoorbeeld. Of aan het behoud van werkgelegenheid in onze staal industrie. Zo heb ik de dreigende Amerikaanse importbeperking ogenblikkelijk op de agenda van de liberale fractie gezet. Er volgde een debat in het Parlement, waarna de EU bij het WTO een klacht heeft ingediend Een positieve ontwikke ling, want de EU heeft een stem die wereldwijd wordt gehoord Ook is er, mede door mijn toedoen, een Europese verordening gekomen die de dodehoekspiegel verplicht stelt voor nieuwe vrachtauto's. Aanleiding was het dode lijk ongeluk van een leerling van de Haarlemse Veronicaschool. Inderdaad, mijn contacten met mijn achterban zijn intensief en Brussel is dichterbij dan u denkt." Marieke Sanders- ten Holte, Zwarte weg 1, 2111 A] Aerdenhout, tel. (023) 524 39 65, e-mail: Msanders@europarl.eu.int "In de Europese Commissie heerst een open cultuur. Je kunt de leden gewoon uitnodigen voor een broodje in de kantine. Maar dan moet je wel wat zinnigs te melden hebben," zegt Marion van Kampen. Voor haar baas, de provincie Noord-Holland, onderhoudt zij in Brussel de broodnodige contacten. Het werkterrein van Van Kampen? Een werkkamer in het Huis van de Nederlandse provincies en wandelgangen. Zo bezoekt zij bijeenkomsten georganiseerd door het Europees Parlement, de Europese Commissie en de Permanente Vertegenwoordiging van Nederland bij de EU. "Ik ben de hele dag in contact met mensen die onze provincie kunnen helpen. Daar moeten we dan wel gebruik van maken. Het is dus nodig dat ik voortdurend gevoed wordt met informatie". Praktische informatie vanuit de regio is, naar haar overtuiging, een absolute voorwaarde voor een goede regelgeving. En dat betekent dus werk aan de winkel. Want voor je het weet gaapt er een kloof tussen theorie en praktijk, zoals onlangs nog bleek naar aanleiding van een ontwerp voor contracten met ondernemingen in het personenvervoer. Bijstellen lukte wel, maar was een lange en moei zame weg. Ook levert Van Kampen ambtelijke ondersteuning aan gedeputeerde Bob Verburg. Namens Noord-Holland heeft Verburg zitting in het Comité van de Regio's; Van Kampen trekt de werkgroep vervoer. Provinciaal vertegenwoordigster in Brussel, het is een veelzijdige baan. Een baan waann je twee werelden bij elkaar moet brengen. Ze doet niets liever, Marion van Kampen. Meer informatie: Marion van Kampen, Huis der Nederlandse Provincies Provincie Noord-Holland, tel. 0032 2 737 9952, e-mail: vankampen@nl-prov.be MMMMMMaMMMiaavt-j-raimn.11 n'ifr Noord-Hollandse bedrijven willen graag elders zaken doen, maar blijven toch liefst, als het even kan, in de buurt van huis. Dus is gedeputeerde Bob Verburg naar Polen gereisd. En jawel, de Poolse provincie Pommeren lijkt een geschikte partner voor vriendschappelijke betrekkingen. Tussen Noord-Holland en het aan' de Baltische Zee gelegen Pommeren bestaat een duidelijke verwantschap. Beide provincies hebben stranden en havens, wat maakt dat hun toerisme en bedrijvigheid vergelijkbaar zijn. Ook hebben ze al eerder samengewerkt. Van deze historische contacten getuigen o a. de Amsterdamse gevels, die in Gdansk nog altijd het straatbeeld verfraaien De provinciale delegatie onder leiding van de gedeputeerde had concrete bedoelingen voor de korte en lange termijn. Zij wilde het pad effenen voor Noord-Hollandse bedrijven die in Polen zaken willen doen, meehelpen aan verhoging van de Poolse levensstandaard om zo een afzetmarkt te creëren, en gebruikmaken van het regionale netwerk van Pommeren als springplank naar de Baltische staten. Tevens was dit bezoek een mooie gelegenheid om aan Polen, dat waarschijnlijk in 2004 tot de Europese Unie toetreedt, het Brusselse netwerk ter beschikking te stellen. Half november zal hij met een handelsmissie opmeuw Polen bezoeken. In dit verband is het goed dat gedeputeerde Verburg ook zitting heeft in het onlangs geïnstalleerde Gemengd Raadgevend Comité, het Comité van de Regio's - Polen. Nu het Werkplan 2002 Noord-Holland-Pommeren door beide partijen is ondertekend, zal bekeken worden welke projecten voor fondsen van de Europese Unie in aanmerking komen Meer informatie: Tomasz Jaroszek, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 36 94, e-mail: jaroszekt@noord-holland.nl Er zijn van die Europese richtlijnen, die tot in onze achtertuin effect kunnen hebben. Want denk maar niet dat je ergens nog vrij bent om af te rekenen met bijvoorbeeld de zandhagedis, de kamsalamander, de rugstreeppad, de groenknolorchis of de gladde slang. Hun voortbestaan wordt zorgvuldig bewaakt. Twee Europese richtlijnen - de Vogelrichtlijn en de Habitatrichtlijn - verplichten de lidstaten tot soortbescherming. Soms kan dit knap lastig zijn. De havenaanleg m IJmuiden kreeg vertraging, toen er zandhagedissen tevoorschijn kwamen, terwijl de rugstreeppad erin slaagde de aanleg van een bedrijventerrein te blokkeren. Bestuursorganen en project ontwikkelaars doen er dan ook goed aan, vooraf te controleren of hun plangebied geen beschermde soorten herbergt. Bij de provincie zijn gedetailleerde verspreidingsgegevens beschikbaar. Lijkt een project nadelige effecten te hebben, dan verleent het Ministerie van Landbouw alleen ontheffing als er echt geen alternatieven zijn, als het beschermde dier kan voortbestaan en als het openbaar belang overtuigend kan worden aangetoond. Daarnaast verplichten beide richtlijnen de Europese lidstaten tot gebiedsbescherming. In gezamenlijk overeengekomen gebieden moeten vogels en specifieke plant- en diersoorten ongestoord kunnen leven In Noord-Holland geldt dit voor de hele duinstrook bijvoorbeeld, het hele IJsselmeergebied, het Vechtplassengebied, de Waddenzee en een aantal veenweidegebieden in Noord-Holland-Midden. Ook de gebiedsbescherming moet door elke ontwikkelaar, elk bestuursorgaan worden nagekomen. Bij overtredingen deelt de Europese Commissie boetes uit. Meer informatie: Fred Hoogland, provincie Noord-Holland, tel. (023) 421 46 84, e-mail: hooglandf@noord-ltolland.nl B Het is een heel bijzonder natuurgebied, de Waddenzee. Op dit wisselend droge en ondergelopen land, kraamkamer van tal van Noordzeevissen, pleisterplaats en winter kwartier van trekvogels en domein van zeehonden, kijk je je ogen uit. Hoe je er komt? Met het Gilde Wadvissers, natuurlijk! Wieritiger vissers testen hun uitrusting voor het "nieuwe" vissen op de Waddenzee (foto: Studio Honing) Voormalige beroepsvissers hebben de handen ineengeslagen. Even leek het of de traditio nele vloot op Wieringen geen nut meer had. Maar met wat vindingrijkheid en financiële steun van de EU zijn inmiddels de kansen gekeerd. Verenigd in een Gilde, stellen deze vissers hun kennis en ervaring in dienst van een educatief en avontuurlijk toerisme. Zij verzorgen excursies op het Wad. Onder hun leiding kunnen toeristen per boot en te voet het gebied verkennen Groepen, van 25 tot 175 personen, zijn eveneens van harte wel kom. Ligplaats van de schepen is de haven van Den Oever. Natuurlijk, organisatie en bijscholing van dit project hebben heel wat geld en moeite gekost. Maar gelukkig was de EU bereid om mee te betalen, in het kader van Leader+, een Europees subsidieprogramma voor het platteland. Doelstelling van dit programma is de versterking van zowel de sociale als economische vitaliteit van het landelijk gebied. De Kop van Noord-Holland is er mede door toedoen van het provinciaal bestuur in opgenomen. Inmiddels heeft de installatie plaatsgevonden van een evenwichtig samengestelde lokale vertegenwoordiging. Zes jaar lang mag deze "Plaatselijke Groep" gaan meebeslissen over de vraag welke projecten er in dit gebied nog meer voor Europese gelden in aanmerking komen. Meer informatie: Anita Meijer, provincie Noord-Holland, project Kop en Munt tel. (0223) 66 84 70, e-mail: leader@kopenmunt.nl B Marion van Kampen woont en werkt sinds 1993 in Brussel en kent goed de weg in wat wel het doolhof van de Europese bureaucratie wordt genoemd (fotoChristian Berthold, Brussel)

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 8