Is Meierblis straks wettelijk beschermd? Gemeente voert personeelstop in (jfoen "ZwarLr Jexels 'm het COJJRANT Milieuofficier ziet geen problemen WD onderneemt actie >gen bedden Panorama oertuigen Mok 'gestrand' bij oefening Zwarte bladzijde krijgt kleur Texel ligt op erfgoedroute Willem Ham is kerngezond! TEXELS E^COU RANT GECOMBINEERDE KRANT MET HEMELVAART Gat van €512.000,- in begroting 2003 Voedeselactie boe in Roemenië VRIJDAG 3 MEI 2002 iERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11675 marinier praat vla de walkletalkle met duikers, «gen, de half onder water staande Mr Groenhuis ontsteekt de Melerblls van Den Burg. De beeldvorming van de Duitse be zetting van 1940 tot en met 1945 is. zeker bij Texelaars die het niet zelf hebben meegemaakt, gebaseerd op zwartwit-foto's en films. Het lijkt daar door alsof er een zekere afstand be staat tussen toen en nu. De Texelse Courant wist de hand te leggen op een serie kleurendia's, gemaakt op Texel tijdens het begin van de oorlog. Het betreft waarschijnlijk de oudste kleurenfoto's die op het eiland zijn gemaakt. Ze tonen het doen en laten van de bezetters tijdens het eerste oorlogsjaar. Alsof het nog maar kort geleden is. In deze krant verder een interview met Cor Kievits, die hoort tot de families die aan de oorlog dra matische herinneringen bewaren. Pagina 7 en 9 Texel is opgenomen in een mari tieme erfgoedroute, een toer- en vaartocht over land en water langs historische plekken uit de hoogtij dagen van de VOC. Nadat gedepu teerde Bob Verburg van de provin cie Noord-Holland in Hoorn het startschot gaf, hezen twintig zeil schepen de VOC-vlag om de eer ste etappe af te leggen. De maritieme erfgoedroute biedt de mogelijkheid om in het landschap, op het water en in Hoorn, Enkhuizen en Texel herinneringen aan de bloei periode van de zeventiende eeuw te ontdekken. Dat zijn onder meer de patriciërswoningen in Hoorn en Enkhuizen en de Wezenputten op Texel. Zeilers kunnen de silhouetten van de oude stadjes, dorpen en stuk ken kustlijn herkennen. De VOC-ge- schiedenis is beschreven in een geïl lustreerd boekje, dat verkrijgbaar is bij de VW. De erfgoedroute biedt deelnemers de mogelijkheid zelf een eigen arrangement samen te stellen. Varen, fietsen en/of wandelen, in één weekend of verspreid over meerdere dagen van het jaar. De erfgoedroute wordt gesponsord door onder meer Teso. (Advertentie) (Advertentie) rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 ^nn ^it- JrxHi i» ké keru. In verband met het als werk dag uitvallen van donderdag 9 mei, hemelvaartsdag zal, er op woensdag 8 mei een gecombineerde krant ver schijnen. Advertenties voor deze krant kunnen maandag 6 mei tot 17.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy (Advertentie) Advertenties kunnen worden ingeleverd t/m maandag 6 mei 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. De wettelijke regelgeving moet daar voor nog wel worden aangevuld. Het stoken van open vuren was tot dus ver verboden op grond van wetge ving ter voorkoming van bodem- De toekomst van de Texelse Meierblis ziet er zonnig uit. Milieuofficier van justitie Mr. P. Groenhuis die dinsdagavond kennis maakte met dit oeroude folkloristische gebruik, was na afloop zeer tevreden. 'Dit is waard om behouden te worden. Dat kan als de Texelaars zich aan de regels hou den zoals ze nu al doen. Ik heb gemerkt dat men dit ter dege beseft en dat de mensen elkaar zelf tot de orde roe pen als er wat mis dreigt te gaan'. vervulling. De Meierblis mag niet, maar werd gedoogd. Per 1 mei is de nieuwe milieuwet in werking getreden waarin hetzelfde verbod is opgeno men, echter met een uitzondering voor het verbranden van snoeiafval. Volgens Mr. Groenhuis zou die uitzonderingsregel moeten worden uitgebreid met een bepaling dat Meierblissen en daarmee te vergelij ken andere vreugdevuren zoals Paasvuren zijn toegestaan onder voorwaarden zoals die tot dusver bij het gedogen zijn gehanteerd. De uitzonderingsbepaling die de vorm van een Algemene Maatregel van Bestuur zou moeten hebben, kan eventueel gebiedsgericht zijn, dus met de uitdrukkelijke vermelding dat het verbod niet geldt voor de Meierblis op Texel. Op een dergelijke wijze is ook geregeld dat buiten de daarvoor aangewezen periode op Texel drijfmest mag worden uitgere den om verstuiving te voorkomen. Groenhuis gaf het gemeentebestuur het advies een verzoek van die strek king tot de minister te richten en had er vertrouwen in dat het dan goed zal komen, al kan het wel even duren. Het grote voordeel is de rechtszeker heid. De Meierblis wordt dan met meer gedoogd maar geniet wettelijke bescherming! Tournee Groenhuis was uitgenodigd door de burgemeester. Die verwelkomde hen dinsdag om zes uur op de haven, maar nam zelf niet deel aan de tour nee. Wel vernam ze zijn positieve De gemeente neemt voorlopig geen nieuwe ambtenaren meer aan. De personeelsstop Is het ge volg van een tekort van €512.000,- op de ontwerpbegroting van 2003. Als er geen maatregelen worden genomen, zal het tekort in de jaren na 2003 verder oplopen. Corrie Heijne, de nieuwe wethouder van Financiën, had zich een leukere start kunnen voorstellen. 'Maar het tekort kwam voor mij niet helemaal als een verrassing, want ik heb er als raadslid zelf bijgezeten toen de be sluiten werden genomen waaraan het tekort deels ten grondslag ligt. Als verantwoordelijk wethouder zie ik het vooral als een uitdaging om dit tekort weg te werken.' Heijne heeft haar ambtenaren inmiddels opdracht ge geven naar 'creatieve manieren' te zoeken om het tekort weg te werken. Een belangrijke maatregel, de personeelsstop waartoe het college heeft besloten, moet voor een struc turele lastenverlichting zorgen. Heiine hoopt na het doorvoeren van ombuigingsvoorstellen later dit jaar een sluitende begroting te kunnen presenteren. Overigens heeft de wethouder niet alleen slecht nieuws te melden. Aan 2001 blijkt de gemeente een over schot van €475.000 te hebben over gehouden. Bovendien is de gemeen telijke reserve, dankzij een restant uit het fonds investeringen en nog te venvachten opbrengsten, de boven grens van twee miljoen euro gepas seerd en is er zelfs nog €28.161,- over. Dankzij beide overschotten en het voor investeringen geraamde bedrag van €312.700,- in totaal €815.000,- worden ingezet voor in vesteringen. Een groot deel 133.990,-) wordt gesoupeerd door de bijdrage aan de nieuwbouw van het Agrarisch Museum, waartoe de vorige raad al heeft besloten. Flinke uitgaven zijn ook verbreding van het fietspad Ruigendijk (€62.500,-), het noodopstelterrein voor de veerboot (€75.000,-), een aanvullend krediet voor de herinrichting van het Schilde rend (€60.000,-) en een bijdrage aan de Stichting Duurzaam Toerisme (€88.500,-). Invoering van de Texelse parkeerkaart gaat €10.000,- kosten en voor het kiezen van een nieuwe locatie voor het raadhuis Is hetzelfde bedrag gereserveerd. bevindingen toen de tocht om half negen eindigde bij de volop bran dende Meierblis van Den Hoorn. Met Groenhuis was ook Marten Wieringa (beleidsmedewerker openbare orde' en veiligheid van de gemeente Den Helder) meegekomen als vertegen woordiger van de verhinderde burge meester Staatsen van Den Helder. Het gezelschap bestond verder uit Rom van Schaik (hoofd bestuurs- ondersteuning gemeente Texel), Cees Witte (hoofd milieubeheer ge meente Texel), Arthur van Schaik (po litie Texel) en Harry de Graaf. Laatst genoemde had de taak Groen te informeren over de historische ach tergrond van de Meierblis en vooral over het gunstige effect dat de blis heeft op het saamhorigheidsgevoel en de openbare orde. Dat gebeurde onder meer door het voordragen van een column met persoonlijke herin neringen aan de tijd dat autobanden en afgewerkte smeerolie nog zeer gewild waren als brandstof voor de roomse, protestantse of heidense meierblis. Ignition! Dat dit echt verleden tijd is zag Groenhuis met eigen ogen. Als eer ste bezocht hij de Meierblis aan de Haffelderweg in Den Burg die hij zelf met een fakkel mocht aansteken. Dat ging wat moeizaam als gevolg van de regenval, maar mede dank zij assis tentie van de jeugd stond de enorme brandstapel na een minuut of tien toch in de hens. Toen de officier en zijn gevolg terugwilden naar het on gelukkig geparkeerde taxibusje om de tournee te vervolgen, was de weg geblokkeerd door een enorm rook gordijn. Met een omtrekkende bewe ging werd het vervoermiddel via het wielercircuit toch bereikt, maar daar voor moest wel over de sloot worden gesprongen. Voor de daarop met erg praktisch geklede jurist was het geen alledaagse ervaring. Lees verder pagina 5 /VD wil met de andere politieke ;ijen gezamenlijk actie onder- len tegen de twintig bedden die terblijven in jeugdherberg Pa- ama. Fractievoorzitter Maria der Spek wil met de andere tievoorzitters om tafel om I rover te praten. Ibij de WD was niet bekend dat I vintig slaapplaatsen in Panorama I terblijven als de NJHC het ge- I w verkoopt aan Harry Wuis. De I ic wil op het B-veld van het voor- I g sportpark in Den Burg een I we herberg bouwen waarin Pa- I ima en de Eijercoogh opgaan. I der Spek: 'We hadden begrepen I alles weg zou gaan bij Panorama I Jat het een andere bestemming krijgen. Hier is het laatste woord B niet over gezegd.' Volgens haar ■ft het risico van ongewenste ■denuitbreiding aan het achterblij- Ivan de slaapplaatsen. 'Want die Ije met een kwaliteitsverbetering I weer met vijfentwintig procent ■eiden.' Volgens haar lijkt de om- |g met de twintig slaapplaatsen ■op handel. 'En er was afgespro- I dat we dat met zouden doen.' I itievoorzitter Piet Standaart van I ils Belang vindt dat de politieke I ijen eerst eens beleid voor het I Iepen van slaapplaatsen moeten I stellen. 'Dat is met meer los te van de nieuwe jeugdherberg. Als Iit eerst vaststellen, praat het nakkelijker over de jeugdher- 3an is er duidelijkheid.' Volgens aart moet voorkomen worden recedenten straks het beleid bepalen. Op het gemeentehuis ambtelijk al gewerkt aan het plaatsenbeleid. iI ook graag nog een politieke ussie voeren over de twintig pplaatsen. 'Tot nu toe heeft de alleen een besluit genomen over irondtransactie. Verder staat al les nog open, er kan dus nog over gesproken worden.' Bij de transactie verkoopt de gemeente een deel van het B-veld aan de NJHC. De NJHC verkoopt de Eijercoogh en de bijbe horende grond langs de Pontweg aan de gemeente, zodat die daar de cen trale hulpverleningspost kan laten bouwen. Voor Texels Belang was het achter blijven van de bedden niet helemaal een verrassing. Standaart: 'Op basis van de commissievergadering die in juli 2001 werd gehouden, kon je narekenen dat Panorama en de Eijercoogh samen 246 bedden had den. Met een kwaliteitsverbetering erbij leverde dat twintig bedden extra, waardoor het totaal op 266 kwam. Er komen 244 bedden in de nieuwe her berg, dus er was een hiaat van twin tig.' Tijdens de raadsvergadering be gin april stelde Joop Groeskamp (Texels Belang) nog specifieke vragen aan toenmalig demissionair-wethou- der Daan Schilling over de bedden. Schilling liet daarop weten dat er ambtelijk aan werd gewerkt en dat het boekhoudkundig allemaal klopte. De twintig bedden werden in die ver gadering met genoemd. Standaart vindt het jammer dat het nu in een laat stadium naar buiten is gekomen. Volgens hem had het eerder in de openbaarheid besproken moeten worden. 'Dan is er sprake van open heid en dan kan ook duidelijk worden waarom het gebeurt.' Het is niet duidelijk of tijdens een besloten vergadering van de com missie Ruimte, Wonen en Economie gesproken is over de twintig bedden. Volgens Standaart moet dat het ge val zijn geweest. 'Dat hoorde ik van onze oud-fractievoorzitter.' Oud raadsleden van bijvoorbeeld de PvdA bleken echter niet op de hoogte te zijn. De andere fractievoorzitters wa ren gisteravond niet bereikbaar. lulporganisaite 'Texel Helpt...' geen voedselpakketten meer Hen aan de bevolking op het meense platteland. De regering dit land staat dit ter bescherming de binnenlandse handel niet r toe. Het besluit is een grote te- itelling voor de organisatie. 'De isen op het arme platteland wor- door deze maatregel dubbel ge troffen. Ze hebben geen geld om iets te kopen en mogen nu de extra steun om de winter door te komen ook niet meer ontvangen', aldus Marjolein Woerlee. Om toch iets te doen voor de mensen op het platteland vraagt ze namens de hulporganisatie Texelaars om tien euro over te maken op de bankrekening van 'Texel Helpt...' (553116088 ABN AMRO), zodat de armsten in Roemenië zelf hun voedselpakketten kunnen ko pen. bergingstank van de land- ht heeft gisteren twee voertui- van de Joost Dourleinkazerne Ie Waddenzee moeten bevrij- De voertuigen waren woens- middag vastgelopen op de s tijdens een oefening met e landingsvaartuigen. ging om een zogeheten Case tor waarmee het Korps Mariniers in matten kan leggen op een id en om een Beach Armed overy Vehicle (BARV) met een icht van 46 ton. Met dat voertuig ien landingsvaartuigen vanaf het nd de zee worden ingeduwd en duigen kunnen er vanuit zee het I mee worden opgetrokken. Dat laatste was woensdagmiddag nodig tijdens de oefening met de twee vaartuigen (Landing Craft Utility's). Door motorstoring was de tractor op een zandplaat vastgelo pen, terwijl hij vanuit een LCU rich ting het strand werd gebracht. De BARV, die in het tweede landings vaartuig stond, werd gelost om de tractor los te trekken. Volgens ma joor Jack van Baarsel kwam dat voertuig echter ongelukkig in een mui terecht, waardoor hij eveneens vast kwam te zitten. 'Hij lag met zijn buik op het zand en hij had geen grip meer.' Het voorval voltrok zich aan het eind van de middag bij laagwater. De mariniers besloten beide voertuigen af te sluiten en te wachten op verster king van de Leopard-ll bergingstank van de landmacht in Amersfoort. Die haalde de tractor en de BARV gisterenmiddag uit het water. Het is niet bekend hoe groot de schade is. Beide voertuigen zijn bij vloed tweemaal kopje onder gegaan. Van Baarsel verwacht enig schade door het zeewater. 'Bijvoorbeeld aan het dashboard van de tractor. Maar we kunnen de schade wel verhelpen door het schoon te maken en te re pareren.' Bij de Leopard, die water dicht heette te zijn, drong het zeewa ter tot diep in het voertuig. De tank moet grotendeels uit elkaar worden gehaald voor een reinigingsbeurt. ractor be- (Folo Genrd Timrmnvn)

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1