Skuul vangt jaarlijks tachtig tot honderd mensen op 'Je kunt er vanaf komen, maar de zucht blijft TEXELSE J J C0URANT WOENSDAG 8 MEI 2002 In één van de woonkamers van de Skuul. i'n tachtig tot honderd mensen van de overkant worden grlijks opgenomen in de Nieuwe Skuul, de alcoholkliniek 't Horntje. In de stolpboerderij aan het Molwerk krijgen de kans hun leven weer in de hand te nemen. Zelfinzicht, st verzwelgen in zelfmedelijden en leren initiatieven te itplooien zijn er kernbegrippen. De Texelse Courant liep •n paar dagen mee. iel |e wel eens berouw? Oenk je wel is. wat ben ik toch een klootzak jls Ik in het leven sta?' Ronald (43), van de bewoners van de Skuul, iet lang nadenken over de vraag hulpverlener Jan den IJzerman ri zojuist gesteld heeft. Met aarze- zegt hij uiteindeli|k 'ja'. Den IJzer- n vervolgt 'Daar moet je beginnen "Wat ben ik toch een oetlul", iet je voelen. En dan moet je gaan ien waar je zelf kan beginnen om je leven weer wat te maken. Je iekt op instanties, je vloekt op le- ■een om je heen, als je hier weg- at, deugt er natuurlijk ook niks van Skuul, maar wie is er ondertussen ■antwoordelijk voor de rotzooi waar n zit Dus aan wie de taak om die ooi op te ruimen?' Ronald kijkt ijgend toe. Hulpverleenster nneke Wassmk richt zich tot hem er kun je voor jezelf beginnen met ruimen Hier, in deze kleine maat- iappi| ze kleine maatschappij is de luwe Skuul, een afdeling van de linek in Amsterdam. Sinds 1980 vestigd in een stolpboerderij aan Molwerk, vlak voorbij de oprit ar de boot. t is half drie in de middag. Al een rlang zijn de twee woongroepen in keuken bezig met de wekelijkse lepstherapie. Er is thee gezet en er inden waxinelichtjes op tafel om n gemoedelijke sfeer te creëren, ilpverleners van de Skuul begelei- n de gesprekken. Ronald, een van bewoners, staat centraal. Hij heeft ngegeven binnenkort te vertrek- n. Of hij daar klaar voor is, is ech- maar de vraag. Pratend over zijn Bholprobleem, legt hij de schuld oral buiten zichzelf. Den IJzerman ibeert Ronald duidelijk te maken I het met alleen door anderen ml, dat hij problemen heeft. 'Je itt mij een gevoel van onmacht', |t hij op een gegeven moment, aarom wil je niet met je gevoelens confronteerd worden?' makkeen stille en zwijgzame man, kent na enig aandringen dat er een lurtieom hem staat. En dSt fflf RëT 3eili|k vmdkom over zijn gevoelens praten. Is geen excuus, gaat Den erman er meteen op door. 'Je wil t met je gevoelens geconfronteerd rden. Het liefst wil je ze verdoven, als je drinkt, dan voel je ook inder ad niks. Dat is het probleem van mverslaving.' De woorden lijken af glijden op een uiterlijk onbewogen inald. Den IJzerman zet een tandje om de verdedigingslinies van inald te slechten. 'Het gaat erom of je voor jezelf een onveilige si- atie durft te creëren in een veilige ngeving. Creëer je voor jezelf een ikge situatie in een veilige omge- ig zoals ie nu doet, dan ben je te- ggetrokken. Dan ben je alleen be- om jezelf droog te houden. Durf op zoek te gaan naar onveilige si llies in een veilige omgeving, dan n |e vertrouwen krijgen in jezelf, ie je het hier, dan is er hulp om je en en kun je angstig zijn als je je veilig voelt. Maar kom je daar door- en, dan kun je later buiten de Skuul de echte maatschappij op die er ring doorbouwen.' Het is de vraag Ronald de woorden in zich op- emt. Op zijn gezicht is niet te lezen H er in hem omgaat. Dennis (37), nvan de andere bewoners, toont n bezorgdheid. 'Wat weten we ei- 'rilijk van jou als je volgende week tggaat?' Ronald blijft onaange- an. Den IJzerman: 'Er moet iets tanderen in jou, want alleen kom je niet uit.' Ronald knikt. En daar blijft 't bij. Een uur later wordt de sessie gesloten met thee in de huiskamer, inald zit er stil bij. Huiskamer >'n tachtig tot honderd alcohol- rslaafden laten zich jaarlijks in de mul opnemen. Daar kunnen ze zich, tg uit het dagelijks leven, volledig Wen op het oplossen van hun pro- emen. Ook kunnen ze weer een "maal leven opbouwen. Bij de testen is dat door langdurig toholgebruik grotendeels ont ucht. De Skuul is opgedeeld in twee tongroepen waar de bewoners zelf "antwoordelijk zijn voor het huis- Wen. Ze moeten zelf voor het eten "gen, zelf schoonmaken en zelf de Wschappen doen. Achter het huis tan dieren waar eveneens voor izorgd moet worden P dinsdag worden de boodschap te gedaan na het wekelijkse uurtje Wen m sporthal Ons Genoegen. sde ploeg terugkeert uit Den Burg effen de meesten in de twee woon- "eers op de bank om nog even uit Puffen van het sporten. Evert (38) tRené (54), de twee koks van van- '°nd, ruimen de boodschappen op. rwordt koffie gezet en er kan, vóór middageten, nog even worden =rookt. Veertien mensen verblijven 'daSkuul op de dagen dat ik mee loop. Dertien mannen en één vrouw Ze zijn allemaal van de overkant. Texelaars worden niet opgenomen in de Skuul. Soms volgt wel iemand van het eiland een dagbehandeling. Gehoest en gekuch overheerst in de woonkamer. 'Maar dat komt niet van het roken', zegt Paul (42), een man met een zware rokersstem. 'Er is ge woon een aantal mensen verkouden en dan steek je elkaar aan Beide woonkamers zien er identiek en so ber uit. Een paar banken, een televi sie, een tafel om aan te zitten, plavui zen op de vloer en een kast met wat boeken en een aquarium. Persoon lijke spullen van de bewoners zijn nauwelijks aanwezig. Sommigen zien er nog moe uit van het sporten. Er werd fanatiek gebasketbald en gevolleybald. 'Had je niet verwacht hè van zo'n stelletje alcoholisten', zegt Paul lachend. Onder het eten praat hulpverlener Ruud Nooij - de hulpverleners eten 's middags met de groepen mee - over het belang van sport. Evert krijgt het advies om net als vroeger weer te gaan honkballen. 'Pak het weer op. man. Ga opnieuw trainen en leer je grenzen weer kennen.' Opvallend is de gang waarmee de vitaminepillen hun ronde doen aan tafel. 'Als je veel alcohol gebruikt, bouw je een tekort aan vitaminen op', vertelt Nooi|. 'Dat leidt tot afstervende zenuwcellen. Het kan zelfs zo ver gaan dat ledematen geamputeerd moeten worden. Met vitaminepillen kun je het tekort weer redelijk aanvullen.' Het gesprek gaat door over verslaving. Bewoner Piet, met zijn 21 jaar de jongste van het stel, vertelt over mensen die toch ble ven doordrinken, ook al wisten ze dat het slecht was. 'Ja, maar dat is nou verslaving', zegt Nooij. Tijdens het boodschappen doen, heeft Evert daar al uitgebreid over verteld. De voormalige eigenaar van een sloopbedrijf kon op een gegeven moment niet meer stoppen. 'Het ging bergafwaarts, totdat ik excessief aan het drinken was. De hele dag.' Er volgde een opname van twaalf dagen ÖfTdê dëfölfom mePBfefïUlp Van de medicijnen Librium, Valium en Thiamine-spuiten te ontgiften. De detox is een afdeling van een zieken huis waar alcoholverslaafden me disch worden doorgelicht, voordat zij voor behandeling worden opgeno men. 'Je kreeg daar ook Antabus of Campral toegediend om de zucht naar de drank te verminderen en er werden longfoto's gemaakt. Je lichaam moet er weer in balans ko men. En ze brengen je opnieuw struc tuur bij. Op vaste tijden naar bed, op vaste tijden opstaan en op vaste tij den ontbijten. Dat is voor de mees ten dan ook hard nodig.' Op de Skuul geldt ook een aantal vaste patronen om de bewoners structuur te geven. Om half twaalf moeten de bewoners naar bed. om zeven uur is het tijd om op te staan. Dat is om te voorkomen dat iemand liever op zijn bed blijft liggen. Gebruik van alcohol is absoluut verboden. Wie daarop betrapt wordt, moet di rect weg. Elkaar bedreigen is ook streng verboden. 'Je moet hier open en eerlijk naar elkaar kunnen zijn, zodat je elkaar kunt helpen om aan de problemen te werken', zegt hulp verlener Johan Hoogerheide 'Als ie mand jou dreigt de kop van je romp te slaan, omdat je iets gezegd hebt wat die persoon niet aanstaat, dan zou je het wel uit je hoofd laten om een tweede keer nog iets te zeggen Mensen die nieuw zijn, moeten de eerste drie weekeinden verplicht op de Skuul overblijven. Daarna mogen ze in de weekeinden ook weer naar de overkant. Verschil tussen de Skuul en veel an dere klinieken is de grote mate van zelfstandigheid voor de bewoners. Zelf activiteiten ontplooien op het ei land of lid worden van een club wordt bevorderd. 'De acceptatie van Texelaars is groot', zegt Nooij. 'Die hebben het meteen in de gaten wan neer iemand van de Skuul is en die maken daar geen punt van.' Alcohol Opvallend is het gemak waarmee de bewoners over alcohol en hun pro blemen praten. Het onderwerp is met taboe. Het blijkt zelfs een bron voor gezonde zelfspot te vormen Evert toont in de huiskamer een rondslin gerend blad waarin toevallig de nare gevolgen van alcoholgebruik be schreven worden. Is volgens hem 'wel interessant' om te lezen. Piet, verslaafd aan drugs, leest een krantenbericht over de toename van cokegebruik. 'Dat doe je toch met', zegt hij ironisch. Tijdens de therapiesessies komt de ellende naar voren. Anoek (57), een vriendelijk, maar traag overkomende vrouw, vertelt dat ze altijd moe is omdat ze alleen maar werkt, 's Avonds vlucht ze in de drank. Hulp verleenster Wassmk vindt dat ze meer tijd voor zichzelf moet creeren. Anoek zegt dat ze dat met kan. Over vier jaar misschien, zegt ze. als ze met de vut is. 'Over vier jaar kan het al te laat zijn', antwoordt Den IJzer man 'Leer er juist van te genieten om even niks te hebben. Ga dan eens lekker ongegeneerd op een bank lig gen. Moeten is alleen maar onrust.' Jasper (47). die in de woonkamer na drukkelijk aanwezig was, blijkt tijdens de sessie veel moeite te hebben om contact te maken met zijn groeps genoten. Ze luisteren wel als hij over zichzelf praat, maar reacties blijven uit. Hij is warrig en zoekend naar be vestiging. Den IJzerman haakt in op ruimten of het saneren van schulden, veelvoorkomende problemen bij alcoholverslaving, houden de hulp verleners bewust de boot af. 'Mensen moeten er zelf bewust van worden waarom ze schulden hadden en waarom ze daar al die tijd niks aan deden. Los ik het op, dan stapt ie mand lachend op de boot en is het "bedankt Ruud". Maar komt iemand uit zichzelf met een echte hulpvraag om hem bij te staan bij het oplossen van zulke problemen, dan help ik graag. Dan ben ik ook bereid om bij voorbeeld mee te gaan naar de recht bank als dat nodig is.' De hulpverle ners begeleiden ook zogeheten systeemgesprekken. Daarbij praat vlees. De meesten zitten weer in de woonkamer. Er is weer koffie gezet en er wordt opnieuw veel gerookt. Anoek en Piet laten boven de slaap kamers zien. Anoek is de enige die een kamer voor zichzelf heeft. De anderen slapen met z'n tweeën of drieën per kamer. De langwerpige kamer van Anoek is ongeveer veer tien vierkante meter groot. 'De eerste maanden heeft hier ook nog een an dere vrouw geslapen', vertelt ze. 'We hadden de afspraak dat zij haar spul letjes op de tafel zette en ik deed dat op de wastafel.' De kamer waar Piet slaapt, is evenmin groot. Langs de muren hangen een paar borden waarop wat foto's geplakt zijn. Verder het antwoord op alles', klinkt het melancholiek. De wandeling voert langs de Hors meertjes. Ampt vertelt onderweg over de natuur. 'Ik vertel voor wie het leuk vindt. Als iemand geen interesse heeft, vind ik het ook goed.' Tijdens de wandeling begint Aart, een wat slungelige, stille jongen, spontaan over zichzelf te vertellen. Hij vertelt moeilijk met geld om te kunnen gaan. Hij bezocht vaak cafés om te kunnen drinken. De opname beschouwt hij als een laatste kans om van de drank af te blijven. 'Anders zetten mijn ouders me het huis uit.' Hij lijkt te schrikken van zijn openhartigheid en doet er weer het zwijgen toe. Sander het hartgrondig met hem eens. Serieus Een week later. Nooij is, tijdens een nieuwe therapiesessie, boos op Jeroen. Goed boos. Jeroen is tegen alle gemaakte afspraken in van het weekend even weggeweest omdat hij elders in het land nieuwe woon ruimte kon krijgen. Nooij: 'Je hebt een puinhoop van je leven gemaakt, nu krijg je de gelegenheid er iets aan te doen, maar kennelijk vind je het met nodig om je daarvoor aan de spelre gels te houden.' Het gesprek ontwik kelt zich op twee niveaus. Nooij. met geïnteresseerd in het voorval zelf, maar meer in de onderliggende non chalante houding van Jeroen, pro beert hem duidelijk te maken dat hij met serieus met anderen omgaat door zijn eigen gang maar te gaan. Jeroen, met geïnteresseerd in onderliggende houdingen, blijft volhouden dat het voor hem gewoon belangnjk was om even op en neer te gaan. 'Wat heb jij eigenlijk nodig van de Skuul', stelt Nooij op een gegeven moment de vraag. 'Neem je je opname en jezelf eigenlijk wel seneus?' Jeroen wil niet veel meer zeggen en trekt zich terug. Hij reageert ook met geschrokken als Nooij dreigt met verwijdering als hij met snel duidelijk maakt wat de Skuul voor hem zou kunnen betekenen. 'Als ik vroeger op mijn werk opmerkingen kreeg, liep ik ook weg', zegt Jeroen met een mix van bravoure en twijfel. Nooij: 'Mag ik eens zien en voelen wat er bij je gebeurt? Mag dat?' Jeroen houdt de boot af. Hij zegt andere mensen liever op een afstand te hou den. Dat is veiliger. Piet, die al een paar vertrouwelijke gesprekken met Jeroen heeft gehad, mengt zich in het ge sprek. 'Je kunt beter eerlijk zijn tegen jezelf Jeroen, anders kun je net zo goed je spullen pakken of verder in een hoekje tegen je muur op gaan staan.' Nooij nodigt Jeroen uit voor een gesprek onder vier ogen. 'Dat zal bepalend zijn voor de vraag of je mag blijven. Je zult me ervan moeten over tuigen dat ik je hier mag helpen bij je problemen. Anders heeft het allemaal weinig zin.' Jaspers gevoelens van minderwaar digheid. 'Je moet maar weer eens gewoon Jasper worden. Wie is de echte Jasper. Je gaat straks weer het echte leven in. Weet je dan wel hoe het bij jezeffWéTKt. Waar lopen jouw contacten steeds op stuk. Wat is jouw patroon om een excuus te zoe ken om te drinken.' Pasklare antwoorden hebben de hulpverleners tijdens de sessies met op voorraad. De bewoners krijgen wel stof mee om over te na te den een bewoner met familieleden of een partner. Hoogerheide: 'Het kan heel confronterend zijn als ze dan van een ander horen dat die jarenlang niks aan hem of haar heeft gehad.' Vaker Een partij borden en bestek staat schoon in het afdruiprek. Sander en Jeroen hebben de afwas gedaan. Sander vertelt met trots dat hij dat soort karweitjes met meer in zijn een tje opknapt, als anderen het niet zien de kamers er onpersoonlijk uit. Na het avondeten, de hulpverleners zijn inmiddels naar huis, wordt er te levisie gekeken in de woonkamers Anoek vraagt wie er zin heeft in een potje 'Triviah't."Eveh la'tëV buigen Gerrit, Peter, Anoek en de verslagge ver zich over het bord en de vragen. Peter, een intelligente man met een wat droeve inslag, blijkt over droog gevoel voor humor te beschikkenEn hij laat duidelijk blijken wanneer hij het niveau van een vraag te laag loopt te dollen. 'We staan voor een kruispunt', roept hij opeens als hij met Paul een stukje vooruit gelopen is. 'Wat moeten we doen. We hebben een dilemma.' Even later staart hij in dé lucht'naaf tfe N/veilden'Hef fs rriéar' goed dat we het yyeei; niet in de hand hebben', zegt hij ironisch. 'Anders zouden we daar ook nog een puin hoop van maken.' Paul loopt er wat stilletjes bij. 'Weet je dat ik dit vijftien jaar lang met heb', vertelt hij op zachte toon als hij een ken. Aaien over de bol zijn er niet bij. Ze worden op hun eigen doen en la ten gewezen en dat is vaak met pret tig om te horen. De Skuul probeert hen op die manier bewust te maken van hun eigen gedrag en levenshou ding. 'Iemand die verslaafd is, laat zijn leven leiden door die verslaving', ver telt Nooij. 'Veel alcoholisten geven de schuld aan alles en iedereen van het feit dat het met hen slecht gaat. Maar naar zichzelf kijken ze met. Wij pro beren ze er juist weer bewust van te maken dat ze zelf ook een aandeel hebben in hun leven. We proberen ze te leren omgaan met hun problemen, maar dan zonder naar de fles te grij pen.' Achtergronden en verledens spelen op de Skuul geen belangrijke rol bij een behandeling. Met misnoegen toont Nooij een kast waar dikke dos siers liggen. 'Moet je eens zien wat sommigen met zich mee sjouwen. Maar het liefst weten we zo weinig mogelijk van iemands voorgeschie denis. Het gaat erom wat ze nu doen. welk gedrag ze nü vertonen. Ik ga er van uit dat iedereen elke dag kan zeggen dat hij de zaken anders gaat aanpakken. Hier krijgen ze de kans dat te doen. Ze zitten op een eiland waar geen familieleden of vrienden in de buurt zijn. Ze hoeven met aan een bepaald verwachtingspatroon te vol doen. Ze kunnen zich hier gedragen zoals ze werkelijk zijn.' Voorkennis van problemen zou volgens Hooger heide tot meer begrip kunnen leiden. 'Maar daar hebben ze niks aan Wat ie in het verleden hebt meegemaakt, mag je nooit gebruiken als excuus om te drinken.' Nooij: 'Laatst had ik iemand die vertelde me over zelf moordpogingen. Ik vroeg hem waaróm hij me dat vertelde. Zo ie mand heeft er niks aan als ik mede lijden toon. Die moet een gevoel krij gen waarbij hij zich gaat afvragen wat voor een lui hij is dat hij een zelf moordpoging gedaan heeft.' Bij het zoeken naar nieuwe woon- doen. 'Ik had nog wel eens de neiging mezelf voorbij te draven en zulke klusjes op te knappen als anderen het niet deden.' Met een verblijf van zes maanden, is hij momenteel het langst aanwezig op de Skuul. Net als veel anderen heeft hij al meermalen po gingen ondernomen van de drank af te komen. 'Begin jaren negentig ben ik ook verslaafd geweest Toen ik er vanaf was, heb ik erg veel hooi op mijn vork genomen. Ik ben enorm gaan sporten en ik deed heel veel werk bij een verkeersorganisatie. Tot dat ik er achter kwam dat ik mijn alcoholverslaving had ingewisseld voor werk en sport. Ik sukkelde toen al met mijn gezondheid en ik voelde me ook depressief. De drank sloop er geleidelijk weer in. En als je dan drinkt, voel je je prettiger. Later kwam de teleurstelling dat ik toch weer aan de drank was. Ik dacht er aanvanke lijk op eigen kracht wel weer uit te komen, maar op een gegeven mo ment moest ik toegeven dat het me niet lukte.' Hij begon ooit met drinken om meer rust te krijgen. 'Ik had het gevoel dat er teveel op me afkwam. Met drank was dat wel te regelen.' Op de Skuul heeft hij voor zichzelf geleerd duidelijker grenzen te stellen en zijn mond eerder open te doen. 'Ik moet irritaties met meer opsparen. Ik moet ook wel eens nee zeggen. En mijn persoonlijke problemen moet ik een plekje geven.' Als hij klaar is, wil hij weer gaan werken, al weet hij nog met wat hij wil doen. 'Misschien iets in de zorgsector. Ik ben met het type om mijn handje op te blijven houden voor een uitkering.' Hij heeft een huis waarin hij na zijn ontslag uit de Skuul kan terugkeren. 'Gelukkig heb ik dat met opgemaakt aan de drank. Mijn salaris en spaargeld heb ik daar wel aan gespendeerd Evert en Renê zijn beiden inmiddels begonnen met het klaarmaken van het avondeten. De groep van Evert eet macaroni met ham en kaas, René maakt spruiten met aardappels en vindt. 'Noem een plaats in Europa waar je goed kan huilen', leest hij voor aan Gerrit. Hij draait het kaartje even om en gooit het theatraal op de grond. 'Nee, nee. nee', roept hij luid. 'Dit kan met waar zijn.' Het is de zo veelste vraag waar hij het heen-en- weer van krijgt. Met een armzwaai gooit hij denkbeeldig een granaat op het kaartje. 'Wat een vraag, wat een vraag.' Gerrit kijkt bedenkelijk, begint dan ook te lachen en roept 'Wenen'. Peter keurt het goed. Als het spel even later stilligt, keert de alcohol terug. In vijf minuten tijd vertelt Gerrit dat hij door de drank zijn glazenwassersbedrijf kwijtraakte en dat zijn vrouw hem uit huis zette. 'Stond ik daar met mijn koffertje bij het Leger des Heils. Het eerste wat ik moest doen was mezelf uitkleden en een of ander kleed van hun aan trekken. Ik had me nog nooit zo laag en beroerd gevoeld. Na twee nach ten ben ik in het Vondelpark gaan sla pen. Ik heb dat een week volgehou den, totdat ik ergens anders opgevangen kon worden.' Hij zegt zichzelf voor zijn twee nog kleine kin deren terug te willen vechten. Hij mist ook zijn werk. 'Het was machtig om soms boven de wolken tegen die hoge flatgebouwen aan te hangen.' Als Peter terugkeert van de wc, gaat het spel weer verder Pas na tienen komt Wim als winnaar uit de strijd. De anderen zitten in de woonkamer nog steeds tv te kijken. Wandeling Woensdagochtend maakt de groep traditioneel een wandeling door de natuur. 'Of het nu regent of niet', zegt Peter Ampt die elke week de wande lingen begeleidt. Om tien voor negen zit de groep al te wachten om met het busje naar de Mok te gaan. Dikke slierten rook hangen reeds in de woonkamer en op tafel staat koffie Peter is met meer zo vrolijk als gister avond. Hij staart enige tijd naar de sigaret in zijn handen. 'De sigaret is duin oploopt. 'Ik heb vijftien jaar lang in de drank geleefd.' Hij was een probleemdrinker, vertelt hij. 'Ik had moeite met het overlijden van mijn vader, ik was 22 toen dat gebeurde, ik had schulden en ik had problemen met mijn echtscheiding. Het drinken is er geleidelijk ingeslopen. Op het laatst dronk ik rustig twee flessen Beerenburg op een dag. Ik werd af gekeurd, zat de hele dag voor de tv met de gordijnen dicht en ik at ook bijna met meer, waardoor ik proble men met mijn maag kreeg. Ik maakte soms pizzabroodjes klaar. Nam ik twee happen en dan hoefde ik niet meer. Ik kreeg het niet door mijn keel.1 Brand vormde voor hem de omme keer. 'Ik was met een brandende si garet op bed in slaap gevallen. Ik werd gelukkig op tijd wakker om de buren te waarschuwen. Zij hadden net een baby. Toen ben ik wel gaan nadenken over waar ik mee bezig was.' Zijn slaapkamer brandde ge heel uit Na een behandeling in de detox en opname in enkele andere klinieken, kwam hij een paar maanden geleden in de Skuul. Het doet hem goed Ik merk dat ik weer langzaam in vorm begin te komen. Ik begin bijvoorbeeld weer namen te onthouden Ik denk er ook over om net als vroeger weer te gaan vissen Ik heb inmiddels een zeehengel gekocht Hij heeft twee zonen van zeventien en negentien jaar oud. Met de jongste heeft hij contact, de oudste wil weinig meer van hem weten. Het raakt hem 'Ik heb inmiddels geleerd het zo te laten. Ik kan het beter aan hem overlaten om weer contact met mij te zoeken als hij daar zelf aan toe is.' Hij geniet oprecht van de wandeling 'Met drank maak ie niets meer bewust mee. Het is puur vergifEen eindje verderop lopen Jasper en Gerrit on dertussen de rust van Texel met de drukte van Amsterdam te vergelijken Gerrit: 'Hier wordt het gewoon win ter en daarna weer zomer.' Jasper is Koffie Terug in de huiskamer voert Sander een gesprek met Joris, een man die net nieuw is in de groep. Hij vertelt dat hij zichzelf niet in de hand kan hou den met alcohol. 'Ik streef ernaar om Wëër'gewob'n naar ëên café'te kun nen gaan zonder mezelf klem te zui pen. Ik leef in een roes waarbij ik het gevoel heb dat alles in slowmotion gaat. Ik kan soms de halve dag be zig zijn met bijvoorbeeld afwassen.' Paul komt nog eens terug op zijn oude leven als hij koffie inschenkt. 'Dit kon ik vier maanden geleden ge woon met', zegt hij. 'Daar trilde ik te veel voor. De suiker zou er ook naast liggen.' Hij vertelt dat het hem toen weinig moeite kostte veel te drinken. Die twee flessen Beerenburg? Die gingen er net zo gemakkelijk in zoals we nu koffie zitten te drinken.' Licha melijk verwacht hij toch niet al te veel schade over te houden aan het zui pen. Hij beseft dat hij veel mensen om zich heen gekwetst heeft. 'Er waren genoeg mensen die zeiden dat ik aan de drank was, maar daar had ik op dat moment schijt aan. Ze heb ben me gelukkig niet laten vallen. Ik heb veel steun van ze gehad Dat heeft lang niet iedereen meer.' Hij kijkt starend voor zich uit. 'Je kunt van de drank af komen, maar de zucht blijft. Als je in een dip zit, weet je dat de fles er is.' Sander bevestigt het. 'Licha melijk kan je er mee stoppen, maar geestelijk blijft er altijd een trek. De ervaring leert dat zo'n dertig tot vijfendertig procent van de mensen die een behandeling heeft gevolgd van de drank weet af te blijven De rest valt na verloop van tijd toch weer terug. 'Maar een behandeling heeft altijd zin gehad', zegt Hoogerheide. 'Want je zuipt nooit meer zo lekker als je vroeger deed.' Er is opnieuw kof fie gezet en er wordt weer veel ge rookt in de woonkamers. Dennis kijkt starend voor zich uit. 'Denk alsjeblieft niet dat we hier niks zitten te doen', zegt hij met zachte stem. 'ledereen Is juist druk bezig. Met malen over wat er gebeurd is en hoe we nu verder moeten.' Een paar weken later. Bij toeval loop ik Paul en Gerrit tegen het lijf. Gerrit vertelt dat het goed met hen gaat. Ze gaan geregeld kaarten in Zuid- Eierland en ze hebben ook meege daan aan de klaverjasnacht in De Cocksdorp. Paul vertelt dat hij werk heeft gevonden. De twee zien er goed uit. Navraag leert dat het met Evert ook goedgaat. Met Ronald gaat het minder. Piet, die ogenschijnlijk ook hard werkte aan zijn problemen, blijkt helemaal te zijn teruggevallen. Juist hij had tijdens het middageten op de Skuul voorgesteld om over een jaar een reünie te houden met de mensen die het zouden redden. Jeroen van Hattum De namen van de verslaafden in dit verhaal zijn gefingeerd In verband met de privacy.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 11