Nostalgie en trekkracht op Pinksterevenement Nieuwe huizen aan Schoonoordsingel astig voor inbrekers èxelse finale playbackshow op Broadway WftDER WUIS HEEFT U HOG ElïTBED VR npDBöew OH' IK HEB ER WEL TWINTIGEN DPT m 5PEÜRLE BEDDEK DÜb VRRRC WET VOLGENDE; UIT WELKE P06TC0DE KOUT U?, SLRRPT l) RLTOD DfiDOGl?!, MRRKT U GEEN GEWENSTE ONWELVOEGLIJKE BEWEGINGEN NRRR DE BED PRRTNER, HOOD 0 VfiN KUNST EN CULTUUR, BENT U BEREID EEN LOT VRN TEXEL 16 R0P6N. Gebed voor Nederland TEXELSE J COURANT Sola Gratia Nog niet verleerd Debuutroman oud-Texelaar Alex Verburg Nog plaatsen voor Ronde Lezing over windmolens in de Noordzee van zijn vader (midden) hijst Hans Daalder junior de scheepsvlag J vv r VERVOLG VAN PAGINA 1 als teken van overname. WOENSDAG 8 MEI 2002 H£R6£05 ist artiesten van naam en faam ■eden ook diverse Texelaars van de podia van Broadway 2, het huiskamerfestival dat in Pinksterweekeinde in Den implaatsvindt. Het zijn de win- rsvan de playbackshows die aiopen winter in de Texelse dor- werden gehouden De finale is dag 19 mei in theater Klif 12 en int om 16.00 uur. playbackartiesten treden op in groepen. De kinderen van de isscholen openen het festival om Wuur. Zij worden om 15.00 uur olgd door scholieren van de OSG. inale van de volwassenen begint 16.00 uur. Om ervoor te zorgen artiesten en toeschouwers niet ilicht zijn de hele middag blijven. I de |ury na ieder onderdeel uit- lak. De jury bestaat uit artiesten needoen aan het festival. De pre- latie is in handen van Janien de jn. irganisatie verwacht een enorme oop. Daarom staan tijdens de backshow geen stoelen en tafels tlif 12 en zijn er alleen staan- itsen. Wie wil zitten, kan terecht etent die aan het theater vastzit en waar een groot scherm hangt waarop de optredens te zien zijn. De toegang is gratis. Reserveren is niet mogelijk. Wie verzekerd wil zijn van een (staan)plaats, wordt geadviseerd op tijd te zijn. Wie de lijst met deelnemers bestu deert, valt op dat niet alle dorpen worden vertegenwoordigd door vol- wafsétf deelnemers. De Waal ont breekt in z'n geheel. De playbackshow daar werd wegens een gebrek aan deelnemers afgelast. In Den Burg zou aanvankelijk hele maal geen playbackshow worden gehouden, maar dankzij de mede werkers van zwembad Molenkoog en de Welzijnsstichting krijgen ook de bewoners van Texels grootste dorp de kans in de huid te kruipen van hun lievelingsartiest. Zij dienen wél over een goede conditie te beschikken, want de voorronde van Den Burg vormt onderdeel van de luilaknacht die zaterdag tussen 5.00 en 8.00 uur in zwembad Molenkoog wordt ge houden. De winnaars dienen nog geen 36 uur later dus alweer fit acte de presence te geven tijdens de finale in Klif 12. De voorlopige lijst ziet er bij de jong ste jeugd als volgt uit: Diana Roeper (De Cocksdorp) met Kate Winsels; Melissa Praamstra en Shirm Schahidi (De Koog) met The Phantom of the Opera; Daphne van der Ster (Den Hoorn) met Sita; Ruda-Ann, Gerbra en Amaria Vledder en Eva van der Vis (Oosterend) met Kabouter Plop; Marlies Roos en Karlijn Janse (Oude- schild) met Twarres. De deelnemers bij de OSG-jeugd zijn: Marianne Langeveld (De Cocksdorp) met Jennifer Lopez; Nicole van Beek (De Koog) met Britney Spears; Lonneke Kikkert (Den Hoorn) met Within Temptation; Dennis Daalder, Ferry van der Vis, Kevin Betsema, Robin Abma, Vos Dros en Sijbrand Dros (Oosterend) met Linken Park; Marieke Wuis (Oudeschild) met Christina Million. De volwassen ar tiesten zijn: Carlijn Bos, Nona Stolk, Evelien Westdorp en Angelique Velt- man (De Cocksdorp) met Moulin Rouge; Peter van Sikkeleras (Den Hoorn) met Whitney Houston; Brigitte Krijnen, Marjolijn Schoo, Colinda Vis ser en Sanne Zegel (Oudeschild) met Moulin Rouge. St. Jan De 32 nieuwe woningen die in St. Jan worden gebouwd, krijgen mogelijk ook het keurmerk Veilig Wonen. He lemaal rond is dat nog met, omdat de SWT wil afwijken van de voorwaar den. Volgens de eisen van de politie zou er rondom het gebouw extra ver lichting moeten komen. De SWT wil die verlichting volgens Van Andel op het gebouw zelf aanbrengen. De kos ten voor het extra veilig maken van de woningen aan de Schoonoordsingel bedragen ongeveer €5000,-. Om St. Jan in aanmerking te laten komen voor het keurmerk moet de SWT on geveer €10.000,- op tafel leggen. Bij bestaande woningen hoeft vol gens Van Andel geen inhaalslag ge leverd te worden. Bij renovatie of onderhoud kunnen eventueel wel maatregelen voor het keurmerk wor den doorgevoerd. De kosten worden gedeeld door de woningstichting en de bewoners. Korpschef Brink liet nog weten dat De Waal waarschijnlijk de veiligste plaats op Texel is. 'De afgelopen vier jaar zijn daar geen inbraken geweest. We hopen dat Den Burg daar nu hard achteraan gaat.' ruild voor een Veromcakotter van 33 meter. Vier jaar later volgde de TX 3 en in 1979 de UK 225. In 1983 verliet Ben het bedrijf wegens andere am bities. Hans liet de kotter in 1986 ver bouwen en verlengen. In 1996 ver dween dit schip via de sanering. Een jaar later werd de grote Goeree 28 (42 meter/2700 pk) overgenomen, maar deze kotter bleek moeilijk rendabel te maken. Dat was aanleiding om niet verder te gaan op de weg van 'steeds groter en sterker'. In augustus vorig jaar werd opdracht gegeven voor de bouw van de Eurokotter, die nu aan de Texelse vloot is toegevoegd en toevallig even groot is als het schip waarmee het bedrijf in 1966 van start ging Vooral in verband met de politieke en maatschappelijke situatie, de ko mende verkiezingen en het toene mend geweld, komen van 9 tot en met 18 mei op diverse plaatsen in Nederland christenen bij elkaar om te bidden en te vasten. Op Texel wordt in die periode elke morgen van 7.30 tot 8.00 uur gebeden in de kleine zaal van Eben Haëzer in de Julianastraat. Ook worden op maandag- en dinsdagavond vanaf 20.00 uur bij eenkomsten gehouden. Een gebedsrooster voor deze tien dagen kan worden afgehaald bij Het Olijf blad. Weverstraat 60. projecten in de regio geeft de politie advies over de materialen die ge bruikt moeten worden Het Politie keurmerk Veilig Wonen bestaat sinds 1995 De SWT voelt volgens Jan van Andel geen directe noodzaak om haar hui zen voortaan beter te wapenen tegen inbrekers. Texelaars zijn volgens hem met echt ongerust over inbraken. De SWT wil wel inspelen op de toekomst door woningen beter te beveiligen. Om de gevoelens op Texel te onder strepen, refereerde Van Andel bij de ondertekening van het convenant aan zijn vorige baan bij een woning stichting in Twente en de bouw van het nieuwe St. Jan in Den Burg 'Bij de bouw van seniorencomplexen in Twente wilden mensen het liefst een woning bovenin, omdat ze het gevoel hadden dat ze daar veiliger zaten. Hier op Texel hadden de mensen lie ver een woning op de begane grond.' zestien nieuwe woningen die de Schoonoordsingel in Den g komen, worden voorzien van zogeheten Politiekeurmerk ig Wonen. Dat betekent dat in woningen door de politie goed- eurde materialen worden ver- kt die het inbrekers extra las- ■naken om binnen te komen. cteur Jan van Andel van de Stich- Wonen Texel (SWT), korpschef a Brink van de politie Noord-Hol- l Noord en burgemeester Joke jorp tekenden vrijdag een venant waarin toekenning van het rmerk wordt geregeld. Voor de T zijn de huizen aan de Schoon- Jsingel het eerste bouwproject waarvoor het keurmerk wordt ver leend. Voor Texel is het het tweede De acht nieuwe woningen op de hoek Keesomlaan/Molenstraat werden eerder al voorzien van het keurmerk Veilig Wonen. Volgens korpschef Brink vergroot het keurmerk de veiligheidsgevoelens van bewoners. 'De kans op een in braak neemt er met 99 procent door af. Het keurmerk heeft ook een eco nomisch belang. Op de inboedel verzekering wordt een korting van tien tot dertig procent van toepas sing.' In de regio Noord-Holland Noord voldoen volgens de politie in middels 94 woningbouwprojecten aan de eisen van het keurmerk. Bij diverse andere lopende bouw- Hans Daalder lid is, had voor een ondere verrassing gezorgd. Bij igkeer van de overdrachtsvaart id het koor op de kade te zingen iven later ook tijdens de receptie, voor de familie een ontroerende iring was. Tot de sprekers bij de iptie hoorde Brenda Daalder-Wit de bewogen geschiedenis van visserijbedrijf de revue liet passe- Die begon in 1966 toen de broers i en Hans Daalder de UK 224 Wen In 1970 werd dit schip inge- schef Anja Brink van de politieregio Noord-Holland Noord, burgemeester Joke Gel en woningstichtingdirecteur Jan van Andel ondertekenen het convenant voor het iekeurmerk Veilig Wonen. (Foto Jeroen van Haitum) Mkz stak in 2001 een stokje voor het Pinksterevenement, het tradi tionele feest van de Oude Trekker en Motorenvereniging (OTMV). 'Een tegenvaller, maar we wilden geen enkel risico nemen. Gelukkig is een jaartje zo voorbij, dus nu houden we het alsnog', aldus medeorganisator Simon Stark. Volop trekkernostalgie tijdens het Pinksterweekend zaterdag tussen Den Burg en De Koog (afslag te genover de Pelikaanweg), maar ook ronkende motoren tijdens de trekker-trekwedstrijden op zondag 19 mei. De traditie van het Pinksterweekeend startte in 1983, het oprichtingsjaar van de OTMV. Het begon met een groepje liefhebbers dat met veel en thousiasme oude trekkers of motoren verzamelde en net zo lang sleutelde en poetste tot het materiaal glom als nooit tevoren. Anno 2002 bestaat de vereniging uit 150 leden, die op uit eenlopende wijze met hun hobby be zig zijn. Elk jaar staan er uitstapjes of uitwisselingen met andere clubs op het programma en eens in de twee jaar pakt de vereniging groot uit. Want als je het doet, moet je het goed doen, zeggen ze. Dat vinden ook zo'n 200 liefhebbers van de overkant, die met uiteenlopend materiaal naar Texel komen. 'Want een evenement zoals hier vind je nergens', aldus Stark. Zaterdag 18 mei, klokslag 12,00 uur, wordt het feest geopend. Dat gebeurt geheel in stijl, maar op welke wijze houdt de vereniging nog even ge heim. 'Maar er zal nog lang over wor den nagepraat', belooft Stark. De zaterdagmiddag staat in het teken van het historische materiaal. Te zien is een uitgebreide collectie oude trek kers en machines. Ze staan met al leen te pronken, er worden ook rond jes mee gereden. Liefhebbers kunnen meedoen aan een behendigheids wedstrijd of een kijkje nemen bij de historische dorsmachine. Volop nos talgie dus. maar voor de jongste jeugd die daarin wat minder is geïn teresseerd plaatst Martien Boon uit De Cocksdorp een springkussen en ander kindervermaak. Over het zes hectare grote terrein van Gerard en Judy Witte rijdt ook een stoom- treintje. Verder is er een hoekje waar oude trekkers en stationaire motoren te koop worden aangeboden. Mits de spullen in redelijke staat zijn, kunnen zaterdagmorgen spullen worden in gebracht. In de feesttent speelt zater dagavond een band. De zondag staat in het teken van de trekker trekwedstrijden. Tien zwaar opgevoerde trekkers ('specials') bin den met elkaar de strijd aan. Onder de motorkap geen gewonde diesels, maar motoren uit een tank of zelfs een vliegtuig. Het vermogen kan op lopen tot boven de 2000 PK, kracht die nodig is om een zwaar gewicht zo snel mogelijk over honderd meter voort te slepen. Het optrekken gaat gepaard met veel lawaai en rook ontwikkeling. Alsof het nog niet spec taculair genoeg is, is er een demon stratie van een raketwagen, die is uitgerust met een turbinemotoren en waarbij de vlammen uit de uitlaat slaan. Iets minder lawaaierig, maar met min der indrukwekkend zijn de trek wedstrijden in de Texelse boeren klasse, waarin gangbare trekkers in het strijdperk treden. Op het spel staat de eer, en aan dat laatste hech ten veel landbouwers grote waarde. Vandaar dat de hele boerenstand van de partij is, ook omdat het evenement een prachtige gelegenheid is met el kaar bij te praten. 'Zet maar in de krant dat er zondag met wordt ge kuild', doelt Stark op loonwerkers die de wedstrijden voor geen prijs willen missen. Stark drukt de deelnemers op het hart zich wel tijdig bij hem op te gegeven (tel. 316220). Hij is zelf van de partij om de wedstrijden in geheel eigen stijl van commentaar te voorzien. Zondagavond wordt in de tent een grote feestavond gehouden, die wordt opgeluisterd met live-mu- ziek. Machinisten van de oude trekkers zijn maandagmorgen alweer vroeg uit de veren, want om 10.00 uur vertrekken de stoet voor een rondrit over het ei land, die duurt tot 13.30 uur. Eén groep gaat door het bos, een andere over het strand, wat bij hoge uitzon dering is toegestaan. 'Ouwe trekkers op het strand is net een koppel koeien in het voorjaar', doelt Stark op de manoeuvres op het strand. Deel nemers en organisatie sluiten het evenement maandag af met een bar becue. Volwassenen betalen zaterdag €5,- entree en zondag €7,5. Kinderen van 5 tot 11 jaar betalen zaterdag €2,5 en zondag €3,5 Bij boekhandel Nauta Boek in Den Burg signeert Alex Verburg zater dag zijn debuutroman Het huis van mijn vader. De in 1953 in Den Haag geboren Verburg woonde in de ja ren zeventig enkele jaren op Texel. Van 1973 tot 1974 maakte hij deel uit van de redactie van de Texelse Courant. Ook runde hij enige tijd een platenwinkel in Den Burg, De Draaimolen. Nadien werkte Verburg tientallen ja ren bij het tijdschrift Libelle Hij ver wierf er faam dankzij zijn persoonlijke interviews met prominente Nederlan ders. In 1998 werd hij door de Neder landse Uitgeversbond genomineerd voor de titel Journalist van het Jaar. Eind vorig jaar debuteerde Verburg als schrijver van boeken met de bio grafie Het voorlopige leven van De organisatie van de Ronde om Texel heeft inmiddels ruim zes honderd startbewijzen uitgegeven. Dit betekent dat er nog bijna honderd plaatsen beschikbaar zijn. Aanmel den kan nog steeds via de website www.roundtexel.com. Het inschrijf geld bedraagt €115,-, leden betalen €70,-. Deelname aan het Texel Dutch Open, dat in de week voorafgaand aan de Ronde wordt gevaren, zit bij het inschrijfgeld inbegrepen. Meer informatie kan worden verkregen bij Ella Zijm, tel. 327079 (na 20.00 uur). 'De Noordzee straks volgebouwd?' is de titel van een lezing die onderzoe ker Han Lindeboom van het Neder lands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) dinsdag 14 mei verzorgt in De Slinger bij EcoMare Lindeboom gaat in op de grote plannen die be staan voor de Noordzee. Als de be nodigde vergunningen er komen, ver rijst in de loop van volgend jaar een windmolenproefpark in zee bij Egmond, terwijl een volgend park al gepland is. Over vijftien jaar moeten er meer dan 1500 grote molens in het Nederlandse deel van de Noordzee staan. Duitsland heeft serieuze plan nen om bijna de helft van het eigen deel vol te bouwen. Daarnaast is er een groeiende behoefte aan beton en metselzand, ophoogzand en grind. Ook hiervoor is het oog op de Noord zee gevallen. En hoewel de Neder landse regering heeft besloten geen vliegveld in zee te bouwen, is er wel een studie gaande naar de mogelijk heden van het bouwen van eilanden in zee. Daarnaast wordt nu ook een begin gemaakt met het indelen van de Noordzee in gebieden met hogere en lagere 'natuurwaarden'. Het mo ment van de instelling van het eerste zeereservaat lijkt niet ver meer. Vraag is in hoeverre al deze plannen nog ruimte laten voor visserij en transport. Lindeboom schetst in zijn lezing een beeld van de Noordzee in 1883,2002 en 2035 en laat zien hoe de natuur waarden in de loop der tijd zijn terug gelopen. De lezing begint om 19.30 uur. De toegang is gratis Liesbeth List. Zijn tweede boek, de roman Het huis van mijn vader ver scheen vorige maand bij uitgeverij De Arbeiderspers. Het boek - dat door recensenten al een autobiografie is genoemd - gaat over een jongetje. Floris van Zeven hoven, dat opgroeit in het ordelijke Nederland van de jaren vijftig en zes tig. Hij is de op één na jongste van een groot gezin, met een energieke moeder en een schrijvende vader. Floris' leven verloopt aanvankelijk zeer onbezorgd, maar wanneer zijn vader overlijdt komt daar verandering in. Het wordt allemaal extra gecom pliceerd als een volwassen man ver liefd op hem wordt. Als Floris beseft dat hij die speciale aandacht wel prettig vindt, begint hij zich af te vra gen of hij misschien homo is. Zaterdag is Verburg van 14 00 tot 16.00 uur bij Nauta Boek in de win kel om zijn boeken te signeren. Het huis van mijn vader, dat 200 bladzij den telt, kost 13,95 euro. De trekker trekwedstrijden op zondag 19 mei zijn een prominent onderdeel van het Pinksterevenement.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5