'Rondje langs de velden' van agrarisch Texel £££T": Sp°rt 'Cultuur en natuur hoeven elkaar niet te bijten 7 Texel'94 E1 glansrijk kampioen G-team neemt afscheid van trouwe krachten .TEXELSE COURANT' Van Rijsselberghe wint surfwedstrijd Grevelingenmeer Programma zaalvoetbal Training voor bedrijvenestafette Zeilwedstrijd verwaaid Eerste Open Texels Kampioenschap Jeu de Boules Wesselman wint maandbeker golf Eilandcompetitie volleybal Voetbaluitslagen Dames Tevoko behouden kans op promotie Brommercross JVOENSDAG 8 MEI 2002 Adriaan van Rijsselberghe heeft af gelopen weekend een surfwed strijd om de Northseacup op het Grevelingenmeer gewonnen. De jonge Texelaar was zowel de snel ste van alle junioren tot 19 jaar als tot 21 jaar. De in totaal 85 deelne mers waren afkomstig uit Neder land. België, Frankrijk en Australië. Van Rijsselberghe surfte een zeer gelijkmatige wedstrijd en stak in vrij wel alle manches (zaterdag vier en zondag drie) met kop en schouders boven de concurrentie uit. Toch kwam de overwinning niet helemaal vanzelf tot stand. Zaterdag ontdekte hij vlak voor de wedstrijd zou begin nen een gat in zijn plank, dat hij maar net op tijd kon repareren. Later op de dag stapte Van Rijsselberghe in een mosselschelp, waardoor hij een bloe dende wond opliep. Nadat de voet was gehecht, kon hij de wedstrijd hervatten. Naast Van Rijsselberghe verscheen ook Texelaar Evert Monsma aan de start. Hij weerde zich dapper en voer naar een zesde plaats in de catego rie tot 21 jaar. Dorian van Rijsselberghe had zich ook inge schreven, maar de jonge en tengere surfer had teveel moeite met de harde wind (kracht 5 a 6) om de wed strijden te kunnen uitvaren. Komende week doet Adriaan van Rijsselberghe in het Duitse Travemünde (nabij Hamburg) mee aan de tweede wedstrijd om de Eurocup, door kenners ook wel de Champions League van het surfen genoemd Het deelnemersveld be staat vrijwel geheel uit professionals, die uit alle delen van de wereld af komstig zijn. Veel jonge surfers dur ven zich niet in dit surfgeweld te wa gen. Van Rijsselberghe ontdekte de kwaliteiten van zijn tegenstrevers al bij de eerste wedstnjd, die vorige maand op het Gardameer in Italië werd gehouden. Temidden van 100 deelnemers eindigde de Texelaar op de 71ste plaats Dat hij echt wat in zijn mars heeft, bewees echter zijn klassering bij de jeugd: tweede. Woensdag 8 mei 18.30 Texel D1-De Krim D1 Texel 19.20 Jelleboog 3-Klif 5 Jelleboog 20.10 SVO 3-Mantje 3 Hoogendijk 21.00 SVO 5-De Krim 5 Franchimon ZDH heeft zaaldienst Donderdag 9 mei Geen programma Vrijdag 10 mei 17.30 De Koog E1-SVO E1 De Koog 18.15 SVO D1-De Koog D1 SVO 19.05 De Krim 3-SVO 4 Franchimon 19 55 Klif 2-Texel 3 Van Beek 20.45 De Koog 1-Texel 1 Molanus 21.35 Mantje 2-ZDH 1 Hoogendijk 22.25 Texel 4-De Koog 3Hoogendijk Jelleboog heeft zaaldienst. Op de wielerbaan wordt maandag 13 mei getramd voor de bedrijven estafette De daarop volgende trai ning wordt in verband met Pinkste ren verschoven naar dinsdag 21 mei. Locatie is dan het Turfveld in de Den nen. Beide trainingen beginnen om 19.00 uur. De grote finale wordt maandag 27 mei gehouden op de wielerbaan en begint om 19.30 uur. Bedrijven kunnen zich nog altijd voor deelname opgeven bij Coby Bakelaar, tel. 313843. De eerste clubwedstrijd van de Cocksdorper Kustzeilvereniging, die zondag zou worden gehouden, is door de harde wind - kracht 6 a 7 - afgelast. Daardoor vervielen drie van de twaalf manches die dit seizoen - verdeeld over vier wedstrijddagen - worden gevaren. De opgekomen deelnemers restte mets anders dan een kop koffie. Het eerstvolgende evenement is het 'Tuusrondje' op 19 mei De tweede clubwedstrijd staat gepland voor 2 juni. Jeu de Boulesclub Den Burg houdt woensdag 12 juni voor het eerst een Open Texels Kampioenschap voor doublettes op haar banen bij de Molenkoog in Den Burg. Het toernooi staat open voor elke petanquespeler. Maximaal twintig doublettes kunnen meedoen tijdens de vijf wedstrijd- ronden. Deelname kost €20,- per koppel (inclusief koffie en lunch). Belangstellenden kunnen zich in schrijven bij penningmeester Dirk Rijneker, Vroonlant 22 in Den Burg of tel. 323001De inschrijving is geldig als er is betaald. Leden van de vere niging betalen €5,- om mee te kun nen doen De Jeu de Boulesclub wil de open kampioenschappen elk jaar gaan organiseren. Er worden jaarlijks al kampioenschapswedstrijden ge houden, maar die zijn alleen voor clu bleden. De inschrijving sluit vrijdag 31 mei. Golfer Arnold Wesselman wist zon dag in de stromende regen de hand te leggen op de maandbeker van de Texelse golfclub. Hij deed dat met een score van 70 punten in catego rie 1voor golfers met een handicap tot en met 26,4 Goede tweede werd Rik van Hattem met 72 slagen, derde werd Jan Winnubst (76). De golfers in categorie 2 (voor spelers met een handicap van 26,5 tot 36) telden stablefordpunten Hier was Abe Keijser de beste met 34, gevolgd door Kees Zwan (31) en Koos Jongebreur (30). Longest drives wer den geslagen door Harriet Bödicker en Jan van Wijk, de neary's waren voor Elly Boorsma en Jan Winnubst. Geen team kon zich deze competitie meten met de E1-pupillen van Texel'94. De jonge voetballers moes ten slechts één gelijkspel toestaan en werden al ruim voor het einde van de competitie kampioen. Afgelopen week werden alle mogelijke twijfels weggenomen door de leeftijds genoten van BKC met maar liefst 15- 0 van de mat te spelen. Het ene doel punt was nog mooier dan het andere. Ook in de strijd om de districtsbeker deed Texel'94 knap mee. Pas in de zesde ronde was Zouaven E1 met 3- 2 net iets te goed. Op de kampioensfoto staan hurkend van links naar rechts: Mathijs Legierse, Lesley Koning, Mels Daalder en Bas Bakker. Staand: Bart de Lugt, Bart Boogaard. Daniël Bakker en Pieter Zandee De volwassenen op de foto zijn (van links naar rechts) coach Erwin Koning, trainer Gerard Boog aard en coach Richard Daalder. Vielen vorig jaar de mooie plannen in duigen door de MKZ- crisis, dit jaar gaan ze er met vernieuwde krachten tegen aan. Agrarisch Texel laat zich van zijn beste kant zien en wil zich laten zien. Toeristen gaan op Texel de duinen en het bos in, fietsen langs de dijk of op één van de mooie fiets- paden op ons eiland. Maar wie kent de schoonheid van de akkers en de weiden? De agrariër, die het land dag in dag uit bewerkt en niemand beter dan hij. De PR-commissie van de WLTO-afdeling Texel, neemt bij monde van Arnold Langeveld en Henk Broekman belangstellenden mee op een 'Rondje langs de velden'. Verslaggeefster Corrie Timmer liep mee. Een aantal jonge, enthousiaste agrariërs besloot anderhalf jaar gele den tot het oprichten van een promotieclub voor de landbouw. Men had genoeg van het negatieve beeld dat steeds in de media verscheen en het daardoor optredende negatieve zelfbeeld dat veld won. Men wilde het publiek laten zien hoe het er in wer kelijkheid voorstaat op het land en vertellen hoe de boer zijn werk doet. kijk met eigen ogen en luister naar ons verhaal, is het motto. In de per soon van akkerbouwer Arnold Langeveld uit de polder Eierland heb ben de jonge agrariërs een enthou siast rondleider gevonden voor de excursies in het kader van Mei- maand-Natuurmaand. Hij praat en leidt rond alsof het zijn dagelijks werk In werkelijkheid is het vandaag officieel de eerste keer. Vorige week heeft de club een proefrondje gelo pen om zich goed voor te bereiden. Ze keerden enthousiast terug. Op hieuw verrast over de schoonheid ven eigen bouwland. 'We hebben bergeenden gezien, wilde eenden net kuikens, een blauwe kiekendief en vlak bij de duinen sprongen op eens tien, twaalf hazen weg. Prach- ''9' Wist je dat bergeenden in konijnenholen broeden? Daarom hebben ze geen schutkleur nodig, ze gorden toch niet op het nest gezien, 'k wist het ook met hoor, maar Koen van der Meer, onze natuur- beskundige, zal ik maar zeggen, weet bear alles van. Hij gaat mee op de wandelingen om ons op het natuur- Sebeurer te wijzen. Koen bioloog? Welnee, hij werkt op de Joost Wurlein kazerne als onderhoudsman 'oor de boten, maar hij is in zijn vrije b|b altijd in de natuur te vinden. Om vijf uur zit-ie al op het land en om elf uur is-ie er nog. Als iedereen slaapt, 'sKoen onderweg Zo'n figuur is het. Een echte natuurfreak, maar wel een realist en een zeer grote natuur kenner,' aldus Langeveld. Stoere wandeling Het weer werkt niet erg mee op deze eerste excursiedag voor de land bouw. Het mottert en er staat een koude, krachtige wind. Toch word ik bij aankomst bij 't Hanehuus door 'de commissie', bestaande uit Arnold Langeveld, Koen van der Meer en bloembollenkweker Jan van der Haas, enthousiast begroet. De fami lie Freyser uit Bloemendaal wordt verwacht, achttien man sterk. Zou den ze wel komen 'nu het weer zo lelijk is'? Jawel, klokslag tienen ste ken er zeventien paar gelaarsde be nen uit diverse autoportieren en kan het feest beginnen. Nummer acht tien, de geluksvogel, zoals een mee levend familielid opmerkt, zit met een verstuikte enkel en een mooi boek het weer vanachter de ramen te bekijken. 'Ik dacht, er komt straks zo'n boertje op klompen', is het eerste misver stand dat uit de weg geruimd wordt. De capuchons gaan op en we gaan in de wind hangen op weg naar 'luwer oorden', om het inleidmgspraatje te horen. De kleinste van het stel keed na honderd meter met mama terug, hij kan het tempo op zijn kleine poot jes nu al met bijhouden. Het pad voert het eerste stuk door een ruig duin gebied, dat het begrazingsterrein is van een dikke duizend schapen. Met hun aanwezigheid onderhouden en bemesten zij deze natuurlijke zeewering. Aan onze linkerhand wuift een veld felgele narcissen in de wind. Langeveld: 'Opschot van. een teelt van jaren geleden. Helemaal met on aardig toch?' We houden even halt. Van der Meer heeft door zijn kijker een groot aantal hazen zien spelen. 'De rammen en moeren zijn tot over' hun oren verliefd en aan het ramme len. In deze toestand zijn ze gemak kelijk te benaderen, ze letten nergens op De kijker gaat rond en iedereen kijkt naar het vrolijke spel van de lang oren De eerste worp van de hazen is al in januari/februari en daaruit komen de sterkste dieren. De jongen uit de vijfde en laatste worp zijn veelal te klein en te kwetsbaar om goede overlevingskansen voor de winter te hebben. Per worp worden er vijf a zes jongen geboren. Een hazenmoer draagt zes weken. Twee weken lan ger dan het konijn, waarvan de jon gen naakt geboren worden. Een jonge haas wordt met vacht geboren en is direct al zelfredzaam. Hij zal ook wel moeten in dat kale, ondiepe kuil tje in het zand dat zijn moeder als nest bestempeld heeft. Voor hem geen veilig, donker en met buikwol bekleed hol onder een begroeid duin. Vossen 'Kunnen we hier geen vossen naar toe halen?', is een opmerking. Van der Meer: 'Dat zijn toeristen die hier niet welkom zijn. Alles wat we van nature met hebben, willen we ook niet krijgen.' De Freysers weten over vos sen mee te praten. In de Kennemerduinen bij hun woonplaats Haarlem/Bloemendaal wemelt het van de vossen. De natuurbescher ming is hier te ver doorgeschoten, volgens hen. Waar plaats is voor 24 paartjes, huizen nu volgens de laat ste telling 256 vossen, die zich zelfs tot in de stad wagen en daar geregeld de boel terroriseren. Vorige week nog vielen de twee tamme konijnen en de drie kippen die de familie In een hokje in de tuin had ten prooi aan de roof zucht van de hongerige vossen. Van de Texelse weidevogels, de grutto, de kievit en de scholekster, heeft de grutto het op dit moment moeilijk. Van der Meer: 'We proberen zijn aantal door beschermende maat regelen wat op te krikken. Hij broedt in de periode van 1 april tot 1 mei en juist in de laatste paar dagen van zijn broedtijd beginnen de boeren met hun voorjaarsactiviteiten en wordt er druk gewerkt op het land. We doen er alles aan om de vogels over die laatste vijf dagen heen te tillen door de nesten duidelijk te markeren, zo dat de boer er omheen kan werken en dat gaat prima. Negentig procent van de grutto's op de wereld broedt in Nederland en er ligt wat hen betreft dus een hele verantwoordelijkheid op onze schouders. De kievit broedt tot in Scandinavië en begint rond 25 maart te leggen. De eend is dan al lang klaar. Alledrie de vogels houden van een beschut en verstopt nest. De scholekster daarentegen heeft heel andere nestelideeën. Hij houdt van het kale land en je vindt hem voorna melijk op de bieten- of maisakker.' Stinklelies We laten de duinen achter ons en lo pen de vlakke akkers op. Op het grensgebied vinden we de bloem- bollenvelden. Diverse soorten keizerskronen, ook wel stinklelies genoemd, doen hun naam eer aan en geuren ons krachtig tegemoet. De keizerskroon heeft vijf tot zes jaar nodig om tot een leverbare (omtrek)maat van 18op te komen en is dan al drie keer door de handen gegaan. Omdat hij zo kwetsbaar is moet hij handmatig geplant en ge rooid worden. We zijn onder de indruk van de enorme hoeveelheid werk die hier voor ons op het land staat. Jan van der Haas vertelt over de markt werking, over de noodzaak om op tijd gezegd, geen twee ruggen uit één varken worden gesneden. 'Door de wereldwijde handel in land bouw- en aanverwante producten komen er ook onbedoeld andere dan de verhandelde zaken ons land in. Denk aan de blauwe druifjes, die met de sneeuwklokken mee uit de Franse bossen kwamen. Een ander, met zo gewenst kruid, wat met het stro mee kwam, is de amsengkla Het olie houdende zaad van dit plantje blijft jarenlang in de grond in tact en is daardoor niet uit te roeien. Het is een ware plaag voor de bloembollen kweker.' We zien het plantje inder daad overal tussen staan. Andere dwaalgasten waren een mol, die met een wagen grond meekwam en ring slang, die als verstekeling in een zink- stuk uit Polen zat. De laatste werd verhuisd naar een terrarium van een liefhebber. 'Konijnen,' zo vertelt Van der Meer, 'zijn met de Romeinen deze kant op gekomen. Ze werden door de soldaten als voedsel meegenomen. Voedsel dat zich onderweg vanzelf vermeerderde. Wil je het nog mooier!' Er hangt een flinke bui in de lucht en we haasten ons richting duinen. On gelijk weer bemesting. De regel bij landbouwgewassen is dat je niet va ker dan eens in de vier jaar met het zelfde gewas op hetzelfde stuk grond terugkomt, alhoewel dit geen wet van Meden en Perzen is.' Het wortel- perceel dat we hierna passeren kan bij een zich inlevende beschouwer een gevoel van verwachting opleve ren. Voorzichtig graaft Van der Haas een minuscuul kiemplantje op. 'Wie weet wat dit is? Een wortel. Vrijwel de gehele Nederlandse wortel consumptie komt van Texel. De wor tels die hier nu aan de start staan worden volgend jaar vanaf januari tot mei gerooid Als je dus volgend jaar een worteltje op je bord krijgt, dan denk je nog maar eens terug aan van daag.' Ik zie de kinderen knikken. Het zal een mooie herinnering zijn aan een stoere wandeling. Geluk zit soms in een klein worteltje. Is het nog ver? Nee jongens, nog maar een klein stukje. Het laatste stuk van onze wandeling voert weer door het duin gebied. van waaruit we een prachtig zicht hebben over de Haneplas Voor de kinderen zijn er na afloop nog een paar leuke verrassingen: een Texelse pupillencompetitie SVO E2 - Texel'94 E6 9.30 Texel'94 E8-ZDH E1 9.30 SVO E3-Texel'94 E7 9.30 Zaterdag 11 mei Schagen C2-Oosterend C1 12.15 Deelnemers aan de boerenexcursie zoeken op de zondagmorgen beschutting tegen het barre weer. de bollenkraam te vernieuwen en naar weer betere soorten om te zien. Over de nachtvorstgevoeligheid van vooral de rode keizerskroon. Als door de nachtvorst het bladgroen afsterft, betekent dit einde van de groei van de bol en daarmee is de opbrengst weg Om dezelfde reden worden keizerskronen ook niet als snijbloem aangeboden Er kunnen, kortweg derweg passeren we een perceel gerst, de belangrijkste grondstof voor een goed glas bier. 'Graan' zo ver telt Langeveld, 'wordt geteeld voor de rust. Aardappelen, bieten en bloembollen zijn rooigewassen. Ie dere keer wordt de grond tijdens de oogst weer omgewoeld, terwijl graan een maaigewas is. De stoppel (wortelgestel) blijft in de grond en is Tekst en toto Come Timmei memoryspelletje. een zakje tuinkers en een aardige sticker. Voor de oude ren een boekwerkje over de Texelse landbouw. Bij voldoende belangstelling gaan de tochten de hele zomer door. In ieder geval in mei, elke zondag om tien uur. Vertrekpunt is de kantine van de golf baan (Hanehuus) bij De Cocksdorp. Opgave via de VW, tel. 314 741 Texelse pupillencompetitie De Koog E2-ZDH E1 9.30 SVC D1-De Koog E1 10.30 Zondag 12 mei Oosterend 3-Petten 4 12.00 Sint Boys 2-Texel'94 4 12.00 Texel'94 A1-MOCA1 12.00 Recreatievoetbal De Koog-Texelse Boys 10.30 Oosterend-De Cocksdorp 10.30 Dinsdag 14 mei Texelse pupillencompetitie Texel'94 E3-SVO E2 17.00 ZDH E1-Texel'94 E8 17.00 De Koog E2-ZDH E1 17.00 Programma dinsdag 14 mei Veld A, heren 18.30 OSG-Tatenhove 1 Super 19.15 Super de Boer-CVI OSG 20.00 Agrifirm-Teso CVI 20.45 Slock-Autocentr. Agrifirm 21.30 DGM-Kobeko Autocentrale 22.15 Maarcobouw-Paal 28 DGM Veld B, dames/gemengd/heren 19.15 Durper D -Westerl. Tatenh. 2 20.00 Bocksberg-Tatenh. 2 Beverdam 20.45 Beverdam-Fitt Bocksberg 21.30 LenR-Nioz Fitt 22.15 Cocky-Sportshop 2 LenR Veld C, dames 18.30 Natuurw-Sal Martine B&B 19.15 B&B-Wiersma Natuurwinkel 20.00 Bar Sportief-Milly's De Krim 20.45 De Krim-Piranha Spar Goënga 21.30 NBC-Spar Goènga Piranha 22.15 Smash'68-De Rival NBC Wedstrijdleiding: Daan en Dick (tel. 320370/315096) Zaterdag 4 mei Oosterend C1-Nieuwe Niedorp 5-0 Sint Boys D1-Oosterend D1 3-3 Texelse pupillencompetitie Texel'94 E7-Texel'94 E8 7-0 SVO E3-De Koog E2 2-5 Texel'94 E5-Texel'94 E6 0-3 Zondag 5 mei Vesdo-Oosterend 3-2 GeelZwart 5-Oosterend 3 2-0 Het G-team van Texel'94 moet het volgend seizoen zonder vijf waarde- olle krachten stellen. Steun en toe verlaat Jan Willem Boon, die als be- ituurder tal van zaken regelde, draagt ia tien jaar de fakkel over, al is nog «et bekend aan wie. 'Ik heb het al- lijd met veel plezier gedaan, maar na :oveel |aar is het mooi geweest.' jnksback Dirk Keijser is naar de iverkant verhuisd en ziet volgend jaar geen kans meer zijn partijtjes mee te spelen Martijn Verbeeke, bi|na spe ler van het eerste uur, stopt na een blessure met de' voetballerij. Ook Daan Mosk neemt afscheid van het G-team, evenals coach Ruud Heuving. Zijn taak wordt overgeno men door Martijn Verbeeke, die de ploeg die inmiddels acht jaar mee draait naar een succesvol tienjarig jubileum moet leiden. De vijf werden zaterdag na een vriendschappelijk partijtje door hun voetbalvrienden in de bloemetjes gezet. De lege plekken in het veld worden deels ingevuld door nieuwkomers Jimmy Ponmah en Chiel Dreessens. Maar volgens Theo Franchimon heeft zijn ploeg ei genlijk nog twee spelers nodig. Ze kunnen zich bij hem opgeven via tel. 314 749. (Foto Gerard Timmerman) lankzij een 1-3 winst op Huizen «houdt het eerste damesteam van volleybalvereniging Tevoko de kans op promotie naar de derde divisie. In Enkhuizen werd de als tweede in de regioklasse Zuid geëindigde tegenstander overtui gend verslagen. [en geïnspireerd Tevoko startte over- uigend tegen het onbekende team jit Huizen. Al na enkele punten was duidelijk dat de tegenstander veel moeite had met de services van Tevoko. De Texelaars wisten ook hun engte goed te benutten en scoorden met harde aanvallen menig direct punt. Met een gewijzigde opstelling probeerde Huizen het tij te keren. Dat leek te lukken, waardoor de stand na twee sets weer gelijk was. In de vol gende set zag het ernaar uit dat Hui zen doorzette, maar geholpen door de meegereisde supporters knokte Tevoko terug. De grote achterstand werd gedecideerd omgezet in een voorsprong, waardoor de derde set alsnog naar de Texelaars ging en het moreel van de ploeg uit 't Gooi ge knakt werd. Een laatste krachtsin spanning van Huizen leidde toch nog tot een spannend slot van de vierde set. Het goed samenspelende Tevoko bleef echter overtuigd van ei gen kunnen. Ten slotte scoorde Sara Visee vanaf een positie links bij het net de beslissende punten (24-26) Het lot van Tevoko ligt nu in handen van derdedivisieteam Volendam. Als dit team in de promotie/degradatie wedstrijden verliest van de teams uit de tweede divisie ontstaat een vaca ture in de derde divisie en ziet Tevoko een goed seizoen, gebaseerd op motivatie en inzet, bekroond met pro motie. Bij voldoende deelname houdt de MAB-club zondag 2 juni op het eigen circuit in Eierland een brommercross voor de jeugd. Deelname kost 8 euro. Inschrijven kan tussen 11.00 en 11.45 uur in de kantine. Meer informatie is te vinden op de website: www.mabclub_texel.nl of telefonisch bij Willem Boersen, tel. 315080, en Edu Veenstra. tel. 317229.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 7