risisopvang bij uiselijk geweld mmm Cjrocn ^warL- Jexels 'm het harL, I'exelse variantBlijf van m'n lijf huis' Boortoren geparkeerd in Gat van de Stier Standaart boos over schrappen passage over windenergie Defensie en gemeente twee keer per jaar om tafel over straaljagers tdSÊk 7 -r Voedselactie Bijna eenderde cholieren stemt op Pim Fortuyn Gemeentelijke toekomstvisie in opspraak Staatssecretaris en burgemeester tekenen convenant Willem Ham is kerngezond! Dierenartsenpraktijk Juliana texelseHcourant GECOMBINEERDE KRANT MET PINKSTEREN TEXELSE^ COURANT SUPER DE BOER GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11677 DINSDAG 14 MEI 2002 fEXELSE^COURANT erschijnt dinsdag en vnjdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 Jelaars die het slachtoffer zijn huiselijk geweld kunnen in kdgevallen voortaan onderdui- op een geheim adres op het tnd. Safehouse Texel, vergelijk- tr met een 'Blijf van m'n lijf huis', let initiatief van twee (anonieme) lelaars, die de kosten geheel br eigen rekening nemen. Aan- fcng zijn ervaringen van het £etal met en van mensen uit hun gn omgeving. De opvang is van te duur, het is de bedoeling dat slachtoffers worden door vezen of op een andere manier krijgen. Safehouse Texel is te eiken via telefoonnummer 08- 01775. bens de initiatiefnemers staat de fdzaak voor de opvang vast. 'De lolking op Texel is een doorsnee 1 die van Nederland. Uit statistie- I is af te leiden dat elk jaar gemid- tachtig Texelse vrouwen het fchtoffer zijn van huiselijk geweld, ■ongeveer net zoveel kinderen is lhet geval. En, wat vaak wordt ver- Jen, ook mannen zijn het slachtof- Ivan mishandeling. Vandaar dat 1 mannen en jongeren die zich be- Igd voelen welkom zijn. Op Texel |tond tot dusver geen nood- rzienmg voor mensen die ten ge- Jpe van huiselijk geweld in een lutbedreigende situatie verkeren. Ikan 's nachts, als de boot niet ft, een probleem zijn. 'Volgens de [tie is dat zeker vier keer per jaar al', vertelt een woordvoerster, |in verband met de anonimiteit met rechte naam gebruikt. Ze geeft aan al enkele jaren bezig te zijn met het initiatief. In verband met de geheimhouding van het adres gaan ze uiterst omzichtig te werk. 'Texel is een kleine gemeenschap, waar nieuwtjes snel rondgaan. Bin nen de kortste keren weet iedereen het naadje van de kous. Dus ook eventuele daders van huiselijk ge weld. Dit zou de veiligheid van slacht offers en van onszelf in gevaar kun nen brengen.' De initiatiefnemers doen er alles aan om uitlekken van de locatie te voorkomen. Degene die telefonische hulp inroept, moet een boodschap inspreken, waarna deze binnen vijf minuten wordt terugge beld. Hulpvragers moeten tevoren ook een geheimhoudingsverklaring invullen. Wie zich daaraan met houdt, draait bijvoorbeeld op voor de kos ten om een andere opvangplek te vin den. Over de huidige locatie willen ze niet meer kwijt dan dat deze ligt op 'een rustig en afgeschermd particu lier terrein, centraal op het eiland en goed bereikbaar voor bijvoorbeeld de politie'. Dat ze de kosten zelf betalen, houdt ook verband met de geheim houding. 'Want wie subsidie aan vraagt, moet al snel met de billen bloot.' Het opvanghuis is bedoeld voor slachtoffers van uiteenlopende vor men van huiselijk geweld. Lichame lijk, zoals slaan, stompen, schoppen of omverduwen en laten struikelen. Onder geestelijk geweld wordt ver staan: uitschelden of beledigen, pes ten of treiteren, niet serieus worden genomen of belachelijk worden ge maakt. Seksueel misbruik kan uiteen lopen van betasting tot verkrachting. Volgens de initiatiefnemers is vaak sprake van een combinatie van ver schillende vormen van huiselijk ge weld. Dat kan worden toegebracht door een huisgenoot of door een voormalig huisgenoot. 'Huiselijk ge weld is niet jouw schuld', richten de initiatiefnemers zich in een brochure tot de slachtoffers. 'Maar jij bent wel degene die er een eind aan kan ma ken.' Ze adviseren slachtoffers er in eerste instantie met vertrouwelingen uit hun familie-, vrienden- of kennis senkring over te praten of zich te rich ten tot een huisarts, maatschappelijk werker of de politie. In acute situaties, als iemand zich in huis niet veilig voelt, kan contact worden opgeno men met Safehouse Texel, waarvan het telefoonnummer in de wekelijkse rubriek 'Medische Zorg' in de Texelse Courant wordt opgenomen. Er is in principe opvang voor tenmin ste één persoon, met kinderen. In uit zonderlijke gevallen zijn er opvang mogelijkheden voor slachtoffers van uiteenlopende gevallen. Er worden geen kosten in rekening gebracht. De opvang is in de eerste plaats bedoeld voor Texelaars en in principe niet voor vakantiegangers. De initiatiefnemers achten zichzelf niet deskundig ge noeg voor opvang van verwarde of verslaafde personen. Safehouse Texel is derhalve met bestemd voor deze personen. Meer informatie over het initiatief is te vinden op de website www.huiselijkgeweld.nl. Opnieuw steken 'masten' boven de Rede van Texel uit. Niet van VOC- schepen die onverwacht voor anker zijn gegaan, maar van een boor- platform dat enkele dagen geleden in het zogeheten Gat van de Stier is geparkeerd. Dat mag weer, nadat het kabinet vorig jaar een uitzonderings regel had opgenomen in de Planolo gische Kernbeslissing (PKB) Wad denzee. In de ontwerptekst van de PKB was nog een parkeerverbod opgenomen. Den Helder en het Over leg Orgaan Waddeneilanden (OOW) kwamen daartegen in protest omdat er volgens hen geen nadelige effec ten voor het milieu zijn en omdat de parkeergelegenheid belangrijk is voor de bedrijvigheid in Den Helder. In het Gat van Stier mogen maximaal twee boorplatforms liggen voordat zij voor onderhoud of reparatie naar de marmestad kunnen. Ze mogen niet langer dan drie maanden blijven lig gen. Alleen in noodgevallen is verlen ging mogelijk. foto Jeroen M Stichting Texel Helpt die on- iseen oproep deed om €10,- over laken op voor hulp aan het Roem- ise platteland, benadrukt van de irengst in dat land zelf voedsel in ;open en - zoals dat ook met de iketten van Texel gebeurde - de illen persoonlijk naar de gezinnen 'het platteland te brengen. Het is met zo dat de Roemenen het felse geld zelf mogen besteden, invoeren van voedselpakketten is arde regering verboden. Het be- g kan worden overgemaakt op re- ing 553116088 van ABN-AMRO. Lijst Pim Fortuyn doet het goed scholieren van OSG De Hoge- Bij de scholierenverkiezing gisteren werd gehouden, stem- 153 leerlingen op de lijst van de moordde partijleider. In totaal chten 173 van de tweehonderd mgerechtigde leerlingen een m uit, waardoor het opkomst- centage op 86,5 procent lag. jensde docenten maatschappij- stemden veel leerlingen uit me iven en respect op de vorig week Mag doodgeschoten Fortuyn. ens de lessen maatschappijleer 'waren de leerlingen het volgens vaak niet eens met zijn stand- iten «links kreeg 31 stemmen en 'd daarmee de tweede partij D66 SP deelden de derde plaats met Iwmtig stemmen De rest van de i WD (19 stemmen), PvdA(13), ifbaar Nederland (7), CDA (6), SGP Partij van de Toekomst (1en ook Verenigde Seniorenpartij (VSP) ag één stem. leerlingen brachten hun stem uit internet, 's Morgens tijdens het ste lesuur hadden ze een oproep- lrt gekregen met daarop een kuikersnaam en een wachtwoord, de kaart konden ze één stem hengen. De internetsite was zoda- beveiligd dat er niet meerdere en gestemd kon worden. Een mbureau dat uit twee leerlingen en 'e docenten bestond zag toe op eerlijk verloop van de verkiezin- Stembureauvoorzitter Ferry Ze- De passage dat plaatsing van windturbines vrijwel geen draag vlak heeft op het eiland en dat er daarom uiterst terughoudend mee om moet worden gegaan blijkt te zijn geschrapt uit de Structuurvisie 2020 'De Toekomst van Texel'. 'On gelofelijk, zeker omdat dit zonder goedkeuring van de gemeenteraad is gebeurd en de structuurvisie als uitgangspunt geldt voor een groot deel van het collegeprogramma', aldus een boos raadslid Piet Standaart (Texels Belang), die hier over zijn beklag heeft gedaan. De raadscommissie Ruimte en Wo nen bracht eerder dit jaar advies uit over de uiteindelijke versie van de structuurvisie die, op basis van Texelse adviezen, is samengesteld door bureau Arcadis. 'Er werden door de raadscommissie toen bepaalde adviezen gegeven, die zijn doorge voerd in het stuk. Zoals de vaststel ling van de bovengrens van 47.000 slaapplaatsen. Maar nu vind ik er aanpassingen in terug, waarover nooit is gesproken. Bijvoorbeeld over de windmolens. Er staat: "Om de onafhankelijkheid van energie te be vorderen zal de gemeente met kracht voortborduren op de duurzame energiescan van bureau Ecofys." Door de passage over de terughoudendheid van windenergie eruit te halen, staat er in feite dat er wél windmolens moeten komen. Daarmee wordt het college programma onderuit gehaald. Want gel toonde zich na afloop tevreden over de opkomst van 86,5 procent. De stemmen werden uitgebracht door leerlingen 3 VMBO, 4 en 5 Havo en 4 en 5 VWO. De scholieren verkiezingen werden al sinds 1963 gehouden, voorafgaand aan de lan delijke verkiezingen. Op de OSG werden ze georganiseerd door de docenten maatschappijleer en het Instituut voor Publiek en Politiek. Morgen gaat heel Nederland naar de stemcomputer. daarin staat dat we terughoudend met windenergie moeten omgaan.' Standaart ontdekte een en ander toen hij de structuurvisie bestudeerde om te kijken of zijn fractie gebruik zou maken van de mogelijkheid om een voorstel tot een wijziging of verbete ring (amendement) in te dienen. Dat was tot en met gisteren mogelijk. 'Maar nu moet ik dus het hele rapport bestuderen om te kijken wat er nog meer voor wijzigingen in staan.' Op wiens gezag deze wijzigingen zijn aangebracht is nog onduidelijk. Maar uit een gesprek met raadsgriffier en gemeentesecretaris Piet Zoon leidde Standaart af dat de termijn om amen dementen in te dienen met enige maanden is verlengd. De gemeente en het ministerie van Defensie gaan voortaan twee keer per jaar met elkaar om tafel om te overleggen over de geluidsoverlast van straaljagers en schiet oefeningen op de Vliehors. De dorpscommissie Eierland en de commissie Vlieghinder Noordkop Texel zijn geen gesprekspartners bij dat overleg, maar ze worden van tevoren wel gehoord door de gemeente en ze mogen ook als toehoorder aanwezig zijn bij het overleg. De burgemeester krijgt de bevoegdheid om oefeningen stil te laten leggen. Dat blijkt uit het convenant Noord punt Texel dat de gemeente en De fensie na jarenlang touwtrekken vo rige week woensdag met elkaar hebben gesloten. Staatssecretaris Henk van Hoof (WD, defensie) toog er speciaal voor naar Texel om het document samen met burgemeester Joke Geldorp te ondertekenen in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp. In de overeenkomst staan diverse afspraken zwart op wit om de over last van de Schietrange (luchtmacht) en het Cavalerieschietkamp (land macht) op de Vliehors voor de noord punt van het eiland te beperken. De schietrange is het hele jaar be schikbaar voor het schieten met boordwapens en het afgooien van oefenbommen. Explosieve bomen worden alleen tussen 15 september en 1 maart gegooid. Op het cavalerie schietkamp mag van 1 september tot 15 april geoefend worden. De Neder landse vakantieperiodes worden bij de oefeningen zoveel mogelijk ont zien. Alle bombardementsoefeningen worden 'in beginsel' vanaf middel bare hoogte (vijf tot acht kilometer) uitgevoerd. De Vliehors bij alle bombardements- vluchten 'in beginsel' vanaf de Noordzee benaderd. Bij uitzonderlijke oefensituaties blijft aanvliegen vanuit het zuiden wel mogelijk. De burge meester wordt vooraf geïnformeerd. Vluchten waarbij de straaljagers met boordwapens op de Vliehors schie ten, blijven op lage hoogte uitgevoerd worden. Als de straaljagers de range uitvlie gen, mogen zij met binnen één nautische mijl uit de kust van Texel Burgemeester Geldorp laat staatssecretaris Van Hoof nog eens zien waar die zijn straaljagers over de Noordzee richting de Vliehors moet laten vliegen. (Foto Jeroen *an Haiiumi komen. De afstand wordt aangege ven met een baken. Wijkt een piloot daar vanaf, dan wordt er corrigerend opgetreden Bij herhaling van de overtreding wordt een vlieger van de range verwijderd. Bij live-bombing op de Vliehors is op Texel een zogehe ten liaisonofficier van de Koninklijke Luchtmacht aanwezig. Die kan op verzoek van de burgemeester de oe fening stil leggen. De Koninklijke Landmacht streeft er naar het schieten op het Cavalerie schietkamp (CSK) bij duisternis zo vroeg mogelijk te laten beginnen, zodat ze ook weer vroeg kunnen op houden. Het tijdstip is afhankelijk van het invallen van de duisternis. De landmacht streeft er ook naar om het schieten in het donker te beperken tot één avond in de week en dan ui terlijk tot 23.00 uur. Is een tweede avond nodig, dan brengt de com mandant van het CSK de burge meester daarvan op de hoogte. De burgemeester heeft op haar beurt de bevoegheid een verzoek in te dienen bij de commandant om een oefening te staken Het schietprogramma van het CSK wordt van tevoren bekend gemaakt. Stap Volgens André van der Vliet van de commissie Vlieghinder is het convenant een stap in de goede rich ting, omdat er nu structureel met Defensie gesproken kan worden. 'Eerst gebeurde dat op ad hoe basis. Defensie is er nu ook bewust van dat er tegenkrachten zijn. Wat dat betreft, is dit convenant wel een mijlpaal.' Voorzitter Sikke ten Brug is er even eens content mee, omdat het de weg opent naar regulier overleg. Volgens Van der Vliet vraagt het stuk wel om vervolgacties van de com missie Vlieghinder. Het gebruik van explosieve bommen moet verder beperkt worden en er moet meer re kening worden gehouden met ook de Duitse vakanties. 'We zien ook graag dat de oefening in het CSK beter gepland worden, zodat ze bijvoor beeld al om 20-00 uur klaar kunnen zijn. En ik zou ook wat meer duide lijkheid willen over wie vaststelt wan- Lees verder pagina 5 (Advertentie) Geen kleuterschooluitstraling meer, maar een professioneel ogende prak tijk, die de kwaliteit uitstraalt waar de vier dierenartsen voor staan. Na een verbouwing van acht maanden hero pent Dierenartsenpraktijk Texel aan de Keesomlaan zaterdag officieel de deu ren. Pagina 5 Wil van Hintum uit Den Hoorn is de nieuwe pachter van duinrestaurant Juliana in De Koog. dat wordt omge doopt in 'Koningin' Pagina 6 (Advertentie) CjncM Zjmrtrjhrtli li b kin. In verband met het als werk dag uitvallen van maandag 20 mei, 2e Pinksterdag zal er op donderdag 23 mei een gecombineerde krant ver schijnen. Advertenties voor deze krant kunnen dinsdag 21 mei tot 17.00 uur worden ingeleverd Directie Langeveld de Rooy (Advertentie) Cjrw ^mirt T,r,l t* kri kirt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1