Mtijd werk aan de winkel bij recyclingbedrijf Amsing Leerlingen versus de leraren Als moeder Hennie het te bont maakt, draait zoon Aad de lichtschakelaar om 'Te gek dat er nog zóveel naar de Hamster gaat' Eindstanden in Texelse pupillencompetitie - 1EXELSE COURANT Motorcrossers hebben moeite net nieuwe baan Eilandcompetitie volleybal Internationale danslessen Lentefeest in Verpleeghuis Dressuurwedstrijd Man beledigt politieagenten Tesselaar en Schilder bij 'De Buren' Zwemster De Wit meet zich met top Noord-Holland Klaverjassers verdelen opbrengst VRIJDAG 17 MEI 2002 wil het bedrijf aan het eind van dag liefst opgeruimd achterla- Maar ik heb de ene papier- itainer nog niet leeg of de an- e staat al weer voor de deur.' aanbod aan oud papier, pias- en ander gebruikt materiaal op ie| rijst de pan uit. Het is meer el dan uitzondering dat Hennie smg van het gelijknamige yclingbedrijf in Spang om half s avonds nog oud papier of wat Iers staat te sorteren. Als ze het e bont maakt, dan draait zoon i, die al net zo hard buffelt als i moeder, de lichtschakelaar nstbaarheid staat hoog in het ndel in het kringloopbedrijf aan de mgerweg, dat zich ontwikkelde een niet meer weg te denken akel in de afvalstroom op het ei- I. Hoever dat gaat blijkt als de ilaggever een ki|kje neemt en een epie fietsers in de berm tegenover bedrijf van het zonnetje zit uit te ren. Hun gekscherende opmer- j dat ze op deze afgelegen plek op koffie hoeven te rekenen, is aan dovemansoren gericht, mie Amsing snelt met een dien- jnaar buiten en even later roeren dames in hun dampende kopje, doet toch je best om het mensen rde zin te maken.' loeristen hebben nauwelijks in de sn dat ze bijna boven op een jclmgbedrijf zitten waar een in- kwekkend restant van de con- ïptiemaatschappij wordt ver- kt. De boomsingels rond pboerderij ontnemen het zicht i de stapels oud-papier, plastic en lere spullen die worden ingeza- Id, gescheiden en samengeperst, laar gaan we voor het eerst door grens van 600 ton', schat Aad sing. 'Het aanbod groeit snel. Als voorheen dertig of veertig papier- iken op een dag kregen, dan had- iweeen topdag. Nu is dat de nor- alste zaak van de wereld. Het Hergebruik groeit snel. Wat een k scheelt is de deelname van de iesbedrijven aan de Milieu- ometer, waarvan de afval- eiding een onderdeel is. Je moest is weten hoeveel papier er uit de antieparken komt.' lijn veel toeristen op het eiland, zijn het drukke dagen voor de sngs. De papierbakken aan de lorcrossers van de MAB hebben idag op het circuit in Eierland de de clubcross van het seizoen reden. Het mooie weer droeg bij i aantrekkelijke manches, die el- irvlot opvolgden. Sommige rijders Jden moeite met de veranderingen de organisatie in de baan had ïgebracht, waardoor ze achterop kten rtijn Eelman won de wedstrijd bij jeugd. In het klassement staat hij vig aan kop. De klasse 60cc tot :c kleine wielen was een irkantse aangelegenheid. De winst gnaar Jurre Duin. De klasse 80cc I25cc trok maar liefst twintig deel- ners, die fel van leer trokken en ge snelheden bereikten. Overal op baan vormden zich groepjes, zo- I de toeschouwers volop aan hun kken kwamen. De klasse 125b ide in Carl Hogenhoek een rijder iveel te sterk was voor de rest van I veld. Dave Straathof en Ronald bstreden om de overwinning in de sse Super A. In de tweede manche weg worden meerdere malen per dag geleegd en nog veel meer volle con tainers haalt Aad op tijdens zijn da gelijkse ronde langs de bedrijven Als de verslaggever arriveert, is de vrachtwagen net gelost en staat het erf zo goed als vol. Achter de contai ners staat een stapel met balen sa mengeperst oud papier en verderop staan containers waarin lege plastic flessen (zonder statiegeld) worden verzameld. Om te laten zien hoe slor dig sommige mensen zijn, trekt Hennie een flessencontamer open, waar allerlei soorten troep in zitten. 'We vinden er zelfs volle poepzakjes in En dat terwijl er op de camping een gewone afvalcontainer naast staat. Wat mensen ook vaak verge ten is om de doppen van de flessen te verwijderen. Dat mogen wij dus doen. Een klusje voor de zondag middag of tijdens de koffiepauze. Staan we in het zonnet|e boven zo'n bak te doppen te draaien en gelijktij dig van een bak koffie te genieten. Ik moet nu eenmaal altijd wat te doen hebben.' Aan werk geen gebrek. Het gros van haar tijd besteedt ze aan het schei den van de verschillende soorten papier. 'We sorteren het in vier tot vijf soorten. Computerpapier, karton, wit schrijfpapier uit de printer en wat uit de papierversnipperaar komt. Alle maal met de hand, er komt geen machine aan te pas.' Alleen al de gedachte om 600.000 kilo papier van elkaar te scheiden, zou menigeen de stuipen op het lijf jagen. Zo niet Hennie Amsing, die regelmatig tot in de late uurtjes aan het werk is. 'Het is ooit begonnen als hobby, uit een soort idealisme, maar volledig uit de hand gelopen, zoals je ziet.' Ze doet het werk uiterst zorgvuldig. 'Er blijft geen snippertje verkeerd papier ach ter. Door de kwaliteit zitten we qua prijs altijd boven in de markt.' De prijs varieert tussen de één en drie eurocent per kilo, afhankelijk van de vraag en het aanbod. 'De prijs schommelt nogal. Het aanbod uit viel Straathof, waardoor Zijm de eer ste prijs mee naar huis mocht nemen. Ook bij de Liefhebbers, oneerbiedig ook wel 'oude mannen' genoemd, was de overwinning voor een Texelaar. Na een herstart in de tweede manche trok Henri van Maldegem aan het langste eind. De vierde clubwedstrijd - met de brommercross - wordt zondag 2 juni gehouden. Duitsland drukt erg zwaar op de markt Maar andersom gaat ons pa pier ook wel naar onze oosterburen De onderhandelingen voeren de Amsings altijd zelf. 'We geven niks cadeau, het onderste moet uit de kan.' Klerenhangertjes In de stolp van het recyclingbedrijf is vrijwel geen plek onbenut. Verschil lende soorten papier, al dan niet ge perst, staan her en der verspreid. Op de zolder grote zakken met snippers. Het dwingt respect af dat in het hokkerige gebouw zó een enorme berg papier wordt verwerkt. Niet al leen papier, want in een bijgebouw staan ook allerlei afgedankte kunst stof gebruiksvoorwerpen opgesta peld Allemaal voor hergebruik Aad: 'Wij versnipperen het en in de fabriek vermalen ze het tot granulaat, waar van weer nieuwe spullen worden ge maakt. Ik schat dat we dit jaar zo'n 25 ton kunststof verwerken. Vooral oude tuinmeubelen. Dat zou nog veel meer kunnen zijn. Ik zit veel langs de weg en als ik zie wat voor spullen mensen met het grofvuil meegeven Veel mensen denken dat we alleen maar witte tuinstoelen en tafels ver snipperen, maar ze kunnen hier ook met gekleurde spullen terecht. We zamelen ook kunstmest en andere plastic zakken in, maar absoluut géén zakken waarin vlees of vis heeft ge zeten Want die stank raakt er nooit meer uit. En jerrycans, zolang er maar geen chemische bestrijdingsmid delen in hebben gezeten. Als er een kruis op staat, nemen wij ze met in. Die 25 ton kunststof zou nog veel meer kunnen zijn. Veel verdwijnt tus sen het huisvuil naar de overkant. Eigenlijk zonde. De mensen weten ons gelukkig wel steeds beter te vin den. Overal van het eiland komen ze vandaan. Met papier, maar ook met andere spullen. We zamelen zelfs plastic klerenhangers in. Daar halen we de ijzeren beugeltjes dan weer uit.' Een heel karwei, dat Hennie met Uitslagen Jeugd: 1 Ma'rtijn Eelman; 2 Demse Betsema. 3.Charu Gieles 60-80cc kleine wielen 1 Jurre Duin; 2.Jim Jimmink, 3 Derek Looyesti|n. 80cc grote wielen en 125c 1 Sjoerd Mulder; 2. Ron Looyesti|n, 3.Pascal Veenstra. 125b. I.Carl Hoogenhoek, 2. Rick van Muyen, 3 Mark van Haaster. Super A: 1 Ronald Zijm, 2 Dave Straat hof; 3 Youri Vos Liefhebbers; 1 Henri van Maldegem, 2.Frank Mulder; 3.Victor Kamminga een behulp van een omgebouwde boorstandaard uitvoert. 'Dat is na tuurlijk behelpen. Eigenlijk hebben we hiervoor een professionele machine nodig. Maar als we die inschakelen, dan vliegen de zekeringen je om je oren. Ook wat betreft elektriciteit zit ten we hier aan de grens. Als wij onze papierversnipperaar aanzetten terwijl de boer verderop aan het melken is, dan beginnen de lampen te knippe ren.' Buikspieren Door gebrek aan ruimte in de schuur staan verwerkingsmachines buiten. 'Eigenlijk zonde, want zo'n apparaat heeft veel geld gekost. Maar het kan nog even met anders. Voor een ma chine om het papier mee te sorteren is al helemaal geen plaats. Nu moet Ook voor de deelnemers aan de Texelse pupillencompetitie zit het seizoen erop. De eindstanden staan hierbij afgedrukt. De competitie wordt maandag (tweede pinksterdag) op het terrein van De Cocksdorp be sloten met wedstrijden van de kam pioenen tegen selecties van de an dere teams. Eerst zijn de F-pupillen aan de beurt, dan de E-pupillen en ten slotte de D-pupillen. Het toer- nooitje begint om 9.30 uur. Programma dinsdag 21 mei Veld A, heren 18 30 Agrifirm-Super de Boer CVI 19.15 Slock-CVI Super de Boer 20.00 DGM-Teso Maarcobouw 20.45 Maarcob.-Tatenhove 1 DGM 21.30 Sportsh. 2-Autoc. Balcken 22.15 Balcken-Paal 28Sportshop 2 Veld B, gemengd/heren 19.15 OSG-Teso Rabo 20.00 Rabo-Fitt Nioz 20.45 Nioz-De Lindeboom Zandb. 21.30 Beverdam-Zandb.Lindeboom 22.15 Cocky's-Kobeko Beverdam Veld C, dames 20.00 Nokanto-Sportshop Piranha 20.45 Natuurwinkel-PiranhaNokanto 21.30 Smash'68-Goënga Natuurw. 22.15 Bar Sportief-B&B Smash'68 Wedstrijdleiding let en Willem (tel. 319436/315194) Uitslagen 14 mei OSG-Tatenhove 1 0-3; Super de Boer-CVI 2- 1Agnfirm-Teso 2-1Grooten Slock-Tex. Auto centrale 2-1DGM-Kobeko 1-2, Maarcobouw- Paal 28/De Knm 0-3; Durper Drup-Westerlaken 2-1Kevermuseum De Bocksberg-Tatenhove 2 2-1, Slagerij Beverdam-Fitt 3-0, LenR-Nioz 1- 2. Cocky's Kapsalon-Sportshop 2 0-3; Natuur- winkel-Salon Martine/De Oorzaak 3-0, B&B v/ d Vis Den Boer-Wiersma Meubelen 3-0: Bar Sportief-Milly's 2-1De Krim-Piranha 0-3, NBC Eelman Partners-Spar Goënga 0-3, Smash'68-De Rival 0-3. Wie wil kennismaken met internatio nale dansen, kan woensdag 22 en 29 mei tussen 20.00 en 21.00 uur terecht in dorpshuis De Wielewaal in De Waal, waar Volksdansgroep Texel open lessen verzorgt. Deelname is vrijblijvend, het programma wordt aangepast aan beginners. Komend seizoen staat een workshop Iers dansen in de stijl van de Riverdance - op hard- en softdances- hoes - op het programma, verzorgd door een Ierse docent. Nadere bij zonderheden volgen. Wie belangstel ling heeft, kan zich alvast aanmelden via tel. 324583 of 313333. het allemaal met de hand gebeuren en sta ik in zo'n bak te graaien. Je krijgt er wel sterke buikspieren van, maar het is natuurlijk geen werken. Door de toename van het aanbod zit ten we ook op het erf klem. We kun nen de tuin er wel bijpakken, maar dan houden we helemaal geen privé meer over. We hebben er veel voor over, maar ook voor ons houdt het een keer op.' Plannen om het bedrijf te verhuizen dateren al van acht jaar geleden, toen Tweeënvijftig klaverjassers heb ben afgelopen week in De Witte Burcht meegedaan aan de laatste open drive van het seizoen. Alleen vader Peter en zoon John van Heerwaarden behaalden meer dan 7000 punten. Met 7940 punten scoorde het duo bijna duizend punten meer dan de nummers twee van de avond, Jo Musters en Dick Kalverboer, die er 6979 bij el kaar sprokkelden. De derde prijs was met 6885 punten voor Jo Keyzer en Bartha van der Slikke. Zoals te doen gebruikelijk werd op de slotavond ook een bestemming ge geven aan de pot, die gevuld was met 1150 euro aan inschrijfgeld. Besloten werd deze te verdelen in porties van 225 euro (vorig jaar was dat nog ƒ500,-). Te voren waren vijftien goede doelen ingebracht. Elke aanwezige mocht hieruit vijf doelen van zijn of haar keuze aanwijzen. Na stemming bleken De Zonnebloem Texel, de Nederlandse Hartstichting, het Tesselhuus en het familiehuis van het Medisch Centrum Alkmaar op de grootste voorkeur te mogen rekenen. De Stichting Nieuw Guinea en de Vereniging van Reumapatiënten op Texel kregen elk evenveel stemmen, waarna werd besloten beide instan ties te verblijden met 125 euro. Een ander gebruik was dat competitieleider Jan van Tunen de balans opmaakte. Hij constateerde de Amsings de eerste gesprekken met de gemeente voerden. Maar door allerlei redenen werden de plan nen steeds vooruitgeschoven. Totdat het de verantwoordelijke mensen duidelijk werd dat het zo echt niet meer kan Aad: 'Eigenlijk hadden we gehoopt dit jaar nog te kunnen ver huizen, maar die verwachting is te optimistisch. We mikken op volgend jaar.' Zijn plannen liggen al klaar. Hij haalt een tekening tevoorschijn van de dat de kaartavonden tussen de 52 en 64 deelnemers hadden getrokken en dat het gemiddelde over acht sessies 58,5 bedroeg. In totaal 109 verschil lende personen maakten hun óp- wachting, waaronder 43 vrouwen en 66 mannen. Van hen speelden er 22 één keer mee, 18 twee keer, elf drie keer, negen vier keer, tien vijf keer, elf zes keer, tien zeven keer en achttien acht keer. De hoogste score bedroeg 8075 punten en de laagste 4907. Het gemiddelde bedroeg 6157 punten. De top van de denkbeeldige ranglijst zag er als volgt uit: 1 .Fenny Caspers, 53.433 punten: 2.Nel van der Veen. 51 299; 3. en 4.Janme van Heer waarden en Jo Keyzer, 50.412; 5. en 6.Thijs Smit en Jan van Tunen, 50.382; 7.Truus Witte, 49.496; 8.Annie Vermue, 49.100; 9.Henk Smit Hzn., 48.896; 10. en 11.Tinie Zwaneveld en Nel Keyser, 48.770. Het Verpleeghuis viert woensdag van 14.00 tot 16 00 uur een 'Lentefeest', waarvoor het belangstellenden van harte uitnodigt. Attracties zijn onder meer een rommelmarkt, een rad van fortuin, een grabbelboom en diverse creatieve stands. Op de afdeling psycho-geriatrie zijn de wand schilderingen te zien die Texelse kun stenaars onlangs maakten schuur die bij Oudeschild moet ver rijzen. Een modern en ruim opgezet complex van 36 bij 26 meter, waarin oud papier en ander materiaal voor hergebruk op een efficiënte manier kunnen worden verwerkt. 'Bij het maken van de plannen hebben we veel hulp gehad van de firma Kras en Pothuizen uit Amstelhoek, onze afne mers.' Hij weet nu al dat als de nieuw bouw klaar, de toevoer aan oud pa pier flink zal toenemen. De containers die verenigingen inzamelen, worden er dan ook verwerkt. 'De clubs mer ken er nauwelijks iets van, zij krijgen gewoon hun geld. Wij hebben er dan volop ruimte voor en het transport naar de overkant wordt een stuk voordeliger.' Hij gaat ervan uit dat ook de stroom afgedankt kunststof naar het nieuwe recyclingbedrijf snel zal groeien. 'Want het is toch te gek dat er nog zoveel kringloopmatenaal naar de Hamster gaat.' Nancy Westteen behaalde met haar paard Jordy drie winstpunten in de klasse L1 tijdens de dressuur wedstrijd die zondag op ruiter- centrum Nieuw Bronrif werd gehou den. Marleen Bakker behaalde haar laatste winstpunten in de klasse M2 en start de volgende keer in de klasse Z. Ook de overige negentien deelne mers presteerden goed. De volgende wedstrijden worden gehouden op 26 mei en op 9 juni; tijdig opgeven is noodzakelijk. Uitslagen: B-pony's; eerste proef- 1 Silve Schoort met Luna, 149 punten; tweede proef 1Myrthe El len met Hunter, 154 L1-pony's: eerste proef 1Fnda Tuitman met Cappuccino, 156. tweede proef- 1. Paulien van der Star met Spotlight. 154. L2-pony's eerste proef: 1. Sifra van der Vis, 157; tweede proef: Sifra van der Vis, 156 M1-pony's: 1. Leonie van Schaik met Echika. 153 B-paarden 1. Wendy van Elk met Nro. 163. L1 -paarden eerste proef: 1. Nancy Wet steen met Jody. 172, tweede proef: 1Nancy Wetsteen met Jordy. 160, winstpunten voor Annemiek Bos en Birgit Sassenbrugge. Mi- paarden: eerste proef: 1 Irene Plaatsman met Faran, 160; winstpunt voor Andrea Keijser met Garantija, tweede proef 1Andrea Keijser met Garantija. 157. M2-paarden: eerste proef: 1 Gea de Ridder met Nando. 163; winstpunt voor Marleen Bakker met Nobility; tweede proef 1 Marleen Bakker met Nobility, 160; winstpunt voor Gea de Ridder met Nando. Een 37-jarige man uit Den Burg heeft woensdag wegens het beledigen van agenten enige tijd vastgezeten op het politiebureau Surveillerende agenten wilden hem controleren, omdat hij wel erg langzaam over de Bernhard- laan reed. Toen één van hen hem aansprak, uitte de bestuurder beledi gingen aan het adres van de politie mensen. Eén van de agenten kreeg een stomp tegen het lichaam. Nadat de man op het bureau was verhoord, werd hij weer in vrijheid gesteld Na hun succesvolle debuut van vo rige maand zullen Kees Tesselaar en Laura Schilder komende zaterdag nogmaals op Texel te bewonderen zijn. In strandpavilioen 'De Buren' bij paal 17 verzorgt het muzikale duo vanaf 21.30 uur een 'knallend top 100-programma', waarbij ze van plan zijn het paviljoen 'flink op z'n kop te zetten'. Tot hoe laat het feest duurt, valt dan ook niet te zeggen. 'Toegang alleen voor de betere feestbeesten- Met de opbrengst van het feest wil len de medewerkers deze afdeling nog wat gezellig maken. Hoog op de verlanglijst staat de vervanging van de piano. Simone de Wit heeft afgelopen week end in Beverwijk meegedaan aan het eerste deel van de kring kampioenschappen, wedstrijden waaraan alleen de beste zwemmers van Noord-Holland mogen meedoen. Op de 50 meter vlinderslag kwam ze uit bij de volwassen dames. Ze zwom in 35.61 seconden naar de elfde tijd. Bij de andere nummers ging ze de concurrentie aan met leeftijds genoten. En met succes, want op de 200 meter rugcrawl (2.49.94 minu ten), de 200 meter vrijeslag (2.27.99) en de 100 meter vlinderslag (1.19.91) eindigde ze respectievelijk als vierde, vierde en vijfde Op de 200 meter vrije slag hoefde ze maar 0.76 seconde toe te geven op de winnaar van de derde prijs. Op de 4x100 meter wisselslag maakte ze deel uit van het team van haar vereniging uit Hoorn De Wit nam de 100 meter rugcrawl voor haar rekening. Het kwartet ver overde de tweede plaats. De talentvolle Texelse heeft een druk programma. Komend weekeinde doet ze net als eilandgenoot Wouter Dogger mee aan het Pinkster- toernooi. Een week later wacht het tweede deel van de kring kampioenschappen. erlingen van 5 VWO van de OSG speelden dinsdagmiddag een partijtje voetbal tegen de leraren. De leerlingen 'gen lachend het veld af, zij wonnen met 5-4. De wedstrijd was ook meteen vader tegen zoon. Op de foto nemen ns Frank (docent aardrijkskunde) en leerling Jip Frank het tegen elkaar op. Foto Jemen m nanum> Bij Hennie en Aad Amsing staan zelfs tijdens de koffiepauze de handen niet stil. Op de foto draaien ze de doppen van plastic flessen waarop geen statiegeld zit Gen-tf t, Pupillen D-E Gespeeld Gewonnen Gelijk Verloren Punten Voor Tegen De Koog D1 14 13 0 1 39 74 31 De Koog E1 14 10 0 4 30 84 40 SVC D1 14 7 1 6 22 48 40 Texel'94 E2 14 6 3 5 21 46 39 SVO E1 15 2 1 12 7 45 108 ZDH D1 15 2 1 12 7 34 73 Pupillen E1 Gespeeld Gewonnen Gelijk Verloren Punten Voor Tegen Texel'94 E3 19 17 1 1 52 70 14 SVCE1 19 9 3 7 30 46 39 Texel'94 E4 19 7 1 11 22 37 50 Texel'94 E6 18 5 3 10 18 32 56 Texel'94 E5 19 4 6 9 18 34 49 SVO E2 16 5 2 9 17 56 67 Pupillen EF Gespeeld Gewonnen Gelijk Verloren Punten Voor Tegen Texel'94 E7 11 8 2 1 26 53 16 Texel'94 E8 10 6 1 3 19 25 26 SVO E3 11 4 1 6 13 36 56 De Koog E2 10 2 1 7 7 26 38 ZDH E1 8 1 3 4 6 31 35 Pupillen F1 Gespeeld Gewonnen Gelijk Verloren Punten Voor Tegen Texel'94 F2 10 9 1 0 28 40 9 SVC F1 10 5 2 3 17 22 11 Texel'94 F1 10 5 1 4 16 23 15 SVO F1 10 5 1 4 16 15 16 Texel'94 F3 10 3 1 6 10 23 27 SVO F2 10 0 0 10 0 3 48

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 9