Het kunnen drugskoeriers of gewapende terroristen zijn' I Leerlingen OSG maken eindexamens Akkerbouwer bereidt maaltje voor meeuwen )pen dag Korps Mariniers trekt bijna drieduizend bezoekers Mariniers schenken kinderziekenhuis computers toad stemt in met ndere bestemming voor beeldentuin SWT vervangt vier luizen in Oosterend Kaderleden voor Eilandschutters Eerste hulp aan kinderen Qjtslaagd Luilakgolf Drukke Pinksteren voor veerdienst TEXELSE y COURANT KORPS MARINIERS beeldentuin van Stan Boon aan it Oude Dijkje in De Koog wordt ilegaliseerd. Een meerderheid in (gemeenteraad heeft ingestemd et het voeren van een artikel-19 ocedure bij de provincie om de stemming van de grond te ver- ideren van agrarisch in maat- ihappelijk. xels Belang, WD en GroenLinks jgen van de vijftien zetels in de meenteraad) gingen akkoord met I voeren van de procedure. PvdA, i6 en CDA waren tegen. Jan Kool- f(CDA) zei op zich geen moeite te bben met de aanwezigheid van de mnhet agrarisch gebied, maar hij geen verdere ontwikkelingen die it-agrarisch zijn. De beelden zou- n volgens hem beter in de notaris- n in Den Burg kunnen staan dan n het Oude Dijkje. Eric Hercules (PvdA) toonde zich tegen de veran dering van de bestemming, maar hij vond dat de tuin en de beelden wel zouden kunnen worden gedoogd. Frans Visman (D66) voorzag het risico van ongewenste ontwikkelingen als de agrarische bestemming verdwijnt. Maria van der Spek (WD) kon zich wel vinden in de verandering, maar zij vond dat er geen horeca mag komen en er mogen ook geen recreatieve opstallen worden gebouwd. Mochten de vier toegestane parkeerplaatsen met toereikend zijn, dan zouden die volgens haar uitgebreid moeten kun nen worden. 'Anders gaan mensen in de berm parkeren.' Arthur Ooster- baan (GroenLinks) kon zich daar niet in vinden en zei liever helemaal geen parkeerplaatsen te zien. Roelie Bak ker (Texels Belang) vroeg zich af waarom de bestemmingswijziging eigenlijk nodig was. 'De tuin is agra risch en die beelden zijn een klein schalig tijdelijk gebeuren.' Wethouder Nel Eelman merkte op dat de wijziging wel nodig is. 'Het is nagezocht, maar een tuin is niet- lichting Wonen Texel (SWT) laat er duplexwoningen aan de ranjestraat in Oosterend slopen, e woningen worden vervangen oor vier nieuwe zogeheten rug- ari-rugwoningen. De huidige be- ioners keren de na de bouw terug de nieuwe huizen. e vier woningen verkeren zowel 3uw- als woontechmsch in slechte iaat, aldus de SWT. Ze hebben ge- ekkige keukens en sanitair, ze zijn thong en er is gebrek aan ruimte, enoveren is te duur volgens de SWT dat levert bovendien ook geen euwe indeling van de huizen op. overleg met de bewoners heeft de loningstichting besloten de nieuwe 9-aan-rugwoningen te bouwen. Twee woningen komen aan de straat zijde. de andere twee worden op de tuin gericht. Naast de huizen komt ruimte waar de bewoners de auto kunnen parkeren. De nieuwbouw moet volgend jaar gerealiseerd wor den. In de tussentijd krijgen de bewo ners vervangende huisvesting. Architectenburo Jan Visser werkt de bouwplannen verder uit. De SWT ziet af van het slopen van de eengezinswoningen aan de Oranje straat 2 tot en met 8. Met de bewo ners van deze huizen ging SWT even eens om tafel om over nieuwbouw te praten. De bewoners hadden daar echter geen behoefte aan, omdat zij tevreden zijn met de huidige huizen In plaats van sloop heeft hier in 2004 groot onderhoud plaats. Dan worden kozijnen vervangen, gevelmetselwerk hersteld en de vochtproblemen onder handen genomen. auPlexwoningen in Oosterend die gesloopt worden agrarisch.' De houding van de PvdA vond ze merkwaardig. 'Gedogen is vreemd, want dan sta je het ooglui kend toe. Dat is geen goede ge dachte.' Boon legde de tuin in 1996 aan. Ga lerie Het Posthuys en kunstenaars vereniging Arti en Amicitiae uit Am sterdam tonen er nu beelden die bezoekers van Het Posthuys kunnen bekijken. In de galerie kunnen de beelden eventueel gekocht worden. Verkoop in de tuin is verboden. Vier leden van handboogschiet vereniging kregen zaterdag uit han den van B. Geelhoed, voorzitter van de examencommissie, het diploma voor trainer A. De zes kandidaten werden daartoe sinds oktober onder wezen in materiaal, schiettechmek, conditie, mentaal, les- en leiding geven en organisatie. Daarnaast voerde iedere deelnemer zes stage opdrachten uit. De opleiding werd afgesloten met de module 'aange past sporten' voor het certificaat 'specialisatiemodule handboogsport voor mensen met een beperking'. De nieuwe kaderleden van de vere niging zijn Jan Tijsen, Willem Vlas, Ronald Witte en Kees Zijm. Twee andere kandidaten komen in septem ber op voor een herexamen. De ge slaagden kunnen zich opgeven voor de opleiding voor trainer B, die eens in de vijf jaar wordt gegeven. Wat doe je als je peuter van de trapt valt? Als hij een slok uit een verkeerde fles heeft genomen? Hoe goed ouders ook opletten, hoe veilig ze hun huis ook inrichten, kinderen zijn onberekenbaar en een ongeluk zit in een klein hoekje. Niet altijd blijft het bij een buil op het hoofd of een bloe dende knie. Jaarlijks moeten zo'n vijftigduizend kinderen als gevolg van een ongeluk in het ziekenhuis worden behandeld. Om ouders en verzorgers voor te bereiden op zo'n situatie, or ganiseert Thuiszorg Kop van Noord- Holland een cursus 'Eerste hulp aan kinderen'. Aan de orde komen onder meer bewusteloosheid na een onge val en verwondingen als snijwonden, kneuzingen, botbreuken en brand wonden. De cursus wordt op vrijdag 21 juni gehouden in het wijkgebouw (Schoonoordsingel 44 in Den Burg) en duurt van 9.00 tot 16.00 uur. Le den van het servicepakket van Thuis zorg Beheer betalen 66 euro voor de cursus, het lesmateriaal en koffie en thee, voor anderen bedragen de kos ten 73 euro. Voor opgave en meer informatie kan men elke werkdag tus sen 9.00 en 17.00 uur contact opne men met de Gezondheidswiizer, tel. 0223-650135. Aan de Hogeschool Alkmaar slaagde Edwin de Wit voor het diploma Administratieconsulent. De Wit is werkzaam bij NBC Eelman en Part ners. Maar liefst 24 spelers kwamen zaterdagochtend vroeg naar de Texelse golfbaan voor de luilak- wedstrijd die met zonsopgang van start ging. Er werd een foursome- touwwedstrijd gespeld, waarbij twee spelers samen spelen met één bal. leder team krijgt een stuk touw mee, waarvan de lengte afhankelijk is van de handicap. Elke keer dat een bal wordt opgenomen, bijvoorbeeld uit een bunker, wordt een stuk van het touw afgeknipt. Jeugdleden Jan van Wijk en Maarten Minnes waren ieder een de baas en wonnen met 39 stablefordpunten de eerste prijs. Reymer de Graaft en Piet Schuijl uit De Koog eindigden met 38 punten als tweede. Een gedeelde derde plaatse was er voor de duo's Hans van Maldegem en Elly Boorsma en Dirk Koster en Margreet de Graaff (32). Longest drives werden geslagen door Carla Kager en Remon Koster, de neary was voor Reymer de Graaff. Teso heeft een druk weekend ach ter de rug. De veerdienst zette van donderdag tot maandag 9741 per sonenauto's over, 5,7 procent meer dan tijdens de pinksterdagen van vorig jaar, toen 9215 auto's de over tocht van Den Helder naar Texel maakten. Het aantal personen dat extra werd overgezet, was nog groter. In totaal werden verspreid over vier dagen 36.288 personen overgezet, een groei van 9,2 procent. Een groot ge deelte van hen kwam kennelijk op de fiets, want ondanks de vroege Pink steren. die vorig jaar twee weken la ter viel, groeide de categorie tweewielers spectaculair: van 914 naar 2041een toename van maar liefst 123,3 procent. Het aantal ver voerde vrachtwagens groeide met 8 procent: van 800 naar 864. Tot laat in de avond waren dinsdag avond trekkers te horen. Met regen in het vooruitzicht werkten veel land bouwers tot in de late uurtjes door om de 'eerste snee' gras van het land te krijgen. Bollentelers benutten de bladstille avonden om hun gewassen te bespuiten. Ook akkerbouwers za ten niet stil Op de foto brengt akker bouwer André Witte van hoeve Julia de ruggen van de pootaardappels op de gewenste hoogte. Meeuwen zijn er als de kippen zich in de omgewoelde grond tegoed te doen aan wormen en ander bodemleven. (Foto Gerard Timmerman) de uitslagen bekendgemaakt. Daarna zijn nog de herexamens. Spannende dagen voor de eindexamenleerlingen van de OSG. Die buigen zich momenteel in de Burg. de Koninghal over de eindexa mens. Gisterochtend waren de leer lingen geschiedenis aan de beurt. Om negen uur deelden de docenten de opgaven uit aan de leerlingen. De examens duren tot eind van deze maand Donderdag 13 juni worden DONDERDAG 23 MEI 2002 Uggend naast een marinier konden bezoekers schieten met een mitrailleur. (Foto i Jmoer mensen de open dag Iets minder dan de organisatie van tevoren had verwacht. Uitleg Arjen Wagemaker uit Hoogkarspel geeft zijn zoon uitleg over een mitrail leur .50 die opgesteld is in de artic- stand. Daar is de uitrusting te zien die de mariniers meenemen bij oefenin gen in de buurt van de Poolcirkel in Noorwegen. De mitrailleur hoort er ook bij. Wagemaker geeft een gede tailleerde uitleg. Hij blijkt luitenant bij de landmacht te zijn. Met zijn familie en de sergeant van zijn peloton is hij aanwezig om eens bij de collega's te ki|ken. 'Maar ik ben hier gewoon als toerist, hoor', zegt hij. Hij is voor het eerst op de Mok. 'Het is geinig om dit allemaal te zien.' Robbert Betsch uit Sint- Michielsgestel is samen met een vriend voor het schieten gekomen. 'We zijn beiden lid van een schiet vereniging van het CON, het Contact Oud-Mariniers. Daar zijn we allebei als burger ingestroomd. Het viel me daar op hoe hecht de band tussen oud-mariniers is.' Geschoten hebben concentreerd ligt de 10-jarige ido van den Heuvel uit Harde- k in het gras. Voor hem een paar ensgrote poppen als doelwit, ast hem marinier Wybe Durk stra en in zijn handen een mi- jlleur waarmee hij mag schieten. I is druk bij de plaats waar gescho- kan worden. Het schieten, éen i de activiteiten van de open dag zaterdag op de Joost urleinkazerne werd gehouden, is in In een rij staan de mensen in een it, voordat ze in het gras naast een innier kunnen hurken, innier Leistra laat Guido eerst een ikkelijke houding aannemen, arna volgt tekst en uitleg over de jeheten Diemaco C7 A1 en het getje krijgt een stel doppen over ïoren tegen de herrie. Een maga- i met losse flodders wordt in de mi- illeur gezet en Guido kan gaan lieten. Na een paar korte zogehe- i enkelschoten, zet Leistra op de railleur een palletje om. Een kort ■rvuur volgt. De hulsen vallen in het is naast Guido. Met een glunde- id gezicht geeft hij de mitrailleur ug. Nico Derks uit Oosterend smt zijn plaats in. Liggend in het is vuurt ook hij op de poppen. stra legt voor de duidelijkheid nog in uit dat er uiteraard niet met ïerp wordt geschoten. 'Er lopen msen over het terrein en voor het- fdegeld loopt hier iemand langs.' s uur lang kunnen mensen zater- g vrijelijk rondlopen op het kamp i de mariniers. Er worden demon aties gegeven, er staan diverse nds opgesteld en mensen kunnen i kijkje nemen in het nieuwe ifibisch Logistiek Centrum en een el van hoofdgebouw Amfrodite. it de bus of een landingsvaartuig men bezoekers zich naar de ka- ne laten brengen. Volgens sommi- n duurde het vrij lang voordat ze >t de bus bij het terrein waren. De leste belangstelling is er voor een :htje met een landingsvaartuig. In aal bezoeken zo'n 2500 tot 3000 de twee nog niet, ze zijn nog met zo lang aanwezig. Haast hoeven ze ook niet te maken. Ze hebben meteen maar twee overnachtingen aan de open dag geplakt. De vrouwen en een kind zijn ook meegekomen. De broers Richard en Martin de Wit uit Etten-Leur en Ridderkerk, al jaren lang vaste Texelgangers. lopen voor het eerst officieel over het kazerne- terrein. 'Vroeger, zo'n vijftien jaar ge leden. zijn we hier als kleine jongetjes al vaker geweest om lege hulsen te rapen na oefeningen Dan liepen we over de Hors, naar de plaatsen waar ze geoefend hadden. We zijn daarbij nooit gesnapt.' De twee hebben in middels geschoten en ze hebben ook een stukje op een rupsvoertuig gere den. Bij de tent van Staatsbosbeheer (SBB) is het redelijk rustig. 'Als we hier wapens hadden staan, was het waarschijnlijk drukker geweest', er kent Erik van der Spek van SBB. Niet temin tonen veel bezoekers volgens hem wel belangstelling. Een enkeling vraagt door naar de aanwezigheid van SBB. Dat beheert en onderhoudt de natuur op het defensieterrein dat als enige in Nederland onderdeel is van een Nationaal Park. Pirouette Inge Jansen en Ellen Spanhaak, bei den uit Den Burg, komen enthousiast terug van een tochtje met een rubber boot. Zittend op de bodem en voor zien van een zwemvest hebben ze over het water gesneld. 'Hij voer veer tig tot vijftig kilometer per uur', ver telt Jansen. 'We hebben diverse be weging gemaakt en zelfs een pirouette.' Beide dames vinden dat Patientjes van het Emma Kinder ziekenhuis van het AMC in Amster dam hebben dankzij de mariniers van de Joost Dourleinkazerne en de Ezel vereniging drie gloednieuwe compu ters tot hun beschikking. De gift werd zaterdagmorgen gedaan bij de start van de open dag van de Mok. De mariniers hebben een zwak voor de kinderen uit het ziekenhuis, die elk jaar één dag feestelijk worden ont haald op het marineterrein. Ze dan mogen dingen doen waar leeftijds genootjes alleen van kunnen dromen. De dag wordt sinds vorig jaar ook opgeluisterd door de ezelvereniging. 'Zelfs de stoerste mariniers lopen die dag met een brok in hun keel rond', aldus commandant Sjaak Severs, die citeerde uit ontroerende bedank brieven van ouders. 'De dag is voor de kinderen uit het ziekenhuis het uitje van het jaarVoor geld dat de mariniers door sommige bezoekers krijgen toegestoken was snel een goede bestemming gevonden. Het potje groeide toen ook de Ezel vereniging het Emma Kinder ziekenhuis opnam in het lijstje van goede doelen. Het bedrag voor drie computers werd vol gemaakt door op Texel woonachtige oud-mariniers, die maandelijks klaverjassen in de ka zerne. 'Het is de enige drive in Neder land waar je alleen maar kunt verlie zen. Want ook al win, je dat moet je toch betalen.' Volgens Wendy Roos van de Stichting tot Steun van het Emma Kinderziekenhuis zijn de com puters bijzonder welkom. 'Ze worden gebruikt door de afdeling die kinde ren voorbereid op operaties of onder zoek. We zijn er hartstikke blij mee.' (Foto Gerard Timmorman) de dag goed is georganiseerd. 'We zijn met de bus gekomen en dat was ook goed geregeld. Vijf jaar geleden kon je de auto nog vlakbij neerzetten, maar dat was nu met mogelijk.' Er volgt meer spektakel op het water. Onder veel belangstelling stijgt een Lynx-helikopter om twee 'drenkelin gen' uit de Mokbaai te halen. Na de redding 'speelt' de helikopter nog wat met het publiek door laag over het water te vliegen en vlak voor de kant stil te hangen en de neus een paar keer naar beneden te duwen. Dan is het de beurt aan de Bijzonder Bijstands Eenheid, een onderdeel van de marine dat korte snelle acties kan uitvoeren aan boord van vijan dige schepen De BBE-ers moeten zich vanuit een helikopter op een landingsvaartuig laten zakken om de bemanning te arresteren. 'Het kun nen drugskoeriers of gewapende ter roristen zijn', zegt de speaker. De helikopter komt laag aanvliegen en blijft boven het vaartuig hangen. Een fast rope, een dik zwart touw, wordt omlaag gegooid en de eerste BBE- ers laten zich omlaag zakken. Met getrokken wapen nemen ze direct Een landing van parachutisten was één van de demonstraties die gegeven werden op de open dag. stelling in. In korte tijd is vijf man aan boord. In de stuurhut worden twee opvarenden overmeesterd en aan dek gebracht 'Het is nu de belang rijkste doelstelling om die mannen van boord te halen', zegt de speaker. Opnieuw komt de helikopter in actie. Met een band om het lichaam wor den de twee opvarenden in de Lynx gehezen. Spectaculair 'Het is spectaculair om te zien', zegt Johan Bresser uit Oosterend die met zijn drie kinderen vanaf de wal toe kijkt. Hij is ook voor het eerst op de Mok. 'Maar ik woon hier ook pas sinds februari.' Zoon Nils (7) laat trots de lege hulsen zien die hij mocht meenemen na het schieten. 'Ze wa ren wel warm', vertelt hij. 'Die kan je mooi op school laten zien', zegt Bres ser. De speaker verzoekt de mensen naar het terrein te gaan waar de heli kopter is opgestegen. Daar landen nog vijf parachutisten van het Korps Mariniers, 's Morgens ging die de monstratie niet door vanwege de re gen, maar 's middags is het weer er prima voor. Onder applaus dalen de parachutisten neer op het veldje waar ook de Texelse brandweer aanwezig is. Twee para's hebben ruzie met de wind en landen een eindje verderop in de struiken en tussen de gebou wen. Ook zij krijgen applaus.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 7