Cjroen '^warL-Jexel s in het harL, lan moet sloop oude ebouwen stimuleren Jeugd manifesteert zich op Texelpop TEXiyLSE M COURANT 'Foute' glascontainer alsnog op de goede plek TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER V///// HEMA PvdA legt zich niet neer bij kwestie Panorama Drankrijder raakt rijbewijs kwijt Sterfte zeehonden lijkt mee te vallen Oorlogskinderen Antoon Wessels Streep door plan oefenterrein voor landrovers Hogereind drie weken afgesloten Ernstige gevallen van mishandeling in De Koog Politiek niet blij et kostenverdeling oodopstelterrein Blues Festival lERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11680 DINSDAG 28 MEI 2002 rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 C/nta {morL jixrh il b* lurL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE IA ST ALIA TIEBEDRJJF DE GRAAF NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) wmmm ii imm wmmm LACHWEKKEND VEEL VOORDEEL t/m 2 juni 2002 Advertenties kunnen worden ingeleverd t/m maandag 3 juni 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. De PvdA op Texel neemt geen ge noegen met het antwoord van het college over de achtergebleven slaapplaatsen van Panorama. Vol gens de partij heeft de raad daar over ook geen afspraak gemaakt en is het besprekingsverslag nooit bij de politici terecht gekomen. De PvdA spreekt van een 'gebrekkige communicatie door het college' en vindt dat de besluitvorming hier door mag niet worden misvormd. Uit het summiere besprekingsverslag van de besloten raadscommissie vergadering Grondgebied, waarin wordt gesproken over de resterende slaapplaatsen na de verkoop van Panorama, maakt de PvdA op dat de betreffende commissie niet instemde met het plan en dat er geen afspraak werd gemaakt. 'Het college kreeg slechts toestemming om een lijn van aanpak voort te zetten', constateert Eric Hercules. Volgens hem ging de commissie ervan uit dat die nader zou worden geïnformeerd, alvorens een besluit te nemen. De PvdA stelt dat alleen openbare besluitvorming telt. 'De korte mededeling over slaap plaatsen in een besloten gedeelte van een commissievergadering valt daar duidelijk niet onder.' Als het gemeen tebestuur zou besluiten niet akkoord te gaan met het achterblijven van de bedden in Panorama, betekent dat met dat daarmee sprake is van onbe trouwbaar bestuur. 'De toenmalige comnmssieen raau hebben nog geen bestuur kunnen uitoefenen 1 In hoeverre de mening van de PvdA invloed zal hebben op de besluitvor ming is onzeker. Jan Koolhof (CDA) liet dinsdag al weten tegen te zijn en ook Maria van der Spek van de WD weigerde zich erbi| neer te leggen. De PvdA dringt er, net als andere fracties op aan, dat er snel beleid moet ko men voor het verplaatsen van slaap plaatsen. Een 22-jarige man uit Den Burg werd in de nacht van zaterdag op zondag op de Leemkuil nabij zijn woonplaats betrapt op het rijden onder invloed. Bij een test blies de man 745 ug/l, of wel ruim drieëneenhalve maal de toe gestane hoeveelheid alcohol. Hij kreeg een bekeuring en moest zijn rijbewijs inleveren. Zeehondenverzorger Henk Brugge van EcoMare verwacht niet dat de virusziekte die onder zeehonden in het Deense kustgebied is uitgebro ken tot massale sterfte zal leiden, zoals in 1988. Volgens Brugge heb ben de dieren voldoende antistof fen tegen het virus. De schrik zat er even in bij de Texelse zeehondenverzorgers, toen bekend werd dat de ziekte waaraan veertien jaar geleden zestig procent van de zeehonden stierf de kop weer op stak. En dat juist in het jaar waarin EcoMare het vijftigjang bestaan van de zeehondenopvang viert. De 26 dode zeehonden die tot dusver zijn gevonden in Denemarken zijn aan hetzelfde virus overleden, zo blijkt uit onderzoek. 26 op een populatie van 900, zo'n vijf procent, is met echt verontrustend en het goede nieuws is bovendien dat er geen nieuwe dode dieren aanspoelen. 'Het is niet Lees verder pagina 5 Sommigen hadden elkaar al vijftig jaar niet gezien, de oud-leerlingen van de Koger basisschool (jaargan gen 1932 tot en met 1935), die tijdens de oorlogsjaren in de schoolbanken zaten. Afgelopen donderdag hadden ze met elkaar afgesproken in Oran jerie Het Vogelhuis aan de Dorps straat. Een weerzien waarbij vele her inneringen werden opgehaald. Pagina 2 Antoon Wessels zat 27 jaar in het bestuur van de Texelse Boys. Bij zijn aftreden werd hij beloond met het erelidmaatschap van de vereniging én de zilveren bondsspeld. Zelf rela tiveerde hij zijn verdiensten. 'Toen ik na de oorlog op Texel kwam, was ik al te oud om hier nog te voetballen. Een échte Boys-man ben ik daarom niet'zei hij in de Texelse Courant van 29 december 1994. Zaterdag over leed Wessels op 85-jarige leeftijd. Pagina 7 (Advertentie) (Advertentie) lemeente werkt aan een rege- die het voor eigenaars van ver- erde en storende (bij)gebou- aantrekkelijk moet maken ite slopen. In ruil voor de sa- tg mogen ze, eventueel op een ire plek, een beter passend natief neerzetten. De raads- missie Grondgebied rea- de vorige week aarzelend op ilan. 'Ik heb niet het idee dat lensen die iets willen slopen oende terugkrijgen', vond iGroeskamp (Texels Belang). aande schuren in het landschap, allen op erven of net buiten de nsmgel waarvan de bouwkun- staat te wensen over laat, zijn er erop het eiland. Bij de gemeente an veel verzoeken binnen om die ogen verplaatsen of te vervan- Maar dat is een probleem, want assen vaak niet in een bestem- isplan en bestaan op basis van zogeheten overgangsrecht. Dit t is van toepassing als een ge- w op grond van het oude be- imingsplan ergens wel mag n, maar op basis van het nieuwe lemeente streeft er naar om de lige situaties te beëindigen. Maar inks dat de gebouwen voor de naars vaak met doelmatig zijn, I het maar zelden tot sloop, iweg omdat het voor de eigenaar interessant is. Bijkomend pro- in is dat het overgangsrecht op (zeer divers is. Wat volgens het bestemmingsplan wel mogelijk agyolgens het andere niet. Texel momenteel 32 bestemmingsplan- emeente streeft naar een duide- regelmg, die het voor de eige- svan de ongewenste gebouwen rekkelijk moet maken die te slo- Oie komt er op neer dat de ei genaar de helft van de te slopen op pervlakte mag optellen bij de nu toe gestane oppervlakte van een bijge bouw. Bijvoorbeeld: In het open landschap staat een solitaire schuur van 190 vierkante meter Deze wordt niet meer gebruikt en is vervallen. De bestemming geeft aan dat er niet mag worden gebouwd. Voor deze situatie hanteert de gemeente de volgende rekenmethode. 190 minus 30 meter (de vrijgestelde oppervlakte) is 160 meter. Dit gedeeld door twee maakt 80 vierkante meter. Na sane ring mag 80 vierkante meter plus de vrijgestelde 30 worden terug- gebouwd. Dit moet dan wel gebeu ren op een plek waar de schuur be ter past in het landschap. De overige winst valt volgens het college te ha len uit het ontwerp, de goot-, de nok- hoogte en de dakhelling als dat mo gelijk is binnen het bouwblok of anders net daarbuiten. Het gebouw moet worden getoetst aan de welstandseisen en passen in het landschap. Voorts zijn er tal van an dere mogelijke voorbeelden te be denken. Frans Visman (D66) kon zich vinden In het plan. 'Een goeie start. Ik denk dat er best gebruik van zal worden gemaakt.' De aarzelende Groeskamp stelde voor om de eigenaar voor een deel van het gesloopte bouwsel extra woonoppervlakte te bieden. Maar dat zag wethouder Nel Eelman (Ruimte lijke Ordening) met zitten. 'Dan kom je in een geheel nieuwe situatie, wo nen op plekken waar dat eigenlijk niet kan. Ik denk dat er van deze regeling genoeg stimulans uitgaat en ver wacht dat het landschap er in kwali teit op zal verbeteren.' Arthur Ooster- baan (GroenLinks) vond dat het landschap vooral gebaat was bij een goede controle. 'Het handhavings beleid is de zwakke schakel.' Het college kreeg het advies het plan uit te werken. Vernieuwing troef op de 21e editie van Texelpop, dat voor het eerst in sporthal Ons Genoegen werd gehou den. Ondanks een flink aantal toe schouwers raakte de grote sporthal vrijdag en zaterdag bij lange na met gevuld. Maar het was dringen rond het podium toen hardcoreband FFF zaterdagavond van leer trok. De jeug dige popgroep is een exponent van de aanstormende generatie pop muzikanten, die de oudere garde op enkele volhouders na van het festival heeft verdrongen. 'Het is tijd om plaats te maken', berustte oudge diende en spreekstalmeester Jaap Dros. Meer over Texelpop verder in deZe krant. (foioGawtiTimnmman) Ruud Verstraaten van Bureau Zandbank krijgt geen toestem ming om op een braakliggend per ceel in Eierland een oefenterrein voor vier-wiel aangedreven auto's aan te leggen. Van de raads commissie Grondgebied kreeg hij het advies gebruik te maken van het autocrossterrein in Eierland. Het besturen van landrovers en soortgelijke auto's is op de openbare weg weliswaar geen probleem, in het open veld is het een hele kunst. Toch hebben veel chauffeurs hun wagen juist daarvoor gekocht. Verstraaten wil ze de fijne kneepjes leren, maar heeft daarvoor wel een geschikt ter rein nodig. Een onverhard parcours met bochten, kuilen, heuveltjes en waterpartijen. Het perceel dat hij op het oog heeft ligt aan de Hoofdweg achter hotel 'De Kievit' en heeft nu een agrarische bestemming. Om er Lees verder pagina 5 Het Hogereind In De Waal is vanaf donderdag drie weken afgesloten voor doorgaand verkeer. De firma De Vries van de Wiel vervangt in op dracht van de gemeente gescheurde rioolbuizen. De straat tussen het Vermaningspad en de inrit van Hotel Rebecca gaat over een lengte van circa zestig meter open. Zonder dat de slachtoffers iets met elkaar te maken hebben, zijn twee toeristen in de nacht van zaterdag op zondag ernstig mishandeld. Beiden moesten per ambulance naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder worden vervoerd. Het eerste slachtoffer was een 33- jarige man uit Utrecht. Hij werd in de Kaapstraat in De Koog in elkaar ge slagen De vermoedelijke daders waren leden van een Amsterdamse voetbalclub. Ook nadat het slachtof fer tegen de grond was geslagen, ble ven zijn belagers hem mishandelen. Hij liep daardoor verschillende ver wondingen in het gezicht op. Een onderzoek naar de daders bleef tot nu toe zonder resultaat. Een half uur later werd opnieuw een mishandeling gemeld. Deze vond plaats op de Nikadel, eveneens in De Koog. Hier werd een 23-jarige inwo ner van Elburg door onbekende per sonen op het hoofd geslagen. Het slachtoffer raakte hierdoor enige tijd buiten bewustzijn. Met hulp van ge tuigen startte de politie een onder zoek in de omgeving, maar de daders konden niet worden achterhaald. 'Texel Blues Festival heeft sinds *)e week een eigen website op 'eet Daarop staat informatie over komend festival en de geschiede- 'an de veertien voorgaande edi- !,e lezen. Er zijn gegevens te vin- "over de locaties waar gespeeld "Iten biografieën van artiesten die Wd hebben, kunnen worden download De makers hebben het samenstellen van de website M uit de blueskrant die jaarlijks "II uitgebracht. Er is een paar Wden gewerkt aan het opzetten 'de site. Geen opzichtige metalen glasbakken meer bij het vernieuwde parkeerter rein bij Albert Heijn in Den Burg, maar ondergrondse containers. Ze maken bij het volstorten minder lawaai en het is wel zo'n fraai gezicht. De bakken werden vorig week geplaatst door aannemer Westerlaken en zijn ge schikt voor allerlei soorten glas. He lemaal vanzelf ging het plaatsen met. Bewoners van de Waalderstraat had den uit angst voor overlast namelijk bezwaar gemaakt tegen de aanwe zigheid van één container die in de grond tegenover hun woning was aangebracht. Plaatsing gebeurde volgens Dirk Westerlaken precies zoals op de tekening was aangege ven, maar de bewoners wisten er niets van en trokken aan de bel. 'Ken nelijk is hierover van tevoren met ge communiceerd.' Na overleg werd be sloten dat de betreffende container dan maar aan de andere van het par keerterrein moest komen. Omdat de kosten van het opgraven van de be tonnen bak hoger waren dan het la ten zitten, is deze volgestort met zand en onder het parkeerterrein verwerkt. Vervolgens gaf Dirk Westerlaken col lega-aannemer Werner Dros op dracht aan de overkant een andere op te halen, waarna deze alsnog op de juiste plek kon worden aange bracht (zie foto). Inmiddels nadert het werk aan de herinrichting van de hoek Waalderstraat-Wilhelminalaan, met in totaal een oppervlakte van 4.300 vierkante meter, z'n voltooiing. De parkeerplaats heeft plaats voor 94 auto's. Discussie was er nog over de viskraam van Willem Wiertz, maar ook die na krijgt enig geschuif een vaste stek. luidige verdeling van de kosten r het noodopstelterrein bij de o-haven was het best haalbare lerhandelingsresultaat dat de leente kon krijgen. Dat maakte gemeester Joke Geldorp don- dag duidelijk tijdens de ïmissievergadering Middelen, was geen verdere ruimte om er euro's naar de gemeente te in.' lolitieke partijen toonden zich wat urgesteld over de kostenverdeling rde aanleg van het terrein. Daar totaal €385.713,- voor nodig. De leente neemt €143.697,- voor zijn mmg. Teso, dat eigenaar wordt het terrein, betaalt 113.445,- en provincie levert het resterende rag van €128.570,- in de vorm een subsidie. Zowel Arjen Boer st (WD) als Willem Vlas (Texels mg) vroeg zich af waarom de ge- mte meer moet betalen. Peter ker, aanwezig als commissielid r GroenLinks, vond de verhou- jook scheef. 'De bijdragen van de 'incie en Teso blijven achter.Bur- neester Geldorp antwoordde dat oeen lastige onderhandelaar was. stelden dat ze alleen een vervoer- ik hebben en met verantwoorde- tijn voor een noodopstelterrein. ter dan dit bedrag wilden ze niet n.' Wethouder Corry Heijne liet ïn dat het toch belangrijk is dat gemeente het project doorzet, tat de provincie onverwacht sub- e in het vooruitzicht heeft gesteld te aanleg voor 1 augustus wordt 'besteed. Eerder wilde de provin- 9een bijdrage leveren voor de aanleg. De gemeente praat er al sinds 1999 over met de provincie. Texel wil het terrein onder meer vanwege de veiligheid. Op drukke dagen moet de politie veel tijd besteden aan het re gelen van het verkeer. Volgens Geldorp is het niet zeker dat de gemeente volgend jaar opnieuw met succes een beroep kan doen op de provincie voor het noodopstelter rein. De partijen legden zich uiteinde lijk neer bij de kosten. 'Maar', zei Bakker, 'ik vind dat Teso ook een maatschappelijke verantwoordelijk heid heeft. Het is niet alleen varen.' De gemeente haalt voor de aanleg eenmalig €98.319,- uit de algemene reserves. De gemeente had al €45.378,- opzij gezet voor het terrein.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1