Weerzien van Koger oorlogskinderen teso Wangedrag en harlekijnen E Agenda 5 .TEXELSE irk ïrM ÜVtt COURANT' mSS Dagprogramma Nationaal Park Sportvissen Wat ik zeggen wou. TEXELSE^COURANT Schilderend Wethouders in Cabaret-café ill| oud Papier Zuid-Amerikaanse muziek in Waalder koffieconcert Openingsfeest 't Sterrekind DEK houdt veiling en rommelmarkt Overwinnen van leesproblemen Trainen voor skeelertocht Playbackshot Natuurstrunei ontdekken eila DINSDAG 28 MEI 2002 De Koger oorlogskinderen en hun docenten. Vlnn Achterste rij: Inse Bonne, Jan Burger, Tjeerd Douma, Theo de Koning, meester Akkerman. Addie Daalder, Piet Vennik, Lodie Igesz, Geb Boogaard, Geertje Henstra, Joop Langeveld, Dick de Wolf en Leo Daalder. Middelste rij: Froukje Koolstra, Jannie Bonne, Trijntje Bakker, Nellie van Heerwaardèn, Trijntje dé Ridder, Grietje van der Vis, Lies de Ridder, Anna Spigt, Bertus Kiewlet, Ekie Koolstra, meester Bakker en Klaas van Tatenhove. Voorste rij: Akkie Kikkert, Sarah Pranger, Hannie Maas, Jan van der Vis, Michel Binsbergen, Corrie de Ridder, Martha Wolf en Guusta Klewiet. lFoto G0nnt TlmmormJ,) Sommigen hadden elkaar al vijftig jaar niet gezien, de oud-leerlingen van de Koger basisschool (jaar gangen 1932 tot en met 1935), die tijdens de oorlogsjaren in de schoolbanken zaten. Afgelopen donderdag hadden ze met elkaar afgesproken in Oranjerie Het Vogelhuis aan de Dorpsstraat. Een weerzien waarbij vele herinnerin gen werden opgehaald. 'Het waren spannende jaren, maar geen angstige', vertelt Akkie Kikkert, één van de organisatoren van de reü nie. 'We zaten met drie klassen in één lokaal, de rest in het ander lokaal. Groter was het schooltje aan de Dorpsstraat, waar nadien Capri heeft gezeten, met. De lokalen werden ge scheiden door boordplaat. Je kon precies horen wat er in het andere lokaal gebeurde Als zij zongen, wa ren wij stil. En andersom ook. Er stond een hele kachel. Eén keer stond het lokaal helemaal vol met rook. Een kwajongen had de schoor steen afgesloten met een graszode. We moesten allemaal naar buiten en hadden de rest van de dag vrij.' De school had op zeker moment tachtig leerlingen, die er lang niet allemaal in pasten. Er werden dependances ge opend in Hotel Lida, dat nu Het Gouwe Boltje is, en Bosch en Zee, destijds het Kamphuis. Michel Binsbergen verhaalde over de natuurkundeles. 'De bouw van de ba rometer, met echt kwik gevuld, liep minder goed. Bij het vullen van de buis lekte er kwik op de trouwring van de meester, daar kan goud niet tegen De druppeltjes rolden over de vloer: kwikzilver.' Bang uitgevallen was de meester niet. Zo werden stukken magnesiumbrandbommen en kluitjes fosfor in of op de kachel uitgepro beerd. Er was ook tijd voor andere dingen dan school. De jeugd bouwde verdedigingswerken. 'De Wehrmacht inspireerde ons, maar we namen ook afstand van de bezetter door onze club De Nederlandse Leeuw te noe men.' Snoepgoed was er nauwelijks. 'Geen toffees en zuurtjes, allemaal op de bon. En drop smaakte niet lekker. Een enkele keer was er zwart-op-wit of je kauwde een handje tarwe, net zo lang tot de zemelen eruit waren en je een soort kauwgum overhield.' De kinderen ruilden spullen met Brits- Indiërs, die gebrek hadden aan uien, meel en melk. In De Koog waren in de oorlogsjaren veel Duitse soldaten gelegerd. Kikkert: 'We speelden wel met hun honden. Ik weet nog dat er eens een razzia werd gehouden. Ze zochten onderduikers en wij hadden er thuis twaalf. Toen de soldaten in huis wa ren, kwamen die honden gelijk op ons af. Ze kwispelden met hun staart en wij speelden ermee. Dat vonden de Duitsers zó vertederend, dat ze ver der met verder keken. Maar we de den het bijna in ons broek.' Aan het alledaagse leven in De Koog kwam in het voorjaar van 1944 een eind. Op last van de bezetters, werd het hele dorp geëvacueerd, wat be tekende dat ook de Koger school dicht ging. De leerlingen kregen na dien een half jaar les in een bollen schuur bij Pomona. De reünie werd bezocht door dertig oud-leerlingen, de kleinste helft van het aantal schoolkinderen van des tijds, die nu 68 tot 72 jaar zijn. Acht wonen al jaren in het buitenland. Greetje van der Vis uit Australië was als enige van de buitenlanders naar de reünie gekomen. Texelaars wordt de mogelijkheid ge boden op zondag 23 juni en zater dag 7 september nader kennis te maken met het Nationaal Park Dui nen van Texel. Met een bus wordt dan een tocht van noord naar zuid ge maakt, afgewisseld met korte excur sies, wandelingen en een picknick. Verschillende gebieden binnen het Nationaal Park worden bezocht, zo als de Slufter en de Dennen, het natuurontwikkelingsgebied bij de Ploegelanden en de Bleekerij, en de Bollekamer en de Mokbaai. Het pro gramma begint om 10.00 uur bij de vuurtoren en eindigt daar weer om 15.30 uur. Deelnemers kunnen op eigen gelegenheid naar de vuurtoren komen of in de dorpen worden opge haald dooreen bus. Deelname is gra tis, maar het aantal plaatsen beperkt. Opgave en aanmeldingen bij EcoMare, tel. 317741 Nabij het monument op de Lancasterdijk werd zondag de ze vende wedstri|d om het kampioen schap van Sportvissersclub Texel gehouden. Frans Bos, Rein Kuyper en Poul Verhagen eindigde op een gedeelde eerste plaats, ieder met één vis van achttien centimeter. Map van der Zwaag werd vierde met zeventien cm. De volgende wedstrijd wordt op zaterdag 1 juni gehouden op het strand van paal 15, aanvang 18.00 uur. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenrnl Op al onze adverlentlecontrocten en aanbied>ng«n daartoe zijn van toepawng de Regelen voor het Advertenbewezen van de Stichting ROTA, gevestigd lo Amsterdam, zoals gedeponeerd b»| de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder nummer 41198699 Een exemplaar van de Regelen voor het Ad verten bewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2002: Per half jaar 29.80,- Per jaar 59.60,- Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Bnfvro vin Itun Builen vcncrweordelijUvil vin <1r redactie Eindelijk zijn de benzine- en diesel- dampen van optrekkend en rem mend verkeer op het Schilderend opgetrokken, op één bultje na, maar ik neem aan dat dit goed komt. Voor de bewoners zal dit ook een verade ming zijn, met teveel lawaai meer van stuiterende vrachtwagens etc., want niemand wil zo'n bult voor zijn deur. We kunnen nu weer rustig (gebruiker houd u aan de snelheid) over het Schilderend rijden, zonder te worden ingehaald door brommertjes, gebrui kers die door het midden rijden en gebruikers die voor iedere bult bijna stil staan, kortom zonder gevaarlijke situaties. Nu even napraten over de kosten: infoavond bewoners Schilderend, bulten, markeringen en borden aan brengen, bermen Hallerweg verhar den, auto's politie en catering repa reren, schokbreker auto ondergetekende laten maken (na vraag bij de ANWB leert dat dit zel den of nooit voorkomt, alleen in lan den waar veel onverharde wegen zijn, zoals IJsland en Scandinavië) bulten weghalen en de wegmarkeringen aanpassen. Volgens mij heeft dit veel geld gekost. Welnu Gemeente Texel, als u weer gaat praten over de herinrichting van het Schilderend en het aanbrengen van verkeersonvriendelijke maatre gelen. zou ik u willen vragen of u dit aan de gebruikers, zoals transport bedrijven en het openbaar vervoer, kunt vragen voor het weer een keer mislukt. Want zij komen dit in den lande wel meer tegen. H. Snoek jr., Den Burg. Wethouders Corry Heijne (TB) en Annie Hin (CDA) zijn vrijdag gast in Cabaret-café, waarin het lokale nieuws wordt besproken door Pip Barnard en Janien de Bruijn. Dwaal gast is Esther Banki, directeur van het Maritiem en Juttersmuseum. In het programma zal aandacht worden besteed aan slaapplaatsen, evene menten met en zonder Pinksteren, vernielingen en vandalisme, straalja gers, herdenkingen en de meierblis. Dit alles omlijst met muziek, op eigen teksten en op tekst van Huib 'de Rijmelaar' Fenijn. Cabaret-café wordt gehouden in de geheel vernieuwde Waagzaal van De Lindeboom en be gint om 20.15 uur. De toegang is gra tis. EN-V- Vrijdag wordt in De Koog oud papier opgehaald. Bewoners dienen het vóór 10.00 uur gebundeld aan de straat te zetten, of eventueel zelf naar de container aan de Nikadel te bren gen. Zangeres Annet Saatrübe en gitarist Jaime Alarcón Vidal geven zondag 2 juni een concert in het kerkje van De Waal. Op het pro gramma staan volksliedjes en liefdesliederen uit Zuid-Amerika. Componisten zijn onder meer Victor Jara uit Chili, Derechos Reservados uit Venezuela, Silvio Rodriguez van Cuba en Astor Piazolla uit Argentinië. Het optre den is het laatste van dit seizoen in de serie Waalder koffieconcerten. Annet Saatrübe speelde vroeger piano, conga's en fluit maar koos uit eindelijk voor de stem als favoriet in strument. Vanaf 1985 zong ze jazz muziek, maar na een lange reis door Zuid-Amerika werd ze in 1993 gegre pen door de muziek van dit continent. Haar grote inspiratiebron is de Argentijnse zangeres Mercedes Sosa. Jaime Alarcón Vidal is geboren in Rancagua in Chili. Hij woont ruim 25 jaar in Nederland. In de iaren tach tig speelde hij in twee Chileense bands: Lautaro en Arcilla. Sinds het begin van jaren negentig begeleidt Jaime Alarcón Vidal voornamelijk zangers. Naast gitaar speelt Jaime ook Zuid-Amerikaanse snaar instrumenten als charango, cuatro en tiple. De beide muzikanten interpre teren bestaande Zuid-Amerikaanse liederen op eigen wijze, terwijl op dit Waalder koffieconcert ook een zelf gecomponeerd stuk van Jaime te horen is. Het concert begint om 12.00 uur. Kaarten kosten 5 euro en zijn verkrijg baar in Galerie Langewaal, de WV of voor aanvang bij de kerk. Bezoekers krijgen daarvoor tevens een kop kof fie of thee, die na afloop in dorpshuis De Wielewaal wordt geschonken. Nieuw programma Het programma voor het nieuwe sei zoen is inmiddels gereed en beschik baar Op 15 september verzorgen Rein van Dijk (bas), Anna van Beek (alt) en Nona Timtchenko (piano) een Russisch programma. Op 24 novem ber komt het Trio Charivari op bezoek en staan zigeuner- en tangomuziek op het programma. Op 23 februari 2003 presenteert Lauda Novella een instrumentaal en vocaal Barok-pro- gramma met traverso. Op 25 mei 2003, ten slotte, brengt het heren kwartet Sequens een gevarieerd vo caal programma. In verband met de verhuizing naar het nieuwe peuterlokaal houdt peuter- groep 't Sterrekind zaterdag 1 juni een openingsfeest. Leerkrachten, oud-leerkrachten, bestuursleden, kinderen en ouders zijn van 10 30 tot 13.00 uur welkom in het school gebouw aan de Gasthuisstraat. Dinsdag 28 mei: In alle dorpen kan vandaag twee dehands kleding worden ingele verd voor de hulporganisatie Men sen in Nood. De opbrengst komt ten goede aan straatkinderen op de Filippijnen. Op de wielerbaan aan de Haffelderweg begint om 19.00 uur een criteriumwedstrijd van de Wielervereniging Texel. Om 19.30 uur begint in dorpshuis De Hof in De Koog een recreatieve bridgeavond. Kosten €2,50 per persoon, inlichtingen H. Veenema, tel. 317489. In het Eierlandsche Huis begint om 20.00 uur een klaverjasavond. Deelname kost €1,50 per persoon. De afdeling dialect van de Histori sche Vereniging komt om 20.00 uur bijeen in Tusse de Banke aan de Groeneplaats in Den Burg. In Cinema Texel draaien Star Wars episode 2 (aanvang 20.00 uur) en Beautiful Mind (20.30 uur). Woensdag 29 mei: In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend begint om 19.30 uur een bridgedrive. De kosten zijn €2,50 per persoon. Opgave via de familie Koot, tel 318283. In Cinema Texel draaien Star Wars episode 2 (aanvang 14.30 en 20.00 uur), Ice Age (15.00 uur) en Beautiful Mind (20.30 uur). Donderdag 30 mei: In de hervormde kerk van De Cocksdorp wordt handwerk ver kocht ten bate van de restauratie. Van 13.15 tot 15.30 uur komt het Overlegorgaan Nationaal Park Duinen van Texel bij elkaar in het raadhuis in Den Burg. De vergade ring is openbaar. Het Muziekschool Kamerkoor ver zorgt samen met diverse instrumentalisten een concert in de hervormde kerk van Den Burg. Het programma bestaat uit psal men en liefdesliederen die werden geschreven ten tijde van de op- nchting van de Vereenigde Oostin- dische Compagnie. Aanvang 20.00 uur. De toegang is gratis; na afloop wordt gecollecteerd ter be strijding van de kosten. In buurthuis Bethel aan de Muyweg in Zuid-Eierland begint om 20.00 uur een klaverjasdrive. In Cinema Texel draaien Star Wars episode 2 (aanvang 18.45 en 21.45 uur) en The Scorpion King (19.00 en 21.30 uur). Vrijdag 31 mei: In één van de schuren van de ge broeders Lap (Westerweg 73) be gint om 13.00 uur een rommel markt, georganiseerd door muziekvereniging DEK. Bij de voormalige PEN-centrale aan de IJsdijk in Oudeschild begint om 19.00 uur een tijdrit om het clubkampioenschap van de Wielervereniging-Texel. Aanmel den vanaf 18.30 uur. Om 19.30 uur begint in de voorspeelruimte in d'Ouwe Ulo het Solistenfestival van de Muziek- en Dansschool. Entree €2 voor vol wassenen, €1 voor kinderen. In hotel De Lindeboom in Den Burg begint om 20.15 uur het maande lijks Cabaret-café, waarin het lo kale nieuws wordt besproken door Pip Barnard en Janien de Bruijn. Gasten zijn wethouders Heijne en Annie Hin Dwau Esther Banki, directeur var Maritiem Museum, leest een vering van het feuilleton.Vs veel muziek, op eigen tekste op tekst van Huib 'de Rijms Fenijn. De toegang is gratis. In Cinema Texel draaien Star) episode 2 (aanvang 18.45 21.45 uur) en The Scorpion' (19.00 en 21.30 uur). Teso zet komend weekeind geld twee boten in en verzorgi ieder half uur een afvaart, vanuit Den Helder als vanaf Ti Dat gebeurt vrijdag van 9.35 20.05 uur, zaterdag en maar van 9.35 tot 16.05 uur en zon van 14.35 tot 20.05 uur. Auto bilisten moeten vrijdag evenwt kening houden met een hall wachttijd. Die kan zich opl voordoen tussen 9.30 en 12.(X en in Den Helder tussen 13.0! 16.00 uur. Nadere informatie is krijgbaarviatel. 0222-369600i mail info@teso.nl. De veerti heeft ook een eigen web www.teso.nl. Hoogwater te Oudescl Di. 28 10.55 en 23.16 Wo. 29 11.17 en 23.40 Do. 30 11.45 en Vr. 31 0.00 en 12.3S Za. 01 0.20 en 12.55 Zo. 02 0.40 en 13.34 Ma. 03 1.20 en 14.2S Di. 04 2.24 en 15.15 Aan het strand is het ongeveer een ia der hoogwater De zon komt 31 meict 05.24 uur en gaat onder om 21.48 w mei springtij; 3 juni laatste kwartier. De uniformen zijn oud en bijna versle ten, terwijl de stof om ze op te knap pen niet meer leverbaar is. Muziek vereniging DEK is daarom gedwongen zich helemaal in het nieuw te steken. Om deze dure klus te bekostigen, organiseren de Hoornders diverse activiteiten. Vrij dag wordt in de schuur van de ge broeders Lap (Westerweg 73) vanaf 13.00 uur een rommelmarkt gehou den, waar diverse spulletjes te koop worden aangeboden en lekkere hap jes en drankjes verkrijgbaar zijn. Ook zaterdag is er de hele dag, vanaf 9.30 uur, rommelmarkt. Om 19.00 uur be gint in hetzelfde gebouw een veiling. Onder leiding van veilingmeesters Martin Trap en Johan van der Ster komen uiteenlopende duurdere arti kelen onder de hamer, waaronder fietsen, leren jassen, een eikenhouten kast en schilderijen en aquarellen van onder anderen Henk Noorlander. Potentiële kopers die zich goed wil len informeren, kunnen de kavels vrij dag en zaterdag tijdens de rommel markten bezichtigen. Wie nog iets heeft in te brengen, kan contact op nemen met voorzitter Herman Bak ker, tel. 319618. Bij Ria Trap in Oosterend wordt ko mende maand een cursus gegeven, waarin het accent ligt op het overwin nen van leesproblemen. Er wordt gewerkt met edukinese, waarbij spiertests worden gedaan om de oorzaak van de problemen op te spo ren en effectief te behandelen. Bij leesproblemen is vaak sprake van faalangst, waardoor ook problemen kunnen ontstaan bij andere alle daagse activiteiten als wandelen, pia nospelen, tennissen of autorijden. De cursus bestaat uit zes dagdelen en begint om 14 juni. Voor aan meldingen en inlichtingen: Ria Trap, tel. 318219. Voor de derde keer maken skaters en skeelerers zondag 30 juni de tocht 'Door het hart van Texel'. Voor de deelnemers die het leuk vinden zich met anderen op het evenement voor te bereiden, hebben de organisatoren een viertal trainingsavonden gepland. Deze vinden steeds plaats op de don derdag, met ingang van 6 juni. De start is om 19.30 uur op de wielerbaan in Den Burg. Informatie over de tocht zelf is terug te vinden op de site www.trefnet.net/texel/ skeelertocht of telefonisch bij Han Pastoor, tel. 314984. De derde prijs in de Texelse fin de playbackshow ging in dec rie van de jongste jeugd niet ra gezelschap dat Kabouter Pt teerde, zoals afgelopen we abuis in de krant stond, ma Ananda de Steur, Maxime K Alice van Heerwaarde. Het playbackte 'Wow'. Lekker buiten struinen en vï ontdekken op het wad, in hetb de sloot en op de boerde Texelse Natuurstruners, eent groep voor kinderen van acht! jaar, komt vanaf zaterdag 7 se ber elke maand van 13.30 tol uur bij elkaar. Op die dag gs Natuurstruners het wad aan d verkennen. Negen enthousiast geleiders verzorgen bij toerbe# schillende activiteiten. Het isd doeling dat ouders de kindere' de activiteiten vervoeren. De gr onderdeel van de Texelse aS van het IVN, een vereniging va tuur en milieu. De Natuurst» worden medegefinancierd doo Nationaal Park. De contribute draagt €10,- per kind. Aanir» kan vanaf morgen (na 19.00 u Gudy Witte, tel. 315015. Een vlucht overtrekkende regen wulpen is gelijk aan Mozart. Alles geeft geluid en komt tevoorschijn. De grote grassen staan in volle glo rie te bloeien, timotee, kropaar, vossenstaart, dravik. De eerste wilde orchideeën die in bloei ko men, de harlekijnen, hebben hun kortstondige schoonheid bijna al weer verloren. Maar het zilver schoon siert de bodem van het ei land en de brede donkerpaarse orchis bezet complete weilanden. De rogge rijpt, de maan is vol. De katten krols. De hazen dartel. Er is werkelijk niets mis op het eiland en toch blijft een gevoel van 'het is me alles vreemd te moede' met mij meereizen. Het is net alsof het be faamde en afschuwelijke pakketje dat werd gedropt bij minister Melkert, waardoor hij krassen op zijn ziel en tevens ons aller ziel heeft opgelopen, in vertakte vormen ook plaats vindt op het eiland. Natuur lijk is er agressie, zijn er tegenge stelde belangen en moet er strijd geleverd worden. Kijk naar de wind molens, ik hoor in ieder een oor een volkomen tegengesteld betoog, en omdat ik het een moeilijke materie vind, lijkt elk betoog van een grote waarde en een grote overtuigings kracht. Wie heeft er gelijk en hoe veel waarheden zijn er? We moeten ons nu eenmaal meten en vechten over uiteenlopende zaken, over de hoeveelheid logiesplaatsen op Texel, over goot- en nokhoogte, over een caravan voor jongeren die weg moet. Hart tegen hart. Daar hoort vechtlust en soms ook woede bij. Woede kan een kracht zijn en die kunnen we nodig hebben. Nood en brood en regels wonen in eikaars buurt. Maar als alles in de natuur zich nes telt in een argeloze verwachting en we lezen dan over het wangedrag dat Texel treft, dan hebben we het over een totaal zinloze negatieve en bedervende kracht. Zoiets schokt. Als je die oude trekkers in twee goedhartige cirkels ziet opgesteld staan en je tot twee keer toe je auto in de berm drukt om het spektakel aan je voorbij te zien gaan, daalt er een sfeer van goedhartigheid over het eiland. Pinksterspektakel, Bra banders zijn elf uur onderweg om naar dit Pinksterevenement te ko men, hobby, nostalgie, show. Alles onder een goed beleid geregeld. Historisch en onschuldig vermaak. Tot het uur der wrake verschijnt en dit evenement overgaat in wange drag. Vernielingen op het feest terrein, de uitslag over de trekker trekwedstrijden deugde niet. Dan maar wangedrag. Waarschijnlijk Texelaars, zo wordt er veronder steld, nemen wraak en slaan er op los. Wat een treurige acties van ver liezers. Het wangedrag gaat verder, dit on schuldige natuureiland doet voor niets in de wereld onder. De kinderboerderij moet miss» maar gesloten worden nu blijkt we daar onze kippen en kon» stelen om op te vreten bij het Ie maal, ganzeneieren worden gesmeten, een haas een poot» uitgedraaid en ouders ook nog» dend blijken te zijn wanneer zei den aangesproken over het wat drag van hun kinderen. Later treurniswekkende ouders alsjeS voor de schade moeten opdrs en misschien ook wel de toea moeten worden ontzegd. Later naast de steun die de gemei biedt, ook een soort eiland bil plicht ontwikkelen over het harxt ven van vermaak op deze set Laten we pleiten voor het in sl houden van aaibaarheid van dei ren en gewoon elkaar er op spreken wanneer we zien dat et niet deugt. Alle wuivende pinks bloemen en de schoonheid va" harlekijnen ten spijt, we moete» bewoners van Texel wel blijvend gen en zorgen dat er niet een bs king komt zoals het nu bij onzs gering toeslaat. Zelfs geen valse gent die uithaat het niet goed gaat. Het is een k» tie van innerlijke herbewapend niet lui en bang te zijn voor m®" die tot wangedrag in staat zijn/ tend dat het in ons allen huist," met krachtige hand bestredeni) te worden. De kinderboerderij moet ge* blijven en bloeien. Laat de vrji gers zich buigen en het bank' ningnummer gespekt worden. DanaS

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 2