Faber: 'Invloed mens liet negatief uitgelegd' 'Huisjes vooral degelijk' i Nieuwe beheerders appartementen Juliana ■coMare: 'Weg met het opgeheven vingertje' SOIIAHA UWV neemt tien nieuwe bungalows in gebruik .TEXELSE j COURANT' Eindstanden zaalvoetbal Faber steunt bouw bezoekerscentrum Thijssen bouwt werkzaamheden af SVO oefent Landrovers Zeehonden Mini-competitie jeugdtennis Met de competitie achter de rug. is de stand in de Texelse zaalvoetbal- competitie als volgt (achtereenvol gens aantal gespeelde wedstrijden. DINSDAG 28 MEI 2002 tntoonstelling 'Leven op een eiland' in EcoMare schetst een beeld van Texel door de eeuwen heen. De Romein Gaius Plinius Maior Oosterbaan), de 19e eeuwse schrijver Pieter van Cuijck (Mark Fonds) en Jac. P. Thijsse (Aris van Zeijlen) brachten staatssecre- Gehe Faber van LNV zo te zien in hogere sferen. luurbeheer is niet alleen een istie van gronden verwerven, hten en beheren. Zonder de okkenheld van de burgers is natuurbeleid een zaak van spe- isten en dat is niet voldoende, itra zoals EcoMare helpen bij verwerven van een breed agvlak voor dat beleid.' Lo de woorden van demissionair- atssecretaris Geke Faber van (bij de opening van de exposi- Leven op een eiland'. g met het opgeheven vingertje', jerde directeur Jan Kuiper de iwe aanpak in het museum. Want iMare mag dan de doelstelling ben bif te dragen aan behoud van jur- en cultuurwaarden in het Jdengebied en de Noordzee, de oeker moet zichzelf een mening nen vormen. 'Wij leggen ze die op.' Daar zitten de 300.000 be iers die EcoMare jaarlijks trekt ook met op te wachten. Ze vor- een afspiegeling van de bezoe- van Texel en veel van hen wor- igelokt door de zeehonden en de re roggen en staan met te po- om kennis te nemen van de ilistische milieuboodschap die iMare hen wil meegeven. De doel- mgom aan de ene kant de natuur lermen en aan de andere kant loeten voldoen aan de verwach- ivan al die bezoekers, dat lijkt een mma. Het is de kunst om de Jdschap zó vorm te geven, dat e toch wordt opgepikt. Daarin is iMare goed geslaagd, vond Paul der Meer, die als onafhankelijk cialist in de informatiewereld was raagd een oordeel over de expo- te geven. Hij was bijzonder te eken over de toegankelijke mfor- liesystemen op de expositie. 'Ik ak het wel eens anders mee. Bij- irbeeld op de Floriade.' Hij doelde de gemiddelde leeftijd van de oekers (55-plus), die gemiddeld erg vertrouwd zijn met compu- terwijl er wel gebruiks- mendelijke apparatuur wordt ge- ik. 'Binnen vijf seconden lopen de msen daar geïrriteerd de tent uit.' der Meer prees ook de medewer- is in het museum, door wie hij - nderdat men wist met wie men van m had - gastvrij en belangstellend 'd onthaald. Weten wat er leeft per: 'Goed contact met de bezoe- en weten wat er leeft, Is van groot lang. Bij nieuwe exposities doen altijd uitgebreid onderzoek. Zo zijn wensen uit vroeger onderzoek de nieuwe exposities terechtgeko- W.' Bijvoorbeeld: geen vaste route door de expositie, meer niveaus, hu mor en veel aandacht voor de vogels van Texel. Die zijn in EcoMare niet alleen te zien, maar ook te horen. Bij een druk op de knop, klinkt het lied van de betreffende vogel. 'Leven op een eiland' geeft ook een beeld van de ontwikkeling van Texel in 150.000 jaar. Op een animatie ziet de kijker het eiland en de omgeving in een paar minuten volledig veranderen. De vor ming van stuwwallen door oprukkend ijs, gevolgd door een warme periode waarin de zeespiegel stijgt, terwijl enkele seconden later de laatste Ijs tijd zich aankondigt, ondergelopen gebieden droogvallen, het Marsdiep doorbreekt en inpolderingen plaats vinden. Overigens begeeft EcoMare zich op glad ijs. want historische bronnen over de ontstaansgeschie denis spreken zichzelf nogal eens tegen. Daarom baseerde het mu seum zich op de meest betrouwbare theorieen. Blikvanger is de grote wol- harige neushoorn, terwijl de prehis torische mens op jacht is te zien op een chronologisch overzicht over de bewoningsgeschiedenis. Prominente Texelaars uit het heden, zoals oud wethouder Schilling, journalist Harry de Graaf en WV-directeur Veronica Bos. geven via de video hun visie over het leven op een eiland, al is hun verhaal door het bescheiden volume van de monitoren en het vele omgevingsgeluid met zo goed te ver staan. De bouw van een bezoekers centrum voor het Nationaal Park bij EcoMare is een stuk dichterbij gekomen, nu staatssecretaris Faber van LNV hiervoor financiële steun heeft toegezegd. Ze deed dat tijdens de opening van de ten toonstelling 'Leven op een Eiland', donderdag in EcoMare. Het bezoekerscentrum gaat éénmaal ongeveer één miljoen euro kosten en voor de exploitatie is elk jaar €300.000,- nodig. Faber steunde de integratie van EcoMare met het bezoekerscentrum van het NP. 'Zo krijgt het publiek een integraal beeld van het belang van een duurzame ontwikkeling van de Noordzee, de eilanden en het achter liggende wad.'Over bedragen hield de bewindsvrouw zich op de vlakte en haar steun zegde ze niet recht streeks toe aan het NP. Want als ze dat deed, dan zouden ook andere Nationaal Parken geld kunnen vra gen. Haar toezegging had betrekking iFolo Gerard Timmermanl Met de opening van de tentoonstel ling sluit EcoMare een proces van ruim acht jaar af waarin met de bouw van de Onderwaterzaal, de tentoon stelling 'Zicht op Zee' en de jongste tentoonstelling 13 miljoen gulden op z'n kant werd gezet. 'Niet gedateerd, maar een museum dat in de front linies ligt', omschreef Kuiper het doel van de vernieuwen en uitbreiding van het gebouw, dat oorspronkelijk voor 150.000 bezoekers was gebouwd. 'Grotere flexibiliteit, meer ruimte voor tijdelijke exposities, waarbij de in vloed van mensen op de natuur met op voorhand negatief wordt uitge legd. Een theatrale aanpak, met fan tasie. affectie en humor' Opsteker was dat EcoMare daags voor de ope ning het felbegeerde Toegan kelijkheids Symbool kreeg, wat bete kent dat het centrum voldoet aan de hoogste eisen voor rolstoelers. Geopend werden ook de nieuwe entreehal, de infobalie en de winkel. Staatssecretaris Faber zegde toe plannen van Staatsbosbeheer om in EcoMare een natuuractiviteiten- centrum te ontwikkelen financieel te steunen, al moet ze de invulling daar van overlaten aan haar opvolger. In haar toespraak gaf ze aan dat de Noordzee hoog op de politieke agenda staat Een beleidsplan om de natuurwaarden te versterken wordt naar verwachting komend najaar aangeboden aan het parlement. behaald aantal punten, doelpunten voor en doelpunten tegen) Hoofdklasse: De Koog 1 24 64 191-58 Texel 1 24 59 138-78 Jelleboog 1 24 53 117-79 Mantje 1 24 44 108-97 Klif 1 24 43 98-73 Casino 1 24 33 98-101 Oosterend 1 24 32 114-118 De Krim 2 24 28 66-93 Jelleboog 2 24 27 66-105 Texel 2 24 24 80-119 De Koog 2 24 23 92-112 Oosterend 2 24 16 71-116 De Krlm 1 24 7 63-153 Eerste klasse: Mantje 2 22 61 147-37 ZDH 1 22 56 170-71 Klif 2 22 45 116-74 Oosterend 3 22 35 128-101 Klif 3 22 35 112-102 Rab 1 22 34 106-91 Texel 4 22 34 105-114 Mantje 3 22 24 114-160 De Koog 3 22 22 92-98 Texel 3 22 16 78-150 De Koog 4 22 16 111-194 NIOZ 22 10 74-161 Tweede klasse: Texel 6 22 61 200-55 De Krim 3 22 50 141-83 Texel 5 22 40 125-82 Klif 5 22 34 96-83 ZDH 2 22 33 145-132 Oosterend 4 22 32 120-118 Oosterend 5 22 31 135-137 De Krim 4 22 30 110-106 Jelleboog 3 22 24 87-103 De Krim. 5 22 18 108-137 Klif 4 22 17 74-187 ZDH 3 22 12 89-207 C-junioren: Texel C1 15 41 100-27 Texel C2 15 29 84-41 De Koog C1 15 26 65-48 De Krim C1 15 14 50-79 De Krim C2 15 13 63-83 Klif C1 15 7 33-117 D-junioren: Texel D1 14 36 128-27 Texel D2 14 30 69-34 De Krim D2 14 29 84-28 De Koog D1 14 23 77-52 Oosterend D1 14 22 54-34 De Krim D1 14' 16 72-56 Klif D1 14 6 22-154 Klif D2 M 14 0 11-132 E-junioren: De Koog E1 12 28 49-22 Oosterend E1 12 23 57-36 De Krim E1 12 9 23-52 Klif E1 12 8 24-43 Mare Schuijl (33) en Rob van der Werff (40) worden de nieuwe ge zichten van appartementen complex Juliana in De Koog. De twee nemen het beheer van het complex en de eigendomsrechten van bemiddelingsbureau Exclusief Beheer BV over van Pieter Thijssen (51). Hij gaat het rustiger aan doen. Zowel Schuijl als Van der Werff werkt al enige tijd voor Thiissen. Schuijl sinds 1999, toen hij beheerder werd van Vogelmient. In de vorig jaar ge sloopte huisjes waren toen nog asiel zoekers gehuisvest. Een jaartje later haalde Thijssen hem naar het kantoor onder het badhotel. Schuijl, geboren en getogen op het eiland, werkte eer der als internationaal vrachtwagen chauffeur. 'Maar ik wilde liever wat vaker op Texel zijn, vandaar dat ik op zoek ging naar ander werk.' Van der Werff kwam in 2001 in dienst bij Thijssen. Daarvoor was hij zes jaar lang manager bij jeugdherbergen Panorama en de Eijercoogh. 'Ik kon doorschuiven naar een andere her berg van de NJHC, maar ik wilde graag op Texel blijven. Ik heb hier gesolliciteerd, toen ik een adverten tie zag staan waarin een beheerder werd gevraagd.' De twee hebben in middels de meeste taken overgeno men van Thijssen. Die blijft tot het eind van het jaar op de achtergrond aanwezig om de hele overdracht goed te laten verlopen. 'En daarna nemen we afscheid van elkaar. Al thans, zakelijk', zegt Thijssen. Beheerder Nijmegenaar werd De geboren 1988 samen met zijn vrouw Marja beheerder van Juliana, nadat Beleggersbouw BV uit Loosdrecht het complex grondig had laten reno veren. Toen die firma een jaar later failliet ging, nam Thijssen ook de ex ploitatie in handen. In 1992 richtte hij het bureau Exclusief Bemiddeling Texel BV op. Beheer, verhuur en ver koop van de 72 appartementen van Juliana werden daarin onderge bracht. Villapark Kamperfoelie en de Buteriggel werden later ook aange sloten bij Exclusief Bemiddeling. 'In totaal beschikken we overzo'n hon derd luxe vakantieverblijven Voordat hij zich op Texel vestigde, was Thijssen recreatie-ondernemer aan het Gardameer in Italië en m Belgisch Limburg. Op advies van de dokter moet hij het rustiger aan gaan doen. 'Ik heb last van gezondheidsproblemen. Ik heb twee zoons, van wie één geen inte resse had in overname. En de ander haakte op een gegeven moment af.' Thijssen stopt niet volledig met wer ken na het afbouwen van zijn werk zaamheden bij Juliana. 'Ik ben één van de participanten in de bouw van de nieuwe huisjes op de Vogelmient en ik heb nog wat onroerend goed in de recreatiesector. Maar ik moet niet meer fulltime werken.' Behoud van continuïteit noemen de nieuwe beheerders en Thijssen een prioriteit bij de wisseling van de wacht. Van der Werf en Schuijl willen zoveel mogelijk het beleid van Thijssen voortzetten. 'We willen luxe verblijven aan toeristen blijven verhu ren. En we willen bekijken waar we de verhuur mogelijk nog kunnen uitbrei den. Luxe staat daarbij voor ons voorop De twee brachten recent het beheer van vijf huisjes van Gerard Zoetelief aan de Pontweg onder bij Exclusief Bemiddeling. De wisseling wordt gedragen door de Vereniging van Eigenaren van de ap partementen. Zij werden op de hoogte gehouden van de ontwikke lingen. Schuijl en Van der Werf heb ben ieder vijftig procent van de aan delen in Exclusief Bemiddeling overgenomen. Daarnaast zijn ze ei genaar geworden van het restaurant en de overigen gedeelten van het complex die met tot de huisjes beho ren. Simone Schuijl en Marian van der Werff, de echtgenotes van de nieuwe beheerders, werken eveneens bij Juliana. Van Basten Thijssen kijkt met veel plezier terug op het verblijf van Marco van Basten in Juliana in 1990. 'Dat was vlak voor het WK voetbal in Italië. Ik had gele zen dat hij wel eens naar Texel zou willen. Via via ben ik achter zijn tele foonnummer gekomen en heb ik hem hierheen weten te halen. Nadat hij was geweest, deed het gerucht de ronde dat Van Basten hier een appar tement had. We hebben nog jaren lang mensen gehad die graag het appartement van Van Basten wilde huren. Nou, dat was dus altijd be schikbaar', lacht Thijssen. Een hevige storm in 1995 staat hem ook nog goed bij. Het leverde een schadepost van twee ton (in guldens) op. 'En wat ook wel bijzonder is, is dat heel veel bekende koks op het eiland hier heb ben gewerkt.' Schuijl bewaart ook een opmerkelijke herinnering aan het badhotel. 'Ik was gastheer toen het in 1988 werd her opend na de renovatie. Toen dacht ik dat het maar voor één dagje was. Nu zit eraan vast.' op de plannen van Staatsbosbeheer voor de ontwikkeling van een Natuur- activiteitencentrum (NAC) in EcoMare. 'Ik wil die plannen bevor deren. ook in financiële zin.' Het idee is om dit centrum te combineren met de plannen voor een informatieruimte over het NP bij EcoMare. LNV ging verder akkoord met het bestedings plan voor 2002 van het NP, waarmee een bedrag van €418.898,- is ge moeid. Het plan omvat een waslijst aan projecten, zoals extra toezicht en voorlichting, informatie, onderhoud en beheer, bestrijding verwilderde katten, fretten en ganzen, verwijde ren prikkeldraad op terrein van De fensie dat geen functie meer heeft (op bepaalde plaatsen wordt dit vervan gen door glad draad), verhogen van paden in verband met wateroverlast, natuurontwikkeling De Robbenjager, de aanleg van een uitkijkpost bij EcoMare, een meetnet voor effecten van recreatie op de natuur en onder zoek naar het leefgebied van de parelmoervlinder. Als eenmalige in vesteringen zijn de realisatie van het natuurpad voor gehandicapten en de ontwikkeling van het bezoekers centrum genoemd. SV Oosterend speelt zaterdag op ei gen terrein een vriendschappelijke wedstrijd tegen Vesos 3 De tegen stander uit Nijverdal komt uit in de vijfde klasse. De aftrap is om 15.00 uur. Mare Schuil (I) en Rob van der Werff (r) worden de nieuwe gezichten van appartementencomplex Juliana. Pieter Thijssen (m) is na der tien jaar zijn werkzaamheden aan het afbouwen. <roio Jeroen van Hattum) Een normaal ligbad is de grootste luxe die huurders aantreffen in de nieuwe vakantiehuisjes op het voormalige GAK-bungalowparkje aan de Pelikaanweg bij De Koog. Donderdag werden de tien huisjes officieel overgedragen aan nieuwe eigenaar, werknemersverzekeraar UWV. Het GAK (Gemeenschappe lijk Administratie Kantoor) is on derdeel van die nieuwe organisa tie. 'Goed is genoeg voor ons. De huis jes zijn vooral degelijk geworden' zegt Teo Kuijl van het UWV. 'Er zijn drie slaapkamers, vloerverwarming en er is een schuifpui.' Net als de vorige huisjes zijn de nieuwe bunga lows zeventig vierkante meter groot en één verdieping hoog. Ze zijn specifiek bestemd voor werk nemers van het UWV De werknemersverzekeraar verhuurt ze in eigen beheer. Kuijl, verantwoorde lijk voor de verhuur, beschikt over 23.000 potentiéle klanten, waaronder veel nieuwe door de fusie. 'Bij het GAK werkten 13.000 mensen, maar sinds we in het UWV zijn samenge gaan met andere verzekeraars zijn er 23.000 werknemers die gebruik kun- VERVOLG VAN PAGINA 1 milieuvergunning en die moeten we niet zwaarder gaan belasten.' cursuslocatie van te maken, 'et het de bestemming 'dag- 'eatief opvanggebied' krijgen. Het s'emmingsplan biedt hiervoor in enkele mogelijkheid, dus zou 1 vrijstellingsprocedure moeten 'den doorlopen Het college voelt mets voor. Er mag dan tegen- 'cdig heel wat boerenland te koop en, het onttrekken van agrarisch Kt is een gevoelig onderwerp. Ook Provincie kijkt er zeer kritisch naar. jvendien moet worden getoetst of gebruik invloed heeft op de om- tan9 (Vogel- en Habitatrichtlijn). °P Groeskamp (Texels Belang) test voor overlast en verwacht dat n|et veel gebruik van zal worden maakt De nieuwe bestemming p °ck ander storend gebruik mo- '1*kunnen maken, waar Texel met Zl,le wachten. Verder voelen de mroissieleden niets voor het inle- 'eP van agrarische grond. De &baan is volgens wethouder knan overigens niet bij voorbaat p geschikt alternatief. 'We zitten hoen m een procedure voor een VERVOLG VAN PAGINA 1 zo dramatisch als eerst werd ge dacht', constateert Brugge. 'Het is prettig om te weten dat hetzelfde vi rus van 1988 nog aanwezig is. Daar door houden de zeehonden antistof fen. Het zou veel erger zijn als het virus er helemaal niet meer was, want dan zouden de zeehonden veel ge voeliger voor de ziekte zijn. Vergelijk het maar met griep. Als je dat tiental len jaren niet hebt gehad, en je krijgt het ineens, dan kun je er doodziek van worden. Daarom is het goed dat de zeehonden af en toe in contact komen met het virus. In 1988 was dat al lang niet meer het geval geweest, waardoor er zoveel slachtoffers vie len.' In het Nederlandse deel van de Wad denzee leven naar schatting nu 5.000 zeehonden. Dat zijn er ooit 10.000 geweest, maar in de jaren zeventig, toen met name PCB's de Waddenzee vervuilden, ook wel eens 340. De nieuwe UWV-bungalows aan de Pelikaanweg bij De Koog. nen maken van deze huisjes.' In het UWV zijn het GAK, Cadans, Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB), Guo en Uszo vertegenwoordigd. De nieuwe organisatie bestaat sinds het begin van dit jaar. Vorig jaar viel de beslissing het park, gelegen naast hotel De Pelikaan, grondig te vernieuwen. De bunga lows waren verouderd, waardoor nieuwbouw beter werd geacht dan opknappen. In september begon aannemersbedrijf Tatenhove met de sloop van de acht bungalows. Tatenhove zorgde ook voor de infra structuur op het park. TEBO nam de bouw van de tien nieuwe bungalows voor zijn rekening. Burgemeester en wethouders kenden het UWV de uitbreidingsmogelijkheid van 25 pro cent toe vanwege de kwaliteits verbetering. Architect Jan Koorn ont wierp de nieuwe huisjes. Overdracht Donderdagmiddag droegen de aan nemers de nieuwe bungalows sym bolisch over aan het UWV. Net als bij de overdracht van een kotter streken enkele vertegenwoordigers symbo lisch de vlag van de aannemer Daarna hezen zij de nieuwe vlag van het UWV. De plechtigheden dreigden even te worden verstoord door bouwwerkzaamheden in één van de huisjes. Een spontaan ingelaste pauze bracht rust in de omgeving Volgende maand nemen de eerste gasten hun intrek in de bungalows 'Tot oktober zijn ze al helemaal vol geboekt', vertelt Kuijl. Veel hoeven UWV-werknemers niet neer te leggen voor de accomodatie. De hoogste prijs die ze betalen, is €453.78 (dui tduizend gulden) voor een verblijf van een week in het hoogseizoen. Kuijl: 'Het gaat er ons om dat de huur kostendekkend is. Meer niet.' UWV- werknemers kunnen de huisjes voor een week, midweek of weekend hu ren. In de zomer is twee weken ook mogelijk. Dan worden ze. onder toe zicht van de ondernemingsraad, ver loot onder de belangstellenden. Twee mensen op de afdeling salaris administratie van het UWV houden zich bezig met de verhuur. Nico en Nel Winder uit De Koog zijn aange trokken als beheerdersechtpaar. De realisatie van de huisjes kostte onge veer €1.361.340,- (ƒ3.000.000,-). UWV heeft in totaal veertig vakantie huisjes voor haar personeel: tien op Texel, vier op Ameland, acht in Renesse. tien in Luxemburg en acht in het Duitse Winterberg De huisjes worden het hele jaar door verhuurd. Op het interne computernetwerk (intranet) maakt de werknemers verzekeraar elke week bekend welke huisjes vrij zijn. Op de velden van Heri Hodie in De Cocksdorp. Deuce in Den Burg en tennisvereniging Oosterend wordt deze weken een mini-competitie ten nis gehouden voor jeugdspelers die geen competitie aan de vastewal spelen. Verdeeld over drie leeftijds categorieën strijden achttien teams met spelers in de leeftijd van 7 tot 16 jaar om de eerste plaats in hun poule. Elk team bestaat uit vier spelers of speelsters, die eerst allemaal een dubbelwedstrijd spelen en daarna een enkelwedstrijd- In beide spel- soorten wordt één set gespeeld, zo dat een hele wedstrijd ongeveer an derhalf uur duurt. Bij iedere wedstrijd zijn zes wedstrijdpunten te behalen. Op 20 juni worden de finales gehou den. Uitslagen Deuce B1-Hen Hodie B1 2-4; Heri Hodie B3- Hen Hodie B2 1 -5, Deuce A1 -Hen Hodie A1 3- 3 Deuce C1 -Heri Hodie C1 1 -5; Hen Hodie A2- Deuce A2 5-1Oosterend C3-Deuce C2 4-2 Programma 28 mei 16.00 uur Oosterend: Oosterend A1- Hen Hodie A2; 28 mei 16.00 uur, Heri Hodie Heri Hodie A1 -Deuce A3,30 mei 17 30 uur, Hen Hodie: Hen Hodie B1-Hen Hodie B4; 30 mei 19.00 uur, Hen Hodie: Heri Hodie C1-Ooster end Cl30 mei 17 30 uur. Oosterend Ooster end B1-Heri Hodie B2

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5