'Mijn moeder vindt onze hardc verschrikkelijk Gemengde gevoelens over vernieuwing op Texelpop VOC-tuin biedt kijkje in groenten op VOC-schip Tuin tot en met september geopend GeknipgK/ —TEXELSE coURANT ESC wint bij SV De Koog Bijzondere vis van Blom is Baillon's lipvis Trainingen AVT Windkracht acht DINSDAG 28 MEI 2002 in. Het repertoire van de meeste Achter in de tuin staat het graan. Daartussen bloemen als klaproos, margriet en bolderik. 'Dat laatste werd vroeger verwerkt in het brood. Het was echter giftig, waardoor de mensen steeds zieker werden als ze het aten, want het gif hoopte zich op in het lichaam. Maar dat wisten ze toen nog met.' Tegenover het graan staan kruiden als mierikswortel, ko riander, komijn en mosterd. Daarmee werden sausjes gemaakt die soms aan het eten werden toegevoegd. De eerste dagen is het al behoorlijk druk geweest bij de tuin, vertelt Roe per. Mensen kunnen er vrij rondlopen. Op aanvraag geven de vrijwilligsters een rondleiding. De tuin is volgens Roeper met geschikt om met groe pen kinderen te bezoeken. Plukken is niet toegestaan. Tot eind september is de tuin geopend. Het onderhoud is in handen van de vrijwilligsters. Roe per: 'Eerst moesten we met emmers water uit de sloot scheppen om de gewassen water te geven, maar we krijgen nu stroom van Brakenstein, zodat we een pompje kunnen gebrui ken.' ESC is overtuigend winnaar gewor den van het tweedaagse toernooi van SV De Koog, dat afgelopen weekend aan de Boodtlaan werd gehouden. Het team uit Elburg won in de finale van de gastheren van De Koog. Het duel om de derde en vierde plaats werd gewonnen door Neerlandia. CEC legde beslag op de vierde plaats. De fairplaycup voor de spor tiefste ploeg werd toegekend aan GDC. Op de vijfde tot en met twaalfde plaats eindigden respectieveli|k Dy namo, SDVB 1, Concordia. Gieten, GDC, SDVB 2, Ruinen en Roden. De Baillon 's lipvis die de TX25 van Blom ving in de Waddenzee. (Foto BtF* De bijzondere vis die de TX25 van Blom vrijdag 17 mei in de Wadden zee ving, is de Baillon's Lipvis. Dat blijkt uit onderzoek van het Natio naal Natuurhistorisch Museum in Leiden. Het is de vijfde keer dat de Baillon's lipvis (crenilabrus bailloni) in Neder land is waargenomen. 'En de tweede keer in het Waddengebied', aldus bioloog Arthur Oosterbaan. De lipvis komt voornamelijk voor langs de Zuideuropese kust onder Het Kaf Het dier leeft daar tussen rotsen zeegras tot op een diepte van oi veer vijftig meter. De vis die del* boven water haalde, zwom hoogte van Oudeschild m Texelstroom. Een duidelijke ver ring voor zijn aanwezigheid is en Volgens Oosterbaan is het well nemelijk dat het dier in noorttë richting is gezwommen vanwege zachte winters van de afgelopei ren. De lipvis voedt zich met sch en schelpdieren De vis is groent* met een paar blauwe strepen en j vlekken. In de rugvin heeft hij een grote, donkere vlek. heet. Maar vandaag blijven wea# zijde van de Waddenzee, waaraf zijn en weiden en veel schapen.' In hetzelfde blad vertelt boswad Erik Menkveld over de samenwe^ om tot een 'betere kwaliteit natutf komen. Vanaf 3 juni zullen alle trainingen van Atletiekvereniging Texel op maan dagavond worden gehouden. De start is steeds om 19.00 uur bij hotel Bos en Duin aan de Bakkenweg. De trainingen van woensdag- en vrijdag avond komen daarmee te vervallen. Alleen de groep die op dinsdag middag oefent, gaat nog enkele we ken door op de vertrouwde dag. De training van vrijdag 31 mei gaat niet door. 'Als het waait in Amsterdam, stormt het op Texel', constateert John Jan sen van Galen in een artikel over Texel in het meinummer van Natuur behoud, het magazine van Vereniging Natuurmonumenten. In de rubriek Tochtjes' vertelt jij over een wande ling van 't Horntje naar Oudeschild, door 'een landschap vol historie'. Want 'wie Texel zegt, denkt aan dui nen, strand, de Noordzee en de vervloeiing daartussen die de Slufter Oudeschild iü een juweeltje: met snulk stntvn onizooir.d door lage huizen - ooit de touwslager* en kuipers voor»*' nut groenhouten topgevels en gelaapk luiken, met een witte kerk nu leistenen spitsje op ccn ook al grocd"*" leu toren, en vooral niet dc haven. LirhihLimve en heldergroene boegen kotters dit Vriendschap en Verwachting heten, weerspiegelen zich in het woel'? water, touwen kletterend tegen de De geschiedenis herhaalt zich. Waar in een ver verleden Texelse bands als The Typhoons eiland genoten inspireerden gebeurt dat nu met Deluge. De hardcoreband stond dit jaar niet zelf op het po dium van Texelpop - dat afgelopen weekend in sporthal Ons Genoe gen werd gehouden -, maar vele bands die door Deluge zijn geïnspi reerd waren wel van de partij. De verjonging in de popmuziek zet 21 jaar na de start van het festival krachtig door. Ouders die in 'hun tijd' de optredens van The Typhoons bezochten, luisterden nu naar hun eigen kroost. Aan de ene kant trots, maar aan de andere kant wat onzeker. Want de gemid delde Texelaar van boven de der tig heeft de aansluiting met de hardcore gemist. Elke tijd heeft z'n muzikale stromin gen, die weer doorklinken op Texelpop En gemiddeld zo eens in de tien jaar zijn er van die golven waarop een nieuwe stroming pop muzikanten zich aandient, die de toon zet voor een bepaalde periode. Ditmaal manifesteert zich een groep jonge bands, met namen als 'Passed Out', 'Sick Holz', 'Voltage', 'FFF' en 'Higher Side' Stuk voor stuk vertol kers van een modern, ruig repertoire, waarvan de stijl zich zo één-twee-drie niet laat omschrijven. De hoofdzake lijk zelf geschreven nummers bevat ten invloeden van hardcore, punk en heavy metal De muziek straalt, mede door het hoge tempo waarin wordt gespeeld, grote dynamiek en soms agressie uit. Spelers gaan in het kleine haif uur dat ze op het podium vertoeven volledig uit hun dak en ja de zaal in. Direct voor hen de enthou siaste aanhang, op veilige afstand ouders en andere aanschouwers. die tijdens het half uurtje tolerant kennis nemen van de muziek. Ze horen nummers die even plotseling begin nen als eindigen. Gelouterde muzi kanten in het publiek vroegen zich af waar de melodielijn is gebleven. Van de tekst moet de wat oudere luiste raar het niet hebben. De echte hardcorezanger produceert een ver vormd, maar voor dit genre kenmer kend (Gothic) geluid, dat voor de niet- ingewijde volledig onverstaanbaar is, maar voor de insiders boekdelen spreekt. Zij kennen het idee achter hardcore: 'Respect voor je vrienden en de mensen om je heen. Je komt niet snel hardcoremensen tegen die op straat lopen te knokken. Hardcorefans als wij zijn normaal gesproken heel rustig. We steken onze agressie in de muziek', vertelt zanger Jesper Kragt van 'Higher Side', een groep muzikanten van ge middeld 17 jaar. 'We leven ons op het podium helemaal uit. We maken ge woon lol, het is voor ons een uitlaat klep. Je moet het allemaal met te serieus nemen. Onze muziek is niet pretentieus.' Wie denkt dat de zan ger na het optreden volkomen schor is. heeft het mis. 'Doordat de micro foon héél hard staat, hoef ik helemaal niet te schreeuwen Andere zangers zingen gemiddeld veel harder Geen technische kunstgrepen, het is hele maal puur', vertelt hij nog nahijgend in de kleedkamer Jong en beginnend als ze zijn (ze zijn zo'n drieëneenhalve maand bij el kaar), gedragen ze zich op het po dium als vedettes en werpen door hen gesigneerde strings het publiek jonge hardcore bands is nog met al te uitgebreid, vertelt Jaap Dros, dit jaar de spreekstalmeester van Texelpop. Heel diepgravend zijn de aankondigingen met. 'Ik ben pas op het laatste moment gevraagd, dus tijd om me voor te bereiden had ik niet.' Door de korte setjes van de eerste bands, ligt het festival zater dag na aanvang al snel vóór op schema. Met als gevolg dat als het podium beschikbaar is voor Higher Side, nog niet alle muzikanten er zijn. Dros houdt de vaart er in en belt naar café De Twaalf Balcken, waarop de muzikanten spoorslags naar Ons sen Ook muzikanten. Zo leer je el kaar beter kennen.' De nieuwe locatie Ons Genoegen, waarvan de zaal ongeveer tweemaal zo groot is als de Burgemeester de Koninghal, is voor velen even wen nen Er hoeven in ieder geval geen bezoekers meer te worden gewei gerd, wat andere jaren wel nodig was. Ook het feit dat de houten vloer er moest worden afgedekt met een be schermend tapijt, wat in Ons Genoe gen niet nodig is, was een reden om te verhuizen. De installatie van rookmelders in de hal van de De Koninghal, de enige overdekte plek waar vorig iaar een sigaretje mocht worden opgestoken, zette aan tot de verhuizing. 'Je kunt het de mensen met aandoen buiten hun sigaretje op te moeten roken', verklaart Nils Lely wan de Stichting Popmuziek Texel Suzan Vlaming en Marco Paagman tijdens een akoestisch optreden op Texelpop. Elles en Arnold Kaercher van Sick vormden vnjdagavond de afsluiter. Genoegen vertrekken. Dros komt zelf niet muzikaal in actie, net zomin als veel andere Texelse popveteranen 'Als je zo vaak op Texelpop hebt gespeeld, moet je ruimte maken voor anderen', legt hij uit. Niet iedereen is blij met de ver nieuwing, zeker niet veel luisteraars die de dertig zijn gepasseerd, die de ouderen graag nog een keer hadden gehoord. Maar Texelpop is bij uitstek het festival dat startende bands een kans biedt, al worden ze als het even kan wel wat vroeger op de avond geprogrammeerd. Kragt: 'Texelpop is voor ons en voor elke andere pop groep de ideale manier om je te pre senteren. Als we in Time Out of een kroeg een optreden hebben, dan ko men er alleen liefhebbers, maar op dit popfestival komen ook andere men- (Stipt). Roken gebeurt nu in de hal van Ons Genoegen, waarin de hele vrijdag en zaterdag een dikke walm rook hangt en waar gezelligheid hoogtij viert. Keerzijde van de grote sporthal, en dat is vooral op de wat rustigere vrij dag te merken, is dat de intimiteit in de grote ruimte minder is, al verho gen feestverlichting en gordijnen wel de sfeer Die schermen zijn met een brandwerend materiaal behandeld, één van de vele veiligheidsmaatrege len die zijn getroffen en die de orga nisatie de complimenten van de brandweer opleverden. Er lopen op beide avonden continu twee brand weerlieden in de zaal en Hans Zijm van Best is ingehuurd voor de orde handhaving. Lely: 'Want als zich rot tigheid voordoet, is het wel plezierig als er een professional achter |e staat.' Muzikaal gezien is het op Texelpop niet alles hardcore wat de klok slaat. Jug Bros speelt een akoestische ses sie, met nummers van hun binnenkort te verschijnen CD. De aanstekelijke muziek, geschreven door Ewout Adriaans, ligt goed in het gehoor en de weergave is, ondanks de grootte van de zaal, van uitstekende kwaliteit. Een verantwoordelijkheid van techni cus Rikus Kloosterhuis. Ook het podiumgeluid, dat wordt geregeld door Erik Muiholland, is naar tevre denheid van de muzikanten. De zan geres van de groep Royal Punch is zo onder de indruk van haar eigen stem geluid, dat ze pardoes lager begint te zingen, waardoor ze in de zaal niet boven het gitaargeweld uitkomt. Een andere microfoon brengt uitkomst. Akoestisch wordt ook gespeeld door Geluidstechnicus Erik Mulholland aan de knoppen. Van Hard Plastic, waarin ook raads lid en kersvers vader Erik Hercules een nummertje meezingt. MNS met Marco Paagman en Suzan Vlaming, tevens zangeres van Intrude, besluit het akoestische - en dus rustige - gedeelte, dat het merendeel van de redelijk massaal opgekomen school jeugd niet kan boeien. Ze zitten ver veeld op de grond. Ze veren op als de hardcorejongens van Passed Out het podium in vuur en vlam zetten. Sommige muzikanten spelen in meerdere bands. Zo kan Intrude- gitarist Jeroen Schoo zijn rock-ei kwijt in Airials. Aan de gitaar ook Hans List, de mondharmonicaspeler die sinds kort de snaren kundig weet te beroeren. Dragon Puppy is de groep van bassist Merijn Drijver, te genwoordig woonachtig in het Westfriese Nibbixwoud. De melodi euze rock is een mix van metal en hardrock. Vader Ed Drijver staat voor aan en luistert en kijkt met gemengde gevoelens. 'Harmonieus, maar voor de rest snap ik er niks van. Maar er zit wel een goeie drive in', laathj ontvallen. De generatiekloof mar teert zich vaker. 'Mijn moederi onze muziek verschrikkelijk', vi één van de leden hardcoreformatie Higher Side. De afsluiting van de vri|dag verzorgd door 'Sick', met aan dr crofoon Elles en Arnold Kearcher. Als laatstgenoemde op podium een sigaret opsteekt, i een brandweerman in. Die peukn uit. Ook de zaterdag is een mix van: lei stijlen en stromingen, met oprr veel hardcore. De uitsmijter Poundcake, de band die het pert optreden van Paaspop nog s dunnetjes overdoet. Het is dana na middernacht, maar het best den groepje dat het heeft afgewi heeft er geen spijt vanGitarist Si Dijk speelt virtuoos en als een g vedette legt hij al solerend deg in zijn nek. Maar de aandacht! vooral uit naar de flitsende zang Marije Schoo. Een snoeihard optreden van Passed Out. Tekst en foto's Gerard Timme uitzoeken van de historische gewas sen. Vorige maanden gingen de zaden de grond in, nadat aannemersbedrijf Tatenhove de grond had voor bewerkt. Dirk Terpstra gaf de dames advies over de aanleg en inrichting van de tuin Ook diverse andere or ganisaties hielpen mee bij het klaar maken van de tuin. Voedsel De VOC-tuin langs het Ski/lepaadje bij de Wezenputten. Bonen, erwten en kolen. Groenten die vroeger meegingen aan boord van de VOC-schepen. Bij de Wezenputten tegenover Brakenstein wordt een bijzonder overzicht gegeven van de groente die de bemanning at. Een groepje Texelaars heeft er een VOC-tuin ingericht. Gele wortels, rode kool, witte kool, bruine bonen, blauwschokkers erw ten Kleurrijke namen voor soms wei nig fantasierijk voedsel. Gezamenlijk vormen ze echter een bont palet op het stukje land van de familie Burg man langs het Skillepaadje. Vieren twintig verschillende historische ge wassen zijn ingezaaid in de VOC-tuin. 'Het zijn groentes die allemaal goed bewaard konden worden aan boord', vertelt Tineke Roeper, één van de initiatiefneemsters van de tuin. Fiet- De bemanning at met goed aan boord, doordat het voedsel eenzijdig was. Een weekmenu bestond over het algemeen uit gort (de gepelde korrel van gerst), bonen, erwten, spek, stokvis of gezouten rundvlees. Soms werden ingemaakte augurken en komkommers voorgezet en heel soms, als een meegebracht dier werd geslacht, was er vers vlees. Bij ge brek aan verse groente (en daarmee vitamine C) stak regelmatig scheur- beuk de kop op onder de bemanning. De scheepsdokter (chirurgijn) had daarom vaak een eigen scheeps- tuintje, waarin verse groenten en krui den werden verbouwd. In de VOC- tum staat ook een grote scheepskist met een tuintje. Daarin onder meer lepelblad, spinazie, waterkers, peter selie en snijselderij. 'Maar dat was toch vooral voor de hooggeplaatste mensen aan boord', zegt Roeper. 'De lepeltak was ook geliefd om door de jenever te doen. Dat gaf een lekkere smaak.' sers en wandelaars kunnen er even stoppen om rond te neuzen tussen de bedden waarin de impressies van het verleden zijn geplant. De gewassen stonden allemaal op de inventarislijst van het VOC-schip Hollandia, dat in 1734 kort na vertrek bij de Engelse Scillly-Eilanden ver ging. Bij het wrak werden veel voedselresten en zaden gevonden. Samen met schoonzus Nieteke Roe per nam Tineke Roeper vorig jaar het initiatief om de gewassen te verza melen in een tuin. Aanleiding daar voor was het 400-jarig bestaan van de VOC. De initiatiefneemsters wer den bijgestaan door Margreet Gerlsma, Dini Binsbergen en Jan Crossland. 'We zijn onder meer naar het Saat en Cruyt Museum in Andijk geweest om meer te weten te komen over de rassen.' Jaap Vlaming le verde ook een helpende hand bij het >'v v - -■ .sii i Arthur Oosterbaan vernchtte vorige week zaterdag de opening van de tuin. A (Foto Bort Koning)

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 6