Texel tweede op Waddentoernooi We hebben nooit last van spierpijn aezelligheid en teamgeest bindt bowlingteam Fouten bij puntentelling tennis Texel'94 E7: een hecht team Ruime zege Deuce op Topspin Antoon Wessels in bestuur Boys ve ontmoeting medewerkers Rondje Texel zat kwart eeuw .TEXELSE y COURANT Eilandcompetitie volleybal @- 1-1-2 DINSDAG 28 MEI 2002 'dames Tjepkema, donderdagavond in teams van twee gaan spelen, net zoals op de dinsdagavond. Maar dat willen we met. We zijn met zijn drieën en dat moet zo blijven. Bovendien: als je met zijn tweeen gaat en er kan iemand een keer niet, dan sta je in je eentje te gooien. Gelukkig is dat plan niet doorgegaan.' Ook het uiteenvallen van de bowlingvereniging, enkele ja ren geleden, vormde geen probleem voor de Sommeltjes. 'Aan die ruzies hebben we nooit meegedaan, wij wil den gewoon lekker gooien. Gelukkig is alles nu weer bij elkaar. Je merkt alleen dat ze op de dinsdagavond wat fanatieker zijn. Daar wordt ook beter gegooid.' Bowlingtoernooien zijn niet aan de Sommeltjes besteed. 'Die toernooien worden allemaal in het weekend ge houden. We komen alledrie uit boerengezinnen. Daar ben je blij als je de zondag vrij hebt. Aan de com petitie hebben we genoeg. Toch doen we ook mee aan de zomerleague. Dat zijn zes wedstrijden en een finale, die we dus één keer hebben gehaald. Het is wel jammer dat ie bij de zomer league met zijn tweeën moet mee doen. We wisselen dus gewoon met elkaar, 's Zomers is er wel een andere sfeer, hoor. ledereen praat door el kaar, ze knallen die ballen op de baan en allemaal harde muziek.' De Sommeltjes houden rekening met zaken naast het bowlen. 'We bowlen het liefst vroeg op de avond. Een verjaardag later op de donderdag avond willen we toch ook niet mis sen. Vroeger kon je trouwens ook op woensdag gooien. Dat was altijd goed kijken wanneer je moest. Vaak kwam het voor dat iemand vlak voor een wedstrijd kwam binnenrennen: "Ik dacht dat we morgen moesten". Wij hebben dat zelf nooit gehad om dat we elkaar ophalen. We rijden om de beurt.' Voorlopig houden de Sommeltjes hun donderdagavond vrij om te bowlen. 'We willen zo lang mogelijk doorgaan. Zo lang als we gezond zijn, gaan we verder. We heb ben ook nooit spierpijn, we zitten helemaal in het ritme. Het lichaam went eraan volgens mij. Ja, we kijken er altijd weer naar uit.' Texel heeft een tweede plaats be haald op het Waddentoernooi dat van vrijdag tot zondag op Ter schelling werd gehouden. Het team van Terschelling behaalde de eerste plaats. Zo'n honderd Texelse sporters deden mee aan het sportevenement van de vijf eilanden. Bij bridge, paardensport en tennis kwamen de Texelaars als beste uit de bus. Bij badminton, klaverjassen, voetbal en het heren volleybal werden tweede plaatsen behaald. De damesvolleyballers en darters haalden derde plaatsen De biljarters moesten het met een vijfde en laatste plaats doen. Bij het tennissen leek de eerste plaats aanvankelijk aan de neus van Texel voorbij te gaan. Volgens de jury-uit slag hadden Terschelling en Texel evenveel punten. Op basis van on derlinge resultaten werd Terschelling als winnaar uitgeroepen. Hans de Porto, chef de mission van de Texelse delegatie, en Cobie Kooiker die zelf ook de punten hadden bijgehouden, hadden echter het vermoeden dat er een fout moest zijn gemaakt. 'Bij vier onderlinge wedstrijden had Ter schelling van Texel verloren', vertelt De Porto. 'Het is een toernooi voor de gezelligheid, dus we hadden eerst zoiets van we pakken gewoon de tweede prijs, maar bij de uitreiking zei ik toch grappend dat wij een andere telling hadden. Ik ben later naar de captain van Terschelling gegaan, heb gezegd dat er waarschijnlijk een foutje was gemaakt en ik heb voor gesteld de lijsten samen nog eens na te lopen Na twee minuten kregen we al sorry te horen, omdat er een telfout was gemaakt.' Texel kreeg daarop alsnog de eerste prijs bij het tennis sen. 'Er kwam later wel iemand van Terschelling naar ons toe die zei dat wij naïef waren, omdat Terschelling toch altijd zou winnen. En zou het niet linksom gaan, dan ging het wel rechtsom.' Bij de bridgers zorgden Els Witte en Dick de Chavannes en Lies de Chavannes en Peter Witte voor de punten door eerste te worden in res pectievelijk de B-lijn en de A-lijn. Theo en Piet ten Hoeve werden derde in de A-lijn en hetzelfde gold voor Jan Hoogerheide en Peter Ruigrok in de B-lijn. In totaal deden zes Texelse bridgeparen mee Bij het vissen had het eiland geen afvaardiging. 'De vissers wilden graag', aldus De Porto, 'maar ze had den ook een vistoernooi in België.' Geregeld De Texelse deelname was voor de tweede maal zonder de gemeente geregeld. Een commissie die be stond uit Hans de Porto, Irene Schuijl en Nico Blonk, onderhield contacten met de organisatoren op Terschelling. Per sport was verder een team captain aangesteld die vervoer en eventueel overnachtingen regelde. 'We hebben nu iets van vijftig over nachtingen moeten regelen.' Volgend jaar wordt het Wadden toernooi op Texel gehouden De commissie van De Porto zoekt nog mensen die mee willen helpen bij de organisatie. 'We willen het toernooi concentreren in Den Burg, zodat de tennissers bijvoorbeeld niet meer helemaal naar De Cocksdorp hoe ven. Daarvoor moeten we wel met de KNLTB en bijvoorbeeld de KNVB gaan regelen dat volgend jaar in een bepaald weekend de banen en vel den allemaal vrij zijn.' De datum voor het toernooi staat nog niet vast. 'Daarvoor komen we met de contact personen van de vijf eilanden binnen kort weer bij elkaar in Harlingen.' In de Eilandcompetitie volleybal wor den vanavond de laatste wedstrijden gespeeld. Bij de heren is de beslis sing al gevallen. Sportshop Texel 2 eindigde er op de eerste plaats. Tweede werd Paal 28/De Krim, Cocky's Kapsalon veroverde de derde plaats. In de gemengde klasse heeft L&R 38 punten. Met nog twee wedstrijden voor de boeg, kunnen ze nog gelijk komen met Nioz, dat op dit moment 44 punten heeft. Voor Nioz is het dus zaak om de laatste wedstrijd te winnen, om zo het kam pioenschap veilig te stellen. Met het oog op promotie en degradatie tellen in de damesklasses alleen de punten van de tweede competitiehelft. In de eerste klasse is de spanning te snij den. Wessels Ontwerpt! heeft 22 punten. Slagerij lepe de Boer en Haarstudio volgen met 21 punten en Timmer's Bakkerij heeft er 20 In de tweede klasse kan B&B van der Vis Den Boer het kampioenschap met 26 punten bijna met meer ontgaan. De tweede plaats gaat waarschijnlijk naar Natuurwmkel, dat 23 punten verzamelde. Piranha heeft 20 punten en moet de derde plaats nog verde digen tegen De Krim en Salon Martine, die met 19 punten beide op de loer liggen. Al met al belooft het een leuke volleybalavond te worden in sporthal Ons Genoegen. Na de wedstrijden volgt de prijsuitreiking én uitleg over de andere opzet van de competitie, die volgend seizoen wordt doorge voerd. Texel'94 E7 is kampioen geworden in de EF-competitie voor Texelse voetbalpupillen. Na een wat moei zame start groeide het team uit tot een hecht collectief, dat uiteraard graag wilde winnen, maar ook het plezier in het spel hoog in het vaan del voerde. De hele groep is vastbe sloten ook volgend seizoen - dan waarschijnlijk als E3 - een gooi naar het kampioenschap te doen. Op de foto, staand van links naar rechts: begeleider Twan Krafft, Joris Spilker, Thomas Krafft en Teun Soeverein Zittend Wouter Wiersma, Ivar Pool, Tom Muller, Lex Veeger en Menno Bosma. Dennis Eelman en begelei ders Iwan Spilker en Rob Soeverein staan niet op de foto. Het eerste herenteam van tennis vereniging Deuce heeft zaterdag de tweede overwinning van het seizoen geboekt. Naaste concur rent Topspin 2 uit Den Helder moest met 5-1 het onderspit del ven. De zege kwam desondanks niet eenvoudig tot stand. In vier van de zes wedstrijden moest een derde set de beslissing brengen. In het eerste enkelspel van de dag begon Mark Röpke zeer moeizaam. In de eerste set kwamen er maar weinig goede ballen van zijn racket, maar daarna raakte hij op dreef. Een break in de tweede en de derde set waren voldoende om toch nog vrij eenvoudig met 6-3 en 6-4 de partij te winnen. Voor de tweede single kwam Simon Brand de baan op. Zijn wed strijd was tegenovergesteld aan die van Röpke, want Brand begon uitste kend en won de eerste set met 6-2. Maar daarna kon zijn tegenstander steeds beter uit de voeten op het kunstgras. Brand had veel moeite met de schitterende backhands van zijn tegenstander en verloor de tweede en derde set met 6-3 en 6-4. Ewout Bakker had een topdag en raakte de ene bal nog mooier dan de andere. Met zeer goed spel liet hij zijn tegenstander kansloos: 6-4 en 6-2. Geus won vervolgens ook zijn partij (6-0 en 6-4), zodat het na de enkel spelen 3-1 voor Deuce stond. De dubbelspelen waren tot op heden niet zo'n succes voor Deuce, dus de winst was nog lang met binnen. Uit tactische overwegingen werd de volgorde bij de Texelaars omgegooid. Röpke en Geus namen de eerste wedstrijd voor hun rekening en Bak ker en Albert Scholl de tweede. Scholl en Bakker speelden een uit stekende wedstrijd. De eerste set werd nog verloren met 6-4, maar na dat Scholl achterin ging staan en Bakker zijn uitstekende spel uit zijn enkelpartij weer liet zien, was het dubbelteam van Topspin kansloos. Met 6-3 en 6-3 pakten Scholl en Bak ker de overwinning, waardoor ook de eindzege voor Deuce een feit was. Röpke en Geus vergrootten de feest vreugde door ook hun dubbel partij te winnen. Ze wonnen de eerste set met 7-6 en verloren de tweede met 6-2. Maar in de derde set draaide alles perfect en werd met 6-2 gewonnen. Door deze overwinning stijgt Deuce waarschijnlijk naar de middenmoot van de derde klasse. Volgende week zaterdag staat de laatste uitwedstrijd op het programma, op het gravel van Heerhugowaard. Programma dinsdag 28 mei Veld A, gemengd/dames 18.30 Bocksberg-LenR Sportshop 19.15 Jozefschool-Sportshop Fitt 20.00 Fitt-De Lindeboom LenR 20.45 De Wit-LenR Lindeboom 21.30 Nioz-Zandbank Tatenhove 2 22.15 Rabo-Tatenhove 2 Nioz Veld B, dames 18.30 Wiersma-Milly's Bar Sportief 19.15 Natuurwinkel-Bar Sp Milly's 20.00 Salon M -Goënga Natuurw. 20.45 Smash-B&B Salon Martine 21.30 De Krim-NBC De Rival 22.15 Piranha-De Rival De Krim Veld C, dames 18.30 Westerlaken-Jozefschool Dros 19.15 Haarstudio-Dros Westerlaken 20.00 Sportsh.-Eierl. Huis Haarstudio 20.45 Wessels-Durper D. de Boer 21.30 Klif 12-lepe de Boer Durper D. 22.15 Nokanto-Timmer Klif 12 Wedstrijdleiding Gertha en Mary (tel. 322434 320686) Uitslagen 21 mei Agrifirm-Super de Boer 3-0 In den Grooten Slock-CVI 3-0; DGM-Teso 3-0; Maarcobouw- Tatenhove 1 2-1; Sportshop 2-Texëlse Auto centrale 2-1; Twaalf Balcken-Paal 28/De Krim 1-2; OSG-Teso 3-0; Rabo-Fitt 0-3; Nioz-De Lindeboom 2-1; Beverdam-Zandbank 3-0; Cocky's Kapsalon-Kobeko 2-1, Nokanto- Sportshop 1-2; Natuurwinkel-Piranha 2-1; Smash'68-Goënga 1-2; Bar Sportief-B&B van der Vis Den Boer 0-3; Twaalf Balcken-Texelse Autocentrale 0-3 DAAR RED JE LEVENS MEE Antoon Wessels zat 27 jaar in het bestuur van de Texelse Boys. Bij zijn aftreden werd hij beloond met het erelidmaatschap van de vere niging én de zilveren bondsspeld. Zelf relativeerde hij zijn verdien sten. 'Toen ik na de oorlog op Texel kwam, was ik al te oud om hier nog te voetballen. Een échte Boys-man ben ik daarom niet', zei hij in de Texelse Courant van 29 december 1994. Zaterdag overleed Wessels op 85-jarige leeftijd. De in 1917 in Loosduinen (bij Den Haag) geboren Wessels stond bij de Boys bekend als 'de man die nooit "nee" kon zeggen wanneer een be roep op hem werd gedaan'. Nadat hij op Texel was komen wonen, werd hij in 1962 door zwager Dirk Witte (van Elisabeth Hoeve) gestrikt om de zieke Henk Schrama 'tijdelijk' te vervangen als secretaris van de Texelse Boys. Hoewel de oud-voetballer van de RK Haagsche Boys niet meer de leeftijd had om zelf binnen de krijtlijnen ac tief te zijn, zag hij geen reden om Witte teleur te stellen. Hij zou uitein delijk 27 jaar in functie blijven. Wessels was niet alleen bestuurlijk actief. Hank Witte herinnert zijn col lega-bestuurder als iemand die 'erg fanatiek' was en ook niet te beroerd om de scheidsrechtersfluit ter hand te nemen als dat zo uitkwam. 'Dan stond hij met een lange regenjas en bruine schoenen aan een hele wed strijd in de middencirkel. Een scheidsrechterspak en voetbal- waren gekomen, stemden de leden van de Texelse Boys alsnog tegen. Vijf jaar later kwam het toch tot een fusie. Wessels had op dat moment het bestuur al verlaten. In een inter view in de oudejaarskrant van 1994 - ook G.J. ten Cate, hét gezicht van SV Texel, werd daarin geïnterviewd - toonde de Boys-man zich opnieuw realistisch over de fusie, die op dat moment al een ruim een half jaar werkelijkheid was, al liet hij zich ook betrappen op weemoedige gedach ten. Op de vraag wat hij dacht van plannen om van het veld van Texel industrieterrein te maken, zodat het Boys-terrein de thuisbasis van Texel'94 zou worden, antwoordde hij: 'Dat zou ik leuk vinden. Het is een prachtig complex, dat daar maar ligt te liggen. Ja, in dat geval zou ik wel weer wat vaker gaan kijken. Met onze eigen kantine Want als ik bij Texel ben en het pist van de regen, nou goed dan ga ik wel even binnen staan. Maar met voor mijn plezier.' Wessels kreeg zijn zin, want er mag binnen de fusieclub volgens sommi gen weinig meer over zijn van de oude sfeer van de Texelse Boys, er wordt wél gevoetbald op hun oude veld. Hank Witte: 'Vorig jaar kwam ik hem weer eens tegen bij een wed strijd van het eerste. Hij klaagde wat over gebrek aan lucht. En dat hij niet meer een rondje om het veld zou kun nen hardlopen. Maar gewoon lopen ging nog wel. En dat moeten wij maar afwachten, of we dat op ons vieren tachtigste nog kunnen.' speelweide aan de Emmalaan in i Burg was zaterdag het toneel i een grote spelmiddag, georgani- erd door de organisatie van de nde om Texel De grootste lamaranrace ter wereld zal 15 juni nstaande voor de 25ste keer van gaan. Reden voor het jamsatiebestuur om zijn medewer- rseens flink in het zonnetje te zet- i. 'Zonder vrijwilligers gaat het niet dat willen we dit jubileumjaar eens tra benadrukken,' aldus Sidney van interim-voorzitter en hoofd randgebeuren'. Op de tweehon- rd uitnodigingen waren zo'n nderddertig positieve reacties ge- men. Strandwachten, parkeer- heer, EHBO, veiligheid, catering, msport, iedereen was aanwezig op zonovergoten veld, dat vol kleu- spelattributen stond ging er hier en daar fanatiek aan 'Wij gaan voor de eerste prijs, we iben al twee rondes gewonnen,' lelde Lisette Schraag lachend. De dstrijd met een reuzenbal zorgde or grote hilariteit. Het viel niet mee om tijdens het voortrollen bovenop te blijven en meermalen gleed de 'berijder' voortijdig naar beneden. 'Hou vast die bal', was een kreet die meermalen klonk. De coaches schreeuwden hun longen uit hun lijf, maar ondanks zijn hevige aanmoedi gingen slaagde het team van Jaap van Lenten er op de obstakelbaan niet in de begeerde punten in de wacht te slepen Een hartgrondig 'shit!' en een aai over de bol voor de laatste deelnemer - 'goed zo, Harry' - en op naar het volgende onderdeel voor de herkansing. Joop Kramer kwam bij het gladiatorenspel in moei lijkheden. Zijn hoofdbedekking was veel te groot en zakte hem voor de ogen. Hij wist de oplossing: 'Ik zie geen moer zo jongens, ik ga wel zon der.' Maarzo gemakkelijk kwam hij er niet van af. Er was verder een draag- rolbalspel, een kegelvoetbalspel, een kop-en-kontspel en een vierpersoons skippyslang, een variatie op de be kende skippybal. Veel samenspel vroeg het tapijttrekken, waarbij ieder een op de tel gezamenlijk omhoog moest springen, teneinde het tapijt verder te kunnen trekken Met soep en broodjes werd iedereen op de been gehouden en de dorstige kelen werden gesmeerd met frisdrank. Voordat de deelnemers zich en masse naar het lopend buffet in een Chinees-Indisch restaurant begaven, was er voor de winnaars, onder lei ding van hun captain en oud-voorzit ter van de Ronde, Ina Schrama, een doos zeebanket. Onder grote hilari teit werd nog gewag gemaakt van een team dat achttien punten meer had verzameld dan maximaal ge scoord kon worden. Het bleken zelf bedachte punten op handicap te zijn, die buiten de chocolade vielen. Voor iedere medewerker was er namens de sponsor en de organisatie nog een fraai cadeau, een sleutelkastje met 'nautische uitstraling.' Extra hulde was er voor Willem 'Pluis' Huizinga, die als enige vrijwilliger bij alle vijfen twintig Rondes heeft geassisteerd. Hem werd een mooie fotocollage aangeboden. Foto Come Timmer) (Foto MichJel Dekker) Antoon Wessels vond zichzelf geen 'echte BoyS-man(Foto arcNet Tateise Courant) schoenen, daar deden ze toen nog niet aan.' Ondanks zijn grote liefde voor de Texelse Boys was Wessels eind jaren tachtig samen met andere bestuurs leden al van mening dat gezien het teruglopend ledenaantal en de ma gere financiële mogelijkheden aan een fusie met SV Texel met viel te ontkomen. Vruchtbare gesprekken met de potentiële fusiepartner volg den Een samengaan van de katho lieken en de 'heidenen', die vooral vroeger weinig van elkaar moesten hebben, lag echter nog erg gevoelig en nadat beide besturen al tot elkaar maakt dat er geen touwtjes aan de kegels zaten. In die tijd gooiden we ook beter, best vreemd eigenlijk, le dereen had er namelijk last van. Alle teams hadden even een terugslag doordat er touwtjes aan de kegel za ten. Bij ons is die terugslag gewoon gebleven.Vroeger moesten we ook zelf de scores bijhouden en opschrij ven. Je had steeds wat te doen. Nu wordt het allemaal automatisch via de computer geregeld. Je kan tus sendoor zitten kletsen en dat is met goed voor de concentratie, hoor. Het heeft geen gunstig effect op je wor pen.' Het leuke van de bowlingsport vinden de drie dat iedereen er aan mee kan doen. 'Jong en oud, vrouw of man, iedereen kan door elkaar bowlen. Een aantal jaar geleden was er een jonge man overgebleven na het indelen van de teams. Die kwam toen terecht bij twee oudere dames, die een teamlid tekort kwamen. We verwachtten dat die jongen snel weg zou zijn, maar hij heeft het nog steeds prima naar zijn zin. Die gezelligheid is het belangrijk ste. Daardoor krijg je ook een leuke teamgeest. Je steunt elkaar omdat je toch ook goed probeert te gooien. Het wedstrijdelement telt ook mee. we komen niet voor niks. Dus als een moeilijke worp slaagt sta je voor el kaar te applaudisseren. We laten ook eigen teamshirts met onze naam la ten bedrukken.' Lekker gooien Bijna hadden de Sommeltjes met een speelster minder moeten gooien. 'Op een gegeven moment wilden ze bin nen de bowlmgvereniging ook op team gevormd. Omdat we allemaal uit De Waal komen hebben we ons zelf de Sommeltjes genoemd. We kenden elkaar omdat onze kinderen op dezelfde school zaten. Dan ken je de ouders dus ook. Onze mannen startten ook met een team, maar zij zijn al een hele poos gestopt.' Reservespeelsters 'In de loop van de tijd hebben we ver schillende reservespeelsters gehad. Die konden invallen als één van ons er niet was', gaat Tjepkema verder. 'Maar als je er allemaal altijd bent, komen die reserves nooit aan gooien toe. Dat is voor die vierde speelster ook niet leuk. Toen hebben we ge woon gezegd: we gaan met zijn drieën verder. Het leuke is dat we het prima met elkaar vinden. We vinden het contact met elkaar leuk. Dan kun je makkelijk 25 jaar bij elkaar blijven. Eigenlijk zijn we er altijd, ziekte of vakantie komen weinig voor.' 'We zijn ook niet zo fanatiek' vult Hin aan. 'We zijn dus twee keer onderaan geëin digd. Normaal eindigen we altijd in de middenmoot. Het enige dat we heb ben behaald is een finaleplaats in de zomerleague en een standaardje omdat ik de hoogste game had ge gooid.' De dames hebben het bowlen zien veranderen. 'Wij hebben nog meege- ie kunnen het gewoon erg goed et elkaar vinden.' Janny Hin, aatje Tjepkema en Tiny Plaats an staan al 25 jaar elke donder- igavond samen op de bowling- lan. De Sommeltjes is het enige 'ergebleven team sinds de oprich- ig van de bowlingvereniging. Het bileum werd ironisch genoeg igeluisterd door in de onlangs af sloten competitie op de laatste aats te eindigen, net zoals in het irste jaar. i bowlmgvereniging liet het 25-ja- I bestaan van de Sommeltjes niet gemerkt passeren, leder lid van het am kreeg tijdens de laatste leden- rgadering een beeldje van een iwlster. In de beeldjes waren de na- an van de drie gegraveerd. 'Heel uk dat ze eraan hebben gedacht', kien de dames, die een kwart eeuw lieden kennismaakten met de iwlingsport 'Het eerste jaar dat de iwling in De Koog bestond zijn we et onze echtgenote! i gaan bowlen, woon voor de lol', vertelt Plaats- in. 'Gezellig met een hele groep si doen. Maar als je altijd met een ote club gaat, is er elke keer wel ie- and die met kan. Dan is het toch st minder leuk. Dus hebben we bij oprichten van de fwlingvereniging met zijn drieën een

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 7