Dirk Agrarisch natuurbeheer kwestie van lange adem Roeper van Plassendaal trots op eerste orchideeën uit het Cabaret-café 1EXELSE g COURANT B edrij vigheid BéVé Jeugdmode in Binnenburg 6 Waar gebeurd Verwarrend Wat ik zeggen wou... Topless Luilak ]J3edrijvigheid. euwe banketzaak n Weverstraat 36 Collecte ANGO Loodgieter begint eigen bedrijf VRIJDAG 7 JUNI 2002 BéVé Jeugdmode van Henk en Marijke van der Belt en Hans en Anneke Veelo uit Meppel is ver huisd naar Binnenburg 6 in Den Burg. De kinderkledingzaak is ge vestigd in de nieuwe winkelruimte tussen de wolwinkel en de kapsa lon. Woensdag was de winkel voor het eerst open op de nieuwe locatie. BéVé Jeugdmode was zeven jaar gevestigd aan de Waalderstraat. Het echtpaar Van der Belt zocht een an dere locatie, omdat het pand te klem begon te worden. 'We hadden daar minder ruimte en we konden er ook geen voorraad opslaan', zegt Marijke van der Belt. 'Dan moest ik telkens met kleding van jojo naar de andere zaak lopen.' JoJo Mode aan de Stenenplaats is ook eigendom van het echtpaar. Binnenburg 6 bevalt goed. 'We heb ben wat meer ruimte, maar het is ook weer met te groot. We kunnen de kle ding achterin opslaan, waardoor de dames in de winkel nu selfsupporting kunnen zijn.' De winkel wordt be heerd door Tamara den IJzerman en de parttimers Heieen Vink en Anja Goenga. De laatste wordt wegens zwangerschapsverlof tijdelijk vervan gen door Truus Maas. Het echtpaar Van der Belt staat zelf met in de nieuwe winkelruimte. Mede- eigenaarsechtpaar Veelo doet de in kopen. De ruimte wordt gehuurd van de familie Huizmga. De winkelruimte werd gecreëerd tijdens de renovatie van het pand Binnenburg 6. In de winkel wordt kleding voor kinderen van twee tot ongeveer dertien |aar verkocht. De voormalige winkel aan de Waalderstraat is overgenomen door Jopie Oomkes. Zij maakt het gereed voor een nieuw reisbureau. Bij de ambulancedienst in Alkmaar werd een nieuwe chauffeur aangeno men. Het was een echte chauffeur met een stevig postuur en een buik die ook wel wordt aangeduid als een welvaartsknobbel. Toen hij voor de eerste keer met zijn nieuwe maten kennis maakte, stelde hij zich voor door ze de hand te geven met de woorden. 'Ik ben Dik.' Nadat hij de derde een hand had gegeven rea geerde die met: 'Dat je dik bent dat zien we zelf ook wel. maar hoe heet je eigenlijk?' Wanneer een groep mensen samen werken en er zijn erbij met een zelfde voornaam kan dit weieens verwar rend zijn. Als er een wordt aangeroe pen reageert net de ander of allebei. Wanneer ze dan ook nog de zelfde achternaam hebben wordt het pro bleem groter. Zo ook bij de AOT op Texel waar soms twee werknemers in de garage zijn met ook nog dezelfde achternaam. Ze heten namelijk alle bei Kees Vinke. Ze hadden daar ech ter wel een verschillende functie, de ene was buschauffeur en de ander onderhoudsmonteur en doorsmeer der van de bussen. De oplossing werd door een van de andere werk nemers gevonden: de ene kreeg de bijnaam 'Buskees' en de ander 'Smeerkees'. Daarmee was het pro bleem opgelost. Jan van Tunen Een topless-café is geen aanwinst voor De Koog en ook niet voor Texel. Dit is een toeristenoord, geen haven plaats. De Koog heeft al zoveel geld uitgegeven om de plaats mooier en aantrekkelijker te maken. Dit geeft het in mijn ogen een verkeerde naam. Waar is de eerbaarheid van de vrouw? Als de drank is in de man, is de wijsheid in de kan. Over vijf jaar, of misschien nog eerder, is het een verkapt bordeel. Wettelijk is er niets tegen te doen? Dat lijkt me stug. Ie mand die met zulke plannen rond loopt, ontneem je zijn vergunning. Hij ziet zijn geld maar ergens anders te verdienen. Al die vreemde lui, moe ten die het hier even vertellen? M.A. v.d. Berg-Witte, Den Burg. 995 besloot melkveehouder Roeper van hoeve Plassend- n Waalenburg het roer dras- i om te gooien. De fiere zwart- e koeien gingen weg, hij liet jrasland verwilderen en scha- e over op een Frans vleesras, zich goed thuis voelt in het ligde weiland. De chakeling vergt een lange n, maar Roeper heeft volop ■ouwen in de toekomst. Inmid- groeien op Plassendaal de te orchideeën. 'Pip Bamard en Janien dc Bmijn bespreken het lokale nieuws' Luilak is leuk. Zonder je vader en moeder wakker te maken, sta je heel vroeg op om met een speelkaart tus sen je spaken ratelend door het dorp te fietsen. Of je maakt met een touw tje en een conservenblik een foekepot achterop je fiets waarmee je zo'n mooi diep gonzend geluid kan voortbrengen. En als je het fietsen zat bent, neem je een stuk zeep en smeert de ramen van de buurvrouw zo vol dat ze denkt dat het nog nacht is als ze wakker wordt. En als men sen vergeten vrijdag voor Pinksteren hun tuinstoelen en brievenbus binnen te halen, is het hun eigen schuld als ze die zaterdag voor Pinksteren een paar straten verder terugvinden. Au to's op onmogelijke plaatsen, terras stoelen in de boom. een enkele koe door de straten, dat moet allemaal kunnen. En uiteraard gaat dat ge paard met een hoop kabaal van toe ters, bellen en afgezaagde knal- potten. Tenslotte gaat het er met Luilak om alle luilakken en beddezakken zo vroeg mogelijk uit bed te trommelen om met de grote schoonmaak te be ginnen. En die enkeling die door het getoeter, gebel en geraas heen slaapt, nou die zal het weten ook. Maar bewust dingen kapot maken, onherstelbaar vermelen, dat heeft niets meer met Luilak te maken. Dat is puur vandalisme, waardoor oude tradities een slechte naam knjgen. De meierblis wordt bijna verboden om dat het nodig werd gevonden ouwe matrassen, afgewerkte olie en auto banden in het vuur te gooien. Voet bal krijgt een slechte naam omdat de supporters van de verschillende ploegen elkaar naar het leven staan, en Luilak wordt met angst en beven tegemoet gezien en achter gesloten ramen en deuren afgewacht. Nog even en ook Ouwe Sunderklaas moet aan banden worden gelegd omdat eens lekker uit de band springen al snel kan leiden tot bandeloos gedrag. Bij de afgelopen trekkertrek- wedstrijden was zelfs de trekker met de grootste rookwolk nog niet in staat de gemoederen door uitputting tot bedaren te brengen. De verslagen tegenstanders hadden nog genoeg energie om 's nachts uitzinnig tekeer te gaan en op grote schaal vernielin gen aan te nchten. Bij de kinderboer derij van Kotex worden kippen en konijnen op beestachtige wijze mis handeld. Het zal een rare kijk zijn als straks op de vervroegde schapenfok- dag de fokkers die niet met pnjzen naar huis gaan. zich op dezelfde manier afreageren. Maar nee, zij gaan - al dan met mokkend - rustig naar huis en doen volgend jaar beter hun best. Maar inmiddels is het seizoen weer begonnen. Bussen vol kinderen wor den van de verschillende verblijfs- accommodaties naar de uitgaans centra vervoerd om zich daar vol te laten lopen met sterk alcoholische dranken. De politie wordt weer bij tijd en wijle de huid vol gescholden, taxi chauffeurs krijgen met de regelmaat van de klok klappen en onschuldige voorbijgangers wordt de benen ge broken. Wie niet vóór het sluiten van de cafés zijn bezit heeft veilig gesteld, is een luilak en zal het weten ook. Tussen één uur 's nachts en vijf uur 's morgens behoren de straten aan heel andere mensen toe dan over dag. De horeca-ondernemers zijn bang dat de horeca wordt gebruikt als een avond- en nachtcrèche. Geef je kin deren een tientje of twee en stuur ze op pad. Geheid dat je er tot de vol gende ochtend geen last van hebt. Nee. jij met. En dat iemand anders er last van heeft, nou ja, dat is zijn pro bleem. Toch? Maar als dit een crèche is voor 's nachts, vraag ik me toch af wat er in de dagcrèche wel niet loos is. Liggen de veroorzakers van nach telijke overlast dan op één oor. als vampiers die krachten opdoen voor de volgende strooptocht? Of bera den ze zich in verduisterde kamers op nieuwe snode plannen? Of zijn ze zelfs zo gevaarlijk dat ze overdag van mets weten? Misschien laten ze zich zelf ook wel verontwaardigd uit over de jongeren die dergelijke streken uithalen. We mogen niet zeggen dat het aan de ouders ligt. Dat levert ons ingezon den brieven en protestacties op. Maar in dat geval nemen de jongeren wel een heel zware verantwoordelijk heid op zich. banket. Hij volgde een opleiding aan de MTS in Wageningen, waar hij zich specialiseerde in banket. Na het vol tooien van de opleiding in 1992, ging hij in Den Helder verder in de zaak die toen nog van zijn ouders was. 'Tot 1997 heb ik daarin met hen samen gewerkt. Daarna heb ik hem overge nomen.' Hij heeft zeven mensen, on der wie één banketbakker, aangenomen om in de Weverstraat te komen werken. Zelf gaat hij er één dag in de week aan de slag. Hij is tevreden met de ruimte. 'Het is een mooie grote winkel en er is ook ach ter veel ruimte.' Winter huurt de zaak van juwelier Martin Tromp. Bezoekers kunnen vanuit de zaak volgen wat er allemaal in de (open) keuken gebeurt. Winter: 'Op die ma nier is er ook altijd wat reuring in de winkel. Want het is een theater op zich.' Slik verwacht aan werk voorlopig geen gebrek te hebben. 'Het aanbod is groot en ik weet zeker dat klanten bij wie ik in dienst van Veltkamp veel over de vloer kwam, me straks weer zullen vragen. Ze weten hoe ik te werk ga en wat voor kwaliteit ik lever.' Slik staat bekend als een loodgieter die zijn werk secuur uitvoert en die in diensttijd met achterover leunt. 'Daarom rook ik ook met', grapt hij. Meer serieus: 'Je wordt ervoor be taald om te werken, niet om wat an ders te doen.' Dat een eenmans bedrijf grote klussen niet aan kan, bestrijdt hij. 'Als het zo uitkomt, werk ik samen met collega's die ook een eenmansbedrijf hebben.' Tot september werkt Slik nog vanuit de schuur van Veltkamp, daarna krijgt lemve brood- en banketzaak aan de Weverstraat zat gisteren op de eerste dag ten al vol, (Foto Jeroen van Hotlum) i Burg heeft sinds gisteren een iwe brood- en banketzaak. is-Peter en Marlies Winter uit i Helder hebben in het pand ■e.'straat 36 banketbakkerij Thé éBos geopend. afgelopen weken zijn de nieuwe maren bezig geweest om de win- waar eerst dekbeddenspecialist Wever was gevestigd, van een edig nieuw interieur te voorzien, iter in de zaak is een keuken aan- tgd, de vloer is vervangen door <we tegels en parket, de muren geel geschilderd, er is een nieuw ond aangelegd en de gehele elek- fhe installatie is vervangen. Een van de ruimte is met donker te tafels en stoelen ingericht als tliroom. 'We hebben 52 zitplaat- vertelt Hans-Peter Winter. 'Men- 1 kunnen hier koffie met gebak of 1 broodje krijgen.' Het banket zelf gemaakt, het brood is af- üstig uit de bakkerij van Timmer 1 de Hogerstraat. Het wordt sbakken in de keuken van de we zaak. "er, die in Den Helder ook een 'ketbakkerij heeft, startte zo'n an- ftalfjaar geleden met de voorbe rg om uit te breiden op Texel. e" ben ik echt gaan rondkijken. Ik er er al wel eens op zondagen, IJfdan meer om te.fietsen Hij ziet bzelf niet als concurrent van bak- 1 Timmer. 'Ik denk dat we elkaar fer versterken. Zeker omdat ,e'n er met meer is.' De lunchroom "die zaak, die nog enige tijd on- 'deel uitmaakte van Sportshop (s', werd ongeveer een jaar gele- 1 gesloten. Getogen "er is getogen in het brood en De Algemene Nederlandse Gehandi capten Organisatie (ANGO) is op zoek naar mensen die willen collecte ren in De Koog. De ANGO houdt in de week van 10 tot en met 15 juni haar nationale collecte. De opbrengst komt ten goede van gehandicapten die net buiten een bepaalde regeling vallen of voor kosten staan die ner gens worden vergoed en daardoor belemmerd worden om volledig in de maatschappij te staan Zo kon ie mand een bed aanschaffen dat elek- hij een eigen werkplaats in de schuur van zijn oom Dirk Slik in Oudeschild. 'Om bijvoorbeeld een zinken goot te maken. Ik doe dat soort dingen vaak 's avonds. Net als offertes maken en rekeningen schrijven, want daar kom ik overdag met aan toe. Die uren zijn voor de klantSlik is telefonisch be reikbaar onder nummer 321444. BéVé Jeugdmode heeft zijn intrek genomen in de nieuwe winkelruimte in het pand Binnen burg 6 in het centrum van Den Burg. (Foto Jeroen van Hettum) trisch omhoog en omlaag kan, kre gen anderen een tegemoetkoming in de kosten voor vervoer en werd ook geld toegekend om materiaal te ko pen voor het opnieuw uitoefenen van een hobby. Wie in De Koog met de collectebus rond wil, kan contact opnemen met Dinie Vos, tel. 312221 Roeper is telg uit een agrarisch jcht, dat sedert tientallen jaren t op het lage land aan de voet jeZaandammerdijk. Het is land ooit door Natuurmonumenten aangekocht en aan de familie Fcht. Zijn vader voerde een tra- eel melkveehouderijbedrijf, wat tijd ook het voornemen was Roeper zelf. 'Maar met het oog e toekomst zag ik problemen. Dit ad kent beperkende omstandig- m waardoor er geen toekomst zijn voor een moderne melk- ouderij. Het regelmatig inzaaien nieuw grasland, een absolute [voor een traditionele veehoude- aat op deze schrale grond met. geluk was dat er voor mij alter- iven waren. De mogelijkheid be- d om voor dit land beheers- eenkomsten af te sluiten en te aan natuurproductie, waar we at ervaring mee hadden. Dat ligt vel, ik heb 'er wel gevoel voor Dirk Roeper van hoeve Plassendaal. 'Als je het goed beheert, dan ontkiemt het zaad vanzelf. voor een zwartbonte koe z'n neus op haalt.' jer sloot voor een flink deel van veertig hectare grote bedrijf persovereenkomsten af. 'Dat t bepaalde beperkingen. Je mag lorbeeld niet voor een bepaalde naaien. Dat is >reen traditionele veehouderij een t bezwaar. Daarvoor moet het is eind mei worden gemaaid, om ■eiwitrijk product voor het vee te ien, wat nodig is voor een opti- productie. Door die beheers- eenkomst kan dat dus niet. Ik b gezocht wat daar het best bij- st. Zwartbont vee en natuurbeheer als ik dat doe, gaan niet samen. Ik daarom de bakens verzet en >zen voor de limousin koe, een ere Frans vleesras. De dieren len prima overweg met het wat egewas dat hier groeit en waar- Natuurpad Natuurbeheer is uitgegroeid tot de voornaamste pijler van het boerenbe drijf. 'Ik heb twintig zoogkoeien en daarnaast de schapen en een stukje recreatie, in de vorm van een vakantiehuisje. Nu is het zo dat ik er nog geen volledig inkomen uit kan halen, maar ik heb het geluk dat Marjet, mijn echtgenote, een baan heeft, waardoor we niets tekort ko men. Ik beschouw deze periode als een tussenfase. Ik heb gekozen voor een geleidelijk opbouw. Maar ik wil toe naar een situatie waarin ik minder afhankelijk ben van de beheers overeenkomsten. Want het verleden heeft geleerd dat de overheid wat grillig is', doelt hij op het wegvallen van subsidies voor bepaalde vormen van agrarisch natuurbeheer, waar door hij overigens zelf met is getrof fen. De benaming 'subsidies' vindt Roeper zelf verkeerd. 'Waar collega's melk. aardappelen of wat anders le veren, produceer ik natuur. Bij mij wordt gekeken hoeveel en welke weidevogels hier voorkomen en wat voor vegetatie er groeit en daarvoor krijg ik een vergoeding Dat is heel wat anders dan subsidie.' Behalve een rijkheid aan planten en vogels, tiert op de weilanden van Plassend aal ook het insectenleven welig. Roepers activiteiten komen niet al leen de natuur, maar ook aan de maatschappij ten goede. Natuur monumenten treft voorbereidingen voor een wandelpad door het gebied, waardoor de flora en fauna om Plassendaal en het omliggende en waterrijke gebied van nabij kan wor den bekeken. Met uitzondering van de broedperiode, want dan verdraagt de natuur geen verstoring. Roeper, éèn van de 52 Texelse boe ren waarmee Natuurmonumenten samenwerkt, is vol vertrouwen dat de door hem ingeslagen weg een suc ces wordt. 'Ook omdat Natuur monumenten en ik op één lijn zitten en er mogelijkheden zijn voor schaal vergroting. Dus kan ik uitgroeien naar een zoogkoeienbedrijf met tachtig of Loodgieter Rob Slik monteert de bodem van een douchecabine. (Foto Camnj rimmarman) meer moederdieren, terwijl ik er nu twintig heb.' Hij is ook bezig om te schakelen naar een biologisch be heer 'Voor mij is dat niet zo'n grote stap en eigenlijk een heel logische, omdat ik al met veel beperkingen te maken had. Een regulier melk veehouderij moet er veel meer voor doen Ik denk dat zo'n biologisch eti ket toch voordelen biedt.' De omschakeling van weilanden met raaigras, zoals op melkveehouderij bedrijven, naar bloemrijke graslan den, vergt een jaar of tien. Aan de kleur van de verderop gelegen wei landen is te zien dat deze overgang op Plassendaal al een aardig eind op weg is. Vanaf de Zaandammerdijk is de roze gloed over de weilanden goed zichtbaar. Het duidt op de aan wezigheid van veel zuring en de gele kleur op veel boterbloemen, typerend voor verschraald grasland. 'Ik heb het voordeel dat de zandgrond hier toch al vrij schraal is.' De wilde planten soorten die er nu groeien, heeft hij niet zelf ingezaaid. 'Het zaad zat nog in de bodem en als je het goed be heert, dan ontkiemt dat vanzelf. Je kunt een wilde plant wel inzaaien, maar als de omstandigheden in de grond met geschikt zijn, wordt het niets.' Om een goed natuurbeheer te voeren, volgde Roeper enkele jaren geleden met goed gevolg een cursus agrarisch natuurbeheer Eén van de cultuurmaatregelen die hij nam, was het dichtstoppen van de greppels waarmee het water in de wintermaanden snel wordt afge voerd 'Het water blijft nu staan en daardoor gaan er vochtminnende planten groeien Voor mij leveren die bijzondere planten extra inkomen op. Maar een reguliere boer haalt het niet in z'n hoofd, want het belemmert de grasgroei.' Door de lage ligging van Plassendaal, waardoor op sommige plekken kalkrijke kwel aan de opper vlakte komt, groeien er bijzondere planten. Zoals zeekraal, dat door gaans alleen buitendijks voorkomt. Bijzonder is ook dat de grote ratelaar hier vrij massaal groeit, een plant die je op een normaal melkveehouderij bedrijf met ziet. En wat te denken van wilde orchideeën? 'Die groeien hier dit jaar voor het eerst en daar ben ik best een beetje trots op.' Tekst en foto's Gerard Timmerman Loodgieter Rob Slik uit Oudeschild is voor zichzelf begonnen. De Texelaar die al elf jaar bij de firma Veltkamp werkt, vond de over name door IBS/Oele/Schoo een goed moment om een eigen bedrijf te beginnen. 'Ik heb altijd gezegd: liever een grote knecht dan een kleine baas Maar Dries (Veltkamp. red.) liet me in de loop der jaren steeds meer zelf rege len. Ik deed veel grote klussen, zoals het appartementenhotel van de fami lie Brons in De Koog, hotel Molenbos in De Cocksdorp en de vakantie woningen van Gerard Zoetelief. Bij dat soort klussen rust er een grote verantwoording op je schouders. Maar dat ligt me wel. Dus een eigen bedrijf is wel een logische stap', zegt de 27-jarige Slik, die als zestienjarige knaap binnenstapte bij de firma Velt kamp. 'Ik solliciteerde 's morgens na de koffie en na de middag kon ik be ginnen. Het was in de winter en er lag een pak sneeuw. Het dak van Hotel Opduin was net stuk gewaaid, ik ben er in de sneeuw naartoe gereden en op het dak geklommen.' Veltkamp bleek voor hem een goed leerbedrijf. 'Ik heb me er tot allround loodgieter kunnen ontwikkelen. Klus jes op dak, koper en zink, aansluiting van gas, riolering, sanitair, eigenlijk alles dat geen betrekking heeft op centrale verwarming. Zo gaat dat bij Veltkamp. ledereen doet van alles, die afwisseling maakt het werk juist zo leuk. Grote klussen, maar ook een wc-tje of een kraantie vervangen. Klein of groot, ik blijf het allemaal doen, maar nu als zelfstandige. Wat er straks bijkomt is de administratie, maar daar helpt Mary Veltkamp me de eerste tijd nog bij.'

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 9