Erkenning van zeewaardigheid oor Texelstroom iouwvallige huisjes en gespikkelde eieren in de Dennen fogelwerkgroep onderzoekt lief en leed in nestkastjes Prof. dr. Boom houdt oratie over toekomst van de ijzerproductie Zo! F amilieberichten ■TEXELSE J> C0URANT on at ie Mondriaan Stichting 'Uzer, meester der metalen?' Open atelier in Den Hoorn Akkerbouwers bekijken gewas Ben Peter Daar ben ik dan... Jasmijn Merel Serlé Fe*e/sfroom In actie bij het binnenhalen van de Duylken, op zondag 28 april jongstleden. DINSDAG 11 JUNI 2002 Vogelwerkgroep aanvankelijk hon derd kastjes onder zijn beheer nam. Door een tekort aan vrijwilligers die de nestjes willen nalopen, zijn er nu nog maar vijftig overgebleven. Links en rechts zijn dus kastjes verdwenen en dat verklaart de vreemde numme ring kris kras door het bos. Van een logische volgorde is geen sprake meer. Hoewel de nestkastjes ook geschikt zijn voor de ringmus en het winterkoninkje, worden ze toch het meest gebruikt door de mezen. Maar soms ook door twee verschillende bewoners, aldus Hans Witte van de werkgroep. Zo had een winter koninkje vorig jaar een nestje ge maakt, eieren gelegd, maar het broedsel was niets oeworden en hij was weer vertrokken. Bewoner num mer twee, een koolmees, had er daarna zijn nest bovenop aangelegd en toen zijn broedsel uitkwam en hij begon te voederen, kwam het winter koninkje weer terug. 'Hé', dacht hij, zijn mijn eieren toch uitgekomen? Aan het werk dan maar, die kinderen moeten eten. Het gevolg was dat het broedsel tot in de grond werd ver wend door twee verschillende vo gels, die niet wisten hoe hard ze de rupsjes en andere insecten moesten aanvoeren.' Alle gegevens worden aan het eind van het seizoen doorgegeven aan het SOVON, dat gesubsidieerd door het ministerie de vogelstand in kaart brengt. Om de paar jaar wordt een nieuwe atlas uitgegeven waarin van alle in Nederland broedende soorten wordt aangegeven waar zij te vinden zijn. De nieuwste wordt binnenkort verwacht. Een smulboek voor de echte liefhebber. Tekst en foto Corrie Timmer gerestaureerde loodsbotter ilstroom voldoet aan de gheidseisen zoals die staan esteld in Register Holland. Dat :en inspecteurs vastgesteld, goedkeuring betekent dat het 906 gebouwde schip in aan- king komt voor een certificaat deugdelijkheid en met maxi- I twaalf passagiers de zee op lestuurvan de Stichting Behoud Isvaartuig Texelstroom - be nd uit voorzitter Jos Engelvaart, «ngmeester Jan Beijert, secreta- ïter Lock en Fridt Blanken - toont erg verheugd met de erkenning, succes is het resultaat van de van professionele vaklui, een e kern van hardwerkende vrijwil- sen bijdragen van vele liefheb- lot in Finland toe.' De harde bestaat uit ongeveer vijftien vrij- jers, die de afgelopen jaren vele '1 de restauratie hebben gesto en het schip onder meer inricht ten met twaalf kooien. Die grootscha lige opknapbeurt is inmiddels zo ver gevorderd, dat 'ter verhoging van de authenticiteit' eigenlijk alleen nog een nieuw houten dek moet worden ge realiseerd. Als gevolg van het gebruik heeft het schip op niet al te lange ter mijn bovendien nieuwe zeilen en zwaarden nodig. In totaal gaat het om een investering van circa 70.000 euro. Veertig pro cent van dat bedrag wordt betaald door de Mondriaan Stichting, mits Engelvaart en de zijnen vóór 1 juli kunnen duidelijk maken dat ook voor de resterende zestig procent (40.000 euro) geldschieters zijn gevonden. Ook dit bericht heeft voor euforie gezorgd bij de Texelstroomstichting. 'Een bijdrage van de Mondriaan Stichting krijgt je niet zomaar. Het is de ultieme erkenning van de histori sche betekenis en museale waarde van het schip', meent Peter Lock. Overigens heeft de stichting toch niet te klagen over geldschieters. Bijdra gen kwamen inmiddels binnen van overheidsinstanties en diverse Texelse bedrijven, het VSB Fonds, Prins Bernhardfonds, de Van den Berch van Heemstede Stichting, M.A.O.C. Gravin van Bylandt Stich ting, Stichting K.F. Heinfonds, Stich ting Dr. Hendrik Muller's Vaderlandsch Fonds, Stichting Thurkow Fonds, Stichting W.J.O. de Vries Fonds en de Stichting TBI Fonds. De Texelstroom, de oudste nog varende stalen loodsbotter, is bovendien opgenomen in het regis ter van varende monumenten van de Federatie van Oud-Nederlandse Vaartuigen. Hoewel het er financieel dus niet slecht uitziet, is de stichting nog op zoek naar geldschieters, vooral ook om zich te verzekeren van de bijdrage van de Mondriaan Stichting. Bedrij ven en particulieren kunnen voor een bedrag van 5000 euro nog steeds eigenaar worden van een certificaat en daarmee 'Commissaris van Pilotage' worden. Zo'n certificaat vertegenwoordigt een deel van de waarde van het schip en geeft het recht de Texelstroom (en bemanning) één dag per jaar te gebruiken. Ook andere vormen van ondersteuning zijn mogelijk. De stichting is bereik baar op het adres Trompstraat 14A, 1792 BK Oudeschild. Tel. 322328 of 312599. Fax 320321De loodsbotter heeft ook een eigen website (www.texelstroom.nl), waarop onder meer informatie is te vinden over mogelijkheden om een tocht te boe ken. In een van de schuren van Axel Lap aan de Witteweg bij Den Hoorn, houdt kunstenares Astrid Faber vrij dag, zaterdag en zondag 'open atelierdagen'. De kunstenares laat onder de titel 'Texelse droombeelden' werken zien die zijn vervaardigd met gemengde technieken. Op het strand worden foto's gemaakt van stenen, strandpalen en strandvondsten. Deze foto's worden dan later bewerkt met verf en inkt. Daarnaast maakt zij schilderijen in olie- en acrylverf en aquarellen. Astrid Faber woont en werkt afwisse lend in Amsterdam en op Texel. Na vele tentoonstellingen in binnen- en buitenland leek het een goed idee het werk in het atelier op Texel te laten zien. Het atelier is vrijdag geopend van 16.00 tot 19.00 uur. zaterdag en zondag van 12.00 tot 18.00 uur. Akkerbouwers maken woensdag een rondje langs diverse bedrijven en per celen op het eiland om ervaringen uit te wisselen en gewassen te bekijken en bespreken. Aan de orde komen onder meer onkruidbestnjding, gewasbescherming, groeiafwijkingen en verdere actuele zaken. De 'veld- bijeenkomst' wordt georganiseerd door de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting voor de Landbouw op Texel. Er wordt om 19.30 uur begon nen op het bedrijf van Bram en Jannie de Ridder, Postweg 183 in Eierland. rzit-ie! Ik zie een stropdasje.' is het geen pimpel, maar een is het antwoord. Peter Rood oon Rogier zijn op hun weke- lenestkastinspectie in de Den- Gewapend met een ladder en notitieblok lopen zij langs 'hun' entien kastjes om alle gege- 5 over de bewoners te registre- hadden twintig kastjes, maar j jaar is er een boom omgezaagd Bevallig zat daar ook een kastje vertelt Rina Rood. Peter en i, woonachtig aan de Dageraad Horntje, lopen vanaf half april tot juli ieder weekend hun rondje iszo'n twintig mezennestkastjes, is geassisteerd door zoon Rogier, kom je er nu bij om dit karwei aan ikken? 'Onze interesse werd ge- door de vele vogels in de ichages rond ons huis', vertelt Er waren zoveel soorten en het zo'n leuk gezicht al dat gedoe, lijft ernaar kijken en dan wil je ook in hoe ze heten. Met mijn zus ben en een dagje mee geweest naar landelijke dag van de Vogel- iherming Nederland en zo rol je nlijk van het een in het ander. Bij ogelwerkgroep Texel hebben we maal een vogelcursus voor nners gevolgd en éénmaal per verzamelen we om zes uur 's jens met een groepje in de dui- bij paal 9. Dan gaan we jonge tuwen ringen. Er zijn drie officiële irs, want dat is toch een speciale jigheid. De anderen halen de uwen links en rechts overal van- i Nee, ik niet. Ik wil dat gewrie- met in mijn handen hebben. Ik sta iet een notitieblok bij en schrijf op. Ze worden gewogen, de kop Jtopgemeten, de spanwijdte van teugels, van alles. Dit werk met oezenkastjes doen we nu voor derde jaar. De Vogelwerkgroep d met een stalletje op de nginnemarkt in Den Burg en we en het zo leuk wat ze allemaal dat we dachten: laten we dan «at gaan doen. We bekijken ie- week alle kastjes, ook al zit er in |in niks in. Er kan altijd nog een issmg komen. We beginnen er- lussen 15 en 20 april en gaan tot half juli. Drie maanden lang weekend een rondje. En het is weer leuk en steeds weer an- Vorig jaar waren in het begin alle kastjes nog leeg of half gestoffeerd. Dat wil zeggen, dat de vogel met mos en veertjes zijn nestje al bijna klaar heeft. Dit jaar is het voorjaar voor de vogels veel vroeger begonnen en troffen we bij de eerste ronde al een nest met negen eitjes aan. We heb ben de hele stofferingsperiode ge mist. Ik heb me laten vertellen dat het te maken heeft met de temperatuur in maart en april.' Het meest ideale tijdstip voor de ronde is de late na middag, als er normaal gesproken weinig mensen meer in het bos zijn. Rina: 'Dat is vooral om gezeur te voorkomen van mensen die denken dat we iets ongeoorloofds doen en dan aan de bel willen trekken. We hebben dit jaar zelfs een brief van de Stichting Vogelonderzoek Nederland als pas meegekregen om bij even tuele vragen te laten zien.' Op mezenjacht Zaterdag 1 juni loopt een verslag geefster van de Texelse Courant een rondje mee. De speaker van het volleybaltoernooi op de speelweide van Staatsbosbeheer verstoort de rust in het bos in hoge mate, maar de vogels kwinkeleren en fluiten er des ondanks lustig op los. Peter sjouwt de ladder en klimt telkens omhoog naar de kastjes om met geoefend oog zijn bevindingen door te geven aan Rogier, die in aangegeven codes op de zogenoemde nestkastkaart de 'scores' bijhoudt van ieder kastje. 'Deze zal wel leeg zijn', is zijn conclu sie al voordat hij bij 'huisje 68' de lad der bestijgt. 'Vorige week toch ook al?', merkt Rogier op. 'Nee kijk. ze zijn aan een nieuw nest begonnen. Twee eitjes!' En hij dreunt zijn bevindingen verder op: 'Nieuw nest, twee eitjes, eieren koud, niet toegedekt, ouders aanwezig?' We zien niets vliegen en horen ook geen alarmroep rond de boom. 'Oké, dat is dan code E1PO.' Ook in een volgend huisje zijn de mezen aan een tweede leg begon nen. Er zijn al zes eieren. Een veelbe lovend begin. Mezen leggen zo'n tien tot twaalf eieren. Elke dag één. Als het legsel klaar is, begint het broe den. Een klus die vijftien dagen in beslag neemt. Daarna begint het grootbrengen. De jongen worden door beide ouders gevoed met rup sen, blad- en schildluizen en andere insekten. Er is berekend dat een paar in de weken dat het zijn jongen voert zo'n 500 keer per dag af en aan vliegt en in totaal dus 10 000 rupsen en in sekten vernietigt. De pimpelkinderen vliegen uit na negentien dagen, de kleine koolmeesjes doen er een dag langer over. Het kenmerkende ver schil tussen een koolmees en een pimpelmees is de zwarte borststreep stropdasbij de koolmees en het kobaltblauw op de kop van de pimpelmees. Niet bij ieder kastje is de bericht geving over de bewoners even vreug devol. Na even luisteren bij nummer 32 zegt Peter: 'Ik hoor niks. Ze kun nen nog niet zijn uitgevlogen volgens onze aantekeningen.' Helaas is het de bittere waarheid. Acht prachtig blauwe pimpelkopjes, koud en dood. De ouders zijn waarschijnlijk door een havik of sperwer soldaat gemaakt. Hun kinderen moesten ook eten Maar we komen ook leuke kastjes tegen. Zo wonen in huisje 76 dertien kleine pimpeltjes. 'Alle dertien goed', zoals Peter opmerkt. 'Klaar om uit te vliegen.' Het huisje hangt een beetje krikkemikkig aan de boom en wordt door vader en zoon vakkundig met een touw stevig om de stam gebon den. Het kan er weer even tegen. In de herfst en in het vroege vooriaar wordt groot onderhoud gepleegd. Dan worden de kastjes gerepareerd en schoongemaakt. Rakelings De pimpelmees is de meest onver- schrokkene van de twee mezen- soorten. Zit hij eenmaal goed te broe den, dan zal hij meestal kwaadaardig blazend op zijn nest blijven zitten als het dak van zijn huisje door de con troleur wordt opgelicht. De koolmees kiest er doorgaans voor om snel via de kleine aanvliegopening te verdwij nen. Meermalen moet Peter snel met zijn hoofd wegduiken voor de weg schietende vogel, die daarna in de buurt zijn alarmeringsgeluid laat ho ren. De gewaarschuwde jongen dui ken in elkaar en zitten doodstil, zon der zich te verroeren. Geeft de oudervogel dit signaal niet, dan ko men alle kopjes hoopvol omhoog: er komt eten aan. Al lopend en soms zoekend tussen het steeds voller wordend gebladerte genieten we van al het moois dat het bos te bieden heeft. Het is een gefluit en getwinkel van jewelste, maar slechts een enkele maal is de zanger zelf te zien. Peter vertelt: 'Drie weken terug gingen we met Adriaan Dijksen Peter en Rogier Rood op pad in de Dennen om nestkasten te inspecteren. op vogelexcursie. Die zei dat je vo gels beter kunt leren herkennen aan hun geluid dan aan hun voorkomen, omdat je ze meestal toch niet ziet. Nou heeft iedere vogel verschillende geluiden, maar denk nou eens aan de hitparade, aan de Top 100 of de Top 40. Al bij de eerste klanken weet je toch welk nummer er gaat komen? Zo is het met een beetje oefenen bij vogelgeluiden ook. Hoordat is een vink. Die typische vinkenslag. En hoor je die winterkoninkjes? Een plaag bij een vogelluistertocht. Ze roepen overal doorheen, een kabaal dat die dingen kunnen maken.' De laatste huisjes hangen in dicht met braam struiken begroeid bos, waar de mee gebrachte snoeischaar uitkomst brengt. Met een blik in een nestje met zes warme, crèmekleurige, bespikkelde eitjes en het gezicht op een nest propvol blauwe kopjes en gele snaveltjes is de tocht voor dit weekend ten einde. Vogelwerkgroep De Vogelwerkgroep Texel bestond op 1 januari 2002 twintig jaar. Zij willen dit heuglijke feit in de loop van dit jaar vieren, samen met de Helderse werk groep, die eveneens in 1982 is opge richt. De Vogelwerkgroep heeft het beheer van de nestkastjes overgeno men van Staatsbosbeheer, dat begon met een bestand van 200 kastjes, genummerd van 1 tot 200. Tien jaar geleden besloot SBB met de nest kastjes te stoppen, omdat bepaalde vogelsoorten kunstmatig werden be voordeeld ten opzichte van andere soorten. Dit werd niet langer wense lijk gevonden. Het leidde tot groot protest bij het publiek, waarna de 'Uzer, meester der metalen?', is het motto van de oratie die oud-Texelaar prof. dr. Rob Boom vrijdagmiddag houdt ter gelegenheid van zijn ambtsaanvaarding als hoogleraar in de faculteit Technische Natuurwetenschappen aan de Tech nische Universiteit Delft. In deze functie is Boom werkzaam op het vakgebied Bereiding en Raffinage van Metalen. De plechtigheid, die wordt gehouden in de aula van de TU, Mekelweg 5 in Delft, begint om 16.00 uur. Het was werkelijk één groot feest om 9 maanden bij m'n moeder te zijn geweest. Maar nu ik m'n vader ken ben ik heel blij dat ik ter wereld ben 8 juni 2002 Rob en Mirjam Daalder Sluyscoog 41 1791 VVV Den Burg 1Vedspnu.. Geboren S juni 2002 om 04.40 uur. Zoon en broertje van: Annemane •Eri Ducf^ 'De 'Xinjterstraat 125 1792 5VP Qutbeschild 0222-515126 Voor uw blijken van belangstelling en medeleven betoond tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn man, onze vader, opa en ouwe opa MAARTEN BROUWER zeggen wij u hartelijk dank. Een bijzonder woord van dank gaat uit naar de me dewerkers van verpleeghuis Texel, dr. Piasmans en dr. Van Dijk voor hun goede zorg. M Brouwer-de Smidt Kinderen en kleinkinderen Texel, juni 2002. Donkere haartjes. Driftige gebaartjes. Handjes, voetjes, oogjes, oren. Dolblij zijn wij dat onze dochter is geboren! Naam: Lotte Geboortedatum: 7 juni 2002 Tijd: 2.17 uur Gewicht: 3760 gram Lengte: 52,5 cm Dochter van Willem en Ingnd Hemelraad Nova Zemblastraat 38 3401 ZT IJsselstein Tel. 030-6878203 Ik ben nieuwsgierig en ongeduldig, maar lekker stevig en heeeel zacht. Ik ben geboren op 3 juni om 3 voor half 6 's ochtends, en ik woog al 3950 gram. Ik ben een dochter van Nienke Bloksma en Rudi Serlé en het zusje van Maartje. Gasthuisstraat 32 1791 GL Den Burg Tel: 0222-321 303 Zijn benoeming tot hoogleraar is de kroon op de wetenschappelijke carrière van Boom, die in 1946 in Den Burg werd geboren als zoon van Piet M. Boom en Greetje Zijm. Na de Jozefschool bezocht hij van 1958 tot 1963 de toenmalige Rijks HBS en ging natuur/wiskunde, sterrenkunde en experimentele natuurkunde studeren aan de Uni versiteit van Amsterdam. In 1974 promoveerde hij op een proef schrift over het legeringgedrag van metalen. In de diverse functies (uit eindelijk als directeur van de researchafdeling van Hoogovens, nu Corus) bleef hij betrokken bij dit specialisme. Hij schreef enkele boeken over het vakgebied en on derhoudt een wereldwijd netwerk met vakgenoten. Hij is één dag per week hoogleraar in Delft, de an dere dagen werkt hij bij Corus in IJmuiden. In de oratie gaat Boom in op de on voorstelbaar grote betekenis van de metalen in de wereld. Per jaar wordt meer dan 900 miljoen ton metaal ge produceerd. Meer dan 90% daarvan is ijzer of staal, de verzamelnaam voor ijzerlegeringen. 'Uzer is de ab solute heerser der metalen. De ont wikkeling in de bereiding en raffinage van ijzer en staal in de twintigste eeuw is adembenemend geweest, maar dat heeft nauwelijks aandacht gekregen van het publiek. Wat dat betreft is staal net als lucht, het is overal, maar je merkt het pas als het ontbreekt. Zonder het sterke staal is een moderne maatschappij niet meer denkbaar, maar het imago is zwak'. Met het vraagteken dat Boom heeft gezet achter het motto van zijn ora tie wil hij aangeven dat de hegemo nie van staal wordt bedreigd door de opkomst van lichte metalen, zoals aluminium, magnesium en titanium voor transport en constructie. Rob Boom in toga tijdens een academische plechtigheid. (EotoOxtrot ru Detfij De staalindustrie heeft daarop de te genaanval ingezet door nieuwe staal soorten en verwerkingstechnieken te ontwikkelen die een auto veel lichter maken zonder kostenverhoging. Maar de kostprijs van lichte metalen is hoog. 'Vergelijking van hun berei ding met de hoogontwikkelde productietechnologie van ijzer en staal levert interessant materiaal op. Uzer kan de lichte metalen een lesje leren in schaalgrootte, proces beheersing, energiegebruik, produc tiviteit en kosten'. Boom geeft aan dat de ontwikkeling van de staaltechnologie niet mag stagneren. Bij het bereiden van ijzer en aluminium worden nu nog grote hoeveelheden koolstof gebruikt en komt kooldioxide (C02) vrij, wat bij draagt aan de ongewenste opwar ming van de atmosfeer. Daarom zul len koolstofloze technieken moeten worden ontwikkeld voor de groot scheepse productie van ijzer en alu minium. Als dat niet gebeurt, zullen magnesium en titanium (die zonder direct gebruik van koolstof gemaakt worden) hun kans grijpen om alumi nium en ijzer te verdringen. Gelijk bij de geboorte, het leven als een warme deken over een nieuw geborene valt, viel de warmte van het leven afgelopen weekend over deze kersverse Abraham Ik wil hiermede eenieder bedanken voor zijn belangstelling en persoonlijke inzet. Dries „Abraham" Veltkamp

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 3