'Wordt er niet gestart, dan zit ik te janken 25 jaar Ronde om Texel: tijd voor bezinning? alle kanten ■TEXELSE J couRANT Jubileumveiling Ronde om Texel Wat ik zeggen wou... teehondenvirus Natuurmonumenten DINSDAG 11 JUNI 2002 len kwart eeuw geleden ging een groepje catamaranzeilers de uitda- jmg aan om zo snel mogelijk rond het eiland te varen. Stromingen, jndiepten, wind en manshoge golven vereisten kennis over de elemen- - en en doorzettingsvermogen. De bescheiden eerste Ronde van toen jroeide uit tot de Biggest Catrace of the World, een mediaspektakel vaarin op het hoogtepunt zo'n duizend catamarans meevoeren. Anno >002 is het deelnemertal gestabiliseerd op circa 700 en zijn zo'n 450 rijwilligers in touw om het evenement te doen slagen. Waar velen in T^ouw zijn, wordt ook wel eens gemopperd. Bijvoorbeeld over de com- nercie, die de touwtjes in handen zou hebben. 25 jaar is een mooi roment om organisatie, zeilers, vrijwilligers en andere betrokken aan iet woord te laten over het verleden en de toekomst van de Ronde. ixelaar Kees Bakker, fanatiek deelnemer. In 1987 zeilde ik het eerste Rondje. Een iitser, die met een prototype van een catamaran kwam aanzetten, vroeg of Margo en ermee wilden varen. We waagden het erop, maar kwamen niet verder dan De eksdorp, waar we averij kregen. Die eerste keer was héél spannend, maar niet suc- svol Er deden toen al vele honderden boten mee, maar de organisatie was een stuk rwoudiger. Er stond een schaftkeet op de parkeerplaats, waar je kon inschrijven, er is een tent, overigens lang met zo groot als nu, een toiletgebouw en een prijsuitreiking dal was het In mijn ogen waren dat de mooiste jaren, ledereen kende elkaar, het ging gemoedelijk aan toe, er was nog ruimte voor een beetje gekkigheid en er stond niets het spel. De commercie sprak nog niet mee. ledereen deed mee voor zichzelf, met een catamaranfabrikant tevreden te stellen. Ik denk dat veel zeilers met weemoed jidie tijd terug denken Nu gaat het heel anders. Voor kwajongensstreken Is geen ruimte sr, het gaat allemaal veel serieuzer. Wie wil winnen moet over de beste sponsor en I beste materiaal beschikken, een topzeiler zijn en alle landelijke zeilevenementen •evaren En dan nog kan het bij een foute start verkeerd gaan Zoals bij alle grote eve renten moeten bepaalde mensen in de watten worden gelegd, net als vertegenwoor- isvan andere instanties. Dat vergt faciliteiten en een strakke organisatie. En dat kost emaal veel geld, waarvoor je sponsors nodig hebt, die op hun beurt wéér eisen stel- Itdenk niet dat er nog een weg terug is naar zoals het pakweg vijftien jaar geleden g loen de opbouw een paar dagen tevoren begon. We deden het allemaal zelf en dden hart voor het zeilen. Nu heb je de zeilers en de medewerkers. Er zijn vrijwilligers niets om het zeilen geven, maar die er wel veel plezier aan beleven. Dat is hun goed hl.We doen het allemaal voor hetzelfde doel: het Rondje. Ik denk dat de beste keuze gemaakt, want zeg jij maar eens op welke manier het beter had gekund. Het is een ichtig evenement, dat maar één keer per jaar wordt gehouden en het blijft spannend eraan mee te doen. Ik krijg nu al kippenvel als ik er aan denk.' n Hennink, ex-zeiler en organisator van het eerste uur. 'Vroeger had je geen boten larmee je zowel op zee als op wad kon varen Catamarans hadden de combinatie van nnig diepgang en toch zeewaardig. Toen konden we het eiland rond. We deden dat voor teerst in 1973. Met Peter Spijker en nog een paar mensen met twee catamarans een indje om het eiland. Die eerste keer was het in het Eierlandsche Gat behoorlijk ruig Ik legen mijn zoon, die toen 13 jaar was' 'Als je eraf dondert, moet |e jezelf zien te red- Bij Peter Spijker woei het roer stuk. We hebben dat nog op het strandje voorbij de urtoren gerepareerd. We waren toen de enigen op Texel met een catamaran Dat wer- er in de loop der jaren meer. We kregen in Oudeschild geen plek en kwamen op het sterslag terecht, waar we op zee eerst driehoekjes zeilden, de Biercup. Op een hei moment ontstond het idee om een Rondje Texel te doen. De vrouwen deden het orwerk, de administratie en zo. De eerste keer verschenen er ruim tachtig boten aan start, een aantal dat steeds verdubbelde. Het waren toen nog echte prestatietochten, eerst aankomende was winnaar. Nu wint degenen die de beste sponsor heeft en het :este geld. De Ronde is erg commercieel geworden, voor mij té. De zeilers sneeuwen der bij alle handel eromheen. Maar er is geen weg terug meer. Ik weet nog dat Pali all de Ronde sponsorde Dat deden ze heel goed. Op laatst wilden ze het evenement ememen, maar dat wilden de clubleden niet. Het verbaast me nu nog steeds dal ze er il mee instemden dat het een stichting werd.' Hem Huizinga, vrijwilliger van het eerste uur: 'Als er niet gestart wordt, dan zit ik te iken We hebben een hechte ploeg van tien man en zijn er een dikke week mee bezig, ukte of met, bij de start zijn we allemaal op het strand. Als je al die bootjes op zee ziet, is wel zó'n mooi gezicht Ik neem er elk jaar een week vakantie voor op. Er wordt wel zegd dat hel rondje te commercieel wordt. Maar het Rondje kan niet zonder Cisco. Ze mpen er een enorm budget in. Zelf ken ik die lui niet en dat hoeft ook niet ledereen bij Ronde heeft zijn eigen taak en als zij wat vragen, dan doen wij dat gewoon. Het mooie dit werk is dat we niks moeten Als we even willen roken of een bakkie, dan doen we I gewoon Ze zeggen nooit: 'Je moet zus of zo', maar altijd: 'heb je even tijd?' 'Wel heb- "we onlangs een akkefietje gehad met de organisatie. We bivakkeren al jaren in een llgebouwde zeecontainer. Daarin deden we alles. En ineens werd gezegd dat hij niet meer op het strand mocht, want het was geen gezicht. We werden in een hoekje van de parkeerplaats weggedrukt Er moesten zo nodig nieuwe containers komen. Maar dat pikten we met. Vrijwilligers zeiden van als het zo moet, dan helpen we met meer. Wat is nu belangrijker, de uitstraling op de parkeerplaats of de vrijwilligers? Er werd over ons beslist en dat pikten we niet. Als Pietje (Kager, red.) met zijn telekraan met meer hijst, dan staat er gewoon niks meer Het is uitgepraat en wat ons betreft: zand erover. Nu kunnen we tenminste weer naar onze eigen keet, waar we lekker met ons eigen ploegje kunnen zitten. Wat moeten wij bij die lui van die veiligheidsbootjes?' Erik van der Spek, boswachter bij Staatsbosbeheer: 'In die 25 jaar hebben de Ronde organisatie en Staatsbosbeheer elkaar goed leren kennen en weet de organisatie prima wat wel acceptabel is en wat niet De Ronde houdt bijvoorbeeld steeds meer toezicht op het illegaal kamperen op het parkeerterrein. Er is een periode geweest dat het parkeer terrein als kampeerveld werd gebruikt. Dat werd een tijdje begeleid en toen dat stopte, ging het kamperen massaal verder, maar toen illegaal, met alle randverschijnselen. Mensen die de duinen als toilet gebruiken, en zo. Maar dat is al lang verleden tijd. Ook de hele verkeersregeling verloopt tegenwoordig goed, net als de afspraken op de Hors over het ontzien van de dwergsternkolome, al is er altijd wel een of andere motorrijder of bestuurder van een vierwieldrive die rijdt waar dat niet de bedoeling is. Maar daar is de organisatie zelf vrij fel op. En de politie en wijzelf zitten er behoorlijk achteraan Wat blijft is de grote belasting van het gebied rond paal 17. Maar gelet op enorme mensenmassa die er verkeert, blijft het behoorlijk binnen de perken. In deze vorm is het acceptabel, veel drukker moet het met worden, want dan loopt de boel vast. Een paar jaar geleden deed zich bij de Ronde een misser voor, toen de organisatie meende een groot vuur werk te moeten afsteken, wat voor nabijgelegen broedkolonies veel overlast veroorzaakte. Dat soort dingen moet je niet te vaak hebben.' 'Een evenement als het Rondje beïnvloedt wel de beleving van andere gebruikers van de natuur Voor wandelaars die op de Seetmg een tochtje maken, is door de herrie de aardigheid er wel af. Bij het Rondje, maar ook andere evenementen die in toenemende mate in bos en duinen worden georganiseerd, stellen wij ons voortdurend de vraag wat de effecten zijn op de natuur en de beleving daarvan op andere recreanten. We zeggen regelmatig ergens "nee" tegen. We kijken héél nadrukkelijk of het in ons gebied moet of dat het ook ergens anders kan. De natuur moet niet alleen een instrument of een han dige plek zijn om iets te doen. Het moet duidelijk iets toevoegen. Neem de Tesselfair Natuurbeleving is daarbij een doelstelling. Bovendien wordt het gehouden op de speel weide. Maar op het parkeerterrein bij paal 17 zouden we het niet toestaan.' Erik Menkveld, beheerder van Natuurmonumenten. 'De Ronde trekt veel mensen aan en dat geeft een bepaalde druk op de natuur Vogels als de velduil, waarvan er nog maar zes paar op Texel broeden, kunnen daar bijvoorbeeld slecht tegen. Maar op zee denk ik met dat de bootjes veel overlast veroorzaken. Als dat nu elke dag zou gebeuren, maar het is maar één dag per jaar. Bovendien mogen ze niet door beschermd natuurgebied Wat ik leuk vond is dat ze in het Rondeblad vorig jaar aandacht besteedden aan De Schorren. Vroeger voeren ze daar voor een recordpoging nog vlak langs, wat verstoring gaf Sinds we daar afspraken over hebben gemaakt varen ze er met een wijde boog omheen. Of al die honderden catamarans bijdragen aan het imago van rust en ruimte dat Texel wil uitdragen, betwijfel ik overigens.' Veronica Bos, directeur van de VVV Texel. 'Als VVV dragen we voor Texel inderdaad het imago van rust en ruimte uit, maar ook van sport. Sportieve mensen passen bij Texel. Het Rondje hoort bij het eiland en laat een bepaalde kant van Texel zien. De Ronde le vert ook veel promotie. Het is bijvoorbeeld te zien in Studio Sport. Het toont de zee. de natuur, de spanning en de strijd tegen de elementen Water, wind en stromingen: ty pisch Texelse zaken die prachtig in beeld ko men. We sponsoren met een bepaald be drag en daarnaast in natura We versturen mailings en prijzen de Ronde aan in mailings. Het Rondje heeft een heel specifieke sfeer, die in ieder geval veel mensen van de over kant aantrekt en dus promotionele waarde heeft Ik dacht altijd dat het in de week van het Rondje altijd een stuk drukker is op Texel, maar dat is nu juist weer niet het geval. Texel zit helemaal niet vol, al denken veel mensen dat wel. Misschien is dat beeld eens aan verandering toe.' Mark van Rijsselberghe, heeft zich verdiept in de Planologische Kernbeslissing (PKB) Waddenzee. 'In het concept PKB Waddenzee stond aanvankelijk dat er met mo torboten met sneller mocht worden gevaren dan twintig kilometer per uur. Snelle catamarans varen gemiddeld 35 tot 40 kilometer per uur, waardoor reddingboten met zouden kunnen volgen Daardoor zou de veiligheid van het Rondje in het gedrang ko men. Maar inspraakreacties hebben ertoe geleid dat er voor evenementen een uitzonde ring kan worden gemaakt en er dus wel sneller mag worden gevaren. Daarvoor moet wel een aanvraag worden ingediend. Moeilijker ligt het voor een zeilschool, die dus elke dag ontheffing zou moeten aanvragen. Zo waren er nog wel wat andere maatregelen die grote zeilevenementen op het Wad moeilijk zo niet onmogelijk maakten. Er werd in de PKB gesproken over duurzaam medegebruik op het Wad, maar dat begrip was met eens ge definieerd. Inmiddels is dat allemaal wat afgezwakt en staan er in de PKB geen belem meringen meer voor het Rondje. Met het veranderde politieke klimaat moet je trouwens nog maar afwachten of de definitieve versie van de PKB wel door de Tweede Kamer komt.' Sidny van Zon, interim-voorzitter van de Ronde om Texel. 'Bij de organisatie van de Ronde draait het om evenwicht. Commercie en sport staan bijvoorbeeld op gespannen voet met elkaar. Een aantal zeilers heeft niet zoveel op met sponsors als Cisco. Daar naast hebben we te maken met het milieu. Motoren over het strand, vliegtuigen en snelle motorboten. Veel natuurmensen zouden het liefst helemaal geen Rondje willen, maar aan vaarden het toch zoals het nu is. Met de beheerders proberen we tot overeenstemming te komen Dan hebben we nog het programma in de tent. Ook daarover hoor je gezeur en enthousiaste geluiden. En er zijn ook mensen die zich eraan ergeren dat bepaalde mensen in de watten worden gelegd. Het is altijd wel een kleine minderheid die zich laat horen, de grote massa zwijgt, wat je daar ook voor conclusies aan mag verbinden 'We proberen een topevenement te zijn en dat kost veel geld. We kunnen niet buiten de commercie Maar we moeten wel een evenwicht zien te vinden waarin de sponsors, de zeilers en de medewerkers zich behaaglijk voelen, al kun je het nooit iedereen naar de zin maken. De sponsors mogen niet de dienst uitmaken en als bestuur waken we ervoor dat zoiets gebeurt. Als bestuur van de stichting bepalen wij het beleid Maar aan de an dere kant is het reëel dat sponsors iets terugkrijgen voor het vele geld dat ze erin steken. Tevoren stellen we daarom vast welke uitstraling het evenement naar buiten heeft. Aan het Rondje werken 450 vrijwilligers mee. Natuurlijk is er altijd wel wat frictie, want niets menselijks is ons vreemd. We nemen veel beslissingen, ook wel eens waarmee som mige medewerkers moeite hebben. Naderhand bespreken we die dan en als blijkt dat de beslissing verkeerd was. dan stellen we die bij. De vrijwilligers moeten het gevoel heb ben dat ze serieus worden genomen. Voor ons is iedere medewerker even belangrijk. Juist omdat de Ronde dit jaar 25 jaar bestaat, doen we extra veel voor ze, gewoon uit waardering.' 'Het jubileum is ook een mooi moment om de zeilers zelf te laten uitspreken wat ze ervan vinden. Bijvoorbeeld van het programma in de tent. Laat ze maar eens aangeven wat ze de sterke en de zwakke punten vinden. Ze krijgen daarom dit jaar allemaal een enquêteformulier. We proberen het iedereen naar de zin te maken en doen er alles aan om iedere betrokkene recht in de ogen te kunnen kijken.' Martin Warnaar, houder van het Ronderecord in het Rondeblad: Die emotie, die haat liefde verhouding hoort bij het Rondje. Net als de opspanning vooraf en de ontspanning na afloop. Voor de vrijwilligers bestaan de grondzeeën en tuigenstroom uit andere ele menten. Uit heethoofdige zeilers, een lastige sponsor, altijd gebrek aan tijd en weer een tekort op de begroting. Maar de ambitie om Texel op zijn best te laten zien en te delen met diezelfde sympathieke zeilers, sponsors en publiek overheerst. Ook dat is soms top sport met bijbehorende emoties. En dat is ook typisch Texels. Misschien moeten wij die typisch Texelse elementen weer eens wat versterken Tekst: Gerard Timmerman De Ronde om Texel viert het 25-jarig ju bileum onder andere met een jubileum veiling die vrijdag om 16.00 uur begint in de feesttent Onder de hamer komen allerlei voorwerpen die betrekking heb ben op de Ronde om Texel. De op brengst van de veiling komt in z'n ge heel en goede aan de KNRM en het Tesselhuus, het vakantiehuis voor zwaar zieken. Verder zijn er op en rond het strand van paal 17 de hele week activiteiten. Donderdagavond om 20.00 uur start een feestavond met een be kende Nederlandse artiest. Op hel strand bij paal 17 werd maandag druk gewerkt aan de opbouw van de feesttent. Bntvcn ijn k-icn Buutn vcrjjilwo.inkliikhe'd »an df daadwerkelijk zeehonden aan- i,eT stelt het ministerie een spe- 1 meldpunt in, waar mensen de e" kunnen melden. Deskundigen "derobben daarna op. LNV ver- mensen om uit de buurt te blij- van aangespoelde zeehonden 4 of levend). Het phocine dis- Per virus kan met op de mensen den overgedragen, maar een zee man andere ziektekiemen bevat- de wel van invloed kunnen zijn op jezondheid, aldus het ministerie, 'e dieren worden, als ze nog in de staat zijn, ingevroren voor enschappeli|k onderzoek. Vol- s Brugge gebeurt het invriezen op di| Alterra. 'We hebben bij '"tare wel een vrieskist, maar daar ""aar één zeehond in. Bovendien zou het ook niet goed zijn om ze dichtbij de opvang op te slaan.' De laatste dagen zijn er geen nieuwe meldingen geweest van dode zee honden, zegt Brugge. De tellingen van de dode dieren wordt bijgehou den door het waddensecretariaat. Volgens het ministerie is echter wel de kans aanwezig, dat het ook in het Nederlandse deel van de Waddenzee uitbreekt. LNV wijst erop dat een zee hond zo'n 150 kilometer per dag kan zwemmen. Als het virus toeslaat in Nederland, betekent dat nog niet automatisch dat er veel dieren zullen aanspoelen op Texel. Brugge wijst erop dat dat mede afhankelijk is van het getij en de wind. 'De vloed is meestal wat ster ker dan de eb. Het is dus mogelijk dat er dieren in Duitsland aanspoelen.' De dreiging houdt de gemoederen inmiddels wel bezig. Vorige week Kwamen wetenschappers uit Neder land, Duitsland en Denemarken bij Na vijf dagen aaneen met gasten op het wad, waarbij we ze de visserij op een positieve manier laten beleven, elkaar voor overleg over de sterfte. Voor komende woensdag staat over leg gepland tussen betrokken ge meenten en beide zeehonden opvangcentra. Het phocine distemper virus zorgt ervoor dat het immuumsysteem van een rob wordt aangetast. Het dier wordt daardoor vatbaarder voor ziek ten Een longontsteking is meestal de doodsoorzaak. De dieren dragen het virus op elkaar over door hoesten De incubatietijd bedraagt tien tot veer tien dagen. Volgens deskundigen is er verder niks te doen tegen het vi rus en moet het uitwoeden. kwam ondergetekende na het door lezen van de Texelse Courant van 5 juni met een koude douche weer tot bezinning. Het stuk over de kokkelvisserij is helemaal toege schreven naar Natuurmonumenten, het valt mij nog mee dat er geen giro nummer bij staat! Het feit dat er vol gens Natuurmonumenten in verbo den gebied is gevist, berust op onjuistheden. Waarom gaat de jour nalist bijvoorbeeld niet in op het ge bruik van twee verschillende navigatiesystemen? Laat de heer Menkveld daar eens over uitweiden. Zo is het stukje over het omwoelen van de grond een totaal verkeerde voorstelling van de feiten. Het is juist een bewezen feit dat op de plekken waar op kokkels gevist is enorme hoeveelheden kokkelzaad zijn geval len. Verder is het zeer storend dat de heer Menkveld beweert dat het de schuld is van de vissers dat de eidereenden sterven. Bewezen is dat er in afgesloten gebieden enorme hoeveelheden grote kokkels ieder jaar weer gereserveerd worden voor de vogels. Dat de Waddenzee veran dert is zeker, maar één dikke bries uit het noordwesten verandert veel meer aan het wad dan alle vissers tezamen. Tot slot wil ik de heer Menkveld het volgende zeggen: het is simpel om niet goed bewezen uitspraken te doen als je iedere maand je loon ge stort krijgt. Hou ook eens een klein beetje rekening met de sociaal-eco nomische activiteiten in de Wadden zee. Het is namelijk heel goed moge lijk om als natuurbeschermers en vissers tot een juist beheer van onze Waddenzee te komen. En ook van de Texelse Courant verwacht de lezer hoor- en wederhoor. At your service! Robert Frido Boom, Oudeschild. Naschrift redactie: We hebben een aantal opmerkingen in deze brief voorgelegd aan Erik Menkveld. beheerder bij Natuur monumenten. 'De heer Boom heeft gelijk als hij zegt dat er kokkelzaad op de omgewoelde bodem valt, maar het probleem is dat het zich met hecht. Bovendien gaat het met alleen om de kokkels. In omgewoelde grond wordt fijn en grof slib van elkaar ge scheiden, wat ook zeer nadelig is voor ander bodemleven, zoals zeep- leren. Er zijn inderdaad wel kokkels in de Waddenzee, maar vaak met van de goede maat. Voor eidereenden mogen ze niet te klem zijn en niet te groot. Bovendien worden de kokkel gevangen in die gebieden waar ook de eidereenden zich voeden. Dus de goede maat kokkels ontbreekt, en bovendien liggen de kokkels met op voor eidereenden beschikbare plek ken. Natuurlijk hebben wind en an dere weersomstandigheden grote in vloed op de natuur in de Waddenzee, maar doordat de mens ingrijpt veran dert die natuur Het wad is een in lange tijd geëvalueerd systeem dat nu in korte tijd verandert. Dat kan de natuur met bijbenen.' Over de navigatiesystemen: 'Erzijn inderdaad twee verschillende navigatie systemen in gebruik. Maar dat is geen rechtvaardiging voor het feit dat de vissers op verboden gebied vis sen, dus op terrein van Natuur monumenten. Ze wisten het donders goed. Het gebeurde al eerder in 1992 en toen hebben we van de visserij de toezegging gekregen dat het niet meer zou gebeuren En nu lagen er op De Schorren ineens meerdere schepen te vissen. Dat kan geen toe val meer zijn.'

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5