TEXELSE lp COJpiANT Cjroen '^warLr Jexel in het laad stemde in met chterblijven bedden :onder het te weten rocedure uitbreiding golfbaan begonnen Kinderen gevaccineerd tegen meningokokken C Kies... otie PvdA in raad verworpen Zilveren penning voor Rondje _s_ texelse'^courant TEXELSE 'IP COURANT DUINEN VAN TEXEL ROC Nog geen keuze gemaakt? Bel voor informatie (0223) 611 200 kom op zaterdag 15 juni Opnieuw dwangsom Onder de pomp Martin Warnaar neemt afscheid van De Krim Brede discussie over coffeeshop Fietsverbod alleen nog op topdagen Ronde als studie aZeehondenboek Geslaagden OSG «j. —a - ry* Advertenties De 4-jarige Lars Jalvmk denkt er het zijne zijn als hij in sporthal Ons Genoegen een prik krijgt tegen menlngokken C. Op de achtergrond kijken moeder en zusje Benthe mee. Broer Nils heeft op dat moment net zijn pnk gehad. (Toto Jeroennottvm) (Advertentie) Qrra ^RK^nrfi u b4 bjrl. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Informatiekrant NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op .Spinbaan 6 (Advertentie) Kop van Noord-Holland voor één van de beroepsopleidingen van het ROC Kop van Noord-Holland. en tussen 11.00 - 14.00 uur langs op het Centraal Bureau, Middenweg 157R, Den Helder. rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 JERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11685 VRIJDAG 14 JUNI 2002 kelijke commissie, die de richtlijnen opstelt waaraan de uiteindelijke MER moet voldoen. De uitbreiding van De Texelse komt ten zuiden van de bestaande baan aan de westkant van de Postweg. De daarvoor benodigde aankoop van de varkensboerderij van Wijtten is nage noeg rond, wat ook geldt voor de aankop van de ruilgronden, nodig voor het verkrijgen van naastgelegen grond van Staatsbosbeheer. Belang rijke voorwaarde van Staatsbos beheer om aan de baanuitbreiding mee te werken was namelijk dat De Krim zou zorgen voor vervangende grond die tot natuurgebied kan wor den gemaakt. Volgens Martin War- Lees verder pagina 5 zicht is?', vroeg het tweetal aan het college. Al eerder kwam het onder werp ter sprake en toen sprak alleen D66 zich positief uit over het plan. Burgemeester Geldorp: 'Het beleid is nu: geen coffeeshop op het eiland. Zolang de gemeenteraad geen ander standpunt inneemt of wil praten over verandering, komt er geen coffeeshop en zetten we met de po litie in op preventieve bestrijding van gebruik en handel in drugs.' De dis cussie na de zomer kan mogelijk lei den tot aanpassing van het beleid. Het college heeft opnieuw een dwangsom opgelegd om naleving van een voorschrift af te dwingen. In dit geval gaat het om een niet nader aan geduide detailhandel die een bepaald milieuvoorschrift met voeten treedt achterblijven van de twintig Jen in jeugdherberg Panorama e Hogeberg blijkt al te zijn be- htigd in een raadsbesluit. De eenteraad ging er in april mee lord, toen ze haar goedkeuring aan de verkoop van een stuk id aan de Slingerweg aan de srlandse Jeugd Herberg Cen- (NJHC) en de aankoop van dherberg de Eijercoogh en on- ggende grond aan de Pont- Het achterblijven van de bed- is één van de aanvullende waarden bij die transactie. emeester Joke Geldorp confron- Je de raadsleden dinsdagavond die kennis tegen het eind van een j verlopen debat over de twintig jplaatsen. De PvdA had die stie aangeroerd met een motie in zij de andere partijen opriep ichterblijven van de bedden los ippelen van de verhuizing van de C naar het voormalige B-veld Texel'94, zodat het onderwerp ig door de raad zou kunnen len behandeld. lorp maakte duidelijk dat de sleden in april al hadden kunnen loeten weten dat de bedden zou- achterblijven. Ze beriep zich op tukken van de raadsvergadering lapril waarin de partij een besluit snover de grondtransactie tus- JtNJHC en de gemeente. 'Er lag rastel van het college om ak koord te gaan met de grondruil en het bereikte resultaat. Het koopcontract lag ter inzage. U heeft het voorstel geaccodeerd, maar u heeft onvol doende kennis genomen van de stukken.' De raad stemde in april unaniem in met het voorstel van bur gemeester en wethouders. Nadat Geldorp had gesproken, stelde zij een schorsing in, zodat de raadsleden alsnog de het koop contract konden inzien. Eric Hercu les (PvdA), die de motie had inge diend. erkende na het inzien dat in het contract inderdaad vermeld staat dat de twintig bedden achterblijven en worden afgestoten. Hij hield staande dat het echter met onmogelijk is als nog onder die voorwaarde uit te ko men. 'Het is moeilijk, maar niet onmo gelijk.' Tot nieuwe besluitvorming over de bedden komt het met. De door de PvdA ingediende motie kreeg op het laatste moment onvoldoende mede werking van de andere partijen. De WD en later ook het CDA trokken hun eerder toegezegde steun in, na dat zij eigen voorwaarden hadden gesteld aan wethouder Nel Eelman (grondgebied) om het achterblijven van de bedden toch nog eens te be spreken met de NJHC en Harry Wuis, de toekomstige eigenaar van Pano rama. Een uitgebreid verslag elders in deze krant. Na Harry Wuis gaat ook Martin Ernaar weg. benieuwd hoeveel slaap- P'aafsen hij meeneemt. Martin Warnaar neemt in de loop van volgend jaar afscheid als di- De Stichting Ronde om Texel heeft de zilveren erepenning van de gemeente Texel gekregen. Burgemeester Joke Geldorp overhandigde het eremetaal woensdag aan Sidny van Zon, inte rim-voorzitter van de organisatie. De stichting krijgt de penning, omdat de Ronde dit jaar voor de vijfentwintigste keer wordt georganiseerd. 'Dit is een jubileum om bij stil te staan', zei Gel dorp bij de overhandiging. 'Het is een tocht van ruim honderd kilometer die meer eist dan gewoon een rondje zei len. Uithoudingsvermogen, navigeren, maar ook omgaan met windstiltes. Het zijn grote prestaties.' Ze roemde ook de jaarlijks groei van de organisatie en de inzet van alle vrij willigers. Geldorp had de prijs in eer ste instantie aan vrijwilliger van het eerste uur Willem Huizmga willen ge ven, maar die was net de jubileum tent uit. Het is de tweede keer dat de ere penning is uitgereikt aan een rechts persoon. Zeven jaar geleden kreeg de Stichting Agrarisch Texel als eer ste rechtspersoon de zilveren onder scheiding, toen eveneens voor het 25-jarig bestaan. De erepenning wordt niet vaak uitgereikt. recteur van de NV Exploitatie maatschappij De Krim. Hij vindt dat het goede moment om op te stap pen omdat hij 60 jaar wordt en omdat de ontwikkeling van het vakantiepark en bijbehorende golf baan in een afrondende fase is gekomen. Warnaar wijst erop dat dit laatste niet al te letterlijk moet worden opgevat. 'Ik zie grote en heel specifieke moge lijkheden voor het nog aantrekkelijker maken van deze omgeving. Er liggen hier gigantische potenties. Ik wil dat beschrijven in een totaalplan voor de toekomst, dat ik komend najaar wil presenteren'. Wat zijn opvolger met dat plan doet. zal hij belangstellend maar op afstand gadeslaan. 'Het wordt onderhand welletjes. Ik beleef nog veel lol aan mijn werk en ik beschouw De Krim als mijn kindje. Maar het is elke dag kei hard werken en mijn gezondheid is me ook veel waard'. De gemeente stuurt aan op een brede discussie over het al of niet gewenst zijn van een coffeeshop op Texel. Na de zomer kunnen jeugd, Welzijnsstichting, artsen, jongerenwerkers en andere be trokkenen hierover hun zegje doen. Die mededeling deed wet houder Annie Hin (Welzijn) tijdens een gesprek dat Texelse jongeren Esther van den Berg (17) en Jord Hilstra (18) met het college hadden over het jeugdbeleid op het eiland, dat elders in deze krant staat afge drukt. 'Veel jongeren willen een coffeeshop op Texel. Het is een gegeven dat er wordt gedeald op het eiland en niet alleen in softdrugs. Is het niet beter als er een afhaalpunt komt voor soft drugs, waar betere controle en toe- Burgemeester Joke Geldorp en interim-voorzitter Sidney van Zon van de Ronde om Texel. (Foto Jeioon van Halturn) Het fietsverbod dat het vorige zo merseizoen heeft gegolden voor het centrum van Den Burg zal niet in deze vorm worden voortgezet. Het verbod zal voortaan alleen nog gelden op de drukste dagen (maandag en woensdag) in juli en augustus. De burgemeester gaat met de politie praten over betere controle op de naleving van dit ver bod. Het fietsverbod van de afgelopen zomer was geen succes. Het gold alle dagen van de week, dus ook op rustige momenten, waardoor veel mensen er de zin niet van inzagen. Vooral de Texelaars trokken er zich niets van aan en bleven de fiets ge woon gebruiken voor het doen van boodschappen en het halen en bren gen van kinderen naar school. Het verbod werd door velen ook als niet erg logisch ervaren. Het streven van de gemeente is immers dat de men sen meer gaan fietsen en de auto la ten staan. Daar kwam bij dat de po litie de naleving van het verbod niet wilde of kon controleren. Door deze verwarrende toestand werd de veilig heid en de rust van de voetgangers (waar het uiteindelijk om ging) niet gediend. Bij de evaluatie van het ver bod in januari gaven de Texelse afde ling van 3VO (Veilig Verkeer) en de Algemene Bond van Ouderen (ANBO) te kennen dat niet op deze manier moest worden doorgegaan. 3VO wilde alleen voortzetting als strenge controle door de politie was gegarandeerd en de Ouderenbond nam een vergelijkbaar standpunt in. De Overleggroep Verkeerszaken, die het college adviseert inzake verkeersvraagstukken, verzocht dan ook om een praktischer benadering van het probleem. Het fietsverbod op de twee drukke dagen In juli en au gustus zal alleen gelden tussen 9.00 en 16.00 uur. Een groep leerlingen van de Mondriaan Onderwijsgroep in Voor burg speelt tijdens de Ronde van Texel een belangrijke rol bij de ver werking van gegevens over de zeilers. Voor hen is deelname aan de Ronde een deel van hun opleiding informatica. Pagina 3 Zeehonden zijn extreem goed aange past aan de natuurlijke omstandighe den. Ondanks hittegolven, vorst, re gen, harde wind en andere nukken van moeder natuur kunnen ze dan ook behoorlijk oud worden. Hoe de mens er desondanks in de vorige eeuw bijna in slaagde de zeehond te doen verdwijnen uit de Nederlandse wateren, staat beschreven in het boek 'Zeehond en Waddenzee, van knuppelen tot knuffelen'. Pagina 7 Bij 144 leerlingen van OSG De Hoge berg ging gisteren de vlag en hun schooltas iri top. nadat ze van de schoolleiding bericht hadden gekre gen dat ze waren geslaagd voor hun eindexamen. Twaalf leerlingen mo gen het fel begeerde papiertje nog met in ontvangst nemen Pagina 7 (Advertentie) ruimtelijke procedure die nodig m golfbaan De Texelse uit te den naar 18 holes, gaat van Het college heeft zich deze formeel akkoord verklaard de uitbreiding en treft nu voor- ridingen voor een Milieu Effect portage (MER) die aan de be- igde wijziging van het bestem- isplan vooraf moet gaan. MER is voor Texel iets bijzon- i Het is een grootscheeps en ctief onderzoek naar alle gevol- die de uitvoering van de plannen >en op natuur en milieu. In geval ficties wordt tevens duidelijk hoe erschillende belangen op elkaar len worden afgestemd. Een MER It doorgaans alleen uitgevoerd bij ren die veel omvangrijker zijn de uitbreiding van een bestaande daan, maar omwille van de zorg- igheid is daarvoor in overleg met betrokkenen toch gekozen. Het I bovendien een praktisch voor- :r I: als de MER klaar is, is de kans gegronde bezwaren tegen de dl emmingsverandering nog maar klein, omdat alle belangen dan afgewogen en op elkaar afge- id. De verdere besluitvorming dan dus soepeler verlopen. De I schenkt onder meer aandacht de Habitat- en Vogelrichtlijn en Jevolgen voor de waterhuishou- I in het gebied. De procedure int met een voortraject dat be ll uit het ter inzage leggen voor 'raak van een door De Krim inge- Jde startnotitie. De notitie en de 'fes erop gaan naar een onafhan- 'Is die naald scherp?', vraagt de 5- jarige Samantha Juvado Zapata aan de verpleger. Ze wil best een prik ontvangen, maar niet met een scherpe naald. Veel overtuigings kracht hoeft de man niet uit de kast te halen. Zonder veel protesten laat Samantha, gezeten op schoot van haar moeder, de injectie in haar arm zetten. De GGD Kop van Noord-Holland liet dinsdag in sporthal Ons Genoegen in Den Burg meer dan duizend kinderen en jongeren vaccineren tegen de menmgokokbacterie type C. Die bac terie kan leiden tot hersenvliesontste king (nekkramp) of bloedvergiftiging, 's Middags waren de kinderen van 0 tot en met 5 jaar aan de beurt, 's avonds de jongeren van 15 tot en met 18 jaar. In totaal deed de GGD 1448 oproepen de deur uit voor Texel. De inenting was onderdeel van een lan delijke rijksvaccmatieprogramma, dat werd na opgezet nadat in korte tijd veel kinderen waren overleden aan nekkramp. Prik De reacties van de jonge kinderen op de prik zijn wisselend. Sommigen hebben de tranen al in de ogen, voor dat een hulpverlener de injectienaald überhaupt tevoorschijn heeft ge haald Sommigen beginnen te huilen als de naald in de arm wordt gezet en anderen geven geen kik. Volgens dokter Balthasar Schaap, één van de inenters, vallen de reacties van de kinderen over het algemeen wel mee. 'Ik denk dat ongeveer een kwart van de kinderen een traantje laat.' Het vaccin dat de kinderen krijgen, is volgens hem met pijnlijk. 'In het vaccin bevindt zich slechts het kap sel van de bacterie, waardoor er wei nig bijwerkingen zijn. Het is een nieuw vaccin dat pas sinds een jaar op de markt is. Het is ontwikkeld in Enge land en sinds kort is het ook in Ne derland.' Het vaccin biedt met de garantie dat iemand voor de rest van zijn leven blijft gevrijwaard van her senvliesontsteking. Schaap: 'Het sluit uit dat iemand meningitis krijgt door de meningokokbacterle type C. Maar we hebben ook nog de typen A en B Type A komt in Nederland zelden voor, maar type B is nog altijd de meest voorkomende variant. Daar is nog geen vaccin tegen ontwikkeld. Type C was met een groei bezig, vo rig jaar waren er 45 doden door meningokokken C. Met dit vaccin hopen we die toename tegen te hou den.' De jeugd tussen 5 en 15 |aar krijgt in september een oproep voor een prik. Vanaf september wordt de Inenting tegen menmgokken C on derdeel van de vaste vaccinaties die baby's krijgen op het consultatiebu reau. De organisatie en coördinatie van de inentingsactie in Noord-Holland Noord was in handen van bureau GHOR (Geneeskundige Hulpverle ning bij Ongevallen en Rampen). Het deed dat op verzoek van de GGD's in Den Helder, Alkmaar en Hoorn. Het opkomstpercentage lag op Texel op 93,2 procent. Onder de ongeveer honderd kinderen die met kwamen opdagen, zitten volgens Trudy de Wit van het GHOR kinderen die mogelijk al ingeënt waren of om principiële reden niet ingeënt mogen worden. Later in het jaar bekijkt de GGD welke kinderen alsnog een injectie moeten krijgen. De 5-jarige Samantha is snel over de prik heen en verschuift meteen de aandacht naar de ballen die elders door de sporthal rollen. 'En nu wil ik spelen.' voor de vakantiekrant van 28 juni kunnen worden ingeleverd t/m maandag 17 juni 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1