DE BIDDEN- BOET 7? een nieuw besluit over bedden ia koerswijziging CDA en WD andel in slaapplaatsen 'Natuurmonumenten maakt zich belachelijk' iroen .TEXELSE oalitiepartijen trekken steun motie PvdA in Zwart Golfbaan COURANT [WEDEN UITVERKOOP» DRRR0M ZON ZE ZO GOEDKOOP, EN B0 RRNKQ0P KR0GT U EEN FLINKE POT MOSTERD, VOOR NR DE MRRLT'JOl r jNOUJFH QGOËDKOOP!?! D R ZIT EEN LUCHTJE flflN DRTBEDÜ Op naar de volgende ronde Expositie over reis Duyfken Kokkelvissers over schadeclaim: Wat ik zeggen wou... Ledental Rabobank groeit explosief Natuurmonumenten en kokkelvisserij Extra vergadering over slaapplaatsen VRIJDAG 14 JUNI 2002 twintig bedden die achterblijven in Panorama leidden .dagavond tot een lange raadsvergadering, waarin aan- kelijk de messen geslepen leken te worden. De PvdA d dat de raad alsnog een besluit moest kunnen nemen de slaapplaatsen en diende daarom een motie in om ndere partijen en het college daartoe over te halen. 'Er misverstanden gerezen tussen college en raad, die ben geleid tot stappen die de raad niet heeft goedge- rd. Dit heeft de schijn van uitgifte van slaapplaatsen', laarde Eric Hercules (PvdA) na het indienen van de WD en GroenUnks (samen met I een meerderheid van tien van f (tien raadsleden) schaarden zich iste instantie allemaal achter de Volgens Maria van der Spek was met anders bekend dan Ie slaapplaatsen bij de NJHC sn blijven. Ze had dat opge- °i it uit het besloten gedeelte van immissievergadering in novem- aar raadsleden werden geïnfor- dover de lopende onderhande- tussen de gemeente en de Uit een verslag daarvan bleek toenmalig wethouder Daan ing onder meer meldde dat er g bedden in Panorama zouden n. Van der Spek: 'We zaten toen t ioverlegfase met de NJHC. In ogen komt er nu een nieuw be- ip de Hogeberg. Dat willen we uw bespreken.' Jan Koolhof (CDA) zei dat bi| zijn frac tie niet bekend was dat er afspraken zouden zijn over het achterlaten van de slaapplaatsen. 'Wij gaan hier niet in mee. Dit willen we terugdraaien. Hier is nooit binnen de raad over ge sproken We hadden beter geïnfor meerd moeten worden. We willen alle slaapplaatsen daar weg of mets.' Texels Belang steunde de motie niet. Fractievoorzitter Piet Standaart vond het ongeloofwaardig om terug te ko men op het besluit van de grond- transactie. Frans Visman (D66) wilde de onderhandelingen met de NJHC evenmin openbreken voor de twintig bedden. 'Je kan dat met zomaar te rugdraaien. Hoe is de juridische sta tus? Wat zijn de financiële conse quenties voor de gemeente als je daar onderuit probeert te komen?' Arthur Oosterbaan (GroenUnks) Redactioneel commentaar kans dat de twintig achterblijvende bedden in Panorama alsnog ide Hogeberg verdwijnen, lijkt uitgesloten. Sterker nog, dinsdag- ind bleek dat de gemeenteraad zijn goedkeuring al heeft verleend het achterblijven. Dat deed de raad toen zij in april instemde I de grondtransactie tussen de gemeente en de Nederlands igd Herberg Centrale (NJHC). achterblijven van de bedden was een tot nu toe nauwelijks opge- iktpunt in een complex geheel van onderwerpen die allemaal met ar samenhangen. Aan de grondtransactie zijn immers de realisatie de centrale hulpverleningspost en de bouw van de nieuwe jeugd- teg aan de Slingerweg gekoppeld. Punten die veel meer de aan trokken dan de toekomst van de huidige twee jeugdherberg- Mwen. De toekomst van de Eijercoogh was duidelijk: die zou plat it Over de toekomst van Panorama waren de bij de onderhandelin- betrokken organisaties met duidelijk. Alle bedden zouden daar wel vijnen, was de heersende gedachte. bleek een misvatting te zijn, die duidelijk werd nadat de PvdA er aan- :ht aan besteedde. De vraag rijst nu in hoeverre de overheid zichzelf heeft toegestaan wat een ondernemer op het eiland niet mag. Als lernemer A twintig van zijn zestig slaapplaatsen verkoopt aan onder- lier B moet de gemeente ingrijpen, omdat handel in slaapplaatsen loden is. Zelf heeft de gemeente bij de onderhandelingen met de IC een situatie gecreëerd waarbij de NJHC de achterblijvende slaap- alsen kon gebruiken als handelswaar om het gebouw op de Hoge- ggoed te verkopen. Nu zegt het college dat zij niet wil terugkeren op «reikte onderhandelingsresultaten, omdat zij anders een onbetrouw- epartner zou zijn. De vraag is echter in hoeverre het vertrouwen wekt de overheid dingen laat gebeuren, die anderen met mogen. Wethou- Eelman kan, zoals WD en CDA willen, ongetwijfeld op de oude en nieuwe eigenaar (NJHC en Wuis) afstappen met de vraag of er nog praten valt over de bedden, maar zelfs een leek kan de uitslag van gesprek wel voorspellen. Panorama mét bedden is beduidend meer ard dan Panorama zonder bedden. rjrop een ander front scoort de lokale overheid geen punten in deze itie. In het nieuwe duale stelsel zouden de raadsleden veel meer op ifdlijnen moeten gaan besturen. Meer contact met de bevolking en ider met de ambtelijke stukken, luidde het devies. De duale raads lede is amper drie maanden oud of de nieuwe raadsleden worden al de oren geslagen met het feit dat zij de kleine lettertjes in het koop- itract tussen de gemeente en de NJHC, dat ter inzage lag, niet heb- gelezen. Dat heeft weinig meer met besturen op hoofdlijnen te ma- Bovendien moesten de raadsleden, van wie er negen net nieuw zijn, die manier in complexe materie zelf de informatie boven water halen te helder en duidelijk van het verantwoordelijk college hadden moe- krijgen. college heeft in de vorige raadsperiode enkele (oud)-raadsleden wei- raar in een besloten vergadering laten weten dat er bedden achter ren op Panorama, maar het is de vraag op welke manier dat is ge- 'd. Uit de notulen van het besloten gedeelte valt op te maken dat bijna een terloopse opmerking is geweest aan het eind van een lange 9adering. De huidige raadsleden hebben inmiddels de schijn tegen US b gekregen. Eerst leden ze aan geheugenverlies omdat het achter ren met bekend was en na dinsdag lijkt het ook nog of zij slapend beslissingen nemen. Het achterblijven van de bedden lijkt daardoor lens hun schuld te zijn geworden, terwijl zij in hun informatie- 'rziening ook grotendeels afhankelijk waren van de personen die de lerhandelingen gevoerd hebben. !Personen valt het meest te verwijten. Zij hebben weliswaar een paar fde resultaten bereikt (centrale hulpverleningspost aan de Pontweg één nieuwe jeugdherbergcentrale), maar in dat hele proces hebben 'et achterblijven van de bedden onderbelicht. De vraag is in hoeverre bewust gebeurd is. Het is niet moeilijk om van tevoren in te schatten bet achterblijven van de bedden op de Hogeberg een explosief on- i»erp zou worden, dus het kan wel zo prettig uitkomen om die infor- be niet al te zeer te benadrukken. Bblle rookwolken straks zijn opgetrokken, heeft de bevolking het na si. Zonder dat er nog veel aan te doen is, kan een nieuwe eigenaar be Hogeberg een hotel beginnen. Die gang van zaken maakt het voor raad straks lastig om handel in slaapplaatsen nog te verbieden als lar>9 aandringen het slaapplaatsenbeleid behandeld wordt. Gelijke "luiken, gelijke kappen. raadsleden kunnen ondertussen het duale advies om op hoofdlijnen Gluren, misschien maar weer het beste naast zich neerleggen. Mis- *n moeten zij zich toch weer ingraven in alle stukken die voorhan- rtijn om vervolgens elkaar en college te bestoken met specialisti- vragen over bepaling zus en lid zo. Dat zou jammer zijn, want het at haaks op de verfrissende geluiden dat raadsleden juist meer de "alen uit de bevolking zouden moeten oppakken en ze verwoorden *1 hoogste orgaan van de lokale democratie. naar van De Krim hebben provincie, gemeente, Staatsbosbeheer en an dere betrokken instanties elkaar he lemaal gevonden wat de uitbreiding betreft. Het ziet het er daarom naar uit dat zich geen grote problemen meer zullen aandienen. 'Het is pure winst, zowel voor de recreatie als voor de natuur'. Het is de gemeenteraad die uiteinde lijk beslist over de verandering van de huidige agrarische bestemming van het terrein dat voor de uitbreiding nodig is. Nog met staat vast of dat zal gebeuren door een wijziging van het bestemmingsplan of door een artikel 19-procedure. hekelde het feit dat het achterblijven van de bedden niet algemeen bekend was bij de verkoop. 'Ik schaam me er met voor dat ik het met meer wist, je onthoudt niet alles, maar ik schaam me er wel voor dat ik me toen in no vember met heb gerealiseerd dat Panorama een goed verkoopbaar object werd De oneerlijkheid schuilt hem erin dat het pand niet openbaar verkocht is. Er stond geen bordje in de tuin met daarop "te koop, plus twintig bedden". Ik vind dat het dus alsnog in de openbaarheid moet worden behandeld.' Overleg Burgemeester Geldorp schorste daarop de vergadering voor zo'n twintig minuten om met het college onderling te overleggen over de ont stane situatie. Tijdens de schorsing gingen ook diverse raadsleden met elkaar in overleg. Vertegenwoordi gers van Texels Belang en de WD voerden een stevige discussie. Na de hervatting van de raads vergadering stelde wethouder Eelman dat de motie van de PvdA zowel raad als college in een lastig parket bracht. Ze weerlegde de kri tiek dat het college de raad met vol doende op de hoogte zou hebben gehouden 'Het college heeft altijd actief geïnformeerd, ook in besloten heid. Daar zijn verslagen van ge maakt en er is nooit geheimzinnig over gedaan.' Namens het college raadde ze de motie sterk af. Volgens haar zou de overheid een onbetrouw bare partner zijn voor de NJHC als ze nu zou terugkeren op de goedkeuring die de raad gaf aan de grond transactie. 'Oud-wethouder Schilling zei altijd "je woord doe je gestand".' De wethouder wees ook op de om vang van de deal tussen de ge meente en de NJHC. 'Het is een packagedealEr zijn grote bedragen mee gemoeid.' De gemeente betaalt de NJHC €1.077.728,- voor het stuk grond aan de Pontweg en de NJHC betaalt de gemeente €1.021.050,- voor negenduizend vierkante meter aan de Slingerweg. Voor de bouw van de nieuwe jeugdherberg is een be drag van zo'n 4,5 miljoen euro nodig. Eelman: 'Het is ook een win-win- situatie. We kunnen de centrale hulpverleningspost realiseren en er heeft concentratie van slaapplaatsen plaats. Daar zouden raadsleden toch achter moeten staan.' Ze liet blijken dat terugkeren op het besluit tot fikse claims zou kunnen leiden 'Het col lege wil met met open ogen in een financieel gat stappen. Het college wil die verantwoordelijkheid met dra gen.' Ze wees er ook nog op dat de bestemming van groepsaccomodatie op de Hogeberg moeilijk te wi|zigen is. 'Stel dat je alle slaapplaatsen weg haalt, dan moet je een artikel 19 lid 1 procedure volgen om van het pand in een kwetsbaar gebied een woonhuis te maken. Daar werken Gedepu teerde Staten nooit aan mee.' Niet voldoende PvdA en CDA hielden na de uitleg vast aan hun mening. Hercules vond dat het college toch niet voldoende had geïnformeerd en hij waar schuwde voor precedentwerking. 'Er is gehandeld in slaapplaatsen. Straks kan iedereen slaapplaatsen verhan delen zoals het ook bij koeien en vis sen gebeurt.' Ook Koolhof hield vast aan het verwijderen van de twintig slaapplaatsen. 'U kunt gerust zeggen dat het een packagedeal is, maar het gaat ons zuiver om die twintig slaap plaatsen. U heeft toch wel ontbin dende factoren hoop ik?' De WD veranderde van koers. Van der Spek legde twee verzoeken aan het college op tafel. Ze vond dat het college alsnog moest bekijken of het mogelijk was de twintig slaapplaat sen terug te trekken. En ze vond dat het college nog eens moet bekijken of er toch een andere bestemming dan groepsaccomodatie aan Pano rama gegeven kan worden. 'Dat wil len we eerst weten. Tot die tijd gaan we niet akkoord met de motie van de PvdA.' Die opstelling leidde tot pro testen bi) de PvdA en GroenUnks. Nadat Texels Belang de motie van de VERVOLG VAN PAGINA 1 PvdA nog eens ongeloofwaardig had genoemd haalde Geldorp de stuk ken van 9 april te voorschijn om aan te tonen dat de raadsleden had kun nen weten van de twintig bedden als ze het koopcontract hadden doorge lezen. Schorsing Tijdens een tweede schorsing kon den de raadsleden het koopcontract alsnog bekijken. Ook volgde nieuw overleg binnen het college, waar la ter nog de fractievoorzitters van coalitiepartners Texels Belang, CDA en WD bij werden geroepen. Nadat de vergadering weer heropend was, diende Hercules een wijziging in op de motie. Over het achterblijven hoefde niet meer een besluit geno men te worden. De PvdA volstond ermee als zij in de eerstkomende commissie grondgebiedzaken nog eens goed geïnformeerd zou worden Frans Visman vond dat de nieuwe informatie de motie echt overbodig maakte, omdat het besluit al was genomen. Hij stak de hand in eigen boezem. Het was een grond transactie met aanvullende voor waarden We hadden de overeen komst van tevoren moeten inzien.' Koolhof had er moeite mee dat de raadsleden volgens het college veel meer op de details hadden moeten letten. 'We worden geacht op hoofd lijnen te besturen. We gingen uit van een grondtransactie en niet van een slaapplaatstransactie. Er ligt een voorlopig koopcontract, dus we wil len toch weten wat het kost om die bedden er nog af te halen.' Net als de WD vond Koolhof dat het college nog eens met de NJHC en Wuis over de bedden moet praten. Die voorwaarde was voor hem vol doende om de steun aan de motie in te trekken Die werd daardoor uitein delijk met elf tegen vier stemmen verworpen. Alleen de PvdA en GroenUnks bleven hem steunen. In het Maritiem Museum in Oude- schild is tot en met september de tentoonstelling 'Het rariteitenkabinet van de Duyfken' te zien. Tijdens de reis van Sydney naar Texel verza melde de bemanning van de VOC- replica in alle havens souvenirs en rariteiten, die bij aankomst werden overhandigd aan het Maritiem en Jutters Museum. De verzameling bevat onder meer schelpen van exo tische stranden, handgemaakte beeldjes en wapentuig. Maar ook werden schilderijen van plaatselijke schilders meegebracht die niet alleen een impressie van de reis in rustig vaarwater geven, maar ook van de Duyfken in gevecht met stormen, zeemonsters en olietankers. 170i ttSo&fAr De kokkelvisserij kan niet verant woordelijk worden gesteld voor de sterfte van eidereenden. Aldus rea geert Jaap Holstijn, secretaris van de Productenorganisatie kokkel visserij, op de schadeclaim die Natuurmonumenten wil indienen wegens het illegaal vissen van kokkels op De Schorren. 'De orga nisatie maakt zich daarmee bela chelijk', stelt Holstijn in een inge zonden brief elders in deze krant. De massale sterfte onder eidereenden is voor velen een raad sel. Vissers constateren dat er op het wad kokkels in overvloed zijn, en toch leggen de eenden massaal het loodje. Instituut Alterra, dat in op dracht van het ministene van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij 400 dode vogels onderzocht, stelt dat de oorzaak moet worden gezocht in een tekort aan voedsel van geschikte kwaliteit. De invloed van de mecha nische schelpdiervissenj op de re cente sterfte is volgens Alterra niet duidelijk aan te wijzen, maar de kokkelvisserij is niet de hoofdoor zaak, omdat er meerdere factoren meespelen. Uit selectieproeven is volgens Alterra gebleken dat eidereenden kleine kokkels prefere ren boven grote en dat door het uit blijven van broedval grote de over hand hebben op het wad. Onderzoek naar mogelijke maagproblemen van de gestorven dieren kan wellicht meer duidelijkheid verschaffen. Erik Menkveld van Natuurmonu menten legde vorige week wel een verband tussen kokkelvisserij en de sterfte en ergerde zich aan het feit dat de natuurorganisaties moeten bewij zen dat de kokkelvisserij schade toe brengt aan de eidereenden, terwijl hij het liefst andersom ziet. Zijn dreige ment om de schade op de natuur te verhalen op de kokkelvissers kwam voor Dirk Schagen van de TX 53, één van de schepen die volgens Natuur monumenten vong jaar in de fout gin gen, als een onaangename verras sing. 'De afgelopen winter hebben delegaties van de kokkelvisserij en Natuurmonumenten alles uitgepraat en elkaar de handen geschud. En zo ineens begint Menkveld hiermee.' Volgens Schagen stelt de beheerder ten onrechte dat er is gevist op eigen dom van Natuurmonumenten. 'We waren wel in de buurt en hebben per ongeluk in een klein gebied gevist dat onder de Natuurbeschermingswet valt, maar géén eigendom is van Natuurmonumenten. Daar hebben we een boete voor gekregen.' Medewerkster Gery Lap overhandigt Menno Moerbeek, het 1700e lid van de Rabobank, een taart. (Foto Gerard Timmerman) Een actie van de Rabobank op Texel om leden te werven voor de coöperatie overtreft de stoutste verwachting. De doelstelling om dit jaar van ruim 1500 naar 1700 leden te groeien is halverwege 2002 al gehaald. Gistermorgen schreef directeur Leo Timmers Menno Moerbeek uit De Cocksdorp in als 1700ste lid. Hij werd binnengehaald door mede werkster Gery Lap uit Den Hoorn. Verbetering van de rentabiliteit was een ander doel waarvoor Timmers begin dit jaar een beroep deed op de betrokkenheid van de 53 medewer kers van de Rabobank. Hoewel de cijfers nog met op papier staan, heeft Timmers bijna halverwege het jaar goede hoop dat ook de financiële doelstelling zal worden gehaald. Als ook dat een feit is, wacht het bank personeel aan het eind van dit jaar een leuke presentie: allemaal een bonus van 500 euro. De enorme groei van het aantal leden is volgens Timmer grotendeels de verdienste van de medewerkers. 'Als ik met een cliënt zit te praten, dan vraag ik of hij of zij al lid is van de Rabobank. Als dat met het geval is, dan wijs ik hem of haar op de voor delen. Dat ze mogen meepraten en meedenken over het beleid bij de bank en dat de bank bijvoorbeeld leuke acties heeft', vertelt Gery Lap. Menno Moerbeek had er wel oren naar, ook omdat het lidmaatschap hem geen cent kostte De vraag is of hij ook lid is geworden uit betrokken heid met de financiële coöperatie. 'Ach, ik heb nog nooit een andere bank gehad Een coöperatieve bank die binding wil he bben met zijn werk gebied, moet veel leden hebben, vindt Timmers. 'Want het biedt ons beter de mogelijkheid om te luisteren naar de klanten.' Brieven vu lucn Builen vtnoluxfdelijkbnd vu de irdirtie De Vereniging Natuurmonumenten kondigde met veel publiciteit aan een schadeclaim te willen indienen we gens het illegaal vissen van kokkels op De Schorren. De organisatie maakt zich daarmee belachelijk. Evenals in september vorig jaar kiest Natuurmonumenten ervoor de publi citeit te zoeken in plaats van in over leg te gaan met betrokkenen of ge gevens eerst even te controleren. Geen van de kokkelvissers heeft in 2001 gevist binnen het gebied dat in beheer is bij Natuurmonumenten. Niet alleen wordt een aantal vissers ten onrechte vals beschuldigd, de informatie die gegeven wordt over de effecten is ook nog eens aantoonbaar onjuist. Natuurmonumenten had bij aanvang van het kokkelseizoen de markenng zo'n 800 meter verder het wad inge zet dan de grens van hun gebied Binnen die 800 meter is inderdaad gevist, maar niet binnen de coördinaten die Natuurmonumenten zelf aan ons heeft doorgegeven en die bij elke visser in zijn plotter staan. Er is enkele minuten gevist binnen een op grond van de Natuurbe schermingswet gesloten gebied, maar dit deel is niet in eigendom van Natuunnonumenten. Daarvoor is de boete opgelegd. Dat er 100 hectare zou zijn omge woeld. is pure onzin. Dat het vele ja ren zal duren voordat het gebied zich herstelt eveneens. Enk Menkveld van Natuurmonumenten stelt dat bij Griend nog steeds de resultaten zichtbaar zijn van de visserij tien jaar geleden. TNO-MEP uit Den Helder heeft hier in 2001 onderzoek uitge voerd naar het verschil tussen bevist en onbevist gebied. TNO conclu deerde dat er geen verschil is in bodemsamenstelling, noch in broed val van schelpdieren in bevist en onbevist gebied Het aanwijzen van de Waddenzee als de grootste wildernis is het klakke loos napraten van de Wadden vereniging. De Waddenzee is al lang geen wildernis meer! Dat er een ver band zou zijn tussen kokkelvisserij en sterfte onder eidereenden wordt door deskundigen ontkend. Sterfte onder eidereenden doet zich in geheel noor delijk Europa voor, ook in gebieden waar geen kokkelvisserij plaats vindt. Bovendien eten de eidereenden eer der andere schelpdieren dan kokkels en kan de kokkelvisserij niet verant woordelijk worden gesteld voor de sterfte van eidereenden In 2001 is 3,5 procent van de in de Waddenzee aanwezige hoeveelheid kokkels op gevist. Kokkelvissers vissen volgens stnkte visplannen, met vergunning en op duurzame wijze. Jaap Holstein, secretaris Productenorganisatie kokkelvisserij. De commissie Grondgebied houdt dinsdag 25 juni een extra vergade ring. Punt van bespreking is de slaapplaatsennotitie van de PvdA. De fractie doet in de notitie voorstellen hoe de raad moet omgaan met de eventuele verplaatsing van slaap plaatsen op het eiland. De notitie zou eerst in de afgelopen raads- vergadenng worden behandeld, maar werd na het debat over de zaak Pa norama verschoven naar de commis sie. De vergadering begint om 19.30 uur in het gemeentehuis.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5