Burgemeester en wethouders verdedigen jeugdbeleid 'Desnoods bouwen we in de sporthal een feest' 6 Twintig maden per half uur redden merel van wisse dood 'Dominante rol burgemeestei .TEXELSE COURANT' Standvogel Commissie Welzijn in kantine SVO Scholieren helpen met 'opheffen' van blindenpad VRIJDAG 14 JUNI 2002 In de verkiezingsprogramma's van de progressieve partijen werd het thema 'jongeren' vaker genoemd dan in die van de huidige coalitiegenoten, constateren Esther van den Berg (17) uit Den Burg en Jord Hilstra (18) uit De Koog. Hun vertrouwen in het lokale bestuur is er met het aantreden van het nieuwe, rechts getinte college van burgemeesters en wethouders met groter op geworden. Zijn b en w wel in staat de belangen van de Texelse jeugd goed te behartigen? Die vraag legden de inter viewers voor aan b en w. Een verslaggever van de Texelse Cou rant legde het gesprek vast, hun conclusie trokken ze zelf. Wat wilt u als college de komende vier /aar voor de ieugd gaan doen en op welke wijze wilt u ze vertegenwoordi gen? Burgemeester Geldorp: 'We luisteren naar argumenten van de |eugd, zoals bijvoorbeeld geuit tijdens het Twaalf Balckenberaad. Voorstellen voor een discobus of andere sluitingstijden gaan naar gemeenteraad, die even tueel geld beschikbaar stelt of een ander sluitingstijden vaststelt.' Wet houder Hin: 'Aan het jeugd- en jon gerenwerk wordt al veel gedaan. Kijk maar naar de begroting. Dit jaar staat daarop voor jeugd en jongerenwerk al 190 000 euro (ƒ400.000,-). Het geld is bestemd voor projecten ter voor koming van verslaving, het Jongeren Informatie Punt, de kortingskaart voor vakantieactiviteiten en het skatepark. En er zijn veel activiteiten in het zwembad, bijvoorbeeld met Luilak, waarbij zich dit jaar minder in cidenten hebben voorgedaan.' In het collegeprogramma staat iets over de oprichting van een Texelse /eugdraad. Voor ons komt het over als: misschien gaan we erover praten of we het gaan doen. Het klinkt erg vaag. Wethouder Hm: 'We overwegen wel degelijk de oprichting van een plat form voor jongeren, dat over allerlei zaken die jongeren aangaan advies kan uitbrengen aan het college. We zijn daarbij wel afhankelijk van de bereidwilligheid van de jeugd om er aan mee te doen. Probleem is dat in de voor- en eindexamenklassen veel belangstelling bestaat, maar de con tinuïteit van de invulling is een pro bleem.' Burgemeester Geldorp. 'Wat mij betreft kunnen we er dit jaar mee aan de slag, mits er belangstelling voor staat. De jeugdgemeenteraad, om leerlingen van de OSG kennis te laten maken met de gemeente politiek, functioneert en krijgt een budget om iets mee te realiseren.' Het is voor jongeren die hebben ge studeerd moeilijk om terug te keren naar Texel. Geschikt werk ontbreekt. Wat heeft u deze groep te bieden? Burgemeester Geldorp: 'Het eiland heeft zijn beperkingen. Voor iemand die aan de Technische Universiteit in Delft heeft gestudeerd, zijn hier geen makkelijk, want er moet een samen werkingsverband met overkantse onderwijsinstellingen ontstaan. Het probleem is dat veel overkantse be- dnjven tegen de bootverbinding aan- hikken. Dat remt andere werkgele genheid. Dat vooroordeel moet maar eens verdwijnen. Verder proberen we ook andere bedrijven naar Texel te krijgen. De mogelijkheden zijn er. bij voorbeeld via telewerken. Maar het verloopt moeizaam.' Voor jongeren die wél aan de slag kunnen op het eiland is het moeilijk zo niet onmogelijk woonruimte te vinden op Texel. Wat gaat u daaraan doen? het geld voor een duurdere woning. Onlangs zijn door de SWT huizen beschikbaar gesteld waarin drie jon geren een gemeenschappelijke huis houding voeren.' Dit /aar is één woonproject gestart waarbij meerdere jongeren in één huis wonen. Dat lijkt een druppel op een gloeiende plaat Zit er nog meer aan te komen? Burgemeester Geldorp. 'Er komen nog enkele woningen, al zal dat niet altijd in samenwerking met het Jeugdwerk gaan. Het zijn goede pro jecten, want onze indruk is dat jon geren die samen in één huis wonen beter op zichzelf leren wonen. Jonge ren moeten nu gemiddeld 2,5 tot 3 jaar op een huis wachten. Maar er wachten ook 190 mensen van 65 jaar en ouder op een woning. We moeten dus een keuze maken De ene keer voor jongeren, de andere keer voor ouderen.' Jonge gezinnen hebben geen geld om een duur huis te kopen. Wat doet u daaraan? Terwijl Esther van den Berg notities maakt, neemt Jord Hilstra burgemeester Geldorp en wethouders Come Heijne en Annie Hm op de (Foto Gerard Timmarman) We zijn samen met de SWT een on derzoek gestart naar de woonvorm die we maatschappelijk gebonden eigendom noemen. Je koopt een woning, waarbij de SWT in de kosten participeert en grondeigenaar blijft. Bedoeling is om bestaande huur woningen in te zetten voor jongeren. Ze kunnen geen koophuis betalen en voor huren is hun inkomen te hoog. Ze vallen tussen wal en schip. In deze woonvorm kunnen ze goedkoop star ten en qua inkomen meegroeien. Voor weinig geld kunnen ze dan een koopwoning verwerven.' We hebben het idee dat er steeds minder jongere toeristen naar Texel bednjven die een passende baan bie den. De economie en arbeidsmarkt zijn er niet op afgestemd om iedere oud-Texelaar werk te bieden. We hebben nu eenmaal een mono cultuur.' Kunt u de werkgelegenheid voor jon geren verbreden, zodat ze meer kans krijgen op Texel? Kan de gemeente geen bedrijf star ten waar jongeren kunnen werken? Wethouder Heijne: 'De Stichting Duurzaam Texel werkt plannen uit voor een Texelacademie op het ei land. Daar kunnen bijvoorbeeld cur sussen worden gegeven. Maar dit moet nog worden ingevuld. Het is niet Burgemeester Geldorp 'De oude gemeenteraad heeft een volkshuis vestingsplan samengesteld. Daaruit blijkt dat op Texel tot 2010 behoefte is aan 425 woningen. We hebben geprobeerd bij de provincie meer los te krijgen, maar nul op het rekest ge kregen. We hebben oog voor de pro blemen van jongeren, maar ook veel ouderen, gezinnen en alleenstaanden zoeken een woning. Een gemeente kan zich niet permitteren zich alleen sterk te maken voor woningen voor één doelgroep, maar moet voor de hele samenleving opkomen. Bij de Stichting Wonen Texel zijn nu 64 jon geren ingeschreven die een woning zoeken. Die hebben doorgaans niet komen. Het besluit van de gemeente om mee te werken aan de nieuwe (jeugd)herberg is niet bepaald een stimulans voor het jongerentoehsme. Het scheelt volgens ons 1000 jonge ren per jaar. Burgemeester Geldorp: 'In de zomer maanden verblijven alleen al op cam ping Kogerstrand 34.000 jongeren. Dan is 1000 jongeren slechts 3 pro cent. Is daarmee bewezen dat het gemeentebestuur meewerkt aan het ontmoedigen van jongerentoerisme? Je kunt je ook afvragen of Texel niet te duur is voor de Nederlandse jon geren, want sommige zonbestem- mingen zijn een stuk voordeliger. Feit is ook dat sommige logiesverstrek- kers minder goede ervaringen heb ben met jongeren. De verhuurders mogen hun eigen huisregels stellen. Een camping voor jongeren zie ik niet als een taak voor de gemeente, maar voor de ondernemers? Wi| scheppen alleen de randvoorwaarden Wethouder Heijne: 'Het aantal jonge toeristen dat naar Texel komt valt volgens mij best mee. Op de kampeerboerderijen zit bijvoorbeeld erg veel jeugd. Ze zitten zó vol dat je twee tot drie jaar van tevoren al moet reserveren. Ik betwijfel dus of er wel minder jeugd naar Texel komt. Maar de trend is meer naar doe-vakanties, niet zozeer uitgaanders.' Jongeren, met name die uitgaan, worden als lastig ervaren. Burgemeester Geldorp: 'Plezier en uitgaan is oké, maar uitgaanders moeten ook rekening houden met anderen. Dus heb je te maken met sluitingstijden en dat de kroegen daarna zo snel mogelijk leeg zijn en de stappers naar huis gaan, zonder overlast te veroorzaken. Maar het is verkeerd om te stellen dat de ge meente er, samen met logiesverstrek- kers, op uit is om jongeren van het eiland te weren. Maar er moeten wel regels zijn, zodat verschillende groe pen en leeftijden plezierig op het ei land kunnen verblijven, zowel over dag als 's nachts.' In Oudeschild kunnen jongeren moei lijk een ontmoetingsplek vinden waar ze hun caravan kunnen neerzetten. Kan zo'n plek niet in het bestem mingsplan worden opgenomen? Het zelfde speelt over enkele jaren in de nieuwe wijk bij De Mars. Burgemeester Geldorp. 'Ik vind niet dat je ontmoetingsplaatsen voor jon geren als zodanig in het bestem mingsplan moet vastleggen. Als een oude groep jongeren uit elkaar valt, vindt de nieuwe groep de oude plek niet acceptabel. Er zit doorstroming in. De samenstelling van de groep is bepalend voor de locatie. Om de paar jaar stromen hier aanvragen binnen. Meestal vinden we een goede plek. Als je het vastlegt in een bestem mingsplan dan beperk je jezelf en ben je niet meer flexibel.' Maar de jeugd in Oudeschild zit nu met de gebakken peren. Burgemeester Geldorp: 'Dat klopt, maar we blijven zoeken naar een an dere plek. Probleem is dat we als gemeente alleen maar industriegrond in eigendom hebben. Als het maar even kan, verlenen we toestemming. In De Mars zou een vaste plek mis schien geen slecht idee zijn. Speel plaatsen kunnen, als de kinderen uit de buurt groter worden, bijvoorbeeld een andere functie voor jongeren krij gen.' Veel Jongeren willen een coffeeshop op Texel. Het is een gegeven dat er wordt gedeald op het eiland en met alleen in softdrugs. Is het met beter als er een afhaalpunt komt voor soft drugs, waar betere controle en toe zicht is? Burgemeester Geldorp: 'Het beleid is nu: geen coffeeshop op het eiland. Zolang de gemeenteraad geen ander standpunt inneemt of wil praten over verandering, komt er geen coffeeshop en zetten we met de po litie in op preventieve bestrijding van gebruik en handel in drugs.' Wethouder Hin: 'Na de zomervakan tie komt er een brede discussie met jeugd, ouders, welzijnsstichting, art sen en iedereen die er mee te maken heeft om met elkaar over een coffeeshop van gedachte te wisse len.' Jonge uitgaanders voelen zich in De Koog niet veilig. Er hangt vaak een agressieve sfeer. Wat doet u daar aan? Burgemeester Geldorp. 'Mensen moeten veilig kunnen uitgaan, daar voor hebben gemeente, polift titie en horeca een convenant j tekend. Elke drie weken bespr de openbare orde met de poli zijn gesprekken, ook met de ht Deze week komen we met mas len naar buiten. We hebben de lopen drie jaar geld beschikba steld voor extra dorpswacht, toezicht, ruimte voor een taxi; plaats. Ik deel jullie zorgen. Ht ook niet uitdraaien op negatie, bliciteit voor het eiland.' Gelden de maatregelen voi openbare orde ook voor Den Kinderen van beneden de bezoeken de disco, maar ze wel in een omgeving waar soms agressief aan toe gaat Burgemeester Geldorp: 'Ik bem eens dat wat in de Kantoorstra beurt ook met deugt, ledereen naar binnen, maar alcohol won vanaf zestien jaar geschonken ervan uit dat hierop wordt gecj leerd. We gaan hierover kom zomer zeker praten. We zulle streng toezien of de disco's de' geschreven portier hebben. De afgelopen winter werd eem tersbaas niet de disco uitgezet Burgemeester Geldorp: Niet wordt door de politie geconstat Jullie als consument hebben rechten en mogelijkheden dan denken. Je kunt een ondernem tijd treffen in zijn portemonnei jullie niet tevreden zijn over een dan kun je met elkaar afspreken zaak een tijdje te mijden. Ik wei dit op Texel moeilijk is, omdat e winter met veel keus is. Maar noods ga ik met jullie naar des hal en bouwen we daar een fes 'We zaten met z'n tweeën tegen over drie bestuurders (wethouder Nel Eelman ontbrak, red.), een ge meentesecretaris en een ambte lijke adviseur. Numeriek waren we ver in de minderheid en ook op het gebied van kennis moesten we het afleggen. Het college had zich goed voorbereid. Het was een leuk gesprek, waarbij we werden be stookt met veel feiten en gege vens. Nu we de antwoorden op ons hebben laten inwerken, stem men die ons niet altijd tevreden. Bijvoorbeeld de opmerking dat er onvoldoende belangstelling voor de jeugdraad zou bestaan. Moet die interesse dan met gewekt wor den? Verder constateert het col lege dat de arbeidsmarkt op het eiland nu eenmaal z'n beperkingen heeft. Er wordt wel wat gedaan, maar zo'n antwoord straalt niet de motivatie uit om er werkelijk wat aan te veranderen. Het woning tekort wordt wel erg makkelijk af geschoven op de halsstarrige hou ding van de provincie. De gemeen te moet volgens ons agressie tegengas geven, meer zeuren de provincie en de politiek m zich mobiliseren. Verder heb: we het idee dat jongeren en ou ren op het gebied van huisves tegen elkaar worden uitgespe Bij het jeugdbeleid wordt weli grote bedragen geschermd, rr voor leuke projecten voor de je blijft maar weinig over. Verder, den we het jammer dat de meente met bereid is het jonge toerisme naar Texel aan moedigen. Ze zeggen oper staan voor initiatieven, maar niet stimulerend. Wat ons v< opviel is dat de burgemeesti dens het gesprek een tamelijk minante rol innam en dat de b wethouders maar weinig aar woord kwamen. Mevrouw Gele heeft natuurlijk meer ervar maar we hopen dat de wethouc zich binnen het college niet haar laten overvleugelen.' Ester van den Berg en Jord Hi! 'Een jonge merel redden is eigen lijk net zoiets als pannenlappen haken, de wereld verandert er niet door', zegt Monique Dubois van de Grensweg in de Dennen. Toch stopt ze al drie weken lang ieder half uur zeven verse regenwormen in een opengesperde snavel. Van een kaal scharminkel groeide 'Birdie' uit tot een prachtige dikke vogel, die zich alle zorg nog als vanzelfsprekend laat aanleunen. 'Denk maar met dat-ie zelf eet! Hij vindt het maar mooi gemakkelijk dat we hem alles in de bek leggen. Gis teren probeerde ik het nog met een regenworm. Nou, meneer laat hem lekker aan beide zijden van zijn sna vel hangen en wacht tot we hem recht leggen.' Birdie, zoals de jonge merel gedoopt is, werd drie weken geleden door Momque's zoon Sebastiaan en zijn vriendje Roy Stapersma kaal en voor dood aange troffen op het parkeerterrein bij cam ping de Koorn-aar. Begaan met alles wat klein en hulpbehoevend is, brachten ze het vogeltje naar huis om het te verplegen. 'Hij had nog zo'n roze kale rug en enkel wat pluis aan de zijkanten. Ik dacht, dat komt nooit goed. De jongens brachten hem naar boven, in de bureaula van Sebastiaan. La op een kiertje en toen op zoek naar een passend bedje. In de tuin vonden ze een oud vogel nestje, dat wel geschikt leek. De halve wattenzak uit de badkamer ging er in én een paar laagjes toilet papier. Roy en Sebas hebben de hele middag de wacht gehouden bij het vogeltje met een wc-rol en een prul lenbak en iedere keer als hij een poepje liet vallen, verschoonden ze het laagje papier. Schattig hè? De volgende dag toch maar even EcoMare gebeld. Konden zij een kleine merel opvangen? Het zat er niet in. Alleen eenden of zeevogels; die kunnen zelf eten. Toen de Vogel bescherming in Driebergen. Nee mevrouw, het spijt ons. Dat werd dus niks en wat moet je dan? Ik wilde die jongens niet teleurstellen en toen zijn we zelf maar aan de gang gegaan. Belachelijk natuurlijk, want wat is nou zo'n vogeltje op het hele vogel bestand.' 'De vraag was: wat geef je een kleine merel van een paar dagen oud te eten en hoeveel en hoe vaak?' Na inge wonnen inlichtingen werden er bij Voordeelland in Oudeschild doosjes maden ingeslagen, wormpjes uit de composthoop gegraven, eieren ge kookt en met beschuitkruim ge mengd en gekookte maïskorrels van hun vliesjes ontdaan. Om vijf uur 's morgens ging de wekker en ieder half uur werd het voedsel in de gretig opengesperde snavel gestopt. 'Het is onvoorstelbaar hoeveel zo'n klem beestje kan eten. Twintig maden of zeven wormen per half uur, ja, ik wis selde het menu wat af, én een spuitje eierpuree. Dat is toch met te geloven? Ik maakte me echt zorgen! Zóveel? Straks voerden we hem nog dood. Het ging de hele dag door tot 's avonds elf uur. Als het halve uur bijna om was, begon hij al te piepen om eten, de veelvraat. Ik weet niet hoe vaak een vogelmoeder aanvliegt, maar dat moet toch hard werken zijn. Intussen moest ik er heel goed op letten dat de deur van de slaapkamer steeds dicht was. Ik had de kat al een keer likkebaardend op de venster bank betrapt met zo'n blik alsof hij bij McDonalds op zijn Big Mac zat te wachten. Daar deden we al die moeite niet voor. Dus verhuisden we het mereltje naar de kattenreismand in de kamer.' De merel is een standvogel, die het hele jaar door in zijn eigen gebied blijft. In het ochtendkoor van de vogels zingt hij de belang rijkste partij met melodieuze en parelende trillers, maar ook in de vroege avonduren laat hij nog van zich horen. Midden op de dag en in de broedtijd houdt hij zich wat gedeisd. Het legsel, meestal drie tot vijf eieren, wordt door het vrouwtje bebroed. De jongen worden gevoerd door beide ouders en vliegen na onge veer twee weken uit, waarna ze geacht worden zelfstandig te zijn, al blijven ze wel nog een tijdje be delen. Ze eten wormen, slakken en plantaardig materiaal, zoals bessen en zaden. Hun nesten zijn te vinden in lage struikjes, zodat ze een gemakkelijke prooi zijn voor katten. De merel is de enige van de in deze streken voorko mende lijstersoorten waarvan mannetje en vrouwtje verschillen. Het mannetje heeft een glanzend zwart verenkleed met een oranje gele snavel, de vrouwtjes zijn bruin met een gespikkelde geel bruine borst. Ook de jongen zijn bruin. Het jonge mannetje krijgt zijn zwarte tooi pas in het vol gende voorjaar. 'Ik had er echt lol in; het beestje groeide per uur. Je zag het witte vliesje bij zijn snaveltje verharden en tot een echt snaveltje groeien, er kwam dons op, er kwamen veertjes, je zag het staartje iedere dag groter worden, het was echt hartstikke leuk. Na tien dagen begon hij al te hippen en wilde hij uit het hok. Dat leek ons met die poezen over de vloer geen goed idee, dus verhuisde hij naar de konijnenren. Tot hij begon te fladde ren. Toen was het kippenhok aan de beurt. Je zag die kippen stomver baasd kijken: hé, het vliegt. Hij krijgt nu niet meer zo vaak te eten. Maar hij moet nog wel gevoerd worden. Vijf keer per dag zit ik een kwartier met hem in de kippenren. Ik probeer hem wel zelf te laten eten, maar hij vertikt het gewoon. Gisteren gaf ik hem wat wormen op een schoteltje, maar denk je dat hij er in pikt? Nee hoor, hij stond gewoon in zijn eten te dansen! En hij pikt ook met van m'n lepeltje hoor, ik moet het allemaal in meneer zijn sna vel proppen We gaan even samen de ren in om het eigenwijze wonder te bekijken. De kippen en hij (of is het een haar?) hebben een prachtig onderkomen met kleine boompjes in de ruime met gaas omgeven ren. Het kale schar minkel van drie weken geleden is een prachtige, dikke merel geworden met glanzende, bruine vleugels en mooie geel/bruin gespikkelde borstveren. Gretig verorbert hij de aangeboden wormen en wijd gaat de snavel open voor het lepeltje geprakte ei. Zolang hij niet zelf zijn eten bij elkaar schar relt blijft hij in de gastvrije kippenren logeren. En dan? 'Zodra hij zichzelf kan redden, laten we hem vrij in het bos. Maar wel een eind hier vandaan. Hij is nu zo aan de katten gewend, dat hij in hen geen gevaar ziet. Maar een maal buiten, zit er geen gaas meer tussen hem en de katten. Ik weet niet of hij dat dan snapt.' Het zal druk worden in de ren dit weekend: de eieren onder de broe dende kip staan ook op uitkomen. Tekst en foto Come Timmer De raadscommissie Welzijn On derwijs vergadert woensdag 19 juni op locatie, namelijk in de kan tine van SV Oosterend. De verga dering begint een half uur later dan gebruikelijk, om 20.00 uur. De vergadering van W&O wordt in de voetbalkantine gehouden met het oog op de meuwbouwplannen van SVO. De club heeft de gemeente hier voor om subsidie gevraagd. Het col lege van b en w heeft nu voorgesteld de kosten deels te financieren uit de opbrengsten van de telecommu- nicatiemasten rond de velden. De verhuuropbrengst zou via de dorps commissie worden verdeeld, maar het college wil dat de gehele op brengst naar SVO gaat. Het onder werp komt als zevende en laatste agendapunt aan bod. Andere punten zijn onder meer het project tele-leren en investeringen De Bolder. Wegens het bezoek van het gemeen tebestuur van Den Helder e» delegatie van de provincie N Holland aan de Texelse Mimsail juni is de vergadering van de: missie Werkwijze Raad verzet maandag 1 juli. De con* Grondgebied vergadert dinsa juni wel gewoon in het gemeenli Op de agenda staan onder hoorzittingen over de C-2000 m in Oudeschild en De Cocksdoi de notitie detailhandel buitenge Bezwaarmakers krijgen de gele heid hun standpunt toe te lid Ook buigt de commissie zich os plan van aanpak Duurzame En De commissie Middelen besp donderdag 20 juni onder mee voorlopig resultaat van de jaar ning 2001 en vragen van Groen! over de leges van de bouwveitj'J gen. Belangstellenden zijn welkom dens iedere commissievergad kan iedereen uit het publiek v stellen over actuele onderwerp dens de publieke rondvraag. Dl cussies zijn te volgen via Radio' 98.5 kabel of 106.1 FM. De jonge merel huist tijdelijk in de kippenren van de familie Dubois. De brugklassen van OSG De Hoge- berg gaan Staatsbosbeheer een handje helpen bij het beheer van de terreinen op Texel. Maandag verlossen drie klassen de heide- veldjes langs het Sommeltjespad van de wildgroei van bomen en struiken. Verwijdering is nodig om de heide niet te laten veranderen in een stukje bos. Woensdag en don derdag gaan nog eens zes klassen aan het werk langs het natuurpad voor blinden en slechtzienden, dat, zoals al eerder was besloten, wordt 'opgeheven'. Het 'blindenpad' is al een tijdje geslo ten, omdat het op sommige plekken erg nat is geworden en ook aan an dere eisen niet meer voldoet. In au gustus start Staatsbosbeheer met de aanleg van een nieuw natuurpad rond de duinrel van het Alloo dat ook ge schikt is voor blinden en slecht zienden. Aanvankelijk bestort plan om het oude blindenpad lijk weer geschikt te maken, mi nader inzien zou deze restaurat erg veel geld kosten. Vandaa Staatsbosbeheer heeft besloie geld te besteden aan de aanlej het vervangende pad brugklassers helpen volgendei bij het opruimen van de geleid balken en de informatieborden Het blindenpad werd in 19753= legd. Daar bestond toen veel» naar, mede doordat de Stf Bartimeus bij Oosterend vakantiehuis voor blinden e< teerde. Het pad werd in die tijd' bewandeld. Nadat Bartimeusti haar deuren sloot, nam de W stelling aanzienlijk af. Het nieu*f rond het Alloo wordt aanlieü voor een veel grotere groep liefhebbers, waaronder ook de» weinig mobiele (tijdelijke) be*1 van het Maartenhuis en Tesselhuus.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 6