Boeiend jubileumwerk over zeehond en Waddenzee Sroot aantal geslaagden OSG De Hogeberg Texel aan schandpaal wegens parkeertarief Geschiedenis opvang als mentaliteitskwestie 'Van knuffelen tot knuppelen' ThXfcLSE 7 COURANT cholieren maken exel leefbaarder Schapen in Slufter opgejaagd door losgelaten honden Jubilerend Kotex haalt opgelucht adem VRIJDAG 14 JUNI 2002 144 leerlingen van OSG De jeberg ging gisteren de vlag en schooltas in top, nadat ze van schoolleiding bericht hadden [regen dat ze waren geslaagd rhun eindexamen. Twaalf leer- en mogen het fel begeerde pa tje g niet in ontvangst ne- i. Het betrof één leerling van VBO, vier leerlingen van de V0, vier van de HAVO en drie het VWO. De meesten van hen en woensdag tijdens de her mens een nieuwe poging wa- te slagen. Naar schatting de t heeft volgens de school een Ie kans' dan wel een voldoende ultaat te halen. De geslaagden a: Dte Ie' H Burg; Roos Geense - Den Burg; Michiel Gerritsen - De Cocksdorp; Patrick de Graaf - Den Burg; Linda Keesom - Den Burg; Christiaan Keyser - Den Burg; Danny van der Park - De Waal; Freek Verpaalen - Den Burg; Ingrid Vooijs - Den Burg. Suzan Wieringa - Oosterend. VBO Verzorging; Esther Bakker - De Koog; Cindy Brouwer - Den Burg; Esther Brouwer - Den Burg; Rosita Hin - Oosterend; Yvette Jongejan - MAVO: Jonathan Abraha - Den Burg; Robbert van Bergei|k - Den Burg; Mariëlle Boeijen - Den Burg; Bart Boon - De Cocksdorp; Willemien Braam - Den Burg; Michael Brands - Den Burg; Sandra Bremer - Ooster end; Selene Brinkman - Den Burg; Marieke Ellen - Oosterend; Bart Elstgeest - De Koog; Erik van Es - Den Burg; Simone de Graaf - Den Burg; Lennart Groot - Den Hoorn; Jeanmta Heukers - Den Burg; Bouwtechniek: Hessel van ssen - Den Burg; Ramon Grit - Burg; Frans Prins - Oudeschild; Siebinga - De Koog, Bart van der -Oosterend; Wouter van Strien 'J* isterend. Mechanische techniek: Peter ker - Den Hoorn; Gi|sbert sman - Den Burg, Thomas Buis - ''aal; Jan-Willem Cupido - Oude- 'Id; John van Dompselaar - De tadorp; Simon Keijzer - Oude- M; Simon Kemper - Den Burg; i s 'Kooiman - De Waal, Toon Koop- i-Den Burg, Arjan van Maldegem mBurg; Henk-Maarten Prins - De tedorp; Dennis van der Star - lurg; Edwin van der Star - Oude- M; Dirk Trap - Oosterend, Erwm Is - Den Burg. 5 Consumptief: Sanne Bakker - Cocksdorp; Arjan van Benthum - koog; Joris Ellen - De Koog; >l iflhiter Krab - De Koog; Robbin Lei- Den Hoorn; Monique van 'beek - Den Burg; Sandra Witte - e< i Burg i|di D Verkoop: Jan Dekker - Den Den Burg; Danielle van de Kamp - Den Burg; Maaike Koning - De Cocksdorp; Inge Kooger - Ooster end; Sarah Koopman - Den Burg; Lizet Platte - Den Burg; Mandy Roe per - De Cocksdorp; Nelleke Saai - De Cocksdorp; Elise van der Star - Oosterend; Jessica Timmer - Oude schild, Kitty Verveer - Den Burg; Ramona van der Vis - Den Burg; llona Witte - Oosterend; Manska de Zwart - Den Burg. Marianne Hin - Den Burg; Gerie Hordijk - Oosterend; Jermalne Huis man - Den Burg, Monique de Jong - Den Burg; Yvette Kager - Den Burg; Monique Keyser - Den Burg, Jesper Kragt - De Koog, Ditsy Kulk - Oude schild; Anita van Leeuwen - Den Burg; Pim Lexmond - Den Burg; Me rel van der Linde - De Cocksdorp; Marloes Maas - Den Burg; Diny Nieboer - Oosterend; Dieuwertje Ran - De Cocksdorp; Ben Schraag - Den Burg; Miriam Slot - De Cocksdorp; Saskia Stark - De Cocksdorp; Maar ten Steenvoort - Den Burg, Jaap Tin- holt - Den Burg; Thomas Tolboom - Den Burg; Klaas-Willem Vonk - Oude schild; Tjerk Jan Vonk - Den Burg; Dirk de Vries - Den Burg; Corine Wit kamp - De Koog. Jonna Zijm - De Cocksdorp. HAVO: Willian Blom - Oosterend; Emmy Boerhorst - Den Hoorn; Mareike Bremer - Oosterend; Frans Jaap Brouwer - Den Hoorn; Erik El len - Oosterend; Arjen Gieze - Den Burg; Sjoerd Groeskamp - Den Hoorn; Jeroen Groot - Den Hoorn, Fons Huisman - Den Burg; Brenda Kager - Den Burg; Simon Kikkert - Oosterend; Rosalie Lap - Den Hoorn; Tjeerd Lemstra - Den Burg; Erik Jan Lindeboom - Den Burg; Annemarie Loos - Den Burg; Evert Malschaert - Den Burg, Dennis Mosk - Den Burg; Marthe Nijdam - Den Hoorn; Daniel Oosterhof - Oosterend; Ronald de Porto - Den Burg; Corine Rikkenberg - De Waal; Janneke Schellinger - Oudeschild, Kristien Schraag - Oosterend; Jolanda van der Star - Oudeschild; Martine Steenvoort - Den Burg; Rose Linde Trap - De Cocksdorp; Chris Vinke - De Koog; Steven van Vliet - Den Burg; Jelle Vonk - Den Burg; Petra de Waard - De Waal. Josien Westdorp - De Cocksdorp; Ferry Zegel - Oosterend. VWO: Alice Bas - Oosterend; Esther van den Berg - Den Burg; Gemma Betsema - Oosterend; Daan Bol - Den Burg; Ingrid Brands - Den Burg; Laura Kager - Den Burg; Tigran Kalaidjan - Den Burg, Lotte Keijzer - Den Burg; Dennis Laan - Den Burg; Julie Rut - Den Burg; Bas van Schoonhoven - Oudeschild; Isabel van der Star - De Cocksdorp; Marian Trap - Oosterend. Mirre Valkenburg - Den Burg be f té els in voorgaande jaren gaan leer- van de tweede klassen van be Hogeberg zich inspannen Te*el 'leefbaarder' te maken In ®slste lesweek, die duurt van 17 d luni, houden leerlingen zich "Stiet een zelfverzonnen project om hun omgeving aantrekkelijker te maken. De projecten kunnen bijvoor beeld liggen op het gebied van re creatie, milieu, verkeer of ruimtelijke ordening. De bedoeling is jongeren meer te interesseren voor hun omge ving en ervaring te laten opdoen met onderzoek, informatie verzamelen, overleg, samenwerking en presenta tie. Mogelijk kloppen ze - na zich gedegen te hebben voorbereid - voor informatie ook aan bij bedrijven en andere instanties op Texel. 'Mede werking wordt door docenten en leer lingen zeer op prijs gesteld', laat de school weten. Wie geïnteresseerd is in de resulta ten, is welkom op de 'Presentatie- markt', die op vrijdag 21 juni van 10.00 tot 11 00 uur wordt gehouden in de aula van het schoolgebouw aan Volgens De Telegraaf van woens dag hoort Texel tot de 46 gemeen ten die de komst van de euro heb ben aangegrepen om betaald parkeren flink duurder te maken. Texel verhoogde de tarieven met 32% (tot 1,20 euro per uur) en staat daardoor als achtste op de schandpaal, die minister Zalm on der druk van het CDA heeft opge steld. Het meest bont maakte Hardenberg het met een stijging van 120%, gevolgd door Gelder- malsen met 80% en Heusden met 76%. Volgens het ochtendblad is minister Zalm 'boos en teleurgesteld' omdat de 46 gemeenten zich niets hebben aangetrokken van zijn advies om de introductie van de euro niet te laten samenvallen met tariefsverhogingen die verder gaan dan het compense ren van de inflatie Het Texelse college heeft deze be schuldiging verontwaardigd van de hand gewezen. 'We hebben ons pre cies gehouden aan het ministeriële advies. De tarieven zijn het laatst aan gepast in 1993. Wat er nu is bijgeko men dekt ongeveer het verlies door de geldontwaarding', legt gemeente secretaris Piet Zoon uit. Hij voegt er aan toe dat het nieuwe tarief boven dien met ongunstig afsteekt bij wat gemiddeld in het land wordt geheven. De huidige parkeertarieven werden in april vorig jaar vastgesteld, tegelijk met de invoering van de mogelijkheid om bij de automaten met een chip knip te betalen. Het tarief voor de binnenring werd 20 eurocenten per kwartier en voor de middennng 20 eurocenten per half uur. Deze bedra gen vloeiden voort uit de omrekening van gulden naar euro, echter naar beneden afgerond, dus in het voor deel van de burger. Door die afron ding naar beneden ontving de ge meente op jaarbasis ongeveer 18.000 euro minder. De gemeente ontvangt momenteel ongeveer 141.000 euro per jaar aan parkeergelden. In verband met de stijgende kosten die er tegenover staan is met uitgesloten dat de tane ven ingaand volgend jaar worden verhoogd of dat het parkeerbeleid wordt aangepast. Op de website van de Texelse Cou rant (www.texelsecourant.nl) kunnen lezers reageren op de vraag of het juist is dat de gemeente de parkeer tarieven in één keer met 32% heeft verhoogd. de Haffelderweg. Na het opruimen wordt om 11.30 uur een prijs uitge reikt aan de groep die het beste werk heeft geleverd. Vijf loslopende Tervurense herders hebben dinsdagochtend voor grote paniek gezorgd onder de schapen in de Slufter. De meeste schapen kwamen met de schrik vrij, maar één minder gelukkig exemplaar moest door eigenaar Frans Koorn onder behandeling worden genomen. De paniek werd ontdekt door bos wachter Leo van der Vaart, die de schapen hoorde blèren. Toen hij ging kijken, zag hij vijf honden tussen en achter de schapen aan rennen. Hun baasjes hadden geruime tijd nodig om ze weer onder appèl te krijgen. Ze verklaarden wel te hebben gezien dat de honden aangelijnd moesten wor den, maar te hebben gedacht dat ze na het oversteken van de Zanddijk op het strand zouden komen, voor hen reden de honden los te laten. Op de Sluftervlakte gekomen gingen de honden direct achter de grazende schapen aan. Tegen de eigenaren van de honden is proces-verbaal opgemaakt In het hele gebied van het Nationaal Park Duinen van Texel geldt een aan- De noodkreet van Kotex-voorzitter Toon Haastrecht over het wange drag op de kinderboerderij aan de Abbewaal heeft effect gehad. 'Het is sindsdien een stuk rustiger ge worden en er hebben zich enkele jonge mensen gemeld die bij toer beurt een oogje in het zeil houden.' Het is niet het enige goede nieuws dat Haastrecht heeft te melden. Op zaterdag 29 juni viert Kotex het zestigjarig bestaan. Oudgedienden die nog geen uitnodiging voor het feest hebben gehad, wordt ge vraagd zich aan te melden. Aan de Abbewaal wordt met man en macht gewerkt om de kinderboerderij er met het jubileum weer piekfijn te laten uitzien. De hekken worden ver beterd, de konijnenberg is vernieuwd en andere werkzaamheden worden verricht. 'Het wachten is nog op het materiaal dat de gemeente heeft toe gezegd', aldus secretaris Finka van de Kraan. De vereniging is buitenge woon goed te spreken over enkele donaties die spontaan zijn binnenge komen 'Daarmee kunnen we leuke dingen doen.' Ti|dens het jubileum zal worden stil gestaan bij het ontstaan van klein- dierensportveremging Kotex in 1942. Dat gebeurde destijds uit noodzaak, omdat ook Texel in de Tweede We reldoorlog kampte met een vlees- tekort. De vereniging ging na de oor log door als hobbyvereniging en groeide dankzij de inzet van velen uit tot wat ze nu is. Eén en ander wordt gevierd met een borrel en hapjes, een barbecue, er worden films vertoond en er is uiteraard gelegenheid voor (oud-)leden om bij te praten. De jubileumfestiviteiten aan de Abbewaal beginnen om 14.00 uur. Een aantal oud-leden wist het be stuur niet meer te achterhalen. Hen wordt gevraagd zich aan te melden bij Van der Kraan, tel. 327516 lijnplicht. De laatste jaren lopen steeds meer honden los. constateert Staatsbosbeheer, dat aankondigt extra toe te zien op handhaving van dit gebod. Loslopende honden kun nen schapen verwonden, maar bo vendien zó veel paniek veroorzaken, dat het vee in kreken raakt en ver drinkt. Honden vormen bovendien een gevaar voor broedvogels, konij nen, hazen, kikkers en andere dieren Een plan van de gemeente om ook een aanlijnplicht in te stellen voor het Hogeberggebied, zorgde onlangs voor veel protest onder honden bezitters. fionden zijn extreem goed aangepast aan de natuurlijke om- idigheden. De vissen die ze eten speuren ze op met arachtige snorharen. Ze zijn uiterst wendbaar, halen binnen ele seconden snelheden van 35 kilometer per uur en kun- als het moet tientallen minuten onder water blijven. Ze iben forse klauwen en vlijmscherpe tanden om hun prooi te jchalken en te doden. En een ingenieus systeem van spek, en bloedbanen beschermt ze tegen warmte en kou. On- ks hittegolven, vorst, regen, harde wind en andere nukken moeder natuur kunnen ze dan ook behoorlijk oud worden: inetjes pakweg 24 jaar en vrouwtjes 40 jaar. Hoe de mens lesondanks in de vorige eeuw bijna in slaagde de zeehond oen verdwijnen uit de Nederlandse wateren, staat beschre- m het boek 'Zeehond en Waddenzee, van knuppelen tot ffelen', waarvan vandaag het eerste exemplaar werd gepre- teerd. dat moment Texel begonnen te ont dekken. Knuffelbeesten Hoewel de publieke opinie veran derde en zeehonden steeds meer als een soort knuffelbeesten werden be schouwd, bracht dat de stand in de Waddenzee weinig baat Die bleef in hoog tempo dalen, ook na het van kracht worden van het jachtverbod, terwijl niemand begreep waarom. Een absoluut dieptepunt werd in het midden van de jaren zeventig bereikt, toen minder dan 500 zeehonden in de Waddenzee leefden. De eerste die de problemen in kaart bracht en naar de oorzaken van de sterfte op zoek ging, was Peter Reijnders, die praktijkonderzoek deed in het Texels Museum en aan wie veel aandacht wordt besteed in het boek. Uit zijn onderzoek bleek dat de PCB's (polycholoorbifenylen) de grootste boosdoeners waren, omdat deze gif- soorten zich ophopen in de vetlaag van de zeehond, de hormoon huishouding van het dier verstoren en uiteindelijk schade toebrengen aan hun vruchtbaarheid. Pas nadat de grootste vervuilers in de industrie werden aangepakt, trad een lichte verbetering op van de zeehonden stand. Maar net toen het ergste ach ter de rug leek, brak een epidemie uit, veroorzaakt door hetzelfde virus dat anno 2002 opnieuw slachtoffers zou eisen. De noodklok werd geluid, on geveer 18.000 zeehonden stierven en het verdwijnen van de zeehond uit de Waddenzee leek alleen maar een kwestie van tijd. 'De zeehonden die aanspoelden, werd afgevoerd als chemisch afval', meldt het boek 'Ze zaten zó vol PCB's dat ze op last van de overheid een speciale behande ling kregen.' De paniek blijkt ook uit een bericht uit De Telegraaf, dat in het boek voor een deel staat afgebeeld, en waarin Jan Kuiper - de opvolger van de in 1985 overleden Gerrit de Haan - blijkens het onderschrift verzucht dat de zee hond alleen door 'blijven fokken' van de ondergang kan worden gered. Tegen de verwachtingen in nam het aantal na 1990 echter snel toe en concludeerden veel wetenschappers dat de evolutietheorie niets aan kracht heeft ingeboet: 'Alleen de allersterkste en best aangepaste die ren zijn overgebleven, hoe hard en verschrikkelijk dat in de ogen van mensen ook moge zijn.' Doorgaan? De gevolgen van een eventuele nieuwe uitbraak van een epidemie moeten worden afgewacht - toen het boek al bij de drukker lag, was daar nog mets over bekend -, maar met de zeehond gaat het inmiddels zó goed, dat de vraag aan de orde is of EcoMare (de opvolger van het Texels Museum) nog wel moet doorgaan met de opvang van het dier. Specia listen menen van niet. 'EcoMare en' Alterra zijn er van overtuigd dat je de populatie geen goed doet door heel actief individuele zeehonden te redden, op te kalefateren en terug te sturen naar het ruime sop. Dit brengt risico's met zich mee, zo is de ge dachte. Gezonde, sterke dieren in de Waddenzeepopulatie kunnen nega tief beïnvloed worden als de geredde, zwakke beesten alsnog kans zien zich voort te planten. Dan kunnen zij hun slechte eigenschappen doorge ven aan volgende generaties. Het wankele evenwicht kan hierdoor ern stig verstoord worden.' Ook in landen als Denemarken en Duitsland krijgt die theorie steeds meer aanhangers, met vooral in Denemarken vrij krasse gevolgtrekkingen. 'Zeehonden die daar aanspoelen worden gezien als de zwakste schakels en krijgen een spuitje. Vervolgens gaan ze naar de destructie. In Nederland vindt de overheid weliswaar ook dat er zo mm mogelijk moeten worden opgevan gen, maar de praktijk is anders Dit blijkt met name uit de relatief grote aantallen dieren die bij de Zeehondencrèche in Pieterburen worden binnengebracht.' EcoMare heeft zich inmiddels op het standpunt gesteld van de meeste Het nieuweEcoMare De zeehonden blijven de grote publiekstrekkers. (Foto 's Wt het book Ztohond en VV»<Wen7e« 1 deskundigen, onder wie dr. ir. Peter Reijnders. Directeur Kuiper pleit in het boek voor 'opvang op een laag ni veau', om op die manier de kennis in stand te houden om op professionele wijze zeehonden op te vangen, wat nodig zou kunnen zijn wanneer het onverhoopt tóch weer minder goed zou gaan met de zeehond. 'Maar de belangrijkste reden om op een laag pitje met het opvangen van zeehon den door te gaan, is wel dat je door het opvangen van zeehonden heel veel mensen bewust kunt maken van het belang en de schoonheid van de ecosystemen van de zee. van het jes. In het begeleidende persbericht wordt gesproken van het 'eerste po- pulair-wetenschappelijke werk dat Phoca vitulina, onze gewone zee hond, beschrijft' en dat lijkt te recht. Eén en ander is vooral de verdienste van schrijver Johan Bos (1956), die behalve neerlandicus vooral 'een gepassioneerd natuurliefhebber' is. Hij heeft talloze publicaties op zijn naam staan, vooral over vogels en natuur in Nederland en Spanje. Hij werd eind vorig jaar door EcoMare benaderd met de vraag of hij 'in een vrije opdracht' een boek zou willen schrijven over de zeehond in de Wad denzee Hij hoefde daar niet lang over na te denken, zegt hij zelf. 'Echte natuur in Nederland is zeldzaam. De Waddenzee en de kust van Neder land zijn nog altijd de rijkste en meest dynamische plekken van ons land, en heel kostbaar. Verdere bewustwor ding is bittere noodzaak. Dit boek is daar, in het voetspoor van de missie van Gerrit en Annie de Haan, een bij drage aan. Maar het is met genoeg. Als we met spoedig tot inkeer komen, dan kennen toekomstige generaties de fraaie natuur die Nederland ooit rijk was alleen nog uit oude prenten boeken.' Het boek is een uitgave van EcoMare en is voor 15,90 euro verkrijgbaar. Joop Rommets belang dat deze gebieden be schermd (moeten) worden en van het besef dat ook in de toekomst niet al les zomaar kan op zee.' Mentaliteitsverandering De geschiedenis van de zeehonden opvang en de mentaliteitsveran dering in Nederland vormen de rode draad in het 96 pagina's tellende boek, dat opvalt door z'n vele en fraaie foto's, helder taalgebruik en 'gelikte' vormgeving. Daarnaast be vat 'Zeehond en Waddenzee' boeiende uiteenzettingen over de di verse soorten zeehonden en allerlei andere biologische en ecologische kenmerken. Het boek krijgt daardoor extra diepgang, zonder dat het 'zwaar' wordt. Heel aardig zijn de anekdotes, waaronder die over de zeehond die Jan Wolkers tijdens zijn verblijf op Rottumerplaat in 1971 het leven redde en die per helikopter werd overgebracht naar het Texels Museum. Prettig is ook dat de schrij- ln de begintijd kregen de dieren nog room toegediend door Gerrit en Annie de Haan. De belangstelling voor het voeren was toen at ver Zich niet verliest in sentimentele groot. verhandelingen over zielige zeehond- de zeehond de 'knuffel' van de Waddenzee. Op deze foto uit circa 1930 keren trots terug met een geschoten exemplaar. zorg over een jong dier en ook dit maal lukte het niet het in leven te houden. 'Het goede nieuws mag niet onvermeld blijven, hij heeft het toch vijf weken volgehouden', staat in het boek. Het derde dier, Phoca, overleed het jaar erop na negen maanden. Maar door schade en schande wijs geworden bleef Phoca II zelfs enkele jaren bij het echtpaar De reacties van het bestuur van het Texels Museum waren afkeurend en de opvang werd 'tijdrovend en geldverslindend' ge noemd. Een harde reactie, zo lijkt het. Maar de jacht op de zeehond, die tot dan toe vooral als schadelijk voor de visstand werd beschouwd, zou dan ook pas in 1962 worden opgeheven. Pa&Yn' de loöp der jaren' werd die mening bijgesteld, mede dankzij natuurkenner Jan P Strijbos. Hij schreef in De Telegraaf enkele wer vende artikelen over het idealisme en de noeste arbeid van het echtpaar De Haan en meldde bovendien onver bloemd dat de zeehonden een attrac tie vormden voor de toeristen, die op werd uitgegeven ter gele- leid van het 50-jarig bestaan van op het eiland, oerig wordt daarom de geschie- s geschetst, die begon toen op nei 1952 een moederloos, zes moude zeehond werd binnenge- ht in het Texels Museum en di- ajrGerrit de Haan en zijn vrouw «besloten een poging te wagen e redden. Onwetend van de be ten van een zeehond en de ver ing die hij nodig heeft, gingen de aan de slag. 'Het schijnt prak- onmogelijk te zijn zo'n klein nleven te houden, maar de heer ten heeft de hoop dat het expe rt slaagt. Regelmatig houdt hij .ostgangér eèri'Tlëè"'verdunde roor'i'Schreef dè Texelse Cou- Enook: 'Gerrit de Haan zal pro- er een flinke zeehond van te eleurstelling van het echtpaar het dier enkele dagen later. Het rop kregen de twee opnieuw de

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 7