Beursplein tijdelijk weg voor onderhoud Zaalvoetbaldames tonen talent Jacoba Elisabeth vervangt reddingsboot Cocksdorp )eelnemers Schuttevaerrace doen Texel aan ennissers sluiten seizoen winnend af TEXELSE g COURANT' eren Deuce 4 overtuigend kampioen Voorspeeluur Veel vis bij bootwedstrijd Aioloskwartet geeft concert in Hoornder kerk Collecte Surfmarathon Geslaagd voor hafabra-examen Capoeira Taptoe dit keer in Oudeschild Ronde via website en radio te volgen Record ronde niet gebroken VRIJDAG 14 JUNI 2002 w pakte zaterdag in de laatste wedstrijd van het seizoen de punten. (Folo Roné Koopenon) vierde herenteam van tennis- ïniging Deuce is op overtuigende e kampioen geworden van de de klasse. Van de zeven wedstrij- i werden er vijf met maximale cij- (6-0) gewonnen. Wat opviel was geloof in eigen kunnen dat de !ers uitstraalden, waardoor ze i zelfs door hoger geplaatste te- istanders niet van de wijs lieten ngen. De mannen verwachten dingen klarinet van de muziek- 'ool hebben vrijdag 14 juni vanaf 00 uur een voorspeeluur In tegen ging tot andere keren vindt dit niet ats in de voorspeelruimte van de iziekschool, maar in het gebouw 1 basisschool De Fontein aan de Wetstraat. De vioolleerlingen spe ken week later, op donderdag 20 v/el voor in de muziekschool. deze avond begint om 19.00 uur. vissers deden zaterdag mee aan •veede bootwedstnjd van de ïrtvisclub. In drie wedstrijden van firn twee uur wisten uiteindelijk deelnemers een visje te verschal- 11" totaal werden 87 vissen ge- fcn, met een totale lengte van centimeter. De meest gevangen 'ten waren wijting, bot, schar, ,n9en tong. Eerste werd Pierre de ®n met 13 vissen (285 cm), t^e Frans Bos (13, 251), derde fl Verhagen (11225) Jeugdlid "nis Witte ving 6 vissen (126 cm). bovendien nog wel eens met wee moed aan dit seizoen terug te den ken, omdat de sfeer in de zesde klasse waarschijnlijk niet te evenaren zal zijn. Op de kampioensfoto staan (van links naar rechts): Hein van Daalen, Hans Witte, Jan Meedendorp en Dirk Panneman. Hans de Porto, Fetze de Haan, Marikus van de We tering en de zwaar geblesseerde Dirk Westerlaken ontbraken. Fluit, harp, piano, cello, hobo, viool, orgel en de menselijke stem zijn enkele van de instrumenten die de komende zomer te beluisteren zijn in de serie van dertien zomer avondconcerten, georganiseerd door de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken. Het eerste concert wordt verzorgd door het Aioloskwartet, dat dinsdag 18 juni optreedt in de hervormde kerk van Den Hoorn. Het Aioloskwartet is een fluitkwartet, dat bestaat uit Marijke Bos, Marion Blonk, Anke Lont en Rieneke Weber. Hun repertoire bestaat uit muziek uit het tijdvak van de late achttiende eeuw tot heden. Het kwartet geeft concerten in binnen- en buitenland en heeft verschillende opnames ge maakt voor radio en televisie. In 1993 maakten ze een CD, met werken van Bozza, Kuhlau, Jongen Schmitt en Walckiers. De vier studeerde,allemaal aan het Op uitnodiging van Menno Siebinga verzorgt Mestre Valu zaterdag van 12.15 tot 16.15 uur in de aanbouw van sporthal Ons Genoegen een open les capoeira. Naast deze meng vorm van dans en vechtsport geeft hij ook onderricht in maculele - een dans met stokken - en samba de roda, een Braziliaanse variant op de samba. Deelname kost 10 euro. In het laat ste half uur verzorgen de deelnemers een demonstratie, waarbij toeschou wers welkom zijn. De les vormt de opmaat voor een grote workshop, die volgende maand wordt gegeven en waarvoor zeven leraren naar Texel komen, onder wie iemand uit Brazi lië. Opgave voor beide activiteiten is mogelijk bij Menno Siebinga, tel. 315331. De Maag Lever Darm Stichting houdt volgende week haar collecte. De stichting haalt geld op voor mensen die kampen met spijsverterings- ziekten, buikklachten en problemen met de stoelgang. Nederland kent ongeveer twee miljoen buikpatiënten. De Maag Lever Darm Stichting zoekt nog mensen die op Texel willên mee helpen bij het collecteren. Zij kunnen contact opnemen met Lilian Koorn, tel. 312245. conservatorium in Alkmaar bij Eugéme van der Grinten. Als kwartet volgden ze lessen tijdens het Orlando Festival voor kamermuziek in Kerkrade. Een van de docenten daar was Irena Grafenauer. Afzonderlijk bekwaamden ze zich verder bij Peter van Munster, Raymond Delnoye, Jo Hagen en Jacques Zoon. Blonk, Lont en Weber zijn in het bezit van de graad Uitvoerend Musicus. De da mes zijn als docent verbonden aan muziekscholen in Noord-Holland. In dividueel zijn ze ook actief in andere ensembles. Zo speelt Blonk in het Zaans Blazers Ensemble en musice ren Weber en Bos in harmonieorkest Noorderwmd. In het Hoornder kerkje speelt het Aioloskwartet werken van onder an deren Bozza, Badings, Debussy, Schubert en Bizet. Het concert begint om 20.15 uur. De toegang is gratis. Aan het eind wordt gecollecteerd ter bestrijding van de kosten. het record verwijderd. Bouscholte en Nieuwenhuizen deden er langer over. Beide teams verloren veel tijd bij de VC-boei bij de Vlakte van Kerken. Ze raakten daar de weg kwijt, omdat ze een bepaalde staak met konden vin den. Zaterdag legt de organisatie daar een boot neer. De wind kwam meer uit het zuidwesten dan vijf jaar geleden. De traditionele Horstocht is afgelo pen week afgelast. De organisatie vond het niet verstandig naar de Hors te zeilen, omdat het te hard waaide. De gebakken die normaliter op de zandplaat werd gegeten, werd nu bij Paal 17 verorberd. Countdown', 'Lord of the Dance' en 'Drumbo'. Vervolgens is de eer aan Excelsior uit Oosterend. dat orkest en percussiegroep hun beste beentje laten voorzetten. Gespeeld worden 'Fire Line', 'Fiestas en Dax', 'Rock around the Clock' en 'Marchin' trhough America'. Tenslotte is het de beurt aan fanfare en drumband van KTF uit Den Burg Zij spelen 'United Friends', 'Death or Glory', 'Fiësta Espagnol', 'Look Out' en 'Check point'. De percussiegroep van Excelsior verzorgt vervolgens het in termezzo, waarna de gezamenlijke korpsen met de mars 'Excellence' en het Wilhelmus afsluiten. De Taptoe wordt aan elkaar gepraat door Andrew Albers en georganiseerd door het Contactorgaan voor Zang en Muziek. Surfers stappen zondag om 10.45 uur in Den Helder op de zeilplank voor de 21 ste marathon Den Helder- Cocksdorp vice versa. De surfmarathon is opgenomen in de selectieprocedure van de Texel Race. de surfrace om Texel en het Neder lands Kampioenschap Marathon, dat op 16 september wordt gevaren De surfers koersen na de oversteek van Het succesvolle damesteam van Klif Met staand (van links naar rechts), coach Arno van Heerwaarden, Kim Appelman, Asha Mechielse, Janien de Bruijn, Diana van de Wilde. Hur kendMeria Zegel, Bianca Kager-Drijver, Anna Sroka, Tessa Betsema en Hilmar Hof. Niet op de foto: Ester van de Berg, Sanne Struik en teambegeleider Adrie Zijm. Van de junioren naar de senioren is vaak een grote stap, ook in het zaalvoetbal. Maar de jonge speelsters van Klif hadden daar dit seizoen niet de minste moeite mee. Na twee jaar in de C-junioren- competitie op Texel te hebben ge speeld, werd het eerste jaar in de damescompetitie van de Helderse zaalvoetbalorganisatie direct maar besloten met een uiterst knappe tweede plaats. In de eerste paar wedstrijden moes ten de dames erg wennen, maar na verloop van tijd kwam er meer balans in het team. Een belangrijke rol daarin speelden Asha Mechielsen, Bianca Kager-Drijver en Janien de Bruijn, de enige speelsters uit het seniorenteam van de afgelopen seizoen die niet waren gestopt. Klif maakte veel doel punten, maar kreeg er ook veel tegen. Toch slaagde het team erin gedu rende het hele seizoen in de kop van de ranglijst mee te draaien. Aan het eind van het seizoen werd het erg spannend. Koploper WGW'73 ver- het Marsdiep eerst af op Oudeschild, waar tussen een betonningsboei en het havenhoofd door moet worden gevaren, een plek waar de surfers vanaf de dijk goed zichtbaar zijn. Na deze controlepost zetten de surfers koers naar de Vlakte van Kerken, waar een controleboot wordt gerond. Het volgende doel is de finish van de eerste manche, op het surfstrandje 'van DijkrriansTiuizen Na een pauze vertrekken de.§u|fer^:Voor de laatste manche, de oversteek naar Den Hel der, waar ze rond 16.00 uur zullen arriveren. De organiserende Windsurfclub Texel verwacht vele Nederlandse topsurfers aan de start te krijgen. loor van BKC waardoor de Texelse dames met een overwinning in de laatste wedstrijd kampioen konden worden. Tegenstander was het als derde geklasseerde Old Stars '77, waarvan eerder dit seizoen met 11 -2 was gewonnen, maar dat duidelijk gebrand was op revanche. Klif kwam tweemaal op achterstand, slaagde er beide malen in op gelijke hoogte te komen, maar moest ten slotte berus ten in een gelijkspel en dat was niet genoeg voor de titel. Het eindresul taat - zeventien overwinningen, twee gelijke spelen en vier nederlagen - stemde desondanks tevreden Het doelsaldo was ronduit spectaculair. Klif scoorde 182 doelpunten en kreeg er 57 tegen, waar kampioen WGW'73 tot een doelsaldo van 132-34 kwam. Topscorer was Bianca Kager-Drijver, die maar liefst 64 maal het net trof. Ook Tessa Betsema (55 doelpunten) en Asha Mechielsen toonden zich productief. Dankzij dit resultaat speelt Klif komend seizoen waarschijnlijk in de hoofdklasse. Aan de muziekschool slaagden deze week vier leerlingen voor het hafabra- examen A, dat naar de nieuwste exameneisen van het Nederlands In stituut voor Blaasmuziek werd afge nomen. In de hafabra-opleiding. die in samenwerking met de fanfares op het eiland wordt gegeven, worden de leerlingen voorbereid op het spelen in harmonie- en fanfareorkesten. Saskia Timmer, Jasper van de Sande, Lianne Brouwer en Nina Willemse slaagden alle vier met goede cijfers (gemiddeld 8,9). De eerste dne leerlingen zijn lid van Excelsior uit Oosterend. dat zorgt dat ze op de website zijn te zien. De live-beelden zijn ook via de kabel te zien, op het kanaal van Texel TV. GPS-systemen zorgen ervoor dat de posities van veertig kans hebbende schepen via het beeld scherm zijn te volgen. De aanwezigheid van 3 FM op het strand gaat gepaard met optredens van diverse artiesten, zoals Direct, Edsilia. Henk Westbroek, Guus Meeuwis, 16 Down, Def Rhymz, Lloyd. Jody Bernal, Trafassi, Silkstone, Luie Hond. K-Otic, Alcazar, Replay en anderen, 's Avonds om 20.00 uur begint in de feesttent de prijsuitreiking en een jubileumfeest, met optredens van onder meer The New Cool Collective. Vanavond (vrij dag) staat in de feesttent een jaren '70-feest op het programma, met onder andere Groove the Princess en Sonja Bloemhart. I is schaars vertegenwoordigd in twintigste Schuttevaerrace. In rgaande jaren werd geregeld •gedaan door Martin Brouwer en zeilschip Main, die in Jacques >ema een trouwe wielrenner had, irgeen van beiden is dit jaar tus- de deelnemers te vinden. Toch ook deze editie een Texels tintje, top het schip Frequent Flyer van schipper Gerben Bos uit Haarlem hebben Tony van der Vis en oud- eilandgenoot Bram Bruin aan gemonsterd. Van der Vis neemt de loopopdrachten voor zijn rekening, Bruin is de fietser aan boord. De 50 schepen waren gisterochtend gestart in Sneek en deden gistermiddag Texel aan, waar fotograaf Bert Koning een deel van de Schuttevaervloot met zijn camera vastlegde Daarna werd vertrokken richting Terschelling. Andere tussenstations zijn Vlieland. Harlingen en Kornwerd. De snelste deelnemers worden in de loop van vandaag verwacht in Hindeloopen. Volgens de laatste berichten deden Van der Vis, Bruin en Bos het erg goed en draaiden ze mee in de sub top. (Foto Bert Konrngl een matig begin hebben de he- van het eerste team van tennis- eniging Deuce het seizoen met mooie eindspurt toch nog ed besloten. Op het eigen kunst- s in Den Burg werd tegen het eede team van HTC uit Den Hel- ook de laatste wedstrijd ge- nnen. De Texelaars zijn daar- •r op de derde plaats geëindigd Ie derde klasse. eerste partij werd zaterdag ge- ilddoor Mark Röpke. Hij speelde beste wedstrijd van het seizoen, trof in de kopman van HTC een e tegenstander. Het werd een innende partij, waarin een tiebreak jeslissing bracht in beide eerste ,0e eerste verloor Röpke, maar tweede set ging hij met de over ling aan de haal. De laatste en lissende set ging ook gelijk op. Tot aan de zesde game, waarin Röpke werd gebroken, waardoor hij uiteindelijk met 6-4 verloor. Daarna was het de beurt aan Simon Brand Brand begint hoe langer de competitie duurt steeds beter te spe len en dat ondervond zijn tegenstan der van zaterdag ook. De eerste set won Brand nog moeizaam in de tiebreak, maar in de tweede set was hij duidelijk de betere en trok hij met 6-3 aan het langste eind Hans Geus speelde de derde partij. Ook in deze zevende single van het jaar bleef Geus ongeslagen. Dit keer won hij met 6-2 en 6-1. Albert Scholl zette Deuce vervolgens op een comforta bele 3-1 voorsprong. Het 'vaste' spel van Scholl werd zijn tegenstander te machtig en de Texelaar won dan ook verdiend met 6-2 en 6-4. De wedstrijd werd besloten met twee dubbelpartijen. Scholl en Geus had den zich vooraf één ding voorgeno men en dat was tenminste één keer dit jaar samen te winnen. Ze moes ten er lang op wachten, maar hun voornemen kwam zaterdag eindelijk uit. In twee sets (6-4 en 6-3) werden de tegenstanders verslagen en daar mee was ook de eindoverwinning voor Deuce binnen. In een span nende wedstrijd, die alle kanten op kon gaan, wonnen Brand en Röpke ook hun dubbelpartij (6-2, 4-6 en 7- 5), waardoor de einduitslag 5-1 werd. Door dit resultaat is Deuce op de derde plaats in de competitie geëin digd. Volgend seizoen spelen de Texelaars wéér in de derde klasse en dan is Emile Keyser uit Australië te rug om de gelederen te versterken. Bedoeling is dan een nieuwe poging te wagen promotie naar de tweede klasse af te dwingen. Zwart ondernamen beiden een poging de tijd van Ron van Teylingen en Paul Manuel te bre ken. Die twee zeilden in 1997 in 2.30,16 uur met een Tornado rond het eiland. Beide nieuwe pogingen mislukten. Pols en Zwart bleven zes minuten van Geen strak gemeentehuis als de cor van de fanfareorkesten, drum bands, percussiegroepen en majoretten, maar kabbelende gol ven, vissersschepen en andere vaartuigen. De organisatie van de traditionele Taptoe kon dit jaar niet om de jubilerende vissersplaats heen. Vandaar dat het muziek festival dinsdag 18 juni wordt ge houden op het haventerrein van Oudeschild. De muzikale show be gint om 19.30 uur. De optredens van de drie Texelse muziekverenigingen Koninklijk Texels Fanfarecorps (KTF), Excelsior en Door Eigen Kracht (DEK) duren onge veer een uur. Het evenement begint met de mars 'Appel aux trompets waarbij de drie korpsen de haven op marcheren. Onder leiding van dirigente Betty Bakker wordt de openingsmars 'Prestige' ten gehore gebracht. Vervolgens is het de beurt aën DEK uit Den Hoorn. Orkest en drumband treden eerst gezamenlijk op, waarna het orkest het stokje over neemt. Het repertoire omvat 'Bonnie's Medley', 'The Final De Jacoba Elisabeth, de tijdelijke vervanger van de Beursplein 5 in De Cocksdorp. Sinds een week beschikt de KNRM in De Cocksdorp over een andere reddingsboot. De Jacoba Elisa beth, de voormalige reddingboot van Cadzand, vervangt de ko mende drie maanden de Beurs plein 5. Die ligt sinds 1 juni voor groot onderhoud bij een werf in Maassluis, nabij Hoek van Holland. Voor de bemanning van de Beurs plein is de nieuwe boot even wennen. De Jacoba Elisabeth beschikt over een open kajuit, waardoor het water de redders tijdens het varen stevig om de oren spat. De vervangende boot, een zogeheten Antje-type, is kleiner dan de Beursplein. Het schip is 9,1 meter lang, 3,25 meter breed, heeft een diepgang van ongeveer 50 centimeter en weegt zo'n 4,5 ton. Aan boord staan twee motoren van elk 230 pk. Er kunnen drie redders mee aan boord. Een bestuurt het schip, de andere twee houden de navigatie- en radarapparatuur in de gaten In te genstelling tot op de Beursplein kan de schipper op de Jacoba Elisabeth met mee kijken op de navigatie- en radarapparatuur. Volgens schipper Charles Douma is er plaats voor on geveer vijftien geredden. De boot kan een snelheid bereiken van 25/26 mijl per uur Dat is iets minder dan de Beursplein. De trekkracht is ook wat minder, omdat er geen noodkoel- systeem aan boord is.' Lostrekken van vastgelopen plezier jachten moet volgens Douma geen probleem zijn. Bij vastgelopen sche pen van de bruine vloot wordt het echter lastiger om ze los te krijgen Proefvaren met de vervangende reddingsboot. Wie de Ronde om Texel zaterdag wil volgen, hoeft zijn stoel niet uit. Media zijn dominant aanwezig tij dens het jubileumrondje. Hoofd sponsor Cisco heeft op verschil lende plaatsen en op één catamaran beweegbare webcams geïnstalleerd, waarvan de beelden via de website www.roundtexel. com zijn te bekijken. Namens de TROS doet Jack van Gelder zater dag via radiostation 3 FM vanaf 6.00 uur live verslag vanaf het strand. Radio Texel heeft zoals ge bruikelijk verslaggevers staan op diverse plekken. De beelden worden via een draad loos netwerk naar het controle centrum op het strand verzonden, Twee teams hebben afgelopen week geprobeerd het ronderecord van de Ronde van Texel te breken. De zeilers Bouscholte/Van Nieuwenhuizen en het team Pols/ (Foto's Jeroen van Hottvm) met de Jacoba Elisabeth. Omdat het schip niet over een noodkoelsysteem beschikt, kan het minder makkelijk zand rondom een vastgelopen schip 'wegblazen'. De reddingsboot vaart dan met de kont heen en weer voor de kop van een vastgelopen schip om het zand onder de bodem los te woelen. Daarbij krijgt de reddings boot zelf met zand te maken dat in het koelwater komt. 'En klapt het koelsysteem dicht, dan houdt alles op.' De Jacoba Elisabeth was beschik baar als vervangende reddingsboot, omdat het station in Cadzand eerder dit jaar een nieuwe reddingsboot (Valentijn-type) kreeg. Schipper Douma heeft inmiddels gevaren met het schip. Hij voer het drie weken geleden al naar de firma Betsema in Oudeschild, waar de Jacoba Elisabeth nog een onderhoudsbeurt onderging. Afgelopen vnjdag maakte reserve-schipper Peter den Braven een oefenvaart met de reddingsboot. Die heeft verder nog niet hoeven uit varen voor reddingsoperaties. De Beursplein 5 wordt in Maassluis grondig onder handen genomen. Er komen onder meer twee nieuwe Volvo Penta motoren van elk 450 pk in (is nu nog 370 pk), de buddysits worden vervangen door zitplaatsen die meer vering hebben en er komen twee nieuwe zoeklichten op het dak. Het is de tweede keer dat de Beurs plein groot onderhoud ondergaat. Dat gebeurt om de vijf jaar. Met de Jacoba Elisabeth heeft het station in De Cocksdorp ook tijdelijk weer een andere trailer gekregen. Het onderstel dat Euronext, de beurs in Amsterdam begin dit jaar officieel schonk aan de KNRM, is momenteel bij Betsema voor een paar kleine aan passingen. Het oude onderstel van de Beursplein, dat nog bij de vorige reddingsboot Sigfrid Egmundis hoorde, is inmiddels verkocht

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 9