ZWANGER? wetKoop TEXELSE IS COURANT Cjroen ^rnirL- Jexels in het harL, ethouder: kunst in 3 verkoop te doen 'ondje Texel 'pittig, heftig en ruig' Zeilend Schild markeert vernieuwing haven Parenta zorg Intensieve samenwerking overige waddeneilanden is niet langer gewenst (0223) 54 00 88 Kraamzorg, goed geregeld Kunstexpositie a Dorpsfeest Skii Chauffeur moet zwaard inleveren Publiek vat drankrijder in de kraag texelse'^Icourant SUPER DE BOER" tgat gemeentebegroting te verkleinen' Brommers botsen ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11686 DINSDAG 18 JUNI 2002 Ivertenties schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 0.85 Ontstaan uit Kraamzorg van Regionale Thuiszorg en Kraamcentrum Noordhollands Noorden. Kraamzorg op maat, 250 gediplomeerde medewerkers, dag en nacht bereikbaar. Schilderijen van pakweg vier eeuwen geleden kenmerken zich vaak door de gedetailleerde wijze waarop de ambachtslieden te werk gingen. Uit de thematentoonstelling '400 jaar VOC', die momenteel in 'Tusse de Banke' is te bezichtigen, blijkt dat ook Texelse kunstenaars met precisie te werk gaan, al zijn er ook schilders die de werkelijkheid een eigen interpre tatie geven. Pagina 2 Oudeschild gaat terug in de tijd. Dorpsbewoners in historische kledij, oude spelen, zang en dans, versierde straten en gebouwen moeten het vis sersdorp in de sfeer van vier eeuwen geleden brengen, de tijd waarin het dorp is ontstaan. Een week lang, van zaterdag 22 juni tot en met zaterdag 29 juni bruist het in Oudeschild van de activiteiten. Pagina 5 De politie bekeurde vrijdagavond een 35-jarige Texelaar die in zijn auto een zwaard vervoerde. De man liep tegen de lamp toen hij werd opgehouden bij een verkeersongeval nabij Den Burg. waarbij een politieagent terloops naar binnen keek. Het zwaard lag op het dashboard van de auto. Het betreft verboden wapenbezit, een vergnjp waarvoor de bestuurder al eens eer der was gewaarschuwd. De politie heeft het zwaard in beslag genomen. Een 27-jarige inwoner van Den Hel der is zaterdag rond 20.00 uur op de Kogerweg door andere weg gebruikers tot stilstand gedwongen toen hij op zijn bromfiets gevaarlijk rijgedrag vertoonde. De gewaar schuwde politie onderwierp de man aan een test, die uitwees dat hij an derhalve maal de toegestane hoe veelheid alcohol had genuttigd. Bo vendien bleek hij onverzekerd rond te rijden. De wegpiraat incasseerde een boete en moest zijn bromfiets inleve ren. (Advertentie) (jntt ZjMrt. Jixrli mïtrf bjrL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE MM de groen en poen winkel NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. voor de vakantiekrant van 5 juli kunnen worden ingeleverd t/m maandag 24 juni 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6f tel. 362600, fax 314111. tc*tamaran begon zaterdag 'iets eerder' dan zijn eigenaar aan het Rondje om Texel. iFoto Jeroen van Haitum) (IM-advertentie) Het ziet ernaar uit dat Texel afziet van een intensieve samenwerking met de overige waddeneilanden. Het college wil het afgesproken samenwerkingstraject van twee jaar afmaken en daarna afhaken. Volgens b en w bestaat de kans dat Texel door de samenwerking te veel onder Friese invloed komt en dat Texel een té dominante rol bin nen de organisatie wordt opge legd. Samen optrekken, bijvoor beeld om een vuist te maken richting hogere overheden, wordt wel nagestreefd. Een krachtenbundeling in bepaalde kwesties kan nuttig zijn, zo bleek bij voorbeeld in de ambulancekwestie, waarbij Texel in samenwerking met de andere eilanden een tweede am bulance wist af te dwingen. Maar te gen een verdere intensivering binnen het Overleg Orgaan Waddeneilanden (OOW) wordt op Texel al enige tijd sceptisch aangekeken Met name de vestiging van het secretariaat, waar bij de voorkeur van de andere eilan den naar Friesland uitgaat, vormt een heet hangijzer. Als tussenoplossing werd besloten de samenwerking voor de duur van twee jaar te intensiveren. Daarvoor werd een projectleider aan gesteld, die zetelt in Leeuwarden. Het secretariaat blijft vooralsnog op Texel. De angst dat de Fnese gemeentes opnieuw worden ingedeeld is vol gens b en w van Texel de voornaam ste reden waarom de overige vier waddeneilanden een intensiever sa menwerking nastreven 'Ze voelen de hete adem van het provinciaal be stuur in de nek.' Op Texel leeft die angst minder, vandaar dat bij b en w oe noodzaak tot samenwerking niet noodzakelijk achten. Bovendien be schikt Texel over een aanzienlijk uit gebreider ambtelijk apparaat. Rap porteurs van Bureau Cap Gemini Ernst Young (CGEY), het bureau dat de mogelijkheden van de samenwer king onderzocht, stellen volgens de gemeente dat Texel zich binnen het OOW zou moeten bezig houden met management van kennis, de biblio theek en het bijhouden van docu mentatie. Daarnaast zou Texel de centrale inkoop moeten regelen en het zogeheten 'virtuele eiland' (ICT) kunnen beheren. De vraag is of Texel deze dominante rol wil en of de amb telijke organisatie dit kan trekken Vraag is ook of Texel zich richt op Noord-Holland of de oren meer naar Friesland laat hangen. Het college ziet dat laatste niet zitten. De ge meente participeert immers al in een onderzoek naar de bestuurlijke toe komst binnen de Kop van Noord- Holland. Donderdagavond mag de raadscommissie Middelen zich over samenwerking binnen het OOW uit spreken. Op het fietspad bij het pompstation in Zuid-Eierland botsen vrijdag morgen twee brommers op elkaar. De betrokken waren een 22-jarige be stuurder uit De Cocksdorp en een 19- jarige bromfietser uit De Koog. Het bleef bij materiële schade (Advertentie) kunst gaan verkopen, vind ik dat ab surd. Die aankopen zijn immers ge daan op basis van weloverwogen adviezen van de Adviescommissie voor Kunst en Cultuur. Daar zit beleid Lees verder pagina 5 - louder Annie Hin van Cultuur ilt met de gedachte om een van de gemeentelijke kunst- ctie in de verkoop te doen. Het kan worden gebruikt om het ide begroting kleiner te ma- Er liggen veel schilderijen in elder van het raadhuis in op en daar heeft niemand er iets Ik zie liever dat ze bij mensen de muur hangen', noemt ze tweede reden. emeente heeft in de loop der ja- len omvangrijke kunstcollectie bouwd. De verzameling omvat nummers', die ooit zijn aange- j„ tof via schenkingen, erfenissen i zogeheten Beeldende Kunst ling (BKR) in bezit van de ge- ite gekomen. Op basis van de kregen kunstenaars in het ver- i een uitkering, waarvoor als te restatie op periodieke basis een Iwerk moest worden ingeleverd, schilder als Lenie van 't Noord- deed er aan mee en zelfs de >mde Ad Blok van der Velde le- - s de gemeente zo enkele wer- Een deel van de kunst kreeg een ein het gemeentehuis zelf, aan uur van de raads- of een andere iderzaal, van werkkamers of in re vertrekken in het gemeente- Ook hangen schilderijen op ba- ineen uitleenregeling in andere uwen van de gemeente, zoals bliotheek of scholen. Een ander •van de kunst is opgeslagen in emeentelijk archief, in de kelder het raadhuis. De schilderijen lertewaard in een rij kasten, die 'achter slot en grendel worden uden. lop van kunst die op basis van KR-regeling eigendom van de rente is geworden, was vele ja- sttoegestaan. Kunstenaars die «is deze regeling schilderijen Ie gemeente afstonden moesten ze financieel onafhankelijk wa de mogelijkheid houden hun Iterug te kopen. De prijs zou net ag moeten zijn als de uitkering e er destijds voor ontvingen, zover bekend is er op Texel nooit (unstenaar geweest die zijn of werk heeft terug gekocht. Dat had een financiële reden, aangezien het bedrag van de uitkering vaak vele malen hoger was dan de waarde van het schilderij. Inmiddels is het ge meenten wel toegestaan BKR-kunst te verkopen. Bij aankoop van kunst laat het college zich adviseren door de Adviescom missie voor Kunst en Cultuur. Die besluit op grond van een aantal cri teria al dan niet tot aanschaf over te gaan. De kunst moet in ieder geval een binding hebben met Texel. Bij voorbeeld dat de maker een Texelaar, of dat er een Texelaar of een Texels landschap of tafereel op wordt afge beeld. Ook bezit de gemeente de nodige geschonken kunstvoorwer pen, zoals een collectie van tachtig tekeningen van Blok van der Velden, met Texelse landschappen van vóór de ruilverkaveling. Andere tekeningen zijn gemaakt door de Duitser Wiekler, met diens interpretatie van de Georgische opstand. In de kelder lig gen daarnaast schilderijen van onder anderen Paul Höhner, Corrie Gottschal en Ineke Kuiper. Door een verwacht begrotingstekort van driekwart miljoen euro ziet het er naar uit dat ook het lokale cultuur beleid zal moeten inleveren. 'Niets Is heilig', vertelde wethouder Hin, die ook niet uitsluit dat het geld dat jaar lijks in het fonds Kunst en Cultuur wordt gestort, wordt herzien. Opmer kelijk, omdat de vorige raad nog be sloot het budget van ƒ20.000,- te verhogen naar ƒ50.000.- (€22.727,27). Absurd Qua timing ontbreekt het de nieuwe wethouder van cultuur niet aan lef. Ze deed de aankondiging namelijk in het 'hol van de leeuw', vrijdag tijdens de opening van de thematentoonstelling '400 jaar VOC' in Tusse de Banke. Ze noemde het weliswaar 'een schot voor de boeg', maar zei het met een serieuze ondertoon. Het nieuws riep in het gezelschap van kunstkenners en -minnaars op z'n zachts gezegd enkele vraagtekens op. Eric Hercu les, PvdA-raadslid en kunstenaar: 'Bij de BKR-kunst kan ik me er nog wat van voorstellen, want die is als een soort betaling aan de gemeente afge staan. Maar als de gemeente andere I, superheftig en ruig. Dat wa nkele kreten die zeilers zater- gebruikten om de vijfen- ligste Ronde om Texel te tirijven. Het werd een zware e waarin de zeilers soms het irste uit de kan moesten halen. ind kwam uit het zuidwesten en n de loop van de wedstrijd aan tracht vier naar zes. Van de 594 narans die van start gingen, len 316 boten de finish. In de ha an Oudeschild moesten na half 62 boten verplicht afmeren. De usatie liet ze niet verder varen 'ege de moeilijke omstandighe- op het Marsdiep. Veiligheids- pen verleenden daar veel hulp aan boten die waren omslagen. Zes catamarans strandden op de Hors. Sven Karsenbarg en Mischa Heemskerk wonnen het Rondje met overmacht. Het duo veroverde met hun Tornado de eerste plaats in zo wel het First Fmishklassement als het Overallklassement. Met een tijd van 2.40.55 uur bleven ze iets meer dan tien minuten boven het ronderecord dat Ron van Teylingen en Paul Manuel in 1997 vestigden. Kanshebber Mitch Booth moest naar het ziekenhuis, nadat hij en zijn met gezel Herbert Dercksen in de buurt van de vuurtoren over de kop waren geslagen. Booth viel met zijn rug op een zwaard. Aanvankelijk werd ge vreesd voor een gebroken rug, later bleken de verwondingen mee te val len. Een andere deelnemer moest naar het ziekenhuis voor een arm die uit de kom was geschoten. Wedstrijdleider Edwin Lodder toonde zich over het algeheel tevreden. 'Voor mij was dit één van de topronden van de afgelopen dertien jaar.' In de feest tent op het strand waren de gehele dag optredens van allerlei artiesten. De TROS zond vanuit de tent live uit op popzender 3FM. Uit tellingen van het aantal passagiers dat met de Teso reisde, bleek dat de belangstel ling van de overkant wat minder was dan vorig jaar. Een uitgebreid verslag verderop in deze krant. Bij de herinrichting van de haven van Oudeschild bleven nog wat bulzen, pijpen en ander materiaal over. Ge noeg voor beeldend kunstenaar Harold Bergfeld uit Heemskerk om er In opdracht van de aannemers combinatie Daalder en De Vries Van de Wiel en ingenieursbureau Grontmij een kunstwerk van te maken. Hij noemde het Zeilend Schild en het werd gistermorgen in alle vroegte geplaatst op de dijk tussen de werk- haven en de nieuwe jachthaven, een tafereel dat fotograaf Bert Koning al even artistiek vastlegde. Later op de dag werd het beeld onthuld door ge deputeerde Bob Verburg en burge meester Joke Geldorp. De gedepu teerde had later de eer om het nieuwe havenkantoor van de Stichting Passantenhaven Texel officieel te openen. Meer hierover elders in deze krant.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1