Witte Zeehond >p volle zee door brand verwoest Cjrotn TwarLrJexeh in het harL. TEXEJLSE (p COJptANT dertig opvarenden gered door Wieringer viskotter en TX 10 COUNTRY fuseert met overkantse 'Dit gaat een bult geld kosten' Dode zeehond Jugbros Duurzaam Texel 'Houd Zuiderhaven open voor kotters' TEXELSE^COURANT Bestrijdingsmiddelen in berm gedumpt? Zweefvliegclub koopt toestel yjJ TEXEL FESTIVAL VRIJDAG 21 JUNI 2002 IGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11687 erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 voor de vakantiekrant van 5 juli kunnen worden ingeleverd t/m maandag 24 juni 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. Het phocine distemper virus heeft het Nederlandse deel van de Waddenzee bereikt. Medewerkers van de zeehondencrêche in Pieterburen hebben op Vlieland een zieke zee hond aangetroffen die met het virus was besmet. Het dier is inmiddels overleden aan de zogenoemde 'zeehondenziekte'. Pagina 3 'Prachtig, maar live zijn jullie héél anders'oordeelden kenners van The Jugbros over de opnamen voor de nieuwe CD. 'Dan maken we er toch nog één', reageerden ze kalm, waarna in de nettenschuur op de NlOZ-haven op de meest primitieve manier genoeg nummers werden in gespeeld voor een tweede CD. Pagina 7 Het voortbestaan van de Stichting Duurzaam Texel lijkt gewaarborgd. De leden van de commissie Grond zaken velden dinsdag een positief oordeel over de stichting - zowel wat betreft de plannen als wat al is gerea liseerd. Pagina 9 De Zuiderhaven in Oudeschild moet ook in de toekomst geschikt blijven voor de beroepsvaart. Dat zegt havenmeester Cees de Graaf, die vandaag met pensioen gaat. De gemeente moet volgens hem voorkomen dat de Zuiderhaven zich ontwikkelt tot een puur toeristische haven. Volgens De Graaf heeft de visservloot de haven ook nodig om te kunnen uitwijken bij zuidwesterstorm of oostenwind. Bij die weersomstan digheden kunnen kotters moeilijk achter in de werkhaven komen als het laag water is. De haven van Oude schild is nog een rijkshaven, maar het eigendom wordt overgedragen aan de gemeente. Elders in deze krant een verhaal over de scheidend ha venmeester. (Advertentie) Qna TV fbuit a bd bett. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Gaby van Marjon Zijm overhandigt in de raadzaal symbolisch aan loco-burgemeester Corry Heijne de 1686 hand die tegen de aanlijnplicht werden opgehaald. (Foto Jeroen van Hattum) In de berm op de hoek Kadijks- weg-Marsweg bij Den Burg is een aanzienlijke hoeveelheid schade lijke stoffen aangetroffen. Het col lege vermoedt dat iemand hier een voorraad afgedankte bestrijding smiddelen of oplosmiddelen heeft gedumpt en heeft aangifte gedaan bij de politie. Naar aanleiding van klachten van omwonenden werd een onderzoek ingesteld. Daarbi| werd een geur werd waargenomen die deed denken aan bestrijdings- of oplosmiddelen. Analyse van bodemmonsters wees uit dat het ging om een ernstige ver ontreiniging met extraheerbare orga nische chloorverbindingen. Over de herkomst tast men in het duister. Het is ook met duidelijk in hoeverre er gevaar is voor mensen of milieu. Het college wacht het politieonderzoek niet af en heeft opdracht gegeven de verontreinigde grond af te graven en af te voeren naar een erkende ver werker. Dit werk wordt voor €3.150 (exclusief BTW) uitgevoerd door Milieutechniek De Vries van de Wiel BV. De gemeentelijke financiële zor gen zijn daarmee weer wat groter geworden, want het bedrag dat vol gens de begroting beschikbaar is voor 'incidentele kosten bodem sanering' is met groter dan €2.995. (Advertentie) ndenbezitters Tinie Ellen, )jon Zijm en Ellen Maaskant kben 1686 handtekeningen op- paald tegen een aanlijnverbod )r honden in het Hogeberg- 1. De drie overhandigden de tekeningen gisteren aan loco- gemeester Corry Heijne. n, Zijm en Maaskant kwamen [in deze maand in actie tegen het rnemen van burgemeester en houders. Die willen de aanlijn- ht uitbreiden naar het Hogeberg- J, het Nationaal Park en de an- natuurgebieden. In het eberggebied moet de aanlijn- jit het hele jaar van kracht wor den. In het Nationaal Park en de ove rige natuurgebieden moeten honden van 1 maart tot en met 1 september aan de lijn. In het Nationaal Park wordt verder een uitzondering ge maakt voor De Dennen en de Hors. Daar hoeft van b en w geen aanlijn plicht te gelden. De drie hondenbezitters hopen dat het college rekening houdt met de mensen die vaak hun hond nog even uitlaten in het Hogeberggebied. 'Ze beginnen meestal achter het zwem bad en dan lopen ze tot aan het kerk hof', zei Ellen. 'Dat is een gebruike lijk rondje.' Marjon Zijm, instructeur bi| Hondenclub Texel, vond het ver bod indruisen tegen de vaardigheden die hond en baas worden geleerd tij dens een cursus. 'Daar wijzen we mensen erop dat zij verantwoordelijk zijn voor hun hond. We doen ook veel moeite om de honden een en ander te leren. Dat wordt met dit verbod in één klap aan de kant gezet.' Maas kant wees erop dat het verbod ook zou kunnen betekenen dat vee houders zelfs hun werkhonden niet meer los tussen de schapen zouden mogen laten lopen. Maaskant is de partner van veehouder Martin Kikkert van wie op diverse plaatsen schapen in het Hogeberggebied grazen. Leerlingen van de OSG hadden zich Lees verder pagina 5 Texelse ambulances die aan de overkant worden ingezet en zie kenwagens van het vasteland die dienst doen op het eiland. Dat is één van de gevolgen van de op handen zijnde fusie van de ambulancediensten van West- Friesland, de Noordkop en Texel, waarover vorige week overeen stemming is bereikt. Over een fusie van de ambulance diensten wordt al lang gesproken. Maar verschillen van inzicht, tekorten op de begroting en problemen met de paraatheid stonden tot dusver een samengaan in de weg. Overleg met zorgverzekeraar Univé, die bereid was de schulden van de Westfriese dienst te saneren, leidde er toe dat een sluitende begroting kon worden gepresenteerd. Toen ook een goed paraatheidschema was gemaakt werd een akkoord bereikt over de fusie van de drie ambulancediensten tot één overheidsdienst Noord-Hol- land Noord. Behalve Texel en West- Friesland zijn Den Heides- Anna Paulowna, Zijpe, Wieringen en Wie- ringermeer daarbij betrokken. Het is de bedoeling dat de fusie per 1 januari 2003 van kracht wordt. Het betekent dat er een eind komt aan de zelfstandige particuliere Texelse ambulancedienst van Smidt, die op gaat in de grote organisatie. Volgens Paul Smidt is bedongen dat de negen medewerkers op Texel meegaan in de nieuwe organisatie. Het betekent in de praktijk dat er op Texel twee ambulances blijven en dat er volgens een roulatiesysteem beurtelings op het eiland en aan de overkant wordt gewerkt. Volgens directeur Geme Vogel van de GGD heeft dit roulatie systeem als voordeel dat de ambulancemedewerkers een grotere verscheidenheid aan praktijkervaring opdoen. De nieuwe organisatie biedt volgens hem tevens meer ruimte voor medewerkers om zich bij te scholen. De Zweefvliegclub Texel koopt voor 55.000 euro een nieuw motor zweefvliegtuig. Deze vervangt een oude, die steeds meer onderhoud vraagt en daardoor duur is in het gebruik. De nieuwe motorzwever is bovendien veel geavanceerder en maakt minder lawaai. De club kan uit eigen middelen 10.000 euro betalen De rest (45.000 euro) wordt van de gemeente ge leend en in 15 jaar afgelost. De rente is 5,45%. De zweefvliegers zullen ook nog een investeringssubsidie aanvra gen. Als ze die krijgen kunnen ze die gebruiken voor extra aflossing. NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. idvaartboot de Witte Zeehond Adri Hutjes is gistermiddag op door uitslaande brand ver- >st. Het schip lag een paar mijl oosten van Oudeschild in het lied De Bollen toen de brand irak. De ongeveer dertig opva- den werden op tijd van boord laald door garnalenkotter WR uit Wieringen. Later werden ze rgezet op de TX 10 van Alphons im en teruggebracht naar de en. Persoonlijke ongelukken len zich niet voor. jpvarenden bestonden voor een jtdeel uit ambtenaren van de ge- ;nte Haarlemmermeer, die een lapje maakten. Terug in Oude- ild werden de mensen in besloten g opgevangen in 't Pakhuus, waar net een kop koffie op adem kon- komen. Burgemeester Joke Gel- Het Korps Mariniers, reddingsboot de Dorus Rijkers en bergingsvaartulg Coastal Digger blusten de brand aan boord van de Witte Zeehond. (Foto Jeroen van Hattum) varen met een groep schoolkinderen en enkele Texelse schapenhouders. Nadat de rookwolken waren gesigna leerd, voer de TX 10 direct naar de brandende Witte Zeehond. In het rampenplan van de gemeente is de TX 10 opgenomen als 'particuliere instantie' die door zijn geringe diep gang hulp kan bieden in ondiep wa ter. Volgens brandweercommandant Jongeneel was er geen paniek op de Witte Zeehond. 'Maar een aantal mensen voelde zich met prettig en wilden als eerste van boord.' Alphons Boom van de TX 10 hoorde van op varenden dat het vuur razendsnel om zich heen had gegrepen. De passa giers waren volgens hem flink ge schrokken. Voordat de mensen in Oudeschild aan wal gingen, werden ze aan boord ondervraagd door de politie. Volgens Jongeneel waren de opvarenden tevreden over de gang van zaken op het water. Het reisje van de groep schoolkinderen en de schapenhouders werd niet verder voortgezet. De brandende Witte Zeehond kreeg meteen van diverse kanten hulp. Het Korps Mariniers, dat tussen Texel en Den Helder bezig was met een oefe ning, stuurde drie landingsvaartuigen naar de rondvaartboot. Met de vaar tuigen Lima 26 en Lima 27 (twee Lan ding Craft Utilities) werd het vuur be streden. 'De Lima 26 was al dicht in de buurt en de Lima 27 hebben we ook direct gestuurd', zegt majoor Aad van Gils van de Joost Dourleinkazerne. 'Na overleg met de havenautoriteiten hebben we de kleppen van beide LCU's laten zak ken en het vuur van twee kanten aan gevallen.' De Lima 41 (een Landing Craft Vehicle and Personef) was aan wezig voor assistentie. Dat landings vaartuig beschikt niet over appara tuur om branden op andere schepen Lees verder pagina 5 'Het ging net lekker. We hadden het elke dag hartstikke druk, zelfs nog meer passagiers dan op de TX27. En dan nu dit.' Reder Adri Hutjes, eige naar van de Witte Zeehond, hinkte gisteravond op twee gedachten. Aan de ene kant de opluchting dat alle passagiers en de twee bemannings leden het brandende schip veilig kon den verlaten, aan de andere kant een financiële strop. 'Het schip is wel ver zekerd, maar het omzetverlies niet. Dit gaat een bult geld kosten.' Twee jaar geleden schafte Hutjes het 32 meter lange, uiterst luxueuze schip aan. Tot die tijd voer het onder de naam Lady Gluckstad. Het werd in 1970 gebouwd en voer aanvanke lijk tussen Büsum en Helgoland en deed nadien dienst voor de Butterfahrt, luxueuze reisjes waarbij buiten de territoriale wateren tabak, sterke drank, koffie en andere producten belastingvrij aan de man werden gebracht. Tot twee jaar gele den voer het voor plezierreisjes op de Elbe. Het zonneterras op het bovendek en de lager gelegen luxe salon, waarbij de passagiers van achter glas de zee honden bijna recht in de ogen kon den kijken, maakte het uitstekend geschikt voor de rondvaart over het Wad. Dankzij de geringe diepgang konden de robben in het ondiepe wad dicht worden genaderd. Zeker als het weer wat slechter was. be stond er flink animo. Verder werd de Witte Zeehond regelmatig afgehuurd, voor bruiloften, partijtjes en andere gelegenheden. 'We hadden het er druk mee. Voor de komende week enden stonden er aardig wat boekin gen genoteerd Je hebt zomaar niet wat anders.' dorp ontfermde zich persoonlijk over de gereddenen. De Witte Zeehond vertrok gister middag rond 14.00 uur uit de haven. Een half uur later werd de brand ge meld. Volgens woordvoerder Peter Verburg van de Kustwacht in Den Helder was er brand in de machine kamer en in de opbouw van het schip. Brandweercommandant Dick Jongeneel meldt dat de brand bene den in het schip ontstond. 'Dat uitte zich eerst in rookontwikkeling, waarna het vuur snel tot ontwikkeling kwam. Toen de brand werd ontdekt, werden de passagiers snel naar bui ten geloodst.' De WR 106 van de fa milie Bakker uit Wieringen was het eerst aanwezig en nam de passagiers in eerste instantie aan boord. Later stapten die over naar de TX 10, die kort na de Wieringer kotter arriveerde. De TX 10 was rond 14.00 uur uitge- prenden van de Witte Zeehond verlaten in de haven van Oudeschild de TXtO.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1