'Prettige sfeer heeft Veerslag op kinderen eefdrukken Corneille in Posthuys 'Bus naar Spanje goedkoper dan de veerboot naar Texel' ■erste besmette zeehond i Nederlandse Waddenzee Geknip%<f Geknip^Cf F amilieberichten Waar gebeurd reek ten Klooster nieuwe directeur Fontein ob overlijdt aan gevolgen virus Snelheidsbeperking afgewezen Zwemochtend voor vijftigers Goed zwemwater? De redding Jan van Wijk jeugdkampioen Duur? Martha Wiersema-Schaafsma Hilbrand Wiersema 50-jarig huwelijk! .TEXELSE j COURANT Freek ten Klooster werd ge- gd of hij directeur wilde wor- ,an basisschool De Fontein in Burg, zei hij resoluut 'néé', mijn gevoel heb ik nog niet genoeg voor de klas gestaan.' toen collega's, ouders en uur met zóveel overtuiging teleurstelling uitten over zijn lering, begon hij te twijfelen, langer hij er over nadacht, hoe hij ontdekte dat hij de func- mbieerde. Inmiddels is hij 'om' al hij over enige jaren ook de iter zwaaien over De Akker in terend. ontem. da's pas fijn', citeert Ten ster groepsleerkracht Jan tra. 'We hebben hier een heer- ichool, met een fantastisch team uders die werkeli|k wat voor de iol over hebben. Dat houdt met «j het autorijden tijdens school- is, ze denken nadrukkelijk mee ieden de helpende hand. Binnen inderwijsteam heerst een open Over eventuele tekortkomingen It vrijuit gepraat, waar dat nodig jlt men elkaar aan. Dat werkt lijk. Vrienden van de overkant die in het onderwijs zitten, zijn stin- I jaloers. Als ik verhalen hoor over het er daar soms aan toe gaat. ei jrettige sfeer hier heeft z'n weer slag op de kinderen, daar ben ik van overtuigd. Het is niet voor niets dat De Fontein zo hard groeit. Elk jaar krijgen we er toch zo'n twintig leerlin gen bij. We zitten nu op 248 leerlin gen en het blijft groeien Met name veel nieuwe Texelaars plaatsen hun kinderen bij ons. Ze steken hun licht op bij diverse scholen en kiezen uit eindelijk voor De Fontein.' Ten Klooster (30), geboren in Hasselt bij Zwolle, kwam in 1995 als groeps leerkracht naar de christelijke school, die toen nog CVO heette. Tot vorig jaar gaf hij les aan de bovenbouw (groepen 7 en 8), waarover hij even eens de coördinatie voerde. Zijn werk veranderde toen de vorige directeur, Jan Bot, zich twee jaar geleden ging bezig houden met de voorbereiding van de samenwerkingsvorm tussen scholen van Texel en uit de Kop van Noord-Holland en algemeen direc teur werd van de stichting Kopwerk. Ten Klooster werd aanvankelijk locatieleider van De Fontein en uitein delijk waarnemend directeur, 'Zo lang als het nodig was, want eigenlijk wilde ik veel liever voor de klas staan. Zó lang heb ik dat werk nog met ge daan.' Dat hij uiteindelijk toch besloot directeur te worden, komt met name door de reacties uit zijn omgeving. 'Zij zagen meer directeurskwaliteiten in me dan ikzelf. Later ben ik dat ook gaan inzien en besefte ik dat ik het toch graag wilde.' In zijn nieuwe functie besteedt hij zijn meest tijd aan directietaken, maar om het gevoel met de praktijk te houden zal hij als invaller zo nu en dan tijdens lessen ondersteunende taken ver richte 'Het voordeel is dat ik dan ook nog eens met kinderen uit de onder bouw werk Als directeur kan hij te rugvallen op de stichting van twaalf christelijke scholen uit de Noordkop waarin De Fontein participeert. Hele maal vlekkeloos verloopt deze prille samenwerking nog met. 'Met scho len die elke hun eigen sfeer en cultuur hebben kan dat ook niet anders. Dat eigene zullen we blijven koesteren, want juist dat maakt deze, maar ook de andere scholen, zo uniek. Maar hoe graag elke school ook z'n eigen boontjes wil blijven doppen, alleen red je het met meer. Alleen al uit finan cieel oogpunt moeten we wel samen werken.' Uitbreiding De snelle groei van De Fontein is mooi. maar noodzaakt wel tot uitbrei ding. 'We zitten nu in een verouderd en te klein gebouw. Er moeten loka len bij en de school is aan de beurt voor een onderwijskundige aanpas sing en renovatie.' Hoewel er achter de schermen al geruime tijd aan de Freek ten Klooster, de nieuwe directeur van De Fontein, treedt niet graag op de voorgrond Vandaar deze foto, met daarop het hele onderwi/steam Daarop ligt Ten Klooster op de voorgrond. (ver)bouwplannen wordt gewerkt, laat de verbouw door externe oorza ken nog op zich wachten. Het beeld bepalende gebouw aan de Wilhel- minalaan zal in ieder geval blijven bestaan( terwijl het achterliggende gebouw aan de kant van de Burdetstraat onder handen zal wor den genomen, waarna de school weer aan de modernste onderwijs- eisen zal voldoen. Maar Ten Klooster weet dat de twee lokalen die er van gemeentewegen bij mogen niet vol doende zijn. Al wanneer de renova tie voltooid zal zijn, zal er een nieuw tekort aan ruimte bestaan. 'De snelle groei heeft ons dan alweer inge haald.' Tijdens de verbouwing zal voor het lesgeven tijdelijk moeten worden uit geweken. Het gebouw van de Buitel- boet staat na de verhuizing van het kinderdagverblijf leeg en zou een geschikt uitwijkplaats zijn, die boven dien beperkte kosten met zich mee brengt. Of het zover komt, is de vraag. Er zijn geruchten dat de ge meente in onderhandeling is met een koper. Dat zou zuur zijn voor de chns- telijke school, die de voormalige kleu terschool ruim tien jaar geleden aan de gemeente heeft geschonken. phocine distemper virus heeft federlandse deel van de Wad zee bereikt. Medewerkers van zeehondencrèche in Pieter hebben op Vlieland een e zeehond aangetroffen die het virus was besmet. Het dier imiddels overleden aan de zo- oemde 'zeehondenziekte'. wordt nu concreet', zegt Henk ge van EcoMare. De andenopvang van het centrum maf voor het geval er besmette raden worden binnengebracht irang heeft onder meer extra fschoenen en andere materialen «gehaald om de dieren te kun- behandelen Brugge: 'We gaan met mondkapjes werken. Ik ben bang voor besmetting met het maar het is niet plezierig als een rond in je gezicht hoest «smette zeehond werd afgelo- zondag aangetroffen op de lors. Viroloog Ab Osterhaus Ie donderdag de besmetting met phocine distemper virus vast. lelfde virus doodde in 1988 zo'n ig procent van de zeehonden in Nederlandse deel van de Wad- tee. Er bleven toen zo'n 450 rob- in het leven. Het virus is dode- Het tast de immuniteit aan. Een besmette zeehond overlijdt over het algemeen aan een longontsteking. Brugge zegt verbaasd te zijn over de snelheid waarmee het virus dichter bij is gekomen 'We hadden verwacht dat het meer de kust zou volgen. In 1988 waren we hier de laatste in de rij, nu liggen we in de voorpositie.' Uit Duitsland zijn nog geen berichten over besmettingen bekend. Volgens het ministerie van Landbouw, Natuur beheer en Visserij (LNV) zijn er nog geen andere besmette zeehonden aangetroffen in Nederland. Volgens wetenschapper Peter Reijnders van onderzoeksinstituut Alterra is het met helemaal vreemd dat de eerste besmetting bij Vlieland opduikt. 'Het hoeft met per se door de Waddenzee heen. Zeehonden trekken ook via de Noordzee langs de eilanden. In 1988 werd het virus het eerst aangetroffen op Terschelling.' Volgens Reijnders is het wel vreemd dat het virus Duitsland lijkt te hebben overgeslagen. Het is volgens hem ook goed mogelijk dat het daar nog niet is waargenomen. 'Het hangt er ook vanaf hoe er op wordt gelet.' Overleg EcoMare en de gemeente hebben gisteren afgesproken dat gemeente werken meehelpt met opruimen als er veel zeehonden aanspoelen op Texel Op haar website heeft EcoMare een link gemaakt naar de website van LNV (www.mmlnv.nl), waarop ook in formatie wordt verstrekt over het vi rus. LNV heeft de Brandaris op Ter schelling ingesteld als centrale punt waar mensen aangespoelde zeehon den kunnen melden. Het telefoon nummer is 0562-443100 Het minis terie laat folders en flyers drukken die in gemeenten langs de Waddenzee worden verspreid. Ook op de veer diensten van de eilanden naar de vastewal komen flyers over de 'zeehondenziekte' te liggen. Hoe het virus zich verder gaat ver spreiden in de Waddenzee is de vraag. Rei|nders. 'In 1988 werden eerst enkele besmette zeehonden gevonden. Na twee maanden kwam de grote sterfte. De piek kwam na drie maanden.' Reijnders, autoriteit op het gebied van zeehonden, sprak eerder de verwachting uit dat zo'n 3500 zeehonden in het Nederlandse deel van de Waddenzee kunnen over lijden aan het virus. De zeehond als soort wordt met bedreigd, omdat na overlijden van dat aantal nog zo'n 2500 robben zouden overblijven. De bewoners van Zevenhuizen hebben het gevoel dat er op hun weg te hard wordt gereden sinds deze is geasfalteerd en van gras keien voorzien. Ze hebben daarom gevraagd om snelheidsbeper- kende maatregelen, maar het col lege heeft dat afgewezen. De Overleggroep Verkeerszaken die in deze adviseerde, denkt dat het gevoel subjectief is. Het traject nodigt met uit tot hard rijden Bovendien gaat het alleen om verkeer van de Ooster- weg naar de Oostkaap en omge keerd. In het verkeersveiligheidsplan is Zevenhuizen opgenomen als 60 km-weg en het wordt niet nodig ge vonden om daarop vooruit te lopen. Drijverstraat Het college voelt voorlopig ook niet voor een parkeerverbod in de Drijverstraat Het idee was geopperd door de gemeentelijke afdeling civiele techniek, omdat wordt verwacht dat het in de Drijverstraat drukker zal ledereen van vijftig jaar of ouder is donderdag 27 juni van 10.00 tot 12.00 uur welkom in zwembad Molenkoog, voor de jaarlijkse gratis zwemochtend voor vijftig-plussers Naast de gebruikelijke activiteiten in het zwembad is de jeu de boulesvereniging aanwezig en wor den demonstraties gegeven met een radiografisch bestuurbare sleepboot. Ook de koffie en gebak zijn deze och tend 'van het huis' en er wordt voor vrolijke muziek gezorgd. worden. De Overleggroep meent echter dat het met die drukte tot dus ver meevalt. Mocht het verbod er uit eindelijk toch komen, dan krijgen de bewoners van het betreffende ge deelte parkeerplaatsen bij de Bocksberg. De Overleggroep vindt dat er tegen die tijd ook enkele par keerplaatsen bij de bibliotheek moe ten komen, ten behoeve van bibliotheekbezoekers Ook moet worden bekeken of voor het parkeer terrein bij de Bocksberg betaald par keren moet worden ingesteld, gezien het feit dat de parkeerruimte in het centrum nu al nijpend is, waardoor bij de Bocksberg veel langparkeerders staan. Zelfs voelt de groep ervoor om de huidige ijsbaan/speelweide aan de Emmalaan-Elemert tot betaald par keerterrein te maken en wel zodanig dat hij 's winters evengoed als ijsbaan in gebruik kan blijven. Het college heeft dat echter direct van de hand gewezen. De ijsbaan wordt be schouwd als een waardevolle 'groene long' voor Den Burg. Bij het kruispunt Akenbuurt-Koger- straat-Kogerweg zullen verwijs borden worden gezet om mensen die op weg zijn naar Aldi en Albert Heijn te geleiden naar de parkeerterreinen bij deze supermarkts. Thans rijden veel klanten via de Kogerstraat en de Burgerhoutstraat, waardoor deze worden overbelast. Mogelijk gebeurt er nog meer, afhankelijk van de erva ringen gedurende de komende zo mer. Bonuspunten kreeg Texel omdat wegge spoelde stukken zandstrand er traditioneel worden opgespoten met stinkende modder en teer. die met enorme slurven van de Noordzeebodem wordt weggezogen. Ook goed scoorde de blauwe plastic zak met 3325 gram cocaïne die er op 24 december werd gevonden Straf punten werden uit gedeeld aan de gemeente Nieuwieusen, omdat het een inwoner van deze plaats was die de zak met een straatwaarde van twee ton inleverde bij de politie voor onmiddellijke vernietiging. I Op het verzoek van een bewoner van f tQSiCICISCI de Naalrand in Den Hoorn om in deze VbËO_J straat enkele verkeersdrempels aan ken van schilder Corneille zijn if zondag te zien in galerie 't Ihuys in De Koog. Om 15.00 uur nt Chris Wilemse, dichter en lijver van een boekje dat is geil- reerd met werken van Tieille, de tentoonstelling, ropzijn ook keramische beel den te zien van Charlotte Brandt. De opening wordt opgeluisterd door muziek van Jaap Dros. 'Bijna kinderlijk naïef, maar erg in drukwekkend', omschrijft galerie houder René Geurtsen de zeef drukken van de schilder die ooit deel uitmaakte van de kunstenaarsgroep Cobra (1948-1951en die zich lieten inspireren door de 'spontane beel dende expressie van het kind'. Ook Ingrid Ie Roux is aan de Hogeschool van Amsterdam geslaagd voor de HBO-opleiding Maatschappelijk Werk en Dienstverlening. De oud- Texelse is als ambulant hulpverlener werkzaam bij een jongerencrisis- team, dat Amstelland en Meerlanden als werkgebied heeft. te brengen, zal niet worden ingegaan. In tegenstelling tot de verzoeker vindt de Overleggroep dat er in de straat niet te hard wordt gereden, althans met zodanig dat verkeersdrempels nodig zijn. In plaats daarvan zal wor den gezorgd voor parkeerhavens en bloembakken, passend bij de 30 km- status. Langs de hele Waddenkust is het goed zwemmen. Dat blijkt uit het re gulier onderzoek van Rijkswaterstaat, dat elke maand wordt gehouden. Het warmst was het water de afgelopen maanden bij Hollum (Ameland) en het helderst bij Huisduinen, maar het Texelse zwemwater bij De Koog komt over de hele linie als schoon en vei lig uit het onderzoek naar voren. Heel anders wordt daarover gedacht door de redactie van het weekblad Nieuwe Revu die in een eigen strand- test 'Zuidwest-Texel' uitroept tot het smerigste strand 'Texel profiteert als vanouds van zeestromingen die een constante vloed aan plastic netten, verfblikken, jerrycans en werk handschoenen laat aanspoelen', constateert de redactie. De bij het artikel geplaatste foto van onschuldig zeeschuim, dat met de eerste vloed weer van het strand verdwijnt, doet inderdaad het ergste vermoeden. Tijdens de Ronde om Texel liep onze zoon met vrouw en kinderen een rondje over de haven van Oude- schild. Daarbij was dochter Susanne van twee jaar met in haar handen knuffel Kitty, een lappenpop waaraan ze erg verknocht is en die onmisbaar is bij het slapen gaan. Tijdens de wandeling liep ze met de knuffel te zwaaien met als gevolg dat die uit haar handje schoot en met een boog in de haven belandde, waar hij vier meter van de kant bleef drijven. Va der en moeder zaten met de handen in het haar, want hoe krijg je die pop weer op het droge? Maar onver wachts kwam er hulp opdagen in de vorm van een politieboot die de ha ven indraaide om af te meren. Zoon Hans maakte van zijn handen een megafoon en brulde naar de boot: 'Hebben jullie een pikhaak bij de hand, want Kitty ligt in het water en het is van levensbelang, want Kitty is de onmisbare knuffel van onze diep bedroefde dochterDe mannen van de Hermandad reageerden spon taan, draaiden bij en via de pikhaak belandde de druipende knuffel weer in handen van onze opgeluchte klein dochter. Na een behandeling in de wasautomaat en de droogtrommel van oma ging Suzanne's avonds met een opgefriste knuffel slapen. Jan van Tunen Met slechts drie punten voorsprong op de nummer twee, is Jan van Wijk dit weekend jeugdkampioen gewor den van de Texelse golfclub. Hij had 77 slagen nodig voor achttien holes en ging met de Alan Rijksbeker naar huis. Op de tweede plaats eindigde Jaap Duin met 80 slagen. Derde werd Remon Koster (86). Het clubkampioenschap strokeplay voor senioren werd gewonnen door Geert Donga met 72 slagen na aftrek van handicap Klaas Denema en Martin Vlastra eindigden met 73 pun ten op een gedeelde tweede plaats. Bij de dames eindigde Tineke Oenema met 75 slagen net voor Janneke Kamstra, die ook 75 slagen nodig had. Derde werd Hanke den Boef (80). In een artikel in Dagblad De Limbur ger stelt journalist Ron Buitenhuis de vraag wanneer kinderen oud genoeg zijn om alleen op vakantie te gaan en waarom jongeren met meer met hun ouders op vakantie willen. Een groep leerlingen van het College Broekhin in Roermond lijkt 'Salou of Lloret de Mar helemaal te gek, maar helaas mogen sommigen pas alleen op va kantie als ze achttien jaar zijn 'Paul Ruys van de Hogeschool voor Toe risme en Verkeer in Breda vraagt zich af of tieners zoveel jonger op vakan tie gaan dan een aantal jaren gele den.' Wel denkt hij dat de bestem ming van veel jeugdigen verandert, waarbij het aanbod de vraag creëert. 'De bus naar Spanje is bijna goedko per dan de veerboot naar Texel.' 24-06-1952 24-06-2002 Op weg met zijn gevleugelde vrienden. Dankbaar voor alles wat hij tijdens zijn leven voor ons heeft betekend, geven wij u kennis dat van ons is heengegaan mijn lieve man, onze fijne va der en opa Carel Marie Boswijk Texel, t Badhoevedorp, 16 april 1924 18 juni 2002 Badhoevedorp: A.G. Boswijk-Keijser. Hoofddorp: Carel en Ria Marion Martin Amsterdam: Albert en Daniëlle Remy Fleur Kim Badhoevedorp, De Meerwende Kamerlingh Onneslaan 131 Correspondentie-adres: Bredholm 4, 2133 JK Hoofddorp. De begrafenis heeft heden, vrijdag 21 juni. plaatsgevonden op de Algemene begraafplaats te Den Burg. Lieve pap en mam, opa en oma, van harte gefeliciteerd met jullie Jullie kinderen en kleinkinderen Langs deze weg willen wij iedereen hartelijk bedanken die door bezoek, kaarten, bloemen of cadeaus ons 50-jarig huwelijksfeest tot een onvergetelijke dag heeft gemaakt. Ook namens kinderen en kleinkinderen, hartelijk bedankt. Klaas en Tiny Druif VRIJDAG 21 JUNI 2002 hstdruk van Corneille, te zien op de 8 in galerie T Posthuys. Keramische kunst van Charlotte Brandt nu hij bijna tachtig jaar is, leeft het kind in Corneille nog volop. Zijn af beeldingen kenmerken zich door ogenschijnlijk kinderlijke eenvoud en primaire, felle kleuren. Op één werk na hangen er geen schilderijen van de oude meester, maar zogeheten gra fieken, ofwel zeefdrukken, waarvan er dus meerdere zijn gemaakt. Geen unieke exemplaren, maar daardoor voor de kunstliefhebber met wat min der financiële armslag wel wat betaal baarder. Het liefst zou Geurtsen, die de expositie heeft opgedragen aan zijn zaterdag geboren dochtertje Djanée, Corneille zelf bij de opening hebben, maar een bezoek aan Texel zit er voor de drukbezette schilder nog even niet in. Het is niet toevallig dat op dezelfde expositie aardewerk van Charlotte Brandt is te zien De figuren in haar werk ademen de sfeer van Cobra en kenmerken zich door primaire kleu ren. 'Elk beeld is een samenvatting van mijn fantasie, emoties en stem ming van het moment', aldus de kun stenaar. die haar inspiratie uit het dagelijks leven en de natuur haalt. Jeanine Trijntje Johanna Boon uit De Cocksdorp is aan de EFA in Am sterdam geslaagd voor de PABO- lerarenopleiding. Imme E. Wassink uit Den Burg is aan de Hogeschool Alkmaar, afdeling conservatorium, afgestudeerd in het vak Schoolmuziek B Ze behaalde een eerstegraads bevoegdheid. Vol gende jaar hoopt ze aan dezelfde school af te studeren in het vak Do cerend Musicus Dwarsfluit.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 3