Commissie gevoelig voor kritiek van omwonenden 4 Antennemast naar kleidepot IJsdijk 5 Sluiting postkantoor nog niet van de baan Bouw kantine SVO kan alsnog van start 9 .TEXELSE COURANT Witte Zeehond Milieuvergunning voor verboden loonwerkbedrijf VflM DE LRRT5TE KUIPERS, HÖHNERS,60TTSCHRLS EN BLOK 7d VELDENS. 0P=0P Een HIN(derlijke) verkoop Opvang gezocht voor uitgewezen asielzoekers Hondenactie Hele opbrengst antennes naar voetbalclub VRIJDAG 21 JUNI 2002 liet het bedrijventerrein aan de aagwaalderweg, maar het klei- epot van Rijkswaterstaat aan de Isdijk wordt waarschijnlijk de plek Oudeschild waar de 55 meter oge C 2000-antennemast wordt eplaatst. De raadscommissie randgebied toonde zich gevoelig oor de bezwaren van omwonen- en en gaf het college opdracht jmen met het ministerie van Bin- enlandse Zaken de geschiktheid m de alternatieve locatie nog ens goed te onderzoeken. Het arkeerterrein bij de vuurtoren erd ondanks bezwaren van de lerkgroep Landschapszorg wél s meest geschikte plek gehand- aafd. raadszaal was dinsdagavond flink ivuld met bewoners en omwonen- m van het Oudeschilder bedrijven- rrein. die samen zestien bezwaar- hriften hadden ingediend. De eesten spreken daarin de vrees uit it de straling van de masten gevaar jlevert voor de gezondheid van met ime de vele jonge kinderen in de uurt Buurtbewoner Jaap Kreeft ihtte de bezwaren nog eens toe en ■rtelde dat er ook veel angst bestaat In or blikseminslag en lawaaioverlast harde wind. iter de Geus probeerde namens het irantwoordelijke ministerie de zor- enweg te nemen. Hij vertelde dat de asten - onderdelen van een lande- r communicatienetwerk voor poli- brandweer, ambulancediensten marechaussee - worden voorzien in bliksemafleiders, terwijl uit onder- lek van de Nederlandse Gezond- idsraad zou blijken dat het ralingsgevaar gering is. Hij wees er jvendien op dat het ministerie de catie met zelf heeft bedacht, maar it die in samenspraak met het (vo lei college is uitgekozen en dat ook raad zelf zich enthousiast had itoond De Geus kreeg steun van «ttiouder Nel Eelman, die ver aarde dat er is 'gewikt en gewogen' adat de locatie 'in goed overleg' tot land is gekomen. Veel begrip ecommissieleden toonden echter grip voor de bezwaren van de wenden. Joop Groeskamp zei mens Texels Belang ook niet zo «tist te zijn over de gezondheids- eo's en riep de geschiedenis van best in herinnering. 'Veertig jaar geleden was dat hét bouwmateriaal, nu mag je het met eens meer aanra ken. Ik kan me de zorgen van de be woners goed voorstellen.' Andere commissieleden lieten soortgelijke geluiden horen. Alleen Arthur Ooster- baan (GroenLinks) liet zich niet zo maar overtuigen. Volgens hem is een bedrijventerrein juist bij uitstek ge schikt voor plaatsing van 'lelijke en ontsierende voorwerpen'. Dat er in Oudeschild mensen mogen wonen, was destijds een verkeerde beslis sing geweest, waartegen zijn partij zich altijd zou hebben verzet. 'En nu zitten we met de gebakken peren.' Hij meende overigens dat wie op een bedrijventerrein gaat wonen, reke ning moet houden met activiteiten die in woonwijken niet zo snel worden toegestaan. Oosterbaan vond wel dat de bezwaarmakers gelijk hadden met hun argument dat plaatsing van de mast aan de Laagwaalderweg veel geld kost, aangezien er eerst een toegangsweg voor moet worden aangelegd, terwijl de locatie aan de IJsdijk uitstekend bereikbaar is. Niet gelukkig De Geus toonde zich niet erg geluk kig met de conclusies. Volgens hem kan de bouw niet meer worden uitge steld, aangezien het systeem C 2000 volgend jaar al in gebruik wordt ge nomen. Voor slechts drie locaties in heel Noord-Holland moet nog toe stemming worden verkregen, ver telde hij. Dat betreft behalve Oude schild en De Cocksdorp Sint Maartenzee, in de kop van de provin cie. Tegen de derde locatie op Texel, het parkeerterrein aan de Nikadel in De Koog, zijn geen bezwaren gere zen. Nadeel van de locatie IJsdijk is ook dat deze door de gemeente is aangewezen om er eventueel wind molens te plaatsen en dat dergelijke hoge bouwwerken volgens De Geus de werking van een antenne versto ren. Er rest de aanvragers echter weinig anders dan te onderzoeken of de antenne alsnog op het kleidepot van Rijkswaterstaat kan worden ge plaatst. Vuurtoren Binnenlandse Zaken kreeg wel fiat om een antenne te plaatsen op de parkeerplaats bij de vuurtoren, in plaats van óp de vuurtoren, zoals de commissieleden zelf liever hadden gezien. De Geus wist zijn gehoor er echter van te overtuigen dat deze narokende Witte Zeehond in het gebied De Bollen, een paar mijl ten oosten van Oudeschild. De dertig opvarenden bleven ongedeerd 'l de brand die de rondvaartboot gistermiddag verwoestte. (Foto van Hsttumj VERVOLG VAN PAGINA 1 ïbestrijden. De Witte Zeehond was tmiddels vastgelopen op een zand- lank. jeddingboot de Dorus Rijkers en de «astal Digger van rederij Waterweg, «iden uit Den Helder, blusten even ts het vuur. Reddingboot De Zalm "De Koog en de waarnemende red- Jngboot Jacoba Elisabeth uit De 'Ocksdorp waren aanwezig om hulp 5 verlenen. De Koninklijke Marine 'tuurde haar marineblusboot, duik- 'aartuig Cerberus en mijnen- «stri|dingsvaartuig Maassluis. Ook i5" patrouillevaartuig van de mare- faussee schoot te hulp. De redding- weg van De Cocksdorp haalde twee «tdingsvlotten (dinky's) van de Witte ■eehond uit het water en bleef verder 'hnd-by ti|dens het blussen. 'We •aren aanwezig voor het geval een kJ'pverlener te water zou raken', zegt ^hipper Charles Douma. De Zalm haven. Ze deed dat in opdracht van eigenaar Hutjes. Nadat Rijkswater staat (RWS) erin had toegestemd dat het uitgebrande schip in de haven zou worden aangelegd, trok Boom het schip los van de zandbank. Het werd afgemeerd bij het stenendepot van de firma Daalder. De Jacoba Elisabeth en de Dorus Rijkers assis teerden de TX 10 bij het terugvaren van de Witte Zeehond naar de haven. De twee reddingboten 'stuurden' de achterkant van de rondvaartboot. Tijdens de brand kwam er geen olie in het water terecht. Volgens woord voerder Verburg van de Kustwacht werd dat geconstateerd vanuit een helikopter die boven de Witte Zee hond vloog. De politie te water doet verder onderzoek naar de oorzaak. Volgens Verburg viel daar gisteren nog niets over te zeggen. Kapitein Aad van der Knaap van de Witte Zeehond was te ontdaan om al een verklaring af te kunnen leggen aan de politie. Hij zei blij te zijn dat alle opvarenden het schip zonder kleer scheuren hadden verlaten. teel eveneens stand-by. Haven ^TX 10 sleept de Witte Zeehond Meren rond 18.00 uur terug naar de Martin Kikkert heeft voor zijn vee houderij (schapen en paarden) maar ook voor zijn loonwerkbedrijf in Westergeest van de gemeente een milieuvergunning gekregen, hoewel een loonwerkbedrijf op deze plaats niet is toegestaan. De milieuwetgeving staat echter los van de planologische voorschriften. Dus wordt een vergunning verstrekt als het betreffende bedrijf zich houdt aan de milieuregels, zoals de ammoniakvoorschriften. Om te voor komen dat Kikkert denkt dat door het krijgen van de milieuvergunning zijn loonwerkbedrijf is gelegaliseerd, zal het college hem er schriftelijk op wij zen dat het anders zit. In het algemeen is het wel mogelijk dat de houder van een agrarisch bouwblok vrijstelling krijgt voor een loonwerkbedrijf, maar het bedrijf van Kikkert ligt in het Hogeberggebied en daar is het verlenen van deze vrijstel ling uitgesloten. ut w. locatie technisch ongeschikt is, aan gezien de vuurtoren zelf verstorend werkt. Bovendien hangt het bouw werk 'mudvol andere apparatuur', waardoor het optimaal functioneren van de antenne met kan worden ge waarborgd. Even leek Adriaan Dijk- sen van de Werkgroep Landschaps zorg de commissie nog op andere gedachten te brengen. Hij betoogde dat de plaatsing niet is getoetst aan de Vogel- en Habitatrichtlijnen, Euro pese regels die voorschrijven uiterst zorgvuldig met de natuur om te gaan. Een 55 meter hoge antenne druist in tegen de bedoelingen van het Natio naal Park Duinen van Texel, terwijl de plaatsing met eens zou zijn bespro ken in het overlegorgaan van het Nationaal Park. Toen één van de ambtenaren echter verklaarde dat een en ander inmiddels gebeurd is, besloten - met uitzondering van Oosterbaan - alle commissieleden hun bezwaren in te trekken. De voor man van GroenLinks noemde het 'storend dat er kennelijk wel is ge toetst, maar dat het college hiervan geen melding heeft gemaakt'. Hij eiste een schriftelijke verklaring dat dit inderdaad is gebeurd. 'Ik wil niet nog eens zoiets als met Panorama meemaken', verwees hij naar de sle pende affaire rond de transactie tus sen de gemeente en de Nederlandse Jeugd Herberg Centrale. Dijksen toonde zich verbolgen dat hij van voorzitter Piet Standaart met meer mocht reageren op de verkla ring van de ambtenaar en verliet boos de raadszaal. 'Ik heb met verbazing gehoord dat er een toetsing is ge weest, want die heb ik bij de tervisie- legging met gezien en ik weet eigen lijk wel zeker dat die er toen ook niet was. Ik zou daarom wel eens willen weten hoe er getoetst is', vertelde hij naderhand. De bespreking in het Overlegorgaan valt in ieder geval nauwelijks serieus te nemen, aldus Dijksen. 'Er is pas over gesproken toen al besloten was dat die antenne er zou komen. Ik vind dat de leden van het Overlegorgaan ook geen goede rol hebben gespeeld, want ze hadden wel wat meer verzet mogen bieden. Ze hebben over zich heen laten lopen.' De Werkgroep Landschapszorg lijkt zich met bij het besluit neer te leggen. 'We moeten het nog bespreken, maar ik verwacht dat we doorvechten en desnoods naar de rechter gaan.' Drie asielzoekers die gisteren on der toezicht van de politie uit op vangcentrum Noorderbuurt zijn gezet hebben tijdelijk onderdak gevonden bij een vrouw uit Den Burg. Het betreft twee uitgeproce deerde mannen uit Azerbeidzjan en Bosnië en een zoon van één van hen. Eén van de mannen moest volgens de vrouw zijn echtgenote met vijf kinderen achterlaten. 'Ze moeten het land uit, maar kunnen geen kant op. Ze hebben geen pas poort, geen geld, helemaal niets', al dus de vrouw, die zich het lot van het drietal heeft aangetrokken en uit veiligheidsoverwegingen met met haar naam in de krant wil. 'Ze zijn op straat gezet en moeten het nu zelf maar uitzoeken. Ik heb ze maar in huis genomen, maar mijn apparte ment is niet groot genoeg om ze on derdak te verschaffen. Een vertegen woordiger van de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland doet wat hij kan, maar hun toestand is vrij wel hopeloos. Ze krijgen met de sta tus van asielzoeker, maar terug kun nen ze ook niet, want dan worden ze meteen opgepakt.' Eén van de man nen kampt volgens de vrouw met hoge bloeddruk 'Die uitzetting ging zo snel, dat hij geen kans kreeg zijn pillen mee te nemen.' Dat de echtge note en de vijf (jonge) kinderen niet zijn uitgewezen, komt doordat zij nog met zijn uitgeprocedeerd De Texelse Vrouw is op zoek naar Texelaars die vluchtelingen ondêrdak kunnen bie den. Ze is te bereiken via telefoon nummer 322896. Postkantoren BV gaat er nog steeds vanuit het postkantoor van Den Burg komend najaar bij een ondernemer te kunnen onderbren gen. Volgens een woordvoerder zijn gesprekken gaande, maar een naam wordt vooralsnog niet prijs gegeven. Veel Texelaars reageerden aange naam verrast, toen ze een mailing van TPGPost in de bus kregen, waarin mededelingen werden gedaan over de aangepaste dienstverlening. Op lijst kwam ook het postkantoor aan de Parkstraat voor, waaruit werd ge concludeerd dat kennelijk van sluiting was afgezien. Een misverstand, al dus Postkantoren BV. In de kleine let tertjes onderaan de lijst staat dat het de situatie per 10 juli 2002 betreft, terwijl de voorgenomen verhuizing komend najaar zal plaatsvinden. In reactie op verontruste geluiden op Texel - er is zelfs een actiegroep op gericht -, benadrukt de zegsman dat de angst onterecht is. 'Den Burg houdt een postkantoor, waarbij de huidige dienstverlening blijft gehand haafd. Dezelfde service die klanten nu gewend zijn, wordt straks ook vanuit de nieuw vestiging geleverd Daartoe behoort bijvoorbeeld ook het overschrijven van kentekenbewijzen van auto's.' VERVOLG VAN PAGINA 1 deze week, tijdens de projectweek, ook beziggehouden met de aanlijning. Liza Koster, Damëlle Rump, Marieke de Goede en Kim Lagerweij bedachten een plan om honden een gehoorzaamheidstest te laten volgen. Doen ze het goed, dan krijgen ze een pasje of een penning en mogen ze vrij rondlopen. Gaat het fout, dan moet de eigenaar de pas weer inleveren en moet de hond aan de lijn. Corry Heijne, optredend als loco-bur gemeester, toonde zich onder de in druk van de hoeveelheid handteke ningen. Ze wees erop dat de aanlijnplicht in principe een zaak van het college is die verder niet in de gemeenteraad aan de orde komt. Ze beloofde wel dat er rekening gehou den zou worden met de handtekenin gen. De overlast van hondenpoep kwam tijdens de bijeenkomst in de raadzaal ook aan de orde. Zijm vond dat het beter zou zijn als in alle dorpen een aanlijnplicht zou komen. Daarmee zou de overlast beter in de hand ge houden kunnen worden. Maaskant haalde een voorbeeld uit Hoevelaken aan. 'Daar staan op elke straathoek palen met zakjes waar je honden poep kan opruimen.' Heijne stelde de vrouwen voor met dergelijke ideeën aan te kloppen bij de politieke partijen om de voorstellen op de agenda te krijgen. 'Reken dan ook meteen uit wat het kost.' Dat laatste was tegen het zere been van Ellen, die vond dat zij in de loop der jaren al voldoende aan hondenbelasting had betaald. Ze stelde Heijne meteen in het vooruit zicht met heel veel honden naar Den Burg te komen als er mets aan de voorgenomen aanlijnplicht zou ver anderen. Tegen het voorgenomen besluit van b en w kunnen tot maan dag 24 juni zienswijzen worden inge diend. Staatsbosbeheer, eigenaar en be heerder van het grootste deel van het Nationaal Park De Duinen van Texel heeft de gemeente verzocht op een deel van de Hors de aanlijnplicht wel in te stellen. Dan gaat het om de de len waar bijzondere broedvogels als de dwergstern en de strandplevier hun broedplaatsen hebben. SBB ziet het liefst tot honderd meter rondom de broedplaatsen een aanlijnplicht. Ook op plaatsen waar dieren grazen, zou een aanliinverbod moeten ko men. SV Oosterend, de dorpscommissie en de gemeente zijn het woensdag eens geworden over de verdeling van de huuropbrengst van alle antennemasten op het terrein van SVO. De eerste drie jaar gaat die, zoals al eerder werd afgesproken, in z'n geheel naar de voetbal vereniging. Na die drie jaar mag de dorpscommissie bepalen wat er met de opbrengst van drie van de vier masten gebeurt. Alleen als SVO op eigen kracht niet kan vol doen aan de financiële verplichtin gen die voortkomen uit de bouw van de nieuwe kantine, dan vloeit het geld naar de voetbalclub. De kantine die de club wil bouwen kost bij elkaar €240.850.-. Met de huuropbrengst van de vier antenne masten (elke mast €3.600,- per jaar) kan de club een deel van de kapitaal- slasten financieren. SVO en de dorpscommissie hadden afge sproken dat met de huur van de mast van Telford die er al staat een lening van €54.000,- van de gemeente kan worden afgelost. Met de opbrengst van de andere drie masten kan een gemeentelijke lening van €32.400,- in drie jaar worden afgelost. Na die drie jaar is het aan de dorpscommissie om te besluiten wat er met het geld gebeurt. Een afspraak op basjs waar van het vorige college volgens SVO de gevraagde leningen en de investeringssubsidie van €67.400,- zou verstrekken. Het nieuwe college wilde echter niet het risico lopen voor de rente en aflossing op te draaien als SVO in financiële problemen zou ko men. Vandaar de eis voor de garant stelling dat het geld in geval van nood ook na drie jaar naar SVO zou gaan. SVO heeft alle vertrouwen in een slui tende begroting en verwacht dat de dorpscommissie volgens afspraak over drie jaar over de huur kan beslui ten. Alle politieke partijen gaven wethou der Annie Hin (Sport) woensdag avond tijdens de raadscommissie Welzijn het advies de lening en de subsidie te verstrekken Overigens verbonden de fracties van D66, CDA en Texels Belang er wel de voor waarde aan dat SVO de bouw pas start als daadwerkelijk de zekerheid bestaat dat de masten gebouwd mogen worden. Want de mast van Telford staat er inmiddels, voor de drie anderen is de vergunning nog in procedure. Bovendien heeft een buurtbewoner bezwaar aangete kend, terwijl telecombedrijven Ben en Dutchtone de huur hebben toege zegd, maar KPN nog niet heeft gete kend. Naar verluidt wacht dit bedrijf de procedure nog even af. Ovengens laat het bereik van KPN in Oosterend te wensen over en moet ook KPN uiteindelijk wel huren. Naar verwach ting zal er binnen afzienbare tijd ze kerheid zijn. Het kan SVO niet snel genoeg gaan. De club wil in september met de bouw beginnen. 'Uitstel gaat met', aldus voorzitter Ewald Witte 'Vol gend jaar is het Oosterend Present en heeft iedereen in het dorp de handen vol. Zie dan maar eens een vrijwilli ger te knjgen.' Wethouder Annie Hin verwacht dat er vóór aanvang van de begrotingsvergadering op 18 juli dui delijkheid over de procedure zal zijn. De club wil het niet afwachten en is druk doende om binnen het dorp zelf garantstelling te vinden. Leden van de raadscommissie Welzijn konden tijdens de vergadenng woensdagavond met eigen ogen zien dat de nieuwe kantine die SVO wil bouwen geen overbodige luxe is. foto g»wö Tmnwman)

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5