Met zó 'n team muziek maken, dat is het mooiste wat er is' EMinder invloed landbouw in mammoetwaterschap 1 7 Studio- én live-CD van pretentieloze Jugbros Promotieplan OSG-leerlingen voor bagagebusje Grisnigt enige Texelaar in overgangsbestuur TEXELSE COURANT Sirenes lang niet overal te horen VOC-dienst deels verregend Brandweervrouw Mannenkoor naar Friesland tfc >VM ikkeerd. VRIJDAG 21 JUNI 2002 'rachtig, maar live zijn jullie héél anders', oordeelden kenners an The Jugbros over de opnamen voor de nieuwe CD. Het ordeel was juist, maar het moment misschien wat ongelukkig ekozen, omdat het schijfje al bijna klaar lag om op de markt worden gebracht. De bandleden lieten zich er niet door van ewijs brengen. 'Dan maken we er toch nog één', reageerden ekalm, waarna in de nettenschuur op de NlOZ-haven op de neest primitieve manier genoeg nummers werden ingespeeld oor een tweede CD. Resultaat is maar liefst twee uur muziek, astgelegd op een dubbelalbum met de veelzeggende namen uil dressed en Naked. bij de eerste keer luisteren vallen verschillen op. Op Naked worden i zangpartijen begeleid door slechts ■ee gitaren en een kale drum. Op II dressed - net als de vorige CD igenomen in de van alle gemakken xraene studio van rockgroep Nor aal m Vorden - had The Jugbros igeen bassist, Rikus Kloosterhuis, bestond de band uit vier muzikan- i. Op de soms behoorlijk uit sponnen nummers spelen boven- en gastmuzikanten mee gitaristen its Bonne en Carel Adriaans, wofonist Jan Kuhne en drie vrien- >n en een vriendin uit Twente, die de an Ahtergrondzang voor hun rekening men. Bijzondere rollen zijn daar- ast weggelegd voor Ariën van kelens, die een mantra maakte, de •kker van Frits Bonne en de koeien n de familie Van Leeuwen van eve Fak Fak, die het lied De Boer De muziek klinkt bijzon- 'gelikt' en doet in weinig onder «ajiordie van collega-groepen als De en Van Dik Hout is heel anders werken. We heb- een week lang in de studio gebi- Je neemt alle instrumenten één op en kunt er daarna net aan blijven sleutelen tot je het helemaal goed vindt. Elke oneffen heid kun je eruit halen. In de schuur hier, tussen de boten en de netten in, moest alles in één keer goed. Als ie mand in de fout ging, kon je allemaal opnieuw beginnen. Toch stond alles er in twee avonden op. Dat is zeker ook een verdienste van Jeroen Haak, de man achter de knoppen. Hij heeft grote oren, great ears Hij heeft ons ter plekke op elkaar afgestemd. Er is daar met gemixt, niet gemasterd, niks. Heel knap', vertelt gitarist Ewout Adriaans, die alle muziek en teksten heeft geschreven en samen met drummer Hans Vlaming bandlid van het eerste uur is. Gitarist Hannes van Angeren maakt het trio compleet. Bierflesjes De heren zitten bij elkaar in de woning van Adriaans, die als havenmeester van het NIOZ op steenworpafstand van zijn werk woont. De tafel in de huiskamer is gevuld met pakjes shag en volle asbakken. In sneltreinvaart worden er (lege) bierflesjes bijgezet, terwijl de sterke verhalen en de melige anekdotes in een even hoog tempo door de lucht vliegen. Wie ze met kent, zou zich waarschijnlijk niet kunnen voorstellen dat de drie gere nommeerde muzikanten zijn, die ge regeld voor optredens worden ge vraagd, tot in België toe. Ondanks het nuttigen van vele flessen VOCP - 'bier is slecht voor je keel, cognac spaart ie stem' - werd tijdens de opnamen evenwel hard gewerkt 'We hebben een week lang in een familiehotelletje gezeten, met lekker eten, een hoop lol en genoeg te drin ken. We liepen steeds te geiten. Maar als we de studio ingingen, werden we meteen serieus. Dat was eigenlijk heel gek. En als je dan een tijdje be zig bent, ga je er helemaal in op. We begonnen 's ochtends om tien uur en we hebben wel gehad dat we tot één uur 's nachts doorgingen', vertelt Van Angeren. Vlaming: 'Bert, de beheer der van de studio, zei soms ook ge woon. de v/pe is er nu, we gaan nog een uurtje door. Dat sloopt wel hoor. Je trekt vierentwintig uur per dag met elkaar op, dat is ontzettend intens. Na een week studio ben je helemaal ver rot.' Van Angeren springt erop in: 'Maar het is wel goed voor je motor. Voor mij is het een droom. Met deze jongens, met zo'n team muziek ma ken, dat is het mooiste wat er is. Dan ben je heel rijk. En wie mag er nou een week de studio in? Te mad voor woorden invloeden Het dubbelalbum bevat in totaal der tig nummers, waarin invloeden als blues, folk, country en rock 'n' roll doorklinken, maar die onmiskenbaar ook het geluid van The Jugbros heb ben. Vier soms vijf akkoorden, meer zijn het er niet, geven ze zelf grif toe. Toch zit de muziek knap in elkaar, waarbij vooral de fraaie samenzang opvalt. Aan de basis staat het schrijverstalent van Adriaans, die van Gemiddeld drie keer per week verzorgen Hans Vlaming. Hannes van Angeren en Ewout Adnaans een optreden. De foto werd vorige maand genomen tijdens Texelpop. (rota cvnva nmrrwrrwn vele markten in de muziek thuis is en het ook belangrijk vindt dat de veelal van heimwee doordrenkte teksten goed zijn. 'In het Nederlands of En gels, dat is met zo relevant. Vroeger schreef ik altijd in het Engels en op aandringen van Willem Terhorst, van Normaal, ben ik me daarna ook steeds meer in het Nederlands gaan uitdrukken. Nu schrijf ik weer voorna melijk Engelstalige liedjes. De teksten laat ik controleren door mijn broer, die elf jaar in de VS heeft gewoond. Nog liever zou ik ze door een native laten beoordelen.' De nummers op de CD zijn niet alle maal nieuw. Sommige gingen al zes of zeven jaar mee, maar Home is where the heart is, het laatste num mer op Naked, was nog maar een week oud toen het werd opgenomen 'Voor we naar de studio gingen, heb ben we een selectie gemaakt en die op vier cassettes van allemaal een uur gezet Daarna ga je steeds ver der selecteren. Voor Naked waren er heel wat nummers waar ik niks mee kon, waar ik een beetle vast mee zat. Een paar keer zei Hannes: laat mize eens zingen, en toen werden het zo maar goeie liedjes. Alles viel op z'n plek. Uiteindelijk zijn de beste liedjes op de CD gekomen.' Vlaming: 'The best of. zeg maar.' Optreden Veel repeteren en optreden heeft de band verder doen 'groeien' Adriaans: 'In het seizoen treden we gemiddeld drie keer in de week op Altijd één keer in Het Vooronder en éen keer in De Slock en meestal nog wel ergens anders ook. Het is slo pend, want we spelen plankgas en we hebben de volgende dag ook al lemaal weer ons werk en gezin.' De drang om te spelen én de weten schap dat hun toehoorders ervan genieten, zorgt er evenwel voor dat de gang naar het podium toch steeds weer wordt gemaakt Van Angeren: 'Mensen vinden ons leuk. We zijn natuurlijk ook een paar knappe kerels bij elkaar.' Adriaans: 'In Het Vooron der spelen we vaak voor de Bruine Vloot. Komen er van die gezonde Friezen binnen, met rode neuzen. We hebben wel meegemaakt dat ze in de pauze zelf het refrein zongen Dat is natuurlijk prachtig Maar we gaan niet naast onze schoenen lopen. We heb ben geen pretenties en maken ons absoluut geen illusies.' Vlaming: 'Een paar dagen voor het Rondje Texel stonden we in die grote tent op het strand te spelen. Mooi hoor, prach tig geluid, perfect licht, dranghekken. Alleen zaten er maar tien man in de zaal. Toch hebben we een te gekke avond gehad. En daar gaat het om.' Joop Rommets De sirenes waarmee in geval van een ramp de bevolking wordt ge waarschuwd, zijn op Texel lang niet overal te horen, zo is gebleken bij de proef op 5 juni. Om verbete ring in de situatie te brengen, zul len er op diverse plaatsen sirene- masten bij moeten, maar het college vindt dat het Ministerie van Binnenlandse Zaken voor de kos ten daarvan moet opdraaien. Al eerder was geconstateerd dat extra masten nodig zijn in De Waal, Oost en Den Burg. Bij de proef van 5 juni (waarbij leden van de brandweer zich op allerlei punten luisterend op stelden) is duidelijk geworden dat de sirene van het Landsdiep bij de veer haven op de Amaliaweg binnenshuis met is te horen en op de Westerweg helemaal niet. Verder is de sirene van de Nikadel in De Koog slecht te ho ren op de Bosrandweg en de sirene in de grote PTT-mast aan de Waalder- straat in Den Burg was in belangrijke delen van Den Burg en op de Wester weg met te horen. In De Cocksdorp merkte men vrijwel mets van de si rene die aan de Krimweg staat en over de sirene bij Rab in Oudeschild werd gemeld dat de lage tonen rede lijk te horen waren maar de hoge niet Texel is geen uitzondering. Ook in andere delen van het land laat de 'dekking' van het sirenegeluid te wensen over Het ministerie is dan ook van plan meer masten neer te zetten, gebruik makend van de gege vens die na de proeven door de di verse gemeenten zijn doorgegeven In het Zeemanskerkje in Oudeschild vindt zondag een kerkdienst plaats zoals die werd gehouden in de begin jaren van de VOC. Voorganger domi nee Caroline der Nederlanden leest gedeelten uit een historische preek en er zullen liederen uit de VOC-tijd worden gezongen. De dienst begint om 11.00 uur. De slagbaltoernooien, die voor deze week op het programma stonden, konden slechts gedeelte lijk doorgang vinden. Op woens dag genoten de deelnemende kin deren onder fraaie weersomstan digheden van mooie en gezellige sport. Maar een dag later moest het toernooi in Den Burg worden afgelast in verband met de over vloedige regen. Er wordt nog ge zocht naar een vervangende da tum. de eerste plaatsvervanger. Arie Lap uit Den Hoorn staats als eerste re serve voor de vertegenwoordiger van de ingelanden (bewoners) genoteerd. Lokale verankering 'Texel hecht er grote waarde aan een zetel in het overgangsbestuur', aldus Grisnigt (63), 'We lopen het risico dat als ik me niet beschikbaar had ge steld, het eiland geen kans heeft om over het waterschap mee te bestu ren. Het waterschapsbestuur vindt de lokale verankering erg belangrijk, want iemand uit het gebied weet waarover hij praat. Vandaar dat ik namens district Texel naar voren ben geschoven.' Een garagehouder in het waterschap, dat ligt niet voor de hand. Grisnigt zetelt al vanaf 1978 in het bestuur van het waterschap. Eerst bij waterschap Texel en toen dat in 1993 fuseerde bij waterschap Hollands Kroon, waar hij binnen het dagelijks bestuur sinds twee jaar de portefeuille Financiën beheert. 'Ik ben geen agrariër, maar heb wel belangen in de landbouw. Ik zal Texel zo goed mogelijk proberen te vertegenwoordigen. Ik voel me betrokken bij het waterschap en wil me er voor inzetten.' Mocht de Texelse landbouw iemand uit de eigen gelederen naar voren willen schuiven, dan is de vraag of die het haalt bij de verkiezingen Want binnen het nieuwe hoogheem raadschap heeft Texel qua stemmen niet zoveel in te brengen. Als lid van het bestuur hoopt Grisnigt een brug te zijn tussen Texelaars en het be stuur van het hoogheemraadschap. 'Als er hier bepaalde wensen leven, is het handig mij daarvan in kennis te stellen, zodat ik waar nodig de hel pende hand kan bieden.' Zijn benoe ming houdt automatisch in dat Grisnigt zich beschikbaar stelt voor de verkiezingen in mei. OSG-scholieren Joeren Bergman, Suzanne Meer vakantiegangers moeten hun auto in Den Helder laten staan. Ze moeten hun bagage met een busje kunnen meegeven, die het naar hun vakantieverblijf brengt, en zelf de fiets pakken. Het werkt alleen als deze service bij iedereen be kend is. Daarom moet zo'n busje goed onder de aandacht worden gebracht. Dat vinden Suzanne Posthumus, Joeren Bergman en Nienke Duinker uit klas 2 Havo- Atheneum van OSG De Hogeberg, die hun promotieplan donderdag middag aan verkeerswethouder Corrie Heijne overhandigden. Met het plan wil het drietal de leef baarheid op Texel een positieve im puls geven. Dat was precies de be doeling van het project 'Leefbaar Texel', dat deze week op OSG De Hogeberg werd gehouden en waar van de resultaten vanmorgen werden gepresenteerd. Alle leerlingen uit de tweede klas kregen de opdracht te bedenken hoe ze het eiland leefbaar der kunnen maken. Er waren ideeën over hoe Texel schoner zou kunnen worden, voor een glijbaan op het strand en voor meer aandacht voor de duinen. Het groepje van drie dat graag min der auto's ziet, constateert dat de doorsnee toerist liever met de bagage met de fiets mee neemt. 'Ze kiezen daarom allemaal voor die makkelijke manier, de auto Er is een simpele oplossing voor dit probleem: een bagagebusje.' De leerlingen onder zochten of dit mogelijk is op Texel Ze kwamen er achter dat zo'n busje al bestaat, maar ontdekten ook een beperking: 'Het kan alleen gebruikt worden als een arrangement is ge boekt, bijvoorbeeld voor het Waddenhoppen. Hierbij word de ba gage door de Telekomtaxi vervoerd. Of een vijfdaagse fietstrektocht. Hier bij wordt de bagage weggebracht door een busje van de fietsen- verhuurder op 't Horntje.' Dit was niet Posthumus en Nienke Duinker met het persb precies het bagagebusje dat de leer lingen voor ogen hadden. 'Het moet worden uitgebreid, ledereen moet er gebruik van kunnen maken en weten dat het bestaat.' Daarmee sneden ze een ander probleem aan. 'Het is nau welijks bekend bij onze gasten en daarom wordt er veel te weinig ge bruik van gemaakt. De service moet dus beter worden gepromoot.' Reclame maken voor het bagage busje kan volgens het drietal op ver schillende manieren. 'Er kan een bord worden geplaatst op de haven van Den Helder. Als mensen daar zien dat hun bagage voor een aardig prijsje vervoerd kan worden, zullen ze eer der hun auto laten staan. Ze kunnen dan op de fiets gaan of er eentje hu ren bij aankomst op Texel.' Ook ont wierpen de leerlingen foldertjes, om meer bekendheid aan het bagage busje te geven. Ze vonden de WV bereid dit bij hun Texel Vakantie Reis gids in te sluiten. Maar ook dat vonden de leerlingen nog met toereikend 'Mensen maken er sneller gebruik van als het busje meer opvalt.' Het leek ze een goed idee om het busje door een jonge talentvolle kunstenaar te laten be spuiten met graffiti. Maar door wie? Na enig denkwerk hadden ze de op lossing: een wedstrijd waarin ze geïn teresseerde kunstenaars uitnodigen een graffitiontwerp te maken. Het moet realiseerbaar zijn en enkele Texelse kenmerken bevatten, zoals de vuurtoren, schapen, zeehonden, de zee, de duinen en het strand. 'Een prachtig idee', vond wethouder Heijne, die bewondering had voor moeite die ze deden om het auto verkeer op Texel terug te dringen. Ze voorzag wel een probleem. 'Waar moeten al die auto's in Den Helder staan? Er is nooit genoeg parkeer ruimte.' Nu er wordt nagedacht over verplaatsing van de haven, zit het er volgens Heijne niet in dat er voorlo pig een grote parkeerplaats bij de boot in Den Helder wordt aangelegd. en folders over het bagagebusje. (foto GexaU Timmerman! De 25-jarige Judith Bredewold uit Julianadorp sluit zich per 1 juli aan bij de Texelse brandweer. Ze is de derde vrouw die deel uitmaakt van het korps, dat daarmee op een sterkte komt van 47 personen. Bredewold werkt bij het NIOZ en is lid van de bedrijfsbrandweer. Van com mandant Theo Kuip van dit bednjfs- korps, die ook bij de Texelse brand weer zit, kreeg zij de tip om te solliciteren. De nieuwe brandweer vrouw reist dagelijks van haar woon plaats naar haar werk op Texel. Dat zij 's nachts niet voor een brand op het eiland kan uitrukken is geen groot bewaar omdat er in het korps genoeg mensen zitten die dan wél beschik baar zijn. Judith Bredewold is al be gonnen aan de cursus brandwacht en is voornemens ook de voortge zette opleidingen te volgen. Ze heeft geregeld dat ze de cursus bijeenkomsten die in de avonduren op Texel worden gehouden, kan bij wonen. In haar geboorteplaats Zwolle zou zij ook bij de brandweer zijn gegaan, maar in verband met verhuizing ging dat met door 'De brandweer heeft me altijd getrokken, misschien omdat ik ben opgegroeid in de sfeer van de hulpverlening. Mijn vader was bij de politie'. De Texelse brandweer heeft nu nog drie vacatures. Commandant Dick Jongeneel wil die graag ingevuld zien, maar vindt de huidige sterkte al heel behoorlijk. Hij wijst erop dat het met alleen gaat om het aantal leden, maar vooral om de inzetbaarheid daarvan. Niet alle mensen zijn op elk moment van de dag of de nacht be schikbaar. De gemiddelde inzetbaarheid van de Texelse vrijwil ligers is echter zeer acceptabel 'Ik voel me betrokken bij het waterschap en wil me er voor inzetten. firn Grisnigt uit Den Burg krijgt als nige Texelaar zitting in het rergangsbestuur van Hoogheem- w radschap Hollands Noorder- e(' wartier. Per 1 januari 2003 gaan He waterschappen boven het loordzeekanaal op in deze nieuwe Jsieorganisatie. Het bestuur van aterschap Hollands Kroon (HK) ill momenteel zes Texelaars, risnigt, nu nog heemraad bij HK, n' 'ordt woensdag 3 juli geïnstal- 7 «rd in zijn nieuwe functie. 30 el nieuwe waterschap zal werk bie- a si aan 950 medewerkers, die nu sspreid over de vijf waterschappen o hoogheemraadschap Uit- aterende Sluizen (US) hun werk ten. US houdt zich bezig met het teeer van de kwaliteit van het op- «vlaktewater en is verantwoordelijk oor de buitendijken. De water- p. happen moeten zorgen dat het ■e Wervlaktewater op het gewenste |C «I wordt gehouden. Op Texel ge- j,. tert dat door Hollands Kroon, de o! reorganisatie die het beheer heeft 0, "er 65.000 hectare in de Noordkop "waarin Waterschap Texel in 1993 li 9 g. Net als bij de fusie toen, is et ook nu vooral de provincie die op p e fusie heeft aangedrongen. Want 0 de waterschappers diep in de Qen kijkt, merkt dat veel waarde jordt gehecht aan zelfstandigheid. 'es bij de fusie van tien jaar geleden '"9 redelijk overzichtelijk welke me- 'swerker wat ging doen, tien jaar la- 'r ligt dat een stuk gecompliceerder •let drie waterschappen was het een ;ui'le van een cent, maar nu gaat het ""veel meer mensen en taken', al tedijkgraaf Simon Steltenpool. 'Bij ■- invulling van de organisatie wer- te we van boven naar beneden. ■Sst de directeur, dan de afdelings- tecteuren, het management en ga Oudeschild blijft bestaan, het hoofd kantoor in Wieringerwerf wordt opge heven. Tijdelijk wordt het hoogheemraadschap gehuisvest in Purmerend, maar uiteindelijk komt het hoofdkantoor in Alkmaar. Dijkgraaf De fusie betekent ook dat er plaats is voor één dijkgraaf. In het overgangsbestuur wordt die functie bekleed door mevrouw Leemhuis- Stout, oud-Commissaris van de Ko ningin van Zuid-Holland, die opstapte na de Ceteco-affaire en de voorzittershamer kordaat hanteert. Het betekent niet automatisch dat zij na de fusie dijkgraaf blijft. Het overgangsbestuur waarvan Wim Grisnigt deel uitmaakt, heeft, naast het draaiende houden van het kers verse hoogheemraadschap, onder meer als taak het aantrekken van een nieuwe dijkgraaf. Steltenpool zal zelf ook solliciteren naar die functie. 'Ik zou het graag doen, maar ik realiseer me dat ik niet de enige kandidaat ben.' Het overgangsbestuur dat de profiel schets van de dijkgraaf vaststelt, bestaat uit 40 bestuursleden. Elk waterschap levert vijf bestuursleden. US krijgt met 15 afgevaardigden een dikke vinger in de pap, wat ook blijkt uit de naam hoogheemraadschap. terwijl de andere fusiepartners de voorkeur gaven aan waterschap. Groot verschil met het oude water schap is dat de landbouw een flinke veer moet laten. De sector ongebouwd (pachters en grond eigenaars) heeft binnen Hollands Kroon nu negentien vertegenwoordi gers, in de nieuwe organisatie is dat er nog maar eentje. In het overgangs bestuur wordt die functie bekleed door J.C. Koorn uit Wieringen. Mocht de functie vacant worden, dan is Geert Timmer, momenteel heemraad, In Oosterend trad De Akker op als gastheer van het toernooi voor de scholen uit de noordkop van het ei land. Terrein en weergesteldheid wa ren optimaal en dat was aan het spel en het enthousiasme van de kinde ren af te zien. Er werd met veel inzet gestreden, terwijl harde klappen en listige balletjes, mooie slidings en knappe vangballen elkaar afwissel den Maar ook 'mooie missers' en 'weer net geen homerun' hoorden erbij. Nadat de stand in beide poules was opgemaakt, konden de kruisfinales worden gespeeld. Onder leiding van vakleerkrachten, meesters en juffen werd verwoed gestreden om de prij zen. In deze strijd bleken De Akker en Durperhonk het meest succesvol Zij grepen de prijzen. Eindstand 1.De Akker 1: 2.Durperhonk 1; 3 De Akker 2; 4.Durperhonk 2; 5.Daalder- school 1; 6 De Wereld; 7.Strijbosschool 1; 8 Daalderschool 2; 9.Strijbosschool 2. Het Texels Christelijk Mannenkoor bracht afgelopen weekend een be zoek aan het 'Krite Koar' uit Balk. Hoogtepunt van het bezoek was een gezamenlijk concert in de fraai geres taureerde kerk van dit plaatsje in het Friese Gaasterland. Zowel het Krite Koar onder leiding van Klaas Hoeks tra, als het Texels Mannenkoor onder leiding van Piet de Reuver, liet zich voor een volle kerk van zijn beste kant zien. Pianist Jan Lenselink bege leidde in enkele nummers en gaf een zeer gewaardeerd solo-optreden. Lenselink was aanwezig op uitnodi ging van het Texelse koor. Het idee voor de uitwisseling ontstond uit de goede contacten tussen twee leden van beide koren. Dit leidde tot weder zijdse bezoeken van bestuursleden en al snel werd tot een uitwisseling besloten. De Texelaars werden warm onthaald en maakten per bus een rondrit door Gaasterland. Voor af scheid van het Krite Koar werd geno men, werd nog medewerking ver leend aan een kerkdienst in de gereformeerde kerk van Balk. In het voorjaar van 2003 brengt het Friese koor een tegenbezoek aan Texel. Na de vakantie beginnen voor het mannenkoor de repetities voor het kringconcert, dat op 19 oktober wordt gegeven in de hervormde kerk van Den Burg. Het Texels Christelijk Mannenkoor is dan gastheer voor het Alkmaars Christelijk Mannenkoor en het Nieuwedleper Visserskoor.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 7