3roeiende rol internet bij Ronde om Texel COURANT Natuur en Mens tegen algemene aanlijnplicht Man met hand bekneld bij verkeersongeluk Boogschutters hielden 25ste Texelronde Digitaal pionieren met draadloze verbindingen Geknip%<f Skatetocht 'Door hart van Texel' Zomeravondgolf Veerboten Collecte Gemiddelde prijs voor oversteek naar Texel niet gestegen sinds 1993 Turners GVT sluiten seizoen Miniem verschil 1Eigenaren zelf laten beoordelen' TEXELSE ^7 couRANT Afzwemmen in Molenkoog aolftoernooi voor ouder en kind Geen vis voor sportvissers Skeelerers en skaters verschijnen zondag in De Waal aan de start voor 'Door het hart van Texel', toertochten over diverse afstan den. Het festijn wordt voor derde keer verreden en georganiseerd door Sybe van der Zee, Ronald Kramer, Nelleke Slagter en Han Pastoor, die op de dag zelf worden bijgestaan door zo'n veertig vrijwil ligers. Eigenlijk is er sprake van twee eve nementen. Een deel van de deelne mers rijdt de vrije tocht rond De Waal. over mooie fietspaden en met een lengte van 12 kilometer Deze tocht is bedoeld voor iedereen die wel eens een rondje maakt op skates of skeelers. Vrijheid blijheid, want de deelnemers bepalen zelf hoeveel rondjes ze rijden, in welk tempo ze dat doen en hoe vaak ze pauzeren. De beste deelnemers reden in de voorgaande edities vijf ronden, of wel 60 kilometer. Er kan vanaf 10.00 uur worden gestart op de Bomendiek. Op deze plaats én nabij camping De Driehoek staan posten waar de deel nemers drinken en fruit kunnen krij gen. Het andere evenement is een toer tocht voor gevorderde skeelerers. Zij kunnen kiezen uit afstanden van 30, 60 en 100 kilometer. Deze tocht wordt strak georganiseerd. De deelnemers Voor de Texelse golfbaan is het zo merseizoen aangebroken. Iedere woensdagavond wordt gespeeld voor de zomercompetitie. Deelne mers aan deze negen holeswedstrijd kunnen zich vanaf 16 00 uur inschrij ven. Er worden een dames- en een herencompetitie gespeeld en deelne mers die tenminste vijf keer meespe len, dingen mee naar de hoofdprijs. 'Miljoenen toeristen en bewoners maken jaarlijks gebruik van de veer boten, die varen tussen Noord-Hol land, Groningen en Friesland en de Waddeneilanden. Vier rederijen, som mige al vanaf het begin van de vorige eeuw, zorgen dagelijks voor de over tochten die variëren van bijna twintig minuten tot twee uur.' Zo begint Hans Botman het informatieve artikel 'De link met het vasteland' in het Alge meen Dagblad van zaterdag 22 juni. worden begeleid door auto's en mo toren en dienen een snelheid van ongeveer 22 kilometer per uur aan te houden. Wie het tempo niet kan vol gen, is verplicht in te stappen in de bezemwagen, die achter de groep aanrijdt. De groep rijdt in drie lussen over het hele eiland. Start en finish liggen bij het dorpshuis in De Waal Vorig jaar viel de deelname wat tegen, doordat het 's ochtends in het hele land hard regende. Dit jaar wordt bij mooi weer op meer rijders gerekend. Er zijn al inschrijvingen uit het gehele land ontvangen en ook vanuit Duits land is informatie opgevraagd. Hoe wel de deelnemers al enthousiast waren, heeft de organisatie het par cours hier en daar wat aangepast, om het nóg mooier te maken. De toer tocht gaat om 10.30 uur van start. Het is een officiële toertocht, die is aan gemeld bij de Skatebond Nederland. Het inschrijfgeld bedraagt 7,50 euro (kinderen tot 12 jaar betalen 5 euro). Het dragen van een valhelm is ver plicht. Inschrijven kan op de dag zelf vanaf 9.00 uur in het dorpshuis of door ge bruik te maken van de internetsite www.trefnet.net/texel/skeelertocht, waarop bovendien nog meer infor matie staat. Telefonisch contact met de organisatie kan eventueel ook, via Han Pastoor, tel. 314984. De collecte van het Nationaal epilepsiefonds - de Macht van het Kleine die onlangs werd gehouden, heeft op Texel €4891,61 opgebracht. Dit was aanzienlijk meer dan vorig jaar, toen ƒ9099,- werd opgehaald (€4128,95). Per dorp was de verde ling als volgt: De Cocksdorp 297,04; De Koog 383,89; De Waal 170,31; Den Burg 2621,63; Den Hoorn 201,49; Midden- en Zuid-Eierland 271,70; Oosterend 594,04; Oude- schild 351,51. In het artikel ruime aandacht voor de verschillende veerdiensten, hun voor- en nadelen, de vervoerscijfers en de tarieven. voor de vakantiekrant van 12 juli kunnen worden ingeleverd t/m maandag 1 juli 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. DINSDAG 25 JUNI 2002 Op basis van de prestaties van het afgelopen seizoen was een groep Texelse turners uitgenodigd om in het regioteam van Noord-Holland deel te nemen aan de nationale finale voor LOS-regioteams in Varsseveld. Gian Battista Marei, Mike Woerlee en Johan Leenhouts turnden samen met jongens uit Purmerend in Los 3. Marlon Steffens en Lars Bosma met jongens uit Purmerend en Volendam in Los 5. Bij de eerste ploeg was de concurrentie groot. Vooral de ploeg Gelderland-Oost was van hoog ni veau. Voor sommige deelnemers was deze wedstrijd de eerste kennisma king met de Pelagus, de vervanger van het paard bij sprong. De cijfers bij sprong waren dan ook lager dan nor maal. Alleen Mike Woerlee liet zich niet van de wijs brengen en scoorde een 8,4. Ook voltige bleek enigszins een struikelblok. Desondanks werd de ploeg van Noord-Holland tweede, waarbij vooral de prestaties van Mike Woerlee opvielen. Lars Bosma en Marlon Steffens deden dit seizoen voor het eerst mee aan wedstrijden Steffens scoorde maar liefst een 9,6 voor sprong. Bij de koppelwedstrijden in Bever wijk. traditioneel de laatste wedstrijd van het seizoen, worden de deelne mende jongens ter plekke aan een meisje gekoppeld, waarna op vier toestellen wordt geturnd. Tussen de wedstrijden door kunnen deelnemers en publiek zich wagen aan het vesti gen - of breken - van records. Salto's voorover, radslagen op de balk. handstand lopen, flanken en derge lijke. Door het kampeerweekend van GVT, ziekte en familiefeestjes waren er uiteindelijk maar twee jeugd- kandidaten. Lars Bosma turnde 's morgens in het LOS-mveau met Afra de Wolf uit Den Helder. Zij bleken uit stekend bij elkaar te passen en ein digden als eerste van de 28 koppels. Bosma turnde een gemiddelde van 8,81. 's Middags was het de beurt aan Marlon Marei en de broers Nico en Anton Stoter. Anton (gekoppeld aan Brenda Koolhaas uit Haarlem) en Nico (gekoppeld aan Stephanie Dek ker uit Hoofddorp) trainen allebei nauwelijks. Anton had hierdoor een paar mislukkingen, maar de verrich tingen van Nico vielen niet tegen. Marlon Marei werd gekoppeld aan Yvonne Voet uit Opmeer. Zij eindig den op een mooie derde plaats. Hier mee versloeg Marei zijn trainer Nico Stoter, die vijfde werd. Anton Stoter werd tiende. In de vierde wedstrijd van de tijdrit competitie van Wielervereniging Texel trok vooral de strijd om de ne gende en tiende plaats de aandacht. Op het punt van 16 kilometer was Natascha van der Vis twee seconden sneller dan Rien Brouwer, maar in de laatste ronde van 8 kilometer zette Brouwer nog eens alles op alles en was hij beurt twee seconden sneller dan zijn schoonzus. Honderdsten van een seconde moesten de rangschik king bepalen en toen bleek dat Brou wers eindtijd 40.40.18 minuten was, tegen 40.40.83 van Van der Vis. zo dat Brouwer deze onderlinge wed- stnjd in zijn voordeel beslist zag. De wedstrijd werd gewonnen door Robert Boersen. die finishte in 36.18. Gauke van Lingen eindigde op de tweede plaats, slechts twee secon den voor de nummer drie, Jordy Vmke, die 36.57 nodig had. De jeugd- renners reden de halve afstand, twaalf kilometer. De overwinning ging naar Danny Goënga. die het parcours afraffelde in 25.36. De Stichting Natuur en Mens Texel is tegen een algemene aanlijn plicht voor honden. 'Het uitvaardi gen van meer geboden en verbo den roept weerstanden op en leidt tot onverschilligheid en minder draagvlak voor noodzakelijke beheersmaatregelen', schrijft de stichting in een brief aan het col lege van b en w. Het gemeentebe stuur wil de aanlijnplicht verscher pen voor het Nationaal Park en andere natuurgebieden en het Hogeberggebied. Natuur en Mens vindt het beter men sen aan te spreken op hun verant woordelijkheid om zorgvuldig om te gaan met hun leefomgeving. 'Verant woordelijkheid geven is een volwas sen manier om mensen te stimuleren tot positief gedrag. Bovendien ver groot het de betrokkenheid bij en het draagvlak voor het beheer van het gebied.' Hondenbezitters zelf laten beoordelen of het verantwoord is hun hond onaangelijnd te laten lopen, is wat de stichting betreft het beste Concreet vindt ze de aanlijnplicht voor het Nationaal Park te 'billijken' voor de periode tot 1 september. 'Niet langer.' Voor de Dennen is de aanlijnplicht vanwege de functie, de aard en de inrichting van het gebied 'zeer ongewenst'. 'Voor wat betreft de Hors moet goede bescherming worden gewaarborgd voor de kolonie(s) broedvogels. Meer is niet nodig.' In het geval van het Hoge berggebied pleit de stichting ervoor de bestaande situatie - waann geen aanlijnplicht bestaat - te handhaven Voor de natuurgebieden vindt Natuur en Mens het redelijk dat honden tus sen 1 maart en 1 september aan de lijn moeten, maar ook hier zouden uitzonderingen moeten gelden. Dat betreft het duingebiedje tussen Den Hoorn, gelegen tussen de Stolpweg en de Mokweg. 'De aanwezige natuurwaarden zijn met van dien aard dat een dergelijke maatregel wordt gerechtvaardigd. Daarbij komt dat dit gebiedje voor de bewoners van Den Hoorn een veel gebruikte wandel route is. met of zonder hond.' Bij een aanrijding op de kruising Hoofdweg-Slufterweg in Eierland belandden twee auto's in de nacht van zaterdag op zondag in de sloot. Eén van de bestuurders raakte met een hand bekneld tus sen de deur en de deurstijl. Een maal op de kant vertoonde het slachtoffer onderkoelings- verschijnselen, waarna hij voor be handeling werd overgebracht naar het Gemini Ziekenhuis in Den Hel der. Het ongeluk ontstond even na 4.00 uur in de vroege morgen. Een over de Slufterweg rijdende 27-jarige man uit Fluitenberg verleende op de kruising met de Hoofdweg geen voorrang aan een 26-jarige vrouw uit Hoorn, waarna beiden in de sloot belandden. De vrouw kon op eigen kracht haar voertuig verlaten, maar de man was bekneld geraakt en moest zich uit zijn netelige positie laten bevrijden door brandweer en ambulancepersoneel. Omdat algauw duidelijk werd dat het slachtoffer had gedronken, werd bloed van hem afgenomen, dat door het Forensisch Instituut zal worden onderzocht op de aanwezigheid van alcohol. Zijn rijbewijs werd ingeno men. (Advertentie) lizenden mensen hebben vorige eek zaterdag de Ronde om Texel fia internet bekeken. Een hotel- amer van Opduin vormde het foppend hart van de website. Ilensen die thuis achter de com- uter zaten, konden op een kaart Ie posities van veertig schepen Olgen. Ook werden live camera- eelden uitgezonden via de ebsite. een snikhete hotelkamer zit een oepje mannen achter een stel ieldschermen en computers. Het sulfaat van een week lang verbin- igen leggen, computers instellen n testen, komt samen op een paar ieldschermen en geluidsboxen, istig en zelfbewust stellen de man en uit alle binnenkomende signalen en 'uitzending' samen. In die uitzen- ng is te volgen hoe een paar kilo eter verderop twee catamarans lek-aan-nek strijden om de derde aats. 5e rust maakt even plaats voor op- nding en vreugde als de strijd om te laatste meters goed in beeld ge acht voorbij komt. De beelden zijn et alleen te zien in de hotelkamer, aar ook in de rest van de wereld, ensen in bijvoorbeeld Amerika of 'stralie die hebben ingelogd op fcnvroundtexel.com kunnen de nld op het water bij paal 17 even ts live aanschouwen, te mannen die achter de computers "en, zijn medewerkers van hoofd- tonsor Cisco Network Systems en alamares Media Solutions. Voor ïlda bedrijven in de computer en -twerk business is de Ronde om ixe| al een paar jaar een uitgelezen ln$ om met behulp van draadloze bindingen 'bewegende objecten' e catamarans) zichtbaar te maken 'P de computer. Het is vergelijkbaar let de jaarlijkse televisieverslag- "Vin9 van de Tour de France op Ierland 2, maar dan op internet. e 'nternetverslaggeving' bevindt pp deels nog in de pioniersfase. et is de bedoeling dat we over een aar laar zo bijvoorbeeld ook rally's in beeld gaan brengen', 'f Wouter Maagdenberg van a|amares. catamarans waren op diverse liet alleen de Ronde om Texel van de tamarans, maar ook de Texelronde an handboogvereniging De Eiland- ïutters beleeft dit jaar de vijfen- intigste editie. Negentig schutters n twaalf clubs uit het noorden van derland kwamen afgelopen week- id achter het sportschietcentrum lysseus in Den Burg bijeen voor dit ditionele toernooi. Om het jubi- um extra luister bij te zetten, werd maal ook op zaterdag geschoten. )p het programma stond een 'short ;tnc', waarbij de deelnemers in di- rse klassen op afstanden van 50 en meter hun geluk beproefden. Op ide afstanden schoten ze 36 pijlen I series van drie. 's Avonds werd jider aardige weersomstandighe den omstandigheden een sfeervolle ■rbecue gehouden en zondag werd |m de prijzen gestreden in de eigen- jkeTexelronde. De afstanden waren ditmaal 35 en 25 meter. De schutters schoten met recurve- dan wel compound boog in series van twee. Beide malen was volgens de kenners sprake van een mooie wedstrijd, waarin de meeste Texelaars het enigszins lieten afweten. Mogelijk dat ze gehinderd werden door organisa torische verplichtingen, waardoor ze moeite hadden zich te concentreren. Een uitzondering vormde de derde klasse in de Texelronde, die volledig werd gedomineerd door leden van de Eilandschutters. Edo Rutten schoot 499 punten bij elkaar en greep daar mee de overwinning. Ronald Witte (489) en Gert Jan Schoorl (469) wer den respectievelijk tweede en derde. Uitslagen Short metric - recurve heren. 1e klasse- 1 H van Nieuwenhove. 540; 2.E. Mol, 507, 3.J.W. Talens. 493 2e klasse- 1 K Storm. 450, 2 R Kwak 445, 3.J. Folmer, 445. Recurve dames, 1e klasse: 1 G. Hartsuiker, 484; 2.L Morel, 440; 3.A. Gijtenbeek, 428. Compound-klasse. 1 S. Verhoef. 650; 2 A Hageman, 635; 3.S van der Linde. 630. Texelronde - recurve heren, 1e klasse: 1 D Duivenvoorde. 615, 2 D Hakvoort, 594, 3.H. van Nieuwenhove, 590. 2e klasse 1.J. Ruhe, 543, 2.M Kok, 539, 3.K. Storm, 539. 3e klasse 1 Edo Rutten, 499; 2.Ronald Witte, 489; 3.Gert Jan Schoorl, 469 Compound, 1e klasse 1 S. Verhoef. 687; 2 T. Leonart, 670; 3.R Neys. 658 2e klasse 1 M. Neys, 600,2 B. Bruins. 582,3.J Verbruggen. 574 Recurve dames 1 G. Hart suiker. 563, 2 L. Morel 541. 3.W. Heijnen, 495. Recurve veteranen 1 T. Schouten. 590; 2 J de Jonge, 545; 3.E. Pols, 520. Recurve junioren 1.K. van Doorn, 527; 2 S Roukema, 502; 3.J Tomson, 463. All-overprijs compound- S.H Verhoef (Saense Handboogskutters. Zaandam), 1337. All-overpnjs recurve dames G Hartsuiker (Goja Schutters Den Helder), 1047. All-overprijs recurve heren- H. van Nieuwenhove (Frederik Hendrik. Delf), 1130. Wisselbeker compound voor de beste vereni ging: Assemburg (Heemskerk), 2551 Wisselbeker recurve voor de beste vereniging: Streekschutters (Stede Broeck). 2758 In zwembad Molenkoog worden vrij dag de eerste zwemexamens van dit seizoen afgenomen. Het afzwemmen begint om 17.00 uur, in verband hier mee is het bad al vanaf 16,45 uur gesloten. Toeschouwers voor de exa mens zijn uiteraard wel welkom. Vanaf maandag 1 juli is het bad vanaf 10.00 uur 's morgens geopend. De baantjestrekkers van de vroege och tend verhuizen dan van 8.30 naar 8.00 uur. In de weekends gaat het zwembad om 12.00 uur open. enige deelnemende vrouw be lde zondag de eerste prijs in het ler-kmdtoernooi van de Texelse Ifclub In deze wedstrijd ober acht- holes speelden ouder en kind lenmet één bal. Hanke den Boef de enige moeder en behaalde fel zoon Bart een eerste plaats met stablefordpunten. Tweede werden en Jan van Wijk.jderde Di[J$ en iO|ji<oster. De longest dnve en de iry werden geslagen door Jan van fderdeze week werd een achttien leswedstrijd gespeeld om de sndsen de Wolff-trofee, een lande- e wedstrijd voor senioren, die op Texel werd gewonnen door Abe Keijser en Tineke Brouwer. Zij worden op 4 september afgevaardigd naar de landelijke finale. Tweede werden Peter en Elly Boorsma. Vier vissers deden zondag achter de jachthaven mee aan de laatste wed strijd voor de zomerstop van de Texelse sportviscjub. Na tweeëneen half uur was nog 'geen enkele vis ge vangen, waarmee deze wedstrijd de eerste was waarbij niets werd gevan gen. De sportvissers hebben zomers top tot 22 augustus, wanneer de jaar vergadering wordt gehouden in dorpshuis 't Skiltje. Het was de bedoeling dat via een vijfde camera ook beelden zouden worden doorgegeven vanaf een catamaran. Tijdens eerdere testen in de week vóór de ronde bleek dat met die bootcamera goede beelden wer den gemaakt en verzonden. Tijdens de wedstrijd zelf lag de verbinding er echter al snel uit. De boot zelf kwam in de problemen en moest uit de race worden gehaald. Maagdenberg schat dat de website in de week van de Ronde zo'n honderdveertig- tot honderdzestig duizend bezoekers heeft gehad. 'In totaal hadden we 909.000 pageviews (bezochte pagina's) en op basis kun nen we stellen hoeveel verschillende bezoekers we ongeveer hadden.' Medewerkers van Calams.es Media Solutions verzorgden samen met Cisco de 'intemetverstaggeving' van de Ronde om Texel. Sinds een paar jaar wordt er tijdens de race gepionierd met deze nieuwe vorm van verslaggeving. {Foto Ja van Haitumi manieren op de computer te volgen. Meest beproefde methode is het zo geheten tracing and tracking. Dit jaar waren veertig kansrijke catamarans uitgerust met zendkastjes die om zoveel tijd via een GSM-telefoon een signaal doorgaven. Een computer programma baseerde aan de hand van dat signaal wat de nieuwe coördinaten van de boot waren. Die coördinaten werden uitgebeeld in een pijltje dat te zien was op een kaart van Texel en omgeving. Het eindre sultaat was een kaart met veertig tel kens verspringende pijltjes die de posities van de boten aangaven. Nieuw aan het tracing and tracking was dat de kastjes dit jaar automa tisch werden gebeld. 'Dat gebeurde met behulp van een intelligent com puterprogramma', vertelt Maagden berg. 'Vorig jaar moesten we nog handmatig instellen om de hoeveel tijd een kastje gebeld zou moeten worden. Dit jaar ging dat automa tisch. Er zijn een kleine tweeduizend telefoonverbindingen tot stand geko men, dus dat betekent dat per boot gemiddeld vijftig keer contact is ge weest.' Gemiddeld werd daarmee om de twee a drie minuten een nieuwe positie doorgegeven. Ook nieuw was dat naast het kaartje au tomatisch werd vermeld in welke volgorde de catamarans in de race lagen. De boten waren ook via camera's te volgen. Vier stuks stonden opgesteld op het dak van appartementen complex Juliana, bij de haven van Oudeschild, het NIOZ en paal 17. Bezoekers van de website konden de beelden rechtstreeks bekijken of ze konden kijken naar de 'uitzending' die de mannen op de hotelkamer samenstelden op basis van de beel den. Voor het geluid konden bezoe kers luisteren naar Radio Texel, een strandspeaker, een mix daarvan of het geluid aan boord. Drie catamarans waren uitgerust met mi crofoontjes. Goedkoop Bijzonder aan de cameraverbin dingen was dat die eveneens draad- loos tot stand kwamen. En relatief goedkoop. Maagdenberg: 'Als ik twee, drie ton per dag op tafel leg, kan ik een straalverbinding laten aan leggen en net zulke uitzendingen als de Tour de France verzorgen. Het systeem dat ik nu heb, kost me en kele tienduizenden euro's en ik ver stonden diverse antennes waarmee alle signalen werden opgevangen Het uitzendsignaal werd vla een ISDN-lijn naar een server in Amster dam gestuurd. Via die server kwamen bezoekers op de website. Volgens Maagdenberg moet het eventcasting, zoals de verslaggeving zorg er ook uitzendingen mee.' De camera's kostten ongeveer tien mille en zijn afkomstig uit het bewakings- en beveiligingscircuit. De verbinding tussen de camera en de computers in de hotelkamer verloopt via Cisco Aeronet. 'Voor vierduizend dollar heb ik de verbinding. En dan heb ik de hardware, dus ik kan er vaker gebruik van maken.' Op het dak van Opduin van de Ronde via internet wordt ge noemd. over een paar jaar veel meer worden toegepast bij bijvoorbeeld zeilwedstrijden over lange afstanden. 'Of bijvoorbeeld bij autorally's, een Camel Trophy, een Spa Regatta of een Sneekweek.' Met behulp van tracing and tracking moeten mensen dan via internet kunnen zien waar de auto's of boten zich bevinden en met behulp van een camera kan dan 'meegekeken' worden. 'Maar we kunnen zo'n camera bijvoorbeeld ook op een weerstation zetten', denkt Maagdenberg hardop. 'Als je dat bij voorbeeld langs de hele kust doet, kan je 's morgens op de computer zien waar je het beste naar het strand kan gaan.'

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 7