Oudeschild viert 400-jarig bestaan van dorp TEXELSE couRANT DINSDAG 2 JULI 2002 i v 'y Getint. jjfflSUr kHa fkng.^ £-O0.2c bJMkfO C !<oo Regen, wind en nog eens regen was er voorspeld. Uiteindelijk bleken de weergoden toch betere voornemens te hebben met het jarige Oudeschild. De zon scheen zaterdagmiddag volop tij dens het Havenvisfestijn. Ook op de andere dagen viel het achteraf bezien mee met het weer, waardoor Oudeschild een beetje los kwam van het imago dat het dorp bij festiviteiten alti jd slecht weer heeft. Alleen op vrijdag hinderden buien bij vla gen het historisch spel. De historische maaltijd moest naar bin nen worden verplaatst. De inwoners vierden van woensda gavond tot zaterdagavond het 400-jarig bestaan. Een impressie. Het Oudeschilder Visserskoor verzorgde zaterdagmiddag op de kade voor de TX 21 een drukbezocht optreden. Elders op de haven trad het Huisduiner Visserskoor uit Den Helder op. missie moest vrijdagmiddag tijdens het historisch spel even schuilen tegen de regen. 7. Toneelvereniging Nieuw Leven voerde vrijdagavond de sage van de Strooppot op. Van links naar rechts spelers Gert Jan Smit, Mia Groenhof, Ed Witte, Amanda Barhorst, Marietta van der Werf en Danny van der Stap. Karin Somers stelde het toneelstuk samen. 8. Tussen de vijf- en tienduizend mensen bezochten het Havenvisfestijn. De zon zorgde voor goed terrasweer. 9. Op het gras achter de Ree aan de De Houtmanstraat hadden mensen alvast een eigen maquette neergezet, waarop de reizen van De Houtman werden uitge beeld. Flinke delen van het dorp waren versierd voor het feest. Bezoekers konden een rondwandeling maken langs de fraaie afbeeldingen. 10. Op diverse plaatsen werd gratis vis uitgedeeld. In totaal werd 's middags zo'n tweeduizend kilo vis verorberd (ongeveer vijftig kisten). De familie De Vries bakte op de visbakpan van de Strender rommeltjes- markt zo'n tienduizend slibtongetjes. De vissers hadden de vis gratis ter beschikking gesteld. Een vistafel die Piet van der Star en de Visspecialist hadden samengesteld, werd gisteren op de afslag in Den Helder voor 250 euro geveild. Dat geld gaat naar het Tesselhuus. Vijftien mensen deden mee aan de visrookwed- strijd die langs de dijk plaatsvond. Herman Blom en Barry Zegel wonnen de wedstrijd. De tweede plaats was voor Dennis van der Slikke en Stefan de Wit. Jaap Boersen werd derde. 11. Vrijwel de gehele Texelse kotten/loot maakte zaterdagochtend met bezoekers een tocht over de Waddenzee. Aan boord van de versierde en opgepoetste kotters werden de bezoekers van eten en drinken voorzien. 12. De Batterij Rijdende Artillerie, uitge dost in kostuums uit de Franse tijd, voerde zaterdagmiddag gehoortesten uit op de haven, 's Avonds werd met kanongebulder de viering officieel afgesloten. In de tent op de kade volgde daarna een groot feest. 13. Historie en heden liepen de afgelopen dagen regelmatig door elkaar. Zo kon his torische kledij plotseling worden afgewis seld met een hedendaags, tegen de regen ingepakt mobieltje. 14. Bij de Commandeursingel was een hut nagebouwd waar vroeger walvissen in stukken werden gesneden en gekookt. 15. Op de hoek Loodssingel/Trompstraat kwam het oude loodswezen tot leven. Tot 1853 zorgden loodsen ervoor dat schepen veilig bij Oudeschild kwamen. Foto's Bert Koning en Jeroen van Hattum 1. Kleurrijk uitgedost in historische kledij liepen veel inwoners van Oudeschild don derdagmiddag na de officiële opening van het feest door de versierde De Ruyter- straat. In het gras langs de straat werden diverse oude ambachten uitgebeeld. 2. Het historische Wezenputtenspel op vri jdagmiddag. Veel kinderen liepen verkleed rond. 4. Karin van Empel, Jolet en Jonas Leenhouts en Cor Cupido tijdens de his torische maaltijd. Zo'n 320 Oudeschilders prikten een vorkje mee. Op het menu ston den oranjerats (witte bonen, wortelen en uien), raasdonders (kapucijners met spek en stroop), vijfschaft (lamsvlees met bo nen, wortelen, uien, appels en aardappe len) en kruudmoes (gort, rookspek, rozij nen, worst en verse krulden). 'Echt een maaltijd dat het scheepsvolk vroeger at', vertelde cateraar Ruud Boom. 'De hoge heren aten destijds wel wat anders. 5. Claudia, Aron en Stephanie de Wit verkochten tijdens het Havenvisfestijn schelpen en krabbenpootjes. 6. Du wie Adema-Weijdt van de dorpscom- 3. Waterinkopers Cornelis Cramer (Jan Hollemans), Johannes Oudkerck (Frans Scherpemsse) en Jan Pieter Verijzer (Jan de Vries) kochten twee okshoofden (vaten) water bij pachter Ben Breen (Dirk Witte) van Brakenstein.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 6