liljoenen euro's nodig voor ïhoud natuur en landschap Cf roen'warL-Jexelshet TEXFJLSE SS COURANT rkoop kunst hopelijk orm in een glas water' Regen deert kinderen Bouwdorp niet Vele handen maken in bollenschuur licht werk ecoMare De Zeester zet licht op groen voor gebiedsplan Texel viescommissie Kunst en Cultuur )nder de pomp Gemeente werft rioolklanten Meer nieuws op website gemeente Nieuwe gevallen zeehondenziekte Stelende portier tegen de lamp TEXELSE^COURAiNT Beachtour Paal 17 VRIJDAG 5 JUL! 2002 Advertenties eer 7,2 miljoen euro is er no- tot en met 2005 projecten Masterplan Water en initia- van de stichting Duurzaam e bekostigen. Provincie, het andere bij de projecten be ul instanties gaan dat geld eren. uteerde Staten hebben deze Ie uitvoering van projecten uit isterplan Water en van Duur- èxel goedgekeurd. GS gaf zijn in het zogeheten gebieds- nma Texel waarin het enprogramma en het werk- nma van het Masterplan en de ig zijn opgenomen. In het splan zijn ook de afspraken <t die belangenorganisaties laar maakten over het lande- iied op Texel (het convenant milieu en landbouw' dat vo- met vijf jaar werd verlengd), odigde 7,2 miljoen euro is uit- itover diverse richtingen. Het ililkste deel (ruim 2,9 miljoen nodig voor projecten om de jng van natuurgebieden tegen n. Om water op bepaalde in langer en beter vast te hou- mamisch peilbeheer) is zo'n oen euro nodig. Voor natuur- en ecologische zones (routes ïfibiën) moet 651.000 euro op «dén gelegd, voor het herstel ren, geulen, poelen, putten en H350.000 euro, voor de aan- paden en het plaatsen van 47.500 euro en voor bedrijfswaterplannen euro. herstel van cultuurhisto- elementen in het landschap ilen en drinkpoelen) moet euro beschikbaar komen, n die bijvoorbeeld zelf een oei opknappen, kunnen een doen op dat geld', aldus een oerder van de provincie. Voor rgoeden van vernattings- aan de bmnenduinrand is euro nodig. rcame productie bij bedrijven rderen (door middel van on- advisering en voorlichting) IO.OOO euro op tafel komen, terugdringen van autolawaai bevorderen van stilte is euro in de plannen opgeno- dan is er nog 858.000 euro ffl de haalbaarheid van di- annen te onderzoeken.' De 1,4 miljoen euro die dit jaar be steed wordt (het bedrag is onderdeel van de 7,2 miljoen) gaat volgens de provincie onder meer naar de aanleg van duinrellen en natuurvriendelijke oevers, onderzoek naar flexibel waterbeheer, het vasthouden van water in de duinen, vernatting van De Dennen, herinrichting van de water huishouding in polders Waal en Burg en Het Noorden en onderzoek naar de herinrichting van de waterhuis houding in Eierland. Het geld is ook bestemd voor projecten om duur zaam ondernemen en gebruik van duurzame energie te bevorderen en voor een onderzoek naar meervoudig ruimtegebruik. 'Daarbij wordt beke ken in hoeverre de berging van wa ter, natuurbeheer en recreatie op eén gebied beter gecombineerd kunnen worden.' Provincie De provincie stelt tot en met 2005 ruim één miljoen euro beschikbaar Het rijk doneert ongeveer 2,7 miljoen euro via de zogeheten Subsidie regeling Gebiedsgericht Beleid (de SBU-gelden). Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij dient bij de Europese Unie een subsidieverzoek in voor de projecten op Texel. Volgens de provincie woordvoerder kan daardoor ook uit Brussel een 'substantiële bijdrage' worden verwacht. Andere partners die meebetalen aan de projecten zijn onder meer waterschap Hollands Kroon, hoogheemraadschap Uit- waterende Sluizen, Staatsbosbeheer en de gemeente. Hoeveel zij precies bijdragen tot en met 2005 is nog niet helemaal duidelijk. Waterschap Hollands Kroon stelt wel miljoenen in het vooruitzicht voor de komende jaren. Hoeveel er precies tot en met 2005 wordt besteed, kon woordvoerder Jan Steenis gisteren niet zeggen. Dat is volgens hem ook mede afhankelijk van uitkomsten die uit onderzoeken naar voren komen. Voor dit jaar heeft Hollands Kroon 250.000 euro uitgetrokken, net als vorig jaar. Het geld is onder meer bestemd voor duinrellen en natuur vriendelijke oevers. Bij Staatsbosheer (SBB) is financie ring afhankelijk van het project, zegt woordvoerder Harry Schreur van SBB. 'Als een project grenst aan een van onze terreinen leveren we een bijdrage. Dat hebben we bijvoorbeeld in van een aantal kunstwer- geen betrekking heeft op ndat niet door Texelaars is kt, mag de gemeentelijke ollectie niet in de verkoop gedaan. Dat vindt Cor van uorzitter van de adviescom- voor Kunst- en Cultuur- -hot voor de boeg', zoals der Annie Hin van Cultuur de diging over de eventuele ver- n kunst omschreef, raakt vol- 'n Trigt kant noch wal. Bij de making van de publieksprijs toematentoonstelling over de Pjak hij de hoop uit dat het 'een storm in een glas wa- tynphcht, geldt dat straks ""zeehonden? ter'. Volgens Van Trigt mogen kunst werken die uit een legaat afkomstig zijn niet worden verkocht. 'En kunst die via de beeldende kunstregeling bij de gemeente is terechtgekomen, mag alleen worden verkocht in over leg met de maker. Je kunt niet zo maar hun kunst gaan verkopen. Mocht de gemeente toch tot verkoop van kunst overgaan, dat zal dat vol gens van Trigt weinig geld in het laa tje brengen. 'Er moet eerst worden geïnventariseerd wat er wel en niet in de verkoop kan, wat de nodige kos ten met zich meebrengt. Hij voelt mets voor het uitlenen van kunst aan particulieren. 'Want ook daar komen héél wat kosten voor kij ken. Ook nu wordt er al veel uitge leend. Er hangen bijvoorbeeld schil derijen van Blok van der Velden in het Gemini Ziekenhuis. Het was de be doeling dat de gemeente dit jaar re cente aankopen in 'Tusse de Banke' zou exposeren. Maar wegens tijd-of geldgebrek is dat helaas met doorge gaan. Maar ik vind wel dat het publiek er kennis van moet kunnen nemen.' Met wethouder Hin is afgesproken dat alvorens b en w een besluit ne men over de verkoop van kunst, de adviescommissie voor Kunst- en Cultuurbeleid om raad wordt ge vraagd. Ondanks de openlijke kritiek op het voorstel van wethouder Hin, blijkt er toch sympathie te bestaan voor haar plannen. 42 procent van de bezoe kers van de website van de Texelse stemmen in met de verkoop van kunst van de gemeente. ook gedaan bij het Alloo en de Ploeg- elanden Daarin hebben we geld en uren gestoken.' Een van de toekomstplannen waarbij SBB is be trokken, is de vernatting van De Den nen. Bij Hoogheemraadschap Uit- Lees verder pagina 5 Veel Texelaars hebben geen aan sluiting op het openbaar riool. In de meeste gevallen kan dat niet an ders, zoals in grote delen van het buitengebied omdat daar nog geen riool is. Maar er zijn ook veel hui zen met een riool voor de deur zon der dat daarop is aangesloten. De bewoners ontdoen zich op een andere manier van hun afvalwater. De gemeente heeft een voorlopige inventarisatie gemaakt waaruit blijkt om dat het om tientallen gevallen gaat, verdeeld over alle dorpen. Dat is een ongewenste toestand, want een goede afvoer en behandeling van afvalwater is van belang voor het mi lieu. Bovendien loopt de gemeente inkomsten mis, want wie met is aan gesloten betaalt ook geen rioolrecht. Volgens een gemeentelijke woord voerder zouden de bewoners gelast kunnen worden alsnog tot aansluiting over te gaan, maar wil het college het probleem op minnelijke wijze oplos sen. Elke week zullen enkele mensen die niet zijn aangesloten worden uit genodigd voor een gesprek, uiteraard met als doel hen over de streep te halen. De gemeentelijke internetsite www.texel.nl gaat meer nieuws bie den. Over enkele weken zal naast de bekende Eilandberichten ook verslag worden gedaan van de maandelijkse vergaderingen van dè gemeenteraad, de commissievergaderingen en de wekelijkse collegevergaderingen. Met het aanbreken van de zomerva kantie breekt voor de één een periode aan van uitslapen en bijkomen van het voorbije schooljaar, de ander gaat vroeg uit de veren om een vakantie centje te verdienen Zoals in het bloembollenbedrijf van Marco Flier, waar bollenpellers de pas gerooide tulpen van de oude knolresten ont doen. Flier, die zo'n vijf hectare tulpen teelt, is goed te spreken over de oogst. 'De bollen stonden op goed land en konden lekker doorgroeien.' Over de afzet van de oogst is hij op timistisch 'De prijzen zijn redelijk, ik verwacht dat de hele oogst wel weg raakt Mits hij voldoende handen heeft om het vele werk dat nog wacht te doen. 'Vorig jaar zat ik in een boer derij met een kampeervergunning. zodat ik personeel van de overkant in tenten kon huisvesten. Dit jaar b*n ik verhuisd naar de schuur van loon- werkbedrijf Grisnigt, maar daar kun nen geen tenten staan. Ik ben nu op mensen van het eiland aangewezen. Ik zou er best nog een paar kunnen gebruiken.' (Foto Gerard Timmermanl (Advertentie) Drie dode zeehonden die op Ter schelling waren aangespoeld, wa ren besmet met het phocine dis temper virus. Dat bleek deze week uit virologisch onderzoek. Het is de tweede keer dat de 'zeehonden ziekte' is vastgesteld bij zeehon den in het Nederlandse deel van de Waddenzee. Vorige maand werd bij een zeehond die op de Vliehors was gevonden, het virus al aangetroffen. De dieren op Terschelling waren mager en in slechte conditie. Volgens Henk Brugge van EcoMare staat nu wel vast dat het virus in de Waddenzee aanwezig is. 'Op Texel zijn in korte tijd negen zeehonden langs het strand gevonden en bij Pieterburen hebben ze sinds 16 juni 16 aangespoelde zeehonden gehad.' De nieuwe vast stelling doet bij EcoMare geen nieuwe alarmbellen rinkelen. De zeehondenopvang trof de afgelopen weken al diverse maatregelen. 'Mag ik je kaartje even zien', vraagt Omrie Heerenveen aan een meisje onder aan de trap van zijn hut. Eerst het kaartje laten zien en dan mag ze doorlopen. Het gaat er echt aan toe als ouders en familie donderdagmiddag komen kijken bij het Bouwdorp dat afgelopen week achter zwembad Molenkoog herrees. Boven in de hut steekt het meisje haar hoofd door een zeil. Aan de an dere kant is een afbeelding van de Flintstones geschilderd, zodat ie mand anders een grappige foto van haar kan maken. Stelt de afbeelding Fred of Barney voor? Omrie lacht en haalt zijn schouders op. Het ant woord is wat hem betreft in beide gevallen goed. De Flintstones was één van de onder werpen die afgelopen week voorbij kwamen op het Bouwdorp. Centrale thema was 'reizen door de tijd', ver telt coördinator Laurens Altena. Zo'n honderdveertig kinderen (tussen de zes en de twaalf jaar oud) werkten sinds maandag aan de bouw van het Bouwdorp. In groepjes van ongeveer tien personen bouwden ze de hutten. Achttien mensen begeleidden de kin deren. Het Bouwdorp is éen van de activiteiten van de Welzijnsstichting. Het weer was grotendeels knudde voorde groep. De kinderen lieten zich er echter met door weerhouden, ver telt Altena. 'Alleen als het heel hard regende, gingen we naar de tent. Je merkt dat je hier geen kinderen uit de stad hebt. Ze bouwen gewoon door als het een beetje regent.' Omrie wijst op het zeil dat boven de hut van zijn groepje is gespannen. 'Het lekte eerst enorm, maar daarna hadden we er geen last meer van.' Het groepje van Ramon Siemelmg en Vera Kooger zegt ook weinig hinder te hebben ondervonden. En als het hard regen den, dan schuilden ze wel. De hut van het groepje is donderdagmiddag voor de ouders ingericht als cake verkoopplaats. Een plakje is te koop voor een steen. Of beter gezegd: een stukje spons dat een steen voorstelt. De steen staat symbool voorde oud heid. vertelt Altena. Mensen die rond lopen tussen de hutten kunnen onder meer op bezoek bij 'een waarzegger', er is een ridderspel waarbij bezoekers kunnen raden welke ridder (de kinde ren) wint en mensen kunnen met hun mond een snoepje uit een bak met water vissen. Ook is er nog een zelf gebouwde bowlingbaan en een bord met niet al te grote gaten waardoor mensen een bal moeten zien te schoppen. Afgelopen nacht bleven zo'n tachtig kinderen slapen in de grote tent bij het Bouwdorp. Volgende week zijn 140 andere kinderen aan de beurt voor nog een week bouwplezier. Brugge 'We zijn nog wel aan het rondkijken om hier een diepvries neer te zetten, zodat we ook hier zeehon den kunnen invriezen.' In 1988 stierf zestig procenten van de zeehonden in de Waddenzee door het virus. Brugge wijst erop dat er momenteel verwachtingen zijn dat het deze keer meevalt. 'Viroloog Ab Osterhaus verwacht nu dat zo'n tien tot twintig procent kan overlijden aan het virus. De geboortes gaan ook gewoon door In 1988 waren er nog veel vroeggeboortes en gingen veel jongen dood. Dat is nu met het geval.' Na zaterdag zijn geen nieuwe dode zeehonden meer gevonden op Texel. Wel zijn twee huilers opgenomen in de zeehondenopvang. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Vis serij verwacht volgende week nog wat nieuwe uitslagen. Uit het Duitse deel van de Waddenzee zijn nog geen meldingen gekomen van het virus. De portier van een hotel in De Koog die woensdagavond €500.- uit de kluis van dit hotel wegnam, is tegen de lamp gelopen. De diefstal door de 42-jange Texelaar werd opgenomen door een beveiligingscamera. Toen hij tijdens een verhoor met de politie werd geconfronteerd met de beel den, bekende hij. De man heeft de 500 euro teruggegeven fyrKj ^itartJrrHi It bd ijri_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van INSTALLATIEBEDRIJF DE GRAAF NEE- sticker maar wel geïnteresseerd Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Het Bouwdorp kende gisteren een spel waarbij mensen met de mond een snoepje uit een bak met water konden vissen. (Foto Jemen vu voor de vakantiekrant van 19 juli kunnen worden ingeleverd t/m maandag 8 juli 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. chijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,85

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1