Watersport blijft afkerig van turbines bij haven m et Huisman beklimt Aconcagua Nooit verder gaan an het lichaam wil' Uitgaan of niet uitgaan? .TEXELSE J C0URANT. m Molen met gondel lijkt leuke attractie Van Lubek kleurloos tijdens EK Van Wijk en Reijers golfkampioen Sjirk Brans beste schapenscheerder Man gewond bij vernielen raam Groen Zwart DINSDAG 9 JULI 2002 Katersportvereniging blijft zich verzetten tegen de bouw grote windturbines vlakbij de jachthaven en de santenhaven in Oudeschild. Een bezoek aan een dmolenpark in Duitsland waar turbines staan van het dat het NUON op Texel wil bouwen ter vervanging van ier kleine verouderde molens, heeft daarin geen veran- ng gebracht. Voorzitter Jook Nauta van de Watersportvereniging Texel: 'Die turbines met een masthoogte van 66 meter maken in vergelijking met de bestaande molens in verhou ding niet zoveel lawaai, maar zijn wel degelijk te horen voor de hon derden mensen die op de boten verblijven. We zouden een slecht gastheer zijn als we ons daar niet tegen zouden verzetten. Aan die grotere turbines zal wel niet te ont komen zijn, maar ze moeten op grotere afstand van de haven ko men'. De watersportvereniging houdt mo menteel een enquête onder haar pas santen om aan de hand van open vra gen te bepalen in hoeverre men tevreden is over de diverse voorzie ningen die de haven biedt. Op 1 juli waren 108 ingevulde formulieren bin nen, de oogst van het voorseizoen. Daaruit blijkt dat het oordeel over de faciliteiten en de service op de haven over het algemeen gunstig tot zeer gunstig is. Alleen de vier windturbines zijn een bron van ergernis. Ruim 70% van de geënquêteerden gaf aan ze 'hinderlijk' te vinden. Naast de ge luidshinder vindt het watersport- bestuur ook de omvang van de windturbines bezwaarlijk in de klein schalige omgeving van de haven. 'Als ze komen op de door het NUON ge wenste plaatsen zullen ze onaange naam dominerend zijn'. Het NUON wenst in plaats van de vier bestaande turbines twee veel grotere van het type E-66 met een mast hoogte van 66 meter en een vermo gen van 1800 kilowatt. Verder heeft Dick Graaf het plan om in plaats van de twee kleinere molens waarvoor hij reeds vergunning heeft, één grote te bouwen. Excursie De E-66 molen hoort tot de meest succesvolle die worden geprodu ceerd door Enercon, een Duitse on derneming met 5000 medewerkers en vestigingen in diverse landen, dat een aanzienlijk deel van de windturbineproductie in de wereld in handen heeft. Molens van dit type vormen de ruggengraat van menig modern windmolenpark. Eén van die parken bevindt zich in de buurt van Aurich in Noord-Duitsland, vlakbij een der belangrijkste turbinefabrie- ken van Enercon. Dat gaf de ge meente Texel de mogelijkheid om donderdag in één dag een excursie te organiseren naar zowel het park als de fabriek Aan het busreisje werd deelgenomen door mensen van het gemeentebestuur (de wethouders Eelman en Hin en enkele raadsleden), Stichting Duurzaam Texel, vissers vereniging DETV, CIV, het provinciaal economisch stimuleringsfonds Kop en Munt, de watersport, Grontmij, dorpscommissie Oudeschild en le den van de 'klankbordgroep' die be trokken is bij de tweede fase van de haveninrichting. rs kijken en luisteren naar de imposante E-66 windturbines in het Duitse park exemplaar op de voorgrond is voorzien van een gondel. (Foto's Harry de Graaf) In Groningen voegde ingenieur Bern- hard Fink zich bij het gezelschap. Hij is manager van de Nederlandse ves tiging van Enercon en fungeerde de rest van de dag als excursieleider. In de fabriek in Aurich onderging de Texelse delegatie een bedrijfs presentatie waarbij de jongste tech nische ontwikkelingen op het gebied van windturbines breed werden uit gemeten. Groter is beter Duidelijk werd gemaakt dat (zeer) grote turbines verre te verkiezen zijn boven kleinere. omdat hun elektriciteitsproductie enorm veel hoger is bij naar verhouding minder geluidshinder, terwijl ze een 'rustiger' beeld opleveren, omdat de wieken langzaam draaien. De grootste turbine die Enercon binnenkort in productie neemt, is de E-112, met een mast van meer dan honderd meter en wieken met een lengte van 52 meter, zodat het rotoroppervlak één hectare beslaat. Het gevaarte heeft een vermogen van 4,5 mega watt. Nóg grotere molens zijn tech nisch mogelijk, maar het probleem is dat de onderdelen daarvan niet meer over de weg kunnen worden ver voerd. Een belangrijke ontwikkeling is ook dat de grote moderne windmo lens geen tandwielkast meer nodig hebben. De as van de wieken is rechtstreeks met de generator ver bonden, wat gunstig is voor geluids niveau, onderhoudskosten en rende ment. Het Texelse gezelschap bezocht daarop het productiegedeelte van de fabriek en zag daar hoe de kunststof wiekbladen van verschillende soor ten Enerconmolens werden vervaar digd Ook de fabricage van de gene ratoren kon van nabij worden beke ken. Het wikkelen van de magneetspoelen en het vervaardigen van de andere onderdelen van de enorme rotoren en statoren bleek voor een groot deel handwerk te zijn. De fabriek is een gewaardeerde bron van werkgelegenheid voor Aurich en omgeving. Uitkijkpunt De specifieke belangstelling van het Texelse gezelschap voor juist de E- 66 turbine heeft te maken met het feit dat dit type ook kan worden gecom bineerd met een uitkijkpost. Vlak on der de rotoras op ruim 60 meter hoogte zit een gondel met plaats voor tien tot vijftien mensen. Het idee leeft om één van de nieuwe turbines in Oudeschild uit te rusten met zo'n gondel. Door de hoogte (twee keer zo hoog als de toren van de NH kerk van Den Burg) is heel Texel te over zien, zodat het een veelbelovende toeristische attractie kan zijn. De molen maakt deel uit van het windpark Holtriem, dat in 1998 werd gebouwd en 35 turbines van het type E-66 omvat. De meeste leden van de Texelse delegatie maakten de ver moeiende klim naar boven en keken vanuit de gondel op het landschap als vanuit een helikopter Dat vlakke, eentonige polderlandschap met veel jong geboomte is minder interessant dan het gevarieerde Texel, zodat de verkregen indruk zeker met geflat teerd was. Hoorbaar Een realistische en maatgevende in druk kreeg het gezelschap ook van de aanblik en nog meer van het geluidsniveau van de fraai gelijnde turbine. Over de aanblik viel te twis ten en dat gebeurde dan ook, maar er was weinig twijfel over dat het ge luid een bron van zorg kan worden. Er stond een krachtige wind, waar door er veel achtergrondruis was. Onder die omstandigheid veroor zaakt het geluid van de molen zelf de minste hinder, omdat naar verhou ding weinig aan het bestaande 'na tuurlijke' lawaai wordt toegevoegd. Toch was de turbine nog best te ho ren, niet zozeer vlak bij, maar wel op meer dan honderd meter afstand. Bij wat minder wind kan dat alleen maar erger zijn, was de conclusie van vooral de watersportbestuurders, die dan ook vinden dat het met verant woord is dit toe te laten op korte af stand van 700 slapende mensen die prijs stellen op rust. Zoals gemeld heeft men met de bestaande vier molens al het nodige te stellen Zelfs is ooit de afspraak gemaakt dat één of twee van de meest nabije molens onder bepaalde omstandigheden 's avonds moeten worden stilgezet. Door verandering van het juridisch regiem is het naleven van die af spraak een probleem. Nauta betreurt dat maar voelt weinig voor harde ac tie tegen het NUON. 'Het is heel be langrijk om bij de discussie over de inrichting van de haven de sfeer goed te houden. We moeten er door over leg zien uit te komen'. Discussie op hoog niveau. De meeste leden meter hoogte de omgeving in vogelvlucht te van de delegatie maakten gebruik van de gelegenheid om vanuit de gondel op ruim 60 bekijken. Unks Ir R. Fmk van Enercon. raman (links) en enkele andere leden van klimploeg Terschelling rusten even tijdens de beklimming van de Kilimanjaro. (Foto Are hiel klimptoea) ervan ons de top zouden ha- 5 dat al prachtig.' Piet Huis- uit Den Burg maakt deel uit en 12-koppig klimteam van helling, dat van 12 januari tot 'mari volgend jaar in het sgebergte de Aconcagua 'eklimmen. Deze berg is met '962 meter de hoogste van Amerika. Ook de geboren aar Laurens Conijn is lid van nploeg. 'ongeveer vijf jaar geleden be- ^met klimmen', vertelt Huis- Inwoonde toen op Terschelling Wimploeg zocht versterking. Ik ^n van de vier mensen die het team kwamen. Ik ben >'e' gaan trainen met de groep hebben vervolgens enkele 'n Oostenrijk beklommen. In tyn moest ik wel wennen aan ^die in Oostenrijk en Zwitser- W normaal zijn. Ik was gewend "öt grootste duin van Ter- - van 150 meter hoog.' n9egeven moment leefde bin- Nimploeg het idee dat er een Pjoject moest worden opgezet. r,an: 'We wilden iets doen wat je ^gesproken maar één keer in ^meemaakt. Dat werd dus de f'r.g van de Kilimanjaro, vorig '8 wilden de top op 5895 me ter bereiken. Toen we in Afrika waren moesten we eerst acclimatiseren. We hebben als training de naastgelegen Mount Meru, van 3500 meter, be klommen. Wat heel opvallend was toen we daar aankwamen, was dat er allemaal dragers achter een muurtje stonden te wachten. Die mensen worden ingehuurd om de bepakking van bergbeklimmers te dragen. Ze staan soms dagen in de rij om een klus te krijgen. De lokale bevolking is erg arm. het zijn hun belangrijkste inkomsten. Maar als wij op de berg stonden te hijgen, liepen zij gewoon te zingen. Sommigen komen twee keer per maand op de top.' De beklimming van de Kilimanjaro was zwaar maar succesvol. 'Om de Kilimanjaro te beklimmen moet je in een spiraal naar boven lopen. Eerst loop je op de steppe, dan tropisch, dan sneeuw. Je draait als het ware om de berg heen. Op de berg heb je op een gegeven moment vijftig pro cent minder zuurstof Een goede conditie is vereist. Je vraagt steeds meer van je lichaam, terwijl je steeds minder kunt. Je teert op je reserves en wordt steeds zwakker, terwijl je nog hoger wil. Als je gaat dalen be gint je hart ook sneller te kloppen, zelfs als je stilstaat. Uiteindelijk heeft iedereen de top bereikt. Op een ge geven moment viel da klimploeg in tweeën. Ik zat in de voorste groep. Toen wij aankwamen was het nog donker, dus we hebben alleen wat foto's met een flits kunnen maken. De tweede groep kwam een half uur la ter. Die konden genieten van het uit zicht, veel foto's maken en zelfs even filmen.' Inmiddels is Huisman volop in trai ning voor de volgende uitdaging. De Aconcagua is net als de Kilimanjaro één van de zogenoemde Seven Summits. Dit is de verzamelnaam voor de zeven bergen die op hun werelddeel de grootste zijn. Deze komende beklimming wordt zwaar der dan die in Afrika, verwacht Huis man. 'De Aconcagua is sowieso ho ger, de gevoelstemperatuur is bijna vijftig graden onder nul. Net als bij de Kilimanjaro zullen we op een gegeven moment tot boven de knieën in de sneeuw staan. Het grootste verschil is dat we deze keer zonder dragers gaan. We zullen dus alle bepakking zelf moeten sjouwen. Ik train nu ook vier of vijf keer per week. Hardlopen, fietsen en krachttraining. Binnenkort gaan we met de hele klimploeg een keer op Texel mountainbiken. Daarna ga ik in november naar Zwitserland om klimervaring op ijs op te doen.' Door de koude heeft het team warme, beschermende kleding no dig. Deze kleding wordt deels gesponsord door Mantje Sport, waar Huisman bedrijfsleider is. Als tegen prestatie zal op de kleding het logo van Mantje worden genaaid en wordt een half uur durende videoregistratie van de klim op de Kilimanjaro in de zaak vertoond. Huisman wil voortdurend zijn grenzen verleggen. 'Het is zo'n unieke erva ring dat we het nóg eens wilden doen. De tweede keer moet het na tuurlijk wel moeilijker worden. Vier mensen op de top zou al genoeg zijn, al proberen we allemaal het einde te bereiken. Het helpt als je een gezel lige ploeg hebt. ledereen heeft res pect voor elkaar, zeker na de beklim ming van de Kilimanjaro. Je weet namelijk zelf hoe diep je moest gaan om er te komen. Ik zal zelf nooit ver der gaan dan mijn lichaam wil. Een duidelijker signaal kun je niet krijgen. Medicijnen tegen bijvoorbeeld hoogteziekte gebruik ik met, dan ga ik liever afdalen.' Om enige ervaring in de klimploeg te betrekken is één van de beste Neder landse klimgidsen ingehuurd. Robert Steenmeyer gebruikt op zijn beurt de klimtocht in Zuid-Amerika als voorbe reiding op zijn soloklim naar de top van de Mount Everest, de hoogste berg ter wereld. De voorbereidingen op de beklim ming van de Aconcagua van klim ploeg Terschelling zijn op de voet te volgen via www.klimploeg- terschellmg.nl 'Eens in de zoveel tijd heb je een slechte wedstrijd. Het is alleen jammer dat die juist zaterdag was', vertelt een teleurgestelde Ingrid van Lubek. Tijdens het Europees kampioenschap in Hongarije ein digde de triatlete vlak achter de middenmoot. Onder grote publieke belangstelling kende Van Lubek een goede start in Gyor. In een veld van 55 deelneemsters was het lastig lopen op de met kinderkopjes geplaveide straten. Na twee ronden in de Hongaarse stad, waar het rond de dertig graden was, lag Van Lubek snel in het water. Daar kreeg de Texelse een paar ongelukkige trap pen van concurrentes, waardoor ze in de tweede groep startte met fiet sen. De kopgroep kon door slechte samenwerking van de concurrentie haar voorsprong echter vergoten. In een uitzichtloze positie begon Van Lubek aan het loopgedeelte. Tijdens het hardlopen kreeg de triatlete last van haar maag, waardoor de adem haling werd bemoeilijkt Van Lubek: 'Ik vroeg me af of het erger is om uit te stappen of om slecht te finishen. Ik koos voor het laatste en denk dat ik rond de dertigste plaats ben geëin digd. Dat is jammer, want het optre den in Holten, vorige week, bood perspectief voor het EK. Helaas kwam het er met uit.' Nadat Jan van Wijk vorige week al jeugdkampioen van Texel werd, wist hij deze week beslag te leggen op het clubkampioenschap strokeplay van de Texelse golfclub. Aan dit kam pioenschap werd door 39 leden deel genomen. Er werd geen handicap berekend. Winnaar werd degene die het minst aantal slagen nodig had om de achttien holes te spelen. Jan van Wijk eindigde met 73 slagen als eer ste, net voor Jaap Duin (76). Derde werd Vernon Hughes (83). Bij de da mes wist Gerdi Reijers haar titel te prolongeren met 88 slagen. Tweede werd Maria Buschens (91), derde Margreet de Graaff (99). Spelers met een handicap boven 26,5 speelden nog om de maand- beker. Hierbij werd de handicap wel verrekend. Bij de heren eindigde Joop Kohnhorst voor Piet Brouwer en Martin Vlastra. Bij de dames werd Margriet Peetoom eerste, gevolgd door Cocky Kohnhorst en Janny Vlastra. Longest dnves werden gesla gen door Jan van Wijk en Els Postma, nearys waren er voor Jan van Wijk en Margnet Peetoom Tevens vond zondag de pnjsuitreiking van de wintercompetitie plaats. De finale werd gespeeld tussen Hans de Beer en Gerdi Rei|ers. Reijers ein digde als eerste en won de wissel trofee. Derde werd Jo Oosterveer. Het Texels kampioenschap schapen scheren, volgens traditie gehouden tijdens de eerste Hoornder Donder dag, is gewonnen door Sjirk Brans Juryleden Piet Bakker (van De Wad del) en Han Bakker (Scholleboe) von den dat hij alle facetten het beste beheerste: van de behandeling van het schaap tot het oprollen van de wol. Barend Albers veroverde de tweede prijs. Harry Bakker kwam volgens de jury de derde prijs toe. Titelverdediger Willem Kieft viel bui ten de prijzen. In totaal deden zes scheerders mee. Het Texels kampioenschap schapen melken trok acht deelnemers. Een toerist uit Friesland gaf zich ter plekke op en won tot ieders verbazing de kampioensbeker. De tweede en derde prijs gingen naar Mar. van Maldegem en Siem Plaatsman Hun verrichtingen werden beoordeeld door juryleden Henk Tjepkema en Dirk Roeper (De Fenne), die het met gemakkelijk hadden op deze - toch nog droge - avond. De schapen wa ren beschikbaar gesteld door Frans Bakker, die de beesten voor de ge legenheid in de wol had gelaten en waarvan de lammeren onlangs waren 'gespeend'. Een 23-jarige inwoner van De Koog heeft zichzelf verwond toen hij iade nacht van zaterdag op zondag een raam vernielde vaaeen gebouw in de Dorpsstraat. Hij moest worden be handeld in de Medische Post, waar tientallen hechtingen in een arm en een hand werden aangebracht Na de behandeling maakte de politie pro- ces-verbaal op Redactioneel commentaar Na het onverwachte bezoek van de Drank- en Horeca Inspectie op vrijdagavond zit de schrik er bij de natte horeca goed in. Waar jeugdige Texelaars en toeristen van beneden de zestien jaar tot die tijd nog wel kom waren in veel zaken, komen ze er na enkele stevige bekeuringen met meer in. De portiers staan op scherp, jeugdigen waarvan ook maar enigszins wordt betwijfeld of ze al zestien zijn komen er zonder het to nen van een identiteitskaart met meer in. Andere cafébazen gaan een stapje verder en merken 18-jarigen met een kruis, zodat ze sterke drank mogen drinken. Het zijn impopulaire maatregelen die we op het tolerante Texel niet ge wend zijn. De cafébazen hebben weinig keus. Zij worden immers ver antwoordelijk gehouden voor wat er in hun zaak gebeurt. Als er overtre dingen worden geconstateerd, draaien zij op voorde bekeuring. De vraag is of het lukt de problemen buiten de deur te houden. Bij de jeugd bene den de zestien zal dat nog wel gaan, maar bij de groep van zestien en zeventien aan wie alleen maar zwak alcoholische dranken mogen wor den geschonken, ligt het een stuk moeilijker. Een jongen die wél acht tien is, kan bijvoorbeeld twee glazen Juttertje bestellen en éen glas aan zijn 17-jarige vriendin geven. En dan is er nog het vage onderscheid tussen wat nu wel en geen sterke drank is De bekende Breezers met, maar andere mixjes wel. Het maakt het werk voor de kasteleins en obers er niet eenvoudiger op. Natuurlijk is het terecht dat er op wordt toegezien dat al te jonge jeugd zich niet te buiten gaat aan alcoholgebruik en dat er iets tegen wordt gedaan. Het gemak waarmee door jongeren grote hoeveelheden alco hol naar binnen wordt gewerkt baart grote zorgen. Evenals het gegeven dat er in de Texelse discotheken tot in de kleine uurtjes kinderen van twaalf, dertien jaar rondhangen. Onlangs verweet horecavoorzitter Jook Nauta ouders dat ze uitgaansbedrijven als nachtcrèche gebruiken, met alle nadelige gevolgen van dien. Niet alleen vakantiegangers, ook Texelse ouders nemen graag een avondje 'vrijaf' en zien er met tegenop hun kroost met een flinke hand zakgeld in het nachtleven los te laten. Het is goed dat dit soort excessen een halt wordt toegeroepen, Met het rigoureuze beleid om iedereen beneden de zestien jaar te we ren schiet het nu de andere kant uit. Deze doorgaans niet al te welge stelde groep mag dan per persoon wel niet het meeste verteren, met elkaar kunnen ze nog voor een leuke omzet zorgen. Bovendien zorgen ze voor reuring en dat heeft weer een wervend effect op andere, oudere stappers. Niet voor niets wordt de jeugd met velen tegelijk met bussen opgehaald uit de vakantieparken en vanaf de haven van Oudeschild. Het weigeren van deze groep is begrijpelijk, maar de horecaondernemers treffen zichzelf ermee in de portemonnee. Tijdens het hoogseizoen, met een overmaat aan stappers, merken ze daar wellicht met zoveel van, in het voor- en naseizoen bezorgt de jeugd de exploitanten een leuk 'staand zeiltje'. Groot is de pijn voor de jongeren van zeg maar veertien en vijftien jaar. In de discotheek waar ze tot vorige week nog welkom waren, komen ze ineens aan de vaste deur. De schrik zit er in, geen ondernemer die ze wil hebben. De gevolgen waren zaterdag al merkbaar. Grote groepen jon geren die niet naar binnen mochten en ontevreden de straat afschuimden. De vraag is waar deze groep nu z'n heil gaat zoeken. Ten zij er spontane een mentaliteitsverandering optreedt, zullen ze wel niet thuisblijven. Oudeschild vreest nu al grote overlast door rondhangende jeugd van de bruine vloot, die anders in Question Plaza of elders vertier zocht. Dan is zo'n nachtcrèche toch maar wat makkelijk. Uitgaan of met, een bijkomend probleem waar Texel niet omheen lijkt te kunnen.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5