Welboren mag niet in ecreatiewoning wonen Question bindt strijdt aan iet jeugdig drankgebruik Cjrocn !7'wartsjexeh 'in fTlets TEXELSE MCOptANT Nieuws van de provincie emeente wenst niet te gedogen Schilderen met geur en geluid kan nog niet rmbandjes voor leeftijdsonderscheid IL* TEXELSE^COURANT Kijk in deze krant! Hin: niet bezuinigen op aankoop kunst Tweederde ondernemers overtreedt wet Extra afvaarten voor kermis Soulaas voor kampeerbedrijven Niet meer heilig Autocrossbaan lERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11693 VRIJDAG 12 JULI 2002 Klodders bloed op een beschadigd terras: een onuitroeibaar probleem? (Foto Joop Rommets) rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 (jna Twartsjmii a ba kart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Advertenties voor de vakantiekrant van 26 juli kunnen worden ingeleverd tlm maandag 15 juli 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. Alkmaar over enige jaren uit de file Zaan weer geschikt voor grote schepen Prijsvraag: win een boottocht (Advertentie) (Advertentie) De gemeente gaat niet bezuinigen op de aankoop van kunst. Een ver laging van de jaarlijkse voeding van €22.500,- van het fonds 'Kunst en Cultuur' waarmee de aankopen worden gefinancierd is niet aan de recreatiewoning permanent men is strijdig met de regels, het toch doet, moet er reke- mee houden dat de gemeente 1 hem optreedt. Dat is de [boodschap van burgemees- Geldorp voor iedereen die it dat uitzonderingen mogelijk Het argument van Daan Wei ll dat hij niet mag wat anderen vijgend wél wordt toegestaan, t daarom geen hout. 'We ihaven, maar we kunnen niet tegelijk', aldus Geldorp. aat er op Texel rechts- lijkheid? Die discussie is opge- nadat het Noordhollands Dag deze week berichtte dat Daan en l Welboren geen toestemming n om permanent te wonen in huis dat volgens het bestem- splan alleen mag worden ge talsvakantiewoning. Het pand op een stuk grond aan de Pont- nabi| de veerhaven, waarvan ze jaar jaar geleden eigenaar wer- Op het moment dat ze het koch- itond er alleen een bollenschuur neenvoudig inpandig apparte- f. Nadat de Welborens het aan- ilijk hadden gebruikt om er fa- en vrienden te laten logeren, ten ze er een huis te bouwen, Ie bedoeling er zelf te gaan wo- Oatmocht weliswaar niet, maar apt werd dat de gemeente me lting zou willen verlenen. m is er niet gelukkig mee dat ak in de publiciteit is gekomen, izaak speelt nog en ik vind ei- tdat je er dan geen mededelin- wmoet doen.' Nu het nieuws k'op straat ligt', wil hij zijn ver- wel doen. Volgens Welboren hij de gemeente al vanaf de eplannen op de hoogte gesteld, 'jn altijd heel positief benaderd, n ons geen toezeggingen ge laat ik dat vooropstellen, maar mbtelijke zijde is steeds gesteld dat er wel een oplossing zou worden gevonden. Dat geldt ook voor wet houder Schilling. Ik ben drie keer bij hem op het spreekuur geweest en steeds is door hem gesuggereerd: er wordt wel een modus gevonden.' Doorzetten Hoewel de zaak nog niet rond was, besloot het echtpaar de plannen door te zetten. De woning kwam er, waarna de Welborens vorig jaar zo mer hun huis in Den Hoorn verkoch ten. Op 1 augustus meldden ze bij de gemeente officieel dat ze waren ver huisd naar de locatie aan de Pont- weg. Korte tijd later kwam van het gemeentehuis een bericht van voor nemen tot aanschrijving, of wel een waarschuwing dat ze in overtreding waren. Omdat ze niet meer terug konden, besloten de Welborens te wachten op wat komen ging. Inmiddels is hen bericht dat ze vóór 1 oktober de permanente bewoning moeten staken, op straffe van een dwangsom die kan oplopen tot dertigduizend euro. Ze gingen tegen deze beschikking in beroep. Een toe lichting op hun verdediging gaven ze veertien dagen geleden in een verga dering van de beroeps- en bezwaren- commissie, een orgaan dat het col lege van b en w adviseert. Later deze zomer wordt een definitieve uitspraak verwacht van het gemeentebestuur. Welboren heeft de commissie ge vraagd om hun permanent wonen vijf jaar te gedogen. Daarna zou de situa tie opnieuw moeten worden bekeken. Hij is 'gematigd positief' over de uit slag, ook omdat hij vindt dat hij in zijn gelijk staat. 'Ik ken misschien wel tientallen gevallen van mensen die permanent in een recreatiewoning wonen. Op De Krim, bijvoorbeeld. Ik werd net nog opgebeld door iemand die ons een hart onder de riem wilde steken. Hij had het over iemand die al tien jaar in een zomerwoning zit. Daar is nooit tegen opgetreden. Dan vraag ik me af: waarom de één wel en de ander niet? Ik doe geen beroep op de krappe woningmarkt en laat zelfs een huis achter. Ik ben steeds open naar de gemeente geweest. Ik heb het gevoel dat we gestraft worden voor onze eigen eerlijkheid.' Milieuvriendelijk Een argument extra om op clemen tie te hopen, is dat de gemeente de bouw altijd met veel belangstelling heeft gevolgd. De Welborens hebben geprobeerd een zo milieuvriendelijk mogelijk huis te laten verrijzen. Zo beschikt het huis onder meer over lemen muren en een heliofietenfilter. 'Al ons eigen water wordt door mid del van een gesloten systeem her gebruikt. Door de ambtenaren is steeds heel belangstellend en mee levend gereageerd. We staan nu zelfs Lees verder pagina 5 Uit de grootscheepse controles die de Keuringsdienst van Waren afge lopen weekend uitvoerde, blijkt dat 64 procent van de Texelse onder nemers de Drank- en Horecawet 'aan zijn laars lapt'. Met name in de zomermaanden zal de dienst in tensief blijven controleren. In totaal bezochten de twintig contro leurs 109 bedrijven. Twaalf keer maakten zij proces-verbaal op; 58 maal werd een schriftelijke waar schuwing afgegeven. In het geval van een proces-verbaal kan de boete oplopen tot €11.250,-. De hoogte van de boete wordt vastgesteld door het Openbaar Ministerie. Behalve op Texel kunnen ook de ove rige Waddeneilanden steekproefs gewijs zogenoemde schoonveeg acties verwachten. De leden van de TEEVA (Texels Eer ste Eigen Vrije Academie) maakten gebruik van de paar droge uren die dinsdag in de aanbieding waren om een stukje Texel op papier en linnen vast te leggen. Als locatie kozen zij de omgeving van de molen van Het Noorden. Meeuwen, wadvogels en zacht geklots van het water in de rug. Het juiste licht was een beetje moei lijk te grijpen. De zon speelde met de wolken een spelletje kiekeboe. Maar vogels en ruimte maakten veel goed. 'Jammer dat we de geluiden er met In kunnen schilderen,' vond Tineke Nijman, één van de schilders. Net op tijd voor de donderbui die even na vijven losbarstte, waren de schilders tukken in veiligheid gebracht, om er thuis nog een paar streekjes aan te kunnen geven. Het ligt in de bedoe ling van de club er tijdens de zomer maanden iedere dinsdagmiddag op uit te trekken om op locatie een stukje dorp of landschap weer te geven. Een leuke afwisseling op de portret ten naar model, die in de wintermaan den meestal geschilderd worden. Op de foto van links naar rechts Tineke Nijman, Lenie Steffen en Gerdie Grabowski. Klodders bloed latregel van Question Plaza ieeri opluchting betekenen voor orde. Aldus reageerde wethouder Annie Hin (Cultuur) dinsdagavond op vragen van Eric Hercules van de PvdA. De wethouder houdt de mo gelijkheid van het verkopen van kunst wel open. Verkoop van gemeentelijke kunst is een beladen onderwerp. Schrijvers van ingezonden bneven in deze krant spraken er hun afkeuring over uit en ook de adviescommissie voor Kunst en Cultuurbeleid reageerde kritisch. Toch handhaaft de wethouder haar 'schot voor de boeg'. 'Er staat nu kunst ongebruikt in opslag, er is een begrotingstekort en we overwegen om met het gemeentelijke kunst beleid een andere richting in te slaan.' B en w hebben plannen om het geld voor kunst breder in te zetten. 'Meer kunst in openbare ruimtes, bijvoor beeld in het buitengebied', aldus de wethouder. Ze benadrukte dat de raad hierover het laatste woord heeft. Geld uit het fonds Kunst en Cultuur wordt gebruikt voor kunst opdrachten. kunstaankopen, bijdra gen aan publicaties en uitgaven of cultuurhistorische aankopen en bij dragen aan evenementen. Omdat Teso verwacht dat maandag 15 juli veel kermisexploitanten in de ochtenduren de oversteek van Den Helder naar Texel zullen maken - waardoor wel eens wachttijden zou den kunnen ontstaan -, zet de veer dienst gedurende een groot deel van de dag ook de 'reserveboot' in. Dat gebeurt van 6.35 (vanaf Texel) tot 14.05 uur (vanuit Den Helder). De geplande afvaarten van 14.35 en 15.35 uur vanaf Texel en van 15.05 en 16.05 uur vanuit Den Helder komen te vervallen. Op Texel zijn dertien kampeer bedrijven met een kampeer- exploitatievergunnmg die volgens de Wet op de Openluchtrecreatie verou derd is. De gemeente moet ervoor zorgen dat de vergunningen worden aangepast en de betreffende bedrij ven moeten de daartoe benodigde gegevens aanleveren. Omdat het seizoen inmiddels in volle gang is, is daar geen tijd meer voor. Het college heeft daarom bepaald dat de oude vergunningen tot 1 maart volgend jaar nog als geldig worden be schouwd. De bedrijven krijgen een beschikking waaruit dat blijkt. Het doel om 4.000 hectare grasland op Texel in stand te houden, is met meer heilig. Mochten zich maat schappelijke ontwikkelingen voor doen die een ander grondgebruik vereisen, dan zal de gemeente hier aan meewerken De gemeenteraad heeft dit uitgangspunt dinsdagavond opgenomen in de Structuurvisie 2020. Pagina 5 Al tien jaar wordt erover gesproken: de verhuizing van de autocross van Oosterend naar het MAB-terrein aan de Hoofdweg in Eierland. Na veel gesteggel over de vergunning, gestoei met het ontwerp en maan denlang spitwerk, beleeft het nieuwe circuit zondag 21 juli de vuurdoop. Pagina 7 waarschuwt dat ze de discotheek niet in mogen. Maar als ons nieuwe systeem functioneert, dan hoeven we niemand meer te weigeren.' Volgens Huizing was het bloed op het terras van de Karseboom overigens afkomstig van een bezoeker van Question en niet van iemand die daar geweigerd was omdat hij te jong was. 'Het was iemand die leed aan ADHD. Hij was helemaal in de war en stond te roepen dat hij dood ging. Hij had niet eens in de gaten dat hij bloedde. Onze portier is te hulp geschoten en heeft hem verbonden en daarna in een taxi gezet en naar de dokter ge stuurd.' Dat er in het vervolg nooit meer iets met het terras van Pieterse zal ge beuren, kan Huizing niet beloven. 'Als onze portiers zien dat ze er aan het rotzooien zijn, sturen ze ze heus wel weg. Maar ze kunnen er niet steeds bij gaan staan, ze hebben het binnen ook druk. Als Frans zijn terras wil beschermen, dan zal hij er zelf ook wat aan moeten doen.' tion Plaza introduceert van een systeem met gekleurde landjes om drankgebruik door sren tegen te gaan. Wie bij de ig van deze discotheek in Den niet kan bewijzen dat hij zes- jaar of ouder is, krijgt geen je en wordt ook geen alcohol- ende drank verstrekt. in- en zeventienjarigen krijgen leel bandje en mogen slechts alcoholische consumpties be- i. Volwassenen, die ook sterke mogen drinken, wordt een bandje omgedaan, fsteem moet ervoor zorgen dat «keeper in één oogopslag kan ifhij gerechtigd is het drankje te ekken dat de bezoeker bestelt, ebeurt het geregeld dat iemand orbeeld bier krijgt terwijl hij of zij Mi zestien is. Afgelopen week- 'ad de Keuringsdienst van Wa- s'd op tegen horeca-exploitan- zich schuldig maakten aan dit 'IP Andere bedrijven nemen het 8 voor het onzekere en weige- dereen de toegang die niet kan ten zestien jaar of ouder te zijn. teel van het nieuwe systeem is gemakkelijker kan worden keden tegen te jong klanten die élische drank laat bestellen emand die dat wel mag. 'Als we de zaal lopen en we zien iemand aan drankje dat niet bij zijn 'ispast, dan treden we ook op', Heino Huizing van Question Volgens hem heeft ook de "Wienst van Waren zich en- aast getoond over het initiatief, "at hem betreft navolging krijgt 'andere horecaondernemers op !|and. de buurman, Frans Pieterse, wiens terras in de nacht van woensdag op donderdag wederom werd bezocht door vandalen. Kapotte stoelen en stukgeslagen bierglazen en lege zak jes waarin hasj heeft gezeten, vorm den de volgende ochtend de stille ge tuigen van een roerige nacht. Klap op de vuurpijl was een met dikke klod ders halfopgedroogd bloed be smeurd tafeltje. 'Het wordt steeds erger', constateert Pieterse. 'In ruil voor koffie en gebak repareert de rietvlechter die hier woensdag op de folkloremarkt zit mijn stoelen. Nieuwe tafels en stoe len koop ik niet meer. Ik weet niet meer wat ik er tegen moet doen. Ik heb ook al een paar keer injectiespui ten op het terras gevonden.' Volgens Pieterse ligt de schuld voor een groot deel bij Question Plaza. 'Zij halen met de bus allemaal jeugd van De Krim en als ze dan bij de deur ontdekken dat iemand geen zestien is, dan laten ze hem buiten staan. Die lui gaan zwalken en komen dan bij mij het terras vernielen.' Huizing vindt dat Pieterse 'wel een beetje gelijk' heeft. Wie met de Question-bus mee wil, hoeft bij het instappen geen identiteitsbewijs te laten zien. 'Dat zou raadzaam zijn, maar het is niet te doen. Wel is het nu zo dat de chauffeur kinderen van wie hij denkt dat ze nog geen zestien zijn

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1