bestegen grondprijzen doorn in oog politici Waddenoverleg voor Texel twee keer zo duur verleg openbare orde gestart in mineur JT *SSssrrff Kopen: 4 Discodeurbeieid oei 4.000 hectare grasland niet meer heilig TE KOOP AGmrEAM M*> BflNO^E0 kloze slaapt op achterbank auto Welboren Amsing Recycling mag verhuizen Rijbewijs kwijt Geschil Bakker en gemeente sleept voort 'Echt Texels': 'Boete Juttertje is vervelend' .TEXELSE COURANT n-T,y i vd over hel eiland liggen verschillende percelen agrarische grond te koop. iel om 4.000 hectare gras- Texel in stand te houden, meer heilig. Mochten zich happelijke ontwikkelingen oen die een ander grondge- vereisen, dan zal de ge- hieraan meewerken. De enterand heeft dit uitgangs- linsdagavond opgenomen in Structuurvisie 2020. Zo'n schappelijke ontwikkeling is irbeeld de uitbreiding naar 8 holes-golfbaan. tegen prijzen van agrarische zijn Texels Belang een doorn in x>g. Vraagprijzen van ruim DO (ƒ60 000,-) zouden boeren overkant die zich op Texel vestigen hiervan hebben ouden. 'Grondprijzen moeten e agrarische sector aantrekke ren en met door andere orga nisaties worden opgedreven', vindt fractievoorzitter Piet Standaart. Even als Jan Koolhof (CDA) wil hij het Natuurmonumenten en andere be schermers beletten om - buiten de aangewezen natuurontwikkelings- en reservaatsgebieden om - grond aan te kopen. Koolhof: 'Ondanks dat er afspraken over zijn gemaakt, kocht Natuurmonumenten toch agrarisch bestemde grond. Ze boden gewoon méér dan de agrarische waarde.' Overigens gebeurde dat enkele laren geleden. Nadat hierover ruzie ont stond, is afgesproken dat Natuur monumenten alleen nog in overleg met de Stichting Agrarisch Texel koopt. De liberaal gezinde burge meester Geldorp reageerde als door een wesp gestoken op het voorstel van Standaart. 'Grondprijzen zijn een kwestie van vraag en aanbod. De gemeente kan ook de huizenprijzen PTexel de woningnood hoog bekend. Maar dat een aar de nacht in de auto moet rengen is wel erg schrijnend. 4-jarige vrouw uit Den Hoorn taltweeëneenhalve week op bterbank van haar auto. Tk am me rot. Ik parkeer mijn op afgelegen plekjes, in de Dat mensen me niet zien. Het •elijk.' sb heeft zich bij de Texelse opgestapeld. Huilend deed ze Journalist tot in detail verslag bellende die haar stukgelopen !'lk heeft teweeggebracht. Het aar voerde een geruchtma- huishouding, die door omwo- =i met argusogen werd ge- Ruzies waren niet van de lucht auto van de politie stond regel- I °P het erf. Toen de problemen Ssescaleerden, werd de vrouw fis haar eigen zeggen ter be ding van zichzelf - door de po- Jl' huis gehaald. 'Ik heb geen Sot, ook niet voor een caravan 'Dijn man heeft alles. De auto lenige dat ik heb.' Haar groot- ^het is dat de rechter - volgens "f" bij gebrek aan een deugde lijk onderkomen - haar 11-jarige dochtertje bij voorlopige voorziening aan haar (ex)man heeft toegewezen Inmiddels heeft de vrouw haar nood geklaagd bij de gemeente, maar die beoordeelde haar situatie met als 'ur gent' waardoor ze met voor een huis in aanmerking komt. Ook andere in stanties heeft ze om hulp gevraagd, maar tot dusver vergeefs. Haar hoop is gevestigd op een vervolggesprek en een onderhoud met haar advo caat. Wie tijdelijke woonruimte voor de vrouw heeft, kan contact opne men met telefoonnummer 06- 22032869 de Zonnebloem VERVOLG VAN PAGINA 1 als voorbeeldwoning in een folder van de Stichting Duurzaam Bouwen, onder verantwoording van de ge meente. Achter het huis ligt een na tuurgebiedje, dat we zo goed moge lijk beschermen. Juridisch heeft de gemeente waarschijnlijk voor hon derd procent gelijk, maar ik had an ders verwacht. Zeker nu iedereen zo bezorgd is over de instandhouding van het Texelse landschap. Voor het zelfde geld had een boer uit de om geving het terrein gekocht, de schuur gesloopt, alles vlak getrokken en het bij z'n land gevoegd. Dan was dat natuurgebiedje ook verdwenen. Voor die inspanningen had ik wel wat meer waardering verwacht.' Steek onder water Burgemeester Geldorp, die er binnen het college verantwoordelijk voor is dat regels worden nageleefd, laat in een korte reactie weten dat ze het 'met verstandig vindt om met de heer Welboren via de krant te discussië ren'. B en w wachten op een uit spraak van de beroeps- en bezwarencommissie en zullen aan de hand daarvan hun eigen oordeel nog maals overwegen. Wel zegt ze boos te zijn dat Welboren vertelt dat voor malig wethouder Schilling de indruk heeft gewekt dat er een oplossing zou kunnen worden gevonden. 'Ik vind dat een steek onder water. Wat mij betreft mag u dat opschrijven.' Geldorp spreekt tegen dat de ge meente de ene illegale activiteit wel aanpakt en de ander ongemoeid laat. 'De gemeente moet handhaven, dat hebben we tweeeneenhalf jaar gele den met z'n allen afgesproken. Er is toen een ambtelijk medewerker aan getrokken die zich er intensief mee bezighoudt. Er wordt hard aan ge werkt, maar we kunnen niet alles te gelijk.' Ook wie al lange tijd de wet ontduikt, moet niet het idee hebben rustig achterover te kunnen leunen, aldus Geldorp. 'Ook zo iemand mag erop rekenen dat er binnenkort tegen hem wordt opgetreden.' niet regelen. En bovendien: wie ver koopt nu die grond aan Natuur monumenten? Dat zijn toch de boe ren zelf.' Ook Arthur Oosterbaan (GroenLinks) toonde zich geïrriteerd: 'Het is onzinnig dat ik hierover moet discussiëren. Je kunt dan net zo goed zeggen dat de zon alleen maar mag schijnen en dat het alleen 's nachts regent.' Een ritje over het eiland en een praatje met enkele boeren leert dat er op Texel honderden hectare grond te koop liggen. Maar voor de gevraagde prijzen is er voor een boer niets aan te verdienen. Ondanks dat het aan kopers lijkt te ontbreken, zijn de vraagprijzen nog maar nauwelijks gedaald. Koolhof: 'Dat kan met meer lang duren. Ook de huizenprijzen dalen.' Het huis van de familie Welboren: ten onrechte permanent bewoond? (Foto Miehiel DeMer) De vrouw toont hoe ze met een jas over haar lichaam de nacht in haar auto doorbrengt. De Friese Waddeneilanden willen een andere verdeelsleutel invoeren bij het omslaan van de kosten van het Overlegorgaan Wadden eilanden (OOW). Het ziet er daar door naar uit dat de kosten voor Texel zullen stijgen van 58.165 naar 124.008 euro per jaar. Het col lege heeft dit feit onder de aan dacht van de raad gebracht, zodat er een oordeel over kan geven bij de begrotingsbehandeling op 18 juli. De situatie is nogal bedreigend voor de samenwerking tussen de eilan den, want als de Texelse raad de ver hoging van de hand wijst, moeten de Friese eilanden voor het dan ontstane tekort opdraaien. De eilanden heb ben in 2003 totaal 325.000 euro no dig voor hun gezamenlijke activitei ten. Dit jaar was dat nog 290.824 euro. De verhoging heeft te maken met de manier waarop men het ope rationele deel van de samenwerking wil aanpakken, namelijk door het benoemen van een projectleider die in Leeuwarden wordt gestationeerd. Texel wil daarin met meer participe ren omdat het weinig belang heeft bij dit 'Waddenkantoor' Gedeputeerde Staten van Noord-Holland onder schrijven dat en zien ook geen provinciebelang, zodat ze het ver zoek van Texel om een subsidie van 22.689 euro (f50.000,-) als bijdrage in de kosten van de hand hebben ge wezen. Volgens de bestaande gemeen schappelijke regeling worden de kos ten van het Overleg Orgaan Wadden eilanden gelijkelijk omgeslagen over de vijf eilandgemeenten. Vlieland. Terschelling, Ameland en Schier monnikoog hebben voorgesteld voortaan slechts de helft van de to tale kosten gelijkelijk om te slaan en de rest naar rato van het inwonertal. Dat betekent voor het 13.421 inwo ners tellende Texel meer dan een verdubbeling, terwijl de andere eilan den weinig meer of zelfs belangrijk minder gaan betalen. De Friese eilanden bepleitten de an dere verdeelsleutel op 3 juli, toen de eilandcolleges in Leeuwarden verga derden. De verhuizing van de firma Amsing naar het bedrijventerrein in Oude- schild heeft geen financiële conse quenties voor clubs die oud papier inzamelen. Dat benadrukt wethou der Corrie Heijne (Milieu). De raad stemde dinsdagavond in met de verplaatsing, onder voorwaarde dat op de oude locatie geen bedrijf komt. Wat de nieuwe bestemming wordt, kon wethouder Nel Eelman (Grondgebied) niet zeggen. In Oudeschild kan Amsing eindelijk op efficiënte wijze verschillende soor ten afval en restproducten van elkaar scheiden. Alleen het CDA ging met akkoord met het voorstel. Dat had een financiële reden. 'De kosten van sorteren en persen stijgen, waardoor het mij teveel gaat kosten', aldus Gerard Weijers, die had berekend dat de verhuizing de gemeente op jaar basis bijna 10.000,- extra gaat kos ten. Hij botste met partijgenoot en wethouder Eelman 'Amsing krijgt geen subsidie, maar een vergoeding voor geleverde diensten, Deze fami lie werkt zich rot in het papier en de kunststof Als dit bedrijf zou verdwij nen. dan wordt hier geen papierafval meer gescheiden en gaan de kosten voor de gemeente een stuk omhoog. Een 38-jarige automobiiist uit Utrecht moest zich in de nacht van zondag op maandag op de Brink in De Koog aan een routinecontrole onderwerpen, uitgevoerd door surveillerende agen ten. Dat kwam de man duur te staan, want hij had fors gedronken. Op het bureau wees de blaastest uit dat hij 560 ug/l in zijn adem had, waar 220 nog net is toegestaan. Hij moest zijn rijbewijs inleveren Jos Bakker en de gemeente Texel stonden afgelopen dinsdag voor de tweede keer in twee maanden voor de rechtbank in Alkmaar. Bak ker weigert een stuk grond af te staan aan de gemeente, ondanks dat hier op 8 april 2000 al een koop overeenkomst over is gesloten. 'De gemeente heeft valse beloftes gedaan', verklaart Bakker zijn handelswijze. Tijdens de zitting van 14 mei ging het geschil nog voornamelijk over de goothoogte van de vijf wo- die Bakker op zijn terrein in Den Burg West wil bouwen. Dat ge schil is nog altijd de wereld niet uit, maar inmiddels is een tweede pro bleem ontstaan. Uit hydrologisch onderzoek door de Grontmij, uitge voerd in opdracht van de gemeente, is gebleken dat de percelen van Bak ker 'het meest geschikt zijn voor waterberging'. Dat betekent concreet dat de gemeente wil dat Bakker ruim een kwart van zijn grond afstaat voor een waterberging. In mei gaf Bakker nog aan akkoord te gaan met de waterberging, als daartoe uit onder zoek de noodzaak zou blijken. Nu in een rapport van de Grontmij staat dat Bakker's perceel inderdaad 'het meest geschikt is om het overtollige water uit het gebied op te slaan', wil de Texelaar het 'grondwatergebied' alleen ruilen tegen een ander perceel in Den Burg West. Bakker en de gemeente konden het in de weken na de zitting in mei niet eens worden over de nok- en goot hoogte van de woningen van Bakker. De gemeente vindt dat een goot hoogte van 4,5 meter en een nok- hoogte van negen meter alleszins redelijk is. zo stelt advocate Schuur man Bakker blijft bij zijn eis van zes om tien meter Aan rechtbank president Van Dijk nu de taak een oordeel te vellen in het geschil. De rechter doet uitspraak op donderdag 25 juli. 'Uitermate vervelend'. Dat zegt Wout Stam van de Vereniging voor Texelse Producten Promotie naar aanleiding van de boete die de Keuringsdienst van Waren uitdeelde aan een onder nemer die mandjes met Texelse producten verkocht met daarin een klem flesje Juttertje. 'Door zo'n flesje oogt het net gezellig.' Het is overi gens niet voor het eerst dat de keuringsdienst er tegen optreedt. 'Een paar jaar geleden was er ook al sprake van. al geloof ik dat het toen bij een waarschuwing bleef. Toen zat ook de schrik er even in en daalde de verkoop van die pakketjes. Jammer, want het is een aardigheidje Dat moet kunnen. Je kunt niet zeggen dat het om gerichte verkoop van alcohol gaat.' De vereniging zal waarschijn lijk niet tot actie overgaan. Stam: 'Voorzover ik weet, is er geen onthef fing mogelijk.' Om hoeveel mandjes en flesjes Juttertje het gaat, is niet te zeggen. 'Geen idee', zegt slijter en licentiehouder Jan de Wit. 'De flesjes worden via alle Texelse groothandels verkocht, daar hebben wij geen in zicht in.' betreft de openbare orde is eizoen 2002 niet erg hoopge- begonnen. Op de eerste bij- omst van het zomeroverleg m politie en belanghebbenden Koog moest onder ogen wor- jezien dat agressie en geweld baar zijn toegenomen. Met de afvoer van publiek na de igstijden van de horeca is een leem, vooral in de weekein- 0e taxistandplaats functio- niet goed, wat enkele weken len al reden was voor overleg n politie, vervoerders en ge- nte. inge week zijn ettelijke verme- gepleegd. Eén dader kon door Mie worden aangehouden. Be- rsvan de Brink en de Ruijslaan en veel overlast gemeld van makende en vernielzuchtige iren, maar er kon weinig tegen en gedaan. Drpswacht wordt actief op 13 an 19 juli tot en met 16 augus- n het laatste weekend van au- is. Er zal dan zes man worden et. geleid door de politie Twee en patrouilleren in de Dorps twee rond de taxistandplaats nee op het parcours Brink- aan. Daarnaast zal ook de poli- :h laten zien. Het gaat vooral om een betere afvoer van publiek door beter toezicht op de taxistandplaats, de inzet van de borrelbus op zaterdagavond en het tegengaan van zwalkend publiek naar onder andere de Dorpsstraat Texelaars... Texelaars leveren een opvallend groot aandeel in de overlast. Vooral zij trekken zich mets aan de taxi standplaats en hebben lak aan de regels. De deelnemers aan het seizoenoverleg pleiten voor harder en strenger optreden en wijzen erop dat ook de ouders hun verantwoordelijk heid moeten nemen Bewoners en gasten worden opge roepen om vuilnisbakken pas 's och tends aan de weg te zetten en met al de avond vóór de ophaaldag. Ook moeten de geleegde bakken zo snel mogelijk weer worden binnenge haald. Zo wordt voorkomen dat ze 's nachts worden opgegooid of wegge sleept. Publiek wordt opgeroepen van ver nielingen altijd aangifte te doen bij de politie. Als directe actie nodig is moet 112 worden gebeld, anders 0900- 8844. Meldingen, bevindingen en suggesties inzake de openbare orde in het seizoen zijn altijd welkom bij de servicebalie van de gemeente (tele foon 362111). De burgemeester wijst erop dat alle meldingen serieus wor den genomen en ook echt nodig zijn om een goed inzicht in de problemen te hebben zodat er goed op kan wor den gereageerd. Bussen Om het uitgaanspubliek in De Koog snel te kunnen afvoeren worden op de zaterdagavond weer speciale bus sen ingezet. De gele 'borrelbus' rijdt richting Den Burg en de rode 'Metro lijn' gaat naar het noorden van Texel. De bussen vertrekken vanaf de hal tes aan de Nikadel op de zaterdagen 13, 20, 27 juli en 5, 10, 17 augustus. Bovendien zal de borrelbus worden ingezet tijdens het Texel Sea Street Festival op 30 en 31 augustus. De borrelbus van Connexxion rijdt richting noodcamping Den Burg. Route: noodcamping-busstation Elemert-rondje Den Burg met stop op de haltes. Vertrek vanaf halte Nikadel (naast de taxistandplaats) om 2.45 en 3.30 uur. Kosten 2,50 euro per rit. De Metrolijn rijdt richting De Krim en De Cocksdorp Vertrek om 2.45 uur; zonodig wordt een tweede rit ge maakt. Kosten 2,50 euro Daarnaast is er in het seizoen dage lijks busvervoer van en naar disco theek De Metro in De Koog (info te lefoon 317236) en van en naar discotheek Question Plaza in Den Burg (info telefoon 310155). In de horecabedrijven worden pos ters aangeplakt met informatie en vertrektijden. VRIJDAG 12 JULI 2002

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5