ollege: géén vijver lij de Pelikaanweg Brandweermannen te laat voor de bus connexxion Rustige week zeehondenvirus Texels Belang: &B-commissie iel openbaar en onafhankelijk SamSam Gedeputeerde zoekt medewandelaars terhoging ozb D66 wil 12 kampeereenheden per boerenerf TB breekt lans voor Duurzaam Texel Dressuurwedstrijd Stille windmolens voor Oudeschild Dwangsom tegen strijdig gebruik 'Gesloten deuren niet acceptabel' Sluitingstijden Zalm in actie na breuk mast .TEXELSE J" C0URANT Alternatief CDA voor nieuwbouw raadhuis opmfattf vwvotr refslnfomiatJe 0900 9192 fasofunj w willen niet dat op een ter- jijde Pelikaanweg een water- wordt gemaakt. Bovendien ïze het wandelpad dat enkele geleden op dit perceel werd elegd, niet langer gedogen. aat om een terrein van 20 hec- lat eigendom is van de Stichting jrschoonfonds Roerdalen. Door inge eigenaar, die aanvankelijk igen deed om er fresia's en ikels te telen, werd het weinig Ibare en droge land beplant met lieren die op termijn weer ge kapt zouden worden. De nieuwe ei genaar liet het gebied rangschikken onder de Natuurschoonwet, wat in hield dat het in zekere mate voor pu bliek moest worden opengesteld. Aan deze verplichting werd voldaan door de aanleg van drie kilometer natuurpad, dat overdag toegankelijk is voor voetgangers die zich houden aan de regels die bij het begin van het pad zijn vermeld Het bos is momenteel weinig geva rieerd Rentmeester Ing Gerard Bak ker uit Hippolytushoef wil het gebied daarom voor mens en natuur aan trekkelijker maken door de aanleg van een grote waterpartij midden in het bos. Strijdig Het terrein heeft echter nog steeds een agrarische bestemming, catego rie 3. Het college meent dat zowel de gevraagde waterpartij als het huidige recreatieve gebruik daarmee in strgd zijn. Rentmeester Bakker heeft de afwij zing van de gemeente alleen van ho ren zeggen en wil er daarom geen commentaar op geven. Hij wijst erop dat het ging om een principeverzoek waarover hij van gedachten had wil len wisselen. 'We willen graag reke ning houden met de wensen van de gemeente'. De afgelopen week is slechts één dode zeehond aangespoeld op Texel. Het aantal robben waarbij besmetting met het phocine dis temper virus met zekerheid is vast gesteld, staat inmiddels op vijf. Dat zei directeur Jan Kuiper van EcoMare gisteren desgevraagd. Het virus is volgens het internationaal Waddensecretariaat in Wilhelms- haven nog steeds niet opgedoken in het Deense en Duitse gedeelte van de Waddenzee. In het Nederlandse deel zijn de afgelopen zes weken 64 dode zeehonden aangespoeld. Kui per: 'Dat is meer dan gebruikelijk. Normaal zijn het er zo'n vijftien, zes tien in die periode.' Een fiks deel van de 64 robben werd gevonden op de eilanden. EcoMare heeft inmiddels een nieuwe diepvries geïnstalleerd om ook zelf dode zeehonden te kunnen bewaren. Volgens Kuiper is het verder voorna melijk rustig bij de opvang. 'Je blijft hopen dat het toch zal meevallen, maar dat is tegen beter weten in.' De verhouding met de zeehonden opvang in Pieterburen is volgens hem net zo zakelijk als gebruikelijk. Kuiper weerspreekt daarmee een bericht in de Telegraaf dat vorige week de in druk wekte dat beide centra met el kaar in de clinch lagen over het virus. 'Als dat zo was, zou dat hier wel door het gebouw te horen zijn geweest.' Volgens de ochtendkrant was er on enigheid omdat Pieterburen meteen met een geldinzameling begon, nadat het ministerie van Landbouw, Natuur beheer en Visserij de virusuitbraak tot epidemie had uitgeroepen. EcoMare stelde zich terughoudend op. Alle elf drachtige zeehonden in de opvang zijn inmiddels bevallen van hun jon gen. Is Belang wil dat de commis- voor bezwaar- en beroeps- iften zo snel mogelijk in het ibaar gaat functioneren en dat ommissie zelf zal bestaan uit wnkelijke mensen, zonder ngen met de lokale politiek. atij wil dat een motie van die fcrg in stemming wordt ge in de begrotingsvergadering Jonderdag. In het collegepro- Tiawas al aangekondigd dat de .komsten van de commissie in 'ssl openbaar worden, met de ijkheid om besloten zittingen te en als privacygevoelige aspec- ande orde komen sBelang vindt dat bij de huidige van zaken functiescheiding doende is gewaarborgd. De 'entelijke afdeling die de voorbe- ig en advisering in beroeps- i behartigt, treedt ook op als irend orgaan. Het gestelde in )llegeprogramma moet daarom oedig mogelijk in werking tre- VERVOLG VAN PAGINA 1 lancing. Dit werd echter als Isgevoelige informatie be- wd en mocht met bij de beoor- van de rechter worden betrok- lamSam werd echter alsnog in K|eli|k gesteld. Tegen deze be- 9 zijn het bedrijf en b en w in beroep gekomen bij het =e rechtscollege. Van der Veen i Di|k verzetten zich niet meer de openbaarmaking van factu- i verzoeken de Raad van State spraak van de Alkmaarse rech- 'ermetigen. Klok en Langeveld ten bij monde van raadsman sn juist die uitspraak in stand "en laten: jspraak dwingt b en w tot beter :oek naar de situatie bij em vóór het van kracht worden istemmingsplan De Koog. Gis- nd heeft ook de commissie ps-en bezwaarschriften van de snte zich over de kwestie gebo- Gedeputeerde Hans Schipper Zo'n twintig Texelaars kunnen meedoen aan de wandeling die de nieuwe gedeputeerde Hans Schip per van de provincie Noord-Hol land zondag 25 augustus op Texel maakt. De deelnemers kunnen al lopend met de gedeputeerde van gedachte wisselen over het nieuw op te stellen openluchtrecreatie- beleid van de provincie. Schipper, liefhebber van wandelen, maakt diverse wandelingen door Noord-Holland om meningen en sug gesties te horen voor het nieuwe be leid. Van de mensen die op Texel kun- Commissaris van de Koningin Harrie Borghouts bijwijst erop dat de kosten die heente maakt voor het innen e belastingen hoger zijn dan 'label. De partij vindt dat die "beheersbaar moeten worden aki ;b'i|ft dat het reinigingsrecht zou kunnen. De reinigings- "flijn kostendekkend, maar dat hebe doordat de gemeente f216.000,- uit de algemene bijdraagt. Volgens D66 is ^btvaardigd dat bedrag door volking te laten opbrengen, veel afval geproduceerd b® partij laat zich nog niet uit over de ozb, D66 pleit er wel voor om het parkeertarief op het nieuwe parkeerterrein bij Albert Heijn te ver hogen van één naar twee eurocent per minuut. Van de WD en de PvdA waren gisteren nog geen algemene beschouwingen bekend. Burgemeester en wethouders doen in de begroting voor 2003 geen voor stellen om de ozb te verhogen. Het college wijst er wel op dat er een bedrag van zo'n €2.000.000,- dit jaar niet wordt geïnd. De totale WOZ- waarde van woningen en met-wonin gen (onder meer bedrijfsgebouwen) op Texel bedraagt 1,4 mil|ard euro. Het college zou daarover €3.700.000,- kunnen heffen De ge raamde opbrengst voor 2002 ligt op €1.650,000,- De gemeenteraad ver gadert donderdag vanaf 14.00 uur over de begroting. nen meelopen, wordt verwacht dat zij interesse hebben voor natuur, land schap en recreatie. In totaal lopen veertig mensen met de gedeputeerde mee. Ongeveer tien daarvan komen uit het gemeentebestuur en maat schappelijke organisaties en tien van de overkant. De wandeltocht start in Oudeschild. Vandaar voert de route over de Hoge- berg naar natuurgebied de Molenkil in polder Waal en Burg, waar tijdens een picknick aan de hand van enkele stellingen een discussie volgt. De voorstellen en suggesties komen in een boekje dat een bron van informa tie en inspiratie moet worden voor de nieuwe nota openluchtrecreatie. Het programma duurt van 10.00 tot on geveer 15.00 uur. De nieuwe com missaris van de koningin Hame Borghouts, opvolger van Jos van Kemenade, loopt ook mee op Texel. Volgens een woordvoerder van de provincie wil hij als nieuwe commis saris van de koningin eens meema ken wat Schipper doet. 'Het is geen werkbezoek van Borghouts, hij is gewoon een van de deelnemers.' Mensen die willen meewandelen, kunnen zich tot en met maandag 22 juli aanmelden bij Anneke Meijer van de provincie Tel: 023-5144657 of email: meijerac@noord-holland.nl. Als zich meer dan twintig mensen op geven, wordt er geloot. Voor gedepu teerde Schipper is de wandeling op Texel die vijfde die hij maakt in Noord- Holland. Aanvankelijk stond Texel met op zijn lijstje. Na een kattebelle tje van burgemeester en wethouders werd het eiland alsnog aan de wandellocaties toegevoegd. D66 wil dat het maximum aantal tenten of caravans dat op een agrarisch erf wordt toegelaten in het kader van de regeling 'Kampe ren bij de boer' wordt verhoogd van acht naar twaalf. De partij wil een motie van die strekking in stemming gebracht zien in de begrotingsvergadering van don derdag. In de ontwerp-motie wordt erop ge wezen dat volgens het college programma de huidige economische positie van de landbouw op Texel op zijn minst in stand moet blijven en dat de landbouw een belangrijke rol heeft bij de instandhouding van de land schappelijke kwaliteiten van Texel, zoals blijkt uit het convenant dat voorziet in het handhaven van ten minste 4000 hectare graslanql. De economische consequenties daar van voor de agrariërs zouden moe ten worden gecompenseerd in de vorm van ruimere mogelijkheden voor kamperen bij de boer. Het thans daarvoor beschikbare aantal slaap plaatsen van 1600 zou op 2600 moe ten worden gebracht, wat volgens D66 mogelijk is omdat op Texel thans totaal 42.900 toeristische slaapplaat sen worden benut terwijl het uiterste maximum 47.000 is. Met een uitbrei ding naar 12 eenheden per bedrijf zouden zowel het inkomen van de agrariërs als het Texelse landschap zijn gediend. In de motie wordt voor gesteld de verruiming ingaand sei zoen 2003 in te voeren Texels Belang (TB) breekt in haar algemene beschouwingen een lans voor de stichting Duurzaam Texel. 'De stichting kan het gereed schap zijn voor de gemeente om het thema duurzaamheid invulling te geven', schrijft TB. De kiesvereniging wijst erop dat de stichting de afgelopen jaren veel con tacten heeft gelegd om duurzame projecten op te starten. Volgens TB kan Duurzaam Texel daardoor een belangrijke rol gaan spelen bij het verwerven van subsidies voor de duurzame instandhouding van be staande natuurlijke, landschappelijke en cultuurhistorische waarden op het eiland. Zo'n zeventig ruiters en amazones doen vrijdag bij manege Akenburg mee aan de dressuurwedstrijd. Er wordt gestreden in alle categorieën, van B tot Z2. De verrichtingen wor den beoordeeld door officiële jury leden, afkomstig van de overkant. De wedstrijd begint om 16.00 uur en duurt tot circa 20.00 uur. De toegang is gratis. Op het bedrijventerrein van Oude schild zouden twee of drie stille windmolens van drie MegaWatt moeten komen. Volgens Groen- Links kan dat bewerkstelligd wor den door de bestaande rechten voor zeven kleine windmolens op het bedrijventerrein en langs de haven te combineren. Een van de windmolens zou moeten worden uitgerust met een educatief informatiecentrum en uitkijkplatform Dat schrijft de partij in haar algemene beschouwingen. GroenLinks dringt aan op spoed bij de uitvoering van dit plan, zodat de windmolens bij de jachthaven snel verwijderd kunnen worden. GroenLinks stelt voor om het elders plaatsen van windmolens op het eiland in een referendum voor te leggen aan de bevolking. D66 schrijft in haar algemene beschouwingen dat windmolens eventueel geplaatst mogen worden bij de veerhaven. Plaatsing moet wel voldoen aan de Vogel- en Habitatrichtlijn. B en w hebben opnieuw een dwangsombeschikking uitgevaar digd. Een Texelaar die op een locatie in het buitengebied detail handel bedrijft, moet daar uiterlijk 1 november mee ophouden. Zo niet, dan is hij een dwangsom ver schuldigd van 150 euro per dag, een bedrag dat kan oplopen tot maximaal 30.000 euro. Het komt ook wel eens voor dat de gemeente in actie komt tegen strijdig gebruik, maar daar bij nader inzien toch vanaf ziet. In een recent geval ging het om een agrarische schuur die werd gebruikt voor bedrijfs doeleinden die strijdig zijn met de agrarische bestemming. Bij het bekij ken van deze kwestie bleek evenwel dat het strijdige gebruik al heel lang bestond en dat er ook andere vraag tekens waren rond de rechtmatigheid van actie. Besloten werd toen de betrokkene het voordeel van de twij fel te gunnen en de aanschrijving in te trekken. Ook zou de stichting subsidies kun nen aanwenden voor agrarisch na tuurbeheer en de agrarische natuur- vereniging om de kleinschalige, toeristische aantrekkelijkheid van de agrarische sector in stand te houden. Bij het opstarten van nieuwe duur zame projecten kan de stichting vol gens TB een tussenpersoon zijn tus sen de gemeente en particulieren die betrokken zijn bij de projecten. De kiesvereniging stemt in met subsidie die de gemeente Duurzaam Texel voor de komende jaren in het voor uitzicht stelt. De stichting, waarvan het voortbestaan eerder dit jaar in het geding leek te raken omdat een aan tal partijen geen subsidie wilde ver strekken, heeft gemeentelijke subsi die nodig om bij andere instanties voor subsidie in aanmerking te ko men De kiesvereniging wijst erop dat het werkplan van Duurzaam Texel nog ruimte biedt voor nieuwe initiatieven. 'De doelstellingen van de stichting komen overeen met de doelstellingen die verwoord zijn in het college programma, de structuurvisie 2020 en deelnota's.' TB pleit ervoor dat de gemeente als adviseur blijft deelne men in Duurzaam Texel. Texelaars houden in meerderheid niet van de zoveel bekritiseerde 'achter kamertjespolitiek'. Op een vraag op de website van de Texelse Courant of het acceptabel is dat het college de raad achter gesloten deuren infor meert, antwoordde vijfenzeventig procent van iedereen die reageerde met 'nee'. De anderen zagen geen bezwaar. Texels Belang (TB) wil eventueel de discussie over de sluitingstijden van de cafés heropenen. Dat schrijft de kiesvereniging in haar algemene be schouwingen. TB wil echter pas over gaan tot heropening van de discus sie als na het seizoen nog geen adequaat middel is gevonden om de overlast na sluitingstijd te verminde ren. TB pleit in eerste instantie voor een goed functionerend openbaar vervoer dat inspeelt op het vervoer van uitgaand publiek na sluitingstijd. Ook moeten volgens TB de bij de overlast betrokken partijen hun ver antwoordelijkheden nemen. De Dorus Rijkers en De Zalm varen de Pas de Deux de haven van Oudeschild in. Reddingboot De Zalm uit De Koog heeft zondag hulp verleend aan het zeiljacht Pas de Deux uit Loosdrecht. Het ongeveer acht meter lange schip lag ten oosten van Oudeschild op de Texelstroom met een gebroken mast. Reddingboot Dorus Rijkers uit Den Helder, die paraat was vanwege de Vlootdagen, nam het jacht op sleep touw naar de haven van Oudeschild. Daar kreeg het assistentie van De Zalm. Aan boord van de Pas de Deux waren vier mensen aanwezig. Tijdens (Foto Beft Korvng) de redding konden zij gewoon op hun schip blijven. De Jacoba Elisabeth, de tijdelijke vervanger van de Beurs plein 5 uit De Cocksdorp. kwam ook in actie. Nadat de Dorus Rijkers de Pas de Deux had opgepikt, kon de Jacoba Elisabeth terugvaren naar het station. Aan boord van De Zalm wa ren drie redders 'Op de Elemert staat in een bus in de brand.' Met die mededeling werd de brandweer naar de bushalte tegen over de eendenvijver in Den Burg gedirigeerd. Toen de hulpverleners er arriveerden, kwam echter de verras sende mededeling dat de bus was doorgereden. 'We vroegen ons af of we de bus soms rijdend moesten blussen. Probleem was alleen dat we niet wisten om welke lijn het ging en welke route de bus reed', vertelde brandweerman Toon van Beek na derhand lachend. Al snel werd ech ter duidelijk dat buschauffeur Meijert Laan zelf het brandje had bedwongen met een poederblusser en zich toen had gerealiseerd dat de dienstrege ling in gevaar dreigde te komen. De plichtsgetrouwe bestuurder reed de nog nawalmende bus naar de remise aan het Wezenland, ruilde deze nog vóór de komst van de brandweer in voor een andere, haalde de wach tende passagiers op en vervolgde zijn weg. De oorzaak van de brand, die aan de onderkant van de bus ont stond en gepaard ging met lekkende olie, werd met duidelijk. (Foto Joop Rommvts) DINSDAG 16 JULI 2002 Als ambtenaren van de afdeling Milieu en Civiele Techniek worden ondergebracht in het nieuwe pand voor gemeentewerken, hoeft er mogelijk geen nieuw raadhuis ge bouwd te worden. Dat schrijft het CDA in zijn algemene beschouwin gen. Volgens de partij kan dat mogelijk worden als de nieuwe huisvesting aan de Reijer Keijserstraat een stukje groter wordt gemaakt. Het hoeft vol gens de christendemocraten dan met meer nodig te zijn een nieuw raadhuis te bouwen. De kosten voor het bou wen van extra ruimte vallen volgens het CDA nauwelijks duurder uit dan de kosten die de gemeente nu moet maken voor de tijdelijke verbouwing. In de huidige plannen van de ge meente verhuizen de afdelingen burgerzaken en interne zaken van de begane grond naar units achter het gemeentehuis. Op de begane grond komt de centrale publieksbalie en het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI). Bedragen noemt de partij met in haar algemene beschouwingen. Het CDA pleit ook voor een nieuwe kostenberekening van de meer kosten die het duurzaam bouwen van de nieuwe huisvesting van gemeen tewerken met zich meebrengt De christendemocraten erkennen dat de planvorming zich in een vergevorderd stadium bevindt, maar dat het tekort op de begroting er toch toe leidt dat naar manieren gezocht moet worden om de exploitatielasten van het ge bouw in de toekomst te verlagen. 'Dit zou kunnen door op een andere, meer beperkte, wijze de nieuwbouw uit te voeren.' De christendemocraten pleiten met klem vooreen zogeheten kerntaken discussie om de tekorten van de ge meente weg te werken. Bij een kern- takendiscussie onderzoekt een ge meente haar takenpakket met de vraag welke taken bij de gemeente moeten blijven of kunnen worden uit besteed aan derden. Volgens het CDA zou bij die discussie kritisch gekeken moeten worden naar het aantal formatieplaatsen per afdeling. Het zonder dekking aanstellen van twee projectleiders en twee mede werkers van de afdeling Welzijn is volgens de partij mede de oorzaak van het tekort. 'Met de kerntaken discussie moet ruimte beschikbaar komen om mogelijk werkelijke knel punten op sommige beleidsvelden op te lossen. Het instrument beleids- stop is te bot om langdurig te hand haven.' Begroting Het CDA heeft er moeite mee dat burgemeester en wethouders geen sluitende begroting hebben voorge legd. De zorgen van de partij zijn ge groeid, nadat het college vorige maand per brief had laten weten dat de begroting mét het tekort als dek kend moet worden beschouwd. Het CDA vraagt zich in zijn algemene beschouwingen af hoe dat standpunt valt te rijmen met het standpunt dat de begroting in november sluitend moet zijn. De gemeente moet die maand een sluitende begroting inle veren bij de provincie. Volgens de christendemocraten kun nen pas definitieve besluiten worden genomen over de begroting als die alsnog sluitend is gemaakt. De partij vindt ook dat het college geen duide lijk onderscheid heeft gemaakt tus sen uitgaven die volgens de wet ge daan moeten worden en uitgaven die het gevolg zijn van beslissingen van de raad. Het CDA stelt dat die toe zegging vorig jaar wel gedaan was. De fractie acht zich door het achter wege blijven van het onderscheid met voldoende in staat kaderstellende besluiten te nemen. Dat is juist een belangrijk onderdeel van het dua lisme. De raad stelt de kaders waar binnen het college kan werken.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5